Schadevergoeding christenplicht Vandaag en morgen nader overleg op aandrang der K.V.P. Churchill geselt de regering OPTIMISME inzake de R. T. C. Bodemhark voor slotenvuil Integrale vergoeding blijft afgewezen W eerbericht „Financieel, mentaal en moreel bankroet" VRUCHTBARE CONTACTEN IN NEDERLAND PRODUCTIE en verkoopkunst Meerderheid voor Bidault Op de IRIBUNE België's senaat aanvaardt de volksraadpleging Tweede Kamer over zuurkool Frans vliegtuig vermist DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uitgestelde bijdrage vervangen door premieregeling bij herbouw Churchill fulmineert in het lagerhuis Twee convooien aangevallen DrsHatta vertrekt de volgende week Hoffman dringt nog maals aan op Europese eenheid Hergroepering Neder landse legermacht Prijs heeft aanpassingstijd nodig Geheim proces in Praag Treinbotsing bij Dalfsen 17 liberalen stemden voor het ontwerp Nieuwe installatie op drijvers, die voor acht man werkt Nóg een extra vleesbon Het haar afgeknipt 71ste JAARGANG VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 No. "21068 (Zitting van Donderdag 27 October). De aap kwam gistermiddag pas uit de mouw aan het einde van minister Lieftinck's rede, die bijna drie uur had geduurd, en wel toen hij inging op het slot der rede van de heer IJsselmuiden, die een motie had aangekondigd, welke bedoelde de minister tot nader overleg en tot toegevendheid aan zijn eisen te bewegen. Minister Lieftinck zeide, dat hij zich reeds sinds 1940 met dit probleem had bezig gehouden. Hij vond vergoeding der geleden schade zelfs christenplicht. Maar de verklaring van de heer IJsselmuiden die zou hebben gezegd, dat nader overleg slechts mogelijk zou zijn, nadat aan bepaalde voorwaarden was voldaan, vond hij een overleg met een stok achter de deur. Indien een motie met zulk een inhoud zou worden ingediend, zou deze voor hem onaanvaardbaar zijn. Hij zag daarom een nadere ver klaring van de heer IJsselmuiden gaarne tegemoet. Het liefst zou hij het zo zien, dat dit debat zonder motie zou worden afge sloten, want hij was steeds tot nader overleg bereid geweest en was dit ook nu nog. ER KWAM GEEN MOTIE, MAAR OVERLEG WEINIG WIND Beroepsinstantie Replieken De 51-jarige Australische communistenleider L. Sharkey midden is door de strafrechter te Sydney wegens het gebruiken van opruiende taal tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Sharkey op weg naar het gerechtshof. Botsingen Kiefc Darul Islamstrijders De grondwet van de R. I. S. WIEROOK NOCH SMAAD Drie passagiers gewond Mr. F. Schokking, de nieuw benoemde burgemeester van Den Haag. In verband met grote aanvoer van slachtvee Marcel Cerdan onder de passagiers Scbeermessenmaniak maakt school DE KANTOREN zfln tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9695 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J- KUIJPNN® Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSERO.P. LEO J- M- HAZELZLI Algemeen redacteur: H- A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureavjx verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Dat minister Lieftinck de verklaring v»n de beer IJsselmuiden enigszins Verkeerd had geïnterpreteerd, bleek bij de replieken in de avondvergadering. De heer IJsselmuiden verklaarde toen, dat hy de zaak niet aldus had gesteld: eerst toegeven en dan pas nader overleg, maar dat hij had gezegd eventueel een motie te zullen indienen om een nader overleg te bewerk- Het Cging dus slechts om hernieuwd overleg, maar de heer IJsselmoiden liet er tegelijkertijd geen twyfel over bestaan, dat de minister de K.V.P. bij niet-inwilliging van verschillende eisen tegenover zich zou vinden. Hij toonde zich voldaan, dat de minister tot nader overleg bereid was gebleken. Hij hoopte echter, dat de sfeer er een van bereidheid zou zen en van toe nadering. Over een motie behoefde in deze omstandigheden dus niet meer te worden gesproken. «e belangrijkste toezegging deed de minister inzake de financieringsrege- K JÜ wiide de vergoeding van de onrendabele top vervangen door een premie-regeling bij de herbouw, ln dier voege, dat de bij de herbouw vastge stelde onrendabele top voor een be paald percentage men spreekt van 90 pet. als premie zou worden ver strekt. De rede, die minister Lieftinck in de middagvergadering hield, nam, zoals ge zegd, bijna drie uren in beslag. Hij bestreed allereerst het wat hij noem de historisch misverstand", dat de rege ring reeds in 1945 het beginsel van de integrale schadevergoeding zou hebben aanvaard. Hij was het evenmin eens met de bewering, dat deze stof beter door een ociaal ingestelde minister had kunnen behandeld. Het was zelfs wel goeadat de minister van Financiën nu eens het sociaal-economische aspect in het oog moest houden, hij die meer dan wie ook zijner ambtgenoten altijd moet den ken aan de dekking der uitgaven. Het recht op schadevergoeding Wat het recht betreft, zag spr. verschil tussen rechtsgrond (de zedelijk verant woorde, richting gevende gedachte) en de rechtsnorm (de toepassing daarvan). Het juiste compromis tussen deze beide was een staatkundige kwestie, waarbij het al gemeen belang de voornaamste rol speel de. De heer Lieftinck vond deze oorlog voor het Ned. volk geen gemeenschaps daad, wel de oproep tot strijd en verzet. De bombardementsschade noemde hij een ramp van buiten af, waarvoor de Ne derlandse regering geen juridische ver- De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en plaatselijk flinke nachtvorst. Morgen overdag zwakke tot matige Wind"ll "ch- tingen tussen Oost en Zu loop van de dag toenen Wolking, maar op de meeste plaat- sen nog droog weer. Wemig ver andering in temperatuur. Zaterdag 29 October: Zon op 7.28 uur, onder 17.18 uur; maan op 15.25 uur, onder middernacht. antwoordelijkheid droeg. Alleen tegen de vijand bestond een rechtsvordering, die echter niet te incasseren was. Een opmerking als die van ds. Zandt die pleitte voor een rechtsvordering gen de geallieerden, vond hij betreurens waardig. Tegenover hen, die bloed en leven hadden gegeven voor onze vrijheid, had een dergelijke opmerking niet moge- worden gemaakt. De opmerkingen van de heer Oud, dat het evenwicht moest worden gezocht tussen het sociaal-rechtvaardige en het economisch-mogelijke achtte minister Lieftinck in haar conclusie juist, maar hij was het niet eens met alle elementen der stelling. Een gelijke behandeling voor allen was immers onmogelijk. Ge steld het geval, dat 50 pet. der bevol king zö was getroffen, dat ze alles ver loren had. dan zou de andere helft daar voor moeten opkomen en zou een vol ledige vergoeding slechts 50 pet. kunnen bedragen, daar de niet-getroffenen de helft van eigen bezit voor de getroffenen zouden moeten afstaan. Spr. meende, dat men moest uitgaan van het standpunt, dat de zwakkere minder kan lijden dan de sterkere en dus ook meer geholpen moet worden. Integrale schadevergoeding wees bij dus af. Integrale schadevergoeding was voor de regering onwaarachtig, behalve in bijzondere gevallen, maar dit waren uitzonderingen en geen beginsel. Een verhoging van de 250 millioen annuïteiten, welke de heer Janssen (K.V.P.) had bepleit, achtte hij onmoge lijk. Er zou toch nog twee milliard bij komen voor schade aan publiekrechte lijke lichamen, waaromtrent een wets ontwerp aan de Kamer is ingezonden. Het voorstel "Janssen zou in annuïtei ten niet meer schelen dan 15 millioen per jaar op een last van de Staatsschuld van bijna 600 millioen. Niet van beteke nis dus. Een ander argument van de minister was de industrialisatie- Als er van priori teit sprake was voor het oorlogsschade herstel, dan toch maar alleen in de pro ductieve sfeer. Men had er in de debatten op gewezen dat Frankrijk en België wel integrale vergoeding hadden aanvaard, maar Frankrijk had aan deze integrale vergoeding na de eerste wereldoorlog voor een groot deel zijn devaluatie van toen te danken doordat men geloofde aan de leuze: „le boche payera" (de Duitser zal betalen), welke toen opgeld deed. Maar dat is niet opgegaan. Bovendien mocht het financiële aspect niet worden onderschat met het oog op de toekomst van ons land. De bezwaren tegen de 1000-grens konden volgens de minister vervallen, als men wist dat aanvullende bedra gen mogelijk waren, al was dit niet in de wet vastgelegd. Zou men dit imperatief in de wet voorschrijven, dan zouden practisch al deze gevallen opnieuw moeten worden behandeld en velen van deze mensen hadden nu zichzelf al geholpen. Wat de ingewikkeldheid van de wet betreft, spr. erkende de vele delegaties, maar dat was een tussenweg om het niet nóg ingewikkelde: te maken. De ambtenaren kon men de wijze van wer king der wet niet verwijten, zij kregen van hem een pluim voor hun arbeid. Voor de regeling der vaste goederen waren 216.141 van de 228.411 gevallen afgewerkt. Voor de huisraadschade waren deze cijfers 644.458 en 655.671. De kwestie van een onafhankelijke be roeps-instantie wees de minister tenslotte niet volledig af. Maar men moest wel bedenken, dat de 1 a 1% millioen ge vallen dan opnieuw Zullen moeten wor den behandeld. Vele zaken werden bij de replieken op nieuw aan de orde gesteld. Op een en ander ging de minister van Financiën nog eens nader in, al kon hij niet na laten zijn dank te betuigen aan de spre kers in eerste instantie, die in tweede instantie hadden gezwegen. Op de vraag: waarom krijg ik geen in tegrale schadevergoeding?, zou de he?r Weiter. naar de minister meende, moe ten antwoorden, dat de historische prac- tijk steeds en overal anders was geweest dan de steeds en overal aangeheven leuze van integraal herstel. Men kan dit tot de heer Oud maar niet doorgaan met het leggen van druk op het toekomstig geslacht. Overigens had de voorzitter der En quête-commissie, mr. Donker, de mi nister op zijn vraag verklaard, dat bij het onderzoek van het Londens Beleid niets was gebleken van enige vaste toe zegging. Over de verklaringen van de heer IJsselmuiden merkte de minister tenslotte op, dat hij met dankbaarheid nota had genomen vdh diens opmerking, dat het nader overleg er slechts om ging de bedoelingen van de K. V. P. nader te markeren en dat hij hoopte, dat dit in constructieve zin zou kunnen geschieden, waartoe dan in dit debat de sfeer was geschapen. Ook de minister van Wederopbouw, mr. In 't Veld, nam bij de beantwoording van de sprekers en bij de replieken aan de debatten deel met veel gedetailleerde cij fers en uitwerking van problemen. Minister Lieftinck was na de replieken al met al 4% uur aan het woord geweest. Toen zag de Kamer maar van verdere discussie af. Heden en morgen zal nu een nader overleg met de minister plaats hebben. De volgende week. bij de behandeling der amendementen, zal dan moeten blijken, wat dit overleg heeft opgeleverd en of de K.V.P.-fractie zulke toezeggingen zal heb ben gekregen, dat zij dit wetsontwerp als nog zal kunnen aanvaarden. F. S. Een heftige rede van de oppositie leider, Churchill, waarin hij o.a. be toogde, dat Engeland zich thans niet alleen voor devaluatie ziet geplaatst, doch ook tegenover een financieel, mentaal en moreel bankroet der re gering, kon het Britse lagerhuis gis teren niet beletten, met 353 tegen 222 stemmen een motie der conservatieve partij te verwerpen, waarin de na de devaluatie door de regering getroffen bezuinigingsmaatregelen, ten bedrage van 280 millioen pond sterling, als on toereikend worden afgewezen. De conservatieven hadden hun hele ..stemkracht" gemobiliseerd, zodat ze met de hulp van een 20-tal „liberalen", het hoogste oppositie-cijfer konden be- Guerillastrijders van de Darul Islam hebben Donderdag tweemaal convooien vrachtauto's van het handelsverkeer tus sen Tasikmalaja en Garut (West Java) aangevallen, aldus meldt het Nederland se legercommuniqué. De aanvallen wer den afgeslagen en de cohvooier vervolg den ongedeerd hur weg. In de afgelopen zes dager zijn bij bot singen met Nederlandse patrouilles 72 guerillastrijders van de Darul Islam ge dood, aldus Nederlandse autoriteiten te Batavia Op het eind van de eerste week van November zal Mohammed Hatta lei der van de republikeinse delegatie ter R. T. C. naar Indonesië vertrekken- hij zal via Egypte reizen en aldaar zijn reis een korte tijd onderbreken. In de tweede week van November zal hy dus in Indonesië teruggekeerd zfjn. Een voorgenomen bezoek aan Birma moet wegens tijdgebrek vervallen. Dit deel de de republikeinse vice-president mede in een Interview met de speciale cor respondent van A. N. P-Aneta. Op vragen over de stand van zaken ter R. T. C. zeide Hatta, dat de schulden kwestie nagenoeg is opgelost, en dat be halve het vraagstuk Nieuw-Guinea nog enige punten betreffende transferrege lingen en betreffende militaire aangele genheden ter bespreking over zijn. Hatta noemde de geest ter conferentie goetJ: -de onderhandelingen geschieden s eeds in een vriendschappelijke" geest ook wanneer de standpunten diametraal egenover elkander staan; er bestaat be grip voor elkanders moeilijkheden en zienswijzen Hatta roemde het harde werken van de Centrale Commissie, en noemde als een van de vertragende factoren de omstan digheid dat niet steeds de nodige gege- Tt -| A west Europa dit jaar 4 milliard dollar De administrateur van het plan Mars hall, Paul Hoffman, heeft gisteren een beroep op Groot Brittannië, de V. S. en Canada gedaan om geen beperkende maatregelen af te kondigen, welke het handelsverkeer naar het Westelijk half rond ongunstig zouden beïnvloeden. In een rede voor de Canadese Kamer van Koophandel te Montreal betoogde Z°HoffmanSewas tevreden over de voor uitgang in de Marshall landen, maar hi, waarschuwde, dat een grotere productie van goederen niet genoeg oir Wen Europa weer economisch gezond te ma ken „Europa moet, in zijn eigen belang zon der onnodig uitstel komen tot eco sche eenheid, waardoor één markt 275 millioen afnemers zal ontstaan, waar voor de Europese industrie en land bouw economisch kunnen werken en waarop de Europese fabrikanten en boe ren vrij kunnen verkopen", zei hij. „De Europese productiviteit heeft nu bet punt bereikt, waar het probleem van de verkoop gaat prevaleren boven da* HoffmanT dat het dollar-deficit van van de productie", vervolgde hij. vens ter beschikking waren o.m. bij de fi- nancieel-economische besprekingen, waar voor gegevens uit Indonesië moesten worden opgevraagd- De contacten met het Nederlandse be drijfsleven en met vertegenwoordigers van Nederlandse instelling™ ui^en de conferentie om noemde Hatta ..vrucht- bssr" Ten aanzien van de verhouding van Indonesië tot de Aziatische nabuur anden verklaarde Hatta. dat gestreefd zal wor den naar stabilisering van hetgeen op de bijeenkomsten in New Delhi werd be reikt. Hatta sprak in dit verband van „hechte samenwerking", en legde er de nadruk op, dat een dergelijke samenwer king gericht moet zijn op vragen als .,hoe kunnen de gemeenschappelijke be langen het best behartigd worden, en in welk opzicht kunnen wij elkander econo misch helpen". Hatta zeide dat de sa menwerking niet gericht zal zyn egen derden, en dat de samenwerkende landen met kracht zullen bijdragen tot het die nen van de vredesgedachte in de wereld. „Verbetering van de levensstandaard in Zuid-Oost-Azië is van het hoogste be lang", aldus Hatta, die hierbij wees op de vele punten van structurele overeen komst in deze landen. Sprekend °ver het economische programma van de ti. i. s zeide Hatta. dat de hoofdproblemen van de economische opbouw zijn de transmi gratie en de industrialisatie. Op Java dient in de eerste plaats ge werkt aan de reconstructie van hetgeen vernietigd is, en het intensiveren van de rijstproductie in die gpbieden, die in de afgelopen jaren van strijd niet produc^ tief genoeg zijn gebleken; als voorbeeld noemde Hatta hierbij het gebied van Besuki. Een zeer hoge Nederlandse militaire autoriteit zou, zo meldt Reuter uit Ba tavia, hebben meegedeeld, dat het Ne derlandse leger zich aan het hergroepe ren is om klaar te zijn bij elke situatie die zich zou voordoen bij de overdracht van de souvereiniteit in Indonesië. Deze maatregelen zouden o a. omvatten het te rugtrekken van de buitenpsten en de concentratie van troepen uit grote de len van Java en Sumatra. Deze autoriteit voegde er aan toe. dai het Nederlandse opperbevel de Neder landse regering volledig op de hoogte gesteld heeft van de gevaren, die hier aan verbonden zijn. Een beslissing omtrent wat er moet ge beuren met het Nederlandse leger en het K.N.I.L. ten aanzien van hun militaire en politieke situatie na de souvereiniteits- overdraeht is dringend noodzakelijk, al dus Renter's zegsman: „Wij soldaten", al dus de militaire autoriteit, „wensen te weten hoe lang we nog in Indonesië zul len blijven, hoe wij de militaire autori teit aan de republiek moeten overdragen en hoeveel oorlogsmateriaal en onder welke condities we dit aan de republi keinen moet overgeven. De toekomst van de marinebasis Sura- baja ügt in handen van de marine-auto riteiten. aldus verklaarde zij verder. Deze basis behoort aan Nederland en niet aan Indonesië. Gistermorgen hebben de voltallige deie- gaties van de Republiek en de B. F. O. m gemeenschappelijke vergadering het concept van de voorlopige constitutie, opgesteld door een werkgroep uit de beide delegaties, besproken. Men is hierbij niet met bespreking van het gehele concept gereed gekomen. Over de positie van het gebied Zuid-Asahan 's nog niet gesproken. De besprekingen over het concept zul len heden worden voortgezet. In het concept, dat reeds door de ple naire vergadering van de B. F. O- was goedgekeurd, was bepaald, dat Zuid- Asahan en Labuhan Batu zouden beho ren tot de negara Sumatera Timur (Oost- Sumatra). reiken, dat ooit in het huidige parlement verkregen werd. In zijn rede geselde Churchill de Brit. se regeringspolitiek door te verklaren, dat Engeland in de laatste vier jaar bijna zoveel had uitgegeven als gedurende de twintig jaren tussen de beide oorlogen. Hij vond het een schandaal, dat Engeland aan India, Egypte en sommige andere landen moest betalen voor bevoorrading van legers, die-deze landen voor Italiaan se, Japanse of Duitse invasie hadden be schermd. Het socialisme had een felle aan val op de kunstmatige economie van een uitgeput Engeland gedaan. Dit maakte deel uit van een pogen om het socialis me in de huidige tijd in te voeren, aldus Churchill. Toen de oppositieleider weer plaats nam, werd hij een minuut lang door zijn aanhangers toegejuicht. Attlee richtte zich in zijn antwoord ironisch tot Churchill en zeide, dat deze tijdens de oorlog nooit een beroep gedaan had op de privé-winst. Thans, aldus d» premier, leefde men in een gemengde economische toestand. Dit was "kapitalis me, noch socialistische economie. Vervolgens nam het lagerhuis een re geringsmotie van vertrouwen aan met 337 tegen 5 stemmen. De conservatieven namen niet deel aan deze stemming. In de vergadering van de Tweede Ka mer gisterenmiddag heeft de heer Ne- derhorst (PvdA) mondeling enige vragen gesteld over de prijsregeling van zuurkool. Minister Mansholt verklaarde in antwoord daarop dat hem geen klach ten over te hoge prijs hebben bereikt- Hij merkte op, dat de koolprijzen ge daald zijn; de zuurkoolprijs heeft enige tijd nodig om zich aan te passen- Te verwachten is, dat de prijs beneden 50 per vat zal komen. Het is niet te verwachten, dat de prijs op 23 cent per pond zal blijven, vermoedelijk wordt hij 18 cent. Als er onredelijke wiinsten worden gemaakt is er reden voor Ingrijpen. Se dert 1945 zijn geen bedrijfsvergunningen geweigerd- Er bestaat inderdaad een kar tel tussen productie en handel. Spr. acht het gewenst dat de prijs zo laag mogelijk, d- i. redelijk is- Als hij onredelijk hoog is, is spr. bereid maatregelen te nemen. De minister is bereid te onderzoeken' of verdere ont heffingen van het bedrijfsvergunningen- besluit gewenst zijn. Op ten nadere vraag van de heer Ne- derhorst verklaart de minister zich be reid een onderzoek te doen naar de ex acte gegevens omtrent de prijzen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Georges Bidault kreeg zijn motie van vertrouwen met 367 tegen 183 stemmen en met dit aantal stemmen, dat niemand had durven verwachten, heeft, hij het blok der samenwerkende partijen her steld, zelfs vergroot. Wat de samenstelling van het kabinet betreft: Bidault heeft toch een socialist, Pierre Segelle, de portefeuille van arbeid gegeven, waardoor Letourneau naar overzeese gebiedsdelen overging. Ook zette Bidault door, dat de radicaal René Mayer justitie kreeg- Queuille en Jules Moch werden niet minister van staat, doch ondervoorzitter van de mi nisterraad waarbij Mocb bovendien de portefeuille van binnenlandse zaken be hield. Pleven bleef aan nationale defen sie, Petsche en Schuman werden op hun belangrijke posten, resp. financiën en buitenlandse zaken gehandhaafd- Na de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland, is thans ook Nederland tijdens een proces beschuldigd het Tsjeclioslowaakse volk op te zetten teen het communistische regiem, zo meldt K. N. P- uit Praag. Tijdens dit geheim gehouden proces zijn verschillende Tsjechen, die op een of andere wijze te maken hadden gehad met wat omschreven werd als de „Nederlandse affaire" ter dood veroordeeld, of kregen levenslang of andere zware straffen Wij lazen twee weken geleden bij col lega Roerganger hoe hij een voorbeeld uit de sportwereld (Geertje Wielema) aanhaalde, om te trachten zijn lezers schaar ervan te overtuigen, hoe onzinnig het is om veelbelovende of veelpres- terende jongeren in die mate met wierook te omhullen, dat zij dreigen erin te zul len verstikken. „Met permissie van Sup - porter aan zijn Tribune-blik onttrokken schreef R, Nu is het met die permissie maar zo-zo, want goed bekeken was het öök een zaak voor hem als beheerder van de jongeren-hoek. Wat echter niet weg neemt, dat wij er in onze sport-hoek nog even op willen terugkomen- Natuurlijk verdient een sportprestatie van top-form; »\t de belangstelling. En die belangstelling mag nog wat groter zjjn, als er de intentie van propaganda voor sportbeoefening in het algemeen bij zit. Maar vergeten we niet, dat voor alles sport toch is een vormingselement bij de opvoeding van de jeugd. Daar kan dan onbewust zo'n jeugdige wereldrecord zwemster het hare toe bijdragen, maar dan is het o.i. toch niet goed om haar zélf in het gevaar te brengen van over het paard te worden getild. Het is pret tig, dat hier van een bescheiden en ver standig „slachtoffer" sprake is. Maar het gevaar blijft. En bij een minder verstan dige figuur zal dan ineens plotseling wél het geval naar voren komen, dat de sport oorzaak is geworden (door onbeheerste publiciteit) van het tegenovergestelde van wat zij beoogt, dat zij niet tot vor ming maar tot misvorming van de per soonlijkheid leidt. Evenals het overdreven bewieroken is echter o.i. het bruusk neerhalen tenenen- male onverantwoord. Wij denken hierbij o-a. aan de jongste rel rond Rien Ter louw. Natuurlijk is het een goed recht, en een plicht van de pers om de vinger te leggen op misstanden. Maar we weten nu onderhand allemaal wel dat er „iets aan de hand is" in de grote voetballerij (of er in dit geval ook iets is, kunnen we niet zeggen). Desondanks blijft men de vinger leggen, en terecht. Maar waarom nu van al die ongerechtigheden één zo'n (al dan niet vermeend) geval uitbenen tot-en-met? Mogen we ons dan mengen in de zeer particuliere aangelegenheden van een sportman als hij die voor zichzelf wil houden. En mogen we dan „het nieuwtje" omwille van de sensatie zo op blazen, dat we er toe komen om het een voudige sportplezier van zo'n jongen te verduisteren? Neen, dat mogen we niet. Van de sportman wordt zelfbeheersing gevraagd. Maar ook van zijn critici. En dat geldt t.o.v. een „zakelijk nieuwtje", maar ook t.o.vbijv. een slechte wed strijd- P.S. Vermoedelijk wacht er nu iemand op antwoord betreffende zijn reactie op ons vorig artikeltje. Helaas was zijn reac tie echter anoniem en bovendien was een der passages in o.i. onbehoorlijke ter men vervat. Indien in beide gevallen correctie volgt zullen wij tot beantwdor- ding overgaan. SUPPORTER. Gisterochtend te omstreeks acht uur is een personentrein nabij Dalfsen met grote vaart op een goederentrein gereden. Een hevige botsing volgde en een van de rijtuigen van de personen trein, die op weg was van Ommen naar Zwolle ,werd beschadigd. Drie passa giers liepen min of meer ernstige ver wondingen op. De heer F. v. V., uit Coevorden, brak zijn rechterbeen; mej. an der B. uit Ommen, kreeg inwendige kneuzingen en mej. M., eveneens uit Om men, liep een knie-fractuur op. Het spoorwegverkeer tussen Ommen en Zwolle was door deze botsing, die ver moedelijk aan een verkeerde wisselstand te wijten is, tot halt vier in de middag gestagneerd. g/oor de hoofdopzichter van het waterschap de Dijkring Flakkee is een machine uitgedacht voor het schoon maken van wateringen en kreken, die evenveel werk verzet als acht man ln dezelfde tijd. Alle polders en water schappen zitten voor belangrijke kosten, voortvloeiende uit de noodzaak om de wateringen vrij van riet. kroos, er in geworpen voorwerpen, enz. te houden en om de kreken op voldoende diepte te houden. Gedurende lange tjjd van het jaar moeten verscheidene arbeiders aan het werk gesteld worden om een en ander in orde te maken of te houden, welk werk zwaar en moeilijk is. De heer Smits construeerde een in stallatie, die op twee drijvers werd geplaatst en door de kreken kan worden voortbewogen, zodat men ook niet op het land behoeft te werken, dat bij de huidige lage waterstand in d" polders tot vlak aan de kanten der kreken met gewassen beteeld wordt. Door een motor wordt een grote scherpe en sterke hard over de bodem en tegen de kanten op getrokken, die alle planten en vuil met zich trekt. Zelfs grote rietpollen worden uitgetrokken en iedere keer kan tweehonderd tot drie honderd kilogram van het vuil tegen de kanten worden gegooid. Ook is het mogelijk om een bak te stellen in de plaats van de hark. zodat men de wa teringen kan uitbaggeren. Twee man kunnen de machine, die gebouwd werd door fa. Mosselman en Vis te Sommels- dijk bedienen. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent) Met 109 tejei. 65 stemmen heeft de Belgische Senaat gisteravond het wets voorstel Struye tot het houden van een volksraadpleging over de koningskwes tie goedgekeurd. De tegenstemmers wa ren de socialisten, de communisten en zes liberalen, /oor stemden alle CVP-ers en 17 liberalen- Deze uitslag is niet alleen een mijlpaal op de weg naar eerherstel voor koning Leopold III, hij was ook een lelijke streep door de rekening van de socialisten, die tot het laatste ogenblik hebben gehoopt, dat de liberalen zich over de gehele linie zouden afscheiden en de katholieken al léén zouden -hebben laten „ja-stemmen". Alle mogelijke n i.oeuvres hebben de so cialisten daartoe gisteren nog aangew-nd. Ook voor de komende week zal de gedistribueerde hoeveelheid vlees met 50 pet. worden verhoogd door de aan wijzing van een nieuwe extra vleesbon voor de A- en B-kaarten (volwassenen en kinderen ouder dan 5 jaar). Bon 367 algemeen geeft met ingang van heden recht op het kopen van honderd gram vlees. Ondanks deze extra verstrekking zal het toch noodzakelijk zijn, dat het Bedrijfschap voor Vee en Vlees de over neming van slachtrunderen zal beperken in de week van 31 October tot en met 5 November. Alleen de beste kwaliteits klassen zullen worden aanvaard. Deze maatregel moest worden genomen in ver band met de zeer grote te verwachten aanvoer van vee. Echter zonde: resultaat. Zij zijn de ver slagenen van de dag. Nu niet minder dan 17 liberalen met de katholie. en voor volksraadpleging stemden, mag men ook in de kamer een meerderheid het wetsontwerp ver wachten. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Air France „zeer ongerust" is over een harer passagiersvliegtuigen, dat met 36 passa giers op weg is naar Amerika. Sinds van morgen 3.55 uur Ned. tijd heeft men niets meer van het toestel vernomen. Aan boord bevindt zich o.m. de beroemde kampioen bokser middengewicht Marcel Cerdan. De maniak, die in Zuid-Limburg rond waart en er verzot op is met een scheer mesje de kleding van nietsvermoedende lieden te vernielen, schijnt school ge maakt te hebben. Zijn „volgelingen" hebben echter een andere vreemde voor keur. Dit bleek in de buurt van Venray, waar het 20-jarig meisje J., dat op weg was naar haar ouderlijke woning, nabij het gehucht Halfweg door twee personen werd overvallen Dezen trokken haar van haar fiets, pakten uit haar tas een schaar en knipten hiermede bijna al heur haren af....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1