Generaal Eisenhower en Rusland VALDA Missie drijft op koffie en klapper De minderheden in Indonesië Achter de coulissen strijdt de toneelwereld R De Zwarte Vos SwSSabLvJE gsês&WsSSsö» F0KKELMAN Uiterste welwillendheid beschaamd Onderhoud Mc.- Cloy-Schumacher ADIO Libye zelfstandig Rode haan kraaide in Deventer en Twello Ilongerperiod en een ramp voor Flores Een verklaring van bevoegde zijde programma De Bruin nam revanche op Barthelemy Nationaal kegelconcours in Amsterdam hussel behoudt de DINSDAG 22 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 Neem een doos echte P>/V STILLES KEELPIJN TIEN TRACTOREN EN EEN LAND KAN ZICH VOEDEN Waarom die oppositie tegen de politiek van Adenauer AUTOBOTSING EIST EEN DODE MINAHASSA KAN TOT HAAR RECHT, KOMEN Een dubieuze puntenzege Uiterlijk op 1 Jan. 1952 HENRI DE GREEVE EN DE MINDERHEDEN RIJDEN MET EEN OVERSTAPJE SCHAAKRVBRIEK LEIDING Door C. B. Booth. KRAMER WINT OPNIEUW VAN GONZALES VOETBAL-UITSLAGEN NEEN, NIET, BAREND SZ „Rusland ontdekte Spitsbergen en Nova Zembla door Dr. A. v. d. WEY O. Carm. Het is niet onze bedoeling een beschouwing te wijden aan het gehele boek van Eisenhower „Kruistocht door Europa" (Heinemann, Den Haag '49 J). Wel achten wij dit werk buitengewoon belangrijk en vertrouwenwekkend, want vanachter dit boek rijst een eerlijke, serene en nuchtere gestalte op. Nu vrijwel heel de wereld weer rekent met kans op oorlog tussen Amerika en Rusland is het wel de moeite waard na te gaan, hoe deze voorvechter van de vrede zijn hoopvolle verwachtingen tegen over Rusland stuk voor stuk zag vergaan. Eisenhower heeft nooit het wantrouwen van Churchili gekend. Hij kantte zich heftig tegen Churchills Balkan-invasie plan want hij rook daarin ..politieke" motieven. Eisenhower voet-de de oorlog als allround generaal en wenste met di plomatie en politiek weinig of geen re kening te houden. Of hij hiervan achter af spijt heeft, betwijfelen wij ten zeerste, maar wellicht was het voor de mens heid toch beter geweest indien hij ook met niet-militaire factoren meer reke ning had gehouden. In het laatste hoofdstuk behandelt Eisenhower zijn houding en inzichten tegenover Rusland. Hij had fiducie in een goede, blijvende samenwerking, want Amerika en Rusland hadden eigenlijk nog geen conflicten gehad, integendeel Steeds waren de betrekkingen (met klei ne onderbreking) uitstekend. Vanaf 1941 waren zij van elkaar afhankelijk om de overwinning op Duitsland en Japan te be halen- Wel zag Eisenhower de Ideologische verschillen en tegenstellingen: „Ideolo gisch gezien echter, stonden zij diame traal tegenover elkaar; in de Verenigde Staten hing men een sociale en politieke orde aan. die was gebaseerd op persoon lijke vrijheid en menselijke waardigheid; Rusland, aanhanger van de dictatuur van het proletariaat, scheen in Westerse ogen gedompeld in een vorm van staatsabsolu- tisme onder leiding van een kleine groep". De kloof tussen deze twee regeringsstel sels zou natuurlijk wel aanleiding kun nen geven tot een verdeling der wereld in twee vijandige kampen en met het uit. eindelijke gevolg van een nieuwe oorlog. Eisenhower had echter bij de bevrijding nog de hoop, dat men ,,practisch" wel tot demping van die kloof zou kunnen komen; trouwens ook Stalin uitte zich in die zin toen! Als het gelukte die gevaar lijke tegenstelling op te heffen, dan zou de mensheid voorlopig gerust kunnen gijn. Met grote ernst en menselijke be wogenheid construeert Eisenhower die nu vrijwel utopistische mogelijkheid: „Wanneer echter deze kloof in practijk zou worden overbrugd door doeltreffen de methoden van samenwerking, dan zou de vrede en de eenheid op deze wereld zijn verzekerd. Geen enkel ander ver schil tussen de volkeren kon als een bedreiging voor de wereldeenheid en -vrede worden beschouwd, zolang er we derzijds vertrouwen bestond tussen Ame rika en de sovjets". Eisenhower zag Berlijn als het practi- sche laboratorium van die samenwer- kingsproeven. Hartroerend zijn het ge loof, de goede trouw en het geduld van de Amerikaanse opperbevelhebber om tot een practische goede verhouding te komen. Hij wenste eerst een goede men taliteit: „Ónze voornaamste hoop was dan ook gevestigd op het opbouwen van een vriendschappelijke aanvaarding van el kaar als persoon onder degenen, die met het bestuur over Duitsland waren belast, op vreedzame wijze strevend naar een gemeenschappelijk begrip en een gemeen schappelijk doel: ons aller welzijn Ir. de oorlog had hij dankbare ervaringen opgedaan bij theoretische en persoonlijke verschillen van inzicht tussen de verbon den legeroversten- Het was hem vrijwel steeds gelukt ..practisch" een bevredi gende oplossing te vinden. Hierop was lijn vertrouwen in de samenwerking me de Russen voornamelijk gebaseerd. Aanvankelijk leek een blij.vende goede verstandhouding wel mogelijk, want bil het gevierde bezoek van Eisenhower aan Stalin toonde deze „grote belangstelling voor de Industriële, wetenschappelijke, opvoedkundige en sociale prestaties van Arnorika Hii herhaalde verschillende ma- fen dat het voor Rusland noodzakelijk l anede voet te blijven met de Verenigde Staten- Hij zeide via de tolk: Er zijn vele gebiederwaarop wij Ame rikaanse hulp nodig hebben Generaal Zoekoff werd de trait d'union tussen Eisenhower en Stalin. Beide ge neraals konden het uitstekend met al kaar vinden; alleen klaagt Eisenhower over de geringe bevoegdheid van Zoe koff om in Berlijn iets 'met hem te re gelen want altijd moest Moskou eerst gehoord worden. Een uitnodiging tot een tegenbezoek in Amerika werd door Zoe koff wel direct aanvaard, doch „ziekte" werd het excuus voor de uitvoering. De wederzijdse goede verstandhouding tus sen Eisenhower en Zoekoff verhinderde echter niet de toeneming van incidenten, zoals het aanhouden en plunderen van Amerikaanse auto's en treinen. Door het niet-verstaan van eikaars taal kon men de heftigheid der verschillen moeilijk verzachten. Eisenhower wenste vast te houden aan de verdragen der beide rege ringen. maar enkele medewerkers wil den de Russen de tanden laten zien. Eisenhower bewaarde echter zijn lank moedigheid, maar na de herfst van 1943 zag ook hij in, dat zijn vredesplan mis lukt was! Deze mislukking acht hij even fataal, als de eigenmachtige daden van Hitier. Mussolini en Hirohito in de jaren vóór 1940: ,,De naam van bijna ieder klein land in Oost-Europa herinnert ons aan de verijdelde doeleinden, waarvan reeds voor Pearl Harbour, het Atlantisch Handvest met zoveel dapperheid sprak Angst, twijfel en verwarring zijn het deel van hen, de in deze oorlog stre den en hem wonnen met het vurig gebed, dat dit dan toch de oorlog mocht zijn, die aan alle oorlogen een eind zou maken". Dit is de bittere klacht van een ontgoochelde, edelmoedige strijder! Militaire paraatheid, een vruchtbare economisch-sociaie politiek, versteviging en sanering der democra tie acht deze veldheer iju het eerst gebodene voor de nog vrije volkeren! Gisteravond ontstond een felle brand in een opslagplaats van de vleeswaren- en conservenfabriek Anton Hunink aan de Boxbengerweg te Deventer. Het vuur vond gretig voedsel in de houtwaren, stookmiddelen en houtwol, die zich in de opslagplaats een vrijstaand houten gebouw bevonden. De sterke rookont wikkeling belemmerde het blussingswerk ten zeerste. Desondanks slaagde de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, er in het vuur na een klein uur in te sluiten. Om ca. kwart over elf was men de brand meester en kon met de nablussing worden begonnen. De fabrieksgebouwen, waarin de vleeswaren worden bereid, bleven gespaard. De scha de is echter vrij groot, maar wordt door verzekering gedekt. Ook in Twello bij Deventer woedde gisteravond een brand. Hier betrof het de stoom-, was- en strijkinrichting van C. Meeuwse aan de Rijksstraatweg. Het vuur woedde aanvankelijk alleen in de drogerij, doch breidde zich snel uit tot het gehele fabrieksgebouw. Herhaaldelijk kwamen explosies voor, afkomstig van vaten met wassmiddelen. De brandweren van Twello en Terwolde wisten alleen het achterste deel der fabriek te behou den. Men meent, dat de machines in het gebouw gerepareerd kunnen worden. Een groot deel der onderhanden zijnde was goederen werd gered. De schade kon nog niet worden overzien, doch de fabriek was verzekerd. John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft gister- avond te Bad Homburg, nabij Frankfor., dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische oppositie in het Westduitse parlement, ontvangen. Schumacher was vergezeld van dr. Carlo Schmid, voorzitter van de parle mentaire commissie voor buitenlandse zaken en Erich Ollenhauer, Schu macher's plaatsvervanger. Men meent te weten, dat McCloy uit de eerste hand inlichtingen van de socialistische leiders wilde verkrijgen over de redenen van hun voortdurende oppositie tegen de buitenlandse poli tiek van de Westduitse kanselier en in het bijzonder tegen het Ruhr-statuut. Geen der deelnemers wilde zich na da bijeenkomst uitlaten over de besprekin gen. Gistermiddag is op de Arnhemse weg te Apeldoorn een vrachtauto, die links af wilde slaan, door een personenauto in de flank aangereden. De vrachtauto sloeg om en een inzittende, de 29-jarige A. K. uit Apeldoorn, geraakte dusdanig met het hoofd bekneld dat hij in zorg wekkende toestand naar een ziekenhuis „Van bevoegde zijde" verstrekte men aan A.N.P. de volgende verklaring over de kwestie van de minderheden in Indo nesië: ,Er heerst omtrent de minderheden in Indonesië veel begrips- en spraakverwar ring. Gewoonlijk pleegt men onder min derheden te verstaan de Europeanen, Arabieren en Chinezen, die in Indonesië van uitheemse oorsprong zijn, door de gehele archipel verspreid zijn en bijna overal kleine minderheden vormen. In de laatste tijd spreekt men echter van minderheden in verband met de Mi nahassa, Ambon en Timor. Men verstaat hierbij onder minderheden een stroming, die in bedoelde gebiedsdelen de afschei ding vao de straks in het leven te roepen Verenigde Staten van Indonesië nastreeft. Deze afscheidingsbeweging is het sterkst in de Minahassa. Minder sterk is zij op Ambon, terwijl zij op Timor slechts ge ringe aanhang heeft. De Minahassa is een gebied ter grootte van de provincie Noord-Brabant, met een zielental, dat beneden de helft van het zielental van die provincie blijft. De be- bewoners van de Minahassa zijn vrijwel allen christenen. Hun ontwikkelingspeil is vrij hoog. Analphabetisme komt er wei nig voor. Van ousher zijn de Minahassers over het gehele gebied van de Indische archipel uitgezwermd. Zij leveren aan an dere gebiedsdelen van Indonesië intellec tuele krachten. Zo is b.v. in de staat moest worden overgebracht. Daar is hij j 0ost_Indonesië> dje een bevolkingsaantal van ongeveer 20 maal de bevolking van de Minahassa heeft. 60 pet van de ambte naren uit de Minahassa afkomstig. later overleden. De bestuurder van de vrachtauto en de inzittenden van de personenauto kwamen met de schrik vrij- WOENSDAG 23 NOVEMBER. HILVERSUM H (418 M-) Gram.. 7.00 NWS.; 7.30 S* "v^ 'jleken; 9.00 Weerberichten, 9.03 v. u-dionc 30 f??SKoor 13.20 Mandolinemuziek; Blaaskwint'et en plano; 14 20 schap en soliste 14.5» Gram., 17.30 soliste; «.SO V- d- .^^e^ingsüu"8; 1M0 Zigeunerkwintet- 17.45 Rerg™ula.45 0«n- Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM I (301.5 M.) 7.00 VARA, 10.00 vK 10 20 VARA. 19.30 VPRO. 20 00- 4.04 VARA' 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.20 Sluiting, s 30 Nws.8.43 Gram.; 8.50 V. d. vrouw; 9 00 Weerberichten 9.03 Gram.; 10.00 Causerie, 10.05 Morgenwijding; 1020 V. d. VJVUW. U.O, r-ram' 12-00 Accordeonmuziek, 12-33 V. n- olaHpiand- 12.38 Hawaiianmuziek; 12.55 Kalen- Slr'13 00 NWS.; 13.15 Dansmuziek; 1400 Ge- der, 13.UV Toi.ortrnnc 15.00 «nr'okën portret; 14.15 Jeugdconc.L i5.uu srnïrierkoor; 15.20 Jeugdhoorspel; 15.50 Piano- ^Sfracht- 16.00 V. d. jeugd; 18.30 Sluiting; M» promenade-ork.; I8.00 Nws.; 18.20 Gram w.rt Striidkr.; 19.00 Causerie; 19.15 18.30 Ned. S U Jeugd; 20.00 Nws.; 20.10 Keportage. ns-herdenklng; 20.20 Hoor- Herman Heye en plan0; 22.25 Populair wetensch causerie; 22.40 Kwartet; 23.00 Nws.; 23'rADIODISTRIBUTIE m: 7.00 Vl. Br. m 7-30 Pauze. 8 30 VI- Br. Nws. 7.05 Gram 1000 Eng. E°P NwflOlïv.d. «Lvr. U.0C>M Nws- "13.15 Operamuz- W-OO Gr^i H tó week). 16.30 Pauee. 17-30 Keolw- Ua avia 18-00 Bérommünster Ork. Dumo!nt. VI Br. V d- Sold. 19 00 Nw.> 19-30 Lied jes; 19.50 Feuilleton. 20.00 Operette rap sodie. 22.00 Nws. 22-15 Fr. Br. Jazz- 22-55 Nws. 23-00 Lux- Musette- en dansmuz. 23.30—24.00 Topical Half Hour. RADIODISTRIBUTIE IV' 7-00 Lux- Nws- 7-15 „Bonjour ie Monde!". 7.30 Pau ze. 8 30 Fr. Br. Conc. 910 Symph. pr. 10-00'Lux. Ménage en Musique (VL). 11.00 Idem (Fr). 11.30 NWDR Gram- 12.00 Eng. L-P Nathan en ork. en Parry sex pet. 12.45 Voordr. 13-00 „Mrs- Dales D.ary". 13.15 BBC Var- ork- 14.00 BBC Opera ork 16 00 Eng. L.P- Rio Tango ork- 16-30 Pauze. 17-30 Fr. Br. gram- 18 00 V. d. Sold. 18.30 Grace Moore en Rich- Tauber. 18 45 Eng. L.P- Ork. 19 00 v d. jeugd. 19.45 Hoorsp. 20.00 Fr. Br. Symph. Mahler. 21.25 grote meesters. 22-00 Eng H-S. Nws. 22.15 Tweede ge deelte BBC Symph. ork. o-l-v- Sir Mal colm Sargent. 23-00 Eng. L.P. Nws- 23-15 „Topic for to night". 23-20—24-00 Heath •n e na- Eind vorige week is in de toneelwereld een strijd ontbrand waarbij vergeleken de onschuldige acteurswisselingen die na ieder seizoen plaats hebben, slechts kin derspel zijn. Zoals we reeds schreven, loopt 1 Maart 1950 de overeenkomst van de Amsterdamse Stadsschouwburg af met het Amsterdamse Toneelgezelschap. Binnenkort moet dus de beslissing val len of het contract met het A.T.G. zal worden verlengd. Het nieuwe gezelschap onder leiding van Guus Oster waarover wij reeds enige mededelingen deden dient zich aan als nieuwe candidaat voor de plaats van vas te bespeler van de Stadsschouwburg. Deze candidatuur komt o.i. op een on gelukkig ogenblik. Er mogen stemmen op gaan tegen sommige figuren uit het A.T.G., niemand zal kunnen ontkennen dat dit gezelschap een hoog artistiek peil bereikt. Geen ander gezelschap kan sinds de bevrijding op zoveel belangrijke vertoningen wijzen als het Amsterdamse We denken aan Richard III, aan King Lear, Ijlidzomernachtsdroom Egmont en nu weer Van Dalsums jubileumstuk „De moord in de kathedraal". Niet voor niets ontving Van Dalsum dezer dagen de hoogste onderscheiding die aan toneel spelers wordt uitgereikt en die voor hem slechts Bouwmeester en Rooyaards kregei;. Dit gezelschap van voor een deel niet meer jonge, maar voortreffelijke spelers heeft wat het artistieke betreft de wer kelijk leidende positie ingenomen die aan een vaste bespeler van de hoofd stedelijke schouwburg past. En zou men nu deze groep uit de Schouwburg ver wijderd willen zien door een van alle kanten bijeengeraapt gezelschap, dat in derdaad goede krachten heeft aangetrok ken, doch dat In de figuur van Oster meer waarborg biedt voor stukken „die het bij 't publiek doen" dan voor grote toneeldaden? Men weet dat het nieuwe gezelschap veel acteurs heeft aangezocht die thans bij Comedia werken. Geeft dit aanleiding tot de gedachte dat het Comedia wel eens zou kunnen zijn die het loodje legt, de activiteit van Comedia's directeur Cor Hermus die rèeds met diverse nieu we krachten in onderhandeling is wijst er veeleer op dat deze bekwame leider niet van zins is zich uit de groep van vijf gesubsidieerde gezelschappen te laten verdringen. De Raad van Toezicht voor de Toneel coördinatie heeft gisteren in een spe ciale bijeenkomst de nieuwe situatie be studeerd en de heren Oster en Hermus gelegenheid gegeven hun standpunt uit een te zetten. Waar de thans heersende strijd ten slotte op uit zal lopen is met geen mo gelijkheid te zeggen; een oplossing zou zijn dat het nieuwe gezelschap, voorlopig zonder subsidie, toont wat het waard is. De vraag is nu of het voor de Minahas sa beter is een onderdeel te blijven vor men van de V. S. I., waar zij dan hun cultuur en beschaving kunnen uitdragen, of zich van de V. S. I. af te scheiden. Over die vraag wordt in de Minahassa verschillend gedacht. Bij de in October j.l. gehouden verkie zingen hebben de partijen, die voor af scheiding waren, niet de meerderheid kunnen bereiken. Op de andere partijen werden anderhalf a tweemaal zoveel stemmen uitgebracht als op de afschei dingspartijen, zodat het dus wel zeer de vraag is of in de Minahassa een meerder heid voor afscheiding te vinden is. „Doch hoe dit -ook zij, ter Ronde- Tafelconferentie is overeengekomen, dat op aanbeveling van de Unci in bepaalde gebieden een volksstemming kan gehou den worden, die zal beslissen over de vraag of dit gebied een afzonderlijk deelgebied zal vormen. Is die beslissing positief, dan kan dit deelgebied zich later verzetten tegen de constitutie, in welk geval dit deelgebied de bevoegd heid krijgt over een bijzondere positie met het Koninkrijk der Nederlanden en de V. S. I. te onderhandelen. Op deze wijze kan het beste recht gedaan wor den aan de verschillende stromingen, die ill de Minahassa leven. Er is nl in de Minahassa ook een stro ming, die'niet wil weten van afscheiding, maar wèl de Minahassa tot een afzonder lijk deelgebied wil verheven zien. Deze oplossing, die de minst radicale is, kan het eerst tot haar recht komen. Gebeurt dat, dan kan dit als een voorbereiding gezien worden voor de mogelijkheid, dat dit deelgebied zich in een bijzondere posi tie tot het koninkrijk zou plaatsen. Door de afscheidingspartijen, welke in de Minahassa aanwezig zijn, is er over geklaagd, dat zij niet aan de R. T. C. heb ben kunnen deelnemen. Dit is in zoverre onjuist, dat ter R. T. C. slechts gebieds delen vertegenwoordigd waren, en niet bepaalde politieke partijen uit enig ge biedsdeel. Zij konden dus niet als gelijk waardige partij met Nederland, de repu bliek en de B. F. O. aan de R. T. C. deel nemen. De wens, dat van di.t beginsel ten behoeve van bepaalde politieke par tijen uit de Minahassa zou worden afge weken, kon niet worden ingewilligd, daar dit uiteraard consequenties zou hebben gehad, welke niet aanvaard konden wor den. Wel hebben zij gelegenheid gehad zich ter R. T. C. te doen horen, maar hier hebben zij geen gebruik van willen ma ken", aldus de verklaring, welke wij van zelf geheel voor rekening van deze „be voegde zijde" laten. „Hadden wy onze koffie- en klapper plantage niet, dan konden wij de helft niet doen van wat wij nu doen", ver telde pater H. Hermens S.V.D., missio naris op Flores, aan een redacteur van het K.N.P. „Op onze koffie- en klap perplantage drijft onze missie. Flores, het bolwerk van het Katholicisme in Indonesië, van waaruit in de toekomst de Katholieke Kerk zich over geheel de eilandengroep moet verspreiden, telt 425.000 Katholieken, doch allen dood arm. Zo arm zelfs, dat verschillende streken ieder jaar een hongerperiode kennen. De missionarissen hebben deze mensen het geloof gebracht, maar het is ook hun taak hun materiële zorgen te verlichten. De bevolking van Flores is reeds sedert eeuwen, van geslacht op geslacht, onder voed. Het sterftecijfer is onder de kin deren zeer hoog. Gemiddeld sterven er van de honderd kinderen onder de veer tien jaar er ongeveer 30. In sommige dor pen is het zelfs zo erg, dat er van iedere twee kinderen onder de veertien jaar er één sterft". De oorzaak van deze geregeld terug kerende hongerperiode ligt in de gebrek kige landbouwmethodes van de Florme- zen. Met een stok en een stokje met wat ijzer bewerken zij de toch zo uiterst vruchtbare grond. Onder de halve meter dikke graslaag (alang-alang) ligt nog min stens twee meter van de beste humus- grond. Ook economisch staat Flores zeer zwak. Tot nu toe heeft de Nederlandse regering nog steeds bijgepast. „Het is evenwel mogelijk", aldus pater Hermens, „binnen vi)f jaar de steeds weer terugkerende hongerpe- riodes te keren. Wanneer Flores zou beschikken over een tiental zware tractoren met bedienend personeel, dan zou voldoende grond gescheurd kunnen worden en bebouwd om de gehele bevolking ruim van voedsel te voorzien". Als voorbeeld haalde pater Hermens aan, dat de broeder van de missiestatie een stuk grond bebouwt van 50 ha. Daar mede voedt hij het gehele jaar door 600 personen driemaal per dag. „Om al het prachtige werk van de mis sie niet te laten verloren gaan is het noodzakelijk", aldus pater Hermens, „ook op sociaal-economisch terrein de handen uit de mouwen te steken. Het is niet vol doende, dat wij in Indië Gods Woord heb ben gebracht, het is ook onze taak om mede te werken aan een redelijke wel stand van de bewoners. En dit geldt niet alleen voor Flores, doch voor geheel de Archipel. Het is een werk, dat in het be gin een grote investering vraagt, doch later ruim zijn geld opbrengt. Dit geldt niet alleen voor Flores, doch ook voor de andere missiegebieden. De missie moet met haar sociaal-economisch program geholpen worden. De bevolking moet een zekere welstand bereiken. Het communisme steekt immers ook in Indo nesië zijn kop op en een rood gevaar in deze gebieden is lang niet denkbeeldig. „Flores is thans een Katholiek kind", aldus pater Hermens, „het moet nu een Katholieke man worden". De missie moet kunnen beschikken over ingenieurs en doctoren, die een ge zonde economische toestand kunnen scheppen. Zij heeft jonge boeren nodig met een gezond idealisme, die met hun ervaring en hun materiaal de bevolking helpen bij het bebouwen van hun grond. De arme christenen moeten door een ver beterde levensstandaard verlost worden van ziekte en ondervoeding. Er moeten huizen komen, waar de zieken opgenomen worden Het sterftecijfer moet omlaag. Flores, 'het tweede Ierland, moet zijn priesterzonen kunnen laten studeren op eigen kosten, zodat het 't centrum wordt vanwaar zij worden uitgezonden tot be kering van geheel Indonesië". Jan de Bruin, de jongen die in een jaar of twee van lichtgewicht tot een man van middengewicht groeide, verloor ongeveer een jaar geleden, midden in dit labiele proces, gedecideerd van de Franse neger Serge Barthelemy, omdat de Bruin niet alleen techniek en kracht, maar toen vooral moreel ernstig te kort kwam. Gis teravond heeft hij zich in de Rotterdamse Rivièra-hal gerevancheerd door deze zelfde Barthelemy, nog steeds een der beste mid dengewichten van Europa, op punten te verslaan. Een dubieuze overwinning, vol gens velen meer dan De Bruin verdiende; wellicht was een „onbeslist", juister ge weest. Immers, in de eerste vijf ronden van deze weer technisch zeer hoog staande partij had De Bruin op afstand vechtend een kleine voorsprong veroverd. Maar toen Barthelemy het in de laatste vijf ron den in lijf-aan-lijf ging zoeken, raakte De Bruin verscheidene malen ernstig in moeilijkheden. De jury kende evenwel na de tien ronden De Bruin een kleine pun tenzege toe: wellicht zou in Frankrijk de uitslag juist andersom zijn geweest.... In het weltergewicht boksten Teun Brommer en de Fransman Lombard onbe slist in een tamelijk wilde partij. Frits van Kempen sloeg de Groninger Fré de Vries in de eerste ronde knock out. Enige goede amateurpartijen hadden tot uitslag: W. Doof onb. tegen Gerardie; p. v. Klaveren w.o.p. van J. de Jong; W. Christen w.o.p. van J. Matthey. De algemene vergadering der V.N. keurde de aanbeveling goed, om Soma- liland voor tien jaar onder Italiaans be heer te stellen. Zij hechtte eveneens haar goedkeuring aan de vorming van een onafhankelijk Libye. Met 49 stammen voor en 9 onthoudin gen werd namelijk besloten aan laatst genoemd gebied zo spoedig mogelijk en niet later dan 1 Januari 1952 onafhan kelijkheid te verlenen. De vijf slavische landen, alsmede Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Zweden en Joegoslavië onthielden zich. De beslissing t.a.v. Somaliland werd genomen met 48 stemmen tegen 7 bij dr;c onthoudingen. Met 47 stemmen tegen ,5 en zes onthou dingen sprak de assemblee zic'h uit voor opschorting vam een beslissing om trent de toekomst van Eritrea tot het vol gende jaar. De vijf landen van het Slavi sche blok stemden tegen. Etiopië, Grieken land, Liberië. de Philippijnen, Saoedi- Arabië en Joegoslavië onthielden zich. Voordat hij Zaterdagavond zijn Licht, baken begon, heeft de zeereerw. heer Henri de Greeve even de Indonesische kwestie aangeroerd. Al meer dan een jaar lang, zo zeide hij, had hij van tal rijke luisteraars brieven ontvangen met het verzoek zijn oordeel te geven over het Indonesische probleem. Hij had zulks echter niet gedaan omdat hij zich daar toe niet competent achtte. Thans echter meende hij hierop een uitzondering te moeten maken. En wel ten opzichte van het zelfbeschikkings recht der minderheden. Pater de Greev* hekelde zeer scherp de houding. w Nederland in deze heeft aangenomen. noemde die in feite eerloos en lafha g verraad. De minderheden nooit in de steek mogen laten teg welke buitenlandse druk ook. MATHéNESSERPI.29 «OTTERDAM V Odbaakredacteur. P. A. KOEISHEID, Aahterweg86L Uase). No. 6576. J. A. W. SWANE, Boekei. Ie plaatsing. Mat in twee zetten. Wit; Kc8, Del. Ta8—e5, Rb4, Pal—a6; b5 Zwart: Ka4, Tc2, Pc3; PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6567. M. Wrobel. 1. Dd2 dreigt 2. NoJ 6568. J. Suchodolski. 1. De3g3 enz. 1. Da3 of Dc3 faalt door 1Tb5: No. 6569. Pater A. C. Suyker. 1. De6 dr, 2. Dd6. 1Tc5, Pe6:. Pe8. 2. Dd6t, Pe6:t, Dc6:. 1. Da3 of Db3, Tc5, na 2. bc5:, e3—-e2. Nos. 6567, 6568 en 6569 werden goed opgelost door: A. Bergstein, Geleen (36); G Th. v. Goor, Voorburg (29); C. de Krom, Nijmegen (36); C. Laurense, Rot terdam (41); kap. J. de Nijs, Groesbeek (31); W. Suyker, Rotterdam; C. v. d. Weide, Rotterdam (36); F. U. J. H. Witte, Rotterdam (36). Nos. 6567, 6569 door: L. v. Nuys, Maas tricht (24). Nos. 6567, 6568 door: J. Dickhout, Nijmegen (35)J. v. Dijk, de Lier, A. Lips, Zevenbergsehoek (22); H. v. d. Poel, Zoeterwoude (25.) No. 6567 door: D. F. v. Enthoven, Hil versum (30): W. H. Haring Schipluiden. BOEKBESPREKING. Het oplossen van schaakproblemen door J. J. P .A. Seilberger, met mede- werking van C. Goldschmeding, 2e druk. Uitgever G. B. v. Goor Zonen, 176 blz, met 130 diagr. Eindelijk is dan in een sinds lang gevoelde behoefte voorzien: de le druk toch dateerde van 1919 en in 30 jaar problematiek is er wel het een en ander gebeurd, wat die druk volkomen uit de tijd deed zijn. Het oude boekje is dan ook niet meer te herkennen, er kan van een nieuw werk gesproken worden, aax een 50 tal blz. méér yroeg dan zijn voorganger en dat, het kan d reet gezegd, uitmuntend geslaagd is. Door geregelde stand-analyse wordt de lezer op onderhoudende wijze duidelijk gemaakt, dat oplossen niet bestaat in het proberen van willekeurige zetten. Aan het thema i® zeer veel aandacht besteed Gezien de vlucht die de thematiek ge nomen heeft, was dit ook hard nodig Alleen reeds aan de nieuwe mode, om schakeling, worden 16 blz. gewijd. Deze zullen de beginner wel wat zwaar op de maag liggen, maar hij behoeft ze ook niet ineens te verwerken. Na een 120 tal blz., besteed aan het orthodoxe probl. van twee-, t.e.n méér- zetten, komen de afwijkingen aan de beurt. Het zelfmat met zijn oudste rechten (ettelijke eeuwen!) komt er met twee probl. wel wat kaal af. Verder het helpmat en fantasie-schaak. Over het laatste is er voldoende te vinden, al is de schrijver blijkbaar geen voorstander. De retro's krijgen de behandeling, die hun toekomt, maar kwamen niet in goed gezelschap terecht, want In hetzelfde hoofdstuk worden.... de schertsprobl. behandeld. Aan het laatste Is 8 blz. besteed, o.i. rijkelijk veel. No. 105 zouden we geen schertsprobl .maar een retro noemen met als eis „het korste mat". Een retrograde analyse is nu eenmaal ernst en dat blijft ernst ook al komen we daardoor tot de merkwaardige ontdekking, dat één van de partijenaan het zetten ls. Dit idee, het spijt ons voor de componist, is reeds te vinden in het zwaarder opgezette opdrachtprobl. van B. Sommer aan A. C. White, Schwalbe 1930. Met een 20 tal probl. ter oplossing, die ook besproken worden, besluit het boekje, waarvan de uitvoering door de uitgever keurig werd verzorgd. Het kan warm aanbevolen worden en zal zijn weg zeker vinden. J. L. v. G. RECTIFICATIE VAN No. 6570. Hier moet het Paard d2 niet wit, doch zwart zijn. Maandagavond zijn de laatste partijen gespeeld van het kegelconcours, dat ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Amsterdamse Kegelbond in het RAI- gebouw te Amsterdam werd gehouden. Meer dan 3000 kegelaars en kegelaar- sters uit alle delen van het land hebben in 16 dagen de ballen laten rollen en fei is er om de ereplaatsen gestreden. De sterkste Nederlandse club werd OKA (Alkmaar), die met het schitterende cij fer van 367 hout beslag legde op Je eerste plaats (50 worpen, dus een gemid delde van ruim 7). 366 Hout voor „Alle Negen" (Roermond) was ruim voldoende voor een zeer eervolle tweede plaats, terwijl BKC (Bilthoven). dat 10 dagen lang de leiding had gehad, genoegen moest nemen met de derde plaats met 360 geworpen houten. De Amsterdammer Nefkens werd win naar op de vrije baan, Leufkens (Meers- sen) behaalde eerste plaatsen met het prachtige cijfer van 132 voor de jubi- leumbaan (15 worpen) en 8 x 120 op de Hamburger baan. De eindstanden zijn: Vijftallen heren; 1. OKA (Alkmaar) 367 2. Alle Negen (Roermond) 366, 3. BKC (Bilthoven) 360. Drietallen heren: 1. Zazoz (Valkenburg) 210, 2. Victoria (Meerssen) 205, 3. Klein Hamburg (Delft) 203. Vijftallen dames: 1. Rustroest (Delft) 311, 2. EVA (Haarlem) 306. 3. DIO (Delft) 306. Drietallen dames; 1. DIO (Delft) 177, 2. Nooit Gedacht (Hen gelo) 173, 3. WIK (Alkmaar) 166. Jubi- leumibaan: 1, Leufkens (Meerssen) 132, 2. Van Dongen Den Haag) 128. 3. Wy- nands (Maastricht) 124. Vrije baan he ren: 1. Nefkens (Amsterdam) 45, 9 x; 2. Joosten (Geleen) 45, 6 x. 44, 7 x; 3. Kenter (Amsterdam) 45, 6 x, 44, 3 x. Vrije baan dames: 1. mevr. Reumer (Delft) 45, 3 x, 2. mevr. Servaas (Amst.) 45, 3 x, 3. mevr. Doesburg (Hengelo) 45, 44. Vrije baan Hamburger telling: 1. Leufkens (Meerssen) 120, 8 x; 2. K&ntêr (Amsterdam) 120, 6 X, Zeef (Zuid*!»"*» Gr.) 120, 4 x. Vaste baan: 1. Stub be (Hengelo) 45, 4 x. 2. Piek (Doetincfaem) 45 3 x; 3 Bakker (Alkmaar) 4S, 3 X. Personele baan (enkele kaart): 1. Bag- gen Heerlen) 45, 2. Van. Dijk (Amster dam) 45, 3. De Ridder (Utrecht) 45. Per sonele baan-serie: 1. Ba-gigen (Heerlen) 129, 2. De Lange (Alkmaar) 128, 3. Van Dijk (Amsterdam) 126. Hoogste korpswerper: Eijckholt (Alk maar) 86; hoogste korpswerpster: mevr. Van Beek (Amsterdam) 76. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de Franse ere-divisie, lui den: Reims—St. Etienne. 0—0, Stade Fran caisSochaux 2—1, NiceMarseille 64, Rijssel—Roubaix 2—1, Sète—Bordeaux 22, Metz—Montpellier 52, LensRen- nes 33, RacingStraatsburg 30, Tou- lcuseNancy 20. Alle clubs hebben thans 12 wedstrij den gespeeld en nog steeds heeft Rijssel de leiding met 22 punten, gevolgd door Bordeaux met 18 punten, Sète en Metz die onder aan de lijst staan, hebben nu in Montpellier een metgezel gekregen. Deze clubs hebben elk 7 punten. 12). John Strawn begon te lachen. „De po litie. Maar m'n lieve mevrouw. We zit ten hier vijf mijl van het dorp af en de enige politieman is een suffe veldwach ter, die net zo gesteld is op zijn slaap, als hij gebeten is op de zomergasten hi ar in het dorp. Hij zou vermoedelijk ver klaren, dat we maar in Pocket Cave moesten springen. Bovendien is het nog geen politiezaak. En u behoeft helemaal niet bang te zijn; u verkeert volstrekt niet in enig gevaar!" Mevrouw Eastman gaf er geen ant woord op. Strawn wendde zich opnieuw tot Jag gers; „Geef antwoord op mijn vraag" bevai hij, „Wat had die kerel met drie vingers er mee voor, om met jou een praatje te maken? En hoe zag hij er uit? Sta niet te liegen hoor. Jaggers!" De huisknecht keek nog altijd even sip voor zich en hield zijn ogen afgewend. Ik kan u niet goed beschrijven hoe hij er uit zag, meneer. Ik heb alleen opgemerkt dat hij aan één van zijn han den maar drie vingers had. Dat viel ma op, toen hij een sigaret rolde. Was het een oude man? vroeg Rob Dolliver, denkend aan Reynard, die vol gens d» krantenberichten een jaar of zestig moest zijn. Het zou immers kun nen, dat Reynard een paar dagen vroe ger yrijgelatën was? Jaggers schudde van neen. Nee, geen oude man, meneer Dolliver. Ik zou zeggen, dat hij om en bij dertig was. Hij zag erg bleek, asof hij lang ziek geweest was. Óf net uit de gevangenis kwam, op perde Paul Grimshaw. Als ze eruit ko men hebben ze altijd zo'n gevangenis kleurtje. Hij stelde me een paar vragen, ver volgde de huisknecht, gewoon uit nieuws gierigheid, meneer, zoals honderden men sen me stellen, als ze het huis zien staarn Ik heb er niets kwaads in gezien. Strawn bleef hem nog een poosje on dervragen, zonder veel wijzer te worden en stuurde hem dan met een ongeduldig handgebaar weg. Ik zal je wel roepen, als ik je nodig heb, zei hij scherp en Jaggers verliet met een beteuterd gezicht de kamer. Die kerel stond te liegen over die man met de drie vingers, zei Vera vol overtuiging. Maar hij vertelde de waar heid, toen hij zei dat hij nu en dan een boek kwam halen. Strawn knikte instemmend- Ja, Jaggers stond te liegen, doch ik vraag me af, waar om. Ik denk, dat het hierop neerkomt, dat die örievingerige kerel Jaggers heeft omgekocht, om hem in huis te laten en dat Jaggers liegt, uit angst, dat ik hem weg zou sturen, als hij de waarheid vertelde En dat zoudt u natuurlijk ook doen, verklaarde mevrouw Eastman. Ik sou zo denken, dat u het vast doen zoudt. Denkelijk doe ik dat ook. gromde Strawn. Maar nu zou ik de dames willen voorstellen, naar bed te gaan. Er is niet? te vrezen en niets, dat niet met een beet je gezond verstand verklaard kan wor den. Als we onze fantasie op hol laten slaan, ja dan Hij glimlachte vriendelijk tegen Polly, die haar lippen opeenklemde in een zwij gende weigering, haar mening op te ge ven, dat ze den drievingerigen man be trapt moest hebben, terwijl hij bezig was, de kamer te doorzoeken- De hele zaak komt hierop neer, dat Jaggers de man in huis gelaten heeft en dat geeft dan tevens verklaring van dis handafdruk op tafel. Maar ik ben er nu eenmaal erg van geschrokken! stribbelde mevrouw Eastman tegen. Die man kan wei rugkomen hij kan misschien...- Toe, stil nou toch, moeder! suste Polly. U windt uzelf net zolang op totdat U een zenuwtoeval krijgt. Denkt U, dat hii achter de cliche s aanzat? vroeg mevrouw Kingslake. Zoals ik zei, kunnen we van alles gaan denken, als we onze fantasie op hol laten slaan, zei Strawn lachend. Beter, dat niet te doen. In geen geval is er reden tot ongerustheid. Ik zal zorgen, dat het huis zo dicht als een pot wordt gesloten en Uw eigen kamers kunt U allen ook op slot doen. En moeder zal vermoedelijk de tafel nog wel tegen haar deur aanschuiven, om toch maar heel veilig te zijn, meen de Polly. Kom. moeder, we gaan naar bed en ik zal me eraan wagen, onder alle kasten en bedden te kijken. John strawn bleef achter en beduidde Dolliver, dat hij even blijven moest. Toen Paul ook aanstalten maakte om te blij ven, keek hy hem de kamer uit. Paul had nog een beetje gehoopt, dat de woede van zijn oom van voorbijgaande aard zou zijn. Maar dat was tevergeefs gehoopt, want zijn oom had een ontoegeeflijk ka rakter. Wel, Dolliver, vroeg Strawn, .zodra de dames naar boven waren, wat denk jij van het geval? Bedoelt U over het horen van la waai en het zien van licht door Polly? l£..fred°el het hele zaakje. Mijn indruk, meneer Strawn is, dat Polly 'n heel nuchter en verstandig meis je en heus geen opgewonden standje is. Dat sluit niet uit, dat ze het zich ver beeld kan hebben. Gelooft U, dat de örievingerige man het op de cliche s ge munt heeft? De eigenaar van het Boevenhuis haalde omslachtig een sigaar uit zijn zak te voorschijn en stak die in de mond zon der hem aan te steken. Ik ben daar zeker van, antwoordde hij. Ik heb me vergist, wat betreft de komst van de Zwarte Vos zelf, maar hij heeft een afgezant gezonden, die drie- vingerige kerel en ongetwijfeld heeft die naar de cliché's gezocht. Ja, dat ligt het meest voor de hand. zei Dolliver. Er bestaat kans, nietwaar, dat de geheime politie een oogje op Rey nard zal houden na zijn vrijlating. Het Kramer heeft wederom op het nipper tje van Gonzales gewonnen, ditmaal met 911 86 75. Hij heeft nu de lei ding met 14—3. Segura won opnieuw van Parker 61 63. Hij leidt met 134. De profs tonen zich dus wel sterker dan de ex-amateurs 1949, is dus best mogelijk, dat de Vos het niet veilig achtte, hier ze^ heen j-0 komem af o£>k gedacht, stemde Strawn met hem 1°, Heb je die platen met dat papier op mijn werk kamer opgeborgen? Ja..., m de bovenste lade van Uw schrijfbureau. Daar zullen ze wel veilig genoeg liggen, meende Strawn en liep langzaam de kamer rond, waarbij hij de boeken kasten nog eens aandachtig bekeek- Hij sloot de brandkast en grendelde de deur. Ik heb mezelf er nog eens van over tuigd, dat Polly het mis heeft gehad. Je ziet zelf, hoe dwaas de veronder stelling is, dat achter die kasten een geheime doorgang is. Ja, dat zie ik ook wel, gaf Bob toe. En dan blijven alleen de ramen over. Die gesloten zijn, merkte Strawn op, peinzend op zijn sigaar kauwend. Ik ben er achter! riep hij opeens uit en zijn gezicht klaarde op. We kunnen maar één verstandig ding doen en dat is de geheime politie in New Vork opbellen, vertellen, dat we de clichés gevonden hebben en dat er iemand is, die zijn best doet, ze in handen te krij gen. Dan sturen ze wel per kerende post een detective hierheen I Daarmee was Bob Dolliver het vol komen eens. (Wordt vervolgd). WEST I. Tweede klasse A: AFCVolendam 1—2; DWV—Raplditas 5—1; Zaandijkde Spartaan 11; b: ZFC—TOG 3—0; WFC—OSV 0—2; HerculesVelox 21. OOST. Tweede klasse B: Labor—Sallandia 2—3; ZAS~Be Quick 2—1; AZC—Doesburg 1—O; C: ESCA—Arnh. Boys 1—3; SCH—Vitesse 1—O. NOORD. Tweede klasse A: fvc—Nicator 0—l: GHC Zwaagwesteinde l0; Black BoysHooge- zand 1—4; LSC—Oosterparker 2—1 B: Emmen—Zuidbroek 1—3. ZUID I. Tweede klasse A: Zwaluw—Schijndel 3—0; WoenselWllhelmina 1—0: Veloc—TOP 3—2; RKCConcordia 34; DESKValk 23 B: De Zeeuwen—RKTVV 2—4; DoskoInternos 0—3; Alliance—SET 0—1; Rood Wit—Hero 3—Goes—Vllssingen 2—1. ZUID II. Tweede klasse A: Almania—Hoensbroek 12; HeerlenGroene Ster 00; Heksenberg Chèvremont 2—2; Laura—WH 0—4; B: Spechten—Wilhelmlna 1—2; Sittard—Roer mond 3—0; KimbriaStandaard 0—1; Kolping —Helmond 2—0. H.H.IJ.C. speelde Zaterdag voor de ijshockey-competitie om de West-Europa beker in Parijs tegen de Racing en ver loor met 54 (32, 11, 11). Te Luik won Luik met 52 van de „Lions de Paris". Citerend uit een artikel van admiraal Balkasjin, verschenen in 't blad „Krans- ny Flot" (Rode Vloot), meldt het Rus sische persbureau Tass, dat Spitsbergen niet ontdekt werd door Barendsz, maar door de Russische zeevaarder Savel: Losjkin, die er in het begin van de 16e eeuw voor anker is gegaan. Dezelfde Losjkin, voegt het nieuws bureau er aan toe, voer het eerst om Nova Zembia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2