Zwaarmoedig over Indonesië Over een half jaar burgeroorlog Oi Kiesrecht en amnestie voor ex-nazis in Oost-Duitsland Andriessen over lonen Nivellering der lonen een gevaar Leiders Tien gezinnen bedreigd met dakloosheid met karakter gevraagd en pripen Weerbericht Verzoening met Rusland acht Tito onmogelijk Kominform poogt katholieke Kerk te verdelgen Prins Bernhard naar Z.-Amerika Zal minister Lieftinck ingrijpen STUDENTEN OPGEROEPEN TOT KATHOLIEK REVEIL Terugtrekking bezettingstroepen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Federalisten werden verwaarloosd Seidell Chapin naar de mijnen Lewis beveelt NDER DE O U P E Volkskammer knikt eenstemmig 5?ja" Levenspeil mag niet verder omlaag Rust in de middag Prof. dr. Beek Het ontbreekt de jongeren aan idealisme De 25.000 gevallen Geen vrees voor Moskou Schisma-voorbereiding volgens goed uitgewerkte plannen giste JAARGANG DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 No. 21078 (Van onze speciale verslaggever AMERIKAANSE KOLEN- STAKING GEëINDIGD GEEN KOST Nog zes sprekers hadden de tweede dag van de algemene be schouwingen over hoofdstuk I van de Rijksbegroting het hunne te zeggen. De „big bosses" waren de eerste dag aan het woord geweest, nu kwamen de afgevaardigden aan het woord, die financiële 0f economische beschouwingen in portefeuille hadden en die de ministers wensten te vertellen, dat de belastingen te hoog waren, dat er bezuinigd moest worden op de defensie en dat de financiële politiek van de regering kort gezegd, desastreus moest Worden genoemd, zoals de christelijk historische heer Van de Wetering zonder omwegen verklaarde. Want die sluitende begroting was eigenlijk maar erg flatteus en in feite waren er grote tekorten. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR DE KANTOREN zjjn tijdeljjk gevestigd in het R-K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, l30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte-bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Na enkele uren buitengaats op gunstig tij te liebben moeten wachten, schoof gisterochtend om half negen de „Oranje" van de Maat schappij „Nederland" de sluizen van IJmuiden binnen. Terwijl het schip door de heiig-koude November-ochtend het Noordzee-kanaal opvoer, hadden wij aan boord 'n kort gesprek met enkele passagiers. Het gepensionneerde hoofd van de inlichtingendienst in Batavia, kolonel dr. J. M. Somer, was zeer bitter over de politieke ontwikke ling in Indonesië en uitte zich bovendien uiterst pessimistisch ten aanzien van de naaste toekomst aldaar. Z.i. was onomstotelijk komen vast te staari, dat de Nederlandse regering de federalisten in Indonesië volkomen in de steek had gelaten, waardoor deze gema tigde groeperingen niet de moed hadden gehad een tegenwicht te vormen tegen over de republiek. Speciaal dr. Van Royen zou volgens hem in dezen een zeer groot deel van de schuld dragen en met de Van Royen-Rmn-overeenkomst was het hek van de dam. vo g SOhÏT' weet verder «P let Khiomelljk Campbell in Batavia, de rechterhand van Cochran en politiek adviseur van het State Department, „plus républicain que ja république" en veronderstelde, dat de Amerikaanse Zuid-Oost-Aziëpolitiek na haar débacle in China opnieuw catastro- pbaa] zou falen door gebrek aan reali teitszin. Chinezen hellen over naar het communisme Gevraagd naar zijn mening over het communisme in Indonesië benadrukte hij zeer de grote gevaren, welke de thans nog weinig op de voorgrond tredende Partai Murba (de proletariaatspartij) naast de reeds bekende andere commu nistische groeperingen betekende voor het toch reeds labiele evenwicht aldaar. .Daarnaast uitte hij zijn ongerustheid over de Chinese middenstand in Indone sië, die hoe langer hoe meer overhelt naar het Chinese communistische moeder land en volgens hem was er grond om aan te nemen, dat de Chinezen, die in Indonesië zeer belangrijk zijn, wel eens tot een clash met Djogja zouden komen. Zeer somber was hij over de minder heden-kwestie en waarschuwde nu reeds speciaal voor de ontwikkeling is Oost- Indonesi.ë, waar naar zijn mening Mena- do, Ambon en de Twapro nooit onder de negara Oost-Indonesië zullen willen blij ven. Een en ander had volgens de kolonel reeds nu een duidelijk merkbare terug slag op de situatie in het K.N.I.L.-leger, waar zeer veel Ambonezen en Menado. nezen zich zonder meer verraden voelen. Dit kon nog wel eens oorzaak zijn van zeer onplezierige verrassingen. In een samenwerking van het Neder landse leger in Indonesië met de T. N. I. zag hij geen enkel perspectief, integen- del. De stemming was naaar zijn mening bij het Nederlandse leger zeer gedrukt. Voor de T. N. I. had hij slechts weinig vleiende opmerkingen. „Van dit alles zal de gewone man in Indonesië de dupe worden; je krijgt er middeleeuwse toestanden terug. Het wordt een chaos en binnen een half Jaar zitten ze daar volop in de burger oorlog". Ontslag genomen wegens gewetehsconf liet Ten aanzien van het Nieuw-Guinea. kolonisatieprobleem was kolonel Somer al evenmin optimistisch- Een re cent regeringsrapport in deze zou zeer weinig perspectieven bieden- Naar zun mening zouden verder in de toekomst de Verenigde Staten van Indonesië zich veel meer op de dollargebieden con centreren dan op Nederland. Kol. Somer zeide, dat hij wegens een gewetensconflict ontslag genomen had als hoofd van de Inlichtingendienst in Indonesië. Hij is tevens oud-hoofd van de Inlichtingendienst te Londen en toen wij hem tenslotte nog naar zijn mening over de England-Spiel-kwestie «n het werk der Parlementaire Enquê. tecommissie vroegen, beweerde ht] dat deze zaak nog steeds in diepgaand on derzoek was, maar óf er in het Eng land Sp el uiteindelijk klaarheid zou worden gebracht hing mede af van de Engelse Geheime Dienst. „En deze zwijgt tochbesloot kolonel Somer dit zeer mistroostige verhaal. Naar wij van andere zijde hoorden zou hij nieuw emplooi vinden bij Phi lips. Films politiële acties uit de roulatie gehouden Ook met de directeur van het Rege- rings-filmbedrijf te Batavia, de heer J- C. Mol, hadden wjj een kort onder houd. Opnieuw drukte deze er zijn spijt over uit, dat de voortreffelijke „Wor_ dende Wereld"-journaals nog steeds slechts zeer beperkt in Nederlandse bi oscopen worden vertoond. Anderzijds hebben echter deze journaals in Indo nesië wel hun nut bewezen. Ze zijn daar in elke bioscoop gedraaid en bovendien is nu een behoorlijke collectie docu mentaires gevormd uit vorhanden zijn de materiaal. Een andere teleurstel lende ervaring voor de heer Mol was de kwestie van de films over de beide politiële acties. De eerste welke meer het mil taire accent in de actie bena drukt en „Linggadjati in de branding" werd genoemd is nooit in roulatie ge bracht. De tweede getiteld „Het vreem de leger", meer menselijk georiën teerd, al evenmin. Maar misschien is daaraan nog wel iets te doen, zei de heer Mol. Tenslotte mochten wij ir. C. Julius, hoofd van de Burgerluchtvaart Indonesië nog ontmoeten. Ir. Julius, die hier rust komt nemen, vertelde, dat er momenteel in Indonesië dagelijks 28 vliegvelden in gebruik zijn en 4 watervliegtuigbases. Twee-en-twintig Dakota's, de helft ge converteerd tot „stoelenkisten", onderhou den de dienst. Voor de drie amphibische Catalina's, een aantal dat in de naaste toekomst tot acht zal stijgen, zullen waar schijnlijk in totaal nog een twintigtal nieuwe waterbases worden aangelegd. Het vliegtuigmateriaal is echter vrij versle ten en men ziet momenteel uit naar het meest economische vernieuwingsvlieg tuigtype. De toekomst voor de luchtvaart in In donesië zag ir. Julius met vrij groot ver trouwen tegemoet. Vijftienmaal zoveel vracht, 10 maal zoveel post, 7 maal zo veel passagiers dan in 1941 wijzen reeds voldende in die richting. De burgerlucht vaart in Indonesië is thans nog een Ne derlands-Indisch Gouvernementsbedrijf, waarbij door de K.L.M. de dienst wordt onderhouden. Ook na de overdracht van dit bedrijf verwacht hij niet, dat de KLM die deze dienst met grote energie na de :orlog weer heeft opgebouwd, ernstige moeilijkheden zou ondervinden. Hij waar schuwde tegen overdreven pessimisme naar aanleiding van losse uitspraken en berichten en meende, dat de toekomstige Centrale regering in Indonesië de zaken met grote ernst en realiteitszin zou aan pakken. Enige tjjd geleden hebben wjj bericht, dat Z-K-H. Prins Bernhard in Januari a-s- een reis zal maken naar de Ned. Antillen en Suriname. Thans wordt nader gemeld, dat Z-K-H dan tevens een officieel be zoek zal brengen aan Venezuela, Brazi lië en Mexico. De regeringen van genoemde lander, zijn van dit voornemen in kermis gesteld en hebben hiermede reeds hun instem ming betuigd. Volgens 't voorlopige reis programma zal Z-K.Hna zijn bezoek aan de Antillen, aan boord van Hr. Ms. kruiser „Jacob va-n Heemskerck" naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela, ver trekken. Daarna zal het bezoek aan Suriname worden gebracht en tenslotte zal prins Bernhard zich per vliegtuig begeven naar Brazilië en Mexico voor een officieel be zoek- (van onze Limburgse redacteur) Naar wij vernemen zal de nieuwe Ame rikaanse ambassadeur, Selden Chapin, Zaterdagmorgen een kort informeel be zoek brengen aan de mijnindustrie in Limburg. Hij zal daarbij een tocht maken langs de verschillende mijnzetels en het bovengronds bedrijf van de Maurits te Lutterade bezichtigen. John Lewis, de Amerikaanse arbeiders- leider, heeft de 380.000 stakende koler.- arbeiders in de bruinkoolmjjnen gelast naar het werk terug te keren. De mijn werkers zouden tot 30 November aan het werk gaan „ten teken van goede trouw ten behoeve va.n het openbare gerief". S A'el van Vliet (links) die Vrijdag in het huwelijk treedt, feliciteert haar rivale op de schoolslag, Willy Haverlag, die gisteren het bruidje was in Hilversum. Het Oost-Duitse parlement heeft in snel tempo twee wetten aanvaard voor het teruggeven van burgerlijke rech ten aan vroegere nazi's en officieren van de „Wehrmacht" enerzijds en het ver lenen van amnestie aan veroordeelden, die straffen uitzitten van minder dan zes maanden anderzijds. De aanneming door de „Volkskammer" is in eerste le zing eenstemmig met een „ja" geschied. De grondwet voorziet in twee lezingen. De officieren en nazi's zullen in de toe komst kiesrecht hebben en alle betrek kingen mogen aannemen behalve bij de politie en het departement van justitie. Zij, die een vonnis hebben van meer dan een jaar voor oorlogsmisdaden, zijn hier van uitgezonderd. In de preambule wordt gezegd, dat bo vengenoemde stap gerechtvaardigd is. „gezien het duidelijke succes bij de con solidatie van de democratische orde". De amnestiewet is ontworpen ter gele genheid van de instelling van de Oost- Duitse staat. Geldboeten beneden de 5.000 Oost-Duitse Marken worden eveneens kwijtgescholden. Ook de rechtszaken, die 7 October voor zouden komen (de stich- iagsdatum van de nieuwe staat), en waar voor de straffen naar verwachting boven genoemde normen niet zouden overschrij den, zullen vervallen worden verklaard. De twee wetten zullen niet van toepas sing zijn op personen, die na de oorlog zijn berecht „wegens rassenhaat, militaire propaganda of „boycottpropaganda" tegen democratische organisaties". De Volkskammer heeft de tekst van een wetsontwerp van de regering betreffende oprichting van een hoge raad en ook een liberaal-democratisch amendement op het wetsontwerp verwezen naar de juridische commissie ter verdere bestudering. Het amendement geeft een gedetailleerder om schrijving van de rechten en privileges van de voorgestelde hoge raad. Sommige politieke waarnemers te Het klonk allemaal nogal negatief, wat Berlijn beschouwen het amendement van de liberaal-democraten als het eer- j de heren over bet algemeen te vertellen ste openlijk teken van een breuk in de tot dusver hechte voorgever van Tiet „democratische blok". Alle vorige be sluiten van de Volkskammer ziin met algemene stemmen genomen. Naar gemeld wordt, begon de verga dering van de kamer twee uur later doordat de fractieleiders trachtten een manier te vinden om een openbaar debat te vermijden, waarin ook het liberaal-democratische amendement zou moeten worden besproken- hadden er, 'nieuw vergezichten opende het allerminst. De middag sleepte zich langzaam en eentonig voort, geen enkele maal sloeg er een vonk uit van een op zienbarende of minstens opmerkelijke ge dachte, welke in staat was de visie op het staatkundig beleid nieuwe gloed te geven. Lonen en prijzen Over het probleem der lonen en prijzen liet de heer Andriessen, wie dit onder werp speciaal ter harte gaat, toch wel enige welluidende klanken horen. Dit probleem was door de devaluatie immers nog belangrijker geworden en het was nu van belang te weten, welke politiek de regering zou volgen om het evenwicht tussen lonen en prijzen te bewaren. De regering dacht aan huurverhoging en als compensatie daarvan aan verlaging van enkele belastingen en verhoging der sub sidies, maar de heer Andriessen vroeg zich af of dit kunstmatig evenwicht door het volk wel voldoende werd begrepen en vooral of de door de regering aangekon digde maatregelen effect zouden sorteren. Hij waarschuwde de regering datgene wat hij nooddruft noemde, niet aan te tasten. De gulden van Joekes had reeds aangetoond, dat een verdere aantas ting van het levenspeil niet meer mo gelijk was en zeker nu bij de voort gezette daling der koopkracht. Deze Tenzij minister Lieftinck ter elfder ure nog ingrijpt, staat het v^engezfnn£]j 15 November in Wierden tien Sezw en dakloos worden. Een briefje van ae in spectie der domeinen te Deventer h hun namelijk de aanzegging gehraent, dat zij op genoemde datum het Kamp Vossenbos zullen moeten hebben ont ruimd. Ruim een jaar geleden nam een familie uit Wierden. die als „woning'' een var kenshok en een koestal had, wederrech telijk haar intrek in het voormalige kamp van de arbeidsdienst „Vossenbos". Andere families, die al even slecht ne- huisd waren, volgden dit voorbeeld. Hoe wel de barakken verre van ideaal zijn, voelen de bewoners zich volkomen tevre den. Zij trotseren de dagelijkse lange wandeling naar het dorp. Reeds enige malen ontvingen zij som maties het kamp te verlaten, doch het ontbreken van een andere woongelegen heid noopte de bewoners de sommaties te negeren. Na de jongste sommatie zijn de tien families radeloos, want de burge meester uit Wierden kan in zijn over bevolkte gemeente geen woongelegen heid aanbieden. Met angstige spanning zien deze mensen, waaronder drie a.s. moeders, de vijftiende November tege moet. J*1* Kath. Tweede-Kamerlid v. Vliet ir„„( f,n enige schriftelijke vragen om- Virfo g®val richten tot de minister -Hij vraagt daarin of be- k «esdiiS? eggl'ng 111 opdracht van hem urfnfept en de redenen ervan zijn I Iï,le't vo°r kan worden ge zorgd, dat de bewoners tijdig een andere behoorlijke woning ter beschikking krij gen, dan vraagt hu minister Lieftinck of deze bereid is het ontruimingsbevel te doen intrekken althans op te schorten tot andere woonruimte voor de bewoners beschikbaar is. (Van onze correspondent) „Na de bevrijding en in de moeiljjke jaren daarvoor droegen wij idealen van „vernieuwing" in ons om, maar wjj durven op vandaag het woord nog maar nauwelijks in de mond nemen," Zo zei het prof. Beel gistermiddag tijdens zijn feestrede, uitgesproken bü gelegenheid van üe inauguratie van 160 nieuwe leden van het Nijmeegs studentencorps. Het is geen magistrale rede geworden in de zin van grote rheioriek. Integen deel: de eenvoud van doctor Beel's be toog en de toon, waarop hij tot de Katholiek intellectuelen van de toe komst sprak, had het karakter van een oproep, een woord van hart tot hart. Wij spreken tegenwoordig teveel over apostolaat, zei de spreker, en wij han delen te weinig in positieve zin- Aan klachten over het misbruik van het prae- dicaat R.K- ontbreekt 't niet, maar den ken we zelf aan het noblesse oblige? Er is een taak voor ons in de nabije toe komst. Het vaderland heeft dringend behoefte en zal die behoefte wellicht in de komende jaren sterker dan ooit hebben, aan leiders, die onkreukbaar, belangeloos en met inzet van al hun krachten zich willen geven voor een goede zaak- De Kerk mobiliseert de leken en trekt hen tot werkzaamheid binnen de hiërarchie- En de wereld? zo vroeg dr. Beel zich af- Ge staat sceptisch tegenover al hetgeen in de we reld gebeurt en geen wonderMaar laat niet de grote spanningen, die alom heer- In de 508ste staatsloterij vierde klas-! je, tweede lijst, is de -5 000 gevallen J op nummer 18 09 4, y-:- Het kamp Vossenbos, welks bewoners met vrees 15 November zien naderen sen Uw grootste onrust vormen. Symp tomen van moedeloosheid, van apathie moeten ons veeleer beangstigen wijl zij aelf intellectuele jongeren binnen een fatale sfeer brengen Wat zou de wereld zjjn zonder Chris tendom? Het is goed zich dat van tijd tot tijd af te vragen, maar doeltreffender is het te vragen: wat zou de wereld zijn als ae Christenen hun plichten van liefde en rechtvaardigheid in praktijk brachten, als zij leefden uit het geloof, dat zij belijden? Als de gespletenheid tussen geloof en leven niet zo ontstellend groot was? Prof. Huizinga ziet „geen wending ten goede". Fatalistisch? Zeker is, dat de we reld op vandaag, naar een woord van wijlen Poels, behoefte heeft aan durvers, durvers ^jie de gezapigheid overwinnen. Waarachtig, er is durf nodig om een nieu we conceptie voor de wereld te scheppen, om al datgene wat aan het oude onbruik baar geworden is, te slopen. Er is durf nodig om het offer te brengen, dat een betere wereld eist. Hulde bracht doctor Beel aari hen, die in bezettingstijd de durf opbrachten te sterven voor hun ideaal. Zij waren van 't geslacht der durvers. En wij?Wachten wij op een deus ex machina, althans op een genie, dat ineens de wereld zal omtoveren in het paradijs, waarvan wij dromen? Het Christendom moet zijn invloed op het openbare leven herkrijgen. Wat extreme systemen onder dwang gelukte, moet ons, die de waarheid dragen, ook lukken. Er moet een Katholiek reveil baan breken. Ja, er zijn voorbeelden God zfj dank maar wie durft verkla ren dat gemeenschapszin en naar-God- gekeerdheid weer karaktereigenschap pen van het Nederlandse volk zijn? Een reveil chrétien! Het zou niet voor 't eerst zijn, dat een studentengemeen schap daartoe het signaal gaf! De hernieuwing, die komen moet is geen zaak van organisatie; de oplossing ligt op het terrein van de geest En wie zo besloot Dr. Beel, wie zullen de den kers en durvers van de toekomst zijn? Moge het antwoord zijn: wij, wij bouwen met Gods hulp een nieuwe wereld was sinds Augustus '48 weer met 2 pet gedaald en sindsdien waren de prijzen van kaas, thee, koffie, cacao enz. opnieuw gestegen. De index cijfers voor voeding en kleding toon den aan, dat deze daling zelfs nog sterker was en ergens moest dan ook een fout zitten. In dit verband besprak de heer An driessen tevens de lonen. De nivellering der lonen achtte hij te sterk, de bedrijven dreigden daardoor leeg te lopen, daar men met deze nivellering liever ergens ging werken waar minder inspanning werd gevraagd. Hij vroeg de mening der regering hier over en eindigde tenslotte met deze vra gen: zullen de maatregelen van de rege ring effect sorteren vooral in verband met het tekort op de betalingsbalans? Zal de regering de stabilisatie in 1952 hebben bereikt? Worden er nu reeds zui verder verhoudingen nagestreefd, ook in de loonpolitiek? Kan in verband met de arbeidsproductiviteit de nivellering in d<f loonpolitiek niet beter wat worden af geremd? Een zwaar betoog hield nog de heer Hofstra (P.v.d.A.), d e het financieel be leid van de regering verdedigde. Bezui nigen? Goed! Maar dan moet men van de andere kant weer niet met nieuwe uit gaven aankomen, zoals prof. Romme met de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Spr. stond daar wel niet afwijzend tegen over. maar dan moest men tegelijkertijd ook de dekkingsmogelijkheden aangeven. De offers moesten in ieder geval gelijke lijk worden verdeeld en dit was een goede gelegenheid voor de Hofstra om in de heer Oud al de oude, volbloed-libe ralen aan te vallen, die zichzelf nog al tijd rekenden tot het denkend deel der natie en tot de heer Romme te zeggen, dat hij er helemaal niet aan dacht de katholiek—de socialisatie op te dringen, maar dat hij alleen streefde naar gerech tigheid en solidariteit. De overige sprekers van deze middag waren de communisten Gortzak en Hoog- carspel en Ds Zandt (SGP). Van de eer ste weet men nu wel hoe de vork aan de steel zit. Een kort liedje is daar niet zo gauw gezongen, maar het korte lied is natuurlijk, dat de P. v. d. A. in het kamp van het Amerikaanse imperialisme zit en dat Washington beslist over de samenstel ling der regeringen hier. Neen, dan is dat in Oost-Europa met een Russische minis- Een lezeres zond ons een briefje van niet minder dan negen kantjes met het verzoek om voor haar ook het een en ander onder de loupe te nemen, vooral „nu ik weet zo schrijft zij dat de mensen van de Pers zoveel afweten van rechten en wetten". Dit compliment is niet mis: het vormt een zeldzame afwisseling op de gebrui kelijke min of meer duidelijke verze- keringen, dat wij, journalisten, eigenlijk maar een stelletje sufferds zijn. Daarom spijt het ons te meer, dat we inzendster teleur moeten stellen. Wij hebben al eens meer geschreven, dat wij. indivi duele gevallen, waarbij personen menen tekort gedaan te zijn of onrechtvaardig behandeld cn dat zijn er heel wat niet in deze rubriek onder de loupe kun nen nemen. Om dat alles uit te zoeken ontbreken ons tijd en gelegenheid, ter- I wijl ons ook geen corps detectives ter beschikking staat. Als inzendster dan breedvoerig uiteenzet, hetgeen zij de laatste 18 jaar heeft meegemaakt, dan hebben wij daarvan kennis genomen, doch kunnen ons over dat alles geen oordeel voriften en het heeft helemaal I geen zin om er over te schrijven, aan- gezien andere en doeltreffender wegen open staan om recht te zoeken. Publi catie zou voor de betrokkene slechts on aangenaam kunnen zijn- Dan vertelt inzendster verder, wat er zo al in de wereld te koop is. .Nu weten de meesten onzer wel, dat dit voor een groot deel niet veel bijzonders is. vooral wanneer de zedelijkheid of juister de onzedelijkheid belicht wordt. In bedoelde brief geschiedt zulks op zo'n vrijmoedige en gedétailleerde wijze, dat wij zeker onze loupe niet nodig hebben om te weten, wat en hoe het precies bedoeld wordt. Men zal begrijpen, dat wij alles niet kunnen analyseren. Tegen het kwaad der zedeloosheid wordt in de Katho lieke Pers vooral en door andere instan ties voortdurend en zonder aanzien des persoons strijd geleverd. Ons lust het echter niet, op al die gesignaleerde schandaaltjes in te gaan- Ons rubriekje moet tenslotte een net hoekje blijven, waarin vrijmoedigheid geen contrabande is. Maar alles, wat pikant of erger is. wordt geweerd. Wij hopen, dat dit antwoord nog eens duidelijk heeft gemaakt, dat wij gaarne aandacht schenken aan reacties uit onze lezerskring, doch men onthoude zich er van om individuele gevallen ter tafel te brengen en sensationele bijzonderheden te melden over zaken, welke, naar het woord van de Apostel, onder Christenen niet genoemd dienen te worden. Dat is geen kost voor dit hoekje! ANALYST. ter van defensie in Polen en Russische ministers in Hongarije allemaal veel vrijer. Het klaaglied van Ds Zandt is ook, niet onbekend. Wij vatten zijn klachten over toenemende misdadigheid en dronken schap en andere ondeugden samen in de zin: „Ons volk staan zware gerichten te wachten". Morgen zal de regering op al deze wen sen en klachten wel uitvoerig ingaan F. S. De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met voorna melijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele buien. Matige en langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Vrijdag 11 November: Zon op 7.52 uur, onder 16.56 uur; maan op 20.45 uur, onder 13.40 uur. „Civilta Cattolica'', een periodiek der Italiaanse Jezuïeten, heeft in zijn laatste nummer verklaard, dat de ko minform inderdaad de vestiging van een Oosterse kerk met centrum Praag voorbereidt. De aanval op de Kerk in Tsechoslowakije, aidus het blad, is slechts één hoofdstuk uit het grote programma van de kominform, dat dit jaar in Karlsbad uitgewerkt werd. Van de zijde van het Vatikaan wordt bevestigd, dat een heel netwerk van seminaries opgericht is, om onechte priesters op te leiden, teneinde verwar ring onder de katholieke geestelijkheid en het volk te stichten. Ook dit maakte deel uit van het programma van de ko minform, om de Katholieke Kerk in de Sovjetlanden te elimineren. De Vatikaanse radio heeft in recente uitzendingen de katholieken in de lan den acht-èr het ijzeren gordijn reeds ge waarschuwd voor deze seminaries, waar van er een in Lwow (Polen) gevestigd is. De kominform rekent er op, de mas sa's in Tsjechoslowakije, Polen en Hon garije van de Kerk te scheiden. De strijd tegen de Kerk, aldus de „Civilta", is niet langer chaotisch, maar goed -uitgewerkt, iedere priester wordt door de communisten zorgvuldig bestu deerd op zijn karakter en economische middelen. Daarna volgt de aanval door middel van verleiding, bedrog en bedrei ging door goed getrainde en fanatieke agenten. Maar, hoewel de aanval met ge weld en perfidie uitgevoerd wordt, heeft de Tsjechoslowaakse geestelijkheid tot dusverre bewezen, onder leiding van haar bewonderenswaardige bisschoppen, de beste hoop te rechtvaardigen voor de tegenstand van clerus en volk. Het blad verzekert tenslotte, dat de intense campagne van de Tsjechoslo waakse regering om priesters in hun „katholieke actie" op te nemen niet uitgelopen is op 2000 priesters, zoals Praag beweert, maar op 15 a 20 op een totaal van 7000 priesters. Het Deense liberale blad „Politiken" heeft gisteren een interview van zijn correspondent Edward Clausen met maarschalk Tito gepubliceerd. Op des betreffende vragen antwoordde Tito o.m., dat de sovjet-unie naar zijn me ning niet tot een gewapende actie tegen Joegoslavië zou overgaan, daar de Russen zeer goed wisten, dat een los staande gewapende actie tegen Joego slavië onmogelijk was. Volgens Tito zou de sovjet-unie geen derde actie tegen Joegoslavië onder nemen in aansluiting op de economische blokkade en de propaganda-oorlog. Wel zou de Russische activiteit langs de grenzen voortgezet worden en ook zou de sovjet-unie geheime agenten naar Joegoslavië blijven zenden „om een scheuring in onze gelederen te veroor zaken". Tito verklaarde voor zijn eigen veilig heid, noch voor iets anders, bevreesd te zijn. Dat de Russische propaganda Joego slavië in het Westerse kamp trachtte te drijven toonde aan, hoe weinig men de omstandigheden begreep. „Wij kunnen niet in het Westerse kamp gedreven wor den. Wij zijn communisten", aldus Tito. Op de vraag, of hij geloofde in da mogelijkheid van een verzoening met Rusland, antwoordde Tito ontkennend. In elk geval zou het heel lang duren voordat dit gebeuren zou. De Russen waren z.i. te ver gegaan in hun propa ganda-oorlog. Toen de correspondent hem vroeg, of de verwijzing in de Joegoslavische nota s aa.n Rusland naar „zekere Russische leiders" betekende, dat Tito geloofde in een breuk tussen de leiders in Moskou, zeide Tito: „Men kan zelf wel begrijpen, dat er een breuk moet zijn. Er ver dwijnen daar nog steeds mensen". De maarschalk noemde Tsjecho slowakije en Bulgarije als de landen, waar de sympathie voor Tito sterk was. Tito verklaarde tenslotte, dat Joego slavië de ernstige moeilijkheden, ver oorzaakt door de sovjet-Russische econo mische blokkade, „bijna overwonnen" had. In de laatste zes maanden had het land meer geproduceerd, dan in de voor gaande twee jaren, zo verzekerde Tito. De Joegoslavische autoriteiten te Bel grado zijn ernstig bezorgd over de mo gelijkheid, dat de Kominformlanden pa rachutisten boven het land zullen uit werpen met de opdracht sabotage, propaganda of sluipmoord uit te voeren, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare kringen te Belgrado vernomen. Volgens deze bronnen houden sommige van de onlangs opgeroepen Joegoslavische reservisten intensieve oefeningen voor strijd tegen parachutisten. De aard van deze oefeningen, die voor namelijk 's nachts worden gehouden, wijst erop, dat de Joegoslaven eerder bevreesd zijn voor de landing van enkele of kleine groepen saboteurs dan voor grote lucht landingen als onderdeel van een massale aanval op het land. Amerikaanse diplomaten houden zich ernstig bezig met de mogelijkheid, dat Rusland voorbereidingen zou treffen voor een terugtrekking van de Russi sche bezettingstroepen uit Oost-Duits land. Volgens hun mening was Moskou reeds lang van plan tot een dergelijke stap over te gaan, zodra het, zonder aan invloed in te boeten, tot een militaire hergroepering in Oost-Europa kon ko men. Men gelooft, dat Rusland getracht heeft dit te bereiken door de benoeming van maarschalk Rokossowsky tot minister van defensie in Polen. 'k?,.de a^geI°pe" tv^ee laar is de machts positie van Rusland verzwakt door het welslagen van het Europese herstelplan h v°orkomende achteruitgang i co™munisme in West-Europa; oorts door de toenemende aanhang van V 6-5 vorming van de West-Duitse staat. Men rekent er daarom op, dat Mos kou in de komende maanden zal probe- r?,n.d?or ee.n of andere stap zijn popula riteit m Duitsland te vergroten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1