De mens is onmetelijk verarmd Verantwoordelijkheidsbesef is hem uit de hand genomen Staatsalmacht een groot gevaar Electrische klokken lopen voor Taak der Nationale Reserve Plechtige Requiemmis voor de gevallenen in Indonesië Amerikaanse hulp aan Zweden in gevaar W eerbericht De loyaliteitsverklaring van de Tsjechoslowaakse priesters Tito beëindigt papieren vriend schap met Albanië Mentaliteit niet organisatie voornaamste factor Openhartige Amerikaanse stem Portugal ging ter stembus Spaans schip is vergaan DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onze nachtleverantie aan Zwitserland in het Europees net Krijgsgevangene uit eerste wereldoorlog Kolendamp Autobuschauffeiir door zwager-collega doodgereden tijdens storm in brand Binnenlandse rust en beveiliging van bedrijven NDER DE LOUPE De Pauselijke internuntius naar Rome Dienstplicht in de sovjet-zone? Perschef ontsnapt NDER DE P E Laatste verplichtingen aan Kominform-leder teniet gedaan Kerstening eist enorm veel iverk IS Portretten van de Koningin Europa zoekt zijn eigen voordelen 71ste JAARGANG MAANDAG 14 NOVEMBER 1949 Ko. 21081 1 Tram trotseert de tijd Baby van 10 maanden omgekomen VORSTVERLETREGELING aangelegenheid van het bedrijfsleven Slagregen belemmerde uitzicht Zes personen omgekomen Nationale Reserve en Defensie-aparaat BIJGEWOOND door kardinaal DE JONG STOCKHOLM OPGEWONDEN OVER VERKLARINGEN VAN SENATOR WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR GEVEN EN NEMEN BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM K.A.B.-AGENDA LIEP OVER Ambitie en stimulans gaan verloren DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn het Gebouw R-K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KU1JRERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. JVL. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zelfs als een congres geen leuze lan ceert overigens meestal meer schijn dan werkelijkheid, als zij al geen de magogisch bedrog is om de verschil lende onderwerpen, welke aan de orde komen, te bundelen, moet er toch ten minste een grondgedachte zijn, welke als met een gouden draad de ideeën, welke worden verkondigd, uiteengezet en gepropageerd, tot een eenheid sa menbrengt. TC VP Op het eerste congresi van dei kv-r- fn 1Q47 was het gezin de leidende ge dachte het vorig jaar de onderneming^ Tijdens het jongste weekend werd nog dieper gegrepen, en bestudeerde men ?n ziin zeer veelzijdige aspecten het probleem van de verhouding van mens ?«t maatschappij, en als tegenwicht de verhouding vun de samenleving tot de m<Lange tijd, in een nog niet al te ver verleden, is dit probleem het object van veelal zeer wijsgerige, theoretiscne beschouwingen geweest. De maatschap pelijke revolutie echter, welke zich in de jongste halve eeuw heeft voltrokken, eist thans van ieder, die zich met het openbare leven bezig houdt, dat hij dit vraagstuk niet meer louter als een in teressante of zelfs als een belangrijke kwestie in zich behandelt, maar als een zaak van de hoogste, zelfs van de drin gendste actualiteit. Mens en samenleving. Dat is het probleem enerzijds van de menselijke persoonlijkheid en vrijheid, anderzijds van het ëeza%' gn VI?Jhe,d en gebondenheid tevens, &etprobleem ook van de verantwoordelijkheid zowel bij de burger als b« de regering, bij de ondernemer en de werker, in de be trekkineen in het gezin zelf en van bet gezin en de grotere samenleving, de Et Het probleem is actueel. Naarmate de staat hetzij onder de dwang van vctis'ehe en communistische en van allerlei dictatoriale stelsels, hetzij door de nood der tijden steeds meer de zorg voor de mens overneemt of ten min ste zegt ze over te nemen wordt het gevaar groter, dat de mens, aldus van vele zorgen bevrijd, niet alleen zorgen- -Jöps. maar ook zorgeloos wordt; dat hij nu reeds aan de toekomst bouwen. Dat is in elk geval veiliger, dan op het straks te speculeren. De toestand van de wereld duldt eenvoudig geen uitstel meer. Wij zouden uit alle inleidingen deze zelfde grondgedachte kunnen puren. Het zou niet al te moeilijk zijn, want de woorden persoonlijkheid, vrijheid en verantwoordelijkheid hoorde men voortdurend in alle nuancen en toon aarden weerklinken. De waarden, wel ke zij vertegenwoordigen, bleken aller bezorgdheid te hebben. Het jongste K.V.P.-congres was niet alleen wat de zuiver organisatorische kant betreft, uitstekend voorbereid Veel belangrijker nog was, dat de gees telijke eenheid allen, inleiders zowel als debaters, inspireerde. En als zich meningsverschillen openbaarden, dan liepen deze merkwaardigerwijze of is het voor een volkspartij op Christe lijke grondslag niet veeleer natuurlijk en logisch? over de op dit congres in wezen alles-beheersende vraag, hoe persoonlijkheid, vrijheid en verant woordelijk het best konden worden verdedigd, tegen de zeer agressieve machten, welke de persoonlijkheid van de mens willen ondermijnen en zelfs uitroeien om hem een willig werktuig in de handen van de staatsalmacht te maken. ,e» „o*™ slavernij S&TSJS want parlementaire werk van het afgelopen de verantwoordelijkheid voor het wel zijn van zichzelf en de zijnen, van de grotere gemeenschappen, waartoe hij behoort, overdraagt aan hen, die hij op democratische of ondemocratische wii- ze als zijn leiders heeft gekozen; dat hij de eigen verantwoordelijkheid zoveel mogelijk afstoot en aldus langzaam maar zeker het kostbare goed van het verantwoordelijksbesef verliest. Anderen denken voor hem; anderen organiseren voor hem; anderen dragen zijn lasten." Maar hij zelf leeft; of liever vegeteert. Hij verliest met zijn vrijheid zijn persoonlijkheid, nadat men hem min of meer bewust het verantwoorde lijkheidsbesef heeft ontstolen. Prof. dr. Jos. Gielen heeft het op het K.V.P.-congres zo duidelijk en scherp geformuleerd: de mens is onmetelijk verarmd, nu de opbouw van een overi gens nog fictieve sociale veiligheid, welke naar marxistische opvatting de mens van de wieg tot het graf mate rieel volmaakt gelukkig moet maken niet vergezeld is gegaan van een zeer grondige opvoeding tot verantwoorde lijkheidsbesef. Misschien behoort, ten minste in het Westen, de ouderwetse slavernij tot het verleden; maar daar voor is plaats gekomen, misschien nog ver schrikkelijker dan de vroegere nu wordt het diepste wezen van de mens vernietigd in eindeloze formulie ren; in hetgeen men op het congres samenvatte in het woord bevoegdheids- imperialisme; de strijd, welke de staat voert om alle bevoegdheden van het maatschappelijk leven aan zich te trek ken, en aldus de persoonlijke mens ge heel te overheersen. Reeds in de eerste toespraak, van de secretaris der partij, voelde men die grondgedachte van het congres helder en klaar naar voren komen, waar hii de jongeren opriep zich hun verant woordelijkheid in het gehele maat schappelijke leven ten volle bewust te worden. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst, citeerde dr. Albering. Wij ge loven, dat het juister zou zijn te zeg gen; wie de jeugd heeft, heeft het he den. En wie heden de jeugd heeft, kan jaar nog eens duidelijk uitkomen, geen agressief temperament tentoongespreid. Het heeft slechts eeuwigheidswaarden rond de problemen van mens en maat schappij gesteld, om te waarschuwen voor de afgrond, waarheen men in een ten uiterste gereglementeerde staat dreigt af te glijden. Dat daarbij een duidelijk „neen" ge steld is tegenover theorieën, welke dit verschrikkelijke verval in de hand werken, is niet alleen taak, maar ook harde plicht van onze K.V.P. Het gaat er om de Godsgaven aan de mens, de gaven van persoonlijkheid vrijheid en verantwoordelijk, uit de geestelijke crisis van onze chaotische tijden te redden Dat het K.V.P.-con gres, en derhalve ook de K V.P., zich deze zware verantwoordelijkheid ten volle bewust is, hebben de jongste da gen gelukkig duidelijk aangetoond. Vele Amsterdammers hebben zich gistermorgen by het ontwaken afge vraagd of hun horloges en wekkers plotseling niet meer in orde waren, want OP de electrische klokken in de huizen en op straat was een tijd af te lezen, die belangrijk verschilde met die van de niet-e'ectrische uurwerken. Nog vreemder werd het, toen men bemerk te dat de telefonische tijdopgave wel klopte met alle niet-electrischc k)ok_ k<hi een gedeelte van ons land. hoofd zakelijk in de provincies Noord Hol land, Zuid Holland, Noordbrabant en Limburg vertonen echter alle electri sche klokken hetzelfde euvel. cjnris kort zijn wij aangeslo-ten op het Europees eleetriciteitsnet. Deze aanslui- üna betreft slechts de bovengenoemde provincies. Reeds eerder zijn wij aange sloten geweest op het Duitse net. Dat was kort na de oorlog en toen moesten de inwoners van Zuid Holland op een goede dag ervaren, dat hun electrisee klokken alle 20 minuten achter liepen. Nu wij weer aangesloten zijn op dat nek is van te voren no.g eens gewaarschuwd met het gevolg, dat de klokken nu te hard zijn gaan lopen en nog lopen Men overweegt nu om alle electrische openbare klokken in Amsterdam stil te zetten, omdat het toch te gek _is dat nie mand op straat de juiste w kan afle zen. De treinenloop heeft geen stagnatie on dervonden van deze race tegen de tijd dat de electrische klokken op de grote stations niet zijn aangesloten op de stads netten. bedrijven in de hoofdstad, Een van de b jg dg gemeente- Cue wel gedupee d namelijk op tram. .De tramwagens riju de tijd, die aangegevefi wordt door de openbare electrische klokken .zodat de vroege ochtend een geringe stagnatie ontstond omdat het personeel, dat op ne tijd van de eigen klok in de huiskamer van huis was gegaan, te laat kwam. De directie van de gemeentetram heeft beslo ten om de Zondag op de „nieuwe" tijd te blijven rijden. Hedenochtend ech- terf, als de klokken nog niet de juiste tijd aangaven, zouden de trams op de nor male tijden van de beginpunten vertrek ken vooral om de arbeiders, die met extra vroege trams naar hun werk ver voerd moeten worden niet te duperen. Johann Hetlinger, die in 1918 op de lijst van gesneuvelden stond, is dezer dagen na een afwezigheid van 35 jaar, te Neun- kirchen in Neder-Oostenrijk bij zijn vrouw en zijn 40-jarige zoon terugge keerd. De man werd in de eerste wereld, oorlog door de Russen gevangen genomen en naar een kamp in Siberië^ gezonden. Al zijn pogingen om gedurende de Rus sische revolutie naar Oostenrijk terug te gaan mislukten en tenslotte vestigde hij zich 'in Moekden (Mandsjoenje) als kleer maker. Hij deed daar goede zaken tot hij door de Chinese communisten werd ver dreven. Via Sjanghai is hij nu als straat arm vluchteling weer m zijn vaderland aangekomen. Zijn vrouw herkende hem niet meer. Zaterdagmorgen werd een uit 3 perso nen bestaand gezin, wonende in een nabij Hoogezand gelegen woonschuit, in be wusteloze toestand aangetroffen. De po litie stelde vast, dat kolendamp de oor zaak was. Het kindje, dat 10 maanden oud was, is aan de gevolgen overleden. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen de vorstverle regeling voor dë aanstaande winter ge zonden. De minister handhaaft het stand punt, dat een voorziening bij vorstverlet een aangelegenheid is, welke het oe- drijfsleven aangaat en waarvoor derhal ve ook door het bedrijfsleven zelf een regeling dient te worden getroffen. Gisteravond omstreeks 6 uur stopte een chauffeur van de N.V. Wabo uit Wijk bij Duurstede, die op weg was naar Utrecht, zijn bus even buiten de gemeente Werk hoven, omdat hij uit de tegenovergestelde richting ecu andere bus van de onder neming zag naderen. Hij wilde de chauf feur van deze bus iets mededelen, liep derhalve achter zijn eigen wagen om, ten einde zijn collega aan te houden, maar werd, toen bij achter zijn bus vandaan kwam. ogenblikkelijk door de andere bus overreden. Enige ogenblikken later over leed hij aan zijn verwondingen. Het ongeluk is ten dele te wijten aan de zware slagregen, die neerviel. Deze was er de oorzaak van, dat de chauffeur van de naderende bus zijn plotseling te .voorschijn komende collega niet tijdig opmerkte. Het slachtotler laat een vrouw met drie kinderen na. De beide chauffeurs waren zwagers. Het 3554 ton metende Spaanse s.s. „Mon- te Gurugu" is Zondag ter hoogte van het in Zuid-Engeland gelegen graafschap De- vonshire in brand gevlogen en gezonken Het schi was afkomstig uit Bilbao en op weg naar Genua. Zes van de 37 leden der bemanning zijn om het leven gekomen Het schip is gezon ken, doordat de stoomketels uit elkaar sprongen, en juist nadat de bemanning het schip had verlaten wegens binnen stromend water. De ramp had plaats in een van de zwaarste stormen, welke in dit gebied in jaren heeft gewoed. (Van onze verslaggever) De Zaterdagmiddag te Utrecht gehou den bijeenkomst van de Kon. Ned. Ver. ,Ons Leger", waartoe behalve een groot aantal autoriteiten ook vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven en onderwijs kringen waren uitgenodigd, stond uitslui tend in het teken van de Nationale Re serve. De eerst spreker, de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer Reinalda, ving zijn rede aan met te wijzen op het totaal veranderd karakter van de oorlogvoering in de laatste jaren. In een nieuwe oorlog aldus spreker zal het gehele volk betrokken worden, vrouwen en kinderen incluis. Dat was reeds in de vorige wereldoorlog het ge val en in de volgende zal het nog erger zijn. Gelukkig noemde spr. het feit, dat bij de huidige regering van ons land het besef levendig is, dat voor de beveiliging van ons gebied grote offers nodig zijn bewijst het feit, dat meer dan 30 pet. van het budget voor militaire doeleinden wordt besteed. Maar wanneer wij zulke gro-te offers voor onze defense brengen mag ook verwacht worden, dat wij een defensie-apparaat krijgen, dat wortelt in de geest en de geaardheid van ons volk. Op ons rust de taak om van het Neder landse leger een volksleger te maken in de ware zin des woords. Vervolgens betoogde spreker de nood zakelijkheid, dat degenen, die niet in dienstverband voor het leger worden op geroepen, zich bewust maken van hun verantwoordelijkheid om op andere wijze de belangen van het land te dienen, o.m. door zich n.l. aan te sluiten bij de Natio nale Reserves. Daarna was het woord aan generaal mr. H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, die een uitvoerige uiteenzetting gaf over de plaats van de Naionale Reserve in het Nederlands defensie-apparaat. Tot goed begrip van de onderhavige materie ving spreker aan met een over zicht te geven van de taak van het Ne derlands militair apparaat in een even tuele nieuwe oorlog. Deze taak is een andere dan voorheen. Zij wordt voortaan bepaald door de verplichtingen welke ons land heeft aangegaan door zijn toe treding tot de West-Europese Unie en la ter tot het Noord-Atlantisch pact. Zij moet dus niet alleen gericht zijn op de beveiliging van ons eigen territoir, maar passen in het kader van het algemeen mi litair apparaat van onze bondgenoten, dwz. onze troepen moeten ook voor een offensieve strategie worden opgeleid. In het eerste gedeelte van de taak van het Nederlands militair apparaat, de be veiliging van ons eigen grondgebied, heeft de Nationale Reserve een belang- rijke taak te vervullen. Deze kan ten eerste bestaan in het bestrijden van de vijandelijke landingstroepen, vervolgens in de afweer van vliegtuigen en deelname aan de luchtmacht. Verder in de hand having van de binnenlandse rust en vei ligheid door de bestrijding van de onge twijfeld reeds thans in ons land aanwe zige kernen van de vijand. Tenslotte ligt er voor de Nationale Reserve nog een taak in de vorming van getrainde troe pen voor belangrijke openbare diensten en beveiliging van de voor de oorlog voering belangrijke bedrijven, zoals het transportwezen enz. Met een krachtige opwekking tot deel name aan de Nationale Reserve, welk in stituut in belangrijke mate kan bijdragen tot popularisering van het defensie-appa raat, besloot generaal Kruis zijn rede. Sultan Hamid II is gisterenavond per KLM van Schiphol naar Batavia ver trokken Bij zijn vertrek waren aanwezig H„ „.ni-ters Van Maarseveen en Stikker, "uSfS air»»» van a. KLM. dr. Plesman. (Van onze Utrechtse redacteur). In de kathedrale kerk te Utrecht werd Zaterdagmorgen door de hoofdleger- aalmoezenier, h j j jyj v straelen, met assistentie van pater J. van Croo- nenburg ais diaken en Lt. t.z.-aalmoezc- nier F. Schimmel, een plechtige H. Mis van Requiem voor de gevallenen in In donesië opgedragen. Talrijke familieleden van gesneuvelden woonden de indrukwekkende plechtigheid bij en op het priesterkoor had Z Em. Joh. Kardinaal de Jong plaats genomen. Verder waren talrijke militaire en civiele autoriteiten aanwezig, onder wie de mi nisters mr. J H van Maarseveen, prof. dr. J. R M. v d Brink, mr Th R. J Wijers en mr F Teulings; verder baron Van Voorst tot Voorst van bet veldleger, de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer A. M. Reinalda en de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Tegen de katafalk lag een grote krans als een piëteitvolle hulde van de soldaten van het Utrechtse garnizoen aan hun ge vallen kameraden, terwijl aan weerszij den een dodenwacht stond opgesteld van leden van de R.l.M.l. De geneeskundige troepen verzorgden het ceremonieel van het militair eerbe toon, dat diepe indruk maakte Het ka thedrale koor zong o.l.v Sief van Eerden de vierstemmige „Misa Corale" van Pe- rosi. Onder de H. Mis hield pater Croonen- burg, directeur van Katholiek Thuisfront. een treffende toespraak vol troostrijke ge dachten voor de familie-leden van de ge sneuvelden. Nadat de absoute was verricht werden twee strophen van het „Wilhel mus' gezongen en speelde het orgel een treurmars. (Van onze Haagse redacteur.) Zondag ls de Pauselijke internuntius, Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, naar Rome vertrokken om daar zijn vacantie door te brengen. Z. H. Exc. zal waarschijnlijk tot na de opening van het H. Jaar te Rome blijven en daarna naar Den Haag terug keren. Tijdens de afwezigheid van de Pause lijke internuntius treedt de auditeur van de Internuntiatuur, mgr. Pavani, als zaak gelastigde op. Elmer Thomas, woordvoerder van de groep Amerikaanse senatoren, die op het ogenblik een inspectie-reis door W. Euro pa maakt, heeft te Wenen verklaard, da „een Europese natie" haar kansen op verdere economische hulp uit de Ver. Staten ernstig in gevaar heeft gebracht door haar onheuse bejegening van de se natoren. Thomas noemde niet de naam van het bedoelde land, maar zijn toehoor ders begrepen, dat het Zweden was. Het land, waarnaar ik verwijs, heeft de laatste 135 jaar niemand geholpen, al dus beschuldigde Thomas: iedereen, die daar een militair uniform draagt, is een spion. De bewoners van het land zagen een gemakkelijke manier om aan geld te komen en die hebben ze aangegrepen". He Zweedse pers heeft in woedende bewoordingen geprotesteerd tegen deze uitlatingen. Een vooraanstaand blad noemt Thomas: „een poen en leuge naar". „Zijn verklaringen moeten zonder meer worden betiteld als het toppunt van on beschaamdheid, onwetendheid en vals heid. Elke cent van de zogenaamde Mar shall-hulp, welke we hebben ontvangen, maakt deel uit van een lening, die op za kelijke grondslag met rente zal worden terugbetaald". Het blad „Expressen" noemt de Ame rikaanse senaat: „een hoog orgaan, dat tevens een politieke mestvaalt is voor alle soorten rare lieden en voor de meest onwetende dorpspolitici uit de donkerste hoeken van de V.S Volgens het met Amerikaanse licentie verschijnende weekblad „Sie", hebben ho ge officieren van de Sovjet-Russische ge heime politie en dr. Karl Steinhoff, mi nister van binnenlandse zaken van Oost- Duitsland op 1 November IJ. een protocol opgesteld, volgens hetwelk „vóór het eind van het jaar" een wet op de dienstplicht zal worden ingevoeru. Alle Duitsers tussen 17 en 39 moeten twee jaar dienst doen bij de z.g. „volks- politie", aldus het blad. Op 1 Maart 195Ü gelooft men 150.000 recruten te hebben geworven. Uit andere bron is dit bericht nog niet bevestigd. Gen.-maj. Kotikof, de Sovjet-comman dant van Berlijn, heeft Zaterdag op een officiële receptie op zijn hoofdkwartier de bestuursbevoegdheden voor de Sovjet sector van Berlijn aan de Duitse burge meester, Ebert, overgedragen. Ter zelfder tijd hebben functionarissen van de Russi sche controlecommissie in de vijf hoofd steden der staten van Oost-Duitsland de bestuursbevoegdheden van hun gebieden aan de provinciale regeringen overgedra gen. A.»Meyer Schwencke, tijdens de bezet ting directeur van de Verenigde Pers- bureaux, is Donderdag ontsnapt uit de psychiatrische inrichting te Franener. waar hij gedetineerd was. Hij zou die dag naar de Cellenbarakken te Scheveningen overgebracht worden, omdat hij binnen kort voor de perszuivering zou moeten verschijnen. Nasporingen hebben tot nu toe geen resultaten gehad. De verwachting van heden- tot morgenavond luiat: Vannacht in het binnenland hier en daar weinig bewolking, overi gens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk nog enkele buien, voor namelijk in de kustgebieden. Ma tige en langs de Waddenkust tij delijk nog krachtige of harde wind tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Dinsdag 15 November: zon op 7.59 uur, onder 16.50 uur; maan op 0.59 uur, onder 14.57 uur. De eerste ronde van de Algemene Be schouwingen over de Rijksbegroting is weer ten einde. En zowel kabinet a.s Kamer hebben het overleefd. Gelukkig maar! Enfin, het is erg meegevallen In de schriftelijke stukken heeft het wel gestormd, doch toen het er op aankwam om hun mond te roeren, stonden de „ge achte afgevaardigden" wel niet met hun monden vol tanden, maar wat van hun harten naar de kelen welden, veroor zaakte geen overstroming van eloquen tie. Vader Drees heeft daarbij royaal olie op de golven gestort. Daar hij zijn neefjes uit Indonesië min of meer te vreden naar huis stuurde, valt het niet te verwonderen, dat hij met zijn eigen jongens hier helemaal wel raad wLst, weshalve het onderling gekrakeel, he..- welk meer dan een huis-en-keuken om vang dreigde aan te nemen, to. een bijna genoeglijke huiselijke kout werd om=®" bogen. Ja minister-president Drees heeft heel wat pijlen op zijn boog. Hij is een wonderlijk mens; want terwijl schier iedereen pessimistisch gestemd is, ont breekt het hem niet aan een zeker op timisme. Daarentegen ziet zijn „hoofd boekhouder" Lieftinck de toekomst era- stig in; komt meer voor bij die overigens, vooral op het einde van de maand, zeer nuttige functionarissen. Zo'n verschil van mening ontmoet men trouwens in de beste gezinnen; denk maar eens aan net tijdstip waarop de mode-rekeningen los komen' Mams, eventueel gesecondeerd door de grotere dochters, vindt ze dan bijzonder meevallen, doch Papa, moeder ziel alleen, zet een zeer bezorgd gezich.. Van waar die tegenstelling? Nog al een voudigPapa mag weer moederziel al leen betalen. Net als minister Lieftinck op zijn dak anders nog een gelukkig man die een dak boven zij-n hoofd heeft in deze dagen op zijn, overigens dan benijdenswaardig, dak worden ijskoud de schuldeisers gestuurd voor de uitgaven ten dienste van door anderen met veel warmte verdedigde voorzieningen. Waar bij men genoemde bewindsman dus zo n beetje voor voorzienigheid laat spelen. Nu heeft vader Drees echter gezegc, dat het huishouden toch wat zuiniger moet worden ingericht; vooral dienen de Kamerleden niet te veel om nieuwe din gen te vragen. Maar nou vragen wij u: wat moeten die Kamerleden dan doen? Zij zijn er immers om mooie zaken te vragen en om de ministers te helpen om de belastingcenten uit te geven? Zeker, van tijd tot tijd moeten zij minister Lief tinck helpen om aan geld te komen, doch dat geschiedt verre van con amore en met een spijtig gebaar naar de be windsman, „die nooit genoeg heeft'Gek hè. dat er nooit eens een reëel, let wei: een reëeL dus niet zo'n reclame-stun; van andermans kippen plukken, dus een reëel initiatief-voorstel komt om een be paalde belasting te gaan heffen. Neen. Kamerleden en Vroede Moederen en Vaderen brengen graag de Bijbelse wijsheid in practijk, dat het zaliger is te geven dan te nemen, overigens in tegen stelling met hun kiezers. Doch de rech terhand moet toch hier een beetje weten of de linker- dat toestaat. Want in- en uitgaven dienen nu eenmaal hand in hand te gaan. Veronderstel eens echter, dat een ge meenteraad geen nieuwe uitgaven meer zou kunnen doen. Het zou zijn als: plat zak winkelen in St. Nicolaastijd. En er geloven tegen woordig zo ontstellend veel mensen in St. Nicolaas..., j^yst. Naar gemeld, heeft het Tsjcchoslo- waakse Episcopaat de priesters toestem ming gegeven de door de rode regering geëiste loyaliteitsverklaring te tekenen, mits zij de woorden: „Voor zover zulks niet strijdig is met de wetten Gods, de wetten van de Kerk en de natuurlijke rechten van de mens" toevoegen. De autoriteiten zullen echter geen enkele verandering in de eerf erkennen, aldus heeft de minister van binnenlandse za ken, Nosek, medegedeeld. Slechts de door de wet gestelde tekst zal geldig heid hebben. Toevoegingen of verande ringen zijn verboden. Voorts verklaarde Nosek, dat krachtens een nieuwe huwelijkswet, die 1 Januari Gisteren zijn in Portugal algemene ver kiezingen gehouden, waaraan door meer dan een millioen Portugezen is deelge nomen. De oppositie had acht candidaten gesteld. De verkiezingen hebben 120 zetels vaii de nieuwe nationale vergade ring tot inzet. Zowel in het moederland, als in de overzeese gebieden zijn deze verkiezm- kalm verlopen. Er is druk gestemdl De uitslag is nog niet bekend. 7 u Fvo de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd als kapelaan te Rotter dam (IL Elisabeth) de weleer^ heer J. M. Dijsselbloem; te Amsterdam (O L. Vr Alt Riistde weleerw. heer B F. M. Schoonebeek, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Martha) Graven_ Vervolgens tot kapelaan te hage (H.H. Engelbewaarders), de wei eerw. heer G. J. P. van der Bijl: te Bad hoevedorp de welleerw. heer E. van Die pen, 'die kapelaan was te Oosterblokker (Van onze verslaggever) j in, het KAB-Verenl- Zaterdag trerd drukbezochte gingsgebouw St. Bavo oe jaarlijkse Bondsraadsvergaden houden van de Kath. Aroe u ging in het Bisdom Haarlem- openingsrede wees de hondsraa zitter J. v. d- Akker op het probleem van lonen en prijzen, dat op deze Du eenkomst in velerlei wijze ter SP1.?* gebracht zou worden en waarbij blijk dat vele werkers de grens van een mi nimumbestaan bereikten en anderen daar zelfs reeds onder zijn gekomen. De KAB, aldus spr., zal voor de arbei ders alles doen, wat m de gegeven om standigheden bereikbaar is. Rector J' Kraakman richtte vervol gens het wóórd tot de afgevaard-gden en legde er daarbij de nadruk op. d» nie« het organiseren, doch de geestes„esteld heid, waarin dit geschiedt, het belang rijkste is. Men bouwe mede aan de vrede en het sociale program van de H Vader, niet slechts negatief bij van prophylaxe, doch met een oprech streven naar samenwerking tussen stan den en standsorganisaties. Er moet in KAB-kringen rustig overleg mogelilk zijn in welwillendhe d t.av- anderen, nu het erom gaat de maatschappü als geheel gekerstend te houden, waarin zowel KAB als LTB, Middenstand en Hogere Standen een deeltaak vefvullen Spr. wees op de zegenrijke invloed van de Raad van Overleg. Al moeten we soms de nadruk leggen op de orga nisatie zonder nadruk tevens op al!»- in de aanvang genoemde punten, aldus rector Kraakman, blijft elke vorm van organisatie slechts een dood ding- Hierna sprak namens het Verbonds- bestuur de heer W. Essers Jr.„ voorzit ter van de financiële Raad te Utrecht, die uitvoerig inging op het urgente con tributie-systeem van de KAB. Spr. wees erop, dat het bondsorgaan .Herstel voor de KAB behouden had kunnen blijven dat de standsorganisatorische werkzaamheden grote sommen vereisen en dat de KAB voor de geestelijke be langen harer leden méér werk verricht den welke andersgerichte vakvereni ging in den lande- Niet «zenoeg zorg kan worden besteed aan de stimulering van het werk der diverse beroepskeuzebureaux- Het jon- gerenprobleem eist aller aandacht, evenzo de economische medezeggen schap in de bedrijven, neergelegd in de PBO. Hierna kwamen twintig afdelings- voorstellen in uitvoerige behandeling, zodat tenslotte wegens het vergevor derd avondlijk uur de behandeling der gewichtige reglementswijzigingen van Gewestelijke Kringen en van Credo- Pugno, de Ontwikkeling- en Vormings afdeling moesten worden aangehouden tot de volgende bijeenkomst. Joegoslavië heeft het verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Albanië opgezegd. Albanië was het enige Kominform-Iand, dat het verdrag nog niet had opgezegd. Alle andere sovjet-satellieten deden dat we), direct nadat de sovjet-unie op 29 September j.l. het voorbeeld had gegeven. Het is de eerste maal, dat Joegoslavië het initiatief tot een dergelijke stap heeft genomen. Het deed dit zonder twijfel om zich te bevrijden van de verplichting om een vijandig gezinde regering te hulp te komen bij een eventueel Grieks-Albanees geschil. Ook gelooft men, dat Joegoslavië bevreesd was, dat Bulgarijë dat een vriendschapsverdrag met Albanfë heeft in dat geval vrije doorgang door Joego slavië zou eisen, wat de Bulgaren en door hen de Kominform gelegenheid zou ge ven tot het verwekken van onrust in Macedonië. De nota, waarin de opzegging ter ken nis werd gebracht, beschuldigt Albanië van het uitlokken van grensincidenten en het over de grens zenden van spionnen en deserteurs. „Albanië heeft de rol van agent-provocateur aangenomen in het te gen de Joegoslavische integriteit gerichte complot", aldus werd gezegd. Naar de officiële Joegoslavische pers meldt, zijn in Albanië talrijke legeroffi cieren en burgers gearresteerd. In berich ten, die van een „arrestatiegolf' spreken, wordt gezegd, dat. de Albanese regering daarmee ontvluchtingen naar Joegoslavië wil voorkomen. Richard Crossman, labourlid van het Britse parlement, meent, dat maarschalk Tito een ernstiger bedreiging voor Rus actie tegen Tito mislukt, gebruik van het rode leger tegen Joegoslavië zal moeten overwegen vóór „de besmetting" te ver doordringt. De voor de hand liggende manier om een Russische aanval op Joe- a.s. geldig wordt, slechts burgerlijke hu welijken in Tsjechoslowakijë nog als wet tig zullen worden erkend. Na het burger lijk huwelijk kan desgewenst een kerke lijk gesloten worden. De status van de man zal worden herzien; verantwoorde lijkheid en bezit zullen geleidelijk tussen beide echtgenoten worden verdeeld. President Gottwald heeft amnestie ver leend aan 153 personen, die gearresteerd waren wegens verzet tegen de Kerkwet. Dit is de tweede grote amnestie, sinds ongeveer veertien dagen geleden 127 per sonen werden vrijgelaten, een „reclame stunt", die de president ten volle heeft proberen uit te buiten, doch waarvan de ware betekenis direct werd doorzien en o.m. door Radio Vaticana aan de kaak gesteld. In verschillende provincies is behoefte gevoeld om in het provinciehuis, de zetet van het gewestelijk bestuur, een geschil derd portret van H. M. de Koningin te plaatsen. Het liefst zag men deze portret ten geschilderd door kunstenaars, die in ce desbetreffende provincies werken. Op verzoek van enige commissarissen der Koningin heeft Hare Majesteit zich tbans bereid verklaard binnenkort voor deze portretten te poseren. Het provin ciaal bestuur van Groningen heeft reeds aan de kunstschilder J. Altink te Gronin- goslavië te voorkomen, is volgens Cross-1 gen de opdracht verleend voor het por- man een onomwonden verklaring dat En-1 tret, dat in de statenzaal van het Gro geland Tito onmiddellijk zal steunen, alsiningse provinciehuis een plaats zal krij- hij mocht worden aangevallen. gen. De president van de openbare advies raad van de E.C.A., Eric Johnston, die een reis naar Europa heeft gemaakt voor de E.C.A., heeft in een radiorede ver klaard, dat Europa „geheel vervuld is van de gedachte van individuele zeker heid gegarandeerde betrekkingen, ge garandeerde markten en gegarandeer de winsten". „Wij zijn ons deel van de overeen komst nagekomen. Europa niet" Johnston noemde de overeenkomst „een deelge nootschap naar twee kanten", waarbij de o__ Ver. Staten de gelden zouden verschaffen land vormt dan „alle atoombommen van I en Europa de tarief markten moest afbie- Amerika". Hij gelooft, dat Stalin, als de I ken en de economische levens verenigen, stgevend naar een grote continentale markt. Als factoren, die het Europese herstel bedreigen noemde Johnston: Het feit, dat de Westeuropese landen niet handelen, overeenkomstig hun positie van debi- teurenlanden; de hoge belastingen, gro tendeels tot financiering van sociaie voordelen, die ambitie en stimulans ver loren doen gaan. Het is nodig openhartig te spreken, teneinde de Europeanen er toe te bren gen de stappen te doen. die vereist zijn voor een Solide herstel. Totdusver is de E.C.A. een groot succes geweest, de kosten hebben meer dan 8 milliard in twee jaren bedragen. „Een oorlog zou ons misschien nog meer per maand hebben gekost, aldus Johnston. De komende twee jaren zui len volgens Johnston beslissend zijn en de Ver Staten kunnen zich niet veroor loven het Plan te laten mislukken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1