Lief tinck zet Kamer schaakmat Hij gaf? nam en overwon Stormhoek IS VREDESIDEAAL EERLIJK? Aches collega on ontving zijn Visjinsky Hatta: Geen ernsti Méér kansen gemist bi j Holland- België dan op R.T.C. verzet eerbericht BLIKSEM TROF een KERKTOREN R.T.C.-besluiten begin December in de Kamer Russen torpederen Duits schip Londen gaat Peiping erkennen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN f 'friste JAARGANG DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 No. 21076 „Beter één Lieftinck in de hand, dan honderd Kamerleden in de lucht" In het laatste nummer van „De Opmars", aldus de heer Hanegraaf staat, dat de heer IJsselmuiden met zijn forse kop bij sommigen de herinnering wekt aan een Oberammergauer apostel. En er staat, dat hjj in eerste instantie dan een woedende Petrus was, in tweede termijn een beminnelijke Joannes. Prachtig, zegt mij de heer Hanegraaf, ook wij hebben vanaf de gereserveerde tri bune de indruk gekregen van een passiespel, een passiespel, dat werd gespeeld in de Tweede Kamer en nog slecht gespeeld ook. Het is werkelijk een spel gewordende oorlogsgetroffenen zijn met de passie blijven zitten. De kruitdamp opgetrokken g vergoeding wordt gegeven. Men si» Medlmm In de Op de valreep brengen Hatta en zijn echtgenote op Schiphol een laatste groet aan de achterblijvers, voor ze in de K. L. M.-machine verdwijnen. Kerk van Groede kreeg grote schade Hevig gevecht met Darul Islam-bende Drie doden aan Nederlandse zijde Het Kremlin zou een ontmoeting Truman-Stalin wensen Arbeider stootte met schop op granaat Een dode, een ernstig gewonde OPEREER JEZELF Ook in Indonesië vierde de Marine Vrouwen Afdeling dezer dagen haar eerste lustrum. Deze vijf Marva's schijnen er wel op haar gemak. T roepenuitzending naar Indonesië Emma Mary is gedoopt en grootvader Churchill kijkt geïnteresseerd naar het geschenk, dat de dorpelingen van Fletching zijn dochter Mary voor de kleine, die al twee maanden oud is, komen aanbieden. Achter Churchill zijn echtgenote. ZEVEN DEPARTEMENTEN IN ACTJIE Slechts 4 leden der bemanning gered AFNEMEND BUIIG DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J- KU1JFERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieyen tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. krijgt nu immers het aankoopbedrag ver minderd met het verschil tussen luxe en gewone uitvoering, dat bedrag weer ver minderd met de afschrijving en wat er daarna nog overblijft ten hoogste verme nigvuldigd met 2, daar het prijsstijgings coëfficiënt nu door de minister immers, zonder het onderzoek door de commissie af te wachten, is vastgesteld. En nu het nieuwe artikel 72, mijn heer Hanegraaf, dat gevolgd is op hei amendement-Oud, is dat niet een belang rijke verbetering? De heer Hanegraaf is gedelegeerde van het hoofdbestuur van de Federatie van Oorlogsgetroffenen en gezien de grote activiteit, die deze federatie en spe ciaal de heer Hanegraaf heeft ont plooid inzake het wetsontwerp mate riële oorlogsschade, dat wil dus zeggen, inzake de vergoedingen voor de oor logsgetroffenen, die practisch alle door deze Federatie worden vertegenwoor digd, is het belangwekkend zijn mening eens te horen over dit wetsontwerp, zo als het nu door de Tweede Kamer is aanvaard. Terwijl wij uitzien over het woelige water, dat het karakter van Amsterdam markeert en dat vandaag gegeseld wordt door wind en water, vraag ik hem naar zijn oordeel over deze wet, zoals zij dan straks waarschijnlijk zal worden vastge steld. Dat antwoord laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De kruitdamp Is nu opgetrokken, xegt de heer Hanegraaf, en het blijkt nu wel, dat minister Lieftinck als de grote winnaar uit het strijdperk is ge treden. Hü heeft de trophee veroverd en deze trophee zijn de flarden van de motie, waarmee de Kamer ln eer ste instantie als een geducht wapen x waalde. Parturiunt montes.w ln barensnood en een belachelyk klein muisje werd geboren. Er zijn by de al gemene beschouwingen urenlange de batten gehouden, waarin door de ene spreker na de andere werd aangetoond, dat de opzet van deze wet volkomen fout was, met als enig resultaat, dat na het laatste overleg met enige bij komstige wijzigingen genoegen werd genomen en het wetsontwerp nog wel zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. En dat is des te spijtiger omdat 't «r bil 't begin van de behan deling in de Kamer geenszins uitzag, dat het zo zou gaan. Neen de heer Hanegraaf is over het kapseizen der Kamer in de Lieftinckse Stormen allerminst tevreden. Wat is dan zo vragen wy ten slotte het resultaat gebleken van dat laatste overleg, dat de minister eigen lijk met een motie werd opgedrongen en dat hij nam om van twee kwaden het minste te kiezen? Laat ons eens beginnen, zegt de heer Hanegraaf, met artikel acht. Daar is de _els eigen bewoning ver- vallpn maar in plaats daarvan is een ver mogensgrens vastgesteld van 20.000. zo dat Lieftinck met de ene hand iets heeft gegeven, dat hü met de andere hand weer leeft genomen. Versta ma wel. deze.nieu we regeling is billÜker> maarkost de mi" nister van Financiën practised gëen cent JJuisraadschade Wat de vergoeding v0°r ^ers" verte- schade betreft, is er mets anders verte terd dan dat de kindertoeslag vijfde kind voor de vaststellingvan de kernfactor hoger is geworden. Merkw dig echter is, dat over de afschrijving, waarvan ieder wist, dat zij veel te hoog was, in de Kamer niet meer is gerept. Kamer had de minister ter verantwoor ding moeten roepen voor het feit, dat m de practyk veel hoger afschrijvingen wor den toegepast dan Z Exc. heeft beweerd. In de M. A' h nog wel een tabel doen opnemen van deze afschrijvingen, maar nu bleek, dat deze in de practijk soms tot dubbel zo hoog waren als de mi nister opgaf. Zo *"d bedoelde tabel een percentage aan afschryving voor huis raad genoemd van m a x m a a 1 30 pet, terwijl in de practijk vaak 50 pet js af getrokken. Wel is dit bij het voorlaatste overleg ter sprake gekomen en toen heeft de minister toegezegd, dat hij een com_ missie zou instellen om dit te onderzoe ken en pas aan de hand van het resultaat van dit onderzoek zou hij dan de grootte van de prijsstijgingsfactor bepalen. Wat doet de minister nu? Hij neemt bii de laatste wijzigingen een P am2s oëfficiënt in het ontwerp op. prijsstijging ls dat er een veel te Ja, luidt het antwoord, dat is weer een van die verbeteringen waarvan ml nister Lieftinck het patent bezit. H|j neemt het amendement over, brengt er een paar zogenaamd onbetekenende wij zigingen in aan en dan laat de financiële goochelaar zijn hoge hoed zien aan de leden der commissie, die met spanning en bewondering naar de vlugge manipula ties hebben zitten kijken. In plaats van de bouwbewyzen zit er een bijdrage ineens in de hoge hoed van de minister- Dat was toch prachtig. En minister Lieftinck buigt naar alle kanten. Maar als je de zaak goed beschouwde was het publiek er, juist als bij elke goochelaar lelijk ingelopen. Want was er gebeurd? In het systeem- Oud kreeg iemand, die een arbeiderswo ning bezat van 2500, gerekend naar de waarde 1940 zulk een schadevergoeding, dat hij uit eigen middelen slech s f had bij te passen indien hij tot herbou van zijn huis overging. In het systeen.- Lieftinck, waarin nu het améndement-UuS z.g. was overgenomen, moet zo iemand nu niet minder -dan 2500 bijpassen. En dit bereikte de minister door o.a- het huur bedrag van de nieuwe woning nu maar vast te verhogen met 30 pet. boven de huur van 1940, terwijl de huren officieel nog steeds niet mogen worden verhoogd. Maar in dit wetsontwerp gebeurt dat maar rustig. Wanneer zulk een getroffene tot her bouw overgaat en straks met het heer lijke gevoel, dat alle leed geleden is, zijn benen weer onder zijn eigen huisraad- schadetafel steekt, zal hij echter tot de bevinding komen,, dat hij nu 60 pet. var. de waarde van zijn nieuwe huis zelf heeft betaald. En als hij op zijn oude verwoeste huis nog een hypotheek had staan, zal hij aan herbouw wel helemaal niet toekomen, omdat er geen kijk op is, dat hij nog meer aan hypotheek zal kunnen krijgen, dan minister Lieftinck reeds in zijn ingenieus plan heeft ver disconteerd. Bedrijfs-uitrustingen Over de bedrijfs-uitrustingen was de heer Hanegraaf beter te spreken, omdat hier voorheen van een aanvullende bij drage zelfs nooit sprake was geweest. Maar ook hier was het toch ook weer niet zö, als de ingediende amendemen ten hadden doen verwachten. In plaats van een aanvullende bijdrage van twee^ maal de prijs van Mei 1940 en dat was een amendement yan de gehele commissie van voorbereiding is nu gekomen een aanvullende bijdrage van 2V> maal de geschatte waarde-vaststei- ling, welke echter meestal abnormaal liag waS Voor een bedrijfsuitrusting, welke men Mei 1940 had kunnen kopen voor 10.000 wilde de comissie een aanvullende bij drage geven van 20.000 Nu wordt dit in zeer vele gevallen met een waarde vaststelling van bijv. 2000 en dit is niet ongewoon tweé-en-een-half m?3» dit bedrag of niet meer dan 5000. scheelt dus maar. even f 15.000. Het onaangenaamste hierin is nog wel dat de Federatie steeds heftig tegen deze onredelijk hoge afschrijvingen heeft ge protesteerd. De Kamer heeft er bij de algemene beschouwingen al eens een woord over laten vallen, maar nadien is er niet meer over gerept en juist deze onredelijke waarde-vaststellingen zijn dikwijls de basis voor al te lage ver goeding Beroeps-instantie1 Maar er is toch, betoogden wy. een onafhankelijke beroeps-instantie ge komen en via dat orgaan kan toch alles nog worden goedgemaakt. Dat dacht u maar aldus de heer Hanegraaf er is inderdaad een be roeps-instantie gekomen, maar een met twee armen op de rug gebonden. Immers, gaat men in beroep, dan moet 't scheidsgerecht zich houden aan de uit- voeringsvoorschriften van de minister en de uitvoenmgsvoorschriften maken nu juist de Wet tot een aanfluiting, zoals tot nu toe bij de waardevaststellingen reeds is gebleken- Bovendien kan men al leen in beroep gaan, indien men reeds eerder in beroep was gegaan by de mi- niser, het enige beroep ,dat tot nu toe mogelijk was. Maar U begrijpt wel, dat de meesten nooit in beroep zijn gegaan, omdat men rekende op een uiteindelijke regeling bij de wet. Dan zou men wel verder zien. En daar zitten die mensen nu- „U begrijpt wel," zo vervolgde de heer Hanegraaf, ,,dat 't met 'n uiteindelijke regeling als deze voor ons wel zeer moei lijk is gemaakt. Altijd hebben wij de tien duizenden oorlogsgetroffenen gezegd ver trouwen te hebben in de politieke par tijen die bij de behandeling in de Kamer wel zouden zorgen Voor een goede rege ling en nu krijgen zij dit te slikken. Ik geloof wel te mogen zeggen, dat het ver trouwen verdwenen zal zijn, nadat de Kamer zich zo aan minister Lieftinck heeft onderworpen. De besturen moeten nog bijeenkomen om hun houding te be palen, maar ik kan U wel zeggen, dat de oorlogsgetroffenen zeker zeer gedesillu- sionneerd zullen zyn, dat er hier en daar zelfs wel beroering zal ontstaan en dat zij zich door de politieke partijen sterk in de steek gelaten zullen voelen „U vindt t gehele aspect dus somber?" Ja. in zekere zin wel, maar er is toch' nog een lichtstraal en dat is mirabile dictu min ster Lieftinck zelf- Hij heeft bij deze wet zeer grote bevoegd heden gekregen en 't gaat er nu maar om of hij de wet op loyale wijze zal toe passen en bij de uitvoering ook gebruik zal van de medewerking der be langhebbenden door vertouwensmannen van de oorlogsgetroffenen te benoemen in het commissariaat Oorlogsschade, in de adviescommissie en de scheidsgerechten In dat geval kan het nog mogelijk zijn, dat de wet uiteindelijk toch nog gunstige resultaten zal opleveren. Maar dit zal geheel van minister Lief tinck alleen afhangen. En nu zal het moeten blyken, dat wflaan één minister Lieftinck meer hebben dan aan honderd Kamerleden, die de grote gooche laar Lieftinck te slim af was. En misschien zullen wij straks nog met dankbaarheid getuigen: beter één Lieftinck in de hand dan honderd Kamerleden in de lucht. F. S. Blikseminslag is er de oorzaak van geweest, dat de toren van de middel eeuwse kerk te Groede in Zeeuwsch- Vlaanderen gisteravond in brand raak te en verloren is gegaan. Omstreeks half tien gisteravond sloeg het hemelvuur in de toren, die spoedig in lichter laaie stond, terwijl grote siuk- ken van het bouwwerk op het kerkplein stortten. In allerijl werden de brandwe ren van alle West-Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten gealarmeerd. Bovendien trok de brandweer van Middelburg met 'n extra boot van de provinciale bootdiensten naar Breskens ter assistentie. Rond middernacht was de toren geheel uitgebrand en om één uur was men de brand, waarvan de vuurgloed tot in de verre omtrek te zien was geweest, nage noeg meester. Door dat de kerk flink nat werd gehouden, is het gebouw zelf be houden gebleven. De waterschade is echter zeer aanzien lijk. Vader Cats kerkte hier Alle autospuiten uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, ongeveer tien in getal, heb' ben meegewerkt om de brand te be strijden. De Middelburgse brandweer, die, zoals gemeld, per speciale boot Van Vlissingen naar Breskens is gevaren, kwam om één uur te Groede aan. Met behulp van de magyrus-ladders uit Mid delburg werd omstreeks twee uur van nacht de onderbouw van de toren nog van boven af nat gehouden. In Zeeuwsch- Vlaanderen bezit men deze ladders niet- De waterschade, ook in de kerk, is groot. Cijfers over de schade zijn thans echter nog niet te geven- De kerk van Groede, een der oudste dorpen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren, dateert uit de dertiende, de toren uit de zeventiende eeuw. In de (Ned. Hervormde) kerk bevindt zich nog de bank van Vader Cats, die eens lid van PJt kerkbestuur van Groede was. De spits van de 48 meter hoge toren, die door oorlogsgeweld geleden heeft, vlas dit jaar hersteld. De oude klok is door de Duitsers geroofd en op 31 Augustus 1948 vervangen door een nieuwe- Men heeft nog niet kunnen constateren of deze klok naaf beneden is gekomen- De toren, die eigendom is van die ge meente Groede, was verzekerd voor een ton, het uurwerk, dat ook vernield is. voor vijf mille. De toren stond op die monumentenlijst en er waren onderhan delingen gaande over restauratie. Twee manschappen van de Kon. Land macht sneuvelden en een zwaargewonde is later overleden, toen in de dessa Tem- belans nabij Brebes, in midden-Java, een pftrouüle in een hinderlaag viel van een Darul Islam-bende van meer dan 200 goed gewapende Lieden- Na een he- via vuurgevecht, waarbij van Neder landse zijde iwemaal om werd gevraagd, werd de patrouille uit haar zeer benarde positie bevrijd. De bende leed zware verliezen, w-o. 7 doden. Acheson, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse saken, lieeft gisteren, kort voor zijn vertrek naar Parijs, te Washington een onderhoud gehad met zijn Russische collega Visjinsky. De ontmoeting vond plaats op verzoek van de Rus, die ondanks een aanval van influenza geen verstek liet gaan. Visjinsky heeft er steeds opvallend sterk de nadruk op gelegd, dat zijn bezoek een „beleefdheidsvisite" gold» Vol gens de Amerikaanse correspondent van het Franse blad ,,L' Aurore vond Visjinsky's bezoek aan Acheson echter plaats op aansporing van het Kremlin en was het bedoeld als een eerste stap om te komen tot een ontmoeting tussen Stalin en 1 ruman, welke aldus zou het Kremlin wensen nog vóór het einde van dit jaar in Berlijn zou moeten plaats vinden. De correspondent, die zijn beweringen tenvolle voor zijn rekening neemt en zegt in te staan voor de echtheid van de door hem weergegeven telegrammen, noemt de zgn- „beleefdiheidsvisite die 14 minuten duurde, een „eerste faze van een nieuw sovjet-vredesoffensief 5-de reis aanvaard- Visjinsky zou °P 1 November j.l- ni Moskou een cijfertelegram hebben ont vangen, wa'arin hem „ogenblikkelijk verslag van het eerste contact met de Westelijke diplomaten" werd ge vraagd. Hij had een telefonisch ge sprek met het Kremlin, dat 20 minu ten duurde. Direct daarop ontving hij wederom een cijfertelegram, waarin hem werd opgedragen, door bemiddeling van de sovjet-ambassade te Washington een onderhoud met Dean Acheson te be leggen. Dit onderhoud vond gisteren plaats en volgens de correspondent van L Auro re zou Visjinsky op vredesbesprekingen tussen het Westen en Oosten hebben aangedrongen., President Truman is hier inmiddels reeds van op de hoogte ge steld. terwijl Bevin en Schuman in Pa rijs het nod|ge te horen zullen krygen- Opvallend was, dat Visjinsky op een receptie van de sovjet-ambassade te Washington ter gelegenheid van de October-revolutie sprak óver „de vriendschap tussen de V-S- en de sov jet-unie", een vriendschap die vooral hecht werd in de laatste oorlog en „op een goede dag" weer zal op bloeien- „De banden van vriendschap zijn sterker dan het gevoel van haat aldus Visjinsky- Spoedig na zijn onderhoud met Vis jinsky zou Acheson naar Parijs v®f ken voor een bespreking met zyn franse en Britse collega's. Doch zyn vertrek ondervond vertraging doordat de t-°n~ stellation, waarmee hij de reis zou ma ken, een dief eet aan de machme had. Pas tegen middernacht (Ned. tyd) werd Gistermorgen om elf uur is op het Buiten Beeckemplein onder do ge meente Velsen b|J het uitbaggeren van een vijver een granaat mede opge haald. Toen het nog niet opgemerkte projectiel tegelijk met de bagger op een vrachtauto zou worden geschept, stootte de arbeider L. Marcelis uit Bloemendaal met een schop op het projectiel, waardoor het ontplofte. De man werd op slag gedood. Zijn mede arbeider B. Silvies uit Haarlem, werd zwaar gewond en moest in zorgwek kende toestand naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden worden over gebracht. De man, die het leven verloor, was 48 jaar, gehuwd en vader van 8 minder jarige kinderen. Het tweede slachtof fer, dat in zeer zorgwekkende toestand verkeert, is 61 jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen. Men kan het beroepskeuze-probleem van verschillende gezichtspunten uit be kijken en wel als probleem van 'n maat schappij, een volk en als probleem van een groep. Het spreekt vanzelf, dat het uitgangspunt de uiteindelijke conclusie beinvlo-edt. Neemt men een groep als uit sluitend belanghebbende partij, dan ver vagen de verhoudingen en komt men licht tot uitlatingen, welke een verdraaid beeld van bepaalde onderdelen in dit grote probleem vormen. Zo ook „Het Vrije Volk", dat boven een artikel over de beroepskeuze de wel wat schrikbaren de uitroep „Begaafdheid roekeloos ver spild" plaatst- Men zal begrijpen, dat genoemde cou rant het opneemt voor de arbeiders, die dan uitgaande van de geciteerde kop niet de gelegenheid krijgen, middelbaar onderwijs (HB-S., Gymnasium ed of hoger onderwijs (M.T.S. of Universiteit) te volgen- Dit dan, om-dat de ouders fi nancieel niet bij machte zijn, hun kin deren hiertoe gelegenheid te verschaffen. Statistieken komen eraan te pas, om deze stelling te bewijzen en de arbeiders zul len maar al te gauw bereid zijn te be vestigen, dat er in onze maatschappij toch nog maar heel wat verkeerde toestanden heersen. Men houde ons ten goede, dat we het probleem hier in zijn geheel niet behan delen, dit is nu eenmaal onmogelijk. Een enkel onderdeel moetien wij echter even onder de loupe nemen. We ontkennen n-1. met klem, dat in ons land begaafd heid wordt verspild, omdat een begaafd jongmens niet over financiële mogelijk heden zou beschikken. De ware begaafd heid dringt in ons land de bezitter ófwel naar het onderwijs, dat voor hem aange wezen is, ófwel naar de plaats, welke hij ook mét dit onderwijs zo-u hebben be reikt. „Het Vrije Volk" tekent evenwel naar onze mening te weinig opvallend aan, dat begaafdheid c-q- een zeer groot intelligentie-vermogen alleen niet vol doende is- We zouden het veel scherper willen stellen, omdat het belang van dit ware feit niet genoeg kan worden be klemtoond. Niet de begaafdheid is voor een carrière beslissend, maar de mens! Wat heeft men aan begaafdheid en pa rate kennis, wanneer hier niet onver brekelijk ermede verbonden, karakter, volharding, ijzeren wil, om een goed re sultaat in het leven te bereiken, aanwezig zijn? En kan men deze eigenschappen op een school en met kapitalen kopen? Nee, de mens zelf heeft hier het heft in han den. de jonge man of vrouw en de op voeders, om-dat juist die opvoeding, de zelftucht en de opofferingsbereidheid veel beslissender zijn. Wij zouden de laatsten zijn, om te be weren, dat financiën in het gehele pro bleem geen rol spelen, maar wel zijn we er terstond bij, om te ontkennen, dat het gebrek aan geld het enige, of zelfs maar het gróótste bezwaar is. Nee, wan neer we menen, dat we tekort zijn ge daan, moeten we (zoals trouwens altijd i eerst onszelf eens zonder erbarmen onder het mes nemen. En als we dan zien, dat we toch eigen lijk het recht niet hebben, zoveel mis baar te maken, laten we dan een open oog hebben voor de weg, welke voor ons ligt. De weg naar onze eigen werkkring, waar we onze levensvreugde net zo goed kunnen opvoeren. Dan moeten we alleen consciëntieus, met overgave en overleg onze dagtaak aanpakken. Dat het begrip „arbeidsvreugde" tot eep zinlose opeen volging van letters is geworden het zal dan blijken ligt werkelijk niet alleen aan de arbeid, maar veel meer aan de arbeiders! ROERGANGER Acheson is door de Amenkaanse hoge commissaris McCloy .ultSen°d1°<l' na de besprekingen te Parijs een bezoek aan Duitsland te brengen- K:--:a'-¥.; W& -'A-:- (Van onze Amsterdamse redacteur). Bjj NederlandBelgië waren meer gemiste kansen dan op de R.T.C-, al dus Moh. Hatta, de republikeinse de legatieleider toen hij gisteren van Schiphol naar Indonesië vertrok. De voorzitter van de republikeinse dele gatie was Zondag naar de voetbal wedstrijd geweest en had het erg leuk en spannend gevonden. Ook over zijn verdere verblijf hier was hij zeer te spreken- ,Ik heb het erg prettig gehad, veel oude vrienden ontmoet, veel nieuwe vrienden gemaakt en ben zeer erken telijk voor de grote gastvrijheid. Dit is eigenlijk alles wat ik te zeggen heb „Wat denkt U van de kwestie Nieuw Guinea?". „Het komt nooit voor, dat men alles here kt, wat men wil- Onderhandelen is een kwestie van geven en nemen, maar het is jammer, dat Nieuw Guinea, dat tegelijk met ons kolonie werd, niet tegelijk vrij zal worden". „Verwacht U oppositie tegen de re sultaten van de R.T C „Oppositie wel, zoals ddt in iedere democrat sche staat het geval is. Maar ik verwacht geen verzet van ernstige aard". De republikeinse delegatieleider hoopt twee dagen in Cairo te biyven voor be sprekingen met de regering van Egyp te en met leiders van de Arabische Li ga. Een dag blijft hy m Birma voor besprekingen met de regering en een nacht in Singapore. Vandaar gaat het dan rechtdoor naar Djogja. De D.C. 4 „Edam" was speciaal gere serveerd voor het terug brengen van de Indonesische delegatie. Bij hgt af scheid van het gezelschap waren op Schiphol o.m. aanwezig, minister Van Maarseveen, dr. Prinsen en Koos Vor. rink- Andere delegatieleden blijven nog enige dagen. Sultan Ham d II zal b-v. pas volgende week vertrekken. Op vragen van hiet Tweede-Kamerlid de heer Goedhart (P. v. d. A.) betref fende opschorting van verdere uitzen dingen van troepencontingenten naar In donesië, totdat de resultaten van de Rondetafelconferentie bekend zouden zijn heeft de minister van Overzeese Ge biedsdelen thans als volgt geantwoord: In de tweede helft van 1948 zijn een zelfstandige infanteriebrigade en drie bataljons volgens het normale uitzen dingsschema naar Indonesië gezonden- Deze uitzending is thans voltooid. Uitzending van orgarfieke troepen onderdelen zal voorshands en ook later, wanneer de resultaten der Rondetafel conferentie zijn bekrachtigd, niet meer plaats hebben. Het schema voor uitzending van Ned. troepen naar Indonesië in de loop van 1950, waarin in de ontwerp-begroting voor 1950 nog wordt voorzien, werd op gesteld lang voor de rondetafelconfe rentie, zodat met de vooruitzichten, welke door deze conferentie worden ge opend, uiteraard '.oen nog geen rekening kon worden gehouden. Zeven Departementen in Den Haag zijn op het ogenblik in de weer om de memorie van toelichting samen te stel len, welke het wetsontwerp zal ver gezellen, waarin aan de Staten-Gene- raai de goedkeuring wordt gevraagd van de besluiten, welke op de Ronde Tafel Conferentie zyn genomen. Aan de samenstelling dier memorie werken nl. mede de ministeries van Overzeese Gebiedsdelen, Financiën Econ. Ziken, Oorlog, Marine. Sociale Zaken en Onderwijs, K. en W. Financiën en Econ. Zaken zijn, in samenwerking met de ft- nancieel-economische afdeling van O. G. al gereed gekomen met het financieel- economisch gedeelte. Verwacht wordt, dat men midden vol gende week zover is, dat met de samen bundeling van alle documenten kan wor den begonnen, waarna zij, gehecht aai het wetsontwerp, de normale weg zullen bewandelen alvorens naar schatting in de eerste week van December voor openbare behandeling in de Tweede Kamer gereed te zijn. Van officiële zijde koestert men de ver. wachting, dat men nog vóór Kerstmis gereed zal zijn, dus zeker voor het tyd- stip. waarop de souvereiniteitsoverdracht zal dienen te geschieden. Het onder Amerikaans toezicht ver schijnende blad „Der Abend" schreef gisteren, dat Russische slagschepen op 31 October j.l. een Duits vrachtschip in de Oostzee torpedeerden en tot zinke i brachten. Slechts 4 van de 15 leden der bemanning konden door een Russische torpedoboot worden gered. Het 2800 ton metende schip „Hansa" was uit Rostock met bestemming Reva: onderweg met een lading suiker, aldus „Der Abend". De Russische havenauto riteiten in Rostock hadden het Duitse schip instructie gegeven, zich strikt te houden aan een voorgeschreven route. Volgens een der overlevenden van de ..Hansa" kwam men onderweg sterke Russische vlooteenheden tegen, waaron der twee slagschepen en verscheidene torpedojagers. Zware Russische artillerie was in actie en vele Russische vliegtui gen waren in de lucht. Op 30 October kreeg de „Hansa" twee Russische marineofficieren aan boord, die het schip uit het manoeuvre-gebied moesten loodsen. Desondanks werd de „Hansa" kort daarop getroffen door een torpedo. De overlevenden werden naar de Bai- tische haven Wismar gebracht, waar z;j zich in Russisch arrest bevinden. Een der overlevenden wist naar West-Berlijn te ontkomen. De beide Russische officieren aan boord van het getorpedeerde schip zou den bij de torpedering van het schip ver dronken zijn. Naar A-JF- uit diplomatieke bron te Londen verneemt, is minister Bevin van plan zijn Franse en Amerikaanse collega's tyaens de a-s. ontmoeting in Parijs mede te delen, dal Engelands for mele diplomatieke erkenning van het communistische bewind in China slechts „een kwestie van weken" is- Met dit be sluit zijn de Britse diplomaten en ex perts, die zo juist hun geheims bespre kingen in Singapore beëindigd hebben, volledig accoord gegaan. De verwachting geldig van he- den- tot morgenavond luidt: Gedurende de nacht vooral in de kustprovincies nu en dan n-og buien. Matige tot zwakke wind tussen West en Noordwest. Tijdens opklaringen in het binnenland plaatselijke nachtvorst en hier en daar mist. Morgenoverdag wisss- lende bewolking en afnemend j buiïg In de loop van de dag weer tot matig en aan de kust tot vr'j krachtig toenemende naar Zuid- I west krimpende wind. Ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag. j Woensdag 9 November: Zon op j 7.48 uur, onder 16.59 uur; maan op 18.32 uur, onder 12.06 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1