Neergekomen in de omgeving Dertig Israëlische kinderen zaten in het toestel van Oslo? Minderheden betuigden haar trouw aan Oranje H.-29-slachtoffers als door een wonder gered ARME BOEREN krijgen land in Zuid-Italië O van staat en gezin Naar evenwicht in de balans van productie en verbruik Indonesië heeft ons land nodig Weerbericht! Panama's president door politie afgezet ■B m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Contact verloren Onheilspellend Het laatste gesprek Demonstratie op Het Plein te Den Haag Op vlotten drijvend gevonden Kerstvliegtuig vait brandend op huis Uit de lucht op zoek Haags accoord De Gasperi ging zelf eens kijken NDER DE LOUPE In December twee auto-Zondagen prof. Enthoven Opt imisme van Z.H. de Paus spreekt heden tot de zieken Te paard uit Beieren naar de Paus Na conflict tussen gewapende en uitvoerende macht Franse diplomaten in Polen gearresteerd 71ste JAARGANG MAANDAG 21 NOVEMBER 1949 No, 21087 Naar reeds in de loop van de nacht met steeds groter zekerheid kwam vast te staan, moeten we thans wel aannemen, dat het Nederlandse vliegtuig PH-TFA, een Dakota, in dienst van de luchtvaartmaat schappij „Aero Holland", gevestigd op Ypenburg, in de nabijheid van Oslo is verongelukt. In het toestel bevonden zich 29 Joodse kinderen, twee Zweedse begeleidsters, terwijl de bemanning uit vier koppen bestaat. Een nieuwe giUwelijke vliegramp heeft zich gevoegd bij de vele, die dé laatste Weken hebben plaats gehad. f De bemanning van het vliegtuig, v.l.n.r.: A. v.'d. Touw, H. Westenberg, L. Frouws en K. Stukje. In Brussel alles in orde Kopenhagen had normaal contact m, DE LEDEN VAN DE bemanning door Republikeinse regering goedgekeurd De sinds Zondagmiddag 18 uur vermiste Dakota PH-TFA van de Aero-Holland. 'N HELE DOBBER Consumptie-beperking VEEL WIND Wc leven nu eenmaal ook in het plastic-tijdperk. Waarom dan geen plastic-broedmachine? Dit nieuwste snufje is te zien op de nationale pluimvee-tentoonstelling te Haarlem. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. £>e abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 11-30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureau* verkrijgbaar. KAMPIOENEN «tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Vliegtuig van Aero-Holland" vermist In de loop van de avond kwam een Reuter-bericht binnen, dat gewag maakte van de vermissing van een K.L.M.-toe- stel. Het vliegveld van Fomebu, bij Oslo. had namelijk om zes uur (plaatselijke tijd) contact opgenomen met een Ne derlands toestel, doch kon kort daarop geen enkele verbinding meer met dit vliegtuig krijgen. Al spoedig kwam echter vast te staan, ^at <jit vliegtuig in elk geval geen K. L. ^•-toestel kon zijn. De K.D.M. vliegt op bondag niet op Oslo en het lijntoestei hl Stockholm stond reeds rustig aan de Blond. Vrij kort daarna kwam er een nadere •n ededeling uit Oslo; het toestel, waar mee plotseling elk contact verloren was bleek een vliegtuig van de Aero-Holland geweest te zijn, dat op weg was naar Oslo. Ook toen bleek men echter nog niet direct ongerust te zijn; men nam aan. dat het zend-apparaat van het vliegtuig onklaar was geraakt en dat het toestel om de een of andere reden niet te Oslo kon landen en mogelijk weer op de te rugweg naar Nederland of een andere luchthaven zou zijn. crnsügerevanbtcl werden de berichten het om 17 57 n,houd; Oslo meldde, dat van de Aero-Ho^ toen boven de Noorse atM„^ vloog, op ongeveer vii,J ten Zuiden van Oslo. v'h* k,Io™ete.r+ de Noorse hoofdstad ge^^erd da explosies waren gehoord, U niet m de stad zelf wajen"^. men. De hele avond en een groot deel van de nacht duurde deze martelende on zekerheid; het toestel, dat reeds lang in Oslo had moeten zijn, blèef weg, maar ook bleef elk bericht uit, dat het toestel ergens een landing had gemaakt ot was neergekomen. Leden van het Rode Kruis te Oslo Bingen in de late avond in het heu velachtige gebied in de omgeving van Grefscn, bij de buitenwijken van Oslo, zoeken; men had gemeend in die omge ving geluiden te horen, die op het neerstorten van een vliegtuig zouden kunnen wijzen. den tlisse.n kwnmen van verschillende zij- en ziinriC Linnen over het toestel stel vanP^SaSiers" gecharterde toe- en is giswr°^-Holland kwam uit Tunis raar deS- V1*Marseile en Brussel van zijra bestemming, Oslo, gevlogen Wa,r w gearriveerd. 1 echter niet is Uit Brussel werd vannacht de dertig kinderen, die zich^ f daj van het vliegtuig bevonden, zich Noorwegen begaven onder auspiCjgn raël. De Noorse regering had namei^ toegestaan, dat zeshonderd Israëlitische kinderen in Noorwegen enige tijd kon den verblijven, alvorens zij zich naar hun ouders zouden begeven, die zich reeds in Israël bevinden. Om 10.45 was de Dakota gisteren op het vliegveld Mels- broeck bij Brussel gearriveerd; om 12.54 is het toestel vandaar weer vertrokken. De tanks waren toen geheel gevuld met benzine en het toestel kon toen minstens negen uur achtereen in de lucht blijven. Uit Kopenhagen komt vannacht de me dedeling, dat men daar op normale wijze bij het overvliegen contact heeft gehad met het Aero-Holland-toestel. Ook de controle bij het verlaten van het Deense gebied verliep op de gewone wijze. Toen op het vliegveld Kastrup gister avond laat werd vernomen, dat het toestel over tijd was, werden alle haven plaatsen langs de westelijke kusten van Denemarken gewaarschuwd. Alle vuur torenwachters, de reddingbootbemannin gen en andere personen, die aan de kust wonen, werden verzocht te luisteren naar het geluid van vliegtuigmotoren. In de loop van de avond en de nacht hebben we verschillende malen geïnfor meerd bij „Aero-Holland" of men reeds iets naders vernomen had omtrent het vermiste vliegtuig. Bij de directie was echter tot hedennacht half twee nog geen enkel nader bericht uit Oslo binnenge komen. Men maakte zich ook hier thans ernstig ongerust, alhoewel men alle hoop op een goede afloop nog niet wilde op geven. Over de namen van de bemanning kon men ons om begrijpelijke redenen nog geen nadere inlichtingen geven. Intussen vorderde de nacht en de on gerustheid over het uitblijven van be richten omtrent het vliegtuig stijgt van uur tot uur. Hoewel er nog altijd een mogelijk heid overblijft op een gelukkiger af loop, moet men er zich wel vertrouwd mee maken, dat een verschrikkelijke vliegramp het leven heeft gekost aan een groot aantal kinderen, hun ver zorgsters en aan de bemanning van het Nederlandse Aero-Iiollandvliegtuig. Grote groepen politieagenten en vrij willigers waren Zondagavond bij stro- mande regen naar het vermiste toestel aan het zoeken- Tot middernacht was echter nog geen spoor gevonden. Zeer veel mannen zochten de heuvels rond om Oslo af en anderen waren op zoek m Zuid-Oost-Noorwegen. Reuter meldt uit Gothenburg, dat daar Zondagmiddag omstreeks vijf uur is ge land een andere Dakota van de Aerlo Holland als de vermiste Het betrof hier. naar wij nader in Den Haag vernemen, de PHTFB, die eveneens naar Noor wegen was gevlogen met Joodse kinde ren. Deze kinderen waren naar Fomebu gebracht, waarna het toestel was door gevlogen naar het vliegveld Torslanda bij Gothenburg. In een telefonisch gesprek, dat het ANP hedennacht met het vliegveld Fornebu had, vertelde ons een lid van het personeel van de verkeerstoren: „Wij hadden het laatste contact met 't Nederlandse vliegtuig om 17.56 uur hedenmiddag. De Dakota bevond zich toen op ongeveer 60 km. ten Zuiden van Oslo, dat is ter hoogte van h plaatsje Geloeye. De piloot vroeg di weersomstandigheden op en wij gaven hem die door. Het weer was zeer rede lijk. In elk geval kon een landing uit stekend worden uitgevoerd. We hadden tevoren verscheidene vliegtuigen bin nengeloodst. Het regende, maar de wind was niet zeer krachtig en de wolkenbasis was 4 a 500 m. We wisten nog niet precies, welke bedoelingen de piloot had, toen geheel onverwacht de radioverbinding uitviel. Elke poging om het contact weer met het toestel op te nemen faalde. Sindsdien hebben we talrijke berichten binnen gekregen over Voorafgegaan door een drumband en hoornblazers marcheerden Zaterdagmid dag tegen vier uur ruim 2000 personen door de Haagse binnenstad naar Het Plein. Zij hadden gevolg gegeven aan de oproep van de vertegenwoordiging van de volken van Ambon, Timor en de Minahassa, om door „een laatste appèl aan het geweten van het Nederlandse volk" te bewerken, dat deze minder heden zouden blijven behoren tot het .Koninkrijk der Nederlanden. Op Het Plein werd door de delegatie een krans gelegd bij het standbeeld van Willem de Zwijger, waarna de heer Polhaupessy een korte toespraak hield. Hij zeide o.m.: „Het ontroert ons, dat wij op dit ogenblik van dit historisch jaar, onze wensen op symbolische wijze Nadat dagenlang tevergeefs gezocht Was naar overlevenden van de Super- fort B-29, die j.l. Woensdag ter hoog- van de Bermuda-eilanden neer stortte, hebben Zaterdag reddingsvlieg- ti'gen twee vlotten waargenomen, Waarop zich overlevenden van de ramp bevonden. De reddingsvliegtuigen wis- ten een reddingboot, welke zij aan boord hadden, in de nabijheid van de Plotten nit te werpen. Zaterdagavond zijn de twee vlotten j"et overlevenden door een torpedoboot- een afstand van 250 mijl ten ord-Oosten van de Bermuda-eilanden boord genomen. was de Canadese torpedoboot jftaida", welke de 18 ongelukkigen. dia verzwakt waren om nog in staat te m de toedracht van het ongeluk te toeschrijven, nadat zij bijna 80 uur had- e®. rondgezwalkt oppikte. Men meent, dat er 2 slachtoffers (de -bemanning was 20 koppen sterk) te be- „fbren zijn. die vermoedelijk werden toen het toestel het water raakte. Een groot vrachtviegtuig vol Kerst geschenken is Zaterdag te Chicago in vlammen gehuld op een huis neerge komen. De eerste en de tweede pilcot van de machine, een DC-3, kwamen om in de vlammen. Een man, die op bet ogenblik van de ramp in het huis var- toefde, overleed naderhand in bet ziekenhuis aan zijn verwondingen- Volgens de autoriteiten vervoerde he' vliegtuig Kerstartikelen voor waren huizen. De machine' was gestart in New Jersey. Ooggetuigen vertelden, dat de vlam men uit de motoren schoten, toen het vliegtuig het huis raakte en over een ander heenscheerde. In dat laatste nuis werden vier personen gewond, van wie een ernstig. kunnen voorleggen aan de „Vader des Vaderlands", de nobelste gestalte van de Nederlandse geschiedenis en sym bool van vrijheid, recht en recht vaardigheid. Nu de band met Nederland, een band bezegeld met ons goed en bloed, thans door de ongunstige loop der geschiede nis wreed verbroken dr»:gt te wor den, vragen wij niets meer dan naet de Nederlanders en naast de Neder landers te mogen voortleven, in het Koninkrijk onder onze Koningin, bij wie wij onze vrijheid het best beschermd en verzekerd weten". De heer Polhaupessy werd luide toege juicht. Men zong daarna twee coupletten van het „Wilhelmus" en defileerde ver volgens voor de delegatie, die zich voor deze gelegenheid had opgesteld op de trappen van het ministerie van Buiten landse Zaken. De. bijz. raad van cassatie heeft K. Roos, uit Rotterdam, die in de bezettings tijd medewerking verleende aan de Sipo en op vrij grote schaal inkopen deed voor het Duitse leger, tot 11 jaar gevangenisstraf veroordeeld. R. was door een B. G. een straf van 15 jaar Opge legd. het ronken van vliegtuigmotoren in de omgeving van Oslo en over explosies, die zich zouden hebben voorgedaan, maar om vier uur vannatht, nu dus, weten wij nog steeds niet wat er met het vliegtuig is gebeurd". Een politie-agent in Moss vertelde het A.N.P. hedennacht, dat hij om precies zes uur Zondagmiddag 'n vliegmachine boven Moss heeft horen vliegen. Te oordelen naar. .het regelmatige gebrom der motoren had hij niet de indruk, dat het toestel in moeilijkheden ver keerde. De politieman deelde nog mede, dat de explosnes die gehoord zouden zijn, gerapporteerd werden op ongeveer 20 Km. van Oslo. Om vijf uur heden nacht was men er nog steeds niet in geslaagd de aard van de explosies, die door verscheidene mensen zijn gehoofd, vast te stellen. De bemanning van de op het vlieg veld van Gothenburg staande Aero Hol land tiakota PH—-TFB heeft heden morgen vroeg van de directie opdracht ontvangen het gebied om Oslo van de lucht uit af te zoeken naar eventuele sporen van de PH—TFA. De bemanning van jjet vermiste toestel bestaat uit de heren L. Frouws, gezag voerder, 31 jaar wonende te Rijswijk (Z H.); A. van der Touw, tweede be stuurder, 34 jaar eveneens wonende te Rijswijk; M, Westenberg, radio-telegra fist, 28 jaar, wonende te Amsterdam en K. Stukje, boordwerktuigkundige, 31 jaar wonende te 's-Gravenhage. De heren Frouws Westenberg en Stukje zijn respectievelijk in April^ Juni en Mei van dit jaar bij de Aero Holland in dienst getreden, de heer Van der Touw begin '48. De namen van de kinderen en hun be geleidsters zijn niet bekend. Het Republikeins® kabinet heeft het accoord van Den Haag goedgekeurd, zo heeft radio Djogjskarta gemeld. Het parlement zal 5 December in plenaire vergadering bijeenkomen ter bekrachti ging van het accoord. Naar het schijnt, is deze bekrachtiging verzekerd, daar de drie partijen, die de meerderheid vormen, haar instemming hebben be- tu gd met de resultaten van de Ronde Tafelconferentie. De Italiaanse premier, Alcide de I Politieke commentators evenwel gelo- Gasperi, is gisteren naar de afgelegen! ven. dat hij voornamelijk de bezorgd- bergachlige streken van Zuid-Italië heid van de regering wil tonen als ge- vertrokken, om zich op de hoogte te volg van de eisen der Zuid-Ital aanse stellen van de tragische omstandig-; boeren. Op Sicilië ontruimen honder heden, die geleid hebben tot 'n groei-, den boeren en hun gezinnen 6 000 ha ende campagne van landloze boeren, land, dat zij in het begin van de week om grond van grootgrondbezitters in hadden bezet, daar zij vernamen, dat bezit te nemen. In de afgelopen week heeft de regering meer dan 40.000 ha aan de boeren overgedragen. Het be zoek van De Gasperi aan een gebied, dat bijna 2.000 jaar in een achterlijke toestand verkeert, wordt beschouwd als een belangrijk politiek gebaar. Naar het officieel heet, zal hij een nieuwe weg openen en irrigatieprojec ten ontvouwen, die uit een schenking van 450 millioen dollar in h.et kader van de Marshall-hulp zijn gefinancierd. **«0-HCLLA*r, het provinciaal bestuur hsd besloten, „enige du'zenden hectaren" land van grootgrondbezitters te onteigenen en terstond aan hen over te dragen. Nader wordt gemeld, dat kort na aan komst van premier De Gasperi, n Zuid- Italië ernstige botsingen tussen politie en boeren hebben plaats gehad. De pre mier was vergezeld door de min ster voor Landbouw, Segni. Hij verklaarde tegenover de landarbeiders, dat hij op dracht gaf, om de verdeling van 3.500 ha land, afkomstig van grot® bezittin gen, te bespoedigen. De m nister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, heeft de politie gelast, indien nodig, geweld te gebruiken. Functionarissen verklaarden, dat d t was geschied, omdat de door commu nisten geleide algemene vakbond de overeenkomst met de regering niet was nagekomen, om onder de Zuid-Italiaan se boeren n;et „te agiteren", zolang de plannen voor de verdeling van de 3.500 ha niet waren uitgewerkt. De Gasperi was eveneens vergezeld door drie Amerikaanse economische ex perts. Een groep landeigenaren en industr'- ëlen ln Noord-Italië heeft 235 ploegen verzameld voor de kapitaalloze boeren, die land zullen ontvangen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald, dat op de Zondagen 4 en 25 December 1949 gereden mag worden met auto's en motorrijwielen. Nu de algemene beschouwingen rond de Rijksbegroting in de Tweede Kamer beëindigd zijn zonder veel resultaat ge bracht te hebben, oppert een der pro minente parlementsleden de wenselijk heid, dat het publiek eens zijn mening geeft over deze debatten. O.i. is echter zwijgen bij al dat gepraat beter. Is het niet tekenend, dat er na uren praten in de Kamer zelf een onbevredigd gevoel heerst. Nu is het niet gemakkelijk om het de mensen naar de zin te maken. Zegt een Raads- of Kamerlid nooit eens iets. dan moppert de kiezer: „Die kerel doet nou nooit eens zijn mond open". En opent de afgevaardigde de sluizen van welspre kendheid, dan Doch ook sommige Kamerleden blijken met gauw; bevredigd. Neem b.v. eens de houding jegens „onze Mansholt". Aan gezien deze zeer geachte Exfcellentie naar Washington moest afreizen voor een voedselcongres. welk reisje toch echt geen snoepreisje is, al gaat het dan ook over eten en al zal er licht een klein ..etentje" op overschieten, had zijn be groting voorrang. Wij hadden het nu bij zonder attent gevonden, wanneer minis ter Mansholt, die zo kordaat de distributie-aria aftikte, met een wel komstlied als b.v.: „Hulde aan de minis ter. die alles deed van de bon" begroet was. Maar de Kamerleden hadden andere woorden op hun noten en zo werd de bewindsman, naar het hoofd geslingerd, dat hij helemaal blijkbaar vergat, dat h.j minister is ook van Visserij. Wij vinden zulks maar visjes zoeken in laag water. Hoeveel Nederlanders zullen geweten hebben, dat de „bonnen-minister" behal ve Landbouw ook nog de vissen en der- zelf der belagers, de vissers moet beva- deren? Maar het betreffende Kamerlid had dat maar netjes uitgevist. Hetgeen niet verhindert, dat wij die „geachte af gevaardigde" toch niet iemand vinden om mee uit vissen te gaan. Onze mening is n.l.. dat „onze Mans holt" best verstand van vissen heeft en ongetwijfeld, zo nodig, de hengel en het schepnet ter hand neemt, zonder zich re laten „scheppen". Heeft hij niet goed uitgevist, hoe alle Nederlanders in de ■j afgelopen distributie-periode genoeg bo- ter bij de vis in letterlijke zin dan zouden kunnen krijgen? En gaat hij nu weer niet in Washington een snoekje uit gooien om een kabeljauw aan de haas te slaan? Want reken maar, dat zijne Excellen tie allang uitgevist heeft, dat, wanneer er nog met succes gevist wil worden na het verlies van het Indonesische vis water, men bij de pachter van genoemd visdomein, dus over de Oceaan, zijn dob ber moet proberen uit te mogen wer- .pen Wat een hele dobber zal zijn! ANALYST In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken, wijst de minister er op, dat het niet te ontkennen valt, dat tengevolge van de devaluatie de prijzen van ver schillende voor het levensonderhoud van belang zijnde goederen een zekere verhoging zullen moeten ondergaan. Het is thans echter nog niet mogelijk op verantwoorde wijze te schatten, hoe groet uiteindelijkde invloed hiervan zal blijken te zijn op het huishoud budget der consumenten. Beperking van de consumptie kan schadelijk zijn voor de arbeidsproductivi teit en dit is een van de vele redenen waarom de consumptie-heperking niet groter mag zijn dan strikt noodzakelijk is en zo billijk mogelqjf dient te worden verdeeld. Voorts is het m dit verband van belang dat door zo volledig mogelijke be nutting der aanwezige mogelijkheden tot vergroting der productie 0p korte ter mijn de consumptieverlaging tot het on vermijdelijk minimum beperkt blijft. Met de vraag bij welke stand van de produetie-index voor de werknemers het levenspeil van 1938 blijvend zal zijn verzekerd, wordt het probleem naar fie mening van de minister te abstract ge steld. Wanneer desniettemin van het af- zetvraagstuk en van alles wat hiermede samenhangt voor een ogenblik zou wor den geabstraheerd, zou men kunnen stel len, dat voor het bereiken van een toe stand, waarbij de consumpte voor de werkende bevolking weer op het niveau van 1938 verzekerd is, tenminste een stij ging van de waarde van de productie rne' rond 1 milliard of met ca. 8 pet. nodig zou zijn. Teneinde echter voor een waarde van 1 milliard additioneel af te zetten zal tegen relatief lagere prijzen moeien worden aangeboden. Dit houdt in. dat net te produceren kwantum mat belangrijk meer dan 8 pet. zal moeten stijgen, een De secretaris van staat voor staatkun dige hervormingen, prof. mr K. L. J. Ent hoven, die op 3 December na 37 jaren in Indonesië te hebben gewerkt, naar Ne derland vertrekt en zich in Den Haag gaat vestigen, heeft in een onderhoud met Aneia ernstig gewaarschuwd, dat In donesië in de toekomst zonder' Neder lands beste zonen groot risico loopt De R.T.C. is goed geslaagd op één punt "na: Nieuw-Guinea. Dit is jammer. Ik deel. wat Nieuw-Guinea betreft, de opvatting van de voorlopige fede rale regering, welke voor afstand van dit gebied aan de R.I.S. adviseerde. Het Unie-statuut is goed. Ik geloof aan samenwerking tussen Nederland én In donesië. Aan Indonesische zijde heeft men echter veelal de gedachte, dat Neder land en de Nederlanders die samenwer king tot elke prijs willen voortzetten, om dat Nederland zonder uitlaat in Indo-) nesië zou terugzinken tot derde- rangs-mogendheid en de welvaart van Nederland een anherroepeljjke slag zou krijgen. Ik geloof daarvan niets. Nederland en de Nederlanders kunnen zich zonder In donesië wel reddenaldus prof. Ent hoven. „Niet Nederland, maar Indonesië heeft alles te verliezen bij een staking van Nederlandse activiteit in dit land. Niet enkel op technisch financieel- economisch of cultureel gebied, maar in het gehele overheidsapparaat. Geen ander volk is bereid zoveel te doen tegen zo weinig beloning als de Nederlanders, die in Indonesië werkzaam zijn". voorlopige raming heeft geleid tot een schatting van ca. 16 pet. Het brutobetalingsbalanstekort oe- droeg in 1948 1474 mülioen. Het totaal van deze financieringsbronnen bedroeg 1585 millioen, hetgeen 111 millioen meer is dan het hiervoor genoemde bruto betalingsbalanstekort. Deze 111 millioen is gelijk aan de netto vermeerdering van e deviezenvoorraad van de Nederlandsche Bank. De minister acht het niet aanne melijk dat het evenwicht in de betalings balans uitsluitend zal kunnen worden be reikt door opvoering der productie. Een zekere beperking in het verbruik zo veel mogelijk naar billijkheid door alle groepen der bevolking te dragen zal voorshands onontkoombaar zijn De verwachting geldig van heden- 5 tot morgenavond luidt: S Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, voorname- lijk in de Noordwestelijke helft van i het land. Krachtige, langs de kust nog nu en dan harde of stormach- tige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 22 November: Zon op 8.11 j uur onder 16 41 uur: maan op 11 28 uur, onder 17.51 uur. Hedenavond zal de H. Vader Zich via de radio met een speciale boodschap wenden tot alle zieken der wereld. Hij zal hun vragen, dat zij hun gebeden en hun lijden offeren, opdat het H. Jaar 1950 aan de mensheid de zegeningen van de vrede moge brengen. Het Italiaanse H. Jaar-comité heeft reeds aan de zieken een afschrift doen toekomen van een speciaal gebed voor de zieken. De internationaal bekende paardrjjd- ster gravin Ellen von Hohenau is van plan in het begin van het H. Jaar 1950 zonder gezelschap te paard van Garmisch in Beieren naar Rome te gaan om de eer betuigingen van de Duitse paardrijders aan de Paus over te brengen. De 52-jarige gravin zal haar Arabische merrie. Bella Gisela genaamd, berijden. Zij hoopt deze pelgrimstocht in ongeveer 35 dagen te volbrengen. Zij zal in kloos ters overnachten. De gravin is, als leerlinge van kardi naal Faulhaber, aartsbisschop van Muen- chen-Freising, in 1937 tot het Katholicis me overgegaan. Zij zal van de kardinaal en van de bisschop van Fulda, mgr. dr. Johannes Dietz, introducties meekrijgen voor hoge functionarissen van de Kerk. De gravin, die in 1928 de Salerno-beker won, is ook bekend als enige Duitse polo- speelster (te paard). De President van Panama, Daniel Chanis, is Zondag afgetreden, nadat een groep opstandige politie-functionaris- sen de controle over de hoofstad in de loop van de nacht had overgenomen en het paleis van de President had doen omsingelen. Tevens wordt gemeld, dat'de politie een aantal leden van de regering heeft gearresteerd. De vice-president, Robert Chiari, is tot president benoemd. Hij legde de eed af als president van het opperste gerechts hof- De opstandige politie erkende hem onmiddellijk. Door tussenkomst van bui- tenlandse diplomaten heeft men kunnen voorkomen, dat er een bloedige botsing in de stad plaats had. Chiari bekleedde zijn ambt pas gedurende minder dan vier maanden. Uit aanvullende berichten blijkt dat de onrust in Panama het gevolg is van de afzetting van politiehoofden 'die ernstige onregelmatigheden zouden hebben be dreven. Daardoor is een conflict ontstaan tussen de enige gewapende macht van Panama (de politie) en de uitvoerende macht. Terwijl de minister van Binnenlandse Zaken, Bellido, de nieuwe politiehoofden naar hun hoofdkwartier vergezelde, heeft Vallariro, de eerste assistent van het af gezette politiehoofd, de minister en zijn gevolg doen aanhouden. Om het paleis van de president is een grote wacht geplaatst, terwijl gewapende politiemannen de electrische centrales en andere strategische punten bewaken- André S. Robineau, ambtenaar bij het Franse consulaat te Stettin (Polen), zou Vrijdagavond per vliegtuig naar Parijs v ertrekken, doch verdween spoorloos. Bü navraag van een der lea. van de Franse ambassade ver klaarde een Poolse autoriteit „op ere woord", dat Robineau aan boord van het vliegtuig was gegaan. Later be richtte radio Warschau, dat Robineau vóór zijn vertrek werd gearresteerd en bekend heeft zich aan spionnage-acti- viteit schuldig gemaakt te hebben. HU zal voor de Poolse rechtbank terecht staan. Voorts werd medegedeeld, dat een em ployé van het Franse consulaat te Wroc law (Breslau) reeds eerder werd gearres teerd en eveneens terecht zal staan. Ten slotte werd geëist, dat Fernand Renaud. tolk van de Franse ambassade te War schau en een andere Fransman, die wer den „ontmaskerd als medeplichtigen in een spionnagekomplot", Polen zullen ver laten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1