Waarom kloppen de gegevens niet altijd? Vliegen zonder kaarten is vliegen in de mist Stormhoek Moskou,zijn Satellieten en vijfde colonnes houden beraad De Duitse politie wordt rode SS Weerbericht! NIEUWS urr indonesie Verdediging van West-Europa Stafchefs bestuderen de situatie REDEN VAN VERTROUWEN IN INDONESIE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FRITS DIEPEN: Meest elementaire samenwerking ontbreekt t.a.v. algemene inlichtingendienst in luchtvaart In de Kominform-concilie Speciale aandacht voor katholieke arbeiders Merkwaardige ontdekking van Se f ton Delmer Onjuiste kaart oorzaak van Dakota-ramp? AA Gedood door electriscli vee-sclieerapparaat Het ging op volle kracht op kalme zee Surabaja wordt een onveilige stad Massagraf gevonden bij Malang Kabeljauw werd niet verkocht Auto slipte Militair vliegtuig neergestort Voedselvergiftiging na liet bruiloftsmaal Tsjoengking reeds gevallen? *7Tsfc JAARGANG DINSDAG 29 NOVEMBER 1949 No. 21094 (Van onze speciale verslaggever) Voorlopig wordt dan aangenomen, dat het ongeluk met de Dakota in Noorwegen te wijten is aan een fout in de topografische kaart. Het wordt er niet minder tragisch door noch voor de kin deren en hun hegeleiders, noch voor de bemanning en hun ge zinnen» De fout zou een heuvel zijn, die niet stond aangegeven. Men zal zich erover verwonderen, hoe zoiets mogelijk kan zijn, in de zo geperfectionneerde, moderne luchtvaart- overwegend, dat een zeekaart natuurlijk onbetrouwbaar kan worden, wanneer plotseling van de zeebodem een rots tot vlak onder de waterspie gel omhoog gekomen is: een blinde klip. Of wanneer een vaargeul of een riviermonding zich gewijzigd heeft of ergens een zandbank is ontstaan. In Noorwegen is weer eens gebleken, dat het materiaal, waarop een piloot vertrouwen moet, nog niet volmaakt is. Dit materiaal is van het grootste belang voor een veilige vlucht. Daarvan is men in luchtvaartkringen volkomen overtuigd. En dat men vol gens deze overtuiging werkt, bewijst elke kaartenkamer van elk vliegveld en elke cockpit van elk vliegtuig. EEN VLUCHT: ACHT KAARTEN Vinden er vaak veranderingen plaats, die op de kaarten moeten worden aangegeven?" „Héél wat en bij elke luchtvaart maatschappij is een staf van men sen bezig met het aanbrengen er van. Jammer genoeg doen ze alle maal hetzelfde werk". „Het zou dus aanbeveling ver dienen, dat hiervoor één groot cen traal punt geschapen werd? „Inderdaad. Thans doet elk af zonderlijk zijn best, zo goed moge lijk op de hoogte te zijn. Weliswaar is er een prettige samenwerking en zal de ene maatschappij de andere een gevraagde inlichting niet wei geren, integendeel, maar er zou een algemene informatiedienst moeten komen." Er was op Ypenburg een kaart aanwezig, waarop de nu beruchte heuvel wél stond aangegeven. Door het ontbreken van een volledige inlichtingendienst was deze kaart echter van geen nut geweest. Arie de Vroet, sinds kort hotelier geworden van hotel Noord-Brabant te Vreeland, informeert bij z'n gasten of het bordje soep bevalt. Er is de aanvoerder van het Nederlandse elftal wel wat aan gelegen, want deze gasten zijn z'n vrienden van Feijenoord s eerste elfta DRIE RESOLUTIES w7aropJ hij "landen" gaatmet de startba-1 onderweg. Door naar de radio van de waarop mj ranuc s v.liefrve]den te luisteren, hebben we het Sergeant-majoor L. Chambers, die elf van zijn zestien dienstjaren buiten Engeland heeft door gebracht, met zijn dochtertjes Marie, vijf jaar en geboren in Jubbujpore, Gwendoline, drie jaar, geboren in Exeter, en Dorothy, 18 maanden, geboren in Singapore. ZACHTER WEER GEEN REM, MAAR MOTOR Vijf cursisten van de Missieschool voor jonge vrouwen te Ubbergen vertrokken Zaterdag wiet de Celebes naar IndonesiëEen laatste groet op de valreep. J. CREMER OPTIMISTISCH T.A.V. DE TABAKSOOGST Slachtoffers van ontvoeringen van de laatste maanden „Verre visserif' in gevaar? Een dode en drie gewonden Een dode l)ij Buitenzorg Het station van 's Hertogenbosch heeft door oorlogshandelingen zo. danig geleden, dat men besloten is het af te breken. De fraaie ornamenten zullen gaan dienen ter versiering der stad. DÉ KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V, De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3 99 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. I'ESS ER O.P. LEO J. M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte- Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cfent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. direct", aldus de oudste Ypenburg. De kaartenkamer van het vliegveld topografische kaarten kan hij alle plaat- - - J!- selijke merktekens vinden, als heuvels, bergen, bruggen, rivieren, waar weiden zijn of bossen. Toch zijn deze acht kaar ten niet voldoende. Hij heeft ook twee z.g. „plottingsheets" nodig. Dit zijn kaar ten, waarop uitsluitend contouren aan gebracht zijn". Inderdaad, ze zien er uit als het begin van een landkaart, die men op school te kent, om haar later bij te werken, te kleuren en van steden en dorpen te voor zien. Ze zijn de kaarten, waarop de te volgen koers wordt uitgezet. Tegenover de kleurigheid der topografische kaarten doen ze ietwat bleek aan. Maar ze maken het de piloot mogelijk op instrumenten te vliegen. Dit doet hij trouwens voorname lijk, om slechts, als hij laag komt, de to pografische kaprt te hulp te roepen. Dan heeft hij ook een kaart v.an het vliegveld, Ypenlburg doet niet onder voor die van andere luchthavens. Daar ziet men, wat er aan kaarten nodig is, alvorens een machine voor een lange vlucht starten kan. De wanden zijn er bedekt met rou- teboeken, die talrijke kaarten bevatten. Elke piloot neemt zo'n routeboek mee. Hij kan er letterlijk alles in vnden, wat hij nodig heeft. B.v. alle vliegvelden van Europa staan-er in, met bijzonder heden over radio en „holding beacon" (het wachtbaken, waarmede de vliegtui gen in de lucht worden „opgestapeld", om ze daarna een voor een te laten dalen) radiosignalen etc. etc. De oudste navigator van Ypenburg, d« heer K. Idema, zet zo'n routeboek voor ons op tafel. Een omvang bijna van een adresboek. „Wel", zegt hij. „neem b v tan, dat we opdracht krijgen, een vlucht te ondernemen van Ypenburg naar Rome Hiervoor moeten we vijf dagen van te voren vk de consul daar een verzoek in dienen om op Ciatnpino te mogen lan den. Maar dit is routinewerk dat trou wens door de Rijksluchtvaartdienst ver richt wsrdt. Dan zet ik op de kaart de koers uit en bereken aan de hand van opgedane ervaring, hoelang het vliegtuig over de tocht doet. Voor een vlucht naar Rome heeft de piloot acht topografische kaarten nodig, die het gedeelte van Europa bestrijken, waar over heen gevlogen wordt Op de '„Wie naar Rome vliegt", aldus ver volgt de heer Idema, „moet er rekening mee houden, dat onvoorziene omstandig heden hem zoals overal elders kun nen dwingen, ergens anders te dalen. Daarom krijgt de piloot ook kaarten mee voor Tunis, Malta en Cagliari op Sardi nië, vier stuks. Zijn totaal kan aldus tot veertien stijgen". „En als hij nu eens aai de linkerkant zijn heil moet zoeken?" vragen we. „Dat doet hij slechts in uiterste nood zaak", luidt het antwoord, „want d'e Bal kan is geen oord, waar men graag de grond onder zich heeft, zelfs niet bij Tito...." Stanford, de grote leverancier „Hoe komt U aan die kaarten? „De grote leverancier van kaarten voor do luchtvaart in Europa is de firma Ed ward Stanford te Londen. Wij gebrui ken Stanfordkaarten en tevens kaarten van de Royal Air Force. Er worden ook Amerikaanse kaarten gebruikt. De Stan, ford-kaart, waarop gezagvoerder Frouws vloog, was van 1943". „Van wie krijgt U mededeling van de veranderingen?" „De I. C. A. O- (International Civil Aviation Organisation) te Montreal is Canada verzorgt b-v. alles, wat op Je radio betrekking heeft. Dan zijn er de z.g- berichten voor luchtvarenden (No tice to Airmen), waaraan alle landen meewerken. Verder is er de Rijkslucht vaartdienst met zijn informaties. We krijgen voorts particuliere berichten uit Engeland en beluisteren de radio. In dien er ergens een startbaan onklaar raakt, wordt dit wel doorgegeven, maar zo'n bericht blijft soms enkele dagen navigator van Elke piloot van elk vliegtuig wordt van de kaartenkamer van het vlieg veld uit van voldoende kaarten voor zien. Maardeze kaarten blijken niet onfeilbaar, terwijl de mogelijk heid verbeteringen aan te brengen, on voldoende is. Deze conclusie ligt na het drama in de Oslofjord voor de hand. Zelfs daar, waar in een corridor gevlogen moet worden, zoals over Noor wegen, zodat een ongeval bijna uitge sloten lijkt, kan een kleine emissie toch oorzaak van een ramp worden ondanks een ogenschijnlijk volmaakte uitrusting met topografische kaarten en „plotting sheets". ,,Ten aanzien van een algemene in lichtingendienst", aldus zei ons dé heer Frits Diepen, pas uit Noorwegen terug, ,,kan men zeggen, dat in de luchtvaart de meëst elementaire samenwerking niet aanwezig is In de tweede helft van November, aldus de „Humanité", het blad der Franse communisten, heeft de Komin- form weer vergaderd. Bulgarije, Roe menië, Hongarije Polen, de Sovjet- Unie, Frankrijk, Tsjechoslowakije en Italië hielden consult. Waar de ont moeting plaats vond, qnthult het blad niet Namens Frankrijk was er Duclos, namens Italië Togliatti. De vergadering heeft drie resoluties aangenomen met richtlijnen voor verdere actie. In de belangrijkste dier resoluties wordt verklaard, dat „de dreiging van een pieuwe oorlog meer en meer toe neemt, maar dat terzelfdertijd het imperialistische en anti-democratische kamp verzwakt". De strijd voor de uit- nen. Omtrent de vliegramp, waarbij het K.L.M.-toestel de „Nijmegen" zo tragisch verongelukte, is één feit volkomen duidelijk geworden: de kaart, die de piloot tot zijn be schikking had, vermeldde een on juiste hoogte in de omgeving van Prestwick. Bij het verschrikkelijke lot, dat het Dakota-vliegtuig van de „Aero- Holland" bij de Oslofjord trof, komt één feit weer duidelijk naar voren: de hoogte, aangegeven op de kaart, die de piloot gebruikte, klopte niet met de werkelijkheid. Een onzer verslaggevers heeft een gesprelc gehad met de bezetting van de navigatie-afdeling op het vlieg veld „Ypenburg", om eens inge licht te worden over deze kaarten en haar gebruik. De mening van de directie van de „Aero-Holland", dat de kaart diet klopte met de werkelijkheid, hetgeen mogelijk de ramp veroor zaakt zou kunnen hebben, heeft onmiddellijk de aandacht getrok ken in Noorse luchtvaartkringen. „Zeer merkwaardig", zei de voor zitter van de officiële Noorse com missie van onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk met de Dakota, toen hy hiervan hoorde. Hii wenste echter gepn nadere ver klaringen af te leggen. (Van onze Londense correspondent) Sefton Delmer, die op het ogenblik van Berlijn uit de „Daily Express" voor ziet van een terecht vermaarde rubriek, heeft vruchteloos gepoogd Wilhelm Zais- ser te spreken te krijgen. Hü heeft zich ontelbare malen aan diens hoofdkwartier in de voorstad Wilhelmruh gemeld, maar het verwondert hem niet, dat hy telkens een nul kreeg op zijn request om tot Zaisser toegelaten te worden. Want deze heeft het zeer druk, en zijn werk is zeer „geneim". Voor de leus organiseert en drilt hij speciale veilig- heidsafdelingen in de Duitse politie. In werkelijkheid bouwt hij een Rode S.S. op. Volgens Delmer doet hij dit op directe order van de Russen, die een Duits Kooa Leger gereed willen hebben ter vervanging van de Sovjet-troepen als deze hun zone ontruimen. En verder opdat, indien het tot een crisis in West- Duitsiand mocht komen, dat Oostelijke Rode Leger daar »n naam van de Duitse eenheid zal kunnen ingrijpen zonder dat de Russen erin betrokken worden. Volgens Delmer doet Zaisser zijn werk voortreffelijk. In vier maanden tijds 1 heeft hij zijn „strijdmacht" opgevoerd van 10-000 tot 40 000 man en tegen het voorjaar hoopt hy aan de 60.000 toe te Z1JMaar dit is niet de enige reden, waar om Delmer zo graag eens enige minu- -nij in Pruisisch officier. Tijdens d£ oorlog van 1914'18 had hij in de legers van de keizer gediend- Daarna was hij dornmu* nist geworden, was gemengd geweest >n enige mislukte Rode opstanden in Dui - land en was daarna naar Moskou ge* Vlucht. Nu zou dit op zichzelf ha twaalf jare weinig belangwekkend zijn, want een ieder wist toen reeds, dat de Spaanse burgeroorlog meer en meer uitgevocn- ten werd met de vechters en wapenen van andere landen: door officiële Ita liaanse en Duitse „vrijwilligerstroepen aan de zijde van Franco, en door onoffi ciële, en gedeeltelijk -eveneens Duitse brigades aan de zijde der republikeinen. Dit alles behoort nu reeds eindeloos lang tot het verleden. Maar wat niet tot het verleden be hoort. en begrijpelijkerwijze de be langstelling van Sefton Delmer gaande maakt, is, dat generaal Gomez en Zais ser één en dezelfde persoon zyn. breiding van „de beweging van partisa- nen voor de vrede" moet intensiever ge streden worden en er moet tevens een „resolute strijd gevoerd woeden tegen de rechtse vleugel der socialisten, die de arbeidersbeweging verdeelt en ontmoe digt". Rechtse socialisten, zoals Eevm, Attlee, Blum, Guy Mollet, Spaak Schu macher. Renner, Saragat en de reaction- naire v'akverenigin-gsleiders. zoals Green, Carey en Deakin, zijn volgens de reso lutie de belangrijkste vijanden van de eenheid der arbeidende klasse en de partijgangers van oorlogsstokers en im perialisten. Zij bedekken hun verraad met een „pseudo-socialistische cosmo- politische phraseologie". De communistische partijen van Frank rijk, West-Duitsland, Italië en Engeia „bhhoren haar strijdbaarheid voor de vrede te verhogen en de misdadige plan nen van de BritsAmerikaanse oorlogs stokers te niet te doen" Deze resolutie was van Meskou afkomstig. In een tweede resolutie, ingediend door de Italiaan Togliatti, worden de „pseudo- socialisten, die deel uit maken van regeringen", veroordeeld. De communisten krijgen verder op dracht „om speciale aandacht aan katholieke arbeiders te besteden. Gods dienstige overtuigingen beschouwe men niet als hinderpalen by dit drijven naar eenheid van de werkende klasse". De derde resolutie, ingediend door de Roemeense communistenleider Gheorgm. Dej verklaart, dat de Joegoslaviscne communistische partij in de macht is van „moordenaars en spionnen". De „zoge naamde Joegoslavische communistische partij was naar het „imperialistische kamp" gedeserteerd". In politieke kringen te Parijs heeft deze onthulling over de jongste geheime sa menkomst der Kominform, welke in Hon garije moet hebben plaats gehad, zeer de aandacht getrokken. Vooral valt het op, dat madame Pauker niet tot de geïnvi- teerden, althans niet tot de aanwezigen behoorde. Anna Pauker is nog steeds mi nister van Buitenlandse Zaken in Roe menië. Voorheen was zij het enige party lid, dat zo maar met Stalin mocht telefo neren. Ze was ook de ziel, de grote stuwkracht der Kominform. Maar de jongste tijd duiken telkens weer geruchten op, dat het tussen Anna en het Kremlin niet meer zo botert als in den beginne. Haar absentie op het jongste rode consult zou daarvan een nieuw bewijs kunnen zyn. De veehouder Markus te Nieuwebrug, onder de gemeente Bodegraven, had de zer dagen een electrisch apparaat ge kocht van een handelaar om zijn vee te scheren. Toen hij van het instrument gebruik wilde maken en de stekker in het stopcontact deed, kreeg hij de volle lading stroom door zich heen. Hij was onmiddellijk dood. Het apparaat is door de politie in beslag genomen. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Matige tot krachtige en later in het Noorden van het land wel- licht stormachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met enige regen. Zachter. Woensdag 30 November: Zon op: 8-23 uur; zon onder: 16.33 uur; maan op: 14.27 uur; maan onder: 2.41 uur. Al eens meer hebben we hier de vraag gesteld, of de jeugd er nu inderdaad wel recht op heeft haar stem te verheffen. Twijfel aan haar oprechtheid, aan haar bezit van ware levensstijl en aan haar offervaardigheid waren tot deze vraag de aanleiding en helaas voor onszelf hebben we deze vraag te vaak met „neen" moeten beantwoorden. Des te gereder zouden we nu dit ant woord geven, omdat we een jongeman hebben ontmoet, die de verpersoonlijking ivan ons ideaal is. De levend geworden strijdlust, de meeslepende enthousiast en de jonge katholiek met stijl. En we vra gen ons af, of wij Nederlanders ooit wel zo zouden kunnen worden, want we heb ben het beeld van Marcel Vandewiele, nationaal secretaris van het Belgisch Al gemeen Christelijk Werkliedenverbond voor ogen. We hadden het geluk een toespraak van hem te horen en hebben toen kunnen constateren, dat wij jonge Nederlanders toch iets substantieels missen. Niet alleen een frisse fantasie, maar op de eerste plaats de vreugde van ons katholicisme. Is het niet inderdaad zo, dat de gemid delde jonge kerel zijn rijk geloof ziet als ietsbeklemmends, zouden we haast zeggen! Hij realiseert het zichzelf mis schien niet, maar zijn practisch geloofs leven past hij pas op het laatst in de legpuzzle van zijn materiële behoeften. Doch katholiek zijn betekent in wezen: "God overal uitdragen en de rest hierbij aansluiten. Deze mentaliteit, het katholiek-zijn onder alle omstandigheden, is de levens stijl, welke de jonge Vlaming ons voor hield. De vreugde over zijn uitverkiezing tot katholiek en tot jonge bouwer aan Gods tempel hier op aarde, straalde van hem uit en begeesterde zijn jonge toe hoorders. De woorden van Paus en Bis schoppen kwamen uit zijn mond, maar zijn persoonlijk vuur en zijn diep geloof schonken er bijzondere gloed aan. Niet helemaal Vlaams misschien, maar zeer zeker zó Vlaams zouden we onze jonge katholieken willen zien. Met geest drift, welke onbetekende kleinigheden wegvaagt- Met enthousiasme, dat tot rijke uitbarstingen leidt. Met geloof, dat steeds het uitgangspunt voor iedere daad is. En met besef van het belang van dit tijdsbestek, waarin wij, jong en oud. een zeldzame kans hebben eindelijk naar een betere wereld op te trekken. Vlaamse levensstijl, vrolijk en strijd lustig. Deze levensstijl kunnen we ons ook verwerven. Als we ons geloof maar niet als een rem. doch als een motor gaan zien. De Adventstijd dwingt tot het bezinnen op het grootste gebeuren onzer jaartelling, de geboorte van Gods zoon. Laten we ons voor Kerstmis tevens uit voerig bezinnen op een geboorte in onze eigen geest, van een nieuwe levensstijl! ROERGANGER ten met Zaisser zou willen praten. H: heeft 'n dozijn jaren geleden m Spanj tweehonderd mijlen af®ele®^_ln gef" lorries die bereid waren hem mee te nemen! om te Albacete generaal Gomez te spretoen te krijgen. Deze g was de bouwmeester van de nale Brigade, welke tijdens de burge - oorlog de enige doeunatige eenheid was in het Spaanse Rode Leger- Delmer sprak niet langer dan vijf minuten met hem die tijddie than. Zaisser weigert hem af te staan. Maa die vijf minuten achtte hij de moeite waard, Want zij brachten hem tot de ontdek king, dat Gomez in het geheel geen Spanjaard was, maar een ruigbespraakt Gistermiddag is te Parijs een bijeen-1 gee communiqué uitgegeven, doch een komst begonnen van de chefs der Britse, der stafchefs verklaarde: „Het ging op Franse en Amerikaanse generale sta ven. Deze bijeenkomst gaat vooraf aan de besprekingen over de landsverdedi ging, welke door de commissie voor militaire zaken van 't Atlantisch ver drag waarin twaalf staten zijn verte genwoordigd zullen worden gevoerd. Deze laatste besprekingen vinden haar hoogtepunt in een algemene vergadering van de ministers van defensie der twaalf staten, welke Donderdag a.s. zal wor den gehouden. In welingelichte Parijse kringen meent men dat tijdens de gistermiddag gehouden bijeenkomst is gesproken over de volgende T De "vaststelling van de defensie-zónes van het Noord-Atlantisch gebied. Men •neent dat een verdedigingslinie langs Rijn óf Elbe zal worden ontworpen 2. De wijze, waarop strategisch zal kun nen worden ingegrepen. .«„w 3. Het vaststellen van de sterkte der benodigde troepen; het coördineren van j de strijdkrachten te land, ter zee en in j.de lucht vavn de twaalflid-staten; het be- palen van ieders aandeel in de onderlinge i militaire hulpverlening en het uniform maken van de bewapening der betrokken landen. Wat punt 2 betreft, meent men, dat gen. Bradley's meningen over de verdedi ging van het N.-Atlantisch gebied bespro- i ken zullen worden. Deze luiden: a. De V.S. zullen de „strategische bom- bardementen" uitvoeren. b. De ter zee te verrichten operaties zullen worden uitgevoerd door de marine strijdkrachten van de V. S. en van de lan den der Westelijke Unie, terwijl de andere betrokken landen zullen zorgen voor de verdediging van hun havens en kusten. c. De Europese landen zullen de „vaste kern" leveren van de landstrijdkrachten. Zij zullen door niet-Europese landen wor den -geholpen, naarmate laatstgenoemden hiertoe, na mobilisatie, in staat zullen zijn. Na de bijeenkomst van de stafchefs is volle kracht vooruit op een kalme zee Gen. Bradley zeide, dat de besprekingen een goed verloop hadden. Volgens Louis Johnson, de Ameri kaanse minister van defensie, die een bezoek aan Frankfort en W- Berlijn heeft gebracht, zal te Parijs ook wor den besproken welke bijdrage West. Duitsland kan leveren tegen de drei gingen van de communistische agressie. Hij voegde hieraan echter met klem toe, dat deze bijdrage beslist niet zal bestaan uit Duitse troepen, zoals Russen beweren. Na zijn verblijf ip Berlijn is Johnson naar Londen gevlogen. Direct na zijn aan komst aldaar bracht hij een bezoek aan minister-president Attlee op Dowmng- strfeet 10. Hij wilde omtrent dit bezoek geen enkele verklaring afleggen. Ook de Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Christopher Mayhew, heeft gisteren in het lagerhuis opnieuw ontkend, dat Engeland met de V. S. be sprekingen heeft gevoerd over de wer ving en uitrusting van een nieuw Duits leger. Generaal Thomas T. Handy is gisteren benoemd tot chef van de Amerikaanse mi litaire hulpverlening aan de West-Euro- pese landen- Generaal Handy is bevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa- De president-directeur van de Deli- Maatsehappü, de heer J- T- H. Cremer, heeft in een onderhoud met de corres pondent van Aneta te Medan o.m. ver klaard, dat, wanneer van beide zijden nauwgezet wordt uitgevoerd, hetgeen ter R.T.C. werd afgesproken, er alle reden bestaat voor vertrouwen in de toekomst. „Een onmisbare eis voor de groei en ontwikkeling van de jonge staat is echter de handhaving van orde en rust. Wanneer deze worden gewaarborgd, zal de oplos sing van de economische en financiële problemen betrekkelijk eenvoudig blij ken", aldus de heer Cremer. „Het bui tenland zal in dit geval maar al te gaarne met leningen en kapitaalsgoederen komen om Indonesië alle hulp te bieden, die zo nodig is". Ten aanzien van de sociale positie der Indonesische arbeiders zeide de .heer Cremer, dat alle aandacht gericht moet worden op het omhoog brengen van het welvaartspeil en voorts, dat ook in de Amerika zal reizen. landbouwcultures der ondernemingen Indonesiërs op leidende posten dienen te worden geplaatst, hoewel daarvoor een opleidingsphase nodig zal zijn. Hij was optimistisch ten aanzien van de verwachtingen voor de tabaksoogst, daar de weersomstandigheden boven het middelmatige lagen. Het resultaat daar van zal echter in grote mate afhangen van de afzetmogelijkheden in Duitsland. In dit verband achtte hij de thans be staande handels-overeenkomst tussen Ne derland en West-Duitsland, die onder auspiciën van de E.C.A. was tot stand ge komen, een verblijdend teken. Hij uitte diepe bewondering voor het uithoudings vermogen der Nederlandse planters, die ook in Deli een moeilijke periode hebben doorgemaakt. „Het schijnt mij toe, dat thans alle hoop op een gunstige ontwik keling bestaat en dat de planters in deze jaren beloning voor hun werk zullen vindt a", aldus de president-directeur van de Deli-Mij.,die een kort bezoek aan Oost-Sumatra bracht en via Batavia naar Vrijdagnacht is te Surabaja een re-; chercheur van politie door drie onbe kenden van zijn revolver beroofd en in de rivier geworpen. Hij liep geen ernstig letsel op. Zaterdagavond begaven de commandant van het politie-posthuis en een agent zich met een arrestatiebevel naar de Kampong Banju Urip te Sura baja. Zij zijn niet teruggekeerd en ieder spoor ontbreekt. De laatste tijd zijn te Surabaja gere geld gestencilde pamfletten verspreid, waarin de Europeanen met de meest gruwelijke dood bedreigd worden, wan neer de Nederlandse troepen zijn terug getrokken. De laatste weken Is de ohvetligheid te Surabaja groot. Er worden meer mis drijven gepleegd dan er bekend zijn, daar velen uit angst geen rapport bij de politie uitbrengen. In de kampong Watugong, drie kilo meter ten Westen van Malang, is een massagraf gevonden. Reeds twaalf lij ken zijn opgegraven. Verschillende per sonen waren levend begraven. Het wa ren slachtoffers van de laatste paar maanden. De opgraving geschiedde in tegenwoordigheid van UNCI-waarne- mers en. Nederlandse en republikeinse officieren. Enkele lijken zijn reeds geïdentificeerd. Het bleken onlangs uit Malang ont voerde Europeanen, Chinezen en Indo nesiërs te zyn. Het is te verwachten, Gistermorgen heeft de IJmuidense trawler „Tzonne", zyn vangst van 2800 kisten kabeljauw en gul, gevan gen in de Barendszee, aan de IJmui dense afslag gebracht. Slechts de helft van de aanvoer werd verkocht. De prijs bleef beneden de verwachtin gen. Men wij desniettemin de verre vis serij in de Barendszee en de Witte- Zee niet opgeven. Woensdag zal de tweede helft van de vangst van de „Tzonne" worden verkocht en men wil mede daar van laten afhangen of de verre visserij voortgang kan vinden. De zusterschepen van de „Tzonne", de „Herman" en de „Abraham", zullen de vangst in Engelse havens lossen. Hedenmorgen heeft bij de Moerdijk- brug aan de Dordtse zijde een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een uit Rot terdam komende personenauto slipte door de gladheid van de weg en werd daarna in volle vaart door een achterop rijdende vrachtauto aangereden. De gevolgen wa ren ontzettend. Van de inzittenden van de aangereden wagen bleek de heer M. v. d. H. uit de le Jerichpstraat te Rot terdam licht gewond te zijn. Zijn echtge note mevrouw v. d. H.—-IS. werd zwaar gewond. Zijn dochter mevrouw J.v. d- H. bekwam inwendige kneuzingen en de dochter mevrouw v. d. H.S. werd op slag gedood. De chauffeur J„ kleinzoon van de heer v. d. H., bleef ongerdeerd. De slachtoffers werden naar het katholieke ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. dat nog enkele tientallen lijken zullen worden gevonden. Vele lijken waren gruwelijk verminkt De ontdekking werd gedaan als gevolg van de ontsnap ping van een Indonesische gevangene. Men verwacht, dat verscheidene ge vangenen nog in leven zijn, o.a. twee ontvoerde Europese meisjes uit Malang. Bij de renbaan Semplak by Buitenzorg is tjjdens een oefenvlucht een militair vliegtuig neergestort, aldus verneemt Aneta. Hierby werd een persoon gedood en een gewond. Nog geen namen zyn be- schikbaar?, daar de familie nog gewaar schuwd moet worden. (Van onze correspondent). Na een feestmaal ter gelegenheid van een huwelijksfeest te Hunsel (L.) werd een aantal personen min of meer ernstig ongesteld. Verschijnselen van voedsel vergiftiging werden merkbaar. Ongeveer 30 personen afkomstig uit Hunsel en andere plaatsen waren onwel- Da meesten. waren na korte tyd weer be hoorlijk opgeknapt, doch een van hen moest naar het ziekenhuis te Weert wor den overgebracht. Men vermoedt dat de vergiftiging verband houdt met het ge bruik van groenten in blik. De laatste berichten uit hef gebied rond Tsjoengking meldden gistermiddag, dat de rode legers op nog slechts 12 km. afstand van de tweede tydeiyke nationalistische hoofdstad stonden. Daar gisteravond het nationalistisch Nicuusbureau te Tsjoeng king niet de gebruikelijke nieuwsuitzen ding gaf, achj men het mogelijk, dat de i communisten de stad reeds hebben bezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1