Vijfde Evangelie van het lijden van Christus verfilmd DE LIJKWADE VAN TURIJN De Amerikaanse Bison, een Wegenbouwer ^^werltochten door *~Qcidio-lcind FRANSE HAUTE COUTURE BIJ Mme GERMAINE Goede raad Bespijkerde telegraafpalen als karn Wilt U Omroeper worden 4H Photographie van de Goddelijke Zaligmaker Vaste stemming voor thee KAMPIOEN- Advertentie J Paus bezorgd voor de H. Plaatsen -J 't Is niet alles goudwat blinkt.... AG 11 NOVEMBER 1949 rAGINA 4 Zo is Christus hegraven. (Van een speciale medewerker.) Jh de studio's van Cinnecitta in Rome, is onder leiding van prof. Luigi Gedda, vice-voorzitter van de Italiaanse Katholieke Actie, de productie gereed gekomen van de film, getiteld: „Het portret van Christus". Dit is een documentaire film, handelend over de lijkwade van Christus, die in de kathedraal van Turijn als reliek bewaard wordt. Het bijzondere van deze film is, dat zij, twintig eeuwen na het plaats grijpen van het Goddelijk Drama, vele kleine om standigheden openbaart, betrekking hebbende op het lijden van Christus en bijzonderheden geeft, die tot nu toe slechts aan een beperkt aantal geleerden bekend waren. Bfnnonïandse prijzen boven die van wereldmarkt N De figuur van Christus in de lijkwade. V. s. ZENDEN BENZINE NAAR JOEGOSLAVIË DE VAN „GETUIGEN JEHOVA" Hoge Raad vernietigde vonnis van kantonrechter „TABINTA" KOOS ZEE DE OLIE- EN VETMARKT, OERKRACHTEN VAN DE WILDERNIS De grote „trek" ÉÉi ■WW mmm Specialiteit: Bergen beklimmen DE „EMPIRE BRENT" ARRI VEERDE TE AMSTERDAM Reis met Engels troepenschip bleek een succes n. Misschien heeft uw buurman ge herin nert UI de man die alles beter weet wel eens gesolliciteerd voor omroeper. Hij werd Gistermorgen werden te A'dam 3256niet aangenomen, en trok daaruit niet de con- bele en 48 halve kisten Java thee en c\Usïe die U zou trekken, namelijk: dat een 1668 kisten Sumatra thee. directe aan- r OPROEP TOT GEBED pers, wier collega hij had willen worden. Wat dan wel allemaal in de mars van zo'n omroeper te vinden moet zijn? Algemene ont wikkeling, perfecte uitspraak van vier of vijf moderne talen, een beschaafde stem en een goede manier van spreken, dat zijn natuurlijk de elementaire voorwaarden waaraan hij moet voldoen. GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM Dit moet tot onze spijt het einde zijn let op uw woorden TIEN JAAR TEGEN OUD TWEEDE-KAMERLID GEEIST Uispraak 24 November. GELDEN OP NAAM VAN GEREP ATRIEERDEN VERDUISTERD Uitspraak over 11 dagen. De vervaardiging van deze film eiste een photographische opname van de lijk wade. Het was de eerste maal dat deze reliek onder de photographische ^®°s' kwam. De lijkwade wordt immers slechts zelden ter openbare verering tentoonge steld, zoals bij gelegenheid van een Hei lig Jaar of bij andere zeer bijzondere godsdienstige gebeurtenissen. Dr. Luigi Gedda, professor in de facul teit van de geneeskunde, is de ontwerper van deze documentatie, welke een twee ledig doel beoogt: nl. het bewijs te leve ren, dat de lijkwade van Turijn waar lijk' de lijkwade van Christus is en daar enboven de zichtbare bewijzen erop vast te stellen van zekere omstandigheden van het lijden van de Zaligmaker in overeen stemming met de Evangelische verhalen. Gedda, die reeds sedert enkele jaren een nauwkeurige studie van de lijkwade maakt, is daarbij tot de conclusie geko men, dat men deze reliek „het vijfde Evangelie" kan noemen. De film geeft in beeld het evangelische verhaal weer van de begrafenis en de verrijzenis van Jesus, waarbij gebruik gemaakt is van de reproductje van kunst werken als die van Botticelli, Guereine, Mantegna, Angelico, Clovio en anderen. Hierop volgt de geschiedenis van de lijk wade zelf volgens de oudste documenten die echter niet tot de eerste eeuwen van onze jaartelling teruggaan. Maar deze omstandigheid verhoogt de waarde van de bewijzen, die in de stof van het lijn waad zelf te lezen staan en waaruit men wetenschappelijk tot de echtheid van de reliek besluiten kan. De lijkwade heeft in het graf het Lichaam van Christus bedekt, te begin- nen by de voeten tot over het hoofd, om weder tot de voeten terug te keren. Door de inwerking van de balsemkruiden, hoofdzakelijk myrrhe en aloë, is er op het linnen een dubbele afdruk, in bruin achtige kleur, ontstaan, de ene van de voorzüde en de .andere van de achterzijde van Christus' Lichaam, welke afdruk dui- deiyk zichtbaar is. By de ontwikkeling van de gevoelige plaat is nu gebleken, dat deze dubbele afdruk zich niet negatief op de plaat heeft gereproduceerd, maar als een positief, zodat op de lijkwade feitelijk het nega tief staat van de photographie van Chris tus, de enige Persoon uit de oudheid, van Wie wy op deze wijze een photo bezitten. Na deze onverwachte verduidelijking van de lijkwade, hebben de geleerden een reeks proefnemingen en onderzoe kingen gedaan om de natuur en de be tekenis van elk teken, op het linnen af gedrukt, te ontcijferen. Men heeft op deze wijze de gevolgen kunnen nagaan van de geseling en de doornenkroning en men heeft de plaats kunnen aanwij zen van de spijkers van de kruisiging, die door de pols zijn geslagen en niet in de handpalmen. Men heeft niet al leen de lichaamslengte kunnen nameten, maar ook een onderzoek kunnen ihstel- len naar de natuur van het water, dat uit Christus' zijde gevloeid is, waaruit men daarna de oorzaak van Jesus' dood heeft kunnen vaststellen, nl. teta nus veroorzaakt door de wonden, ver gezeld gaande van een hevige koorts. Een langere film zou nog veel meer bijzonderheden in deze geest aan het licht gebracht hebben, welke echter voor de grote massa van het publiek onbegrij- pelijk blijven. Men heeft zich daarom be paald het voornaamste te verfilmen, zo dat het geheel door eenieder begrepen kan worden. Deze korte film, slechts 300 meter lang, kan zonder te grote onkos ten aan millioenen vertoond worden en vormt daarenboven voor degenen, die hiertoe aanleg hebben, een aanleiding een diepere studie van het vraagstuk te maken. Enige, ook zeer gedurfde, pogingen van de laatste tijd om het ïydensverhaal met groots opgezet scenario op de filmband vast te leggen, staan in overtuigings kracht ver bij dit korte documentaire filmpje ten achter. Behalve' aan de minister-president De Gasperi is de film ook aan de ruim 300 katholieke artsen vertoond, die j.l. Sept. uit meer dan tien landen in congres te Rome bijeenkwamen. Deze hebben niet alleen hun belangstelling voor het onder werp getoond, maar ook de wetenschap pelijke waarde van de film weten te waarderen. Binnenkort zal de film in de bioscoop zalen door geheel Italië vertoond worden, terwijl men het voornemen heeft de tekst ervan voor verschillende landen te doen vertalen. Vele moeiiykheden kunnen met het plaatsen van een doelmatige, goedkope opgelost worden, want onze kampioenen brengen hetgeen U te zeggen hebt onder de aandacht van vele duizenden lezers mm. De Amerikaanse regering heeft gisteren toestemming gegeven tot de export naar Joegoslavië van 40.000 vaten vliegtuig- benzine. Kennelijk heeft de maatregel ten doel maarschalk Tito te steunen in zijn conflict met het Kremlin. Nadat vooral in het Zuiden, maar in cidenteel ook in andere plaatsen van ons land, in de loop van de laatste 12 maanden vele „getuigen van Jehova" door kantongerechten politierechters en rechtbanken waren veroordeeld tot geldboetes, omdat zy met hun evange- lisat e-werkzaamheden volgens deze rechterlijke instanties in conflict waren gekomen met plaatselijke algemene po litieverordeningen, heeft de Hoge Raad der Nederlanden thans in de eerste zaak, die tegen een „Getuige van Je hova" in cassatie werd behandeld, de kantonrechter in het ongelyk gesteld en diens vonnis vernietigd. In het arrest van ons hoogste rechts college "wordt deze beslissing als volgt gemotiveerd: het verbod op of aan de openbare weg een toespraak te houden moet, naar het spraakgebruik, allerminst aldus worden verstaan, dat het zich mede richt tegen het houden van een gods dienstoefening. Het is veeleer aanneme lijk. dat de gemeente-wetgever niet heeft willen treden in een onderwerp, waarin reeds door de wet is voorzien. Tenslotte is de Hoge Raad van oordeel, dat dan ook de kantonrechter, oordelende, dat het voorschrift „mede omvat het houden van een toespraak, die het karakter heeft van een godsdienstoefening of een onderdeel daarvan is" aan voormeld voorschrift een onjuiste uitlegging heeft gegeven. Het troepentransportschip „Tabinta" is verleden Vrijdag uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevin den, zich de volgende gesloten onderdelen: 3-garderegiment Jagers, de le-huip-ver- bandplaats afdeling en het 322e Spitfire squadron van de luchtmacht Nederland. De margarine-industrie nam van de be kende grondstoffen (cocos-, palm-, soya- olie en traan) wederom grote hoeveel heden op. Eerstgenoemde grondstof is niet zo gemakkelijk te vinden, de overige leveren geen moeilijkheden op, aldus een bericht van de makelaars Bessem de Schepper te Rotterdam. Van de Sumatra- palmolie en de ruwe soyaolie zijn nu ein delek de lang geleden ter beschikking van de handel- gestelde partijen geheel opgenomen; reeds ging er een en ander van de nieuwe partijen af. Ook de biscuit fabrieken betrokken geregeld kleinere kwantums geraffineerde cocosolie. De vetsmelterijen krijgen thans geen rundvet meer toegewezen en nemen, wat de plantaardige producten betreft, een afwachtende houding aan. Slechts namen zij mondjesmaat iets op van de reeds eer der afgesloten contracten. Voor de zeepfabrieken warx van be lang de in deze berichtperiode afgekomen veranderingen in de heffingen. Die voor cocosolie werd met 8 per 100 kg. ver hoogd; desondanks bleef hiervoor flinke vraag butaan, die slechts zeer ten dele bevredigd kon worden. De heffing voor de Sumatra palmolie werd met 14 ver laagd, hetwelk dan ook enige handel in dit artikel tengevolge had, hoewel de animo der kopers niet meevalt. Vloei bare oliën, als maisolie enz., werden iets in heffing verlaagd, doch worden slechts in beperkte mate toegewezen. Het aanbod in vetzuren blijft klein, de partijtjes die aan de markt komen worden vlot opge nomen. Voor gedestilleerde vetzuren dek te de zeepindustrie zich reeds voor leve ring begin volgend jaar. In November 1883 werd in Noord-Dakota de laat ste grote kudde Ameri kaanse bizons uitgemoord Dit was het slotbedrijf van een groot drama, waarbij in enige tien tallen jaren vele millioe nen van deze prachtige herkauwers waren uitge roeid in de eindeloze vlakten van de Verenigde Staten en Canada. Enige honderden exemplaren bleven bewaard in na tuurreservaten, waarvan het Yellowstone Park het bekendste is. In zijn belangrijk werk over de bizons roept Martin Garretson, con servator van de New-Yorkse dieren tuin, een aantal herinneringen op aan hun fantastische levenswijze. Dan zien we weer voor ons die forse dieren, geladen met de oerkrachten van de wildernis, in hun donker bru'ne pel zen, met de machtige gebogen kop, de korte horens tussen een dikke haarbos, de brede neusgaten en de korte, zware nek. We Horen de snuivende adem en we zien de krachtige poten die een snelheid kunnen bereiken, welke vlug ge paarden nauwelijks zullen bijhou den. In vrede graast de kudde het overvloe dige Buffalo Grass (Buchloë daetyloï- des), en rustig liggen de dieren te her kauwen met hun neus in de wind. We zien ze diepe holten trappen in de grond en met welbehagen wentelen ze zich erin op hun rug door het losse zand. Er zijn nu nog van deze Bison- holten te vinden, soms met water ge vuld tot kleine meertjes, vroeger als verschansing gebruikt door de indrin gende lanken in hun strijd tegen de Indianen, In de Rocky Mountains vindt men nog rotswanden, gepolijst, door de er langs schurende Bisons. Toen de te legraafpalen verschenen in ieze prai riën werden deze benut als wryfpalen. De mens dacht slin te zijn door er spij kers in te slaan, maar hy verschafte daarmee de Bison, die op een verzorgd uiterlijk gesteld is, juist de kam die deze zich altijd gewenst had. Plotseling komt de kudde in beweging, dan begint de „trek" die wonderlijke, nooit geheel verklaarde instincthande ling. Gebrek aan voedsel schijnt de drijf veer niet geweest te zijn, want sommige weiden werden verlaten voor andere die naar menselijk oordeel zeker niet beter waren. Ook geen veranderingen in tem peratuur. want Bison-kudden stierven in de sneeuw, terwijl zachtere gebieden te bereiken waren geweest. In de noorde lijke streken ging de tocht niet altijd naar het Zuiden, maar vaak naar het even koude Westen. Interessant is wat G.rretson schrijft over de trekbanen waarlangs de dieren reisden. Hy beweert dat, de wereld nooit „ingenieurs van nature" gekend heeft, superieur aan de Bisons. Onveranderlijk kozen ze de lijn van de minste weer stand en ze wisten hun paden het beste profiel te geven dat een vakman zou heb- A'-f slaSME Nu eens was het een lage rivier, waar van de bodem, losgewoeld door de eer ste gelederen, veranderde in dryfzand waarin talrijke dieren verzonken. In een late winter bezweek een ysdek onder hun gewicht, zodat de Bisons in het water stortten, en een getuige uit 1867 eindigde zijn telling van de kada vers wanhopig bij het 7360ste! Men heeft de beenderen van meer dan 100 000 Bi sons gevonden aan de voet van een hoge rotswand, waar de voortrekkers door de volgende massa overheen geduwd wer den. Prairiebranden, grote droogte, wolven en coyotes heben ontelbare slachtoffers gemaakt, maar toch floieerden de reus achtige kudden nog volop, toen de blanke mens begerig naar de prachtige huiden ingreep met zijn vernietigingswapens om in korte tijd een ernde te aken aan bet indrukwekkende schouwspel dat de Bisons eeuwenlang hadden geboden. Maar hun onverwoestbare levenskracht is nog niet gebroken. De dieren in de reservaten hebben zich reeds zo sterk vermenigvuldigd dat men ze weer bü groepen heeft losgelaten. Zullen ze weer opnieuw de prairiën gaan vervul len met hun geloei als een aanrollende donder? A. S. •ben ku.inen berekenen De topografen door deze prairiën moesten vaststellen, namen over een aanzienlijke afstand het oude Bison-pad, zonder het profiel te kunnen verbeteren. De Baltimore- en Ohiospoorweg gebruikten dergelijke we gen voor het traject in de bergen tot aan de Ohiorivier. Bergen beklimmen schijnt een specia lité van deze 5C0600 kg. zware dieren geweest te zijn Men kan zowel recht streekse overtochten aanwijzen als ook paden op de flanken van de bergen. Ze zijn er nog, die eindeloos lange, erg smalle en een meter boven Ikaar ge legen zorgvuldig gevormde terrassen waar de Bisons in gesloten gelederen achter elkaar, liepen en waar thans het gras weliger greeit dan op de hellingen vanwege de eeuwenlang door millioe nen hoeven ingetrapte mest. Op hun tochten maakten de kudden de indruk van een vóortgolvende zee van bruine ruggen. Vanzelfsprekend konden by een dergelyke massa verplaatsing cata- strophen niet uiitt lijven. De Nederlandse regering heeft succes gehad met het charteren van Engelse schepen om de Nederlandse troepen uit Indonesië naar Nederland terug te bren gen. Dit bleek wel duidelijk uit de stemming, die gisteren tijdens de debarkatie van het eerste Engelse 13.595 ton metend» schip, de „Empire Brent" heerste. Alle of ficieren en manschappen waren zonder uitzondering uiterst tevreden over de be handeling, de ligging en de voeding ,op het schip. Wat men het meest had ge vreesd namelijk dat de Engelse voeding niet in de smaak zou vallen, is volkomen ongegrond gebleken. Ook gezagvoerder James Cook was zeer tevreden over het gedrag van de Neder landse soldaten en vond deze reis, waarop hij ongeveer 700 militairen met gezinnen en enige burgers, in totaal ongeveer 900 personen, vervoerde, héél wat gerieflijker dan de reizen, die hy in de oorlog met de „Empire Brent" maakte, toen het schip per keer 3000 soldaten vervoerde. De „Empire Brent" voer gistermiddag weer uit, naar Glasgow, om over veertien dagen emigranten naar Australië te bren gen. Op de terugreis zal het schip op nieuw troepen uit Indonesië halen en naar het vaderland brengen-. voer ter veiling aangeboden. De stem- Omroeper dus blijkbaar heel wat m zijn mars ming was willig ep na een vaste opening moej hebben. Neen, hij verdacht de radio-me- het algemee^aesemeneigèlefgdneren openlijk van kwade opzet en is sinds- 4ezé stemming toe te schrijven aan het j dien nog minder te spreken over de omroe- heerseade wereld-theetekort en aan de geringe hoeveelheid thee, dae in Neder land aanwezig is. Bovendien heerst er onzekerheid, hoe Java en Sumatra als f theeproducenten in de toekomst zienten opzichte van. Nederland zullen ontwikke len Evenals op die vorige veiling waren die prijzen 15 tot 30 cent hoger. Enige prij zen, alle in halve kg., luiden: Sumatra pecco fannings 2.88 (vorige veiling 2.50), middenkwaliteit gebroken oranje pecco 2.56 2.36), gebroken thee 24' —2.54 (2.35), pecco 2.66—2.70 (2.52). Voor de tipped teas, waarvan verschei dene partyen werden opgehouden, be- etond minder belangstelling. De aankopen geschiedden hoofdzake lijk voor de binnenlandse markt en niet voor de export. De iooo-theeprijs ligt al op het ogenblik hoger dan de wereld- prijs. De volgende theeveiling, die de laatste van 1949 zal zijn wordt op 8 Dec. gehou den. Aanbod nog onbekend. Doch aan die voorwaarden voldoen duizenden jonge mannen en jonge vrouwen, die toch voor de micro foon mislukken zouden. Want de hoofdzaak is mis schien wel, dat de omroeper sterke zenuwen moet hebben en een ontzaglijke tegenwoordigheid van. geest- Buurman lacht eens. 't Is de moeite waard, zo'n programmaatje oplezen dat je geschreven voor je neus hebt liggen! Schrandere buurman heeft alweer gelijk. Zolang het programma-op-schrift klopt met het programma-in-de-aether is er niets aan. Maar daar zit in de spreekstudio de voorzitter van de Bond tot Bevrijding van Kettinghonden; hij mag tien minuten spreken over zijn ideaal. Maar hij is al Limburg komt met door. Voortdurend hangen de technici aan de telefoon en praten opgewonden met de collega's die in het Missiehuis met micro's en draden zitten te prutsen. Soms hoor je een brok Magnificat van het fraterskoor dat aan 't proefzingen is, en dan opeens is het weg. Ergens moet een storing in het telefoon-net zit ten, maar hoe verhelp je dat zo gauw? Als het Concertgebouw wordt uitgeschakeld is de verbin ding mét IJmburg nog steeds miserabel, en de omroeper moet de zaak bij de luisteraars redden. Telkens als het relais wegzakt moet hy er iets van zeggen, zich verontschuldigen. Technische ex plicaties zijn echter niet op hun plaats, en bekende hij ieutig: „De paters zijn weer foetsie, luiste raars!". dan zou het eveneens boze brieven re genen Hij zweet bloed als de technicus eindelyk waar schuwt dat ze het opgeven en hij maar een Ave Maria moet draaienZo gaat het niet één keer buurman, zo gaat het tien keer, en als de omroe per na zyn „welterusten" om twaalf uur eindelijk naar bed gaat, rust hy volstrekt niet „wel": de hele nacht vult hy overgeschoten minuten op niet ontoepasselijke gramofoon-plaatjes, en regelt hij sprekers weg die te lang aan 't woord blijven In zijn dromen zyn het altijd ministers, die hy per ongeluk uitschakelt, of de Koningin, of Churchill, of Pater de Greeve STEM UIT HET KALKBAD Naast de omroepoel zit de technicus aan zyn draai tafel. Hij heeft een gramofoon-programmaatje ver- Z, H. de Paus heeft aan alle R.K- hisschoppen ter wereld een boodschap v wonden, waarin HU uitdrukking geeft ui zijn zorg over de toekomst van de twaalf minuten bezig, en het ziet er niet naar uit Plaatsen in Palestina. De H. Vader dat aanstonds gereed zal zyn. Het Concertge- «r et een beroep op alle christenen ter bouw gaat zo dadelijk beginnen, door een andere Plaatsen die Hy van vitaal belang acht;Van Bemum verwelkomt, en zyn collega die m Am- voor de 425 millioen katholieken en do sterdam „achter de knoppen" zit telefoneert als een gehele christelijke wereld. bezetene dat die kettinghonden-man eruit moet: hij Deze boodschap van Z. H- is gepu- beeft de eerste ouverture nog niet eens aangekon- bliceerd aan de vooravond van het j digd...... Langzaam verdwijnt de betogende stem uit de aether en de omroeper poogt zijn nervositeit om te zetten in oprechte deernis: „Dit moet tot onze spyt het einde zijn, luisteraars...... wij schakelen thans over naar...... „woede by alle luisterende ket ting-hondbevrijders van Nederland. En woede by de omroeper, want het is een ere-zaak dat „zyn" pro gramma sluit als een bus. En voldoening by de Buur man: er deugt weer eens niets van!! OMROEPERS-PERIKELEN Nu houdt het concert in Amsterdam de luiste raars zoet. Maar na afloop moeten er Vespers worden uitgezonden uit een Limburgs Missiehuis, en de hemel weet wat er met die lijn-verbinding is; debat jn de V.N. over de toekomst van Jeruzalem en andere H. Plaatsen in Palestina. Op Zondag 20 November a.s. zal het 50 jaar geleden zyn, dat Zuster Xaverine (in de wereld Elisabeth Gysman uit Was pik) werd geprofest in het Moederhuis der Zusters J.M.J. te Den Bosch. Enkele jaren na haar professie vertrok zij naar de missie in India, waar zij thans nog arbeid verricht. zorgd, dat was maar kinderspel. Nu krygt hij een hoorspel te bedienen, dat een collega gelyktijdig op platen zal vastleggen; de toneelspelers staan al klaar en declameren Vondel dat de microfoon er van kraakt, als tydverdryf en om te tonen wat ze kun nen. De regisseur ploetert met bakken water en een windmachine. Het hoorspel gaat over dwangarbei ders in een kalkfabriek, en de held krygt een serie volzinnen te uiten „tot. aan de borst in ijskoud kalle- water staande". Sijids drie dagen is nu de regisseur aan. 't expe rimenteren. Hoe klinkt door de microfoon de stem van iemand die tot de borst in yskoud kalkwater staat? Let wed: niet tot de knieën, niet tot het mid del, maar tot de borst. En niet in regenwater, zee water of spuitwater, maar in kalkwater, en dan ijskoud. De KRO-regisseur behoort niet tot de men sen die dadelyk zeggen: „deze schrijver heeft geen benul van luisterspelen", zoals U zou zeggen, buur man. Hy is ook niet zoals onze technicus die denkt: „schrap het toch, man!" De KRO-regisseur experi menteert, en ljjdt omdat hij de acoustische klank- werking van yskoud kalkwater niet vermag te be naderen. Doch meen niet dat hy voortdurend in stilte lijdt! Daar knalt hy los in een serie onvervalste kracht termen waar de toneelspelers om knipogen en het geluidsmetertje van doorslaat. Van beneden uit de opnamekamer komt een telefoontje.. „Ik heb dit ook gesneden," zegt lijzig de technicus die de gramofoon- platen maakt. „Hoort het eigenlijk bij de tekst? Zet je luidspreker open, dan draai ik het effe terug En daar knettert me opn# uw en natuurgetrouw de woede-uitbarsting des regisseurs door de hoorspel studio. Onthoud, buurman, dat bjj de radio iedereen op zijn woorden moet letten. Er staan altyd wel ml' crofoons open, waar ge niet op hebt gelet, en toevallig zit hij, voor wien uw woorden het minst bestemd zyn, juist altyd in de regelkamer Wanneer U niet tot de Heden behoorde, die alles al weten, zou onze technicus hier U een boekje open kunnen doen over de sinistere mirakelen die zo al met behulp van zyn apparatuur te verrichten zyn Hy zou de stemmen van de acteurs onherkenbaar vervormen; hy zou uw speech op een plaat vast leggen en daar zoveel uit wegsnijden en in rond- dokteren dat ge uzelf tenslotte het tegenoverge stelde zoudt horen vertellen van wat ge aanvanke- lyk hebt beweerd. En nog twintig andere acousti sche goocheltoeren zou hy U voorzetten waarvan U niets en niets begreep....... En als U dan eindelyk met een dampend hoofd de regelkamer weer uitkwam, zoudt U vaststellen dat de baan van chasseur niets voor U was en van stu diochef niet, van telefonist niet en van omroeper nietmaar radio-technicus, ja, daarvan zoudt U als jongen gedroomd hebben, als het beroep toen al had bestaan. U dacht niet aan de nadelen, aan de lange diensttijden, aan de ontzaglijke eisen die da- gelyks weer aan uw gehoor zouden worden gesteld. Dat had U allemaal over voor dit tovenaarsbaantje achter de knoppen. En een resultaten dat U daar be reikt zoudt hebben Mis, buurman. Misschien waart ge een redelyke chasseur, portier, telefonist of zélfs nog omroeper geworden. Maar een werkelijk perfecte technicus zouden er wel tien zyn in het hele radio-bedryf „wordt" men evenmin als schilder of dichter: het is een talent. Als radio-technicus moet men géboren worden. Daarover een volgende maal. H. N. In Pays-Bas komt Madame Germaine uit Brussel met een collectie van de Franse prominenten, 't Is een paar dagen na de devaluatie. Mme Germaine heeft oponthoud en moeilijkheden aan de grens, en als zij uiteindelijk start met haar staf vindt zij slechts een half gevuld zaaltje om haar collectie te savoureren. En deze collectie is lang niet mal. Het zijn verkoopbare en draagbare modellen, opgevrolijkt door matta Cll blinkend gouden knopen, ingezette kopmouwen, en vaak symmetriscr vap. - lijn Dior opent met een muisgrijze mantel, met hoogoplopende smal toelopende kraag met rayures van kraag tot heup lijn. Piguet komt in het zwart, heeft schou derkapjes én vergulde knopen en Inge- knpte vleugels in de deinende rok. Bruyère biedt een mantelpak in zwart, afgerond jaquet-idee met een aardige sluiting van zwart zijden ballen Dessès lanceert een zwarte mantel in breed geribd wollen ottoman, met wyd uitstaande rok en hoge kopmouwen- Mooi is de knoopgarnering in ouder wets g-t en de puntige brede revers. Maggy Rouff is teder met een vleug van lente in haar porselein-blauwe jas met afstiksels in witte rijgsteek rond revers en zakken. De mpt-gouden knoopgarnering valt ook in de dubbele rokplooi. Ook Piguet brengt de blinkend gouden knoopgarnering op een zwarte tailleur met oplopende heupzakken. De tailleurs vallen van adhter alle iets langer uit. De ingezette mouwen zyn simpel en s'rak, er is geen aandacht aan besteed en vaak zyn ze driekwart. De zwarte middag jurken worden afgewerkt in de zelfde toon met chiffon of fluweel, dat els een waaier ontspringt uit een smalle tok of als overvloedige choux over elkaar valt. Balmain wijkt af door een gedrapeer de zwarte robe met een hoog Persianer vest en opstaande kraag. Ontdaan van deze tooi, rest van deze creatie een een voudige robe-enveloppe, die sluit met een strik in chiffon. In de middagjurken van Dessès is het décolleté diep en ovaal op de rug, terwyl het corsage hoog sluit, Piguet brengt een cocktail-deux-pièces in zwart, waarvan de terug geslagen voor panden zonne-geel gevoerd zyn en be werkt met donker git in rijke motieven- Het mooiste en meest interessante was wel een robe demi-soir in taupekleurig velours met een Shakespeariaanse schouderlijn, 'n wyde rok in tule, geiyk een sterrenhemel bezaaid met grote en kleine chenille noppen. Deze rok was afknoopbaar en na de methamorpiiose bleef er een simpel middagjurkje over, In de kleedkamer complimteerde een Franse heer Madame Germaine met haar collectie. Doch deze bleek nerveus en ontstemd. Er was geen animo en nog minder koopkracht. Nederland schommelde in de over- gangsphase door de daling van haar goede betrouwbare gulden.,.. Misschien bezinnen de Lage Landen zich op haar eigen haute-couture en confectie-industrie, zo gewild en vruchtbaar ook voor ons eigen volk- Het voormalig Tweede Kamerlid G. Dieters uit Annen, hoorde gisteren voor de bijz. strafkamer in Assen een gevange nisstraf van 10 jaar tegen zich eisen, alsmede een boete van 5000, subs. 5 maanden hechtenis. D., die reeds van het begin af een vooraanstaande positie in de N. S. B. békleede hij was districtleider voor Drenthe nam in 1939, op verzoek van Mussert, voor deze party zitting in de Tweede Kamer, terwyl hy tevens lid werd van de Prov. Staten van Drenthe. Tydens de bezetting hield hy zich in hoofdzaak onledig met het voeren van propaganda voor de S.S., eerste in Neder land, daarna onder de dwangarbeiders in Duitsland. Tenslotte heeft hij nog enige tijd aan het Oostfront doorgebracht. Gisteren stond voor het Arnhems ge rechtshof terecht de bouwkundige S. v. d. H., gewezen ambtenaar van het districts bureau voor oorlogsslachtoffers te Zwolle, die op grote schaal verduisteringen had gepleegd door zich op naam van gere patrieerde militairen uit Indonesië, gelden toe te eigenen. Het totale bedrag der ver duisteringen is 7.000. HU gebruikte na men uit passagierslijsten en overtuigde er zich van. dat de dragers van deze namen geen ondersteuning nodig zouden hebben. De verdachte beriep er zich op, dat zyn auto hem op kosten had gejaagd. De ver goeding van het Rijk was niet toereikend. De rechtbank te Zwolle had hem veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Hy had nog een straf van 6 maanden te goed en hy zat een straf uit van een jaar en zes maanden voor soortgelyke feiten. De ze straffen in aanmerking nemend wilde de procureur-generaal, mr. Hoekstra, zich beperken tot een gevangenisstraf van 3 maanden. 1 in loc de ju! de: ni« lev ha vr ke he Wc 'la< ad re vc ge le: de D< Ui la h£ w m kt m h< IH n< m bi 1 di 'itmi k: h' a: tc k h d h d d d iJ d d z X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4