Nieuws uit STAD en OMTREK Het is er met de inentingswet niet duidelijker op geworden De beste wijn na de pauze! Apsa LAATSTE BERICHTEN Rooktabak wordt DUURDER Kousen-reparatie Het Schiedam van vroeger, van nu en van de toekomst St. Nicolaas - geschenken A. JUNGERHANS Praag antwoord Brand in kerk van hét H. Graf Ariëns Schoenenhuis Voorrangs-regel het vaakst overtreden Burgemeester wekt op tot luchtvaart-liefde ST. NICOLA AS 1949 Winkeliers protesteren tegen verlaging winstmarge De te water gereden goederentrein Dienstweigeraars voor de Krijgsraad DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 smvp- MAAR HET VOORPROEFJE WAS HET SMAKEN WAARD Hij vraagt steun voor S. L. C. BET.ER WONEN VOOR WEINIG GELD op f 832 -m totaal. -• NIEUWE VUILNIS-PERS WAGEN MOET KWAKT,ET VOLMAKEN OOK VERMAKELIJKHEIDS BELASTING IN KETHEL PAEDAGOGISCH PIANO CONCERT, KATH. KRING DE STELENDE AFRIKAANDERS TWEEDE KINDERARTS IN SCHIEDAM JA EN NEEN VOOR BEHOEFTEN KATHOLIEK ONDERWIJS Cadeaux van Jungerhans ntaken bigde gezichten Uw tafol<l rank Tengevolge van de devaluatie van de gulden ïijn de prijzen van de grondstoffen in de tabaks industrie in gelijke mate verhoogd. Was vóór de devaluatie de kost prijs van de ruwe tabak 2.27 per kg., thans moet daarvoor 3.05 betaald worden. Daar de verhoging van de grondstofprijs in de aan de consument te berekenen prijs mag worden doorberekend, is de gemid delde kleinhandelprijs gestegen van 11.36 tot 12.93 per kg. Dit betekent, dat de goedkoopste rook tabak, n.l. die van 0.40, op 0.50 per pakje van 50 gram zal komen. De duurdere soorten zullen echter nog meer in prijs stijgen. Daar de regering heeft bepaald, dat de verhoging van de grondstofprijs in de detailprijs mag .worden doorberekend maar. dat op deze prijsverhoging geen winst mag worden gemaakt, hebben de fabrikanten de winstmarge voor de han del, dat wil zeggen voor de grossiers en DIRECTIE „AERÓ-HOLLAND" NAAR OSLO Verklaring van het episcopaat van Tsjechoslowakije - loyaliteit, aan.dé regering,er. aan T6ëVóé- gen: ,,.,..mits dit ni«t in strijd is met ..de wetten van God en de Kerk of d« natuurlijke rechten van de mens". NU OOK VOOR UW OOK NYLONS met de nieuwste machines, naar: VERNIEUWING KADEMUUR LEZING VAN DR. IR- M. M. VAN PRAAG NIEUWE VERORDENING GEMEENTEREINIGING H. Graf zelf onbeschadigd Gisteren zijn wij met een extra aan dachtig oor getuige geweest van een zit ting van het Kantongerecht, waarbij weer eèn aantal gevallen van overtreding van de in-entingswet voor de balie ver schenen. Het is er ons niet duidelijker op ge worden. Misschien, dat wij de oplossing in deze richting moeten zoeken: de verandering in de mentaliteit bij ons allen ook bij de rechter onder invloed van een al gemeen veranderde geesteshouding. Wij gronden deze mening op de vol gende redenering. Wets-artikelen kunnen tegelijkertijd ge vaarloos 'en gevaarlijk zijn voor de per soonlijke vrijheid. Dat hangt niet van de redactie van de betrokken artikelen af, maar van de mensen, die ze op de prac- Hjk moeten toepassen. Toen de Inentingswet in 1939 werd her zien en opgesteld, naar de toen geldende normen, leefden wij in een Nederland, waarin de persoonlijke vrijheid een heilig goed was. Zo heilig, dat een ander goed eraan ondergeschikt kon zijn. Vandaar de bijna simpele redactie van artikel 7 tep 4e: „een geldige reden van verhindering maakt de overtreding niet strsfbsEir" In een land, waar het ambtelijk appa raat' een dienend apparaat is, zal men een reden spoediger geldiger achten, dan in een land, waar het ambtelijk apparaat zo om en nabij het hoogste gezag betekent. Toen het wets-artikel werd opgesteld, verkeerde Nederland in de eerste situatie; Na de oorlog, nu het wordt toegepast, grenzen wij dicht aan de tweede toestand. Wat voor de oorlog in de hiërarchie van waarden een geldige reden was, kan nu een smoesje zijn. Als voor de oorlog een weduwnaar met een kind ziek was en dus niet kon komen, had men dat waarschijnlijk een uiterst geldige reden geacht, want de staatsbur ger was nog geen onbezoldigd hulp- anibten'aar geworden, zodat hij geen ver grijp beging tegenover zijn „chef". Na de oorlog is de kaart van een ambte lijke instantie zelfs al is die yniet- aaregetekend verzonden een heilig be vel "van de „chef" aan zijn lager perso neel, de burgèr van Nederland. Het doét wéinig ter zake, of die in stantie de Gezondheidsdienst", of- de Bur gemeester is. Het gaat erom, dat een op- roepingskaart een' gezag vertegenwoor digt, die'elke ook de voor-oorlogs- geldige reden practiseh tot een voos praatje' kan -maken. Dat hebben wij door het ongemerkt en gelaten collectief offeren van onze per soonlijke waarde als vrije burgers ons laten aandoen. Zelfs al waren de gevallen, welke gis- teren Verschenen minder sprekend, dan die van de eerste keer, dan nog was dit het resultaat van een morgen luisteren. Twee verdachten stonden terecht, om dat zij de kaart niet eens hadden ont vangen of ook maar gezien. Hetgeen, ge- rekefid naar de maatschappelijke en huis vestingsomstandigheden, waarin deze mensen verkeren niet zo wonderlijk moet worden geacht. Het is echter volkomen juist, dat slordigheid geen verontschul diging is. Maar een andere aap komt uit de mouw in het geval van de verdachte D. H. Deze had een oproepingskaart gekregen, maar was ielf ziek. Hij is weduwnaar en kon dus zijn. vrouw niet sturen. Dit was geen geldige reden. Hij had een briefje moeten sturen: Onze lezers zullen zich echter herinneren, dat tijdens de vorige zitting een verdachte, die een briefje ge stuurd had toch veroordeeld werd. Het is ons volkomen een raadsel, dat men maar bericht van verhindering te sturen heeft op welke kaart dan ook. Wij ontkennen het belang van de in enting voor de volksgezondheid helemaal niet. Niémand zal dat doen. Daarom zal ook niemand opzettelijk wegblijven, want men weet zelf het slachtoffer van een epidemie te kunnen worden. Belangrijker is het, of wij uit angst voor een epidemie weer een nieuwe bijdrage leveren tot het maken van de Nederlanders tot mario netten, die moeten bewegen op comman do van de kaarten en formulieren, welke van bovenaf neerdwarrelen. Drie verdachten, die nooit een kaart gezien hadden kregen 4,— of 2 dagen, terwijl 7,5(1 of 3 dagen was geëist. De Zieke meneer J. H. die zijn vrouw niet gestuurd had ook de gezinnen zijn ingeschakeld kreeg hetzelfde bedrag, terwijl de zieke weduwnaar, die geen briefje gestuurd had 2,50 of 1 dag kreeg. Het wachten is nu op komende zittin gen, om ons inzicht ln deze materie te verrijken Bij de aanrijdingen waren het vooral de voorrangsregels, die brokken hadden op geleverd. De chauffeur v. d. D. zou op de Stadhouderslaan geen voorrang ver leend hebben aan B. L. F. v. B Deze laatste, als getuige voorgeleid, wist zich aanvankelijk niets meer De chauffeur v. d. D. toonde echter de waarde voor een verdachte van een rus tig en zakelijk verslag. Hij ij?1' delijk aan het O.M. en aan de Kanton rechter, dat hij gestopt kadomBdoor gang te geven. Weliswaar op de "Jbaan maar toch zoveel ruimte overlatend, dat B erlangs kon. Toen alles dmdehjk was, meende B. plotseling zijn lezing te kunnen geven, zich alles herinnerend. Die viiege* ging niet op. De ambtenaar van het O.M. nam aan, dat v. d. D. zoveel r.uimt® overgelaten, dat v. B. bij enige cha - feurs-kunst gemakkelijk langs hem naa kunnen manoeuvreren. Vrijspraak. Vrijgesproken werd ook de R. E. r- bestuurder C. A. H., die op de brug van de Vijf-sluizen een wielrijder tegen het trottoir had gedrukt bij een uithaalma noeuvre, waardoor de wielrijder een kin derwagen omver had doen vallen. De wiel rijder L. L. kon zijn zaak moeilijk ver klaren en de getuige de P. had te weinig van het vóór-gebeuren gezien. Zelfs, toen de miniatuur autootjes trachtten ophelde ring te verschaffen, kon men geen duide lijk inzicht krijgen. De chauffeur zou fout geweest zijn, als hij de wielrijder op de brug had inge haald. Nu kwam vast te staan, dat beiden te zelfder tijd op de brug waren. De chauffeur had in zijn aandacht voor de tegenligger de fietser L. niet eens gezien- J»e ambtenaar requireerde 15 of 6 dagen, maar de Kantonrechter sprak vrij. Veei erger was het met de officier van het Leger des Heils W. W. Deze had op de B. K.-laan gereden met een vaartje van 64 km., na 6 rijlessen gehad te heb ben. Een meisje wilde oversteken. W. remde en reed haar aan. Hij had een rechtlijnig remspoor van 24 m., hetgeen erop wees, dat hij geen poging had ge daan een aanrijding te voorkomen. Uit het verhoor bleek, dat W. dacht, dat hij 40 km. reed, terwijl de snelheids- schaal geen kilometer- maar een mijlen- teller was. Het slachtoffer was bij de na dering van de auto, aldus de verbal/,ant P. J. B., blijven staan. W. had het meisje kunnen ontwijken. Hoewel het kindje een gebroken been had boven de knieschijf, was het herstel toch goed ge weest. W had reeds alle verplichtingen om trent betaling van dokter en ziekenhuis op zich genomen, zodat hij vroeg om lening van de dubbele straf, nl. 25 of 10 dagen en 20 of 8 dagen. Hij was zich zijn grove schuld bewust. De kantonrech ter veroordeelde tot tweemaal 20 of 2 maal 8 dagen. Voor onbepaalde tijd werd aangehou den de zaak tegen G. J: v. H. Deze had in zijn ijswinkel snoep verkocht Als dit voor consumptie ter plaatse bestemd is, kan geen vestigingswet hem iets maken. An ders is het, als hij het en detail verkéopt. Maar wie zou dat nu kunnen controleren? Deze puzzle legde dé adj.-dir. van de K. K. uit Vlaardingen aan de Kanton rechter voor. Men kwam er niet uit, A. P- was op 11 November op de Broers- vest dronken geweest. „Dat is zo geweest hè?", vroeg mr. Cos. „Dat zal wel zo wezen" zei verdachte. „Was u zover weg dat u zich niets meer herinnert?" „Ik werd op een gegeven moment in de cel wakker en had het koud". „Dan had u er flink wat op". „Ach de ene tijd ben je al van de kaart van vijf borrels en een andere keer doen tien glazen je niets". „U spreekt daar maar net over vijf en tien glazen, alsof het water is. Gebruikt u veel?" „Regelmatig drink ik wel eens". 10 of 4 dagen, omdat hij er zo gemak kelijk over praatte. Zeldzaam zijn de voetgangers, die voor de kantonrechter verschijnen. Eindelijk waren er gisteren twee. Twee bakvissen, die door haar onbesuisd ren nen een meisje van de fiets hadden ge- gegooid, daardoor zwaar letsel veroorza kend. De ambtenaar vond het goed, dat ook de voetgangers eens onder handen genomen werden en vroeg 15 of 6 d. Het werd 10 of 4 dagen. De beide dames, die nuffig deden, stonden er stil van. Het was voor de 2e sluiswachter J. W. J. S. gisteren een grote dag. Zijn ver klaring over de aanvaring tussen bagger bak A en de Westlander op de Schie bij de Raam geleek op een dag-order. Met verve en punctueel somde hij de artike len ten zoveel en ten zoveel op. Hij be heerste het slagveld. Verongelijkt stond J. v. d. B. erbij te kijken. Natuurlijk had S. hem gewaarschuwd zijn schuit niet bij die damwand te leggen, maar, hoe moest hij anders de 500 ton zware damwand vervoeren en opladen, Hoe het zij, S. had alles zo duidelijk gezegd, dat v. d. B. 20 of 8 dagen kreeg, maar hij zou in beroep gaan. De koopman C. A. B. V. had op 3 Juli in de Kreupelstraat de openbare rust ver stoord door versterkte muziek te laten galmen uit geopende vensters. Dat kwam, naar zijn zeggen, omdat zijn vrouw doof was. Dan moest hij maar een gehoor apparaat of een kop-telefóon voor haar kopen, meende de ambtenaar. Hij eiste 10 of 4 dagen, maar de kantonrechter vond de ongewenste muziekleverancier met drie rijksdaalders of 3 dagen hechte nis genoeg gestraft. Het kan nuttig zijn er nog even op te wijzen, dat .alleen opgeroepenen en men sen, die van hen een speciale machtiging hebben gekregen, kunnen voorkomen. Het gebeurde ook gisteren weer enkele malen, dat vrouwen.of moeders een paar uur hadden gewacht om voor man of zoon het woord te doen, maar onverrichterzake naar huis moesten gaan. Zij hadden twee uur voor niets gewacht. Zeker, het zou wat overdreven zijn om van een groep Schiedamse Geor- gettomanen te spreken, maar dat mevr. Hagedoorn een grote groep Schiedam mers definitief aan zich gebonden heeft, bleek gisterenavond tijdens haar derde optreden voor de leden van het Kath. Cultureel Genootschap. Men behoeft niet lang te zoeken naar het geheim van dit succes. Georgette palmt haar gehoor in vanaf het eerste tot en met het laatste liedje. Zij neemt het mee in alle stemmingen, welke zij het wil laten doorlopen. Het lied wordt niet alleen een gezongen verhaal, het wordt nu eens een woord, gebaar en mlmiekgeworden emotie, dan bijna een grappig stuk teken film. En in de kern moet men de oorzaak van het succes zoeken in het feilloos en. volledig uitputten van de mogelijkhe den, die in woord, klank en rhythms vanaf het begin aanwezig waren. Wie zal er bij het zingen van het liedje ,Mien Mouder" aan denken om hierbij het meisje voor te stelen, zittend achter de spiegel, heur haar opmakend? Nu we het Georgette Hagedöorn hebben zien zingen, kan het niet-anders meer. Die loopjes in de tekst hoorden vanaf het begin bjj het haarvlechten en het slot was bij het maken geïnspireerd op het achterovergooien van de vlecht. Het refrein van een liedje is bij haar voordracht geen vast rustpunt, maar de de situatie eens heel duidelijk te schet sen. Het lied is meestal vertellend; het refrein de illustratie van het -voorat gaande. Het gedeelte voor de pauze opende en slootemet-het ernstige genre, ;de Volder- rr-i1. 11_ W v>AnU V, Ja TiitAj A De ontwikkeling van de luchtvaart heeft ieders belangstelling getrokken en steeds wint het vliegtuig onder de mid delen van vervoer in betekenis. Maar belangstelling zonder medeleven is on vruchtbaar en dit medeleven kan slechts tot wasdom komen, wanneer het berust op kennis en inzicht. Deze ken nis en inzicht omtrent de luchtvaart en wat daarmee samenhangt te verrijken en te verdiepen, is het doel van de Schie damse Luchtvaart Club en thans heeft zij hiervoor het middel gekozen van een attractieve prijsvraag. Wanneer dê opzet hiervan slaagt, zal de S.L C. in de gelegenheid gesteld wor den om straks, in hét kader van de stadsjubileumfeesten, enkele wedstrijden te organiseren, waaronder de eerste na tionale kampioenswedstrijden met mo dellen met lijnbesturing. Een eervolle opdracht voor de nog jonge Schiedamse Club. een eer echter, welke ten volle verdiend is want in haar vierjarig bestaan wist de vereniging reeds tweemaal een nationaal kampioen schap van modelvliegtuigen te behalen- Van harte hoop ik, dat zij deze op dracht zal kunnen volvoeren, zodat het hoogtepunt van deze nog jonge tak van sport dij onze jubileum westrijden aan het beeld van de veelzijdige sportbe oefening door de Schiedamse bevolking een bijzonder accent zal Verlenen. Gaarne spreek ik dan ook de wens uit, dat velen hun antwoord zullen in zenden en dusdoende medewerken aan een waardige viering van het 675-jarig bestaan van onze stad en tevens blijk geven van hun waardering voor ons nationaal bezit: de Nederlandse Lucht vaart. De Burgemeester van Schiedam, Mr. J. w. PEEK De S-L.C. schrijft óns: Nu de prijsvraag a.s. Maandag 28 November sluit, wekken wij allen die een formulier ingevuld maar nog niet inge- zondeh hebben; op, dit' zo spoedig .moge lijk te doen. Er zijn reeds véle oplossin gen binnen en alle op één na zijn goéd. Hiertussen bevinden zich verschillen de goed verzorgde en originele inzen dingen. Met het deelnemen aan deze prijsvraag doet U niet alleen, een goed werk, doch tevens verrijkt H er Uw luchtvaartkennis mee. We veronderstellen dat U meer en meer belangstelling voor de luchtvaart gaat betonen 'zodat, wilt U een woordje over luchtvaart meespreken, U beslist aan deze prijsvraag móet meedoen. Het is niet alléén voor ctë'- 'jóngeren, doch zeker, en wellicht nog meer, voor de ouderen van belang, dat' zij' tenminste enige kennis van luchtvaart bezitten. Dus allen het. beste beentje voor zet ten en uiterlijk-Maandag- 28 November do oploasing zenden aan: Sfchiedarrtse Luchtvaart Club, Sehiedamseweg 224; Kethel, Schiedam- De bewoonster van de gemeente-woning Broersveld no. 72 boven heeft verzocht haar woning bewoonbaar te maken en de kosten hiervan door huurverhoging tte dekken. De Directeur van dé Gemeentelijke Woningsdienst rap.Poriteert dat nodig zijn: 1. het maken van een slaapkamer van Toch bereikte zij noch in de „Twee koningskinderen", noch in „Het caril lon" die dramatische expressie, die na de pauze de zaal ademloos zou doen luisteren naar La Passion de Jesus Christ en La Ballade de Florentin Prunier van Duhamel- Het was dé grpte verrassing van de avond, dat de beste wijn tot het laatst bewaard was. Immers, hoe goed het Ne derlandse volkslied ook werd vertolk;; de schaal der emoties is minder groots dan die van het Franse repertoire- Ons volk mint teveel de copiëerzucht des da-, gelijksen leVenï. Van welk een kracht was die vluch tige schets van Christus openbaar leven met de bekroning door de Passie. Hier rustte alles op het labiele evenwichts punt van het juiste gevoel van de artiste. Een weinig meer had het geheel tot grove Kitsch kunnen maken; een weinig min der had elke zeggingskracht geroofd. Nu werd het een sublieme belijdenis. Van 'een artiste, die tot de culturele fa miliekring begint te behoren, wordt ver wacht, dat zij zal voldoen aan speciale wensen daaruit. Prompt Werden gisteren avond óp verzóek de ondeugende, <je gees tige en de schalkse hoofdpersonen ten tonele gevöerd uit de Franse chansons 2 het verbeteren van dé zoldertrap; 3het herstellen van een schoorstéen- kaiiaal; 4 het afpleisterêm van de buitenmuur aan de zijde van het pand Broersveld no. 70. -j- .r, De kosten hiervan V/orden geraamd Indertijd is getracht Rijkspremie voor de verbetering van de woning op grond van de Premieregeling woningverbetering en -splitsing te verkrijgen- Het desbetreffende verzoek werd echter afgewezen, aangezien de wóning.niet in een dermate slechte toestand verkeert, dat door de verbetering onbewoonbaarheid wordt voorkomen. Het bedrag ad 832 met rente zal in ruim llVa jaar door de huurster moeten worden terugbetaald. Dit komt neer op een huurverhoging van ƒ1.65 per week; waardoor de wekelijkse huur in totaal 5.65 zal bedragen, tegen welk bedrag de huurster geen bezwaren heeft. B. en W. stellen de Raad voor voor uitvoering van bovengenoem de werkzaamheden een crediet ad 832 ten laste van het Woningbedrijf te verlenen, de huur van de woning Broers veld po. 72 boven te verhogen met 1.65 per week en te brengen °P ƒ,5.65 per week mogelijkheid om met enkele rake lijnen J „Le roi fait battre tambour", ,,La fête au I paradis" en ..Jeanneton". Hoezeer het goede Nederlandse caba ret-lied uit de tijd rond de eeuwwisse ling past in een. modern programma, is reeds eerder uit speciale radioprogram ma's gebleken. De jeugd, die „De gehan gene" en t,Kisses" hoorde, weet nu, dat er op dit gebied nog wat te vinden is Louis Davids placht zijn liedjes na eer ste uitvoering nog herhaaldelijk om te werken zelfs l'improviste. Dat „Klap eens 'in je handjes" onder zijn handen nog scherper en navranter was geworden, is zeker. Nu bleef het een vluchtige schets van dé belofte van een blijvend meesterstukje- Een al te uitgewerkts herschepping kan schade doen aan de eenvoud van het gegeven. Drie Franse chansons voerden de zaal naar een climax van enthousiasme, op gewekt ln het charmante „Gregoire", aangevuurd in het zotte „Promenade en mer" en culminerend in het veel-ge- vraagde „Le fiacre" van Xanroff. Daarna kwam nog het slotstuk, ver zorgd door „Betje", die de hele zaal liet zingen. En bij dit alles zorgde Pierre Ver- donck zo meesterlijk voor de kleur, de effecten en de unieke muziek, dat men hem bijna zou vergeten, omdat zijn spel volkomen een geworden waren met de voordracht. Er was een bloemstukje. opgemaakt met orchideeën als dank aan het slot van de avond. Morgen komen wij uitvoerig terug op de -openingstoespraak van voorzitter Geurts. Zou het nu toch zo worden, da: volgend jaar de zaal helemaal vol is? Waar kwam anders dat geestdriftige applaus vandaan toen mevrouw Hage doorn sprak over terugkomen? Sedert de bevrijding werden ten be hoeve van de vuilnisophaaldienst 2 pers vuilnisauto's aangeschaft, zulks ter ver vanging van versleten materieel. De dienst beschikt nu over 3 persvuilniS- auto's. Deze wagens, gemaakt volgens het „Rey"-systeem, beantwoorden uitste kend aan hun doel. De directeur van de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettmgs- dienst acht het mogelijk aan het eerder geopperde plan tot vervanging van het oude materieel uitvoering te geven door aanschaffing van een 4e persvuilnisauto, aa Ijezien het te vervangen materieel gaandeweg onbetrouwbaar wordt. Het be drag voor de aankoop van deze 4e wa gen werd reeds in 1948 op de begroting geplaatst, .doch, tengevolge van de on mogelijkheid tot levering, afgevoerd. De toen ondervonden moeilijkheden zijn niet meer aanwezig. Voor het ma ken van een opbouw voor de wagen werd een offerte ontvangen tot een geraamd bedrag van 17.790. Als chassis acht ge noemde directeur het meest aan te beve len een Bedford 6-tons chassis met motor van 72 P-K. De aanschaffingskosten hier van zijn 6.243, zódat de totale kosten van opbouw en chassis moeten worden geraamd op f 26.000. Bij dit bedrag is geen rekening gehouden met de even tuele na-calculatie, die veronda/steld wordt een stijging van maximaal 7,5 pet. te kunnen veroorzaken. Het lijkt ons daarom beter het benodigde crediet op 27.500 te stellen, waarmede met gezegd wordt dat dit gehele bedrag zal moeten worden uitgegeven; doch gehoopt wordt te voorkomen, dat t.z.t. een aanvullend crediet nodig zal zijn. De Commissie voor de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettings dienst adviseerde B. en W. met betrek king tot het vorenstaande de directeur tot de gevra-lde aanschaffing van de persvuilniswagen en de Bedford-truck met motor machtiging te verlenen. Het College stelt de Raad voor een aan vullend crediet te verlenen. en om de hierdoor nodig geworden wijzi ging van de begroting van Het Woning bedrijf, dienst 1949, vast te stellen. Het Hoofd van het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken, alhier, kan zich met het bedrag van de huurverhoging ver enigen De bewoners van het in 1941 ge annexeerde deel van omliggende gemeen ten hebben tot nu toe in een uitzonderings. positie verkeerd. Zij behoefden geen vermakelijkheidsbelasting te betalen. Als de Raad het ontwerp-besluit daartoe Vrijdagavond goedkeurt, komt er een einde aan deze situaitie, die door geen exploitant benut is. Vrijdag a..s, 25 November, zal de heer Kees van- Bommel, toonkunstenaar uft Voorburg, een paedagogiscn concert geven voor de leden van de Katholieke Kring. Daarbij zullen werken worden uitgevoerd van van (niet „von") Beethoven, Schubert Scriabine, Albeniz en Chopin. Het is de bedoeling, dat bij deze werken een verduidelijkende inleiding zal worden gegeven door de pianist. Het concert wordt gegeven in Musis Sacrum en begint om 8 uur. Uit Londen wordt vernomen, dat de twee Afrikaanse lifters, die onlangs van een Schiedamse fotograaf een fototoestel stalen en dat meenamen naar Engeland, in Harwich hebben terecht gestaan we gens smokkelarij. Beiden zijn veroordeeld tot 10.- subs. 1 maand gevangenisstraf. Het fototoestel zal worden teruggezonden. De Commissie van Administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis heeft medege deeld, dat de kinderarts, de heer A. J. C. Schaars, reeds thans zodanig bezet is met werkzaamheden, dat niet altijd voldoende tijd voor de klinische behandeling van de patientjes in het Gemeente-Ziekenhuis beschikbaar is. De gelukkige omstandigheid heeft zich nu voorgedaan, dat mej. A. L. v. Wely, kinderarts te 's-Gravehhage, van de Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid vergunning heeft verkregen om zich in Schiedam te vestigen. In verband daar mede heeft zij verzocht, dan ook tot kin derarts in het Gemeente-Ziekenhuis te worden benqemd, daar haar anders geen mogelijkheid tot klinische behandeling van patientjes zou openstaan. Deze aangelegenheid is met de heer Schaars besproken, waarbij is komen vast te staan, dat deze de vestiging van een tweede kinderarts te Schiedam op prijs stelt, en dat hij volkomen bereid is om ten behoeve van een zich vestigende kin derarts zijn functie in het Gemeente-Zie kenhuis op te geven, zelfs met dien ver stande, dat hij niet vast houdt aan de contractuele opzeggingstermijn vén 3 maanden, doch er zich mede yerenigt, dat zijn aanstelling als kinderarts in het Ge meente-Ziekenhuis eindigt op de dag, waarop de nieuwe kinderarts in functie zal treden. Deze omstandigheden hebben er toe ge leid, dat de Commissie van Administratie B. èn W. heeft voorgesteld te willen be vorderen, dat mej. A. L. van Wely met ingang van 1 Hecepiber 1949 wordt be noemd tot'Kinderarts in het Gemeente- Ziekenhuis, en dat aan de heer A. J. C. Schuurs met ingang van dit datum eervol ontslag als zodanig, wordt verleend. Met dit voorstel kan het College zich geheel verenigen, zodat B. en W. de raad hierbij voorstellen daartoe te besluiten. De benoeming van mej. van Wely ware te geschieden, onder voorbehoud van ge neeskundige goedkeuring, op arbeids overeenkomst, voor onbepaalde tijd, en met een opzeggingstermijn van 3 maan den, op een jaarwedde van 2500.- en met de bepaling, dat na één jaar dienst tijd, salariëring en arbeidsvoorwaarden opnieuw zullen worden vastgesteld. Het bestuur van de St. Willibrordus- stichting heeft.enige verzoeken aan het gemeentebestuur gericht, om met toe- passing van art. 72 van de Lager Onder- wijswet 1920 de gevraagde medewerking te verlenen, ten behoeve van: a. De St., Josephsehóoi voor V-L-O- aan de Nassaulaan 42, voor het aanschaf fen van enige natuurkundige instrumen ten. B. en W. adviseren de gevraagde medewerking tè verlenen vóór het aan schaffen van een voedingsapparaat, twee Geisslerse buizen, ca. 1 dm. en een Cróokse buis, groot model. Het aanschaffen van 'n microprojectie- apparaat gaat evenwel de eisen, te stel len aan het normale natuurkunde-onder- wijs, te boven; b. De St. Catharinaschool voor G.L.O. aan de Westmölenstraat 20, voor het aan schaffen van enige leermiddelen en ban ken, B. en W. adviseren de gevraagde mede. werking te verlenen voor het aanschaffen van 9, exemplaren Malmberg's Kateche- tische Leergang „Het Brandend Hart" en van 72 twee-persoonsbanken. Aangezien drie kaarten van Europa zijn aangeschaft voor de eerste inrich ting van de Matèr-Deïscftool aan de Schoolstraat en dit aantal kaarten voor deze school voldoende moet worden ge acht, komt het B. en W. in verband met de normale eisen, niet juist voor, dat de kaart van Europa die in de St. Catharinaschool aanwezjg Was, bij de verhuizing naar de Mater-Deïschool werd medegenomen. Daar Hier van een nieuwe methode geen sprake is, kan een dergelijke kaart uit de vergoeding als bedoeld in art. 101 van de Lager Onderwijswet 1920 worden béstreden; c. De St. Henricüsschool voor G.L.O. aan de ïJsselmondsestraat 29. voor het aanschaffen van 80 nieuwe leesboekjes, aangezien de te vervahgen boekjes in de „oude spelling"- zijn gedrukt. B. en W. 'adviseren de gevraagde mede werking te verlenen, daar het inderdaad dringend gewenst is, dat deze, in de oude spelling gedrukte leesboekjes, door Onze collectie Is in vergelijking met de laatste jaren, belangrijk verfraaid en nitgebreid. Nu kunt U weer Uw familieleden, vrienden en kennissen op bijna vooroorlogse wijze verrassen. Onze etalages zyn gereed. Mathenesserlaan 38 - Nieuwe Binnenweg 121 Magazijnen dagelijks geopend van 9-6 uur. Op 1 en 2 Pee, tot 9 nur en 3 Dec. tot 10 uur geopend Zoele mosr v"n appelen Goed, goedkoop, gesond Machinist houdt een maand Voorwaardelijk Het Leeuwarder Gerechtshof wees van daag arrest iii dé zaak tégen dè 49-jarige machinist N. 1VÏ, K. uit. Zwolle, wiéfis schuld het te wijten zou zijn geweest', dat een goederentrein op 8 April j.l. nabij het- station Meppel in het water is gere den. De procureur-generaal had beves tiging gevraagd van het vonnis van de Asser rechtbank, waarbij verdachte was veroordeeld tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Ook het Hof legde deze straf op. Vanmorgen om kwart voor negen vertrok de Aero-Holland-Dakota, PH— TFB met drie directieleden der maat schappij en- de heer T. C- Gosen van de rijksluchtvaartdienst van Schiphol naar Oslo. detaillisten tezamen, van 21 pet. tot 19 pet. teruggebracht: Van deze 19 pet. krij gen de detaillisten pet., terwijl zij vroeger 16 pet. ontvingen. De détailhan delaren zijn er niet over te spreken, dat de fabrikanten hun winstmarge hebben verlaagd zonder hen er in te kennen. Iri'Amsterdam zal daarover vanavond een protestvergadering worden gehou den (in'KrasnapoIsky) en het is met on waarschijnlijk, dat de winkeliers m an dere plaatsen .zullen volgen. De Tsjechoslów. bisschoppen hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij opnieuw het recht opeisen van eon- tröle over de benoemingen en het mei opdrachten belasten van priesters en alle priesters oproepen, hen' te steunen om te voorkómen, dat „dé Kerk ia handen valt van - leken en afvalligen". Deze- bisschoppelijke verklaring wordt beschouwd.als een antwoord op de rege ringsdecreten, waarhij, de* controle oyer kerkelijke benoemingen aan de staat werd gegeven.. De bisschappen hebben hun .verklaring op een. bijeenkomst,, vorige week opge steld en daarna een delegatie gezonden naar de aartsbisschop mgr. Beran in zijr» paleis te Praag.Deze "delegatie werd echter, aldus delen de bisschoppen mede, niet toegelaten.-- Toch komt dé handtekening van: mgr. Beran voor-onder de thans uitgegeven verklaring. Dit is voor het eerst, sedert dé bureaux Van de aartsbisschop in Juni J.l. onder controle van regerings ambtenaren gesteld Werden, dat de handtekening van mgr. Beran onder een verklaring van de bisschoppen prijkt. In de vacature, ontstaan door de ont slagneming van de heer H. J. van Wees, te Deurne. is mr. G. J. Verheijen te Veghel benoemd verkiaard tot lid der Prov. Staten van Noord-Brabant. nieuwe worden vervangen; d. Diverse scholen van de St. wu*k I brordusstichting, voor het aanschaffen i BRQERSTVEST 54 van prentenboeken bij de eerste Ka- techismus „Luistert- naar Hem m.i lGBSte°CW\ adviseren voor 1/df.rneffscho°I' die in de desbetreffende begroting wordt genoemd tot een maximum-aamal van 25 en niet voor 50 exemplaren van dit prentenboek met het bijbehorende tekst boekje, de gevraagde medewerking te verlenen, aangezien het mogelijk moet zijn de rooster van lesuren zodanig te Wijzigen' dat door he eerste en tweede leerjaar' van dezelfde boekjes gebruik kan worden gemaakt;- e De Mater-Deischool voor U.L.O. aari de Schoolstraat 8, voor het aan schaffen van 192 exemplaren U.L.O. Katechismusboeken. B. en W. adviseren de gevraagde mede werking te verlenen. Voor het Historisch Genootschap „Roterodamum" hield dr ir. M. M. van Praag, directeur van de Volkshuisvesting te Schiedam, een lezing over „Verdwe nen en verdwijnend Schiedam", zulks naar aanleiding van een rondleiding over de tentoonstelling „Oud-Schiedam, ge zien door Herman C. A. Paradies". Uit de oudste geschiedenis van Schie dam stipte d-e spreker aan, dat Gravin Aleid het goed voor had met het van 1250 tot 1296 groeiende stadje. De gunstige ligging aan de waterweg van Kennemer- land naar Zeeland bood Schiedam de ge legenheid te groeien tot 'datgene, wat in later jaren Rotterdam is geworden, een belangrijk transito-centrum. Helaas is deze kans niet aangegrepen. Vooral de afstand van Mathenesse aan Diederik van Mathenesse (in het jaar 1339) kan als het voornaamste punt van verval worrfen gezien. Schiedam werd hierdoor van de Waterweg afgesloten en het gebrek aan burgerzin heeft ertoe geleid, dat d-e stad langzaam is afgegle den. Een nieuwe kans kreeg men in 1872, toen de Nieuwe Waterweg gereed kwam. In 1868 werden de mogelijkheden om als nog uit te groeien vergroot door de an nexatie van Oud- en Nieuw Mathenesse, waarbij de stad een front van 3.5 km. aan de Waterweg verkreeg. Een te starre zui nigheid liet ook deze kans onbenut voorbij gaan. Dr. ir. v. Praag besprak vervolgens de ex-centrische bouw van de stad. De oude kern is nl. in het Noorden niet aangevuld. Dit stelde in het verleden de stedebouw kundigen voor grote problemen en ook in de toekomst zal men hier de uiterste zorg aan moeten besteden. Het Noorder kwartier zal geheel moeten verdwijnen, mede in verband met de slechte hygiëni sche toestanden, welke er heersen. .De toekomst Het is alleszins tè begrijpen, dat de spreker de gelegenheid aangreep, om ook het komende Schiedam even naar voren te halen. Zo wees hij op het entree, dat Schiedam in de toekomst aan de Rot- terdamse bezoekers zal bieden. Nabij het Pompstation zal een flatgebouw met 8 en 9 verdiepingen verrijzen. Ook vanuit Vlaardingen zal men op een fors en nieuw Schiedam stuiten. Blokken woningen m vier verdiepingen zullen een modern beeld geven en men hoopt bovendien ter plaatse een flatgebouw op te richten, met de bouw waarvan men in 1952 een aan vang denkt te maken. De Verbrande Erven, de Raamstraat en de Breedstraat zullen worden omgetoverd in brede verkeerswegen en volgende maand wordt de aanleg van het tuindorp Kethel aangepakt. Men hoopt binnen niet al te lange tijd deze wijk met 750 pre fabricated eengezinswoningen gereed te hebben. Voor de toekomstige industrie stad Schiedam zag de heer v. Praag goede perspectieven en alles zal erop gericht zijn een bevolking van 110.000 tot 120.000 mensen onderdak te verschaffen. In verband met de verzakkingen van de bestratingen achter de kademuur langs de Schie ter hoogte van 't Zakken- dragérshuisje, is vanaf 14 October regel matig de stand van die kademuur opge nomen. Daarbij is gebleken, dat in een be trekkelijk korte periode van 10 dagen het middengedeelte over een lengte van plm. 25 M., ongeveer 2 mm. naar voren is gekomen Klaarblijkelijk heeft de muur dus zijn vaste stand verlorèn. Van het betreffende gedeelte van de kade langs de Schie. welke kade ter plaatse een breedte heeft van ongeveer 4 M„ wordt een vrij intensief gebruik gemaakt ten be-Jioeve van de daar ge vestigde industrieën. Gezien het niet denkbeeldige gevaar van in het water geraken van de kade muur, zou langer wachten met voor ziening niet verantwoord zijn. Aan weerszijden van hethierbedoeiae gedeelte bevindt de kademuur zich even eens in slechte toestand. Het zal daarom nodig hju ae kade muur ter lengte van plm. 70 M. op korte termijn te vernieuwen. De kosten daarvoor wórden geraamd op f80.000. G.W. stelt daarom voor te willen bevorderen, dat voor de ver nieuwing van ongeveer 70 M. kademuur langs de Noordzijde van de Schie een crediet wordt verleend van 80.000. Afschrijving zal plaats kunnen vindën in 40 jaar. De kosten kunnen als volgt worden gesplitst; Materialen 30.000, arbeidslonen 30.000, bijkomende kosten 20.000. De Verordening bevattende bepalingen voor de dienst der Gemeente-Reiniging, vastgesteld bij raadsbesluit van 3 Maart 1933 (Gemeenteblad 1933, no. 5) past reeds sinds enige tijd niet meer aan bij de heersende omstandigheden. De dienst der Gemeente-Reiniging is uitgebreid, tot de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettingsijienst, hetgeen tevens een uitbreiding van genoemde bepalingen gewenst maakt, terwijl ook de bestaande bepalingen aan een herziening moeten worden onderworpen (in verband bijv. met de invoering van de uniforme vuilnis emmers.) De wijzigingen, welke overigens alle voor zich zelf spreken, bleker}, zo vele te zijn, dat B. en W. aan een nieuwe ver ordening de Voorkeur hebben gegeven boven de samenstelling van een wijzigings verordening. Hierdoor wordt verkregen, dat de gel dende practijk is vastgelegd ln een verordening, hetgeen het behouden van het overzicht gemakkelijker maakt. Woensdagavond, laat is, volgens mede deling uit gewoonlijk, betrouwbare bron te Amman (Transjordanië) brand uitge broken in de kerk van het H. Graf te Jeruzalem. Om twee uur vannacht was men er In geslaagd, uitbreiding van de brand, dia In het Westelijk deel van het heiligdom moet zUn ontstaan, te voorkómen. I De brand werd te half negen gister- i avond ontdekt...De gouverneur-generaal TELEF. 69642 I van Palestina bevond zich tep- plaatse. Koning AbdoeUa-h van Transjordanië heden naar Jeruzalem vertrokken, om zich op de hoogte te stpllen. Vanochtend vróèg zag men fotogra fen bezig met het neyrn van foto'i •van het Heilig Graf. Verscheidene geestelijken hebben brandwonden: opgelopen toy het' helpen der brandweerlieden Geestelijken van •verschillende gezindten hielpen mede, om waardevolle voorwerpen in veilig heid te brengen. Volgens onbevestigde berichten zijn vier anbe dérs, die gisteren bezig ge weest zijn met reparatiewerkzaamhe- dien aan de koepel van het aangetast» gedeelte van de kerk. aangehouden voor verhoor. De laatste m®al, dat er brand uit brak in de kerk van het Heilig Graf, was ln 1808, toen men bezig was met reconstructie van sommige .gedeelten onder auspiciën van da Grieks-ortho doxe patriarch. vVbvan het heilig grai ook „kerK Qe verrijzenis" genaamd, werd voor de eerste maal gebouwd .in de v enae eeuw doo Gonstantijn de grot». jre tegenwoordige kerk is door do kruisvaarders gebouwd. Intussen melden de 1 laatste berichten, d'ait de .brand is bedwongen. Het Heilig Graf zelf is ombesdhadigid gebleven. Voor de krijgsraad te velde te Rotter dam stonden gisteren twee dienstplich tige militairen terecht. Ze hadden zich destijds onttrokken aan hun vertrek naar Indonesië, waren ln verband hier mede naar Schoonhoven overgebracht en hadden daar in de nacht van 27 op 28 Oct. j.l. geweigerd zich naar Rotter dam te begeven voor inscheping aan boord van de „Zuiderkruis" met be stemming Indonesië. Deze deserteurs vormen de eersten van een groep van 31 militairen, die voor de zelfde feiten terecht' zullen staan. Dan volgen nog een 250 te Schoonhoven ver blijvende mariniers aan wie slechts de sertie ten laste zal worden gelegd (da vorige categorie zal terecht staan wegens weigeren van een dienstbevel), terwijd verder nog enkele honderden ondergedo ken deserteurs op de nominatie van een vervolging staan. De beide militairen, die gisteren terecht stonden (zij waren volledig tropenge- schikt), gaven als motief voor hun wei gering op, dat zij niet wensten te strijden tegen een volk, dat voor eigen vrijheid vecht. In zijn requisitoir schakelde de auditeur-militair maj. mr. A. W. Baron v. Imhoff het politieke element uit en ook zag hij slechts voortgette desertie. Zijn eis tegen alle twee luidde 3 jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Beiden werden tenslotte véroordeeld tot 2 jaar en 11 maanden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2