Economische samenwerking m Europ a Frankrijk werkt met twee grendels Weerbericht I BEWAKING van GEHEIMEN Ernstig tramongeluk.in de hoofdstad De lieer Lovink gaat heen als H. V. IC. Ernst met sociale gerechtigheid Een derde oorlog moet worden voorkomen Exploitatie-kosten te hoog Rode troepen op 20 km. afstand van Tsjoengking r Nederland moet staan op inschakeling van West-Duitsland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sk Prinses Willielmina over Advent- hezihning OND1 LO NDER DE U P E -J Senator Johnson over „atoom-complot" Praag gaat de partij zuiveren Kediri 15 December ontruimd Een-en-dertig gewonden doordat rem iveigerde Op dag l'G't sou re re i n i te i t so ver dracht Greep op de buitenkerkelijken IJmüidense trawlers gaan opliggen Gevangenen worden overgebracht Nationalisten verlaten de stad Benoemingen Bisdom Haarlem Poëzie-prijs Amsterdam 1948 - '71ste JAARGANG MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 No. 21093 IETS KOUDER WEER Zo was de situatie, even nadat een motorwagen van lijn 5, doordat de remmen niet werkten in botsing was gekomen met een bijwagen van lijn 3 op de hoek RuyschstraatWiboutstraat te Amsterdam. De bijwagen werd geveld en twintig gewonden waren het gevolg hiervan. „Lilienthal wil Engeland de super-atoombom in handen spelen" (Van onze Amsterdamse redacteur) In de vallende avond heeft zich Zaterdag in Amsterdam een ernstig tramongeluk voorgedaan. Een motorwagen van lijn 5 ramde een bijwagen van lijn 3, waardoor deze laatste kantelde. Gelukkig zijn er geen mensenlevens te betreuren, maar onder de 31 gewonden zijn er toch drie, die er vrij ernstig aan toe zijn. Het ongeluk is toe te schreven aan het weigeren van de electri- sche rem van l(jn 5. Om tien voor half zes vertrok Zaterdag een lijn drie van de halte Ruyschstraat bij de Wibautstraat, in de richting Muiderpoortstation. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Sarphatistraat een lijn 5 die wilde stoppen aan de halte bij de Ruijschstraat. De electrische rem van de motorwagen van lijn 5 weigerde en de tramtrein schoot door en raakte de bijwagen van lijn 3 ongeveer in het midden. De klap kwam nogal flink aan en de be- trekkèlijk lichte bijwagen werd ondersteboven geworpen. Een ver schrikkelijke verwarring en ravage ontstond. De bijwagen was overvol met mensen die gewinkeld hadden: zij werden dooreen geworpen, sne den zich aan de glasscherven en gilden in wilde paniek. Van alle zijden kwam hulp toe snellen, ambulances, ziekenauto's, politie en brandweer waren in mi nimum van tijd in grote getale aan wezig. De gevolgen die zich aan vankelijk zeer ernstig lieten aan zien, het was een waar bloedbad bleken nogal mee te vallen. Een en dertig personen liepen min of meer ernstige wonden op, *maar een dame uit de Stalinlaan be kwam een wervelfractuur, een heer uit de Scheldestraat een ge compliceerde beenbreuk en een heer uit de v. Swindenstraat een flinke hersenschudding. De meeste gewonden konden echter na ver bonden te zijn, met de schrik nog in de benen de reis voorzetten. Twee takelwagens van de brand weer kregen inmiddels opdracht de omgevallen, zeer ernstig be schadigde wagen op te takelen, wat niet zo eenvoudig was. Van de motorwagen van lijn 5, een z.g. Utrechtse wagen, werd het voor- balcon ernstig ontzet. Ook op dit balcon liepen enige personen snij- wonden op. Dit is in korte tijd het tweede ernstige tramongeval in Amster dam, tengevolge van weigering van de electrische rem. SIBERISCHE WAPEN STILSTAND Nog een laatste groet en de ministers Stikker en Van Schaik zijn weer met een retourtje het laatste? naar Indonesië ver trokken. Het afscheid Zaterdag avond op Schiphol. ELISABETH ZERNIKE BEKROOND DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K.. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 11.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KUIJ PKRS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertenlie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. - De Europese economische samenwerking zal in de maand December vermoedelijk in een nieuw stadium komen- Begin No vember heeft de Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king een vergadering gehouden. Bij die gelegenheid werd weer eens de nood haak erkend één enkele Europese markt te vormen, waarbinnen goederen en diensten zich vrij kunnen hewegemlJe raad bevestigde voorts zijn voorneme om van ganser harte te werken aan een zo spoedig mogelijke afschaffing van be lemmeringen in het handels en beta- lingsverkeer tussen de deelnemende den- Besloten werd o.a. dat de bewuste landen de doelstelling zouden aanvaar den om kwantitatieve restricties voor uiterlijk 15 December '49 op te heffen voor ten minste 50 pet. van hun totale in voer voor eigen rekening uit andere deelnemende landen. Deze 50 pet. zouden gelden afzonderlijk voor de drie secto ren voedsel- en voedingsmiddelen, grond stoffen en fabrikaten. Voor 15 December moeten de landen zich nu voor hun plannen tot liberalisatie uitspreken. Voorts werd o.a. besloten dat die deelnemende landen welke plannen hebben voor nau were regionale economische samenwerking hiervan vóór 15 December a s. een rap port zullen uitbrengen. De Franse regering heeft daarna op 18 November aan Italië, België, Luxem burg en Nederland een voorstel gedaan om tot een nauwere regionale economi sche samenwerking tussen deze landen te geraken. Het Franse memorandum, waarin dit voorstel is uiteengezet, is Uiterst vaag op alle belangrijke punten De idee komt in het kort gezegd neer op progressieve vrijmaking van het handels- en betalingsverkeer tussen de vijf landen- Er zou hierbij in etap- j pes te werk moeten worden gegaan. Voorkomen zou moeten worden dat I door te snel te werk te gaan met het afschaffen van contingenten en de co- trole op de wisselkoersen ernstige ver storingen zouden intreden. Het is in zekere zin een merkwaardig feit, dat Frankrijk het initiatief geno men heeft tot de regionale economische samenwerking. Vermoedelijk moet men de verklaring zoeken in de wens dat dit land nu ook eens een goede beurt bij de Amerikanen wil maken en een poli tik succes wil behalen. Gaat men de belemmeringen na, welke aan een vrij h&ndelsverikeer in Europa in de weg Staao, dan blijkt Frankrijk liet land te rijn dat een ernstige handicap vormt voor een liberalisatie van het handelsverkeer in Europa. Frankrijk heeft sedert meer- dere generaties een protectionistische politiek gevoerd. Dit protectionisme heeft niet alleen betrekking op de landbouw maar evengoed op de industrie. Twee grendels op Frankrijks deur Yan bijzondere betekenis Is voorts het f dat het Franse protectionisme zich niet alleen uit in contingenten, maar h°ge invoerrechten. Indien rige landend m^e zou doen met de ove" ties in dezelw» kwantitatieve restric- Frankrijk heeft in' feite tarieven. Haalt het de eerstgenoemde grendel er af, dan blijft de tweede er non altijd op zitten en kan de deur nog niet open. Frankrijk zelf is zich van zijn protectionisme terdege bewust. Want in de jongste vergadering van de Raad voor de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking heeft men van Franse zijde zijn bezorgdheid uitgespro ken over de eventuele gevolgen van de voorgenomen liberalisatie. Bij de besprekingen van begin Novem ber te Parijs heeft men oók aandacht geschonken aan de tarieven. Het is mo gelijk dat enig deelnemend land van oordeel is, dat de actie van een ander land tot afschaffing van de kwantitatie- ve restricties bijv. wordt aangetast door tarieven In dat geval zal het eerstge noemde land de Organisatie verzoeken te beslissen of de betrokken goederen terecht bij de voorgeschreven verhou ding van 50 pet. vrijmaking kunnen wor den gerekend. Er blijft altijd echter een escape mogelijkheid bestaan en wel in het geval een land, gezien zijn econo mische en financiële situatie, zich niet in staat aciL, de 50 pet. vrijmaking van de drie reeds eerder genoemde sectoren te halen. Dan moeten echter gegronde redenen worden opgegeven. Samenwerking met Engeland noodzakelijk Wil het Franse initiatief ten slotte tot een of andere vorm van nauwere economische samenwerking leiden, dan zal Frankrijk zelf op de eerste plaats daarvan de consekwenties moeten aan vaarden. Voorkomen moet worden dat alles een propagandistische schijnver toning wordt. Het zou onjuist zijn, in dien de andere landen zich voor het Franse karretje lieten spannen, om dit land een politiek succes te bezor gen. Frankrijk spreekt in zijn memorandum slechts over de vijf reeds genoemde lan den. Het meent dat het geen zin heeft Groot-Birittanië uit te nodigen gezien de jongste verklaringen welke Stafford Cripps te Parijs heeft afgelegd. Uitslui ten wil het echter Engeland niet. De mo gelijkheid van toetreden van West-Duits land wordt open gelaten. Hoe moet Ne derland nu staan t.o.v. de groep van landen welke regionaal tot een nauwere economische samenwerking zouden moe ten geraken? Het is voor ons land van betekenis dat de groep niet te klein wordt genomen. Nederland is tot dus verre t-o-v. België, Luxemburg en Frank rijk debiteur. Ten opzichte van Italië zijn geen overschotten van betekenis te verwachten, eerder wellicht ook steeds een debiteurpositie. Het zou van belang zijn indien ook een of meerdere crediteuren lid van de groep waren. Het enige land waarop wij vorderingen van betekenis De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en hier en daar nog een enkel bujtje. Matige wind tussen Noord West. Vannacht in het binnen- temperatuur plaatselijk even het vriespunt. Morgen over. Tylets donder <jan vandaag, g 22 ®sda2 29 November: Zon op. I fin- 1 a i b Z0n °«<ler 16.34 uur. Maan f........li1"'' maan onder 1.31 uur 'hebben is echter slechts Engeland. Begin November hadden wij circa 280 mil- lioen van Engeland te vorderen tegen ongeveer 250 millioen een maand of drie geleden. Gezien deze omstandigheid is het voor ons van groot belang dat de te vormen groep of Engeland zou om vatten, of indien zulks niet mogelijk is in ieder geval tot een zekere samen werking komt met Engeland, zodat onze relaties met het sterling gebied niet in de knel komen. Al wordt de relatie in het laatste geval ook minder hecht dan in het geval Engeland lid is van de groep, het is beter dan niets. Kansen voor ons dienstenver keer met Duitsland Nederland zal in ieder geval op het standpunt moeten staan dat West-Duits land lid wordt van de groep en dat zonder lidmaatschap van West-Duits land de voorgenomen groepsvorming voor ons geen zin heeft. Voor de oorlog was- Nederland debiteur van Duitsland. De vraag is echter of zulks bij de gewij zigde Structuur van West-Duitsland ook thans nog het geval zal zijn. Voor agra rische en zuivelproducten zijn grote ei gen productie gebieden in het Oosten door de Russische bezetting van Oost- Duitsland weggevallen. Ook op industri eel gebied is, er een hoop veranderd- Denken wij maar eens aan de weggeval len textielindustrie van Berlijn en Sak sen. Nederland is thans trouwens, zoals reeds eerder in ons blad is gemeld, als gevolg van de grote uitvoer na het af sluiten van het nieuwe handelsverdrag, crediteur van West-Duitsland geworden. Bij een liberalisatie van het handels- en diensten verkeer zou, Indien West- Duitsland deelneemt, onze Rijnvaart weer kansen krijgen. Dit is immers inhaerent aan het herstel van vrijheid. Onze inkomsten uit het dienstenverkeer zouden dientengevolge een belangrijke vergroting kunnen ondergaan- Ook Frankrijk ziet het belang van een toetreden van West-Duitsland wel in. De Franse regering merkt immers in haar voorstel op dat een toetreden van Duitsland misschien een oplossing van de moeilijke problemen van afzetgebie den, vooral in de landbouwsector, ge makkelijker zal maken. Men mag o.i. verwachten dat men van Nederlandse zijde zal stellen dat een toetreding van Wost-Duitsland een stabiliserende invloed op de ge hele groep zal uitoefenen en dat de evenwichtstendentie In de groep gro ter zal worden. „Advent is de tijd om ons te bezinnen op de onbegrensde moge lijkheden, die God ons biedt, mogelijkheden voor ons, zoals zij ons tegemoet treden in de komst van Christus als onze Redder en Verlosser. Niet omdat deze voor bereiding zich iéder jaar herhaalt, niet als sleur, want zij is geestelijk een noodzaak in de tijd waarin wij leven. De mens is afgedwaald van de gebedsgemeenschap en het wan delen met God als ziende de Onzien lijke. Als hij te midden van de grote nood van onze tijd geen oplossing of uitkomst ziet, "keert hij tot zich zelf in en gaat zijn kleinheid en machteloosheid gevoelen; dan volgt een waarachtig zoeken en trachten te grijpen, wat hij nog niet, of maar voor een deel bezit. Hierop geeft Kerstmis het antwoord". Aldus sprak gisterenmiddag H. K. H. Prinses Wilhelmina in een radioboodschap,, die uitgezonden werd over beide Nederlandse zen ders en eveneens door de Wereld omroep in verschillende talen werd gerelayeerd, welke radioboodschap als titel bad „Advent". Aan het slot hiervan, zeide H. K. H.: „Het -is een verblijdend verschijnsel, dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar ophef fing van wat ons verdeeld houdt, want dit betekent dat er een ont wakend besef komt van wat Chris tus van ons vraagt en daaruit voortvloeiend een Waarachtige keer naar Hem toe, niet in schijn of in woorden, doch van ons gehele innerlijke wezen, want door de kracht die ons gegeven wordt, zijn wij hiertoe in gtaat door offer vaardigheid in de meest volstrekte zin. Moge het naderende Kerstfeest ons in die houding sterken, want het roept ons toe: één Herder, één kudde, één liefde en één vrede, die allen omvat". De aftredende voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, de senator Edwin Johnson heeft Zaterdag gezegd, dat David E. Lilienthal, leider is van een „snode samenzwering" om Engeland het ge heim van een Amerikaanse super atoombom in handen te spelen. Vol gens Johnson werken zekere politici, geleerden en kranten in de Ver. Sta ten" met Lilienthal samen- Senator Johnson's besehuldiging volg de, nadat een hooggeplaatst regerings persoon had gezegd, dat Johnson on langs voor een televisie-uitzending ge houden toespraak over atoomwapens een der redenen was geweest, waarom president Truman opdracht heeft ge-| geven er nog scherper voor te waken dan voorheen, dat er geen atoom- en andere vel igh eids-ge g evens bekend worden. In het televisie-programma zei sena tor Johnson, dot de V.S- een bom heb ben vervaardigd, die zes maal zo sterk is als die, welke m 1945 op Nagasaki werd geworpen, en dat de pogingen om een bom te maken, die duizend maal zo sterk als die van Nagasaki zou zijn, een heel e nd waren opgesoho en. Voorts, dat de V.S. grote vorderingen hadden gemaakt bij de fabricering van een instrument, dat een vijandelijke bom zou kunnen doen exploderen voor deze haar doel zou hebben bereikt. Johnson noemde de aan zijn adres gerichte beschuldig ngen: „volkomen vals. duidelijk tendentieus en voor een ieder die op de hoogte is volmaakt be lachelijk, 'omdat ik niets verteld heb. wat niet reeds eerder bekend was §e~ maakt". De senator zeide, dat men beter deea te letten op het „atoom-complet van Lilienthal", omdat de V.S- het zich niet kunnen veroorloven, htm meest vitale defens e-geheimen aan een vreemd land bekend te maken. „Wat anderen weten, zou gemak kelijk aan onze doodsvijand bekend kunnen worden", aldus de senator. „Het zal een droeve dag voor de Ver. Staten en een nog droeviger dag voor Engeland zijn, als wtj het onze gegevens over de snperbom bekend maken". X>e Tsjechosk>waakse communistische partij heeft bekend gemaakt dat ge durende de maand December een strenge zuivering zal plaats vinden, alvorens de nieuwe lidmaatschapskaar ten voor 1950 worden uitgereikt. De toelating van nieuwe leden zal sterk beperkt worden. Het Praagse sthatsgerechtshof heeft Zaterdag twee Tsjechen ter dood ver oordeeld en twee taf levenslange ge vangenisstraf, natuurlijlr- onder be schuldiging van splonnage. Zestien an dere personen k egen gevangenisstraf fen van 10 tot 25 jaar. Met deze vennissen is het aantal personen, van wie men weet, dat zij de afgelopen week wegens beweerde spionnage in Praag zijn gevonnist, tot 87 gestegen. De ontruiming van de stad en het gebied van Kediri door de Nederlandse troepen zial op 19 December voltooid zijn, aldus bericht Radio-Djogja. Thans worden ontruimd de posten Ngajid- juk, Kediri Tulung Agung, ten Westen van de Kali Brantas en de post Blitar, ten Zuiden van deze rivier. Ook te Bodjonegoro worden reeds voorberei dingen getroffen voor de terugkeer van het republikeins bestuur. Naar wjj vernemen, heeft de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in In donesië aan de regering verzocht» hem met ingang van de datum van de souve- reiniteitsoverdracht ontslag uit zij" functie te verlenen. Dit verzoek is een uitvloeisel van hef feit, dat bü öe souvereiniteïtsoverdracht het ambt Van Hoge vertegenwoordiger van de Kroon vervalt. Het is bekend, dat de regering de groot, ste waardering heeft voor de eminente en toegewijde wijze, waarop de heer Lo vink onder de moeilijkste omstandigh*. den dit ambt heeft vervuld en dat de regering daarom de heer Lovink gaar ne in de functie van Hoge Commissa ris in Indonesië gehandhaafd zou heb ben. oe PGrso°n, die'thans het ambt van Het verschil echter tussen de oude en Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon de nieuwe rechtsorde en het daarmee sa- bekleedt, voor de functie van Hoge menhangend verschil tussen de positie var. Commissaris aan te zoeken, de Hoge Vertegenwoordiger van de In de persoon van de heer Lovink zal Kroon en de Hoge Commissaris heeft de dus straks de laatste Nederlandse land regering doen besluiten om niet dezelf- voogd Indonesië verlaten. (van onze Utrechtse redacteur) Het belangrijkste vraagstuk, dat wij de komende 25 jaar op straffe van on dergang hebben te behandelen, betreft de beantwoording van de vraag, hoe wij een derde wereldoorlog kunnen voorkomen. Wij kunnen daarop invloed uitoefenen, want in West-Eropa zal de beslissing vallen. Als het een haard van onrust en ontevredenheid blijft, zal het bolsjewisme daarvan gebruik maken- Niet militaire agressie, maar uitholling van binnen uit is het groot ste gevaar. Als Europa wordt tot een sterkere innerlijke eenheid, behoeven we voor Rusland niet zo benauwd te zijn en is de mogelijkheid van een derde oorlog zo goed als bezworen. Dit betekent, dat wij ernst moeten maken van de sociale gerechtigheid, waaronder ook verstaan moet worden sociale be staanszekerheid. Dit zijn zeer ernstge en waarschuwen de woorden van minister mr. dr. J. in 't Veld die hij Zaterdagmddag in her Utrechtse stadhuis, waar de Politieke Jongeren Contact Raad (aangesloten zijn de jongeren-organisaties van de P v- 4 A VVD K-V.P- en C-H.U.) die in October1948 werd opgericht, voor het eerst naar buiten optrad, om zoals de voorzitter, de heer B. Buddmgh, zei, ziin visite-kaartje te presenteren. °Pdat ie der hi den lande wete en er kracht uit putte, dat er jongeren zijn die niet schromen de moeilijke opdracht van dit ogenblik te vervullen, het oog gench: op de toekomst. De geestelijke vrijheid, zo ging minis ter In 't Veld «voort, .is voor ons van evenveel waarde als sociale gerechtigheid. Wij moeten de volken van Europa im muun maken voor communistische be smetting en naast de problemen, die Z Exc- noemde, welke door de Contact- raad besproken kunnen worden, plaa'ste hij het probleem van de onkerkelijkheid, waarover wij te weinig niet elkaar heb ben gesproken- De buitenkerkelijken mogen wij niet aan hun lot overlaten. Door het pro bleem van de onkerkelijkheid begin» een gevaar te komen. Daar komt bij dat we leven in een tijd van verzwakt normbesef, welk gevaar het grootste Is in de kring van de onkerkelijken. De kerkelijken hebben door hun xedewet een houvast in het leven. Het is een levensbelang voor ons volk, dat we het normbesef levendig houden. Een volk. dat geen normbesei heeft, is al te gemakkelijk prooi van extremistische en totalitaire stromingen. Over dit vraagstuk gaat men zich ge lukkig ook in huHenkerkelijke kringen ongerust maken en de humanisten wil len geen vijand, maar bondgenoot van de Kerk zijn- Prachtig sloot op deze ministeriële rede aan, de voordracht van Bernarc Verhoeven, het woord van de dichter die wij spoedig o°k in de Tweede Ka mer zullen horen. Naderen tot elkaar's kernen Had minister In 't Veld er op gewezen dat wij de problemen te uitsluitend zien van het standpunt van de partij uit natuurlijk moeten wij ze wel uit ons beginsel zien Hernard Verhoeven, de psychologische kant van de „toenadering" besprekend, schetste de opdracht, die de verschillende groeperingen van de Neder landse samenleving hebben, om elkaar's kernen te benaderen en begrijpen- Daar voor moeten wij echter eerst de kerri in ons zelf ontdekt hebben. De mens wordt beheerstdoor a-priores, die van groot belang zijn, maatschappelijke en geestelijke, vaak moeilijk uit elkaar te houden. Wat wij van de Vader hebben geërft, moeten wij ook persoonlijk weten te verwerven. Aan het overerfelijke zitten vele hebbelijkheden en gewoonten Als men de ballast van de overerfe lijkheid van zich afwerpt en elkaar tot in de blote kern benadert, zou men el kaar begrijpen. De jeugd heeft hiertoe een belangrijke opdracht in het leven, waaraan gevaren van een natuurlijke bekrompenheid en gebrek aan inzichc zijn verbonden. Daarom kan zij een „doorbraak" tot de ouderen niet missen. Het Tweede Kamerlid, drs. H. A. Kort hals, betoogde, dat de gemeenschappe lijke taak der jongeren rekening moe» houden met de tijd, positief gericht zdn zich bezig heeft te houden met zaKen waarvoor de politieke partijen verant woordelijkheid kunnen aanvaarden, appel leren aan het Sentiment van de jeugd en zij zich voortdurend voor ogen moeten houden, dat wij in een overgangstijd leven. Ook deze spreker wees op her gevaar van het communisme, dat in het roerige wereldgebeuren zijn rol speelt- Ons land moet zich zijn positie in de wereld meer bewust worden en kan niet langer in afzondering leven. Wij heb ben ons te geven aan de zaken van Verenigd Europa en de jeugd moet stu wen om Europa „minded" te maken. Dit weekeinde 's voor de IJmüidense trawlervisserij beslist het minst pret tige na de oorlog: het besluit, dat acht grote trawlers zullen moeten worden opgelegd, s tenslotte op de diverse rederijkantoren gevallen, na maanden vol dreiging, die de uitkomsten van deze bedrijfstak steeds slechter deden worden en thans verschillende reders hebben gedwongen hun boten uit de vaart te nemen. De hoge kolenprijs is, ondanks een dr ngend verzoek aan de regering niet verlaagd en voor 53 gulden per ton Onze weerkundige medewerker heeft blijkens ons blad van Zaterdag iets ont dekt, waarop wij volgens hem niet be hoeven te mopperen en zulks is in deze tijd te zeldzaam om niet onder de loupe te nemen. Het zal intussen geen verwon dering baren, dat het hier over het weer ging; daar immers een ieder over het weer praat, doet het misschien alleen vreemd aan, dat onze weerkundige mede werker het weer besprak, inzoverre deze „schoenmaker" zich dan bij zijn „leest" hield. Maar het blijkt, dat in zo'n geval men toch nog wel eens een steek kan laten vallen, zoals de beste breidster wel eens slaapt. Immers, na een internatio naal mixture van Vlissingen tot Spanje via Sahara, Alpen en de Rijn en als toe giftje nog even Rusland, Polen, de Oeral en Duitsland, waar overal diverse depres sies werden ingenomen, kwam de weer- barhouder tot de conclusie, dat er veel kans was, dat wij Zondag toch nog op een broogje zouden moeten zitten. Maar hier fleste hem de wetenschap, want er werd, tegen de verwachting in wel een cocktail- De geschonken van niet alleen mist maar ook regen. Knfin, de beste schoenmaker slaat wel eens de spijker mis, of snijdt in zijn vin gers denk slechts aan Schumacher, de leider der West-Duitse socialisten. Doch die handelde niet als een goed vakman: die probeerde kanselier Adenauer iets in de schoenen te schuiven, wat geen hout snijdt, zodat de afgeleverde houtgepende zolen geen laars waard waren. Maar wij hadden het, geloven wij over het opmerkelijk verschijnsel, waarop niet gemopperd behoeft te worden. Dus laten wij de schoenmakers bij hun leest en ke ren terug naar ons uitgangspunt. Dat op merkelijke verschijnsel dat was.. het najaarsweer! Want al waren mist en storm ons deel, een belangrijke portie koude is ons bespaard gebleven en de kans op vorst is verre van ijselijk groot. Dus niet mopperen! De natuur wil blijkbaar zuinig zijn met dat, waarmede de mensen zo royaal zijn, n.l. de koude. Denk maar eens aan de „koude oorlog", welke reeds jaren duurt. En is onze samenleving niet te veel een „ijzig" geval door koude zakelijkheid, waarbij maar al te weinig plaats is voor de warmte van het medelevend gevoel jegens de mens? O ja, voor een paar kwartjes of zelfs een gulden spelen wij zo graag Sinterklaas in een liefdadig heidszakje. Maar verder is het klimaat hard en onverbiddelijk. Zelf koesteren wij ons graag in het zonnetje, doch wanneer het een ander betreft, laat ons veel te veel l^oud! Wij mogen dan onder elkander geen koude oorlog voeren, het lijkt toch be- bedenkelijk op eenSiberische wapen stilstand. ANALYST. O 4 Rusland Is bezig zijn concentratiekam pen in Oost-Duitsland uit te dunnen en het merendeel der gevangenen naar Rus land over te brengen. In de afgelopen week werden 3800 gevangenen uit Sachsenhausen, 1700 uit kamp Bautzen en 2200 mannen en 300 vrouwen uit Buchenwald naar Rusland getranspor teerd. Naar AFP uit gezaghebbende bron verneemt, zal de Chinese nationalisti sche regering Dinsdag beginnen met het verhuizen van ministeriële departe menten van Tsjoengking naar Sjengtoe. Voor het gehele nationalistische gebied, met uitzondering van Sinkiang, Sikang en Tibet, is de staat van beleg afgekon digd. Volgens het communistische nieuws bureau „Nieuw China" bevindt het „volksleger" zich nog slechts op ongeveer 20 km. van Tsjoenking. Alle belangrijke steden in de provincie Kwangsi zijn thans in communistische handen. De nationa listische legers in deze provincie zijn van de Kwomintang-strijdkrachten rondom Tsjoengking afgesneden. De Chinese delegatie bij de V.N. heeft Zaterdag de algemene vergadering ver zocht als haar mening uit te spreken, dat Rusland het handvest van de V.N. en het in 1945 met China gesloten bondgenoot schapsverdrag heeft geschonden, door hulp te verlenen aan de communisten in brandstof is een rendabele exploitatie vrijwel onmogelijk geworden. De traw lerreders verwijten de autoriteiten reeds lang een negatief visserijbele d in het algemeen. Van een der grootste IJmüidense rederijen werd reeds vernomen, dat enige harer grootste trawlers voorlopig de laatste reis hebben gemaakt, zodat het aantal van acht opgelegde schepen de komende weken vemoedelijk nog zal toenemen. Hiertegenover staat op dit moment een bijzonder goed algemeen «esultaat van de drijfnetvisserij, mede als gevolg Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (H. Lambertus) de zeereerw. heer P. J. Maas; tot rector van het St. Antonius- Gesticht te Rotterdam (Nw. Binnenweg) de weleerw. heer J. M. Dunselman, die kapelaan was te Rotterdam (H. Paulus). Tot pastoor te Volendam de zeereerw. heer J. Langedijk; te Wieringerwerf de weleerw. heer W. N. Zijlstra; te Midden- meer de weleerw. heer P. J. de Wit; te Slootdorp de weleerw. heer G. C. M. van Dijk. die kapelaan was te Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart). Tot rector van het St. Pius-Gesticht te Alkmaar de weleerw. heer J. H. van den Hoek. Tot godsdienstleraar aan het R.K. Lyceum te Alkmaar de weleerw. heer S. Stroek; tot rector van de St. Jacob-Stich- ting te Dordrecht de weleerw. heer J. G. Verleun, die kapelaan was te Kwintsheul. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft opdracht gegeven de oprichting van een nieuwe parochie voor te bereiden onder de bestaande parochie van de H. Nicolaas te Rotterdam aan de weleerw heer C. Koning, die kapelaan was te 's-Gravenhage (Allerh. Sacrament), en heeft opdracht gegeven de oprichting van een nieuwe parochie voor te bereiden onder de bestaande parochie van de H. Pancratius te Castricum, de weleerw. heer J. Th. J. de Wit, die kapelaan was te Scheveningen (O. L. Vrouw van Lourdes). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan de hoogeerw. heer H. J. C. van het feit, dat de verse haring voor Haver eervol ontslag verleend als pastoor goede prijzen van de hand gaat en de: te Rotterdam (H. I nbertus) en aan de exportmogelijkheden van dit producti zeereerw. heer N. H. Aanstoots eervol enige verruiming geven- l ontslag als pastoor te Volendam. China. Voorts werd de assemblee ver zocht alle leden te vragen, geen diploma tieke betrekkingen met de Chinese com munisten aan te knopen, him geen mili taire of economische steun te verlenen en zelf geen voordeel proberen te trek ken uit de huidige toestand op enigerlei wijze, die onverenigbaar is met de Poli tieke onafhankelijkheid en territoriale en administratieve integriteit van China, De Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben op advies v. n de daartoe benoemde jury, bestaande uit de heren mr. J- C. Bloem, mr. W. W. J. M. Keuls en A. L. Sötemann, de Priis voor het beste anoniem ngezonden ge dicht poëzieprijs-1948, groot 125, toegekend aan Elisabeth Zernike voor het gedicht „En toen wij afscheid na men Een eervolle vermeld ng werd toe gekend aan Halbo C. Kool voor zijn gedicht „sleutelromance" en aan Frank Gericke (p.s- van dr. D. Hoek) voor zijn gedicht „De eksters".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1