Frans vliegtuig verongelukt si lie 48 inzittenden omgekomen i G GS Parijs vernam het schokkende nieuws Polen „zuiveringswoede" R.T.C. SLUIT WOENSDAG Nederlands schip werd gelicht Weerbericht Achtergrond ontslag-Denfeld Mysteries Wrakstukken liggen in woest terrein Ons aller Koning sWfiïfik'' v"le!" ESrvS»1 ON Ook ROND DE KINDERVERLAMMING Wapens voor Europa DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ginette Neveu j Marcel Cerdan f LAGEN in Productie moet geheim blijven Aan ontwerp ivordt laatste hand" gelegd Midas kreeg voltreffer in baai van Brest Nieuw intercommunaal telefoontarief Strijd om bommenwerper of vliegdekschip Zal Nederland de behandeling verbeteren f Het ziekte-beeld 71ste JAARGANG ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 No. 21969 Zoa s een bericht in een deel onzer vorige oplaag reeds half nee vrezen, is het ongeluk, dat de „Constellation" van de lr" rance op de Azoren getroffen heeft, door zijn omvang een ware ramp gebleken, doordat alle 48 inzittenden om het leven gekomen. De „Constellation" was op weg van Parys naar New-York met 37 passagiers en 11 man equipage en werd gisterenmorgen om half 10 in laatstgenoemde stad verwacht. Even voor het vertrek von het verongelukte vliegtuig maakte Marcel Cerdan, de Franse middengewichtbokser, een praatje met de beroemde violiste Ginette Neveu en bewondert haar unieke Stradivarius. ïün°0wrte^ji®lkt1,sa^ zonder tetweu cU h=bb„ VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Het grote werk is bijna afgedaan. In de Rolzaal te Den Haag ontmoetten de minister-president en de voltallige centrale commissie der R. T. C. gisteren de pers. Hoe de stemming er was, kan men wel zien aan deze groep rond een geestige dr. Drees. Links naast hem minister Van Schaik. OOK TWEE BEKENDE JOURNA- LISTEN EN EEN TEKENAAR ONDER DE SLACHTOFFERS WEINIG WIND TE VROEG GEJUICHT Research in Nederland In ons land is men van medische zijde bezig om in samenwerking met heilgymnasten de verlamde spieren van oude gevallen van kinderverlamming door een soort massage maar de manipulaties zijn anders de intact gebleven spierbundels in de verlamde spier, te activeren, waardoor veel van de functie van de verlamde spier her stelt. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KULTPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. LEO J- M- HAZEL2.El Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het eerste deel van de vlucht was normaal verlopen, het weer was helder en men voorzag geen moeilijkheden en het toestel had nog voldoende benzine bij zich. De bestuurder van het vliegtuig Jean de Lavoue één der bekwaamste piloten Van de Noord-Atlantische route, met 6700 vlieguren op zijn naam, liet aan de ver keerstoren van 't vliegveld Santa Maria, nabij het eiland San Miguel (Azoren) ge legen, de boodschap doorgeven, dat hij wilde landen. Van de verkeerstoren af antwoordde men, dat alles gereed was. Men wachtte echter vergeefs op de aankomst van het vliegtuig en liet onmiddellijk opsporings toestellen opstijgen, die tenslotte het vliegtuig ontdekten op het eiland San Miguel, dat op ongeveer 80 km. van het vliegveld Santa Maria gelegen is. Het toestel bleek op de top van de berg Algarvia te liggen en in lichterlaaie te staan. Alle 48 inzittenden werden als ver loren beschouwd. Onder de passagiers bevonden zich 12 Amerikanen, 16 Fransen, twee Canade zen, een Cubaan een Israëliër, een Mexi caan, een Lybiër, een Irakees, een Pers en iemand van onbekende nationaliteit. Thans kan definitief gemeld worden, dat tot de verongelukten behoren de be kende violiste Ginette Neveu en de Fran se bokskampioen Marcel Cerdan, die op weg was naar Amerika om zijn titel van Jake La Motta terug te winnen. Ook Cerdan's manager, Longman, was in het. toestel. Dit is het eerste verlies, dat de „Air France" op haar Transatlantische Weer staan we aan de vooravond van een der grootste Kerkelijke feesten. De viering van Christus' Koningschap over net heelal. Met koppen vol zorgen om pA", en bekomst baar ziinTTe*7 brenëen en eer. dank" =nt wl Terwijl we tot stikkens toe van L,i*t £^orden gekweld? V d A moeten we ons morgen opmaken voor een grootste hulde. Vele oorzaken van iee(i en bekommer nis zijn in naar diepste oorsprong een gevolg van menselijke verwatenheid En God weerstaat de hoogmoedige. De mens grijpt de mens, een volk overheerst een volk. Machtswellust en terreur vernietigen geluk en vrede De mens wil domineren en wordt een bruut in land en werelddeel. De wereld lacht en hoont om „lof en heerschappij in de eeuwen der eeuwen- voor het Lam, om de ..allerzoetste over heersing van de Koningszoon Resultaat? Een wereld in vlammen, in onrust vol krijgsrumoer, zonder uit komst,' in wanhoop. En daarom moeten wij, christenen, Katholieken, morgen nederig maar in feestgewaad, met schuldbesef maar toch ook met vertrouwen optrekken naar onze kerken, om zonder terughoudendheid en met al de spontaneïteit, die we kunnen opbrengen. Christus als onze Koning te huldigen. Opdat „na de onderwerping van alle volken aan Zijn maatschappij aan de eeuwige Majesteit kan worden overge- ftogen het Rijk der waarheid en des fierechti„hL?ciiigmakin8 en genade der Met St. Paulus roepen we u toe: Be kleed U met het pantser der gerechtig, heid het schild van het geloof, waarop alle 'vurige pijlen van de boze uitdoven, neem de helm van het heil en het zwaard van de 8®®®* hamer, halve maan of Boven sikkel en moet het Kruis welk embleem dan ook, triomferen. van vrede Eerst dan kan er sprake zijn van rust, van gerechtigheid en liefde. j_ «rnpt Christus Koning. Alleen a?n ,^flrhten van Zijn Kruisboom kunnen de vruc van Christus' overwinning, Qie geneugten bevat, tot volle rijpheid komen Morgen, een juichende Konings-Zon- dag. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht Gesneuveld 9 Oct., na vermis sing: soldaat N. A .de Korte, uit Leidschendam. Gesneuveld 9 Oct., n"a vermis sing: soldaat J. A. Scholten, uit Didam. Gesneuveld 9 Oct., na vermis sing: soldaat H. A. Selie, uit Am sterdam. Kon. Ned. Ind. Leger: Geen verliezen. dienst te lijden heeft. Deze dienst werd op 1 Jui 1946 geopend en de werden 1972 vluchten gemaakt. „Omtrent het vinden van het wrak van het vliegtuig wordt nog gemeldt: De wrakstukken bevinden zich in een moeilijk toegankelijk gebied. Eilandbewo ners, die bij het toestel zijn geweest, ver klaren, dat het onmogelijk is, dat er overlevenden zijn. Op het hoofdkwartier van de Air-France wil men echter de hoop nog niet opgeven, dat enkele over levenden uit de wrakstukken geklom men zijn en zich ergens op de helling van de 1000 meter hoge top van San Miguel bevinden. 3ij de vliegramp van Sao Michel ver loor ook de Franse violiste Ginette Neveu he. leven- Een van de 48, maar het is alsof het richt van haar aood no„ schrij- ider treft, nog dieper indruk maakt dan van haar medeslachtoffers. Omdat we haar kennen, omdat we ons herinneren haar laatste bezoek aan Nederland haar majestueuze houding a het prachtige spel waarmee zij als soliste bij de opening van het Holland estival l<-49 Beethovens vioolconcert vertolkte. Ginette Neveu was in Me internationale concertwereld een graag geziene gast. In. 1920 geboren, had zij reeds zeer vroeg haar technische opleiding voltooid, onder leiding van Carl Flesch en Jacques Thi- baud. Zij trok voor het eerst de aandacht van de muziekwereld in 1935 toen zij onder 85 mededin_ -rs de eerste prijs won op een violistenconcours te Warschau. Daarna begor. een ware triomftocht van concertreizen en recitals die zich uitstrek ten over alle Europese muziekcentra- Marcel Cerdan werd in 1916 te Bal Abbes (Algiers) geboren. Hij kwam in 1935 voor het eerst uit als professional. Zijn eerste nederlaag leed hij pas in 1939, na een onafgebroken serie van 35 suc cessen. Cerdan won op 4 na alle 105 wed strijden, die hij sinds 1935 speelde. In 1938 behaalde hij zijn eerste titel, die van Frans kampioen weltergewicht. In 1939 volgde het kampioenschap van Europa en op 21 September 1948 won hij, met Tony Zale een Amerikaan van Poolse afkomst te verslaan, de hoogste titel in het middengewicht, die van wereld kampioen. Op 16 Juni van dit jaar ver loor hij, tegen alle verwachtingen in, deze titel aan Jake La Motta. De revanche wedstrijd was bepaald op 2 December a.s. te New-York. Tijdens de laatste wereldoorlog is Cer dan het door de Duitsers bezette Frank rijk ontvlucht. Hij ging naar Marokko en meldde zich voor de Franse marine. Cer dan was gehuwd en vader van drie kin deren. Hij stond op het punt zich uit de bokswereld terug te trekken omdat hij, naar hij zelf verklaarde, huisvader was en zich vast wilde vestigen. De publicatie van de passagierslijst beves- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De vliegramp heeft te Parijs een des te ontzettender indruk gemaakt, daar het vertrek van het toestel uit Orly in het middelpunt der belangstelling stond. Het was immers bekend, dat de vermaarde sportfiguur Marcel Cerdan dit vliegtuig had genomen voor zijn reis naar Amerika. En de kunstwereld wist dat de grote violiste Ginette Ne veu, die nog j.l. Maandag in de zaal Pleyel een ware triomt had behaald, met haar broer, de pianist Jean Neveu. naar Amerika terugkeerde, waar zfj het grootste deel van haar glanzende loopbaan had afgelegd. Omstreeks het middaguur werd de ver missing bekend gemaakt ren het was, als of het publiek het voorgevoel had, voor een ramp te staan Weldra verschenen de middagbladen met grote koppen; doch zij «aven nog h°°P> mededelend, dat het vjjegtuig was ontdekt en dat men leven den nabij het wrak had waargenomen. De duisternis was reeds gevallen, toen alle hoop op overlevenden werd weggenomen Tenminste drie Poolse onderministers zijn aan de Poolse zuiveringsbijl ten of fer gevallen. In het kadir van een grote „schoonmaak" zijn zij door arrestatie ver moedelijk voorgoed van het toneel ver dwenen. Voorts is ccn groot aantal amb tenaren van alle rangen ontslagen. Strenge veiligheidsmaatregelen zijn in alle staatsdepartementen genomen en in het bijzonder wordt nauwlettend erop toe gezien. dat het departement van buiten landse handel de grootste geheimzinnig heid in acht neemt over de industriële productie en de economische vooruitgang Deze maatregelen volgen op het pro- ces-Rajk, waarin beweerd werd, dat over geheel Oost-Europa een spionnagenet l'gt. en op de doodstraf, die onlangs :s uitgesproken over twee Poolse impor teurs, die voor Zweedse exportfirma's ge handeld zouden hebben. Zij zouden details °'®r de productie van 60 Poolse staats- zAdeAhebben. naar h6t bUÜenland Se- brni^fe tl Üen gewoonlijk betrouwbare ZIin de dne gearresteerde onderministers Kowazewski (landbouw) Bqrout (bosbeheer) en Kochanowicz (ar beid). Zij waren alle drie voormalige leden van de Poolse socialistische partij, die een fusie met de communisten heeft aangegaan. Een jaar geleden werd de minister van voedselvoorziening, Lochowicz, gearres teerd. Men neemt aan, dat de onderminis ter van buitenlandse handel, Kulin, heeft moeten aftreden. De slachtoffers van deze zuivering schijnen gekozen te zijn onder hen, die lange tijd in Westelijk landen vertoefd hebben en die geacht worden sympathiek te staan tegenover de nationalistische houding van de vroegere vice-premier Gomulka, die vorige zomer is afgezet we gens meningsverschil met de kominform over de kwestie-Tito. De zuivering wordt uitgevoerd met de gebruikelijke Poolse doelmatigheid en zonder dat een atmosfeer .an geweld of onrust wordt geschapen. Uit een gewoonlijk betrouwbare bron is te Londen v nomen, dat de Poolse ex-minister van herwc. nen gebieden welk departement is opgeheven Du- biel. in het begin van deze maand is ge arresteerd. Dubiel was communist en afgevaardig de in de sejm, het Poolse parlement. bXnland worden deze onmT h6 hj®veelheden zand en grint nodig. Behalve uit het nSrfiSdtbil Lobithlsod d™ -are bestanddelen ook in Nederland zelve gewonnen. De y ^rHen Reeds iarenDnt ztf'3!6 Van een dode Riinarm langzaam een meer van formaat geworden. Re ^e\a ®"la"8 z'ln baggermolens aan het werk en graven steeds grotere happen uit het weiiana, dat daardoor met water volloopt. Overzicht van de pias, waarop reeds jaarlijks zeilwedstrijden plaatsvinden. tigde de aanwezigheid, van Ginette Ne veu en van Cerdan eri-menig: „alweer!' werd uitgesproken bij dëv herinnering aan de ramp van .1 februari 1947, toen bij Ciritra in Portuga een Dakota tegen een heuvel te pletter vloog, een einde ma kend aan de prachtige loopbaan van acht kunstenaars van Ars Reviva. De Franse schilderkunst verliest de bekende Pariise portrettist en illustra tor Boutet de Monvel, die zich naar Amerika begaf, waar hy zoveel succes oogstte. Ook de journalistiek verlooi weer twee bekende figuren: Hault, de hoofdredacteur van het grote blad ui* de Elzas, de „Dernières Nouvelles de Strassbourg" en Guy Jasmin, hoofdre dacteur van het Franse blad „Canada". De verslagenheid in Frankrqk is zeer groot. (Van onze redacteur). Het grote nieuws is dan toch gekomen. Op de ontvangst, welke de Regerings voorlichtingsdienst gisteren de R.T.C.- journalisten aanbood ,werd „het infor meel contact" van de persmensen met de voorzitter van de R.T.C., minister-presi dent Drees, en de leden van de Centrale Commissie, even onderbroken door de woordvoerder van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, met de mede deling dat blijkens het communiqué, uitgege ven na de gistermiddag gehouden drie en twintigste vergadering van de Cen trale Commissie, Woensdagmiddag 2 November om 2 uur dus toch op Allerzielen een plenaire zitting zal worden gehouden, welke tevens de sluitingszitting van de Ronde Tafel conferentie zal zyu. Overigens werd in dit communiqué vermeld, dat bij de bespreking van de werkzaamheden van de commissie voor militaire aangelegenheden (over welke de laatste dagen nieuwe verwikkelingen waren ingetreden) begonnen werd met de behandeling van een bemiddelings voorstel van de UNCI, dat na, als gevolg van de gevoerde besprekingen, te zijn geamendeerd, door alle delegaties werd aanvaard. Vervolgens werden de laatste kwesties besproken, welke door de militaire com missie aan de Centrale Commissie wa ren voorgelegd. De K-N S.M beeft gisteren een van de merkwaardigste schepen, welke de Ned. koopvaardij bezit in haar vloot opgenomen. Vijf jaar lang heeft het namenjK op ae boaem van de zee gerust maar het had zich in die tqd zo goed gehouden, dat het uitstekend kon worden opgeknapt. Dit is gebeurd ook. Gisteren verliet het de werf in Rotterdam en thans ligt het in Am sterdam aan de kade van de K.N.S-M. Het is het twee en dertigste sctiip, dat deze maatschappij sedert de bevrijding aan haar vloot toevoegt. In 1939 was het schip, dat „Midas" zou heten besteld en de Duitsers zagen er bij hun komst een welkome buit in- Ze lieten het afbouwen en zwaar pant seren, omdat het als blokkadebreker zou moeten dienen. In December 1943 toen de „Midas" in de baai van Brest voer. bleek alle pantsering toch niet bestand tegen een bom uit een geallieerd vlieg tuig en het zonk in de zee weg- Temid den van al de andere wrakken, die daar successievelijk de zeebodem gingen be dekken, heeft het 't einde van de oorlog afgewacht. Toen het karwei van het lichten ach ter de rug was, is de „Midas" in Brest voorlopig zeeklaar gemaakt en op de avond van 2e Pinksterdag 1948 ver scheen het voor de pieren van IJmui- den. Nadat voorlopige herstellingen waren geschied en o.a. de zware bepantsering was verwijderd, werd het schip, dat in middels in „Hector" was herdoopt, naar de werf van P. Smit Jr. in Rot terdam gesleept, waar het nu m een volwaardige koopvaarder is omgetoverd. Vandaag begint het zijn eerste reis. De militaire commissie zal thans voor het einde der week, de laatste hand leggen aan het opstellen van de 'ontwerp-overeenkomsten, haar werk terrein betreffende. Vervolgens werd tot besluit van deze vergadering aan de hand van een door het secretariaat-generaal opgesteld sche ma van thans nog te. verrichten werk zaamheden besloten, dat de resultaten van de commissie-werkzaamheden zul len worden geformaliseerd in de ver schillende commissies op Dinsdagmorgen 1 November. Naar wij voorts nog vernamen, is gis termorgen in de Centrale Commissie overeenstemming over alle aanhangige financieel-economische kwesties bereikt. Nieuw-Guinea is thans nog het enige moeilijke punt. Vandaag zal de Centrale commissie het opnieuw onderhanden ne men. Maar of men tot een accoord zal komen? De verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht weinig wind, op enkele plaatsen mist en slechts hier en daar in het binnenland lichte nacht vorst. Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer. Overdag meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 30 October: Zon op 7.30 uur, onder 17.17 uur; maan op 14.39 uur, onder 0.03 uur. Maandag 31 October: Zon op 7.32 uur, onder 17.15 uur; maan op 15.51 uur, onder 1.20 uur. Het kankerblad „De Waarheid" heeft een juichkreet aangeheven. Er moet dus wel iets „enorms" aan de hanÖ zijn. En inderdaad. Om maar direct de nieuwsgierigheid te bevredigen: Sikkel en hamer hebben het kruis overwonnen. Men kent het feit, dat de Tsjechische priesters de eed van loyaliteit onder ze kere voorwaarden mogen afleggen. We kunnen hier het besluit al dan niet hoofd schuddend bespreken, de voorzichtigheid van het Tsjechisch episcopaat moeten we nog altijd boven een eventueel afkeu rende mening hier te lande plaatsen. Wat doet nu „De Waarheid". Het blad reageert op de Tsjechische kwestie aldus: „In paniek over de snelle opmars van de communistische ideeën. ook onder de gelovige volksmassa's, greep het Vaticaan enige maanden geleden naar 't wapen van het excommunicatie decreet. Vooral was dit decreet bedoeld om de katholieke arbeiders en boeren in Tsjechoslowakije tegen de volksde mocratie op te zetten. Het decreet is, zoals alle commenta tors destijds roerend eensgezind schre ven, inderdaad van historische beteke nis. Want het is gebleken, dat zulke bepalingen niet meer uitgevoerd kun nen worden. Integendeel, de reaction- naire geestelijkheid die een poging hier toe deed, heeft zich daardoor losge scheurd van de eerlijke gelovigen en de democratisch denkende priesters. De mislukking van het streven van het Vaticaan. dat slechts de richtlijnen opvolgde van Wallstreet, moet nu er kend worden. Het Tsjechoslowaakse episcopaat heeft dit openlijk moeten doen. De waarborg is gegeven dat de godsdienst niet voor reactionnaire doel einden zal worden gebruikt, zoals het Vaticaan eiste- Mgr. Beran heeft de verklaring der bisschoppen niet van zijn handtekening voorzien. Maar het zwijgen van deze man is veelbetekenend. Het is te ver gelijken met het ogenblik stilte, da*, in acht wordt genomen bij een be grafenis: in dit geval het bijzetten van het decreet tegen de communisten in de stoffige gewelven van het Vaticaan. Dat is de grote betekenis van de ver klaring der Tsjechoslowaakse bisschop pen die de overwinning van de demo cratie weerspiegelt." .De Waarheid" spreekt reeds van een begrafenis en van overwinning der demo cratie. Dit laatste is natuurlijk bedoeld als 'ji victorie der volksdemocratie. Dat heel wat anders is. Maar een van twee óf de communisten zullen de Kerk in Tsje choslowakije nu met rust moeten laten, óf de loyaliteitsverklaring wordt weer ingetrokken. De Kerk met rust laten kunnen de rode bewindvoerders niet. Dat is tegen hun principe en dus zal over enige maan den of misschien een half jaar de twee strijd feller dan ooit oplaaien. De com munistische schroef zal permanent, wor den aangedraaid. We hebben betzelfde gezien bij het nazisme- Dit zij de communisten een waarschu wing. Want als reeds lang sikkel en hamer evenals het hakenkruis met de vuilnis man zullen zijn mede gegeven, zal, nog steeds of opnieuw, het verlichte kruis op de toren verkondigen dat de Kerk Christi bestaat en lèèft. HENK VAN DER MAZE. In Staatsblad J463 is gisteren afgekon digd een Kon, besluit, waarin is bepaald, dat het K. B. van 6 September 1949, lot nadere wijziging van het rUkstelefoon- reglement 1929, in werking zal treden op l November a-s. Het betreft hier de nieu we tarifiëring voor de inter-communalo telefoongesprekken- Het door ons gemelde ontslag van de Amerikaanse admiraal Denfeld als chef van de vlootoperaties zou samen hangen met de onenigheid tussen de Amerikaanse marine-leiding en de lei ders van leger en luchtmacht over de vraag, of de stootkracht van de Ameri kaanse luchtmacht in hoofdzaak op de „B-36"-bommenwerper zou gebaseerd (Van onze medische medeweruer) armspieren, ja zelfs nog van Jioger ge- ïpBpn soiergroepen. „-et laatste geval is De kinderverlamming heeft altijd direct levensgeaarlijk omdat de adem- ïets mysterieus gehad. Het is een in- halin" dan verlamt en een ademstilstand fectieziekte, n.aar vun de verwekker 0Dtreedt Door een ijzeren long, dat in is weinig-bekend vrij algemeen wordt wHezen een apparaat is o.n langdurig, ja aangenomen, dat net een ultravirus is. maanden achtereen, kunstmatige adem- Evenmin weet men hoe de ziekte haiing toe te passen, kan het gevaar her- verspreid wordt en hoe de mens be- haaldelijk bezworen worden, smet geraakt Allerlei hypothesen zijn pe verschijnselen worden veroorzaakt opgesteld uitgaande van klinische en jjoor een ontsteking van het ruggemerg epidemiologische waarnemingen- Zo en <jeze gaat meestal weer terug. De mo- heeft men do°re t de ziekte vooral mrische voorhoorncellen, die bij de wil- van Juli tot November optreedt b.v. iekeurige bewegingen van de spieren een aan een verspreiding door insecten ge- ro] spelen, blijven dikwijls beschadigd, dacht Maar ook voor voedselbesmet- waardoor als restverschijnsel de verlam- ting heeft men argumenten bijeenge- mingen kunnen blijven bestaan- De ver bracht. lamde extremiteiten geven een min of En vervolgens bestaat het raadsel meer grote jn Jiditeit. van de lichte gevallen of beter ge zegd: mensen in de omgeving van een J)e behandeling patiënt aan kinderverlamming, die geen enkel ziekteverschijnsc' ebben, kun- Het bestrijden van de invaliditeit is een nen wel veranderingen vertonen in de voornaam doel van de behandeling wan- liquor cerebrospinalis (di. het vocht neer de patiënt door het acute stadium rond hersenen en ruggemerg). he-n gekomen is. Met electriseren, massa- Een even groot geheim is waarom de ge en baden heeft men de functie van de kinderverlamming tegenwoordig veel spieren, die doo het niet gebruiken atro- meer op latere leeftijd optreedt dan fisch worden, zo goed mogelijk trachten 1 c 1J W traolhl mof f 1_ enkele decennia geleden. Het klassieke ld van de epidemische kinderverlamming is, dat iemand met koorts wegens griep of verkoudheid eni- te houden, doch veelal met betrekkelijk weinig resultaat Toch kan men zeggen, dat enthousiaste physische therapie her haaldelijk weer onverwachte resultaten oplevert. In speciale gevallen zal door operatieve verande ing van de aanhechtingsplaats van gezonde .pieren, een belangrijke ge dagen in bed ligt en plotseknj, soms functieverbetering verkregen worden- Jn na hèvige pijn in de ledemat. - erlartl- Zwitserland heeft mevr. Stutz, een heil mingqn krijgt van de been- romp- en gymnaste, door systematische spieroefe ningen verrassende resultaten bereikt. De antagonisten van de verlamde vieren zijn eigenlijk steeds in actie en veroorzaken een stijfheid. Dobr deze z.g. contracturen ya?. de in wezen gezonde spieren op te netten kan de verlamde spier ook weer geoefend worden. Hierdoor neemt de spier jn kracht toe en een betere functie van het been of de arm is er het gevolg van. Hoe dit precies werkt is op het ogenblik nog even mysterieus als zoveel andere dingen bij de kinderverlamming- Maar de gedachten gaan in deze richting, dat door de bewerking en oefening van de zieke spieren een betere bloeddoorstroming plaats vindt- Hierdoor is dan tevens de grote warmteontwikkeling in de bewerkte spieren verklaard. De resultaten zijn tot nog toe buiten gewoon goed. Het duurt lang, voordat men zich handgr. en heeft eigen gemaakt en de behandeling van een enkel geval is door de systematische spieroefeningen zeer tijdrovend zodat 'ielaas slechts op kleine schaal gewer" kan worden. Laten we rustig afwachten wat met critisch behandelen en experimenteren bereikt kan v orden, opdat talloze min of meer invalide personen geen desillusie erbij krijgen door voortijdig de therapeu tische pogingen tot dè remedie tegen kinderverlamming te proclameren. zijn, dan wel op de bouw van zeer grote vliegdekschepen. Uit 't desbetreffende rapport van de mi nister van marine, Matthews, aan pres. Truman blijkt bovendien om. dat som mige Amerikaanse marine-officieren vol komen gekant zijn tegen 't onder één ge zamenlijke leiding brengen van leger, vloot en luchtmacht der Verenigde Sta ten, alhoewel een desbetreffende wette lijke voorziening tot stand is gekomen. Minister Matthews verzocht president Truman admiraal Denfeld met een andere functie te belasten, terwijl hij voorts aandrong op het zo spoedig mogelijk be noemen van een nieuwe chef-staf voor de vloot. Intussen kwamen gisteren meer dan 250 Amerikaanse matrozen afscheid ne men van hun adm raal, nu hij wegens zijn oppositie tegen het defensie-beleid van zijn post ontheven is. Hun woordvoerder zeide tot admiraal Denfeld: „Wij hopen, dat U, als U president bent, de marine weer op poten zult zetten." Wü zijn gekomen om afscheid van U te nemen, omdat U het nooit te druk hebt gehad om naar klachten van ge wone matrozen te luisteren." ..Aan het eind van de demonstratie zeide de admiraal tot de matrozen, dat zy terug aan het werk moesten gaan en hun best moesten doen- President Truman heeft de wet onderte kend waarin toewijzingen zijn vastgesteld voor de bewapening van de landen van het Noord-Atlantisch pact en zes andere landen tot een bedrag van 1.314.000.000 dollar. Het geld zal worden gebruikt voor de aankoop van vliegtuigen, tanks, kanon nen en andere militaire uitrusting om de verdediging van de betrokken landen te versterken. Een milliard dollar van het bedrag is voor de landen van het Atlantisch pact bestemd, 211-370.000 dol lar voor Griekenland en Turkije.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1