Politiek begrotingstornooi de Kamer Oud zet de puntjes m Mr. op de i Hoffman gelooft in wonderen controle op atoomenergie Belgische socialisten op hun achterste benen Geestdrift voerde tot de daad Nederlandse meisjes zetten zich in voor Gods zaak weerbericht Meer werklozen in October Prof. Romme: brede basis met kernen K.V.P. en P.v.d.A. Kinderbijslag voor zelfstandigen No. m*i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het mysterie van de „aardstralen" Romulo doet officieel voorstel 3ï LAGEN Auto slipte in sloot: één dode Maar Van Cauwelaert ivon hel pleit Missieschool voor jonge vrouwen'9 jubileert Zondagsrijverbod opge heven na 1 Januari? jggB '.';wu Vol verwachting klopt ons hart ytqtc JAARGANG WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 K.V.P.P.v.d.A. EUROPA MOET ER AAN WENNEN ZONDER KRUKKEN TE LOPEN Officieel wetenschappelijk onderzoek Door de enorme vangst van de laatste wéken heeft Scheveningen weer volop werk gekregen; de binnen haven bleek niet toereikend voor de binnengekomen loggers, zodat zij op het lossen van de haring geruime tijd moesten wachten. De haring is grotendeels voor de export bestemd. Een kijkje op de enorme tonnen massa. j ZACHTER Vruchtbaar initiatief GEDENK DE LEVENDEN PROF. ROMME BEPLEIT NOODREGELING Aan het eind van zijn beschou wing in het kader van de be grotingsdebatten, gisteren in de Tweede Kamer hield prof. Romme een zeer krachtig pleidooi voor kinderbijslag voor de kleine zelf standigen. Als minister Lieftinck daartegen uit financiële overwegingen be zwaren nad, moest er gestreefd worden naar een nood-oplossing, zoals bij de regeling voor de ouden van dagen en de 40 of 50 millioen, welke daarvoor nodig waren, moes ten dan worden gevonden. Het niet zorgen voor deze economisch zwak keren, wier moeilijkheden soms nog groter zijn dan die van de ar beiders, noemde hij een steeds klemmender en benauwender vraag en zou hierin niet worden voorzien, dan zou hij zich moeten afvragen of zulks zich nog langer met zijn verantwoordelijkheid ver draagt. vér. :v: - Een van de cursisten in de kampong. Hoe zal de winter zijn „EMPIRE BRENT" VANNACHT, BINNEN VOOR HET, VADERLAND GEVALLEN VOORAL IN AGRARISCHE GEBIEDEN Minder vraag naar mannelijk personeel DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3 99 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Zitting van Dinsdag 8 November) Wie verwacht had, dat de behandeling van hoofdstuk I der Begroting 1950 een debat zou opleveren in grote stijl, is wel bedrogen uitgekomen. Afgezien van de conflictslof, welke er lag in liet "V oorlopig er s ag c ooi enigszins denigrerende opmerkingen, gemaakt gleden van ce^ .v.^. over de samenwerking tussen deze partij en „ezien de internationale verwikkelingen, waarmee onze democratische r. nu eenmaal te maken heeft, een groter en belangrijker Ispect'kannen hebben, dan liet gisteren in werkelijkheid in de Kamer kree*'. Zelfs de aanwezigheid van niet minder dan elf ministers kon de zaak niet op hoger plan brengen en er hieven tenslotte slechts vier ministers over. Deed de vermoeiende R.T.C. tenslotte haar weerslag voelen? Men kwam grotendeels niet verder dan de verhouding regering- lcrnent, de parlementaire werkwijze, liet regeringsbeleid ten aanzien van verschillende onderdelen en niet te vergeten het conflict of indien men dat grote woord niet wil de tenlastelegging, zoals prof. Romme het noemde, aangaande de haperende samenwerking tussen de heide regeringspartijen. Het woord, dat prof. Romme (K.V.P.) dienaangaande sprak ,was in ieder ge val van grootser allure dan de weinig grootse rede van de „aanklager" Van der Goes van Naters (P.v.d.A.). Prof. Romme wees deze klachten resoluut af, waarbij hij nu eens bijzonder duidelijk was. Dat de K.V.P. zou streven naar een partij groepering zonder de P.v.d.A. noemde hij zonder omwegen roddelpraat jes of een proefballonnetje. Indien de door de P.v.d.A. in het Voorlopig Ver slag geuite bezwaren het laatste waren, dan ging het proefballonnetje in leoe geval niet op, want prof. R°mi?®t z;in Partij streefde naar een brede basis met „,,p en de P.v.d.A. En als kernen de K. Konime niet zijn geweesrSdienU hü daarna niet enige voorbehouden had gemaakt betreffende deze samenwerking, die natuurlijk met zo kon zijn als in het kabinet, dat in de stukken zich zelf ten voorbeeld had ge steld. Het kabinet immers, zo merkte hij snedig op, kon bij verschil van me ning de samenstelling, van het gezel schap een weinigje wijzigen, en dat kon het parlement niet en vervolgens was het kabinet verantwoordelijk voor het te voeren beleid, de Kamer alleen voor 's Lands belang, maar dat laatste ver schilde sterk,al naar het politiek in zicht. Het bezwaar, dat de heer Van der Goes van Naters naar voren bracht, lag in de eerste plaats in wat hij noemde, de onstabiliteit van de Indonesische po litiek der K.V.P. Eerst bij de verzoe ning op 17 Augustus van dit jaar, had de K.V.P. de weg van de P.v.d.A. geko zen en daarmee incasseerde de heer Van der Goes van Naters het verheugende resultaat van de R.T.C. geheel ten voor dele van de P.v.d.A. Prof. Romme bestreed echter met klem, dat de K.V.r. in haar Indonesische politiek instabiel zou zijn geweest en hij verwees daarvoor naar de p.olitiek van-het kabinet-Beel, de benoeming van dr. Beel tot H.V.K. daarna en de twee de politiële actie. De P-v-d-A- was hol derdebolder meegedeviëerd, maar niet om daarna de verantwoordelijkheid af te wijzen. Terwijl de heer Schouten (A.R.) twee kernen in een kabinet van brede basis met juist vond en betoogde, dat een deel nemen aan de verantwoordelijkheid in sloot, dat dit alles kon gaan op basis van volkomen gelijkheid, vond de heer Tilanus (C.H.) het onverstandig een der gelijke politieke geprikkeldheid op te toepen in deze tijd, die alleen maar eiste* samen aan te pakken ter oplossing Van de moeilijkheden. De heer Van der Goes van Naters kon, echter niet nalaten aan het eind van zijn rede op te merken, dat de K.V.P- door de omstandigheden wel kon regeren zonder de P.v.d.A., maar omgekeerd niet. Indien de K. V. P- dit echter zou gaan doen, dan zou dit tenslotte leiden tothet communisme. En zo bleek, dat de stemming in het P.v.d.A.-kamp nog niet veel veranderd was. Bij zijn beschouwing over de politieke situatie volgde prof. Romme intussen n logische gedachtengang, door bij de be spreking der onderdelen van het rege- rmgsbefeid aan te tonen, dat dit alles kon" geschieden met de medewerking van <je p.v.d.A., indien men slechts zocht naar de dingen, die verbonden, en niet naar het verschil in de opvattingen. Hij zelf speurde er nu naarstig naar, zoals bij de socialisatie en bij het winstdoel Daarin waren dingen, die beide partijen konden binden, maar daarnaar moest worden gezucht. De heer Van der Goes van Naters was zijn rede begonnen met iets van grotere allure, toen hij betoogde, dat de kern van de problemen lag in de frontale aanval van de Kominform tegen alles wat niet totalitair is. Maar toen hij daarna schetste dat wij in onze taak tegen deze bedrei- Q I C mc. was de fractievoorzitter van ue P v. d. A. al heel gauw via de schoolkwestie in Suriname, waarvan de heer Du Kort de schuld kreeg, bezig aan zijn verlog- lijstje, dat socialisatie vermeldde, benóe- ming van P. v. d. A.-burgemeesters, ner- vorming van het partijwezen met controle op de geldmiddelen en interne hervormin gen in het parlementaire systeem. Over dit laatste had ook prof. Romme gesproken. Deze had de regering een schema aan de hand gedaan om het tijd rovende begrotingswerk belangrijk te be korten. En hij vroeg de regering deze kwestie met het seniorenconvent te willen bespreken. Verder werd er alzo gesproken over de Grondwetsherziening, welke èn Prof. Romme èn de heer v. d. Goes v.è Naters in veel groter verband wilden zien dan men uit de opmerkingen van de regering zou kunnen opmaken, over de represen tatietoelagen voor de ministers en hoge ambtenaren, welke de heer Schouten (A. R.) beslist niet verhoogd wilde zien, over het spreekverbod voor de heer Meyerink bij de slotzitting van de,R.T.C., de belas tingdruk en de Zondagsrust (Schouten A. R.), de middenstandspolitiek, de vis serij en de versobering (Tilanus C. H.) en wat dies meer zij. De meest opmerkelijke en markante rede hield de heer Oud (VVD). Hij gaf een breed overzicht van de internationale verhoudingen, welke voor een groot deel gevormd werden door Amerika. Naast de fouten van de Amerikaanse politiek voor al inzake haar inzicht in het Indonesische vraagstuk, zag hij vele goede dingen als het Marshall-plan en het treden uit het isolationisme. Onder de drang der om standigheden was er een zekere mate van afhankelijkheid ontstaan, maar een af hankelijkheid, die heel wat beter was te dragen dan die van Moskou, daar hier menselijke rechten en vrijheden waren gewaarborgd. Een brede visie gaf de heer Oud voorts op de binnenlandse politieke verhoudin gen. waarin hij een prachtig pleidooi hield voor een juiste opvatting van democratie, die niet geheel gedragen kon worden door het mechanische getal. Een kabinet gebonden aan overeenkom sten met politieke partijen achtte hij ver werpelijk Toen de heer Oud het bezwaar besprak van de P.v.d.A. tegen de K.V.P., stelde hij de zaak weer scherp door op te mer ken, dat de P.v.d.A. tegen de deviaties der De administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, heeft op een persconferentie verklaard, dat de vooruitgang van West- Europa in de richting van economisch herstel veel weg had van een wonder en hij voegde er aan toe optimistisch te zijn. omtrent de vooruitzichten. De Ver. Sta- ten, zo zeide hij, hebben 8 milliard ge stoken in het Europese herstel. Achttien maanden geleden bestond het gevaar da; West-Europa in de Russische invloeds sfeer zou geraken. Dank zij deze uitga ven is er geen gevaar voor Europa. Het Er komt in ons land een officieel on derzoek naar de veelgeprezen en niet minder veel omstreden zogenaamde aardstralen. De minister van Onderwijs, K. en W. en van Sociale Zaken hebben namelijk in gezamenlijk overleg be sloten een onderzoek te doen instellen in deze materie en hetgeen daarmede verband houdt. Daartoe is opdracht gegeven aan de Kon. Academie van wetenschappen, onder wier auspiciën het onderzoek zal worden gehouden. Deze maakt een voordracht op voor een werkgroep, die onder leiding zal staan van prof. S. R. de Groot. De kosten voor het onderzoek worden door de beide ministeries gedragen. Amerikaanse volk heeft nooit zoveel voor zo weinig geld gekregen. Men mag hopen op een tweede won der, wanneer de pogingen om 'n ver enigd geïntegreerd Europees economisch leven tot stand te brengen zullen sla gen, Hoffman wees er op, dat de Euro pese productie reeds vooroorlogse ni- veaux heeft bereikt. In antwoord op een vraag betreffen de een voorspelde vermindering met een milliard dollars van de gelden voor de Europese hulpverlening (door het Congres in zijn volgende zitting', zeidp Hoffman, dat de politiek van het plan- Marshall is, elk jaar naar mate Europa vooruitgaat de hulpverlening te vermin deren. Europa moet er aan wennen, zo spoedig mogelijk geen gebruik meer van zijn krukken te maken, zo verklaarde hij, maar wanneer deze krukken al te snel zouden worden weggeworpen, zouden al onze vroegere winsten verloren gaan. regering nooit bezwaar had gemaakt en vandaar koerste hij meteen via enige pre missen tot de conclusie, dat de P.v.d.A. geenszins het monopolie van progressivi teit had. Niet iedere progressie is goed. evenmin als ieder conservatisme verkeerd is. Spr. gai een aantal historische herinne ringen bij zijn betoog over directe en in directe belastingen Intussen was ds. Zandt (SGP) ais oud- ste Kamerlid in de voorzitterszetel ge klommen tot grote vreugde van de Kamei want ook de tweede en derde voorzittei waren afwezig. ®n..z0 J^JeeIde de Kamer het onge lofelijke feit. dat Ds. Zandt het woord verleende aan de Roomse heer Welter (KNP) nadat de Roomse heer Min. van Schaik Ds. Zandt de hand had geschud. De heer Weiter gebruikte de gehele ontwikkeling van de Indonesische politiek gedurende het laatste half jaar om de devaluatie van ons parlement aan te to nen. Een ontwikkeling, welke de regering bevorderde zonder het parlement. „Over zuurkool, zo riep de heer Weiter uit, krij gen we alle inlichtingen maar over de ondergang van ons koWkrijk onder het kabinet Drees, daarover horen wij geen woord". En terwijl de heer Weiter ernstig waarschuwde tegen de financiële politiek der regering, welke ftioogsjens nog twee jaar kon worden, voortgezet,"had de heer Lucas (KVP) slechts enige crïtische op merkingen over de financiële pplitiek en met n^me over de belastingpolit'iek en de devaluatie, onverminderd, de waardering, welke hij overigens voor het werk van minister Lieftinck had. Heden volgt nog een vijftal sprekers, voordat de ministers Drees -en Lieftinck zullen antwoorden. De heer R. K-, controleur van de Rijksgebouwendienst te Zwolle, wilde gisteren nabij Zuidlaren met zijn auto een zandkar passeren. De auto slipte echter door de gladheid van de weg, reed tegen een boom en kwam vervol gens in een sloot terecht. De heer A. T-, assistent van de heer K„ slaagde er in zich uit de auto te werpen. Enige tijd later gelukte het omstanders ook de heer K. op het droge te brengen. Deze is echter tijdens het vervoer naar het Aca demisch ziekenhuis in Groningen over leden. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent)- Het Belgische parlement is gisteren voor het eerst bijeengekomen na het jaarlijks reces. De CV.P--vertegen- woordigers woonden eerst in groep een H. Geestmis bij- Hét nieuwe parlementaire jaar begon met een zware slag voor de socialisten- Terwijl in de kamer de katholieke minis ter van staat mr. dr, Frans van Cauwe laert als voorzitter werd herkozen, was dat niet het geval in de senaat met de aftredende socialistische voorzitter mi nister van staat dr. Rolin, die in deze functie moest plaats maken voor die liberaal Gilon. De liberale groep, die met de C-V-P- tot de regering behoort, vond n.l. dat de C.V-P.-senaatsleden hun stemmen moesten uitbrengen op een liberaal, liever dan deze aan een can didal der socialistische oppositie te schenkën. De socialisten lieten het daar niet bij en bepleitten herhaaldelijk, dat het voor zitterschap der beide kamers aan een der twee sterkste politieke partijen moest toekomen, dus: aan de C V.P- en aan de socialisten. De C-V-P-senatoren hielden het, uit overwegingen v,an politieke aard, ech ter bij de liberale zienswijze en zo werd de liberale minister van staat Gilon met 100 tegen 59 tot voorzitter van de se naat werd gekozen. In de Kamer wilden de socialisten zcih voor het échec op van Cauwelaert wreken door zich, samen met de com munisten, bij de stemming te onthou den. Van Cauwelaert werd daar voor zitter met 122 stemmen tegen 31 ont houdingen. Bij het samenstellen der bureaux van kamer en genaat en de vorming van par lementaire commissies voor buitenland se zaken en defensie werden de com munisten totaal geweerd. Voor de linkse groeperingen was dit een zwarte dag. Na een korte openingsrede gaf van Cauwelaert een overzicht van de wets voorstellen, die ter behandeling in de De voorzitter van de algemene verga dering der V. N., generaal Carlos Ro mulo. heeft gisteren een pogmg gedaan, om het geschil tussen Oost en es en aanzien van de controle op de a oom energie op te lossen. In een brief aan de V. S.. Groot-Brit tannië, Frankrijk, China de Sovjet-Unie en Canada stelt hij voor: 1. Een „atoom-wapenstilstand" op kor te termijn, gepaard aan een inspectie systeem. De weersverwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Gedurende de nacht zwaar be- wolkt met tijdelijk regen matige j tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind, later rui- j mend naar Zuidwest tot West en flinke stijging van temperatuur. Morgen overdag wisselende De- wolking met enkele verspreid op- 1 tredende buien. Matige tot kraai tige, aan de kust later tijdelijk S wellicht stormachtige wind tussen West en Zuidwest. 5 Donderdag 10 November: Zon op 7.50 uur, onder 16.57 uur; maan S op 19.32 uur, onder 13.00 uur. 2. Voorlopig verbod van het gebruik van atoomwapens „met toereikende waarborgen". in3' E,en of ander compromis, waarbij »nnP -le van atoomfabrieken mogelijk Hrm=ZIinuZ£nder dat deze onder interna- hoeven tewSdem C°ntrÓle geplaatst be_ kwestie611 derleUcontróiehandhin-g W d® jongste wetenschapp0eï?jCg^^SenVsan de Tevoren had de Sovjetrussfche verte genwoordiger, Jacob Malik, in de poli tieke commissie een nieuwe resolutie in gediend, waaruit blijkt, dat het Sovjet- Russisch standpunt ten aanzien van de atoomenergie m de loop van de laatste twee jaren met veranderd is. In een Frans—Canadese resolutie, gis teravond ingediend, wordt aan alle lan den verzocht, in zodanige mate van hun souvereiniteitsrechten af te zien. dat een effectieve internationale contróle op de atoomenergie verzekerd prnnt Deze resolutie wordt door Groot-Bm- tannië en de Verenigde Staten gesteund. Het Zondagsrijverbod voor automobie len en motorrijtuigen zal op 31 Decem ber van dit jaar, naar ,,De Telegraaf" uit regeringskringen verneemt, ophouden te bestaan. Na die datum is n.l. de wet, die de rijvergunningen regelt, niet lan ger van kracht. Het zou niet in de bedde- ling liggen een ontwerp tot verlenging van deze wet in te dienen. 9? Het was we schrijven 4 Augustus 1948 zo'n lichte zomermorgen, die als het ware opstaat uit een grauwe week Op Schiphol is de gewone bedrijvigheid even voor het vertrek van een vliegtuig. Er staat een groepje, jonge vrouwen, enkelen nog meisjes- Handdrukken wor den gewisseld, er klinkt een hartelijk af scheidswoord en dan maken drie meisjes zich uit de groep los en begeven zich naar het vliegtuig, dat haar, nagezwaaid door de achterblijfsters, enige ogenblik ken later meevoert het luchtruim in J Op weg voor Gods zaak. Het is een mijl paal in de jonge geschiedenis van een Nederlands instituut, waarvan de waarde eerst in een God niet kennend wereldje, ver van huis, ten duidelijkste zal blijken. De eerste cursisten van de „Missie school voor jonge vrouwenvertrok ken Deze week vierde de school het feit, dat zij twee jaar geleden door Mgr Huibers werd geopend. Een „jong juhilé aldus, dat het o-i. evenwel rechtvaardigt bij het veelomvattende werk van dip in stituut stil te staan, te meer omdat hier door wellicht de nadruk zal vallen op het prachtige ideaal, dat een aantal Ne derlandse meisjes na streeft enin daden omzet. Het was maar een korreltje zaad in :?,s Akker, onze Missieschool bij hef prille begin, twee jaar geleden.... Zo staa. het ergens in het keurig uitgevoer- j® S.cdenkboek, dat ter gelegenheid van dit jubileum het licht zag. Het zaad is echter ontkiemd en de resultaten mak keren de weg, die het instituut in die afgelopen twee jaar is gegaan. Het voor bereidend .werk heeft hiertoe niet weinig bijgedragen. In Februari '47 kwam de idee het moeizame werk van hen, die in de verschillende Missiegebieden van de wereld Gods Woord verspreiden, daadwerkelijk te steunen. Deze steun zou in dit geval van de zijde der vrou welijke jeugd uitgaan. Contacten werden gelegd, de idee rijpte meer en meer tot dat met grote vreugde de eerste aan- meldingen binnen kwamen. Nu kwam het er op aan deze idealistische meisjes, die zich opgaven, een degelijke scholing te geven. Dilletantisme mocht het niet worden! Verschillende missionnarissen en leken met uitgebreide kennis op dit speciale terrein bleken tezamen een uit stekend docentencorps te vormen en zo kon na de opening van de school met een gerechtvaardigde hoop op goede re sultaten gestart worden. De cursus, die zes maanden duurt, was nog niet koud aan de gang of de aan vragen stroomden binnen. Men zag daar in de verre Missiegebieden hunkerend naar hulp uit. Die hulp zou komen. Eind April 1947 kreeg de school vaste grond onder de voeten in het gebouw aan de Straatweg te Ubbergen en van hier uit vonden de uitzendingen plaats. Mgr Mutsaerts zegende het gebouw op 1 Mei 1947 plechtig in. Een ander belangrijk punt voor de school, was de gelijkstelling met de Gou vernementsopleiding voor Indonesië op 20 Mei d-a.v. Op 15 Juli vond de uitrei king van het Missiediploma plaats aan de eerste zeven geslaagden. Zeven jonge vrouwen, verrijkt met de kennis, die zij voor haar arbeid in de Missie nodig hadden van taalkennis tot paardrijden toe en bezield met grote geestdrift, waren gereed voor de start. Velen zouden volgen. Met grote waardering wordt in het gedenkboek gesproken over het werk van hen, die een ware stimulans zijn geweest en nog zijn voor de school. Met name worden o a. genoemd prof dr B. Vrohlage S.V.D. en de helaas overleden moderator, Pater J. Hellings S.J., wiens arbeid werd overgenomen door de toe gewijde Pater dr B. Naaykens M.S.C. Voorts wordt er in het boek gewezen op het belangrijke werk van de Vrouwen van Nazareth. Op 26 November a s. zal wederom een aantal meisjes van de Missieschool te Ubbergen de grote reis naar een Missie gebied aanvaarden. Moge haar arbeid aldaar zegenrijk zijn. kamer waren ingekomen. Onmiddellijk werd van socialistische zijde obstructie gevoerd tegen het door de senaat goed gekeurde wetsvoorstel voor een volks raadpleging over de koningskwestie. De socialistische oud-minister Huismans hield een rede om te betogen, dat dit voorstel ongrondwettelijk is. In 1832, 1892 en in 1922,_ aldus speker, heeft het Belgische parlement het referendum verworpen. In laatstgenoemd jaar stemden de socialisten vóór en de katholieken tegen. Een andere socialist stelde voor, dat de voorzitter 'het voorstel eerst voor onder zoek aan - de Raad van Staat zou voor leggen, dat zich over de grondwettelijk heid zou moeten uitspreken. Van Cauwelaert weigerde radicaal op deze manoeuvre bedoeld om uitstel te winnen in te gaan en stelde de vertrouwenskwestie over zijn persoon lijk beleid. Met 103 tegen 80 stemmen en drie onthoudingen drukte de kamer dit vertrouwen in haar voorzitter uit. De socialisten, communisten en enkele li beralen stemden tegen; 'n paar libera len onthielden zich en zes liberalen stemden met de C.V.P. voor de voor zitter. Het voorstel voor de volksraadpleging werd vervolgens naar de commissies ver wezen waar het verder normaal zal wor den behandeld. We zijn weer in de Klaproos-dagen. Een korte periode, waarin nog weer eens op bijzondere wijze aandacht wordt ge vraagd voor landgenoten en vrienden, die hun leven offerden om het grote goed der vrijheid, recht, beschaving. Het is goed, uitmuntend zelfs, dat extra wordt geklopt aan de deuren der ge- wetens „opdat wij niet vergeten". De dankbaarheid moet zich radicaler uiten dan door het offeren van het „nor- j male dubbeltje". Als katholieken kunnen I j we ook nog iedere dag trouwens j de geestelijke aalmoes van ons geoed j I offeren ten' bate van hun zielerust. Doch naast onze plicht tegenover de doden, staat een plicht ten opzichte van de levenden. Dr v. d. Wey heeft reeds Maandag in 1 ons blad op .onze vensters getikt rïoor I j zijn artikel over het geestelijk tehuis voor buiten-kerkelijken. „In de verwijdering en het afglij den van de Kerk en van het Chris telijk geloof ligt een enorme proble matiek opgesloten voor de maat schappij". Aldus de Pater Carmeliet. De mensen zonder God staan open voor alle ideeën ten goede maar ook ten kwade. Zij zoe ken wel, maar weten geen weg, zij ver vallen tot nihilisme, komen tot wan hoopsdaden verliezen elke kijk op echte levenswaarden en komen dan hoogstens tot een soort „religie", waarvan goden en eredienst onheilspellend kunnen aan doen. De Kerk waakt echter, want in het zelfde avondblad kwam een herderlijk i schrijven voor over de instelling van een speciale Willibrord-Zondag en de op richting van een St. Willibrord-aposto- laat. Een bijzondere attentie dus ten aanzien van de binnenlandse missie voor behoud en uitbreiding van het Geloof In de sociaal-economische sector vech ten we voor bezitsspreiding- Waarom in de godsdienstige sector niet gebeden, ge offerd en gewerkt voor een verspreiding van ons rijk Christendom onder heide nen en afgedwaalden? Wij strijden voor verlossing uit het proletariaat, maar de redding uit het geestelijk proletariaat is nóg voornamer. Zonder God raakt elke cultuur ten slotte haar soliede basis kwijt, zoncr God komt alle wetenschap op drijfzand terecht. Zonder God wordt de wereld armetierig. Opgeblazenheid en verguldsel kunnen nog wel eens een schone schijn wekken, maar zij heeft slechts de sterkte van een zeepbel. Een gezonde nieuwe maat schappij bestaat niet zonder levend Christendom. Vergeet de doden niet; maar gedenk ook de levenden. HENK VAN DER MAZE. i" 4" 'V 'v. v-'- W* - V K 't Instituut voor weersverwachtingen op lange termijn te Bad Homburg heeft op 2 October j-1- bekend gemaakt, dat het verwacht, dat de kbmende winter Ln Centraal Europa (waaronder men ook de Benelux-lanöen rekent) niet streng zal zijn- Behalve deze verwachting zijn ook elders verwachtingien uitgesproken, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de komende winter zacht zal zijn. Naar aanleiding daarvan merkt het K N-M-I. te De Bilt op, dat critische studies en verdere onderzoekingen, die op het K-N.M.I. zijn verricht, hebben geleid tot de concusie, dat de mogelijk heid om verwachtingen op langere ter mijn op te stellen, nog als zeer dubieus moeten worden aangemerkt. Men late zich dus door bovengenoemde voorstel lingen niet tot een ongegrond optimisme verleiden. HSet troepenschip „Empire Brent" wordt in de komende nacht in de ha ven van Amsterdam verwacht. Behou dens onvoorziene omstandigheden begint de ontscheping Donderdagmorgen 9 uur. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 10 October: Amb. soldt. 2e kl. infie. L. Adriaansz; Men. sergt cav. A. C Borang; Sang, soldt le kl. infie: M. Mamuasa; Sang, soldt 2e kl. infie: Z. Mango- sa; Soend. soldt 2e kl. infie: Soed- jono; Soend. korpl artie: Wardi Allen waren afkomstig uit In donesië. Kon. Landmacht: Geen verliezen In de maand October nam het aantal bij de Arbeidsbureau's geregistreerde mannelijke werklozen toe van 41.236 tot 49.246. Dit aantal van 49 246 werklozen kan worden gesplitst in 35.866 geheel werklozen (vorige maand 32.229). 12 092 tewerkgestelden bij een object van de dienst uitvoering werken (8.831) en 478 wachtgelders (176). De vraag naar mannelijk personeel daalde van 25.109 tot 21.688. Een en ander is het gevolg van het seizoen, terwijl de toenemende concurrentie oorzaak is van een scherpere selectie bij het aannemen van personeel en vaak ook van reorganisatie van de be staande personeelsformatie. Door het aflopen der oogstwerkzaam- heden, waarbij vele personen ook uit andere bedrijfsklassen dan de landbouw werk vonden, nam in de volgende tak ken van bedrijf de werkloosheid toe: aardewerk- en steenindustrie (van 134 tot 853). bouwbedrijven (van 4511 tot 5657), veenderijen (van 260 tot 1290), de landboijjv (van 1927 tot 3532) en in de groep losse ongeschoolde arbeiders (van 6329 tot 7702). In de metaal-industrie nam het aantal werklozen af van 3517 tot^3285 wegens het overgaan tot uit voering van de lopende orders na calcu latie van de nieuwe prijzen wegens de devaluatie. De vraag naar arbeidskrachten, welke als boven reeds vermeld in het algemeen afnam, nam toe in de voedings- en genotmiddelen-industrie (van 1135 tot 1260) mede i.v.m. de werkzaamheden voor de a.s. feestdagen en de campagne in de siuiker-industrie en de aardappel meelfabrieken. Wordt het verloop der werkloosheid in de provincies nagegaan, dan blijkt de werkgelegenheid vrijwel overal ge daald te zijn en wel het sterkst in de agrarische gebieden. In Limburg, waar enkele nieuwe bedrijven werden ge opend, valt een lichte daling van de werkloosheid waar te nemen. Het hoogste aantal werklozen per 1000 mannelijke inwoners vertoont de pro vincie Drenthe, nl. 18, gevolgd door Noord-Brabant met 14. Zeeland vertoont met 4 per duizend het laagste werkloos heidscijfer. Het gemiddelde voor Neder land bedraagt 10. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 6228 tot 5759. De vraag naar vrouwe lijk personeel nam toe van 17.341 tot 17.420.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1