Geen kantoorpersoneel vaklieden nodig maar Loon versch ill en klein geworden Kolendistributie gehandhaafd Martelaren van het Westelijk imperialisme Bouwer van het N.A.F. voor de rechtbank Nieuwe mijnwerkersstaking in de Ver. Staten Dakotakaart was '„inderdaad onjuist MORGEN Nazi's controleren het bestuur in Beieren Niet 17.000 maar 100.000 gulden per arbeider aan kapitaal Industrialisatie-desiderata niet te verwezenlijken? Weerbericht! Labour-nederlaag Weer cacao-veiling te Amsterdam DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Krachtige dreiging van de Sovjet-Goebbels Woudenberg lioort in cassatie 20 jaar tegen zich eisen ONDI LO NDER DE U P E Onvoldoende sociale voorzieningen Maar er bestond Noorse goede Het geheim van straalvliegtuigen Pöstduivenvluchten Prijzen liepen zeer hoog op Staat moedigt autoritaire opvattingen aan Profdr Ten Doesschate over industrialisatie-nota de 7lste JAARGANG DONDERDAG 1 DECEMBER 1949 No. 21096 In het gistermiddag uitgesproken tweede gedeelte van zijn rede heeft minister v. d. Brink antwoord gegeven op de vragen, welke de Kamerleden hadden gesteld over verschillende onderwerpen, welke het economisch beleid raken. Voor het overbrengen van de buitenlandse handelspolitiek naar het departement van Buitenlandse Zaken voelde de bewindsman niets. De oveftvegingen, welke er indertijd toe hebben geleid om de behandeling der buitenlandse economische betrekkingen over te hevelen van Buitenlandse Zaken naar Economische Zaken gel den thans nog in versterkte mate, verklaarde hij en daarmee was voor hem de zaak afgedaan. Steun aan inkooporganisaties van middenstanders De bereidverklaring van de minister om inkoopconjbinaties van midden standers financieel te steunen, zal in middenstandskringen ongetwijfeld met vreugde worden vernomen. Opheffing van de kolendistribu tie in 1950 kon de minister niet toe zeggen, daar er voor de industrie nog te veel kolen moeten worden ingevoerd. Ook kon hij geen extra kolen beschikbaar stellen voor het koken, waar geen gas te verkrijgen is. Dit zou een zeer omslachtig dis tributie-orgaan vereisen, terwijl er voldoende andere brandstoffen voor het koken zijn. Begroting Staatsmijnen. Winston Churchill, die gisteren zijn 75e verjaardag vierde, was die dag de ere-gast aan een lunch in de Deense ambassade te Londen. De Koning en Koningin van Denemarken, die op het ogenblik in Londen vertoeven, waren, evenals de Britse eerste minister Attlee aanwezig L~Eerste Vrijdag ~^j) WANNEER GEVEN WE antwoord? Zuid-Nederlandse Bond verzendt gezamenlijk IN DE LUREN DE VIJFTIENDUIZEND IETS KOUDER WEER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd In het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUIJFERS Hoofdredactie: Prof. Dr ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: K. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De bevordering van de export van pro ducten van het ambacht heeft reeds de aandacht van zijn departement. Het ligt jn de bedoeling bij het inrichten van ten toonstellingen in de Verenigde Staten ook aan de ambachtsproducten een plaats in te ruimen. Wat de industrialisatie-politiek betreft, wees de minister er op, dat ons land in de komende jaren meer behoefte heeft aan ambachtslieden dan aan administratieve krachten. Daarom is het nijverheidsonder wijs van zeer grote betekenis, niet alleen het hoger- en middelbaar-, maar ook het lager-technisch onderwijs. De minister zou daarom gaarne de mogelijkheid geopend zien. dat de leerlingen der lagere scholen, die 6 klassen doorlopen hebben, terstond naar de ambachtsschool kunnen overgaan en hij verzocht de Kamer straks bij de herziening van de L.O.-wet dit punt voor al in overweging te nemen. Voor het verkrijgen van hogere tecnni- sche leiding zal men zich soms naar het buitenland moeten wenden.' Deelneming van buitenlandse bedrijven in de Neder landse industrie achtte de minister ge wenst. Voor het verkrijgen van kapitaal voor de industrialisatie somde hij een drietal bronnen op namelijk de particuliere be sparingen, de interne kapitaalsvorming door inhouding van winsten en de trans formatie van risico-mijdend in risico-dra gend kapitaal. Hieraan is dan nog toe te voegen: eventueel buitenlandse credieten. Arbeid in ploegenstelsel Voor arbeid in ploegenstelsel komen voornamelijk in aanmerking de metaal de textiel- en de voedingsmiddelenindus trieën. De arbeid in ploegen kan nog worden opgevoerd, want deze was voor 3e oorlog reeds iets groter dart thans. Het geeft ook een besparing op de pro- ductiekosten. welke, bij het éénploegen- «tplsel op 100 genomen, bij het tweeploe- genstelsel 77 en bij het drieploegenstelsel 70 bedragen. Dat bij de toepassing van een meer^loegenstelse! de machines vig eer versleten zijn, is juist, maar au is "een doorslaggevend bezwaar, o™dat dooreengenomen de economische slijtage sneller gaat dan de technische, zodat het een voordeel kan zijn voor het bearyi, Wanneer de machines eerder door verbe terde vervangen worden. Het verschil in loon tussen geschoolde en ongeschoolde arbeidskrachten, dat van 25 tot 13 is teruggelopen, noemde de mi nister veel te klein. Emigratie van vakarbeiders achtte hij op het ogenblik ongewenst; daarvoor ko men thans voornamelijk in aanmerking jonge boeren en ongeschoolde arbeids krachten. De door de heer Nederhorst (PvdA) bepleite investeringscontrole van over heidswege op bedrijven wees de minister van de hand, omdat de ondernemer zelf een beter inzicht heeft in het bedrijf dan de overheid. Met Sovjet-Rusland hebben we een handelsverdrag, belopende 90 millioen. waarvan 60 millioen voor producten en f 30 millioen voor scheepsbouw. ynze invoer uit Sovjet-Rusland bedJaf?L_°_ nog toe 60 millioen en onze uitvoer daarheen 32 millioen. omdat de scheeps- bouworders nog niet konden worden ge plaatst. Wat de middenstandspolitiek betreft, deelde de minister mede, dat de interde partementale commissie voor midden standsaangelegenheden in de afgelopen zomer haar werkzaamheden is begonnen met de behandeling van fiscaal-politieke vraagstukken en van de moeilijkheden der sigarenwinkeliers. Dat de naleving van de vestigingswet-kleinbedrijf te wensen zou overlaten kon de minister niet er kennen. Bij onderzoek is gebleken, dat het percentage overtredingen niet groot is. Het nieuwe ontwerp-r-Winkelsluitings- wet is in vergevorderd stadium van voor bereiding. In dit ontwerp is rekening ge houden met het feit; dat het hier een raamwet geldt, waarbij aan de plaatse lijke overheid een ruim werkterrein wordt gelaten. Dat er te veel ministeriële verklarin gen voor vestiging zouden zijn afgege ven, bestreed minister v. d. Brink door er op te wijzen, dat slechts in 10.8 pc', van deze verklaringen zuiver nieuwe vestigingen betroffen en dat het in de rest van de gevallen om wijzigingen van vestigingen, overneming van gevestigde zaken en hervestigingen ging. De bewindsman deed ook enige mede delingen uit het rapport van de staats commissie inzake de sanering van de handel in tabaksartikelen. Uit dat rap port blijkt, dat in vele gevallen de win keliers hun'tekort aan inkomsten moes ter. aanvullen door het verrichten van andere werkzaamheden. Voor velen ook was de sigarenhandel een bijverdienste. Tegen uitsluiting van gemengde- bedrij ven verzetten zich de belangen van deze bedrijven, van de consumenten ten plat- telande en van de industrie Vóór de oor log waren er voor tabaksartikelen 60 000 verkooppunten met een omzet van 2400 en een netto winst van 250 per ver kooppunt; in 1948 telde men 22.000 ver kooppunten met een omzet van 21.500 en een netto winst van 700 per ver kooppunt. Thans is het aantal verkoop punten tot 27.000 gestegen. De minister verklaarde zich bereid het rapport der commissie aan de Kamer ter inzage te verstrekken. Na de behandeling van de begroting van Economische Zaken werd een aan vang gemaakt met de begroting van de Staatsmijnen in Limburg. De heer Maenen (KVP) vroeg volledi ge gegevens omtrent de omvang der be roepsziekten. uitte bezwaren tegen de werving van buitenlandse arbeidskrach ten en vroeg maatregelen om de mijn- arbeid meer aantrekkelijk te maken voor Nederlandse arbeidskrachten. Verder be pleitte hij verbetering van de outillage der mijnen, voorziening in de huisvesting der mijnarbeiders en niet meer land bouwgrond ten behoeve van de mijn industrie te onteigenen dan strikt nood zakelijk is. Hedenmidda zou minister v. d. Brink deze en andere vragen beantwoorden. Bij de aanvang van de vergadering van gisteren keurde de Kamer met 47 tegen 19 stemmen een driètal begrotingsposten goed, waardoor de mogelijkheid wordt geopend om ambtstoelagen te verstrek ken aan secretarissen-generaal en andere hogere ambtenaren De heer Schouten had liever een wijziging van het Bezol digingsbesluit gezien om dit doel te be reiken en stemde met een aantal leden van zijn en andere fracties tegen. De motieHaken c.s. betreffende de zorgwekkende toestand der IJsselmeer- vissers werd door de Kamer verworpen. Alleen de communisten stemden er voor. AD INT. Bij de algemene verkiezingen, welke Maandag in Nieuw Zeeland geëindigd •zijn, is de labour-party door de na tionale partij (conservatieven) versla gen, nadat zU 14 jaren aan het bewind was geweest. De eindverdeling van de 80 parle mentszetels is als volgt: nationalistische party 46, labour-party 34. Gisteren stond vp<>r de bijz. raad van cassatie terecht H. j Woudenberg, uit Laren, die zich tijdens de bezetting heeft laten benoemen tot commissaris van het N V.V. en in deze fupCtie het N. V. V. heeft geliquideerd. Ook het R. K. Werk liedenverbond en het C. N. V. heeft hij helpen ontbinden. In tje plaats van deze bonden kwam toen het Nederlands Ar beidsfront, waarvan W.' leider werd. Het Amsterdamse bijzoncjere hof had W. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld W. verklaarde dat hij lid van de N S. B. geworden was onidat het sociale pro gramma van de beweging grote indruk op hem had gemaakt- De anti-democratische geest had hij maar op de koop toe geno men. De president, mr Haga, besprak ver volgens de liquidatie van de bonafide vak verenigingen. Hij verklaarde dat hij niets gevonden had in de stukken, dat er op wees, dat W. de administratie van de bon den in liquidatie te eigen bate had ge voerd Mr Haga vond het echter zonder ling, dat de wij^e van boekhouding steeds veranderd was. Daardoor kon een post van 27 millioen gulden op de totale ba lans van het N. A. F. niet verantwoord worden. Toen mr. Hagen hem er op wees, dat hij getracht heeft de Ned. arbeiders te nazi- ficeren, verklaarde W. dat hij thans in ziet dat hij volkomen fout heeft gehan deld en dat hij zich thans diep schaamt over zijn gedragingen tijdens de bezet ting. Mr. Worst vroeg de raad een rechtvaar- dige straf voor zijn cliënt. Mr. baron Van Voorst tot Voorst, de procureur-fiscaal, achtte de opgelegde le venslange gevangenisstraf iets te zwaar, W stond naar zijn mening tussen Mussert en de kleinere NS.B.-grootheden in- W. heeft zich ook niet persoonlijk aan ver raad of oplichting van tegenstanders schuldig gemaakt, wel heeft hij verraad gepleegd tegenover de Nederlandse ar beidersbeweging. doordat hij de Neder landse arbeiders van hun organisaties be roofde Spr noemde de spoorloze verdwijning van 27 millioen gulden een vorm van verduistering waarvan de goede vak bonden het slachtoffer zijn geworden. De vriendjes van W. hebben echter van deze verduistering duchtig geprofiteerd, aldus de procureur-fiscaal. De gedragin gen van W. billijken een straf, die hem voor lange tijd uit de gemeenschap sluit. De procureur-fiscaal concludeerde tot een gevangenisstraf van 20 jaar. Over vijf weken volgt de uitspraak. n» 17 Polen, die naar aanleiding van de arrestatie Van de Franse con.ulaire ambtenaar Robineau m Warschau, uit Frankrijk werden uitgewezen, zijn in middels in de Duitse Sovjetzone gearri- VeHier werd hun een feestelijke ont vangst bereid. Zelfs de rode minister van Propaganda Gerhard Eisler was verse v. nen, om deze „martelaren van het Wes telijke imperialisme", zoals hij hen noem de. persoonlijk te verwelkomen. Eisler maakte van de komst van de Polen gebruik, om voor de zoveelste keer te getuigen van de heiligheid der Ober- In de harde, zeer harde strijd van het menselijk leven dokteren we men. wetten en maatregelen, tenein vrij schappelijke positie te vërzekere Doch alle pogingen in de materiele sec tor zullen onvoldoende heulsap brengen, wanneer die probeersels niet steunen op een gaaf godsdienstige basis. Tot de gunstigste geestelijke injecties behoort de devotie tot het H. Hart. Als met een „gloeiende steen" is, gelijk bij de profeet Isaias, onze mond aangeraakt. Doch waarom zeggen ook wij niet even als de profeet: Zie, hier zijn we, zend ons. Dus een taak! Een taak van eerherstel, van slachtoffe ren desnoods, in ons plichtencomplex van God dienen en de naaste tot heil zijn. De beloning is groot, maar zij mag niet ons uitgangspunt zijn. De „premie" moe ten we maar afwachten. Gods liefde moet in overvloeiende mate over de wereld uitstromen. Immers de devotie was «i is een nieuw middel om ^Het^Hart bedTent"zich echter van ons even*alsHHerLÏds MargaretsMaria als werktuig voor Zijn plannen Hoe groter en hoe ruimer de is, des te meer geluk valt te v®rwaC - We staan weer voor een geschenken periode. Wanneer melden wij ons als pr o pagandist voor de H. Hartdevotie. devotie die ons zo moest doorzinderen, dat de verering van dat Hart een levens behoefte werd. Breng stijl in het leven, is een leus. die van alle kanten en in allerlei toon aarden wordt aangeheven. Doch zonder H. Hartdevotie lijkt ons de beste stijl toch gebrekkig. AMATOR. Neisse-lime als grenslijn tussen Duits land en Polen. Nieuw was hierbij, dat hij beweerde, dat deze grens door de .impe rialistische Westelijke landen" werd be laagd, „maar", zo riep hij uit, „deze grens zal eeuwig blijven, omdat de mach. tige Sovjet-Unie er achter staat!" Bijzonder heftig fulmineerde Eisler te gen de Verenigde Staten van Amerika, hetgeen misschien niet zo verwonderlijk is als men bedenkt, dat het openbaar mi nisterie te Washington juist dezer dagen tegen hem een strafzaak onder de be schuldiging van meineed aanhangig heeft gemaakt en een bevel tot inhechtenis neming var. deze Sovjet-Duitse minister heeft uitgevaardigd. Dit gevaaT is voor hem niet .eens denkbeeldig omdat hij daarvoor alleen maar d-e Amerikaanse sector van Berlijn behoeft te betreden. Misschien was het hierom, dat de nieuwe Sovjet-Duitse Goebbels tegenover zijn Poolse gasten raasde en tierde tegen het „vervloekteAmerikaanse imperialisme" Kenschetsend voor de geest van het onder Sovjetrussische bescherming nu herrijzende (Oost-)Duitse militairisme waren de dreigende woorden, waarmede deze Sovjet-Duitse minister zijn toe spraak besloot: „Wij zullen verder mar cheren, Al wie ons hierbij poogt tegen te houden, die zal vernietigd wórden!" Een commissie van onderzoek, samen gesteld door het Noorse ministerie van luchtvaart, naar aanleiding van de ramp met de Dakota van de Aero Holland in de omgeving van Oslo, is thans in het bezit van de kaart en het logboek van het verongelukte toestel, Aero Holland rapporteerde Maandag j.l; dat de heuvel, waar het vliegtuig te genop gevlogen is, niet op de kaart van de piloot stond aangegeven. De kaart is een topografische verkennings-kaart, die tijdens de oorlog in Engeland is vervaar digd zo deelde een officiële woordvoer der mede De heuvels zijn op die kaarten niet altijd juist aangegeven. De woord voerder onderschreef het rapport van Aero Holland, dat de hoogste heuvel die op de plaats van de ramp staat aangege- ven, een hoogte van 164 m. is, vliegtuig tegen een heuvel van 350 m. ge- begraafplaats door een grote schare fa milieleden, vrienden en belangstellen den gevolgd. Aan de groeve sprak mr. J. Jonckheer, directeur van Aero-Holland woorden ten afscheid. Het Noorse ministerie van Lbchtvaart heeft echter een tot in bijzonderheden uitgewerkte kaart uitgegeven met mst - ties voor het vliegen bij nadering van ee luchthaven. Slachtoffers Dakota-ramp naar Tunis Na een eenvoudige doch roerende plechtigheid op het vliegveld Fornebu is gisteren het toestel van de „Aero-Hol land", dat de lijken van de bij de Dako ta-ramp bij Oslo omgekomen Joodse kinderen naar Tunis brengt, vertrokken Bij het vertrek waren o.a. aanwezig de Nederlandse gezant en de Nederlandse zaakgelastigde, de Franse ambassadeur, de voorzitter van het Noorse Rode Kruis, de chef van de Noorse afdeling van het Europese comité voor hulp aan tubercu loselijders en de directrice van de vacan- tiekolonie Grefsrud. Het stoffelijk overschot van L. J- Frouws, in leven gezagvoerder bij Aero Holland, is gistermiddag te Rijswijk be graven. De met de Nederlandse driekleur en vele bloemen overdekte kist werd op de Britten laten Fransen er in delen De Britse straalfirma David Brown and Sons Limited te Huddersfield in York shire heeft medegedeeld, dat zij geheimen van haar vervaardigingsmethoden, waar door straalvliegtuigen kunnen worden ge bouwd in Frankrijk en de Franse kolo niën, aan de Franse firma Sambre at Meuse bekend maakt. Het Franse ministerie van luchtvaart heeft de overeenkomst goedgekeurd en er zal een speciale'gieterij worden ge bouwd te Feignies aan de FransBel gische grens. Er zullen technici worden uitgewisseld tussen de beide firma's. Naar Reuter uit Pittsbrugh (Pensyl- vanië) «eint, is Amerika's vierde mijn- werkersstaking heden vroeg begonnen, doordat verscheidene honderden mijn werkers de mijnen in Pennsylvanië verlieten. Men verwachtte, dat de meesten van de 400.000 mijnwerkers in de steen kolenmijnen, behorende tot de „United Mineworkers Union", onder leiding van John Lewis, het voorbeeld der stakers later op de dag zouden volgen. Officieel is de staking te middernacht aar gevangen, nadat het „bestand" van drie weken tussen Lewis en de mijn eigenaren was afgelopen. Het „bestand' was geslbten, terwijl de mijnwerkers organisatie poogde te onderhandelen over een nieuw contract. De mijnwerkers hebben slechts 160 dagen van de 234, waarop ze zouden heD- ben kunnen werken, gearbeid. De drie voorgaande stakingen hebben hun per man 1200 dollars aan gederfd loon gekost. Lewis wil, dat de mijneigenaren meer storten in het fonds voor sociale voor zieningen van de Bond onder het nieuwe contract en eist voorts loonsverhoging voor de mijnwerkers en andere voor delen. Het grondtoon voor de mijnwerkers bedraagt thans ongeveer 14 dollar per 8-urige werkdag. Het gemiddelde week loon is ongeveer 70 dollars. Het land beschikt thans nog over een kolenvoorraad van 30 dagen. (Van onze correspondent) Daar de Zuid-Nederlandse Bond van Postduivenhouders in het a.s. seizoen de duiven uit Brabant en Zeeland gezamen lijk van Roosendaal uit naar België en Frankrijk gaat verzenden, liggen de vrachtprijzen lager, zelfs dan voor de devaluatie van de gulden. Zowel Zeeuwsch-Vlaanderen als de af delingen West-, Midden- en Oost-Brabant zien thans daarom ook af van vereendin- gen naar het Noorden van ons land, wel ke route diverse risico's met zich zou brengen. In de Pers het volgende berichtje ge lezen: De communisten van Hamburg heb ben de geschenken tentoongesteld, dia zij Stalin op zijn verjaardag cadeau doen. Ze blijken voor het merendeel uit babykleertjes en luiers te be staan En ons afgevraagd, of het zal lukken cm vadertje Stalin in de luren te leggen, nademaal wij nog niet hoorden, dal de Sovjet-dictator kinds is geworden. Wie zou zich trouwens zo iets verstou ten? Misschien de vrouwelijke minister van Buitenlandse Zaken in Roemenië Anna Pauker? Als vrouw zou het omgaan met luren haar wel moeten liggen, doch wij weten niet, of er aan deze vrouwe lijke minister in doen en laten nog „eu vrouwelijks is. In letterlijke zin dan-; figuurlijk genomen weet zij wel iets van de „luier-cultuur", aangezien zij de Koe menen reeds enkele jaren in de luren houdt. Maar nu zou Stalin er niet veel prijs opstellen om door deze Anna bemoederd en in casu „beluierd" te worden, want er gaan geruchten deze behoeven niet juist te zijn, noch onjuist, al komt er mo gelijk een tegenspraak er wordt dan gemompeld, aat Excellentie Pauker in ongenade zou zijn gevallen, hetgeen men concludeert uit het feit, dat de jongste bijeenkomst van de Kominform in Hon garije Anna niet zag komen. Nu neuriet men: „Anna, waar wacht J® <>P?" Enfin, de Kominform heeft niet ge wacht en het werk zonder Pauker blijkbaar met stille pauken afgetrokken afgedaan, hetgeen niet zo bezwaarlijk was, daar toch op deze bijeenkomst werd besloten tot wat Moskou reeds te voren had gedecreteerd. O.m. is een resolutie aangenomen van de hand van de Italiaan se afgevaardigde Togliatti. Zij had tot doel „de arbeidsklasse tot meer eenheid te brengen en vooral samenwerking met Katholieke arbeiders te bevorderen". Dit gebaar van „de hand toe te steken aan de Katholieke arbeiders" is een bekende manoeuvre van de communisten in lan den. welke een Kathqlieke meerderheid hebben. De Franse communistische lei der Thorez heeft dit gebaar van de „toe gestoken hand" reeds vóór de oorlog her haaldelijk gemaakt. Sindsdien wordt het op gezette tijden herhaald. Wij moeten hier ongetwijfeld denken aan de nieuwe vondst van de Oost-Duit se communistische vereniging Volkssoll- daritat" nl. het „Solidariteitsmannetje". Dit njoet Sinterklaas en het Kerstman netje, die cadeaux brengen voor de kin deren, vervangen. Jonge Pioniers, leden van de communistische jeugdbeweging, moeten voor „Solidariteitsmannetje" spe len, dat dan de kinderen voorlicht over de „socialistische revolutie en de pro gressieve wederopbouw in de Sovjet- Unie". Dit „Solidariteismannetje" zal wel op hoog bevel mede het gebaar van de z.g. toegestoken hand aan de Katholieken van de Kominform overnemen. Maar als Stalin denkt, dat de Katholie ken zich op die manier in de luren laten liggen, dan legt hij zich zelf in de luren. En zal hij dus de boven bedoelde luiers nodig hebben. Mitsgaders ook Anna Pau ker als „de wasvrouw van de Oosterse Napoleon". ANALYST. Onder grote belangstelling zowel van het bedrijfsleven als van officiële zijde, werd gisterochtend in 't lokaal „Fras- cati" te Amsterdam de eerste na-oorlogse veiling van Java-cacao geopend. Al vorens men tot de verkoop overging, sprak wethouder B. C. Franke enkele woorden, om uiting te geven aan de vol- in een de „New verklaard, telegram uit Muenchen in York Times" werd gisteren dat door 4renazK'ca"epr macht in Beieren grotendeels weer in handen is gekomen van degenen, het onder Hitier beheersten- „Beieren is geen op zichzelf geval", aldus werd gezegd: „Onderzoek in de andere staten van de Amerikaan se zone onthult eveneens een wederople ving van het nazidom- Het ergste is. dat over de gehele lijn de democratie, die de V.S. in West-Duitsland trachtten te brengen, aan de verliezende en de autoritaire opvattingen aan de winnen de band zijn". De „renazifieatie" in Beieren is het meest openlijk en de goedkeuring door de regering van de staat het meest direct, aldus het telegram, dat vergezeld ging van een lijst, welke het aantal voorma lige nazis noemt, die volgens Amerikaan se ambtenaren thans in de Beierse minis teries werkzaam zijn. Het percentage varieert van «es in het ministerie voor godsdienstzaken en onderwijs tot 77 in het ministerie van voedselvoorziening, landbouw en bosbouw en 81 onder de rechters en openbare aanklagers De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, McCloy, is van mening, dat het verstandiger is neo-nazi en anti-de mocratische Duitse politieke partijen bij de verkiezingen te laten afmaken, dan ze bij order van de geallieerden te ver bieden. Dit heeft hij gisteren verklaard, nadat hij Dinsdag mededeling deed van he besluit, de verplichting tot het aan vragen van vergunning voor het oprich ten van nieuwe Duitse politieke par- tiien in de Amerikaanse zone af te schaf fen. McCloy is echter niet van plan, de democratische doelstellingen van de be zetting in de wielen te 'l'ten rijden „Wanneer het nodig zou blijken, zal er opgetreden worden". Men verwacht, dat de Franse en Duitse autoriteiten het voorbeeld van McCloy in deze kwestie sullen volgen- De meestal interessante Koffiemaal tijden welke de afdeling Amsterdam van de Nederlandsche Mij voor Nijverheid en Handel organiseert, hebben gisteren weer eens een uitstekend referaat opgeleverd, waaraan ditmaal de directeur van de Ko ninklijke Hoogovens, prof. dr J. F. ten Doesschate, debet was. Het onderwerp dat daarbij werd behandeld had betrek king op „De zware industrie in het kader der industrialisatie"- Het zwaartepunt van de verhandeling lag echter niet zo zeer bij de bespreking van de zware in dustrie als wel bij de industrialisatie in het algemeen, waarvan spreker enkele interessante aspecten belichtte. Het is langzamerhand een mode gewor den om te pas en te onpas over industria lisatie te spreken, zodat het soms een ware verademing vormt als men weer eens een deskundige analyse te horen krijgt Het was bovendien daarom zo in teressant, omdat ditmaal de overigens uit stekende regeringsnota over de industria lisatie op een deskundige wijze werd be- critiseerd. Deze critiek had voornamelijk betrek king op het als Bijlage IV bij de rege ringsnota toegevoegd Industrialisatiesche ma voor het tijdvak 1 Jan. '48 tot 1 Juli '52, Binnen deze periode heeft nl. de rege ring aan nieuwe investeringen geprojec teerd 2,7 milliard, waardoor 155.000 ar beiders zouden kunnen worden te werk gesteld Dit betekent dus dat per arbeider gemiddeld een bedrag van 17.419 zou moeten worden geïnvesteerd. Prof. Ten Docsichat* komt rshter op grond van de kennis, die hij nopens de metaal- en chemische nijverheid, alsmede van de openbare nutsbedrijven heeft opgedaan, welke drie sectoren overigens tezamen 71 pet van de geplande industriële uit breiding voor haar rekening zullen ne men, voor deze takken van nijverheid op een gemiddeld te investeren bedrag per arbeider van 100.000, voor de beide eerstgenoemde, terwijl dit bij de electri- sche centrales rondweg 150.000 per man zal vergen. In de textiel rekent men per arbeider op 7 10.000, bij de kunst zijdegarens op 15-000, maar in beide gevallen is er geen behoefte aan uitbrei dingsplannen. Benaderen de laatstgenoem de bedragen nog enigermate het in de industrialisatienota geraamde gemiddeld te investeren bedrag per arbeider, voor de eerstgenoemde takken, die het belang rijkste aandeel van de voorgenomen in dustrialisatie uitmaken, is het door de regering becijferde bedrag veel te laag. Maar nog afgezien van deze berekening twijfelt prof. Ten Doesschate aan de tech nische mogelijkheid om zowel voor nieu we investeringen ad 2,7 milliard en voor normale en achterstallige vervanging ad 3 milliard, in totaal dus voor f 5,7 mil liard, in 4Vs jaar te investeren Het is immers vaak veel gemakkelijker om een voorgenomen investering langs de ver schillende instanties te loodsen, dan om dit in feite in de geplande tijd tot uit voering te brengen. Algemene aspecten Aatj deze critiek gingen enkele alge- I mene opmerkipgen vooraf, waarbij hy on derscheid maakte tussen een aantal as- pecten van waaruit men de. industrials satie kan beschouwen. Zo o.a. vanuit bet oogpunt van de betalingsbalans, vervol gens van werkgelegenheidsstandpunt als mede van rentabiliteitszijde, terwijl men voorts industrialisatie ook nog van de kant van de verkleining van de arbeids- onlust (disutility of labour) als vanwege de daaraan verbonden sociale voordelen kan bezien. Op de lange duur is echter de rentabiliteitseis wel het voornaamste aspect. Vandaar dan ook, dat alvorens tot het vestigen van een nieuwe onder neming wordt overgegaan, een gedegen marktanalyse wel als één van de eerste eisen moet worden gezien ter veiligstel ling van de toekomstige rentabiliteit. Gewoonlijk lopen de hierboven genoem de aspecten niet parallel. Zo moet men bij het betalingsbalansoogpunt wel ter dege bedenken dat industrialisatie aan vankelijk de import ral vergroten. Het is daarbij van belang na te gaan: hoe lang de deviezenonttrekking voor dit doel duurt en in welke omvang, dit is dan de benadering van de Pay-out time" van de deviezen. Daarnaast staat de „Pay-out time" in guldens. d.w.z. hoeveel guldens zijn er voor de interne financiering mee gemoeid en hoeveel komen er uit, welk aspect dus ten nauwste samenhangt met de rentabiliteit. Industrialisatie vanuit het standpunt der werkgelegenheid bezien kan met zich medebrengen, dat de werkgelegenheid vermindert inplaats van groter wordt. Dit blijkt uit verschillende reorganisatie plannen. waarbij nl- zelfs een aantal werknemers vrijkomt. Prof. Ten Doesschate geeft tenslotte de voorkeur aan het rentabiliteitsaspect. In de vijfde klas van de Staatsloterij viel vandaag de vijftienduizend op no. 9684. doening van het gemeentebestuur, dat na twaalf jaar weer een veiling van Java- cacao in de hoofdstad gehouden werd. Hij sprak de hoop uit. dat deze veiling een bewijs moge zijn voor een hernieuwd en toenemend verkeer met Indonesië tot bloei van Amsterdam Hy wenste de veiling veel succes toe. Namens het georganiseerd bedrijfs leven sprak mr. Chr. P. van Eeghen, voorzitter van de K. v. K„ die dit een gedenkwaardige dag noemde voor de hoofdstad, aangezien na de eerste na oorlogse tabaksinschrijving thans Java- cacao hier weer in veiling is gebracht. De heer W. F. Pahud de Mortanges dankte namens handel en makelaars voor de belangstelling. Hierna werd overgegaan tot de veiling van de in totaal aangeboden 2642 balen Java-cacao, overeenkomend met 170 ton. De eerste kavelingen van de onderne ming „Getas", aangevoerd per s.s. „Tabian", betreffende 360 balen, die ge taxeerd waren op 155 ets per kg., brach ten pryzen op tussen 220 en 23214 ets per kg. Er werd levendig geboden. De veiling had verder een vlot ver loop. Er werd druk geboden en vooral uit het buitenland was de belangstelling zeer groot. Het overgrote deel der 2642 aangeboden balen ging dan ook niet naar de Nederlandse handel maar naar de makelaars en handelaren die voor bui tenlandse rekening kochten. Zo werd o.a. door Tsjechoslowakije, Zweden en Finland aangekocht. In hoeverre van Amerikaanse zijde be langstelling getoond werd kon niet zonder meer worden waargenomen. De prijzen voor de voornaamste soorten varieerden van 220 tot 2.38 per halve kg., het geen ongeveer 8 9 maal de voor oorlogse prys is (de taxaties liepen van f 1.20 tot 1.65). De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen. Overwegend droog weer. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog vry krachtige, overigens matige tot zwakke wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets kouder met in het Zuid- Oosten van het land op enkele plaatsen in de nacht en vroege ochtend temperaturen even onder het vriespunt, en hier en daar mist. Vrijdag 2 December: zon op 8.26 uur, zon onder 16.32 uur, maan op 14.48 uur, maan onder 5.03 uur. nMnHHIIHHMIUmiiiMH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1