t J HET KERKHOF MET HET GEOPENDE GRAF ENE r' Jfl Vliegende burgemeester van Amsterdam terug DE TAAK VAN DE LEEK Geen discriminatie van belangen Ned. Prof. dr. B. Brouwer plotseling overleden r ■m ALLERZIELEN 1949 Laatste rustplaats in een tuin Valuta-clausule voor transfer van schadeloosstelling „Geef hun de eeuwige rust Vruchtbaar contact gelegd tussen Amsterdam en de West Minister Rutten spreekt over onderwijs vernieuwing Duitsers protestereu tegen Nederlandse maatregelen Financieel-economische overeenkomst Neurochirurg van wereldreputatie Tentooustellingsbezoek neemt af Betekenis voortgezet lager ondetwijs WASDAG 2 NOVEMBER 1949 PAGTTfA 4 Dit was dan volgens alle natuurlijke normen het einde: een naakt en zwart kruis, eenzaam geheven boven de wereld. Hier liep de weg dood, en voor het leeggebloede Lichaam vond men „ter plaatse waar Hij gekruisigd was, een tuin, en in den tuin een nieuw graf, waarin nog iemand was bijgezet...." (Joan nes XIX). De tuin was het eigendom van een „zeker rijk man uit Arimathea, Jozef genaamd". Hij had in die tuin, buiten de stadsmuren van Jeruzalem- reeds bij zijn leven een graf laten uithouwen in de rotsige bodem, en toen hij hoorde van Christus' dood, stond hij het bereidwillig af. Het gebalsemde ontzielde Lichaam werd, in lijnwaadstroken ge wikkeld, bijgezet in dit nieuwe rotsgraf. En Jozef „wentelde een grooten steen voor den ingang en ging heen". Hiermee was de gewichtigste en ontroerendste begrafenis uit de geschiedenis der mensheid ten einde. DROEVIG ONGEVAL TE TER APEL f-.V: LITTERAIRE PRIJS VOOR ZUID-AFRIKAAN Mi .Asa jgdjjgy :éMm Het Eeuwige Licht verlichte ken -.DE NIEUWE MENS" OP CASA NOVA PASTOOR BROGTROP DOOR BEROERTE GETROFFEN OPGRAVING BIJ MAASTRICHT Golgotha Op de Heilig-Lana-oitcn- geverfd op smalle voet. Verder zijn nog men de ingang naar de graf crypte i een urnengrai. ROTTERDAMSE VEEMARKT Opvoeding geschiedt allereerst in het gezin AFNEMENDE NACHT VORST De besprekingen ter Ronde Tafelconferentie hebben mede ge leid tot de opstelling van een ontwerp financiële en economische overeenkomst. Allereerst wordt in principe vastgesteld, dat de Republik Indonesia Serikat de rechten, concessies en vergun ningen, naar het recht van Noderlandsch Indië (Indonesië) be- voegdelijk verleend en nog van kracht op de datum van de sou- vereiniteitsoverdracht, erkent en dat rechthebbenden voor zover zulks nog niet in geschied in de feitelijke uitoefening van hun recht zullen worden hersteld. „Uit de schatkamers der middel eeuwen" bleef beneden verwachting Leerplichtwet wordt weet streng nageleefd MIJNWERKER VERONGELUKT VIERHONDERD PAAR NYLONS ZOEK ZWARE STRAF VOOR JODENVERVOLGER NOTARIS VEROORDEELD TOÏ f 1000.— BOETE geestelijken, waaronder dat van mgr. prof. dr. J. Hoogveld. Men leest er plaatsnamen uit alle delen van ons land: 's Hertogenbosch en Leiden, Den Haag, Amsterdam en zelfs Antwerpen. Allen, die hier werden binnengedragen passeerden de tekst van Sint Paulus, uitgekapt boven de in gang naar deze crypte. „Ér is voor mij maar eene wetenschap Jesus Christus en Jesus Christus ge kruist". Op de eenvoudige zerken, welke deze „catacomben-graven" afsluiten, hoefde niet eens een kruis: Boven de crypte namelijk, bovenop deze gewel dige steenklomp, dié Golgotha heet, staat eenzaam en zwart het Teken van Dood en Overwinning, waaraan Chris tus stierf. Rondom de Calvarieberg liggen, letter lijk iit een tuin, een groot aantal doden begraven. Er is hier niets van de deso laatheid, wélke vele kerkhoven drukt, mén ziet er evenmin de lange tijen hard stenen kruisen en rijk versierde grafmo numenten. Tussen het najaarsgoud van treurber ken en het donkere groen van sierspar- ren en dennen ommuren natuursteen-af scheidingen elk paf afzonderlijk. De muur behield hier, evenals oor spronkelijk in het Heilige Land zijn be tekenis van: bepaling, afscheiding zijn, begrenzing van een gewijde plaats. En daarom kreeg elk graf dit lage muurtje; een kleine lage poort, vaak Vandaag bidden ovef heel de wereld de Katholieken voor de zlelerust der afge storvenen, en onder de kerkgewelven klinkt onophoudelijk gedempt smekend het „Dena eis requiem", de vertrouwens volle vraag om aan de gelovige zielen de rust van het Eeuwig Licht te schenken. Later op de dag wil het vrome gebruik, dat men ook een bezoek bteögt aan het graf zelf van dierbare afgestorvenen en in sommige streken dansen vanavond op de grafheuvel flakkerende, kleine kaars lichtjes tussen herfstasters en chrysanten. In de waterklare herfstnamiddag ston den wij temidden van een roerloos, naar dood hout en vochtig afstervende blaren ruikend bos, Voor een graf. Vlakbij overheerste ift grote eenzaam heid het zwarte silhouet van een naakt kruis de grijze Steken Golgothaberg. In dé schaduw van dit doodssymbool waren dé woorden gegrift: „Heer doe hen van den Dood overgaan tot het Leven", én de blik opnieuw wendend naar hét draf zagen wij, dat de grote ronde sluit steen inderdaad half weggeróld was. Vlakbij Nijmegen, onder dé gemeente Groesbeek, hebben dit jaar honderddui zend mensen de Heilig-Land-Stichting be zocht; waarschijnlijk wist het grootste deel van deze bezoekers, dat zij daar in éen prachtig stuk natuur alles zouden vinden, Wat geschiedenis, areheologie, folklore. Bijbel en geloof aan relief be zaten bij het veraanschouwelijken van het aardse Léven van Jesus Christus. Dat daar echter óp deze Heilig-Land- Sticking sok een kerkhof zijn zon, wis ten ze waarsehjjniljk niet: deze doden akker ls uniek in heel Nederland En iemand van groot gezag, die be- v/eêfdê dat dit zelfs het mooiste kerkhof vaii heel West Europa was, kon voor deze bewering fnèèr dta één overtuigend ar gument vinden. Crypte onder de Kruisberg Zoals vroeger de Kruisvaarders bij Calvarie begraven werden, zo ziet men oöder de Golgothaberg in Groesbeek tientallen graven, uitgehakt in de ste nen wanden van de grafcrypte. De laatste rustplaatsen zijn afgesloten met een sobere sluitsteen, minder pompeus, veel eenvoudiger dan de zerken op vele kerkhoven Er is een klein eenvou dig altaar en links en rechts daarvan bèvlndên zich de graven van enkele Dc 33-jarige landbouwer B Scholta uit 2e Valthermond reed met factor en aanhangwagen over de voor Zijn wo ning liggende brug. Hij keek achterom of de aanhangwagen goed over da brug kwam en reed daardoor met do tractor de bovenspanniug van de brug kapot, waardoor hij de dikke Ijzeren stangen over Zijn bovenbenen kreeg Toen men het slachtoffer met vee) moeite üit zijn benarde positie verlos' had, bleken de beide benen verbrijzeld te zjjn. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is het slachtoffer, Vader van vief kinderen overleden. De Londense Sunday Times heeft een litteraire prijs van 1000 pond toegekend aan de Zuid-Afrikaanse schrijver Alan Paton voör diens roman „Cry, the belo ved country" Deze roman is nu onlangs, na tot een libretto te zijn bewerkt, als opera gecomponeerd door de in de. V S wonende componist Kurt Weill (de com ponist van de Dreigrosehenoper) en be leefde onder de titel „Lost in the stars" haar première tp New-York. versierd met Christelijke symbolen, geeft toegang tot deze graftuinen. Een sobere steen aan het hoofdeinde van elk graf vermeldt de naam van de dode en ook hier leest men zeer vele en zeer ver uit een liggende plaatsnamen. Meestal is de enige ornamentiek een basreliëf: Christus triomferend na Zijn Kruisdood, de Zege palm, de vlucht naar Egypte etc. De kunstenaar, die deze ontworpen heeft een zeer wijs en oud mah, wiens naam „niet in de krant hoefde", naar hij ons verzocht -— heeft het geheel zózeer in één stijl gehouden, heeft bovendieh de idee van een tuin, en dan een tuin met één open graf, zó consequent gehand haafd, dat men zich inderdaad bevindt op een der mooiste kerkhoven ter wereld. Op Allerheiligen wordt er na het Lof een plechtige kruisweg gehouden, volgen honderden katholieken de kruiswegstaties en besluiten de lange tocht bij de veer tiende statie, het natuurgetrouw nage bootste graf van Jozef uit Arimathea, uitgehouwen in de rotswand.En het is on getwijfeld voor allen, wier dierbaren daar rondom Golgotha rusten, een grote troost, dat dit graf.geopend is, dat men van uit de donkerte van dit graf omhoog kijkt in de stralende zekerheid der Verrijzenis, de overwinning, welke Christus voor ons bevocht op de dood En op Allerzielen, wanneer aan het al taar in de crypte de Mis van Requiem wordt opgedragen temidden van de doden, klinken telkenjare weer de uitdagend triomfantelijke woorden, welke Sint Paulus aan de Corinthtërs schreef: „Wanneer nu het sterfelijke de on sterfelijkheid zal hebben aangetrokken, dan zal vervüld worden het woord, dat geschreven is: de dood is verslonden tot overwinning. Boor, waar Ig uwe overwinning? Dood, waar is uw prikkel?" V (Van onze verslaggever) Bruinverbrand, joviaal als altijd en met een kistje „Burgemeester d'Ailly-sigaren", dat men hem bij zijn vertrek van het vliegveld van Havana, nog als bewijs van erkentelijkheid had meegegeven, onder de arm. stapte Amsterdams „vliegende burgemeester" gisterochtend de perska mer van het stadhuis binnen om iets van zijn reis-ervaringen te vertellen. Zijn bezoek aan Suriname, dat als aan leiding had het bewerkstelligen van een nader contact tussen Amsterdam en do West om de exportmogelijkheden van citrus-fruit te onderzoeken en te trach ten een oplossing te vinden voor de g.ote moeilijkheden, die met een ver groting van de export naar Nederland zeker gepaard zullen gaan, noemde hij in ieder geval „vruchtdragend". Het Su rinaamse fruit biedt vele mogelijkheden en het kan zeker met de Palestijnse en Spaanse zuidvruchten concurreren, indien er meer zorg aan het uiterlijk wordt be steed. De exportmogelijkheid naar ons land is In verband met de devaluatie nog in studie. Zoals men weet, heeft Surina me zijn munteenheid nog niet in waarde verminderd, hoewel de burgemeester ver wachtte, dat dit wel zal geschieden; tot welke graad durfde hjj echter niet te zeggen. Ook is men doende een citrus- centrale te stichten, waar al het te cx- oorteren fruit gekeurd en geselecteerd zal moeten worden Een industrie voor sap- verwerking is nog in haar beginstadium. Er wordt in Suriname een belangrijke nieuwe cacao-culfuur opgebouwd De suiker-industrie kampt met moeilijkheden op het gebied van uitrusting van haar ta- brièken; de machinè-óütillagc dateert nog uit de eerste jaren van 1900. De Neder- 1 andsche Handel Mij heeft hier mogelijk heden gezien en zij zal die waarschijnlijk met beide handen aangrijpen. De mijn- bouw-industrie is volkomen Amerikaans gemechaniseerd in verband met het te kort aan werkkrachten. De missionarissen zendelingen en medici doen prachtig werk vond de burgemeester. Zijbevrijden de bosnegers van de druk, die het animisme op hen legt en de negers worden daardoor mensen, die openstaan voor de Westerse beschaving. Cultureel is er in Suriname een grote behoefte aan een nauwere samenwerking met Nederland; verder bestaat er evenals in ons land, vooral in de steden, een groot huizenprobleem en men heeft grote behoefte aan meer moderne ziekenhui zen. (Van een medewerkster) In April van dit jaar begon by Het Spectrum een „maandblad voor beleving van het christendom" te verschijnen. Het wds groot-Nederlands opgezet, en de re dactie bestond voor tweederde uit Noord en voor éénderde uit Zuid-Nederlanders- Samen vórmden zij een team van jonge priesters en leken, die „getuigenis wilden afleggen van de waarheid: dat de chris ten, vernieuwd door het doopsel, geroe pen is in alles als een nieuwe mens te leven- tial echter het ideaal vin De Nieuwe Mens verder gaat dan het in stand houden van een tijdschrift, bewees dc bijeen komst, die zij het feest van Pastoor J. Brogtrop van de parochie Bosschenhoofd (Seppe) is door een be roerte getroffen en moest terstond van de laatste H.H. Sacramenten worden voorzien. Bij informatie gisteren bleek Zijn toestand iets vooruitgaande. Christus Koning, gehouden heeft in Casa NoVa, het Pelgrimshuls vèn de H. Land stichting in Nijmegen Meer dan honderd katholieken, afkom stig uit alle streken en cultuurkringen van Nederland doch naar wij menen: wel vooral academici waren er vóór bijeengekomen. Het element dat hun bond moet hoofdzakelijk geweest zijn: het besef dat er onder de katholieke leken van het ogenblik tets groeiende is. Het gesprek, dat deze mensen op Casa Nova met elkaar hebben gevoerd, werd ingeleid door drie sprekers, terwijl de bijeenkomst zelf geopend werd door prof J. Wils. „Wij willen niet revolutionnair zijn," zei prof. Wils, „wij willen niet ons tijd schrift misbruiken om ons particuliere hart te luchten." Wat wil „r Nieuwe Mens" dan wel? Daarover sprak pater B. van Bilsen OFM namens de redactie. „Er zijn veel katho lieken, die, verontrust door de ontker stening in onze dagen, mgelijk een goede kijk hebbeh op hét godsdienstig leven- Zij weten zich individueel verantwoordelijk voor de Kerk- Zij willen opbouwend werk verrichten als kinderen van die Kerk, en wel op strikt godsdienstig terrein. Hun zorg is het, de Kerk van binnen sterk te Op de westhelling van de St, Pieters berg in het Jekerdal zijn bij het verrich ten van graafwerk voor nieuwe aanplan ting door broeder LaetantiUS enige laat Romeinse urnen gevonden. Aldaar ligt het buitengoed van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis, onder de naam „de Schaik". De vondst bestaat uit 3 kommetjes, waarvan één nog stukjes menselijk been bevat. Eén is geelachtig, het andere bruin met draai-groeVe-decoratie èn het derde zWart j Of-i/d, «iut=ve-aecoraiie en net aerae zwart tinn Tussen dp heide ZUÏlcn Ziet scherven gevonden van een Romeinse tlng. lussen ae oeiae zuuen kruik. De regelmatige opstelling Wijst op maken, en „De Nieuwe Mens" is hun or- gaan- Gabriel Smit sprak over de laak van de leek in de wereld van thans. Hij legde bijzondere nadruk op de plichten van de leek ten opzichte van het huwelijksleven en wijdde hartige woorden aap ons té veel aan organisaties, dat de leek weg haalt uit het gezin, en dat de priester wel eens te veel onttrekt, aan zijn priester- werk. Prof. mr. J. J. M. va i der Ven sprak over het hernieuwd contact tussen pries ter en leek, en hij zei vele dingen, die in deze tijd van buiten, en binneu-kerkelijk anticlericalisme noodzakelijk weer eens gezegd moéten worden. Daarna brak de discussie los, waarin mét ernst ën vuur is gesprokén over vele problemen, die samenhangen met de taak en de positie van de katholieke leek. Prof- dr- J. Peters C ss.R. sprak het slot woord, gedurende etwelk de stilte voel baar was Geen gunstiger en juister oor deel dimr'fict 'óórdeel van dezè stilte was aan het eind van deze dag mogelijk. ROTTERDAM, 1 November. Vee. Aanvoer ln totaal 4138 stuks, waarvan 600 vette koeien en ossen, 1426 gebruiks vee, 463 graskalveren 330 nuchtere kalveren, 476 biggen, 26 veulens, 204 paarden, 377 schapen en lammeren, 106 bokk en lammeren, 166 bokken en gelten, 111 varkens. De prijzén warCn als volgt: kalfkoelen le soort 875, 2e soort 725, 3e soort j 600, melkkoeien resp. f 875, 125, 600. varekóeièn reesp. f 525, 400, 350. vaarzen rèsp. ƒ550, 490, 350, pinken resp. 450, 350, 275, graskalveren resp. 250, 180, 80, biggen resp. 30. 25, 40, hitten resp. 650, 550, 400, paarden werk resp. 850, 650, 400. id. slacht resp. 1.30, 1.20, 1.— per kg. Kalt- en melkkoeien aanvoer korter, han del traag. prijzen staande prijzen; vare koeien aanvoer iets minder, handel slepend, prijzen als vorige week; vaarzen én pinken: aanvoer iets kleiner, handel lui, prijzen onveranderd; graskalveren aanvoer korter, handel matig, prijzen als vorige week; biggen aanvoer Iets minder. handel zeer traag, prijzen lager, enkele beste boven notering; paarden aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen met moeite te handhaven. In het kader van de jeugdweek van 30 October t m. 5 November, georgani seerd dóór de gezamenlijke omroepvere nigingen, heeft de minister van O. K. en W, prof. dr. F. Rutten gisteravond een radiorede gehouden over het onderwerp: „Onderwijs als onderdeel van de opvoe ding". Spreker zette uiteen, dat dc opvoeding allereerst geschiedt en behoort te geschie den in het gezin, de kleine gemeenschap die van nature daartoe geëigend ls„ Allesbèheérsènd is op school de per- soonlijkheid van de onderwijzer en zijn gehelè levenshouding, in cén woord zijn voorbeeld. Het onderscheid tussen de ge- Zins- en schoolopvoeding is ln dê loop van de tijd minder scherp geworden. Bij de huidige stromingen, die dc ver nieuwing van de s.hool beogen, legt men op de opvoedku idige taak van de school de volle nadruk. Een vijand van dc vernieuwing is de zucht naar uniformiteit, naar egalisatie. In Nederland schijnt iedere leerkracht de Elicht te hebben ahe leerlingen, die in een epaalde school of in een bepaalde klas geplaatst zijn, even. hoog op te trekken, te zofgen, dat alle leerlingen, die ln zijn klas zitten, na het einde van de klas even veel kennen en kunnen. Leerlingen, die aan enkele eisen niet voldoen, worden gedwongen het hele proces nogmaals te doorlopen. In de laatste 25 jaar is op du punt veel vooruitgang aan le wijzen De ze lijn moet worden doorgetrokken. Maar geleidelijk, want de gewenste voorziening kost schatten geld en de nodige selectie is moeilijk. Het Nederlandse wetsontwerp voor de geannexeerde Duitse gebieden, het be trekken van deze gebieden in het Neder landse schoolwezen en de Nederlandse militaire dienstplicht heelt geleid tol een protest van de grenslandcommissie- van Noord-Rijn-Westf alen. De voorzitter van deze commissie verklaarde te Keu len op een persconferentie, dat het Ne derlandse plan vooruitloopt op het vre desverdrag en indruist tegen alle vol kenrechtelijke principes' De bondsrege ring te Bonn zal bij dit optreden van Nederland niet. werkeloos toezien,'aldus dr. Schwering. „Deze kwestie gaat. ook de bezettende mogendheden aan, want zij hebben ver zekerd. dat de grenskwesties eerst defi nitief in het vredesverdrag zullen wor den geregeld", zei hij. Karl Arnold, minister-president van Noord-Rynland-Westfalen. heeft te Dus- seidorp bekend gemaakt, dat hij bij de federale Duitse regering wil intervenie ren; indien er enige waarheid schuilt in bovenstaande geruchten. w eerbericht j Weer verwachting geldig van heden- tot Donderdagavond: Over het algemeen tamelijk veel bewolking, maar slechts op enkele plaatsen Wat lichte regen. Aan- vankelijk weinig wind. later voor- namelijk langs de kust matige Zuidwestelijke wind. Vannacht in bet Zuiden van het land nog plaatselijk nachtvorst. Overdag on- geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 3 November: Zon op: 7.37 uur, zon onder: 17.09 uur maan op: 16.18 uur, maan onder j 4 53 uur. Gistermiddag is plotseling in het Anteni van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam overleden prof. dr. B. Brou wer, voorzitter van het Nederlands Kankerinstituut. Prof. Brouwer stond op het punt de huldigingsplechtigheid te lelden ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum als blochemicus van dr. Waterman. M. Chr. van Eeghen sprak als oudste bestuurslid van het Ned.- Kankerlnstituut enkele woorden tot de genodigden, waarbij hjj hun mededeel de. dat de plechtigheid na deze droeve gebeurtenis geen voortgang kon vinden. Bernardus Brouwer werd 23 Maart 1881 te Amsterdam geboren. Hij bezocht het gymnasium en studeerde aan de uni versiteit in de medicijnen. In 190b be haalde hij het artsdiploma, waarna hy enkele maanden op het laboratorium van prof. Van Monakow te Zurich werkzaam was. Vervolgens werd hij inwonend as sistent aan de afdeling voor neurologie in het Binnengasthuis. In 1909 promoveerde hij. Drie jaar later werd dr. Brouwer benoemd tot onderdirecteur van het Cen traal Instituut voor Hersenonderzoek. In 1923 volgde zijn benoeming tot hoog leraar ln de neurologie aan de Amster damse universiteit. In 1929 werd een nieuw instituut in het Wilhelminagasthuis geopend met een eigen neuro-chlrurgische afdeling en uitgebreide laboratoria. .Een pioniersdaad, was prof. Brouwers intro ductie der chirurgie van het zenuwstelsel als eigen specialisme, waarvan h^j de mo- gelijkheden tijdens een reis door Amerika ln 1928 had bestudeerd. Dat zijn initiatie! volkomen slaagde, blijkt wel Uit het feit, dat thans in Nederland reeds vier neurn- chirurgen werkzaam zijn. In 1920 reikte de Nederlandse vereni ging voor psychiatrie en neurologie aan prof. dr. Brouwer als eerste de gouden Ramaer-medaille Uit. Zes jaar later werd hij tot lid van de academie van weten schappen gekozen. Voorts nam hij actief deel aan de organisatie van verschillende internationale congressen en werd hij herhaaldelijk naar het buitenland uitge nodigd voor het houden van lezingen. In April 1946 kreeg prof. Brouwer eervol ontslag als hoogleraar op grond van het zuiveringsbesluit Niet alleen de wetenschap had prof. Brouwers warme belangstelling. Vooral ook de muziek had zijn liefde. Tevens stond hij als oud-cricketer, voetballer en ex-scheidsrechter van de KNVB steeds op de bres voor de Nederlandse sport. De Nederlandse regering erkende zijn grote verdiensten, door zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlands Leeuw, terwijl hem ook tal van buitei landsc onderscheidingen zijn toegekend. De mogelijkheid, dat bedrijven van openbaar hut, zoals de particuliere spoor- en tramwegen en de electriciteits- en gas bedrijven door de R.I.S. zullen worden genationaliseerd, hetgeen dan langs de weg van onteigening c.q. naasting zal ge schieden, zal geen invloed hebben op het herstel van de rechthebbenden in de fei telijke uitoefening van hun recht. Wel kan bij dit rechtsherstel rekening worden gehouden met de beheersvorm van de spoor, en tramwegen op het ogenblik der sou vereiniteitso verdracht. Aan rechten, concessies en vergunnin gen zal slechts kunnen worden getornd in het algemeen belang, w,o. het volks belang, langs de weg van minnelijke schik king en indien deze niej tot stand komt, dóór onteigening. Een bepaling is opgenomen, dat de be drijven en ondernemingen hun medewer king zullen verlenen aan zakelijk verant woorde samenwerking met en inschake- lint? van Indonesisch kapitaal- De RI S. zal de nodige maatregelen ne men ter veiligstelling van de uitoefening van bovengenoemde rechten enz., zulks ter bevordering van de hervatting en de duurzaamheid van de economische activi teit. De lasten, welke op het bedrijfsleven rusten als gevolg van fisoale, in een modern land gebruikelijke sociale las ten e.d. worden binnen zodanige rede lijke grenzen gehouden, dal onder nor male omstandigheden een bedrijfsvoe ring mogelijk is, die veroorlooft normale vernieuwingen, afschrijvingen en reser veringen te verrichten en die een rede lijk rendement toelaat voor het in die bedrijven gestoken kapitaal, Nederlandse staatsburgers, rechtsperso nen, producten, schepen e.a. objecten ge nieten in Indonesië niet minder gunstige behandeling dan dia van enig derde land. Vreemdelingen van alle naties zullen ge lijke rechten genieten. Echter erkent de R.I.S., dal ten volle rekening behoort te worden gehouden met de bijzondere belangen van de Ne derlandse staatsburgers en rechtsper sonen binnen Indonesië en voorts, dat geen discriminatie zal plaats vinden t.a.v. genoemde belangen, onverkort het recht van dc R.I.S. om zodantge maat regelen te treffen als nodig zijn ter bescherming van de nationale belangen of ter bescherming van economisch zwakke groepen. I11 het belang van de sociale rust en orde en Ier verbetering van de sociale toestanden, zullen de bedrijven londei - nemingen) hebben mede te werken aan daartoe geëigende en met name genoemde maatregelen. In dit verband wordt be paald, dat bedrijven, wier arbeidsveld in hoofdzaak in Indonesië is gelegen, volle dig gemachtigde organen in Indonesië aanwezig moeten doen «yn. Financiële betrekkingen Nederland en de R.I.S. zullen ieder streven naar 'n gezoad monetair systeem, zich daarbij baserend op de beginselen van Bretiton Woods. Dit vereist o.a„ dat in elk der landen slechts één circulatie bank werkzaam zal zijn. Dc monetaire politiek van eik dér beide landen zal ge richt zijn op hét bereiken en handhaven van een stabiele interne en externe waar de van de munteenheid en op het bevor- dereh van een vrij betalingsverkeer. Over leg zal worden gepleegd tussen beide lan den, teneinde de R.I.S. zo spoedig moge lijk het lidmaatschap van het Intern. Mo netaire Fonds te doen verwerven. Over Wijziging van de wisselkoers van de munteenheden van Nederland en de R.I.S., zal tussen beide landen voorafgaand overleg worden gepleegd. Zolang internationale of interne om standigheden een deviezenregime nood zakelijk maken, zullen beide landen over leg plegen terzake van voor de weder partij van wezenlijk belang zijnde punten. Een regeling voor transfer van gelden naar Nederland is getroffen (zie elders in dit blad). De R.I.S. heeft zich ech ter het recht voorbehouden, hierbjj zo danige beperkingen aan te leggen, welke zij noodzakelijk acht in verband mei haar deviezenpositie. Over deze beperkingen zal overleg plaats vinden. De R s rente en aflossing t.a.v. de door „r overgenomen schulden worfVm of te door de in dit opzicht gepiaakte ot te mine^:afrvaaneonteigening, nationalisatie enz. c.q. naasting staat de R.I.S. transfer toe van de schadeloosstelling c.q. naas- tingsprys binnen drie jaren na dé datum van het ontstaan van het recht op schade loosstelling. ln geval onmiddellijke overmaking niet plaats vindt, zal de in Indonesisch courant uitgedrukte schadeloosstelling tegen de koers van de dag van het ont staan van het recht worden gecrediteerd in dc valuta van het land. waaruit het geïnvesteerde kapitaal afkomstig is. Mocht overmaking binnen drie jaar on mogelijk zijn, dan dient de R.I.S.'dit van le voren te verklaren. Een arbilrage- commissie zal een bindende beslissing ge ven met betrekking tot de vraag of en m hoeyerre op genoemde termijn een uit zondering mag worden gemaakt. Zolang de R.I.S. nog schuldverplichtin gen heeft agn Nederland, zal tevoren overleg gepleegd worden over voorgeno men wijzigingen in de Muntwet en de Javasche Bankwet. Voorts zal de R.I.S. in het algemeen overleg plegen, wanneer zij belangrijke maatregelen overweegt op monetair- en financieel gebied, voorzover belangen van Nederland daarbij zijn be trokken. Bovengenoemde schuldverplichtingen (incl. garanties) betreffen, die welke be staan op het tijdstip der souvereiniteits- overdracht. Tot de nieuwe circulatiebank- wet van kracht wordt, zal overleg ge pleegd worden met Nederland inzake be noeming en ontslag van president en di recteuren van dc circulatiebank en de credietverlening van de circulatiebank aan de overheid. Beide landen zullen de uiteindelijke verantwoordeiykheid dragen voor hun handelspolitiek. Een Vrijwillige samen werking in de buitenlandse handels betrekkingen kan tot gemeenschappelijk voordeel strekken. De op het tijdstip van de souverelniteitsovcrdracht gel dende handels- en monetaire Ace»ordW zullen door de R.I.S. worden overgeno men (voorzover op Indonesië betrekking hebbend). Overneming vult schulden Tenslotte is een regeling getroffen Voor de schulden. Ten laste van de R.I.S. ko- men de volgende schulden: Geconsolideerde lcmpgcn (Stand per 31 December 1949 in ƒ1000): De Ned.-Indische lening 1935 SH Pct' v,36.650 De Ned.-Ind. Conversie Leeninc 1937 3% pet90.000 De Ned.-Ind. Leening 1937A 3H pct. ,616.250 Aandeel Indonesië in Nederl Werk. Schuld 1896 3 pct3-3°° imm I.ndones!sche.Lening 79.912 Beleningen bij de Ned. en Java- sche Bank 3 pct„^-fa25 Schuld aan derde landen (X 1000 Per 31 December 1949): Lening Export Import Bank O" kader E.C.A.) 2Vi pct. l5,00° A Line of Credit bij de U.S. 2 pct Lening van Canada 2)4 pct- 15.452 Settlement met Australië (rentevrij) 8.500 De volgende schulden aan Nederland per 31 December 1949 tot de hieronder vermelde maximumbedragen X 1000): Aandeel van Indonesië in de swing met Engeland 5000 f 53.500 Een swing op de C-rekenin* 40.OOO Debetsaldo op de HG/HL-rek. 80.000 Debetsaldo op Bretton W.-mis rekeningen 95.000 En tenslotte ook alle interne schulden van Indonesië op de datum van dc souve- reiniteilsoyerdracht. De overige sdbulden aan het Koninkrijk der Nederlanden Worden, nadat hierop de schulden van Nederland aan Indonesië in compensatie zijn gebracht, vervallen ver klaard, hetgeen neerkomt op een vermin dering van de externe schuld aan Neder land met een bedrag van Ü.000.000.000 per 31 December 1949. De zomertentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam „Uit de schat kamers der middeleeuwen" is Zondag voor het laatst geopend geweest. In totaal trok deze tentoonstelling 67.873 bezoekers, hetgeen, aanmerkelijk minder is dan de verwachte ltiO.OOO- Merkwaardig is dat in het laatste weekend. Zaterdag en Zondag dus. niet minder dan 3.500 mensen toch nog kwa men om in de laatste ogenblikken van de middeleeuwse kunstschatten te kunnen genieten- Vergelijkt men deze cijfers met <je andere grote tentoonstelingen, die sinas de bevrijding zijn gehouden: de Pinaco theek 122 -145 bezoekers Weense kunst schatten 272.198 en Franse wandtapijten 104.371, dan is het totaal aantal bf zoekers aan deze laatste der vier exposities, op vallend gering. De directeur van het Rijksmuseum wijt het niet aan een zekere vermoeid heid van het publiek, want de perma nente expositie van eigen bezit trejst- gemiddeid 200.000 bezoekers per laar, waarbij het laatste jaar niet ongunstig afsteekt tegen bijvoorbeeld 1947. Vóel* eer wijt men het geringe bezoek aan het feit, dat men zuiniger begint te worden. Dit geldt dus vooral voor bezoekers van. buiten Amsterdam, die behalve hun en treebiljet ook reiskosten moeten betalen. De directeur leidt dit mede af uit het feit, dat bijvoorbeeld ook de verkoop van-catalogi het laatst- iaat aanzienlijk is teruggelopen. Leerlingen, die na de gewone lager® school geen ander voortgezet 'onderwijs ontvangen, vinden in de scholen voor voortgezet lager Onderwijs het juiste in stituut om een zekere graad van alge mene vorming en bepaalde bekwaamheid te verwerven voordat zy de maatschap, pij ingaan. Aldus het oordeel van de mi. vi'n rutPr. °d K- w- Sn do memorie van antwoord, op het voorlopig u ma'sl* f Tweede Kamer over het "oatwerp tot wijziging van de Lageronder wijs wet Het onderwijs in een zevende en achtste leerjaar van een school voor gewoön la. ger onderwijs moet als een noodmaatre gel worden beschouwd De minister is daarom bereid, waar dit ook maar enigs zins mogelijk is, de toestemming te ver lenen. dat de school voor gewoon lager onderwijs slechts uit zes klassen zal be staan. Aan burgemeesters van gemeenten mét mmder dan 20000 inwoners stelde hij de vraag of het al dan niet waarschijnlijk moest worden geacht, dat een schoof voor voortgezet gewoon lagir onderwijs ter plaatse levensvatbaarheid zou hebben. Deze vraag beantwoorden 185 burgemees ters m positieve zin. Zeer vele burgemees ters maakten de restricties: „Uitsluitend meisjesschool" en „miis streekschool" De nakoming van de Leerplichtwet baart de minister minder zorgen dan eni ge tijd geleden. In de eerste jaren van de 0 -ï'log Wérd deze wet door velen op aller* lei wijze ontdoken. De regering stond hier vrij machteloos tegenover. Thans wordt de Leerplichtwet weer treng nageleefd, hoewel de minister vreest, dat het ver zuim weer zal toenemen als op 1 Januari 1950 de leerplicht wederom 8 jaar zal zijn. Voor wat betreft de aansluiting van 'de ambachtsschool aan de lagere school is de minister na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat onder de huidige omstan digheden in het belang van de leerlingen en in het belang van de industrialisatie de invoering van een voorbereidende klas se aan de ambachtsschool de aangewezen oplossing is- Zeer beslist ontkent de minister, dat ?r plannen beslaan om met ingang van 1 Januari 1950 de kleine acholen voor voort gezet lager onderwijs op te heffen, in S bscht van Maandag op Dinsdag ondergrondse werken van de uomamale Mijn te Kerkrade de 28-jarige J Renierkens uiit Bleijehheid-e om "ét _even gekomen. Hij werd bedolven onder vallend gesteente en was op slag Good. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Een zeeman heeft bij de poiitie in Am- sterdam aangifte gedaan dat hy i« licht door een koopman, aan wie hij 400 paar nylons voor 2200 gulden had ve.'-- kocht. De koper, die is aangehouden, maar na verhoor weer vrij gelaten, vertelde de politie, dat men kwestie had gekregen kooPPriJs en dat hij de nylons in ne water had geworpen. De zeeman, die eweerde dat de nylons waren ingeklaard, gelooft dit verhaal evenmin als de poli tie. Het B. G. te Amsterdam veroordeelde gisteren de 39-jarige ex-rechercheur van het bureau Joodse Zaken te Amsterdam, Douwe Capelle tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van 't le ven. Capelle, die nauw samenwerkte met de beruchte Schaap en Kaper, heeft deelgenomen aan het arresteren van een groot aantal Joodse personen en opereer- de na de Dolle Dinsdag vanuit het Schol- tenshuis in Groningen. De notaris A. van A. te Waardenburfc die een datum veranderde in een Dewij' tot ojïheffing van het verbod om roe< zijn auto op Zondag te rjjden, werd g>»- termorgen door de Arnhemse rechtban* veroordeeld tot een geldboete van JOCi» subsidiair 1 maand hechtenis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4