N.-Guinea: beslissing binnen een jaar Hoofd der Unie slechts Symbool Charter der souvereiniteits overdracht Vlees, kaas, rijst en textiel vrij Jonge kaas en rundvlees duurder HET MILITAIRE ACCOORD Ned. strijdkrachten ter zeete land en in de lucht worden teruggeroepen Vrijheid van godsdienst en onderwijs r r rr DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN fr Sï J V: J V 71ste JAARGANG WOENSDAG 2 NOVEMBER 1949 No. 21071 m, Hedenmiddag heeft in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de plechtige plenaire slotzitting van de Ronde-Tafelconfe rentie plaats gevonden. Na tien weken van ingespannen arbeid, die vaak met crisisdreigingen gepaard ging, is tussen de drie partijen: het Koninkrijk dei- Nederlanden, de Regering van de Re publiek Indonesië en de Bijeenkomst Federaal Overleg, met medewerking van de U.N.C.I., een accoord bereikt. De plechtigheid werd, evenals hij de opening der conferentie op 22 Aug. 1.1., bijgewoond door ministers, vele ambassadeurs en gezanten en talrijke leden van de Eerste en Tweede Kamer. Als voorzitter Van de Ronde-Tafelconferentie deed de minister-presi dent, dr. W. Drees, mededeling van de accoorden die bereikt werden. Deze hebben betrekking op: V De souvereiniteitsoverdracht. 2. jje ]\ederlands-Indonesische Unie 3. Uitstel van de beslissing inzake de status van Nieuw-Guinea. 4. De financieel-economische betrekkingen. De militaire aangelegenheden 6. De positie van de burgerlijke overheids dienaren 7. De culturele betrekkingen Het Unie-Statuut I! Minister mr. J. H. v. Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen. Indische ambte naren pensioenen R.l.S. ERKENT HAAR VERPLICHTINGEN Brand op „De Schelde" te Vlissingen Stucadoorslonen worden gecorrigeerd Batavia wordt Djakarta SCHREIEDER IN ONS LAND? Geldstroom naar de TNI Drs. Moh. Hatta, minister-presi dent van de regering van de Repu bliek Indonesië. Varkensvlees gemiddeld 50 cent per kilo omlaag Rund- en varkensvlees Ieder der deelgenoten draagt volledige verantwoordelijkheid voor de defensie van zijn grondgebied. De gemeenschappelijk getroffen regelingen worden door ieder der deelgenoten op zijn eigen rechtsgebied zelfstandig uitgevoerd. De samenwerking zal bestaan in het verlenen van steun wanneer de andere deelgenoot hierom vraagt, en voorzover dit met de belangen van Zijn eigen defensie over een te brengen is. De beide deelgenoten treden in overleg ingeval van dreiging van een aanval op beide deelgenoten of op een hunner. De zeestrijdkrachten Het leger Kaasexport dringend nodig Textiel morgen vrij Rantsoenbon voor koffie aangewezen DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd m het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 7x, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt i 3-90 Per kwartaal, 1-30 Per maand, f 0.32 per week- Directeur: J- KUUFERS Hoofdredactie: Pg Algemeen redacteur^. A. PAALVAST NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. NEDERLANDS-INDONESISCH ACCOORD Vóór 30 December souvereiniteits- overdracht te Amsterdam -it i-»r, Minister-president dr. W. Drees, voorzitter der Ronde Tafelconferentie. Ret beiangrijkste document in de over- die bereikt werd is het Ume- le„rtUut' Hierin wordt de grondslag ge- toev V°°r de verhoudingen, die er in de run °ms'; tussen Nederland en Indonesië ZUll6n kersen. He overeenkomst stelt allereerst voor op, dat, indien de partijen in de toekomst ehoefte mochten gevoelen aan een nau were samenwerking dan die waartoe men hu is overeengekomen, de mogelijkheid daartoe open blijft. He Unie tussen de partijen, so gaat de overeenkomst verder, mag geen afbreuk vetl aan de onafhankelijkheid en de sou- ereiniteit van de beide deelgenoten. Doel van de Unie doel van de Unie wordt gesteld de bel» tigin„ van de gemeenschappelijke het^en 0®p het gebied der buitenlandse Vah Ln illgen en defensie, ophet gebied ?aderwa?ciën. voor zover nodig, en t.a._ cultu- ïele aarden 'van economische en doei te verwezenlijk' verbin- reehtsnraak: Ook erkennen beide deel genoten een aantal fundamentele mense lijke rechten en vrijheden. Hoofd der Unie Het hoofd der Unie Is H. M. Koningin Juliana en bij opvolging Hare wettige op volgers in de Kroon der Nederlanden. Het hoofd der Unie heeft een zuiver symbolische betekenis. Het Unièstatuut drukt dit uit door de woorden: „Het Hoofd der Unie verwezenlijkt de idee van vrijwillige en duurzame samenwer king". Organen der Unie Ter behartiging van de Uniebelangen komen van ieder der deelgenoten drie ministers minstens tweemaal 's jaars in conferentie bijeen, en zo nodig zullen zij paritaire commissies benoemen Er zal voorts een permanent Unie-se. cretariaat gevormd worden, aan het hoofd waarvan twee secretarissen-gene raal (van ieder der partijen één) zullen staan die om de beurt voor één jaar de leiding zullen hebben. Unie-rechtspraak j Hij rechtsgesohillen der partijen kan schn door beide partijen het ge- n° aanhangig worden gemaakt bij een Ja-n ,ArbitraSe dat bestaat uit tweemaal drie (resp. door ieder der deel genoten benoemde) leden. Jaarlijks wordt uit deze leden afwisselend een Nederlan der en een Indonesiër door hen tot voor zitter benoemd De leden leggen in de handen van het hoofd der Unie een ambtseed af. Burgerlijke rechten Ueide deelgenoten zullen de speciale belangen van de staatsburgers en rechts personen van de andere deelgenoot eer- bfedigen en deswege geen noemenswaar- neming van hetgeen nodig s lan„ scherming van ieders nationale belangen en van de economisch zwakke g oepem In geen geval zullen de staatsburg s en rechtspersonen van de deelgenoten in ieders rechtsgebied een ongunstiger De- handeling mogen ondervinden dan die van een derde Staat. Hoge Commissarissen De belangen van de deelgenoten in elkanders rechtsgebied zullen behartigd worden door Hoge Commissarissen die onafhankelijke de rang van ambassadeur bezitten.' Bij de afsluiting van de finan ciële en economische overeen komst ter R.T.C. werd mede over eenstemming bereikt t.a.v. de pen sioenen van het gewezen over heidspersoneel in Indonesië. De re gering van de RIS. erkènt de spe ciale positie van het gewezen overheidspersoneel van Indonesië en de nagelaten betrekkingen van dit personeel én verplicht zich om na de overdracht van de souverei niteit de tegenwoordige behande ling van genoemde categorieën van personen voort te zetten. Dit 'houdt in, dat betaling van pensioenen van gewezen overheids personeel van Indonesië en van uitkeringen aan nagelaten betrek kingen van dit personeel, voorzover dit, dan wel de nagelaten betrek- kingen in Nederland gevestigd zijn, in Nederlands courant zal plaats vinden, met aien verstande, dat uiterlijk 'n de maand Maart 1950 onderhandelingen zullen worden gevoerd, teneinde tot een redelijke oplossing te geraken. De tegenwoordige practijk zal voortgang vinden tot overeenstem- ^ming is bereikt. Artikel I (1) Het Koninkrijk der Nederlanden draagt de volledige souvereiniteit over Indonesië onvoorwaardelijk en onherroepelijk over aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië en erkent deze mitsdien als een onafhan kelijke cn souvereine staat. (2) De Republiek der Verenigde Staten van Indonesië aanvaardt deze souvereiniteit op de voet van de bepalingen van haar constitutie welke ter kennis is gebracht van het Koninkrijk der Nederlanden. (3) De overdracht van de souvereiniteit zal plaats hebben uiterlijk 30 December 1949. Artikel II T.av. de residentie Nieuw Guinea is overeengekomen, dat de status quo zal worden gehandhaafd met de bepaling, dat binnen een jaar na de datum van overdracht van de souvereiniteit aan de U.IS. het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw Guinea zal worden bepaald door onderhan delingen tussen de R.I.S. en het Koninkrijk der Nederlanden. Gisteravond omstreek- zes uur, na werktijd, is brand uitgebroken in een op slagplaats van gietmodel'en der Konink lijke Maatschappij „De Schelde" aan het eind- van de Palingstraat te Vlissingen. Dc hoogte van de vlammen was veront rustend, te meer daar de opslagplaats in de nabijheid der gashouders van het pro vinciale gasbedrijf is gelegen. Het vuur vond gretig voedsei in het opgeslagen hout. De gemeentelijke brandweei was het vuur spoedig meester en de gealar meerde bedrijfsbrandweer van „De Schel de" nam de nablussing ter hand. De om vang van de schade is nog niet bekend, maar deze zal vermoedelijk niet groot zijn, omdat het hoofdzakelijk oude giet- modellen betrof. De oorzaak van de brand moet worden'gezocht in et overspringen van vonken uit de gieterij. In de staatscourant van gisteren deelt het college van rijksbemiddelaars mede, dat door een tweetal technische advies- bureaux op verschillende stucadoors-ob- jecten tijdwaarnemingen zijn verricht van de hoofdbewerkingen in de volkswoning bouw. De uitkomsten hiervan hebben aan leiding gegeven de, voor deze bewerkin gen thans bestaande tarieven te corrige ren. Het college is bereid een aantal nog niet gemeten tarieven eveneens te herzien. In de Zaterdag door de beide de legaties van B.F.O. en Republiek geparafeerde voo pige grondwet wordt bepaald, dat de zetel van de regering gevestigd zal zjjn te Ba tavia, welke stad in dit staatsstuk met Djakarta wordt aangeduid. De nationale vlag zal zjjn de rood-witte vlag, het volkslied „In donesia Raja" en de nationale taal de „Bahara Indonesia". Is Schreieder in ons land? De politie kan deze vraag nog niet beantwoorden, r»aar is druk bezig uit te zoeken in hoe verre de beweringen van een onbekende dame met ..Zwitsers" accent op waarheid berusten. Deze dame heeft enkele dagen geleden een,dagblad opgebeld met de mededeling, dat de vroegere Kriminai- Direktor in ons land zou zijn en zich in de omgeving van Breda zou ophouden- De redactie stelde de vreemdelingendienst van een en ander op de hoogte, die dixec' op zoek is gegaan maar nog niets heeft kunnen vinden. De Chase National Bank en de Guaran tee Trust Co. hebben een overeenkomst met de Franse regering getekend, om aan Frankrijk 75 millioen te lenen. Van republikeinse zijde is de laatste tijd bij herhaling gezegd, dat de betalin gen' aan de T. N. I. nog niet of stroef geschiedden. Dr. Koets, de directeur van het kabi net van de H. V. K., heeft naar aanlei ding daarvan gegevens gevraagd aan alle betrokken Ned commandanten. Uit Noord-Sumatra heeft hij inmiddels ant woord gekregen en daaruit blijkt, dat op 7 October een bedrag van 766:500 door middel van een chéque op de Javase Bank is uitbetaald aan de T. N. L-lul- tenant Alwi Nnrdo. Op 25 October werd op dezelfde wijze 913.000 uitbe taald. Deze betalingen gelden voor de periode tot 28 October en zijn gebaseerd op 20.000 man in Noord Sumatra. Wat de levering van goederen In natu re betreft, daarvoor werd op 27 October het eerste republikeinse verzoek ontvan gen en daar lopen nu besprekingen over. Eindelijk is het zover. Met uitzondering van de koffie wordt de gel iele distributie thans in ons land opgeheven. Dit blijkt uit de volgende officiële mededelingen welke heden werden gepubliceerd:» De Nederlandse regering is van oordeel, dat de beschikbare hoeveelheden verbruiksgoederen in het algemeen een peil hebben bereikt, waarop een redelijke voorziening mogelijk is, ook zonder regelingen van rantsoenering en distributie van overheidswege. liet ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kan dientengevolge bekend maken, dat de nog van kracht zijnde rantsoeningsmaatregelen voor vlees, kaas en rijst thans worden beëindigd, waarbij als officiële datum van het einde der rantsoenering 6 November 1949 wordt gesteld. Slechts voor koffie blijft de rantsoenering voorlopig bestendigd, omdat de aankoop hoofdzakelijk in het dollargebied moet geschieden. Op eenvoudige wijze kan in een regeling voor de distributie van koffie worden voorzien. De hieronder vermelde maatregelen, welke een uitvloeisel zijn van deze beslissing, zijn incidenteel genomen, omdat uitstel van de afschaffing van de distributie niet langer verantwoord was te achten. Het interdepartementaal overleg inzake lonen en prijzen met de Stichting van de Arbeid, dat door deze maatregelen niet wordt doorkruist, duurt echter voort en zal met de nieuwe situatie rekening houden. De aanzienlijk toegenomen voortbren ging van varkensvlees en de vooruitzich ten voor verdere verhoging van de pro ductie hebben de afschaffing van de vleesrantsoenering mogelijk gemaakt. De vooruitzichten van de aanvoer van slach'- runderen zijn gunstig, hoewel een ver groting van de aanvoer haar beperking vindt in de slechts zeer geleidelijke groei van de rundveestapel. Door de afschaffing van de rantsoe- Voor de beveiliging ter zee van Indo nesië zal ingevolge de souvereini teitsoverdracht de R.l.S. uitsluitend verantwoordelijk zjjn. Voor de Kon. Marine ais Nederlands apparaat zal geen Nederlandse taak in Indonesië bestaan. Daarom zal de Kon. Marine uit Indone sië worden teruggetrokken. De Nederlandse regering is bereid op verzoek van de regering van de R.l.S steun te vérlenen bij de uitoefening van de taken ter zee voorzover de R.l.S. nog niet in staat is deze taken' met eigen middelen te vervullen. De Nederlandse regering is evenffens bereid op verzoek steun te verlenen bij de opbouw van de Indonesische marine. De termijn waarbinnen de Nederlandse zeestrijdkrachten uit Indonesië zullen worden teruggetrokken wordt op één jaar gesteld tenzij de regeringen in onderling overleg anders beslissen. De Nederlandse regering is bereid op de dag der souvereiniteitsoverdracht twee korvetten der Kon. Marine in eigendom over te dragen aan de R.l.S. en een jaar na de overdracht der souvereiniteit een torpedobootjager. De buiten de mannebasis Surabaja ge legen maritieme inrichtingen in Indonesië blijven voorlopig onder beheer van de Kon. Marine. In gemeenschappelijk over leg wordt geleidelijk het beheer overge dragen aan de marine van de R.l.S. De marinebasis Surabaja omvat het land en watergebied benevens zich daarop be vindende werven, kampen, havens, vlieg velden, etablissementen en installaties. Op het tijdstip van de overdracht van de souvereiniteit wordt de basis marinebasis van de R.l.S. De landstrijdkrachten zullen zo spoe dig mogelijk uit Indonesië worden te ruggetrokken dan wel gereorganiseerd. Ingevolge de overdracht der souverei niteit berust de verantwoordelijkheid voor de in- e" uitwendige veiligheid van Indonesië bij de souvereine regering van de R.I-S. Leden van de strijdkrachten, welke op het moment van de souvereiniteitsover dracht in Indonesië aanwezig zijn, kunnen volgens nader te bepalen regelen worden overgenomen in de krijgsmacht der RXS. De onder Nederlands bevel staande strijdkrachten hebben de positie „van gasten die zich bevinden op het grond gebied van een bevriende regering", wel ke alle mogelijke faciliteiten levert. Met ingang van het tijdstip van de souvereiniteitsoverdracht wordt een reor ganisatie uitgevoerd, welke in de eerste plaats ertoe zal strekken de daarvoor in aanmerking komende leden van de door de Nederl.-lnd. overheid gevormde en uitgeruste troepen de gelegenheid te geven zo spoedig mogelijk naar de krijgs macht der R.l.S. over te gaan. Het militair personeel van de in Indo nesië door de Indonesische overheid ge vormde landstrijdkrachten is na de over dracht der souvereiniteit deels bestemd om in dienst te treden bij de R.I.S., deels om in dienst te treden bij het Koninkrijk der Nederlanden en overigens bestemd om af te vloeien. Dienstneming bij de R.l.S. of bij het Koninkrijk geschiedt ge heel op basis van vrijwilligheid. Op het tijdstip der souvereiniteitsover dracht gaan de al dan niet gemilitairi- seerde burgerambtenaren, ressorterende ander het dept. van Oorlog, over in dienst van de R.l.S. De luchtstrijdkrachten Voor de beveiliging in de lucht in Indonesië zal uitsluitend de R.l.S. ver antwoordelijk zijn. Voor de onder Nederlands bevel staande luchtstrijdkrachten zal geen Nederlandse taak meer in Indonesië bestaan, zodat deze zullen worden teruggetrokken. De Nederlandse regering is bereid op verzoek van de R.l.S. steun te geven in de vorm van terbeschikkingstellen van personeel en materieel voorzover de R.l.S. deze hulp nog behoeft. Verder zijn voor de luchtstrijdkrachten overeenkomstige bepalingen van toepas sing als voor de land- en zeestrijdkrachten nering is verdere subsidiëring van rundvees technisch niet meer mogelijk Het rundvlees zal om dezelfde reden niet meer gebonden zijn aan maximum, prijzen die met ingang van 6 November a.s. worden ingetrokken. (Door de af schaffing van deze subsidiëring zullen uiteraard de prijzen van het rundvlees stijgen- Red.) - Door een verhoging echter van de subsidie zal de prijs van varkensvlees dalen, zodat een verschuiving van de consumptie van rundvlees naar var kensvlees de mogelijkheid biedt de ge zinsuitgaven te beperken, waarbij te vens de vraag wordt gericht op vlees dat in opbeperkte hoeveelheid verkrijg- baar zal zijn. Deze verhoging van de subsidie op varkensvlees maakt een verlaging van de geldende maximum prijzen voor varkensvlees en hieruit vervaardigde vleeswaren met gemiddeld 50 et. per k g. mogelijk, welke verlaging op 6 November 1949 met een nieuwe prijsregeling van kracht wordt. De kaasproductie heeft zich, mede als gevolg van' de góede melkopbrengsteu, zeer gunstig ontwikkeld, zodat uit dien hoofde beperking van het verbruik niet nodig zou zijn. Nu evenwel de uitvoer mogelijkheden van kaas bijzonder goed zijn vooral ook naar de landen met harde valuta acht de regering bet nood zakelijk dat een grote hoeveelheid van dit artikel wordt gëxporteerd. Het rs dringend nodig van de op het ogenblik voor kaas wel zeer gunstige uitvoermi- gelijkheden gebruik te maken, teneinde voor de opbrengst weer andere, voor onze volkshuisvesting dringend noodzakelijke goederen, te kunnen invoeren. Men dient te bedenken, dat een export van 10 mil lioen kg. kaas de deviezenopbrengst van circa 25 millioen guldens betekent. Een zekere verhoging van de prijs van jonge kaas, mede als gevolg van de af schaffing van de subsidie, zal tot gevoig hebben, dat het binnenlands verbruik be perkt blijft, zodat zoveel mogelijk kaas voor de uitvoer beschikbaar komt. Door een stelsel van heffingen wordt er voc.r gezorgd, dat de hogere prijs geen b ü- tensporige winsten voor producent en handelaar tengevolge kan hebben. De op brengst van deze heffingen vloeit in et Landbouw-Egalisatiefonds, waaruit ae subsidies op andere artikelen van het levensmiddelenpakket worden geput. De nog voor jonge kaas geldende maximum prijzen worden met ingang van 6 Novem ber 1949 ingetrokken. Wat de textiel betreft maakt de minister van Econ. Zaken bekend, dat de rantsoenering van textiel producten met ingang van morgen, 3 November, zal worden opgeheven. Dit betekent dat met ingang van die datum bij de aankoop van textiel- goederen door het publiek geen tex- tielbescheiden (bonnen, punten, ver gunningen) behoeven te worden in geleverd. Deze maatregel kon worden genomen, omdat de textielpositie thans over het geheel genomen, voldoende ruimte laat om in de normale behoefte van de be volking te voorzien. Voor enige artikelen, waarvan het aan bod tot dusver nog niet geheel toereikend is geweest, mag niet worden verwacht, dat deze aanstonds in ruimere mate ver krijgbaar zullen zijn. De verwachting is evenwel gewettigd, dat geleidelijk aan zowel als gevolg van een verhoogde pro ductie in het binnenland als van een verruiming van de invoer het aanbod in deze goederen zal toenemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bestaande prijs voorschriften onver minderd van kracht blijven. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon met de opdruk „BD een rantsoen", welke o.m. wordt uitge reikt aan uit Indonesië repatriërende militairen, is aangewezen als rantsoen bon voor koffie. Deze bon geeft recht op het kopen van 125 gram koffie. In een gemeenschappelijke verklaring van de Unie-partners over de fundamentele menselijke rechten en vrijheden komen, na een aantal artikelen, welke de normale burgerlijke vrijheden opsommen, enkele bepalingen voor, welke voor Missie en Zending van hoog belang zijn. Zo wordt in art. 7 bepaald, dat een ieder recht heeft op vrijheid van gedachten, geweten en godsdienst. Dit recht omvat tevens de vrijheid om van godsdienst of overtuiging te veranderen, alsmede de vrijheid om hetzij alleen, hetzij met anderen, zowel in het openbaar als in het particuliere leven, zijn godsdienst of overtuiging te belijden door het onderwijzen ervan, door de practische toepassing, door eredienst, het onderhouden van de geboden en voorschriften en door het opvoeden van de kinderen m het geloof of de overtuiging van hun ouders. Art. 13 verklaart, dat het geven van onderwijs en keuze van het te .volgen onderwijs vrij zijn. Inzake het onderwijs wordt voorgeschreven, dat op de openbare scholen binnen de schooluren gelegenheid moet worden geboden tot het geven van godsdienstonderwijs overeenkomstig de wensen der ouders. De leerlingen van de particuliere school, welke voldoet aan voor het openbaar onderwijs gestelde wettelijke eisen van deugdelijkheid van het onderwijs, hebben dezelfde rechten als die van de openbare school. Tenslotte wordt in artikel 19 vastgesteld, dat de overheid aan alle erkende godsdienstige gemeenschappen en organisaties gelijke bescherming verleent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1