LAATSTE BERICHTEN een iriiur weer was omlijsting Laatste der Finse scholen St. Mariaschool Nederlands-Vlaams cultureel contact Schiedam's natuurschoon in November SPORTNIEUWS uit Schiedam EEN EEUW Deken verricht inzegening Gezelle-Thijmvereeniging bijeen te Lier De Nederlandse ambtenaren in Indonesië Von Manstein present ondanks blessuur Doodvonnis vertrokken PAGINA 3 jöINSDAG 22 NOVEMBER 1949 het eerste vak DE PLAATS VAN ERE Rechts: een Belgische postbode uit de vorige eeuw; links het eerste Belgische postkantoor. gezond bij gebleven, gemakkelijk was het niet- Soms waren er zelfs klassen zoek. Vervolgens dankt spr. de gemeentelijke instanties en hij wenst zowel Pastoor Oorsprong als zijn mede-bestuurderen van de St. Willibrordus-stichting van harte geluk. De ingebruikneming van de school is zeker geen rustpunt. Over enkele jaren zal de groei van de bevolking zeker weer voorziening nodig maken. Maar voor het ogenblik is weer aan de behoefte voldaan. Als voorzitter van de Willibrordus- stichting deelt de Deken mee, dat de in specteurs Starkenburg, Bijpost en Holl, de wethouder Sabel, Ir. v. d. Toorn, Th- J. L. v. d- Berg van de Ver. voor Chr. Onderwijs en Broeder-Overste bericht van verhindering hebben gezonden. blijde dag als voor de parochie, meende Mr- Peek. Het tekort aan schoolruimte is sinds de bevrijding een benauwend pro bleem geworden. Het mocht wel een unicum heten, dat de moeilijkheden bij de stichting van een nieuwe school deze keer niet geleid hadden tot wrijving tus sen schoolbestuur en overheid. Daarbij heeft ongetwijfeld het inzicht van B- en W. in de wenselijkheid van de bouw van Finse scholen een rol gespeeld. Omdat men er in den lande niet aamwilde en Schiedam zei: „Beter een halve oplossing dan geen", kon de gemeente in korte tijd een behoorlijke slag toebrengen aan het tekort-monster. Nu de scholen eenmaal staan, blijken zij helemaal geen halve op lossing, maar een uitweg, die wellicht nog lange jaren gebruikelijk zal blijven om betrekkelijk goedkop'e scholen goed te bouwen. Het slagen van het onderwijs is immers niet afhankelijk van de uiterlijke ver schijningsvorm van het gebouw, waarin het gegeven wordt. Spr. was ervan overtuigd, dat de naam en goede verdienste, die de zusters op het gebied van het onderwijs hadden ver. worven, bij de lessen aan de nieuwe St. Mariaschool bevestigd zouden worden. In een uiterlijk bescheiden gebouw kan toch een groots geestelijk bouwwerk wor den opgetrokken. De Hoogeerw. Deken aarzelde geen ogenblik om allereerst de Eerw. Zuster Honoria te feliciteren. Zij heeft als een „Fliegende Hollander" van de ene school naar de andere moeten lopen. Al is ze er Nederland en getuigenisaflegger van Vlaanderens potentieel. In sectievergaderingen werd gesproken over de werking der Vlaamse leergangen en van de Radboudstichting. Het besluit werd genomen, in samenwerking univer sitaire dagen in te richten. In de Gezelle- Thijmvereniging ligt het coördinerend element om aan de samenwerking een diepe cultureel-maatschap-pelijke basis te geven. Daarvoor is ook nodig het uitwis selen van documentatie. In de loop van de maand Januari, zal te Tilburg een con ferentie worden gehouden, om de samen werking in vastere vorm te gieten. In andere sectievergaderingen werd de wenselijkheid betoogd van meer samen werking tussen jeugdleiders van Noord en Zuid. Op de slotvergadering werd o.m. nog gesproken door de heer Anton van Duin kerken, die het meer speciaal over de houding der katholieken ten opzichte van Benelux had: Zelfbewustheid van onze katholiciteit, is hoofdvereiste ook in Beneluxverband, betoogde spreker, die deze stelling nader analyseerde. Naar wij vernemen, is de uitbreiding van de garantieverklaring voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië gisteren in de ministerraad ter sprake geweest. In het opgestelde voorontwerp moeten nog enige redactionele wijzigingen worden aangebracht. Het ontwerp zal morgen in de raad voor economische aangelegenhe den worden besproken en waarschijnlijk daarna worden gepubliceerd. Vandaag ver gaderde een aantal deskundigen, onder wie de minsters Götzen en Joekes. tot opstel ling van de definitieve redactie. De Stichting Natuurbescherming te Schiedam wil cje georganiseerde bescherming van ons bezit aan moedigen. Zij begriipt, uft eir zonder begrip geen liefde voor de natuur kan zijn.. Daarom werd door haar de heer A. de Jong aange zocht om korte artikelen over het gebeuren in de natuur te schrijven, zoals wij dat in Schiedam kunnen volgen. De heer De Jong weet wat het schrijven voor dagbladlezers is en zal zeker boeien. De Stich ting verwacht er vruchten van 'n de vorm van meer belangstelling voor en meer medewerking bij haar werk. De vroegere Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein droeg gisrteren zijn arm in een doek, toen hij voor het hof te Hamburg verscheen, dat hem wegens oorlogsmisdaden moet berechten. Hij heeft een sleutelbeen gebroken, zoals men weet. In de rechtszaal werd hij op zijn plaats geholpen door Engelse soldaten. Von Manstein scheen ondanks zijn blessuur opgewekt. Hij wuifde naar de publieke tribune, waar zijn vrouw en vrienden de behandeling van zijn zaak geregeld volgen. De aanklagers begonnen gisteren met het kruisverhoor der getuigen a de charge. gewoon aardig liedje, dat te vergelijken is met het klingelen van kleine zilveren klokjes. Dit zijn dieren, die. in Skandi- navië of de Baltische landen het eerste levenslicht zagen, doch het in hun ge boorteland in de wintermaanden wel wat al te bar vinden. Er zijn trouwens nog meer vogels, die er zo over denken, zoals b.v. koperwieken, kransvogels en niet te vergeten de bonte kraaien en enkele roof vogels als sperwer en slechtvalk. Denkt U er echter om, alle roofvogels zijn be schermd, dus mogen onder geen voor waarden geschoten worden. A. DE JONG. Bij K. B. is afwijzend beschikt over de ingediende gratie-verzoeken ten be- hqeve van K. P. Berg, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Hof te Amsterdam. Ket vonnis is inmiddels voltrokken. Jaar E.Ieden*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3