Harde internationale realiteit Voorstellen als p De UNO is politiek machteloos Rode Terugroepingseisen Het „ijzeren sparen" van Hitier door Pieck weer ingevoerd W eer bericht I EEN OPMARS NAAR BONN Mislukte landing van Spitfire Vliegongeval eiste vier doden Lonen en prijzen Invoer Metaal sector uit België Eindelijk verdrag met Oostenrijk? Rode Kruis sticht 79 posten MINISTER IN 'T VELD OPENT INSTRUMENTENFABRIEK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „La Passionaria" in Moskou Rusland en Joego-Slavië schoon schip Nieuwe zegening in Oost-Duitsland W.-Duitsland gaat oceaanscliepen bouwen LAGEN Duizend mensen vluchten dagelijks uit de Sovjet-zóne MTSer-uitvinder had pech Winkels 's avonds open B. 29's mogen niet de lucht in Was in Meidagen 1940 werkplaats achter het front Toestel drong in een dienstgebouw Ook derde slachtoffer van botsing op overweg overleden Scheve toren van Pisa nog schever Hamer en sikkel [71ste JAARGANG ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 No. 21096 Vakbonden dienen voorstellen in ZEER BINNENKORT VRIJ I BEWOLKT weer Consessies aan de Sovjets De jeugdige sjah van Iran, die momenteel een goodwill bezoek aan de Verenigde Staten brengt, rijdt met president Truman van het vliegveld naar Blair House. De tientallen motor-escortes en de enorme stoet volgauto's, welke voor deze ontvangst werden verzameld, maakten grote indruk op het de laatste tijd zo gastvrije Amerikaanse publiek. met St. Nicolaas en Kerstmis HULP VOOR BURGER BEVOLKING BIJ RAMPEN MOEDIG VOORWAARTS VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Het massief stenen gebouw te En schede van de K.L.M. en de Rijks luchtvaartdienst, waartegen gister middag een Spitfire van het vlieg veld Twente vloog. Vier doden vielen bij dit ongeval te betreuren. Ongeveer halve milimeter per jaar op Saksisch porcelein DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, teleloon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J K UI J PERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OP. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. V Toen in September j.l. <je Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in Lake Success voor haar jaarlijkse zitting bijeenkwam, overheerste éér? vraag alle overwegingen: zal in deze periode blij ken, dat Moskou's voortdurend herhaalde „vredesoffensieven" enigermate ernstig zijn gemeend: of zal integendeel een nieuw bewijs worden geleverd, dat alles slechts propaganda zonder diepere on dergrond is en blijft? De Algemene Vergadering is nu onge veer twee maanden oud, en het karak teristiekste kenmerk, dat we aantroffen, was dezer dagen dat van de Belgische oud-minister van buitenlandse zaken, Spaak: machteloosheid. Volkomen machteloosheid op gebied. Daarmede is allerminst gezeg dat bijv. op economisch, sociaal en hu manitair terrein geen belangrijke resul taten zijn bereikt, welke op zich het bestaan van een organisatie als van de Verenigde Naties zouden kunnen recht vaardigen. Maar het doel van de huidige Verenigde Naties gaat verder en ligt dieper: het wil de wereld een waarlijk georganiseerde vrede geven. En daarvoor is, al kan men geen der andere aspec ten verwaarlozen, overeenstemming in de grote lijnen over de belangrijkste poli tieke vraagstukken noodzakelijk. Aan deze gedachte van de overeen stemming is het zo misbruikte veto recht in de Veiligheidsraad ontsproten. Op zich is dit de natuurlijkste zaak van de wereld. Zelfs de vurigste democraat zal moeten inzien, dat men in onze ge compliceerde wereld besluiten, welke in het leven der volken ingrijpen, niet bij meerderheid van stemmen kan opleggen. Het is reeds moeilijk in de nationale par lementen, waar het begTip souveremiteit toch onbekend is; het is practisch onmo gelijk tussen souvereine staten, wier De- langen, vaak als levensbelangen d - schouwd, het toelaten van een andere visie dan de hunne, op de gang van de wereldgebeurtenissen uitsluiten. Daarom is het zaak naar overeenstem- ming te streven, waarbij men heel vaa* met de grootste gemene deler van de ex ponenten der onderscheiden belangen ge noegen zal moeten nemen. Het compro mis is dan de enig mogelijke vorm van overeenstemming; het compromis, dat eigenlijk niemand bevredigt, maar heel vaak een uiterst geschikt middel is om geleidelijk aan de oplossing te vinden, welke de weg naar een redelijke vrede kan banen. In de Algemene Vergadering, gelijk overigens in de Veiligheidsraad, staan twee partijen tegenover elkaar, wier ja ja, wier neen neen is. En bij deze gees tesgesteldheid is zelfs 't niet geheel be vredigende compromis uitgesloten. In de Algemene Vergadering kunnen dan nog besluiten worden genomen, wijl daar een eenvoudige of een tweederden meerder heid voldoende is; in da Veiligheidsraad echter wordt de eenstemmigheid der Grote Vijf vereist, welke in aUe belang rijke kwesties ontbreekt. Daar wordt de eenstemmigheid bijna steeds door één veto doorkruist, dat van Rusland, zodat de machteloosheid van dit lichaam aldus wel een hoogtepunt bereikt. Het Westen en het Oosten bieden een schouwspel van twee werelden, ieder met een eigengeaarde gedachtencompléx, dat slechts zeer weinig contactpunten biedt. Als die twee werelden dan ook. ieder natuurlijk op haar eigen wijze, vre desvoorstellen doen, dan gaan zij van een volkomen verschillende ideële basis uit, en het is begrijpelijk, dat de tegenpartij er niets van begrijpt. Een merkwaardig voorbeeld daarvan beleefden we nog de zer dagen, toen Visjinsky op een para- communistische vergadering verklaarde, dat Rusland en de Verenigde Staten eens goede vrienden zullen zijn en samen de wereldvrede zullen handhaven. Dat klonk iet of wat optimistisch; maar toen we later een wat bredere samenvatting van de rede lazen, was alles ineens dui delijk: Visjinsky bleek het eigenlijk over de communistisch geworden Ver enigde Staten te hebben gehad!.... Soortgelijke verwarring heerste ook rond de reeds in de eerste dagen van de Algemene Vergadering uitgesproken Russische vredesvoorstellen: veroordeling van de oorlogsvoorbereidingen van Ame rika en Engeland: onvoorwaardelijk ver bod van de atoombom; en een pact der vijf grote mogendheden. Men heeft deze worden beheerst en onschadelijk ge maakt; en wat bet vijfmogendheden-pact betreft (waarbij in het midden wordt gelaten, welk China de erkende grote m'ogendheid is), dit is slechts een ver lengstuk van de positie van de Grote Vijf in de Veiligheidsraad, waar toch geen enkel groots resultaat te bereiken .valt door de innerlijke tegenstellingen in deze groep. Bijzonder hoopvol zijn deze beschou wingen niet; maar wij geven tenslotte de harde internationale realiteit weer. De Stichting van de' Arbeid deelt ons mee, dat het overleg over het loon- en prijsvraagstuk thans in 'n zodanig stadium is gekomen, dat het N.V.V., de KAB. en het C.N.V. concrete compensatie-voor stellen bij de'Stichting hebben ingediend. Naar Reuter meldt, bevindt ,,La Passio naria". de Spaanse communiste, wier ar restatie te Praag gemeld werd, zich niet in deze stad, maar in Moskou. Zij sprak Donderdagavond aldaar op een bijeen komst van de internationale vrouwenfe deratie waarbij zij, volgens een Tass-be- drie „vredes"-voorstellen met nog en- rlcht> vaak met stormachtig applaus werd kele andere van minder betekenis, een voudig „propaganda-soep" genoemd. Maar dan ene van minderwaardige kwaliteit. De Amerikaans-Engelse oorlogsvoorbe reidingen bestaan slechts in de fantasie van het Kremlin (waarbij wij aannemen, dat het politbureau zo vaak propaganda ter zake heeft gemaakt, dat het zijn eigen leugens als waarheid is gaan ge loven); de atoombom kan slechts, en dan nog alleen in vredestijd, door een waar achtig effectieve internationale contr61e onderbroken. Zij verklaarde, dat de V.S. Spanje wilden gebruiken als basis voor oorlogsdoeleinden. „Indien Spanje in een oorlog zou worden gesleept zou het volk tegen Franco pstaan en de misdadige oor log veranderen in een nationale bevrij dingsoorlog", aldus „La Passionaria". wier eigenlijke naam Dolores Gomez Ibaruri is. Rusland heeft de Joegoslavische zaakgelastigde in Moskou, Lazo Lati- novic, beschuldigd van spionnage en zUn terugroeping geëist. Dagen geleden, heeft Belgrado de terugroeping geëist van drie Russische diplomaten, die inmiddels uit Moskou opdracht kregen, terug te keren. Het zijn de consul te Zagreb, een assistent-mili taire attaché en de vertegenwoordiger van de Russische voorlichtingsdienst te Belgrado. In de nota, waarin Rusland de Joego slavische zaakgelastigde thans beschul digt, wordt gezegd, dat de Jo®°?slaRv^e® beschuldigingen tegen deze dne teen (anti-Joegoslavische activiteit) van al e grond ontbloot zijn'en een meuwbewi^ vormen voor de vijandige houding, Joegoslavië ten aanzien van de sovje.- Unie aan de dag legt. „De Joegoslavische regering zal zelf de verantwoorden;) k- heid moeten dragen voor deze nieuwe anti-Russische daad", dreigt Moskou. Naar te verwachten is zal zeer bin nenkort de invoer in de metaalsector uit België en Luxemburg vrij kunnen geschieden. Onder de communistische leiding wordt het leven in de Sovjet-Duitse republiek steeds meer aangepast aan het voorbeeld van het vroegere nationaal-socialistisch rijk van Hitier. Als nieuwste snufje wordt het beruch- *e »>Üzeren sparen" weer ingevoerd. In de nazi-tijd betekende dit dat de werknemer deelt^'U8" erin toestemde, dat een ge- De zijn loon werd ingehouden. ron erkgever moest dit op een z g iize- mandPoouank-boekje" Zetten' mana ooit weer aan kon komen. Het geld verviel dus practisch aan de staat Als beloning en bijzondere attractiePn bovendien feitelijk meteen als een sym bool! behoefde de werknemer dan voor dit verloren geld ook geen inkom stenbelasting te betalen. Na de „eindover winning" aldus werd door Dr. Goebbels plechtig beloofd, zou het geld dan met rente op rente door de staat worden te rugbetaald en zouden de „ijzeren spaar- ders" overal de voorkeur genieten. - Dit bij de Duitse arbeiders uiteraard r geliefde" systeem is inmiddels in de landen Saksen en Saksen-Anhalt wederom ingevoerd en wel onder de schone naam „Betriebs-spanm". Propagandisten der SED zijn reeds doende de arbeiders van de noodzakelijk- l„ „a'snl,cJe van de vermeende voorde systeem ?:tovmugfeheei hedriiven» w gen' De „Volkseigen ben inmiddels reeds voor hun personeel een maandelijkse spaar- norm („Spar-Soll") vastgelegd. De hier door verkregen gelden moeten door de werkgever op een speciale rekening bij de „Allgemeine Kredit Anstalt" worden gestort. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: j Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen- Zwakke tot matige wind, aanvan- s kelijk tussen Oost en Zuid, later i uit uiteenlopende richtingen. Wei- 5 nig verandering van temperatuur. Zondag 20 November: Zon op: j 8.08 uur, zon onder: 16.43 uur. Maan op: 8-37 uur, maan onder: J 16-19 uur. j Maandag 21 November: Zon op: °-09 uur, zon onder: 16-42 uur j Maan op: lo.io uur, maan onder 16-56 uur. Van gezaghebbende zijde te Lake Success wordt vernomen, dat een definitieve overeenstemming over het staatsverdrag met Oostenrijk, waarbij dit land onafhankelijk zal worden aanstaande is. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren ?en .„grote mate van overeenstemming" vÜr[i over art- 35 van het ontwerp- dat tot dusver het grootste hetrstiS5 is geweest. Dit artikel heeft naSngN°P de "^gebieden en raffi" R,. -i Haar gemeld wordt, is aan de i lhfeten inzien van bepaal- V o he.4 Westen tegemoet- iLn,- had c, .?Ujsischa vertegenwoor- dig'Cr had ^ezegd, dat zijn reEferim? ceen overwegende bezwaren telen Indere artikels zou maken, ais men over de oliekwestie tot een accoord kwam. In Westelijke kringen wordt er de na- druk op gelegd, dat de voordelen, die Oostenrijk en centraal-Europa in het al gemeen zullen trekken uit de totstand koming van een verdrag, opwegen tegen concessies op bepaalde geschilpunten. Dr. Hans Seebohm, de minister -voor het transport van West-Duitsland, hee t - degedeeld, dat West-Duitsland spoedig zal beginnen met de bouw van schepen voor de grote vaart. Hij verklaarde, dat de recente overeenstemming tussen de drie Westelijke mogendheden om het ver bod op de bouw van dergelijke schepen op te heffen, „de ijzeren ring rond de Duitse scheepswerven heeft verbroken"- Volgens de minister zou met ongeveer 40 schepen met een snelheid van minstens 16 knopen in de meest dringende behoeften van West-Duitsland kunnen worden voor zien. Zoals men weet heeft Rusland de vorige maand terugroeping geëist van de Joegoslavische ambassadeur te Moskou, Karlo Mrazovic. Als reden werd toen anti-Russische .activiteit opgegeven. Autobrandstof met te lage kostenberekening Enige weken geleden werd bekend, dat een 18-iarige M.T.S.-er uit Leidschendam, Bert M octrooi had aangevraagd op een uitvinding, waardoor een auto op ammo niak en water zou kunnen rijden. Deze uitvinding plaatste de J0I|f.®r"arL de[ centrum van de belangstelling. Zelfs uit het buitenland kwam men met hem pra ten. Bert ondervond echter Spoedig, dat het pad van een uitvinder met over rozen gaat. Een onderzoek in een laboratorium van de Staatsmijnen heeft uitgewezen, dat zijn kostenberekening van de n'®ulYe aut°- brandstof te laag was. Hij zelf had name lijk gedacht, dat hij met zijn uitvinding een zeer goedkope brandstof kon produ- ceren. De jeugdige uitvinder zal het in de toe komst nog eens proberen, voorlopig kan hij geen benzine, ammoniak enz. meer zien Op zijn octrooi-aanvrage is nog geen beslissing afgekomen. Nog altjjd stromen gemiddeld dui zend mensen als vluchtelingen over de grens van de Russische zone en Bonn's regering staat voor de nood zaak, een beslissing te nemen, wat met deze mensen te doen. De tot nu toe van kracht zijnde be palingen voorzien in een vrij strenge selectie der vluchtelingen, waaronder alleen zfj, die kunnen bewijzen, dat zij inderdaad het directe gevaar liepen, in de Sovjetzöne te worden gearres teerd, een verblijfsvergunning in het Westen verkrijgen. Voor de rest zal er niets anders opzitten, dan, na de over winning van de gevaren van de over tocht. weer tertv te gaan. Duizenden heb:-er. n de laatste maanden deze terugtocht geweigerd en zij hebben de voorkeur gegeven aan 'n verblijf in mensonwaardige sehuilplaat- sen in de bossen aan de grens. In de nabijheid van het kamp te Uelzen op de Luneburgerheide, 't doorgangskamp voor de vluchtelingen hebben schrik wekkende toestanden bestaan, waarin de charitas in de laatste weken einde lijk heeft ingegrepen. Van Celzen uit is nu sedert weken een merkwaardige optocht onderweg naar Bonn, om daar de eis van een ruimere toelating van vluchtelingen op levendige wijze kracht bij te zetten. Vijfendertig vluchtelingen, die geen ondierdak konden verkrijgen, hebben namelijk de 400 km lange tocht naar de hoofdstad te voet ondernomen. De stoet is onderweg tot 51 mensen aange groeid. Daaronder bevinden zich man nen met beenampu'aties. grijsaards en kinderen vansf 2 jaar. Zij reizen op de wijze, d e iedere Duitser uit de dagen der grote volksverhuizing bekend is: met kinderwagens, volgetast met zak ken en koffers, 't Gezelschap marcheert met een hardnekkigheid, die hier n Bonn hoofdbrekens veroorzaakt. Zij vorderen met een snelheid van 25 km Per dag en zijn thans in Bielefeld, on geveer halverwege. Ze kunnen begin December tn Bonn worden verwacht. Intussen wordt h-ier een ontwerp tot opname van illegale grensgangers door de parlementaire kanalen gestuurd- Gis teren heeft de vluchtelingen-commissie van de Bondsraad heftige debatten h erover gevoerd, doch het ontwerp moet nog door vele sluizen worden ge loodst, voor de vluchtelingen-minister handelend kan opt_r®den De leiding der socialist sche partij heeft gisteren haar fractie opgedragen, van de federale re gering een spoedige opname Van alle vluchtelingen te vragen. De stroom naar West-Duitsland, die vorig jaar de bevolking met 1,5 mill, deed toenemen, zal nu ook nog ver sterkt gaan worden door de terug keer van 300.000 Duitsers, die zich nog in Polen en Tsjechoslowakije be vinden. De federale regering heeft opname van deze categorie toege zegd en zü zuilen voornamelijk naar de minst bevolkte Franse Zóne gaan- Volgens mededelingen van het Inter nationale Rode Kruis zal hun trek begin December aanvangen. Teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen, gedurende de dagen, onmiddel lijk voorafgaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn in kopen te dóen, heeft de minister van Econ Zaken evenals vorige jaren de colleges van B. en W. van alle gemeenten gemach tigd, ontheffing te verlenen van de wette lijke voorschriften inzake de winkelslui ting. Een dergelijke ontheffing kan slechts worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 1, 2, 3, 22 en 23 December a.s. Het Nederlandse Rode Kruis is thans doende een sedert 1942 bestaand plan om uitgebreide voorzorgen te nemen ter ver pleging en verzorging van getroffen bur gers bij rampen uit te voeren. Deze voorzorgen zullen bij elkaar twee tot twee en een half millioen gulden kos ten. Het totale plan omvat de inrichting van 79 depots. Deze depots zullen uit elf provinciale magazijnen aanvulling kunnen betrekken. Een centraal magazijn te Den Haag zal de provinciale magazijnen voorzien. Nog deze maaand zullen het centrale magazijn te Den Haag en de depots te Bergen op Zoom, Vlissingen, Gouda, Utrecht, Amersfoort, Harderwijk en Haar lem gereed komen. Eind Januari 1950 zullen de eerste 46 depots gereed komen. Dan is het beschikbare geld zeven ton op en zal het wachten zijn op nieuwe bijdragen om de organisatie verder uit te bouwen. Na Nederland, België en Frankrijk heeft ook Zuid-Duitsland in aansluiting op de katholieken-dag van Bochum zi.in sociale week gehad. Twee Jezuïeten, de paters dr. Lotz en von Nell-Breuning le verden op deze bijeenkomst krachtige be togen over „de christen als persoon in de gemeenschap" en „ordening volgens be roepsstanden". Op de slotbijeenkomst sprak o.a. ook nog prof. dr. v. d. Ven van onze handelsschool te Tilburg. Ook in Duitsland komen derhalve de grote problemen, die met de maatschap pij-vernieuwing ten nauwste verband hou den aan de orde. We gaan de goede kant op .al zal er in Nederland en Duitsland nog wel veel water door de Rijn lopen, eer de mentaliteit van samen opgaan tot het altaar der gemeenschap de hele sa menleving zal bezielen. Want behalve het conservatisme wer ken ook socialisme en communisme hun plannen verder uit. We zien dat in Enge land en in Rusland met zijn randgebieden. We zien dat aan de nationalisatie, we be merken dat aan een ander typisch feit in Oost-Duitsland. Zo worden na de viering van de Oc- toberrevolutie de gemoederen der Duit sers in de „Oost-staat" thans in beweging gebracht voor de herdenking van de ze ventigste verjaardag van vadertje Stalin op 21 December. Voor dit doel werkt in Oost-Duitsland op instigatie van het Po litburo der S.E.D. bijzonder ijverig de vereniging „Volks Solidaritat". In een. circulaire wijst deze rode vereniging op de wenselijkheid, de viering van het ko mende Kerstfeest te vervangen door het feest van Vadertje Stalin. Zoals de rode kameraden schrijven, zijn zij ervan overtuigd, dat het Duitse volk deze gedachte met geestdrift zal aanvaar den. Reeds is een grote inzameling op touw gezet, teneinde de Rode Tsaar op zijn zeventigste verjaardag „uit naam van het gehele Duitse volk" een huldeblijk aan te bieden. Als de roden het zover zouden kunnen krijgen, zou de alsnog christelijke ge meenschap een der schoonste basisfeesten zijn ontnomen. Men ziet, alle krachten moeten volop doordraaien, willen we terrein behouden enveld winnen. Kordaat is anderzijds een schrijven van het katholieke arbeidersgilde van Salt coats heeft aan kroonprinses Elisabeth van Engeland een schrijven gericht. Daar in spreekt zij haar erkentelijkheid uit voor de rede, die prinses Elisabeth on langs voor de Unie van Moeders hield. „Het uitblinkende, gezonde mensenver stand," aldus deze brief, „welke uit uw rede spreekt, staat in levendige en wel dadige tegenstelling tot de slappe en on zekere houding van velen, die thans ver antwoordelijke posten bekleden". Waardering van een gezonde soort. Actief blijven en moedig voorwaarts. Het kruis moet bovenaan schitteren. HENK v. d. MAZE De Amerikaanse luchtmacht heeft een startverbod uitgevaardigd voor alle toe stellen van het type B-29, die nog geen „modernisering" van de motor hebben ondergaan. Het verbod is uitgevaardigd naar aan leiding van een reeks ongelukken met B-29's. Het zal van kracht zijn, totdat alle toestellen zijn geïnspecteerd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 12 November sold. D. Brouwer, uit Haskerland (Fr.); korp. G. v. d. Eijnden, uit Valkens- waard (N.Br.). Gesneuveld 1 Augustus na ver missing: sold, A. Hootsen, uit Vee- nendaal. Kon. Ned. Ind. leger: Geen verliezen. (Van onze Utrechtse redacteur). Temidden van bos op een schitterend gelegen open terrein in Zeist, aan de Thorbeckelaan, is na vijftien maanden arbeid een fraai gebouw verrezen, dat onderdak verleent aan de' Nederlandse Optiek- en Instrumentenfabriek dr. C. E. Bleeker N.V. Hedenmorgen heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. dr. J. In 't Veld, deze nieu we fabriek geopend in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten. Gistermiddag om kwart over twaalf is een Spitfire van het vliegveld Twente na een mislukte landing tegen een massief stenen gebouw gevlogen, waarin de K. L. M. en de Rijksluchtvaartdienst zjjn gevestigd. De piloot, de 1ste luitenant-vlieger J. van Huisstee, de enige inzittende, kwam hierbij om het leven. Het toestel drong zich als gevolg van de enorme snelheid in het gebouw, waar door een van de leden van het personeel van de Rijksluchtvaartdienst de heer Schurer op slag werd gedood. Twee an dere personen werden zwaar gewond. In liet gebouw brak brand uit, die echter spoedig met schuimblusapparaten kon worden bedwongen De twee zwaar gewonden zijn naar het L. S. K.-hospitaal op het vliegveld over gebracht. De brand, die was uitgebroken in het gebouw op het vliegveld, werd onmiddel lijk door militairen bestreden. De blus- singswerkzaamheden werden later door de brandweer van Enschedé overgenomen. Het toestel werd volkomen vernield. De twee zwaargewonden, de heren Engbers (uit Lonneker) en Scheygrond, zijn, na eerst op het vliegveld te zijn behandeld, naar het R. K. ziekenhuis te Enschedé overgebracht. De verongelukte Spitfire van de Jacht- vliegschool van de Luchtmacht Neder land, gestationneerd op de vliegbasis Twenthe, was met een andere Spitfire opgestegen voor het uitvoeren van enke le duikaanvallen op het vliegveld. Deze duikaanvallen worden regelmatig onder nomen als onderdeel van het lesprogram ma van de jachtvllegsehool. Het veronge lukte toestel is van grote hoogte op het doel gedoken en is daarbij te ver door gegaan. Even voor de duik had de vlieger verschillende malen de verkeerstoren op geroepen, hetgeen ®en aanwijzing moge zijn, aldus deelt de Luvo mede, voor het feit. dat er iets niet in orde was met het toestel. De vlieger heeft op het antwoord van de toren niet gereageerd. Dichtbij de grond gekomen heeft de vlieger uit alle macht geprobeerd het toestel uit de duik op te trekken, hetgeen hem echter niet is mogen gelukken. De Spitfire heeft de grond geraakt, met grote snelheid doorgeschoten en daarna uit elkaar ge sprongen. Zxvaargewonde sprong uit bovenverdieping Dit alles greep plaats in enkele secon- den. De verongelukte vliegenier van het toestel is afkomstig uit Gilze-Rijen. De heer Scheygrond is, hoewel zwaar gewond uit de bovenverdieping van het bescha digde gebouw gesprongen en door ëen tweetal aanwezigen opgevangen. De weersomstandigheden waren giste ren voor het verrichten van genoemde duikaanvallen uitermate gunstig. Drie militairen van de luchtstrijdkrach- ten, die aanwezig waren in het bescha digde gebouw, werden slechts licht ge wond. Zij hehoren tot de meteo-dienst. Gsister'avond zijn zowel de 28-jarige R, Scheijgrond als de 29-jarige H Engbers aan hun verwondingen bezweken. In 1939 kreeg de nog jonge fabriek, die toen in 'n eenvoudig pand te Utrecht gevestigd was en aan welker hoofd mej. dr. Bleeker stond, belangrijke orders voor leger en vloot en in 1940 was zij zelfs werkplaats achter het front van 't Ned. leger. De bedoeling was, dat het bedrijf na de capitulatie naar Engeland zou gaan, doch de terugtocht ging zo overijld, dat men de leger-auto's niet meer op tijd kon bereiken. In Septem ber 1944 werd de fabriek door de Duit sers, totaal geplunderd. Eindelijk, in 1947 kon de zaak weer gaan draaien en wer den d<e uitbreidingsplannen, die reeds in 1940 ontworpen waren, weer opgenomen, waarvan wij vandaag de uitstekende re sultaten aanschouwden. Na de vele genodigden begroet te heb ben, bood de president-commissaris ir. M. J. Schoen, aan het directie-lid mej. ar. Bleeker. het portret van H. M. de Ko- mnign aan, ook een voorbeeld van een i vrouw, die in de oorlogsjaren moeilijkhe den wist te trotseren. Mej. Bleeker gaf i een overzicht van het fabricage-program- ma, dat electrische meetapparaten en op- I tische instrumenten omvat. Minister In 't Veld verklaarde, waar om de regering bij de opening van een isbriek als deze, gaarne aanwezig is. Dit is wel een bijzonder bedrijf, dat bijzon dere belangstelling verdient. Z.Exc. maak te vervolgens enkele opmerkingen over de industrialisatie, waarvan net tempo j volgens de klachten van sommigen te langzaam is. In de eerste jaren na de bevrijding moest de rem wel sterk aan- gezet worden, gezien ook het grote ge- i brek aan woningen en boerderijen. Op het ogenblik is het bouwvolume prac- i tisch geen belemmering meer voor in dustrialisatie. Wij hebben zelfs vrees, dat j het bedrag van 300 millioen, dat voor 1950 voor bedrijfsbouw beschikbaar is gesteld, niet eens gebruikt zal worden. Tot nog toe zijn wij er in geslaagd, de uitbreiding van de beroepsbevolking op te vangen. Het zal er echter nu op aan gaan komen; de concurrentie is zwaar der geworden, zodat wij moeten gaan streven naar verhoging van de arbeids productiviteit, wat grotere investeringen met zich brengt. Het vraagt ook meer woningbouw. Wil er van onze grootse in dustrialisatie-plannen iets terecht komen, dan moeten wij ook voor voldoende scholen zorgen, omdat wij anders in 1952. wanneer de piek van de bevolkingsuit- bréid'ng zich doet gevoelen, voor grote moeilijkheden komen te staan. Dit geldt zowel voor lager onderwijs, als nijver heidsonderwijs en hoger onderwijs. Z.Exc. is 't niet eens met prof. Posthu- ma, dat wij, om onze betalingsbalans sluitend te maken, ook op onze investe ringen moeten bezuinigen. De minister verklaarde tenslotte de fabriek voor geopend en stelde daarna de machines in gebruik. Tijdens de rondgang werd o.a. een nieuw model prismakijker gedemon streerd, die in deze fabriek wordt ge fabriceerd. Gisterenavond ca. 11.30 uur is ook de heer v. Reeuwijk, die slachtoffer werd van het ongeval op de onbewaakte over weg te Rotterdam, aan de gevolgen over leden, Alle drie de inzittehden van de gegrepen auto zijn bij dit ongeval dus omgekomen. De commissie, die in 1907 werd inge steld en belast werd met de zorg voor de scheve toren van Pisa, is wederom bij eengeweest. De leden van de commissie hebben vastgesteld, dat sedert hun laatste vergadering van 1937 de toren wederom 7 milimeter is verzakt. Thans beraamt de commissiemiddelen om dit uiterst langzame maar aanhoudende overhellen tegen te gaan, daar zij bevreesd is. dat wanneer geen maatregelen worden geno men, dit grote architectonische meester werk op zekere dag zal omvallen. Het Bolsjewistisch karakter van de volksdemocratische „Vrije Duitse Repu bliek" wordt door de Sovjet-Duitse rege ring nog maar nauw verholen. Tekenend hiervoor is, dat de beroemde Saksische Porcelein Manufactuur te Meissen haar kostelijke producten thans niet meer met haar sedert de dagen van koning August de Sterke wereldbekend geworden merk der twee gekruiste keur-zwaarden mag voorzien. Op bevel van de rode Saksische regering is dit merk thans gewijzigd in het bekende embleem van.... hamer en sikkel! De gekruiste zwaarden blijven voorlopig nog wel gehandhaafd voor de export naar Westelijke landen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1