Regering moet vele belangen afwegen, zegt Drees Loonpolitiek en kinderbijslag Lieftinck kijkt zeer somber Nationale conferentie over Jeugdwerk Geen volksraadpleging vóór 15 Januari a.s. Weerbericht! ss sst xzi**" v™ a*e te' Visjinsky over het atoomgeheim Nieuwe vervolgingsdecreten van Praag MARSHALL-HULP REDT ONZE GRAANIMPORT de IRIBUNE no. m Die Roomsen toch DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN S SSV». Verjaardag van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibcrs In onze hand is het een zegen!" Hatta bereid rood China te erkennen l4f*r JAARGANG VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 (Zitting van Donderdag 10 November). In een zeer itftvoerige rede heeft minister Drees vanmiddag de dertien sprekers beantwoord, die bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1950 het woord hebben gevoerd. En na hem beklom minister Lieftinck het spreekgestoelte om de problemen der devaluatie te ontvouwen. De belangrijkste mededeling van de minister-president was wel die betreffende het uitstel van de huurverhoging. Wat betreft het door prof. Romme aangesneden vraagstuk van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, hield Z. Exc. zich voorzichtig op de vlakte. Zonder enige vaste toezegging te doen bepaalde hij zich ertoe, bezwaren tegen zulk een bijslag op te sommen. Tegemoetkoming middenstand Minister Drees deelde nog mede, dat inzake de moeilijke positie van de middenstand een reële tege moetkoming kan worden ver wacht door verlaging later op heffing van de ondernemings belasting. Devaluatie Belastingen Replieken Een enorme brand brak gisteren uit in de Gladstonéhaven van Liverpool, waar een rubberopslagplaats een prooi der vlammen werd. Urenlang werkten de brandweerlieden tot de enkels in de rubber massa, om de brand meester te worden, doch in de loop van de dag stond de gehele opslagplaats in lichter laaie. SPORT HEEFT, EEN OPVOEDENDE TAAK Het gevaar van records en competilie Bezuiniging Het geval Meyerink Gisteravond vertrok de Constellation „Batavia" met gezagvoerder H. Vis voor de 1000ste retourvlucht AmsterdamBatavia na de oorlog. In deze vier jaar werden 80.000 passagiers, 1.030 ton vracht en 2450 ton post vervoerd. De jeugd heeft idealen TIJDELIJK ENIGE REGEN SLECHTS KLEIN PERCENTAGE GROENTEN WERD DOOR GEDRAAID NA DE INTERLAND Invloed van communisme niet gevreesd, als CEPICKA'S NADER BEVOEGDHEDEN OMSCHREVEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-99 per kwartaal, i 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Die bezwaren waren hoofdzakelijk van financiële aard. Eerstens zou dit de Staatskas niet 40 a 50 millioen kosten, zoals prof. Romme had geschat, maar 120 a 130 millioen, tenminste naar de huidige regeling met bijslag van het eer ste kind af. Het tweede bezwaar gold de betaling hiervan door de staatskas, waarbij een beroep op de noodregeling voor de ouden van dagen naar de mening van dr. Drees niet opging, omdat daar sprake was van andere motieven. Hier betrof het name lijk mensen, die ten bate van zulk een regeling zelf niets meer konden doen. Dr. Drees herinnerde aan ruim tien jaar geleden, toen hij als Kamerlid een pleidooi hield voor steun aan de kleine zelfstandigen, maar de toenmalige minis ter van Sociale Zakenprof. Romme, vele bezwaren had. Zo veranderen de omstandigheden nog al eens, zei de minister-president. Helemaal juist was deze opmerking niet; de taak van een Kamerlid is eenmaal een andere dan die van minister en een Kamerlid zou zelfs plicht verzaken mdien hj niet hem noodzakelijk^eaciu hjj vroeger alg minister meende tegen zulk een rege- Img bezwaar te moeten maken. Ovengens verwees hij deze zaak naar de behande- jlng van de begroting van Sociale Zaken cri dan kan prof. Romme er dus nog eens opnieuw over beginnen. Over de industrialisatie-nota van l,ro£. Van den Krink di„ dr. Drees naar Economische Zaken verwees zei de minister-president, dat men het niet aldus moest zien, dat alles nu aan het particulier initiatief werd overge laten en hij wees op talrijke publieke investeringen en mede op het feit, dat er een directeur-generaal voor de in dustrialisatie is benoemd, waarin men een stimulans moest zien van de zijde der overheid in deze aangelegenheid. De vrije onderneming moest zich kun nen ontwikkeling in het belang van de arbeiders. Over de nooddruftgrenS, waarover de heer Andriessen (K.V.P.) in eerste instantie had gesproken, zeide dr. Drees, dat deze moest gelden voor de werkelijk lage inkomens. Hij er kende de noodzakelijkheid van de dif ferentiatie in de lonen, maar waar voor alle groepen der bevolking was ge pleit, moest de regering al deze din gen tegen elkaar afwegen. Het was dus allemaal heel erg voor zichtig, zoals dr. Drees het zei, hij zette zijn standpunt uiteen zonder nadere toe zeggingen te doen en verwees overigens near de afzonderlijke begrotingen, zodat hit zich zelf enigszins moest vergelijken met een huisarts, die naar de specialisten verwijst. bare vergaderingen. In de commissies was daarvoor toestemming nodig van de voorzitter der commissie, in de openbare vergadering kon dit alleen gebeuren in de plaats van en op verzoek van de voorzitter der dele gatie. Hier was dan een fout ge maakt bij het opmaken van het regle ment, maar dr Drees kon zich de moeilijkheid voor de heer Van Maar- seveen zeer goed begrijpen, die zo op het allerlaatste ogenblik hiervoor kwam te staan en nu meende dit niet te kunnen toestaan. Er was boven dien een andere oplossing mogelijk geweest sn wel deze, d3t de lieer Meijerink een brief ha„ gericht aan de voorzitter der conferentie i.e. dr Drees. die dan de hoofdpunten daar uit bekend had kunnen maken. Ds Zandt (S.G-P.) beantwoordende, die gesproken had over vaccinatie, Zondags- rust, vernietiging van fruit, vloeken en drankmisbruik om maar iets van het lange lijstje te noemen, zeide de minis ter-president daarop allemaal niet te kunnen ingaan. Wat de Zondagsrust be treft een belangrijke kwestie ver wees hij ds Zandt maar naar een preek, die hij vroeger eens had gehoord van ds Hoedemaker naar aanleiding van Marcus 2, 27. Deze had toen gezegd: „De Sabbath is gemaakt om de mens en niet de mens om de Sabbath". In de economische en financiële sector zag dr Drees gedurende de laatste vier jaar 'n verheugende ontwikkeling door de toeneming van de productie in industrie en landbouw pn de bereikte vrijheid van 'Consumptie, maar de keerzijde hiervan ,was, dat dit was verkregen door cre- dieten, intering van eigen middelen en hoge belastingen en dat kon natuurlijk zo niet doorgaan, de betalingsbalans zou op de een of andere wijze sluitend moe ten worden gemaakt- Later voegde hij daar nog aan toe, dat de betalingsbalans met Amerika nimmer in evenwicht zou kunnen ge raken en dat dit dus alleen in orde zou kunnen komen door de cbrivertabniteit van andere valuta. Op zijn best was de minister-president, toen'hij dê heer Gortzak (C.P.N.) aan raadde maar' blij te zijn, dat hij in deze democratie leefde en. niet in de bejubel de volksdemocratie. Hij herinnerde aan een Haags burgemeester, die 'n N.S.B.-er die zich had beklaagd over het gebrek aan vrijheid, had gezegd: „Als U in Duitsland maar de helft zou zeggen van hetgeen tf hier vrijelijk moogt zeggen, zou de urn met Uw as al lang bij uw familie zijn thuis bezorgd". En ik ben bang, voegde dr Drees er aan toe, dat men in een huidige staat zelfs deze vriendelijkheid niet zou betonen. Minister Lieftinck besteedde het groot ste deel van zijn rede aan het probleem der devaluatie- Hij was kennelijk ver moeid, hij sprak langzamer en ook iets onzekerder dan men van hem gewend is. Maar naarmate hij vorderde kwam hij weer op dreef. Hij wees van de hand, dat de devaluatie zou zijn erkenning van nederlaag door de regering. Een van de oorzaken ervan was de sroeiene dispariteit in de prijzen van net sterling en het dollargebied. De minister betreurde het, dat men de devaluatie niet had aangegrepen tot vrijmaking van het handels- en be talingsverkeer. Daarvoor had het aan ieder overleg ontbroken en hij ver heugde zich er daarom over, dat door bemiddeling van de O.E.E.C. pogingen daartoe zullen worden aangewend. Het tijdelijk terugkeren der subsidies achtte de minister hierom gunstig, om dat men daardoor de tijd heeft na Te gaan, welke sociale repercussies de deva- uatie zal hebben. Hij erkende, dat de staatsschuld door de devaluatie met 900 millioen was toe genomen, maar daartegenover stond een winst op de goudvoorraad en op de voor raad aan harde deviezen. Bovendien zou de Staatsschuld nog toenemen door het financieel accoord der R.T.C. waarbij Nederland afstand zal doen van een vordering van 2 milliard en door de vergoedingen voor de materiële oorlogs schade. Dat alles was niet. verheugend, maar het .was nu eenmaal niet anders. Nog somberder werd het beeld, toen minister Lieftinck wel de aantijging afwees, dat het begrotingsbeeld flatteus zou zijn. maar direct eraan toevoegde, dat een revisie van het budget 1950 wel onvermijdelijk zou zijn, daar voor 1950 een ongunstige ontwikkeling te zuinigingscommissie Er was reeds een zekere bezuiniging bereikt door meei efficiency, terwijl op het gebied van vereenvoudiging der sociale wetgeving nog wel iets te bereiken viel. Daartoe was een commissie doende. Spr. verdedigde <je verhoging der representatie-toelagen met de opmer king. dat de vervulling van twee ambten nu veel zwaarder® eisen stelde dan vóór de oorlog. De belastingjioiit-ek besprekend, er kende de minister, dat de belasting de verhoging der arbeidsproductiviteit kan belejnm-eren, dat is nu eenmaal inhaerent aan een progressief tarief. Verhoging van het belastingvrije minimum zou een oplossing kunnen zyn. Bijna drie uur heeft minister Lieftinck weer gesproken n' en déplaise zijn ver moeidheid. Bij de replieken kreeg men wederzijds wat speldeprikken, zoals de heer Oud (VVD) over zijn „korte sócialistische ver leden" van de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), prof Romme hield op nieuw een kort, maar krachtig pleidooi voor kinderbijslag voor de kleine zelf standigen, ongeacht de financiële bezwa ren, die niet hij had op te lossen. Onge veer het hele lijstje van sprekers werd weer opnieuw afgewerkt De heer Gogtzak diende nog een motie in, waarin wordt gevraagd in verband met de prijsstijging ,je bijslag van 1 te verhogen tot 2.50, zulks in afwachting van nadere maatregelen. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag één uur. Dan komen de ministers weer aan het woord. Dinsdag zal worden begonnen met de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening F. S. duchten was. Een opeenstapeling van j jeugdwerk. (Van onze verslaggever) Ruim honderd kopstukken uit alle geledingen van het jeugdwerk in Nederland waren gisteren te Rotter dam bijeen op uitnodiging van het Centraal Overleg van de Rotterdamse Jeugdorganisaties en van de Neder landse Jeugdgemeenschap. In de voor afgaande jaren waren reeds dergelijke conferenties te Amsterdam en 's-Gra- venhage belegt, j Zij wbren samengekomen om zich een moment të" bezinnen op enkele jeugd problemen, om het onderling contact te versterken en nieuwe ideeën, op te doen. Vooral de namiddag heeft een zeer vruchtbare gedachtewisseling opge leverd aangaande de taak van de sport organisaties op het gebied van het ongunstige factoren had de zorg voor het budgetaire en monetaire evenwicht zeer verzwaard. Een concrete raming kon hij nu nog niet geven. Voorts meende minister Lieftinck, dat, er geen behoefte bestond aan een be- Het geval Meyerink belichtend, waarover de heren Schouten (A.R0 cn Tilanus (C.H.) hadden gesproken, zette dr Drees uiteen, dat er volgens het reglement van orde verschil was tussen het afleggen van een verkla ring in de commissies en in de open- Deze imaginaire persoonlijkheid heeft do gewoonte er van alles en nog wat rnaar uit te flappen zonder veel op haar woorden te letten. Juist daarom lijkt zij pen serieuze beoefenaar van die voor e wa,t zonderlinge patroon- journalisL dagbladschrijver mag heilige. Wan Iden spreektrompet zich wel verbij het over- van Jan Public gp^fiek taai-eigen waarloosd in een uitlating Publiek" bij onze Rotterdamse revolutionaire collega, die die bans Brye de „Roomse pastoors en aalmoezen op hun nummer te zetten. Die „probe ons Protestanten geld uit de zak te klop pen voor zuiver Roomse dingen". Wie er over nadenkt moet tót de con clusie komen, dat zo iets nooit de be doeling kan zijn van een misschien hjer of daar verdwaald briefje, waarin om een giro-offertje wordt gevraagd voor een verwoeste kerk die herbouwd moet worden of een dito Katholiek militair ^Maa'r „J,an Publiek" durft het wel •rorrppn- dat het voor een Roomse Kerk zeggen. lekker niet bij„ En - Het is zonder meer duidelijk, dat er in dit gezelschap van jeugdleidsters en jeugdleiders, die in acht groepen op het fraaie landgoed „De Tempel" dit onderwerp bespraken, wel een enkel hard woord is gevallen ten opzichte van sommige sport-uitingen. Doch ook in sportkringen zelf worden de uitwassen betreurd. Een van de conclusies was, dat vele sportorganisaties zich te weinig bewust zijn van haar opvoedende taak. Al te dikwijls is de opvoeding in de ®Port te eenzijdig, wait nog gestimu leerd wordt door het te sterk najagen van topprestaties, door het ver door gevoerd® competitie-stelsel en een over dreven club-ohauvimsme. Met vreugde werd echter ook geconsta teerd, dat er vooral in de principiële organisaties reeds veel ten goede is veranderd: then gaat de sport meer zien als een middel om de jeugd ook geestelijk op te voeden en naast de sport - worden andere middelen benut °m dit doel te bereiken. Wanneer de sportverenigingen zich meer met jeugdwerk gaan bemoeien, j wordt dit door de jeugdverenigingen zeker niet als concurrentie gezien De i Jeugdige personen, die getrokken worden door de sport, voelen meestal toch j weinig voor de jeugdorganisaties. Bovendien is het werk onder de massa- jeugd een voortdurende en groeiende z°rg van de jeugdleiders en juist in de sportverenigingen zag men een van de oplossingen van dit probleem. Tn dit conferentie-milieu was men zich wri bewust van de moeilijkheden, die zich voordoen bij de sport, zodra deze meer het jeugdwerk in strikte zin gaat beoefenen Sport moet hoofdzaak blij ven, .want de jeugd komt slechts voor de sport naar die verenigingen en zou weg lopen, wanneer- dit anders was. Aan de leiding worden quantitatief en qualita- tief zeer hoge eisen gesteld, die niet terstond zijn te vervullen: evenals bij de jeugdbeweging kampt men daar met een ontstellend tekort aan goed geschool de leiders. Als algemene eind-conclusie kwam sterk het verlangen haar voren om met de leiders van de sportorganisa ties dit probleem, waarin velen onge kende perspectieven hadden ontdekt, nader te bespreken. Tijdens de morgenuren hadden de deel nemers in de school voor maatschappelijk werk aan de Graaf Florisstraat te Rot terdam allereerst geluisterd naar het ope ningswoord van de voorzitter, dr. A. J. Stakenburg, die er op wees, dat het van de eigen activiteit van de jeugdorganisa ties afhing of zij de greep op de jeugd kon behouden en de juiste weg te houden. De heer J. A. Sellenraad, inspecteur van het L, O. te Enschedé hield een refe raat over „Aspecten van het jeugdwerk in Twente", waarin hij o.m. sterk naar De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met tijde- lijk enige regen. Matige en later langs de kust af en toe weer krach- tige Zuidwestelijke wind. Aanhou- dend zacht. Zaterdag 12 November: Zon op 7.54 uur, onder 16.54 uur; Maan op 22.07 uur, onder 14.08 uur. Terecht stelde echter een van de de baters een A.J.C.-leider zich te weer tegen de neutrale inslag van het betoog van de inleider. Jeugdwerk zon der geestelijke achtergrond kan slechts leiden tot een negatieve en oppervlak kige instelling, zeker wanneer men zij het ln alle eerlijkheid er naar streeft om de gevoelens van anderen niet te kwetsen. De heer K. van Driel, chef van het bureau Volksontwikkeling der gemeente Rotterdam, sprak als plaatsvervanger van weth. v. d. Vlerk het slotwoord. De grote Het is de grote kanker van deze we reld dat het dikwijls juist de volwasse nen zijn, die door een verkeerd voor beeld de jeugd van haar idealen af brengen. in Nederland mogelijk is dat humanisten, christelijken en katholieken in. vriend schap en openheid over deze problemen kunnen discussiëren. De volgende bijeen komst, in 1950, zal zeer waarschijnlijk te Utrecht worden gehouden. "staat er ieisjccr met dij jsn „de slimme aalm°ezenier zegt er niet bÜ. dat SnSt roomse militaire tehuis bedoelt". hOp die mamer profiteert Rome van vele protestantse guldens en rijksdaal ders Iemand die er dergelijke manieren op na houdt, moest toch niet waardig zijn om de Nederlandse un form te dra gen. Dergelijke Roomse praktijken zyn schandalig". Genoeg dunkt ons orjl„ toon van „Jan Publiek'.' wilden blijven met de laatste onvriendelijkheid te riposteren. We bepalen er ons echter toe nogmaals eraan te herinneren, dat het „nobile officium" zekere verplich- tingen oplegt. Met er maar op los te fchrijven worden die schromelijk over iet hoofd gezien. Hoewel men het in België vooral in koningsgezinde kringen aanvan kelijk voor mogelfjk hield, dat de volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold reeds op 18 December a.s. gehouden zou kunnen worden, Is men het er thans te Brussel wel alge meen over eens, dat zy niet eerder dan na 15 Januari '50 doorgang zal kunnen vinden. Het door de senaat reeds goedgekeur de voorstel zal, voordat het m de kamer van volksvertegenwoordigers in behande ling komt, allereerst door de kamercom missie van binnenlandse za hp„4anrir|p bestudeerd. Deze commissie libera uit 12 katholieken, 8 socialisten, 3 libera len en 1 communist zal waa J J niet eerder dan 15 November geree j met haar rapport. De debatten m de mer zouden dan op 16 November een aa vang kunnen nemen. De discussie zal, zo als in de senaat, waarschijnlijk eèn orte" tal dagen in beslag nemen. Hoewel de ka tholieken twee stemmen aan de absolute meerderheid in de kamer ontbreken, mag vrijwel als vaststaand worden beschouwd, dat het voorstel zal worden aangenomen, omdat verscheidene liberale kamerleden vóór zullen stemmen. Volgens het ingediende voorstel zul len alle stemgerechtigde inwoners van België met: „ja" of „neen" moeten ant woorden op de vraag: „Zyt gU van oordeel, dat koning Leopold de uit oefening van zijn constitutionele be voegdheden moet hervatten?" Men verwacht over de redactie dezer vraag nog heftige debatten. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, zal ter gelegenheid van zijn verjaardag op Dinsdag 15 No vember receptie verlenen aan de Reli- gieusen (Eerw. Broeders en Zusters) en aan de leken van 11 tot 12 uur, en aan de Priestersvan 12 tot 1 uur. De Russische minister van buitenland se zaken, Andrei Visjinsky, heeft gis teren in de bijzondere politieke com missie der V N. verklaard: „WH, in de sovjet Unie, gebruiken atoomenergie, maar niet om een voorraad atoombom men op te slaan". En met luider stem en veel nadruk, voegde hij hieraan toe: „Indien wij zouden willen, zouden wij net zoveel atoombommen kunnen op slaan. als wy nodig hebben". De minister oefende critiek op het meerderheidsrapport over instelling van controle op atoomenergie en zeide. dat men ondanks alle resoluties van de al geméne vergadering, nog niets verder was gekomen dan drie jaar geleden. „De illusie van 1 Amerikaanse atoom bom-monopolie is vernietigd", aldus Vis jinsky: „Wij kennen het geheim van de atoomenergie ook, maar op het ogenblik gebruiken wij het uitsluitend voor net slechten van bergen, irrigëren van woes tijnen en kappen van oerwouden. Wij brengen met onze kennis van dit geheim leven, geluk en welvaart in streken, waar in duizenden jaren geen menselij ke voetstap is gezet. Dit wil de meerder heid van de commissie voor atoom energie echter verhinderen en te niet doen, ofschoon zij zelf niet gelooft, dat haar eigen plan een werkelijk redmiddel is om de mensheid voor een atoomoorlog te vrijwaren.". De gewijzigde valuta-verhoudingen hoewel erkend wordt dat voor sommige gebieden de uitkomst van de bedrijven minder goed was. De minimumjrijzen- fondsen zijn ook niet uitgeput; alleen die voor bloemkool en spitskool moesten da nig worden aangesproken. Hoewel de doestellingen van het land- fruitprijzen in het begin lang niet lonend f""* J~ waren, hebben de prijzen voor het late fruit zich krachtig- hersteld. De grillig heid van de export naar Duitsland heeft in 1949 nadelig gewerkt. De hoeveelheid doorgedraaide groen ten bedroeg in de jaren 1946, 1947 en 1948 resp. 1.3 pet. 2.3 pet. en 2.6 pet. van de totale productie. In 1949 zal dit percentage niet veel hoger zijn. Van de totale aanvoer van fruit van 500 mil lioen kg. is 20 millioen of 4 pet. door gedraaid, en dit betrof voornamelijk de minste kwaliteit zomerfruit. De minister heeft geen plannen om over te gaan tot benoeming van een staats secretaris voor de visserij. Volgens de minister behoeft in de mees te provincies nog slechts een geringe uit breiding aan het aantal lagere land- en tuinbouwscholen te worden gegeven. Niet temin zal hij ln streken, waar aan een dergelijke school behoefte bestaat, de op richting hiervan zoveel mogelijk bevor deren. Op het ogenblik zijn er in totaal 211 van déze scholen; hiervan zijn er 80 R.K., 57 Prot.-Christ en 74 algemeen. bouwbeleid geen invloed hebben: de invloed van deze devaluatie op de lo pende begroting zal zicli beperken tot een stijging van de kosten van de bui tenlandse agrarische dienst. De prijs verhogingen van de importgrondstoffen van de landbouw, alsmede van het broodgraan en de margarine-grondstof fen, zullen in de vorm van subsidies worden opgevangen, aldus verklaart de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van Landbouw. Uit dit antwoord blijkt ook, dat wij voor import van ons broodgraan voor een aanzienlijk deel blijven aangewezen op de V.S., althans de dollargebieden. De Marshall-hulp is hier de redder in de nood geworden. Het ligt niet in het voornemen van de minister voor het oogstjaar 1950 wijzi ging te brengen in de prijzen van de ak kerbouwproducten. Aan de export van landbouwproducten worden zo weinig mogelijk moeilijkheden in de weg gelegd; de enige controle, die gehandhaafd moet blijven is die op de kwaliteit. In 1949 was een areaal van 67.476 h.a. beplant met suikerbieten; het zal gewenst zijn dit areaal nog enigermate uit te brei den. De uitbreiding van de melkproductie- controle acht de minister bevredigend; ongeveer 47 pet. van alle koeien in Ne derland is thans onder controle. Hierdoor is een peil bereikt, dat b.v. niet verschilt met dat van Denemarken. De kippenbevolking bestaat thans uit ongeveer 13,000.000 hoenderen. Ten aanzien van de afzet van eieren en de beschikbare hoeveelheid pluimveevoer bestaat nog te veel onzekerheid om reeds thans de beperking van de pluim veestapel te kunnen opheffen. Wel is het mogelijk dit jaar enige uitbreiding toe te staan. In het voorjaar 1950 mo gen 20 millioen kuikens worden uitge broed, dat is 5 millioen meer dan in het vorige jaar. Afgewacht zal moeten worden of het mogelijk is om in het a.s. voorjaar tot een verhoging van het vetgehalte in de melk over te gaan. De kosten voor het aanvoe ren per tankauto van de z.g. aanvullings- melk naar de grote steden bedragen voor Mei '49Mei '50 8 a 8% millioen. Fruitprijzen herstelden zich In de tuinbouw acht de minister de toe stand niet zo somber als deze door som mige Kamerleden wordt voorgesteld, al-* Met verwondering, schreef hij in zijn ubriekje, had collega Eric (van een ander iagblad) gelezen, hoe in een of andere irant iemand in een advertentie een ;aartje vdbr NederlandBelgië te koop iad gevraagd; Inderdaad een staaltje van neer onverbeterlijk dan reëel optimisme. Maar nóg meer hebben wy ons vcr- .aasd. toen wij de advertentie lazen, die smand voor ons uit de N.R.C. van ver eden week had geknipt: „HollandBelgië. Aangeb. 4 pl. Maas- .ribune, één koop. Brieven moeten vóór 0 uur Zaterdag zijn op Bur. N.R.C. onder No. 67555". Stel U vóór: 4 kaarten tegelijk! Aan- jeboden! We geloven wel, dat dit de nerkwaardigste advertentie is. die we dnds jaren onder de ogen kregen. Men (de kaartloze uitknipper) ïeeft ons gevraagd, er een „stukje" over ,e schrijven. Wij doen het niet, denken er slechts het onze van. En ieder kan er het zijne van denken. Dit was een aspect van de kaartjes- oorlog, welke tegenwoordig vóór de oorlog was dat anders! met de inter land-strijd op het groene veld gepaard gaat. We zouden er nog de stérkste ver- oalen bij kunnen hangen over de fabel achtige prijzen, welke voor zwarte kaart jes werden uitgeteld. Ook dat doen we niet. Wel willen we nog een paar notities uitwerken, die we bij het ter|gbladeren in ons notablokje nog „in de knop" von den. Een en ander onder het motto: „Ver broedert voetbal de volken?" „Daar begint het alweer!!", kreet vlak bij ons een Belgisch supporter, toen Roo senburg wat stevig Carré attaqueerde; net alsof Oranje een sloop-reputatie had; hij zweeg natuurlijk, toen prompt daarop Lenstra door Giljard werd bewerkt. Nog onvriendelijker was het stereotiep geloei, waarmee het Belgisch legioen rea geerde op het uit trappep van de in de eerste helft in nood gedrongen Neder landse defensie. Toen de Rode Duivels in de tweede helft op hun beurt in de knel zaten en door uit trappen en op andere manieren zeer opzichtig tijd rekteq, loeiden de dui zenden Nederlanders, waarop het Bel gisch legioen wel heel ostentatief met ap plaus antwoordde Onze gasten loeiden óók, toen Van Schijndel de bal uit trapte, omdat Mer- mans geblesseerd tegen de grond lag; een dergelijke sportiviteit begrepen zij blijk baar niet; de Belgische spelers waardeer den het echter evenmin, want in plaats van bij de ingooi de bal naar de Neder landers terug te spelen, gingen zij er zelf mee weg. Sympathieker dan dat alles was de be groeting tussen Lemberechts en Kraak. Men weet, hoe op 13 Maart j.l. onze Kraak op een schot van Lemberechts zijn mid- denhandsbeentje brak. Een oprecht sport man betreurt altijd zo'n verwonding van een tegenstander. Maar deze, als even op recht sportman, voelt daarover nooit ran cune. Die oprechte sportiviteit nu sprak uit het praatje en de handdruk in het voorbijgaan, toen de partijen na de toss wisselden. Het was het fijnste sport-trekje dat wij van NederlandBelgië noteerden. Sympathieker zijn in het algemeen ook de Belgische perscommentaren. Maar men streeft nu eenmaal niet o.a. naar ver broedering van eenlingen of van pers gilden. Altijd hoort men verkondigen, dat deze „Derby der Lage Landen" bijdraagt tot de verbroedering der volken. Wij ge loven ook wel, dat daar iets en misschien zelfs wel heel veel van waar is. Maar wij zouden er toch nóg wel meer van willen zien. SUPPORTER. De Indonesische premier Hatta heeft op doorreis te Karatsji verklaard, dat zijn land bereid is het communistische China te erkennen in ruil voor erkenning van Indonesië. De conferentie in Den Haag was over het geheel genomen zeer succesrijk ge weest. „Ik ben van gevoelen, dat de hui dige atmosfeer in Nederland tot een be tere samenwerking zal leiden", aldus Hatta. Hij verwachtte, dat Indonesië ambassa deurs zou benoemen in India, Pakistan, Birma en de Philippijnen, spoedig na de overdracht van de souvereiniteit. Neder land zou Indonesië voordragen als lid van de Ver, Naties. „Als de nieuwe regering de economische toestand kan verbeteren, behoeft niet te worden gevreesd, dat het communisme grote invloed op het volk kan hebben", zo besloot Hatta. Onder leiding van de communistische minister van justitie, Alexei Cepicka, klemt het Tsjechische "ministerie van kerkeiyke aangelegenheden het gods dienstige leven in het land steeds vas ter in de schroeven. Nieuwe decreten zyn uitgevaardigd, die het ministerie uiteindelijke zeggen schap geven over hetgeen op de semi naria en theologische scholen onderwe zen moet worden en welke leerboeken daar dienen te worden gebruikt. Deze decreten hebben ten doel licht te werpen op de bevoegdheden van het ministerie, dat 1 November, ondanks de bittere protesten van de Katholieke geestelijkheid, werd opgericht. De jongste decreten bepalen dat: 1. Het ministerie toezicht zal uitoefenen op het liefdadigheidswerk van kerken en religieuze groepen en erop zal toezien, dat het godsdienstige leven zich ontwik kelt in de geest van de grondwet. 2. Het ministerie toezicht zal houden op de publicatie van het officiële staatsblad voor de geestelijkheid, alsmede op de publicatie van alle op het godsdienstig leven betrekking hebben inlichtingen en bekendmakingen. Deze bevoegdheid be rustte aanvankelijk bij het ministerie van voorlichting. 3. Het ministerie toezicht zal houden op het godsdienstonderwijs, doordat lesroos ters en leerboeken aan zijn goedkeuring moeten worden onderworpen en controle zal worden uitgeoefend op alle gods dienstonderricht op de kerkelijke scho len. Dit berustte vroeger bij het ministe rie van onderwijs. 4. Het ministerie toezicht zal houden op de restauratie en het onderhoud van kloosters en alle andere religieuze instel lingen. Voorts zal het nieuwe ministerie de bevoegdheden van het ministerie van voorlichting met betrekking tot de „cle- ricale" pers en publicaties overnemen. De Katholieke pers is reeds enige tijd verboden, de persen zijn in beslag ge nomen en de verspreiding van Herder lijke brieven is verboden. De enige wet telijk erkende kerkelijke publicaties zijn het zogenaamde officiële blad voor de geestelijkheid en het Katholieke nieuw» voor leken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1