Na 40.000 kilometer gingen de laatste meters vanzelf i m De Zwarte Vos Majesteitsschennis van H. Vader door communistisch kamerlid Spionnage- en proces in Bulgarije L1 R VAN MIENTJE KWETTER HET Gigantische taak succesvol beëindigd en zonder veel ophef Uit de sportwereld ADIO V.S.-defensie paraat Anti-communistisch wereldvakverbond gesticht Verlof voor gerechtelijke vervolging De bouw van de 300 straaljagers Kostofs belijdenis wekt verbazing programma DONDERDAG 8 DECEMBER 194$ Gemeenschappelijk voetbad na de tocht door het nieuwe land. (Van onze speciale verslaggever). Het gebeurde practisch zonder „drukte". Drie zware rupstrekkers ronkten onverzettelijk door de mod derige, zuigende poldergrond en trokken een greppelploeg achter zich aan. De twee geduchte, blinkende scharen dezer ploeg, spits toelopend, spleten de grond open, groeven de kaarsrechte greppel op de vereiste diepte en deden aan weerszijden, schijnbaar, moeiteloos, ontzaglijke schollen aarde wegkantelen. En een groot aantal officiële genodigden, de pers, foto- en filmmensen baggerden inmiddels door de modder en stonden naar die grep pelploeg te kijken. Dinsdagmiddag om twee uur precies trok die ploeg de laatste greppel in de Noord-Oostpolder, en toen de gele trekkers eindelijk stilstonden, het laatste stukje greppel langzaam vol grondwater siepelde en de ploegscharen werden opgedraaid, zei een der arbeiders: ,,'t Zit er weer op......" Dat was zo ongeveer alles. GRIEZELIG SECUUR Cijfers om van te duizelen Jong land Door C. BBooth. het eigenlijke spoor UIT WET MUS' VERTAALD DOOK SEBASTI AAN BOERDERIJ AFGEBRAND. No. 23 10 BROED Jan wat van plan. Wat het precies is, kan ik maar niet snap pen. Het heeft iets met rooie Jozef te maken. „Er moet een protest-actie op touw gezet worden" zei Jan. Dat is het enige, wat hij me over het geval wilde vertellen. Verder zit hij de hele dag met zijn duimen in zijn oren over een boekje gebogen; „Angstvrij spreken in het open baar" heet dat boekje. Tussen haakjes staat er onder: „Spoedcursus". „Hoe overwinnen wij onze schroom?" hoor ik Jan in zich zelf prevelen. PAGINA „Wij overwinnen onze schroom door ten eerstede rest is on verstaanbaar voor mij. „Jan" probeer ikJan...« luister nou eens, jo!" „Stoor me niet!" bast hij„Dit is héél belangrijk". Papa schijnt ook in het complot betrokken te zijn. Zo nu en dan steekt hij zijn kop boven de rand van ons nest en vraagt „Hebbie het al haast te pakken, Jan?" „Nog niet helemaal" zegt Jan dan en mompelt vlijtig verder. Het duurt nu al bijna een hele week. „Noemen ze dat nou een spoed cursus?" vraag ik. „Maak me niet in de war" snauwt Jan. Ik voel me verschrikkelijk ver drietig en eenzaam, nu Jan hele maal geen notitie meer van mij neemt..maar daar opeens staat hij op, slaat het boek met een klap dicht en roept „Nou zul je eens wat beleven!" Het enige wat ik beleef is dat hij me vluchtig kust en met Papa de pan uitgaat. GRADUS GAF DE „STRUIS" GEEN SCHIJN VAN KANS HET SIGARETTENPEUKJE H.H.Y.C. WINT VAN LIONS DE PARIS RUIM 300 INSCHRIJVINGEN VOOR MONTE CARLO EUROPESE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN Toen we on* eindelijk dan weer los gewrikt hadden uit de zware polder- grond en de vaste straatweg onder de voeten voelden, hadden we meer mod der aan de schoenen dan kopij in ons no titieboekjes, maar juist die modder.... Die modder, de stugge onverzettelijkheid van de trekkers op rupsbanden, en.... de niet minder stugge vastberadenheid van de mensen óp de trekkers en de mensen achter de tekentafels, zij allen tezamen, polderwerkers, opzichters en ingenieurs hadden zonder veel ophef op nieuw een gigantische taak volbracht, die niet alleen in cijfers is uit te drukken, noch uitsluitend in manuren. Wen* Dinsdagmiddag om twee our werd de ontginning van de Noord Ooat- polder afgesloten, zwegen de zware motoren rustte ledereen nlt, en ms er 40.000 kolometer greppel gegraven. Waarschijnlijk la men er op 29 April 1936 met even weinig „drukte" aan be tonnen" wij ontmoetten gizteren dr. ir. K Smeding de directeur van de Noord- Oostpolderwerken en tevens landdrost van het n^uwe gebied, voor het eerst, maar het is niet helemaal lijk, dat hij op die dag, ruim negen en een half jaar geleden dus tot lijn naas- te medewerkers gezegd heeft (kijkend op zijn horloge): „Het ia nu op mijn horloge zo en 10 laatop s December 1949 moeten •s middags om twee uur de laatste grep pels getrokken zijn Nog nooit in ons leven ontmoetten wij iemand, die zo (bijna griezelig) se cuur was als dezs Friese boerenzoon, nog nooit hoorden we zóveel staaltjes van doorzettingsvermogen en onverbid delijke voor niets en niemand wijkende werkkracht als op die historische 6e December. Die Noord-Oostpolder heeft eigenlijk nooit die publiciteit gehad, welke aan de Wieringermeerpolder ten deel viel; in de tijd dat daar in de onherberg zaamheid van gestadig verder wijkend water en droogvallende Zuiderzeebodem gewerkt werd, meldden de headlines in de kranten ónder nieuws; het was toen oorlog. Öp 13 December 1940 werd de N. O- P.- dijk gedicht, waaraan men ongeveer 5 jaar had gewerkt, het jaar daarop was het in cultuur brengen van de Wieringer. meerpolder geheel voltooid, op 9 Septem ber 1942 viel de N. O. Polder droog en kon begonnen worden met het ontgin nen van 44.000 hectare nieuwe grond. Primair noodzakelijk was een goede afwatering van de polder: de droogge vallen bodem moest „ontzout" en cul- tuurrijp gemaakt worden. Weliswaar was men reeds tijdens het droogmalen begonnen met het baggeren van kana len maar met het graven van de 90 ki lometer voor scheepvaart- en hoofd- ii «watering geschikte waterwegen kwam men natuurlijk eerst veel later klaar. De greppelploeg, welkt min of meer toevallig bijna de hoo,fd"rp"- soon" van dit verhaal werd, is^in derdaad een zeer bijzonder tuig, dat een ontzaglijke tijd- kostenbesparing betekent voor on - ginningswerkzaamheden- Hij is n® veel experimenten eindelijk zo volmaakt dat men er naar de me ning der deskundigen wel ongeveer op „uitgestudeerd" is. Dat wil overigens niet zeggen, dat verbe teringen helemaal uitgesloten zijn, professor Vissers Nederlandse „uit- vinding" wordt thans namelijk ge bruikt in België, Egypte. Pakistan, Suriname en zelfs in Brazilië en voortdurend houdt men onze ont- ginners op de hoogte van de daar opgedane ervaringen. Of Urk en de N-O.P. nu al zo volmaakt één zijn, als men ons aanvankelijk wilde laten geloven, wagen wij to betwijfelen, maar de burgemeester van Urk vond toen wel, dat het de goeie kant opging, temeer nu Urk er volgend jaar van de Polder zomaar.... honderd hec. tare bljkrijgt. Daarop aansluitend groef men, uit sluitend voor afwateringsdoeleinden een ingewikkeld stelsel tochten, me' een totale lengte van 300 kilome ter en smaller, een nog groter aantal zogenaamde kavelsloten, totaal 1600 ki lometer lang- Naast de waterwegen werd ook met de landwagen zo spoedig mogelijk een begin gemaakt en thans ligt er dwars over de onafzienbare poldervlakten een wegen net met de respectabele lengte van bijna 500 kilometer Men krijgt al die cijfers zonder com mentaar; men heeft er zö lang mee ge leefd dat men ze gewoon vindt: alleen voor het aantal drainagebuizen, dat reeds gebruikt is, hééft men een uitzondering gemaakt. Momenteel liggen in de N. O. P. een46 millioen drainagebuizen achter elkaar gelegd vertegenwoordigen al die rode korte stukjes buis, welke thans zijn ingegraven deIndië-route van de KL-M-, de afstand Amsterdam—Batavia En in totaal zal men ongeveer 120 mil lioen van deze buizen nodig hebben..., 36.000 kilometer, dat is, op 4000 km. na de hele omtrek van de aardel Kolonisatie-moeilijkheden Op de ontginning volgde de exploitatie, doch hier deden zich vooral door de oor log eep groot aantal onvoorziene moei lijkheden voor. Weliswaar werd het onb ginningsproces zoveel mogelijk op de voet gevolg door een hernieuwde en Hog nauwkeuriger kartering van de bodem, vonden ook het physisch en chemiscn bodemonderzoek voortgang en werd In de landbouwkundige laboratoria en op de proefvelden de nieuw gewonnen grond nauwkeurig bestudeerd, maar men stuitte toen niet alleen reeds onmiddellijk op gebrek aan kunstmest, maar 't bleek ook, dat de schaarste aan bouwmaterialen ds Verdere ontwikkeling aanzienlijk remde. In principe zou de Staat de ontgonnen gronden slechts zölang exploiteren tol deze voldoende cultuurrijp waren om voor de particuliere pachter geen onno dig hoog risico meer op te leveren. Door gebrek aan bouwmaterialen ge raakte men echter aanzienlijk achter op het boerderijen-bouwplan, zodat met het groeien van de ontwaterde en ontgonnen landoppervlakte ook de oppervlakte staatsbedrijf steeds omvangrijker werd. In 1950 zal dit staatsbedrijf zelfs een op pervlakte van plus minus 30.000 h.a. be reikt hebben. Momenteel worden nog slechts 2600 h.a. definitief door pachtboeren gebruikt, maar men staat voor een nieuwe uitgifte en in de loop van de volgende maand zullen waarschijnlijk nftg 3000 h.a. aan de staatsexploitatie onttrokken worden ten gunste van de particuliere pachters. Zoals gezegd vormde het gebrek aan bouwmaterialen de bottleneck", doch door het toepassen van montagebouw bij de constructie van schuren én de toe wijzing van een groter bouwvolume voor huizen, zijn de perspectieven toch niet al te 'somber en mag men verwachten, dat de particuliere boeren thans in sneller tempo de nieuwe grond zullen gaan ver overen. En hlerbi) raakt men onmiddellijk een an- der probleem, dat der kolonisatie- Van de elf ontworpen woonkernen zijn er nog slechts vier in aanbouw, van de 40.000 toekomstige inwoners is de 5000e pas en- 26). XIV Na die dramatische uitbarsting van Paul viel er zulk een stilte, dat het tik ken der pendule bijna hinderlijk werd. Er gleed een uitdrukking van opluchting over het gelaat van Bob Dolliver en over Polly's lippen kwam een bijna hysterisch giUttje. drievlngerjge man, herhaalde ze, natuurlijk.... de drievmgenge man! Die heeft meneer Strawn vermoord om aan die cliché's te komen. Dat dichtslaan van een deur, door mij en Bob gehoord, dat moet die man gedaan hebben, toen hij uit de werkkamer de gang inholde en in de bibliotheek verdween. Ik heb gis terenavond dus toch gelijk gehad.... Er w®® iemand in die kamer! Hij Sheriff Edwards was eindelijk wat be komen van zijn verbluftheid over die on verwachte omkeer van zaken en begon spottend te lachen. Wat moei dat nou weer betekenen? vroeg hij bijna smalend. Wat bedoel je daarmee.... een drievingerige man? Maar op dat ogenblik schonk niemand veel aandacht aan de sheriff; allen hiel den zich bezig met die veronderstelling kele weken geleden in de openbare regis ters ingeschreven. Er is momenteel bil Binnenlandse Za ken een voorstel Ingediend om van de hele N.O.P. slechts één gemeente te ma ken met als centraal punt de toekomstige stad Emmeioord en daar de tien andere woonkernen als .wijken" omheen. Hiervoor heeft men als argument, dat de hele polder als een eenheid is opge bouwd, ook als eenheid verkaveld werd en historisch ook min of meer zo ge groeid is. Overigens is hieromtrent nog niets beslist. Dót de polder de" dag van gister wel eensgezin* als een zeer bijzondere be schouwde, bleek- uit de talrijke vlaggen, welke overal woeien, vlaggen in een nieuw en zeer jong land, een land, dat nog nauwlijks aangezicht heeft, waar alia huizen nog zo nieuw zijn, waar de bomen nog maar bomenaanplant heten en waar nog niets die typische verweerdheid ge kregen heeft, die een landschap zijn da- finitief karakter geeft. Een geweldig, uit gestrekt laagland met een horizon van honderden graanmijten en vreemde vier kante bouwsels van pakken geperst stro, en daarin bijna „anachronistisch" de hoge kim vol eeuwenoude kromme bomen van Schokland en verder weg het silhouet van Urk, en nog nergens een kerktoren. En terwijl de laatste greppel van die 40.000 kilometer greppel nog nauwlijks open lagvond niemand het nodig om nu eens rustig achterom te zien, een3 even uit te rusten naast die prachtige greppelploeg. Over zes jaar, zeiden ze ons, begint dit werk opnieuw.dan gaan we de nieuwe Oosterpolder in cultuur brengen en daar om moeten we met de kolonisatie van deze N. O. P. wel wat opschieten.... Plan „aanval om 4 uur 's morgens" De Amerikaanse minister van De fensie, Louis Johnson, heeft in 'n rede te New-York voor het congres van de Amerikaanse industrie verklaard, dat de regering (ter V-S. een militair plan had opgesteld, om het hoofd te bieden aan iedere plotselinge vijandelijke aan val „om vier uur in de morgen". Johnson zeide, dat 't plan, dat „hoofd zakelijk berustte op het beginsel dat wij een eerste aanval zouden moeten opvan gen", eenparig was goedgekeurd, wat de hoofdpunten betreft, door de gezamen- Lijke stafchefs- Johnson voegde eraan toe, dat de V S. zich voorbereidden op krachtmetingen, die naar zij hoopten, nimmer zouden be hoeven voor te komen. „De aanval om vier uur in de morgen zou morgen kun nen komen," aldus Johnson, „doch ook de volgende week, de volgende maand het volgend jaar of jaren later laat ons hopen nooit maar ik verzeker u, dat, wanneer en als hij komt, wij paraat zullen zijn-" Gisteren is te Londen de „In ternationale bond van vrije vakver enigingen officieel in het leven geroepen. Dit nieuwe, anti-communis tische wereldvakverbond vertegenwoor digt ten minste 46-380.000 georgani seerde arbeiders uit de Westelijke lan den. Medegedeeld werd, dat er nage noeg eenstemmigheid heerste onder de 261 vertegenwoordigers uit 53 landen, tüdens de aan de stichting voorafgegane 8 dagen van uitgebreide besprekingen van problemen en politiek beleid. Europa krijgt vijf zetels in een uit 20 zetels bestaande bestuursraad van de nieuwe federatie. In een Maandag gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de K.A.B. heeft dit zich accoord verklaard met de con clusies der gedelegeerden van de I.C.V. op de internationale vakverenigingscon ferentie te Londen en waarbij het I.C.V. besloot op zich zelf te blijven bestaan en niet toe te treden tot de nieuwe we reldorganisatie. itdiSbi mm De commissie van de Italiaanse Twee de Kamer ter beoordeling van de parle mentaire immuniteit van de afgevaar digden heeft verlof verleend tot instel ling van een gerechtelijke vervolging tegen het communistische kamerlid Lau ra Diaz wegens majesteitsschennis, ge richt tegen- de persoon van Zijne Heilig heid Paus Pius XII. Enkele maanden geleden heeft deze afgevaardigde, die behoort tot een der rijkste families van Livomo, waar haar vader burgemeester is, in 'n in het open baar gehouden toespraak betoond, „dat de handen van Pius XII druipen van het bloed van de kinderen van Griekenland en Palestina, daar Hij niets gedaan heeft om de oorlog in die landen te verhinderen In het verzoek aan bovengenoemde commissie leest men: „Er bestaat geen enkele noodzaak het werk van naastenliefde van de Paus te verdedigen en op dit werk kan ook door laster geen schaduw worden geworpen. Mensen uit alle delen van de wereld en van elke godsdienstige overtuiging heb ben dit werk kunnen aanschouwen. Wij willen hier niet het Katholiek geloof verdedigen, dat In het verleden en ook In onze tijd zijn vijanden heeft, noch is het de bedoeling de Paus te verdedigen. Wij verdedigen in democratische zin de wet .die, zo zij bestaat, ook haar toepas sing moet vinden. Wij verdedigen in een Van de zijde van Fokker deelt men ons mede, dat de regering alleen bij de Kon. Ned. vliegtuigenfabriek Fokker een op dracht op 300 Gloster „Meteor"-toestellen heeft geplaatst. De Fokkerfabriek heeft op haar beurt bij Avioianda. de bouw van delen van dit vliegtuigtype uitbesteed. De door Avioianda gefabriceerde delen zullen aan de Fokkerfabriek worden ge leverd, die met de intussen door haar zelf aangemaakte delen voor samenbouw van de complete vliegtuigen zal zorg dragen. De eindmontage, het invliegen dezer toestellen en de aflevering van de gehele order zal dus door Fokker worden verricht. vrije staat t bolwerk van deze vrijheid, namelijk wederzijdse eerbied onder de mensen-" Voor deze overtreding, waaraan Laura Diaz zich heeft schuldig gemaakt, be paalt wet een gevangenisstraf van één tbt drie maanden Doordat bij het verwisselen van een Buta-cylinder gas ontsnapte dicht bij een brandende kachel ontstond gisteren brand in de boerderij van W- S. bij Ternaard Na weinig tijd reeds stond het hele pand in lichterlaaie. Slechts een deel van de laag verzekerde boerderij kon worden ge red. Vier koeien, een pink en een kalf kwamen in de vlammen om. Zoals in «en deel onzer vorige op lage gemeld werd, ls gisteren te Sofia het proces begonnen tegen de ex-vice- premier van Bulgarije, Kostof, en tien anderen, o.w. vele hoge communistische functionarissen, die van spionnage en verraad beschuldigd worden. Kostof wordt inzonderheid beschuldigd van spionnage ten behoeve van Engeland en Amerika en van een poging om de (inmiddels overleden) premier Dimitrof te arresteren en te vermoorden. Kostof wordt verder ten laste gelegd, een werk tuig te zijp geweest bij het aan de macht brengen van Tito in 1943, toen hij, Kostof, in Moskou werkte aan het organiseren van communistische cellen in de Balkan Toen Kostof in Bulgarije terugkeerde, trad hij volgens de beschuldiging in dienst van de Britse geheime dienst. Hier bij was zekere kolonel William Bailev hem behulpzaam. Kostof complotteerde tegen het Bulgaarse regiem met mede weten of met de goedkeuring van de Britse geheime dienst, „die reeds vroeg met de Amerikaanse dienst stappen deed voor het smokkelen van agenten in da Bulgaarse communistische partij". De president van het gerechtshof deed na voorlezing van de' acte van beschuldi ging een peroep °P beklaagden „om openhartig te zijn, opdat de gehele (Van onze weerkundige medewerker) Kleine storingen ontwikkelen zich in deze tijd van het jaar maar al te vaak tot diepe depressies. Zo is ook de geschiedenis geweest, die de diepe depressie achter de rug heeft, die zich vanmorgen boven Zuid-Noorwegen bevond. Aan de achterzijde van het centrum, dat zich steeds verder naar het Oosten verplaatst, stromen grote hoeveelheden koude lucht uit het Poolgebied naar het Zuiden. Op IJsland vriest het 5 10 gr„ maar in Schotland is de temperatuur van deze lucht reeds boven het vriespunt gekomen, dank zij de warmtebron, die het zeewater op het ogenblik is. Vanmorgen om 7 uur liep de frontlijn tussen de koude en de betrekke lijk warme lucht ongeveer van Alkmaar naar de Lauwerszee. In het uiterste Noord-Westen van he: land was de temperatuur dientengevolge lager dan in de andere provincies, maar ook was de windsnelheid daar veel geringer. Zo meldde het toen nog in de warme lucht gelegen Schiphol om 7 uur een temperatuur van 10 gr. en een windsnelheid van 25 knopen; terwijl Den Helder, dat zich in de koude lucht bevond, 7 gr. en slechts 9 knopen meldde. Voorlopig zal de toevoer van koude lucht niet kunnen worden onder broken, aangeziep er achter de genoemde depressie een gebied van hoge druk nadert. Het front zal zich dan ook steeds verder over ons land naar het Oosten verplaatsen. Dit zal tot gevolg hebben, dat er na vannacht in het binnenland lichte vorst is te verwachten. Aanvankelijk blijft de kans op buien groot, vooral aan de kust, omdat de temperatuur van het zeewater, die 8 9 gr. bedraagt, nu hoger is dan die van de lucht. Dit betekent, dat de luchtstroming onstabiel is en bijgevolg zullen er zich maar al te graag grote wolkengevaarten in ontwikkelen, waaruit regen en wellicht ook hagel zal vallen. waarheid aan 't licht gebracht zal wor den". Het hof zou zulks ten "voordele van de delinquenten doen gelden bij het vellen der vonnissen. Kostof verklaarde' niet schuldig te lijn op de volgende punten: 1. Capitulatie voor de Bulgaarse fas cisten in 1942. 2. Spionnage voor de Britse geheime dienst. 3. Samenzwering met Joegoslavische leiders, met het doel een tegen sovjet-unie gerichte Balkanfederstie te vormen. Hij zeïde echter schuldig te zijn aan tegen de sovjet-unie gerichte activiteit en „gebrek aan waakzaamheid" waardóo.' „agenten" door konden dringen ;n de partij en het stastsapperaat. Hij verklaarde dat zijn gehele houding tegenover de sovjet-unie verkeerd was geweest en dat zijn optreden in de party beheerst werd door „individualisme en persoonlijke ambities, ohtoelaatbaar voo.- een leider in de bolsjewistische partij" Hij zeide voorts gepoogd te hebben z(jn macht in de partij te vergroten ten koste van Dimitrof. Kostof beweerde onenigheden met de Joegoslavische leiders te hebben gehad over de kwestie van een Balkanfederatie waarin Bulgarije een deel zou zijn ge worden van Joegoslavië en het Bulgaarse leger onder bevel van maarschalk Tito zou zijn geplaatst. De Joegoslavische vice- premier, Kardelj, had hem, Kostof, in 1944 te Sofia een dergelijk plan voorge legd. Hij had echter geantwoord dat op dat tijdstip een dergelijke federatie on. mogelijk was. Bovendien had Kostof volgens zijn zeg gen verklaard, dat de Bulgaarse commu nistische partij er niet mee kon instem men dat Bulgaar Macedonië onmid dellijk aan Joegoslavië afgestaan sou worden. Kostof zeide Dimitrof van het Joego slavische voorstel op de hoogte te hebben gebracht- In de beschuldiging daarentegen wordt verklaard, dat hij het eens was met het bovengenoemde plan en achter Dimltrof's rug om had onderhandeld. Kostofs ver- klaring, volgens welke hij op verschil lende punten onschuldig zou zijn wekte bij het hof verbazing. Doordat een brandend sigarettenpeukje via een asbak in de prullemand terecht kwatn is gisteren brand ontstaan in het woonhuis boven magazijn De Kroon aan de Hoge Steenweg te 's-Hertogembosch. De bovenverdieping is vrijwel geheel uit- gehra«u) van Paul en zelfs mevrouw Eastman vroeg zich af, waarom zijzelf daaraan niet eerder had gedacht. Drommels, oudje, fluisterde Tommy Bakerville in het oor, dat gaat wat worden! Bakerville knikte. Dat is zo, ant woordde hij zachtjes, het wordt zeker wat; maar houd je er buiten, jochie. We zijn nog niet aan de beurt. Toen ik die deur hoorde dichtslaan, zei Dolliver op dat ogenblik, was de bibliotheek het eerste, waar ik aan dachtnog voordat ik wist, dat mijn heer Strawn was doodgeschoten. Dat zat vermoedelijk daarin, dat die kamer door het gedrag van Polly een zekere geheim zinnigheid had verworven. Ik deed dan ook die deur open en keek naar binnen, maar er was niemand. Maar Bob, riep Polly uit, gisteren avond, nadat ik licht door het sleutel gat gezien had, was er ook niemand in! Zeg eens, zijn jullie nou allemaal krankzinnig geworden? viel Edwards plotseling uit. Wat is dat voor een geklets over een drievingerige man en lege kamers? Als jullie denken, dat ik m" daardoor van m'n apropos laat af leiden, dan hebben jullie het glad mis. We willen u niet afleiden, zei Paul Grimshaw, we willen u juist op het rechte spoor -brengen. Neen sheriff, iets krankzinnigs zit er helemaal niet in, al mag het dan ook buitengewoon vreemd klinken. Luister maar eens! Ik luister aldoor, jongmens! gromde Edwards. U weet misschien lata af m da voorgeschiedenis van dit sombere huis, begon Paul vrij gejaagd. In het dorp noemen ze het ,,'t Boenhuis" en. Net of ik dat niet weet!, viel de sheriff hem in de rede, ajs je met der gelijke praatjes mijn tijd wil verknoeien Kom, schei nou eens uit met dat ambtelijk gedoe, stoof Paul op. Als je dan alles van het huis afweet, dan heeft het voor mij geen zin, er verder over te praten, want dan zul je ook wel we ten, dat dit huis indertijd het eigendom was van de Zwarte Vos. Mijn oom heeft het vorige winter gekocht en laten op knappen. En gisteren, toen hij eens rondsnuffelde in de bibliotheek op de tweede verdieping recht tegenover de kamer die hij als zijn werkkamer had laten inrichten ontdekte hij een losse plank in de achterzijde van een üer boekenkasten Hij bemerkte, dat die plank er uit' genomen kon worden en zag toen een holte waarin twee pakjes lagen; in hét ene zaten enkele cliché's voor het maken van vals bankpapier en in het andere een aantal velletjes spe ciaal daarvoor bestemd papier. Nu zullen we toch wel aan aan de beurt komen, grinnikte Tommy zachtjes aan Bakerville's oor- We komen er wel in en goed- ook! J. B knikte van Ja. Ik maak het zo kort mogelijk, she riff. vervolgde Paul. Gisteravond na het diner bracht oom John ons allen naar die bibliotheek en liet ons zijn vondst »i«r» Polly maanda toen i""~i Ln het vertrek te horen. Ik ben er zeker van!, riep Polly uit Ik twijfel er geen ogenblik meer aan! Mevrouw Kingslake meent ook dat ze iets gehoord heeft. Vera Kingslake knikte en sloeg haar rood-betraande ogen op. Ja, erkende ze- Ik dacht dat ik een zwak geluid in dat vertrek Maar toen we die deur open deden, viel Paul haar in de rede, was e kamer leeg en hebben we Polly hartelijk uitge lachen. Later op de avond heeft Polly.. Maar me dunkt dat kun je beter zelf vertellen, Polly. Ik ben er pas later bijgekomen, We waren met ons allen naar de kelder geweest, vertelde Polly, om de plaats te bekijken, waar de Zwarte Vos indertijd zijn drukkerij had gehad. We waren nogal van streek omdat een rat ons had doen schrikken. De gang op de tweede verdieping was nog donker, toen ik de trap op liep- Dit is van belang om dat er een lichtstraal door het sleutelgat kwam. Ik wist daardoor dat er iemand met een zaklantaarn in die kamer bezig was. En bovendien hoorde ik een dof, bonzend geluid, als had er iemand tegen de grote tafel in het midden gestoten.. Ik schrok.... natuurlijk schrok ik. Van het eerste ogenblik af, dat ik een stap in dit oude huis gezet heb, ben ik al angstig en schrikachtig geweest. Ze huiverde zichtbaar. Er er was dus iemand in de kamer. Nee. gezien heb ik hem niet. Daar was het te don ker voor, maar ik voelde zijn aanwezig heid. Ohet was.... het was afgrij- Gisteravond werd voor de West Europa Beker de wedstrijd HHYC—Lions de Pa ris gespeeld, welke evenals de vorige week door de Haagse ploeg met de flin ke cijfers 93 werd gewonnen. Tooh zag 't er na de tweede speelperiode niet naar uit dat de score zo hoog zou worden. Want de Fransen vielen allerminst tegen, hun samenspel was tactisch en de aan vallen waren' fel genoeg om c'e Haagse achterhoede voor moeilijkheden te plaatsen. Maar dan was er altijd nog Jan van der Heyden. die zijn doel we* Op schitterende wijze verdedigde. HHYC bracht eerst zijn tweede voorhoede op het ijs en het was Klein, die uit een scrimmage de score opende (10). Ries- ler zorgde voor de gelijkmaker (1—1). Ik zal de rest voor Je vertellen, Polly, als je daar niets op tegen hebt, zei Paul Oom John draaide het licht aan en toen was de kamer leeg! Hij wachtte even, als om indruk te maken maar sheriff Edwards scheen daar ongevoelig voor. Natuurlijk, gromde de sheriff, die was leeg, omdat er helemaal niemand in geweest was! Die stomme vrouwen ook allemaal even gek! Ik ben bijna twintig jaar getrouwd en ik geloof, dat mijn oudje me minstens twintig keer het bed uitgestuurd heeft om te kijken, of er geen inbrekers in huis waren en er waren natuurlijk geen inbrekers en ze waren niet geweest ook! Hij geeuw, de even- En wat heeft die drievingeri ge kerel er nou mee te maken? Daar kom ik ook aan, sheriff, vervolgde Paul. De vensters der biblio theek waren allebei gesloten en er is slechts één deur. Polly was niet van die deur vandaan geweest. We waren allen tot de overtuiging gekomen, dat Polly het zich verbeeld moest hebben, toen mevrouw Kingslake op de stoffige tafel de afdruk ontdekte van een hand.... een hand met drie vingers. En ik ben er zeker van, viel Vera hem bij, dat die handafdruk niet op de tafel was. toen we nauwelijks een uur tevoren in die kamer waren. Toch.... Zoek de drievingerige man!, riep Paul. dan heb je de moordenaar meteen gevonden! (Wordt vervolgd). Na keurig samenspel tussen v. Heeswiik en Andreola schoot de laatste hard in (21). Met verre sohoten trachtten ie gasten de achterstand in te lopen. Het succes kwam evenwel aan de andere zijde door Carrey en Andreola (41), waarna kort voor het einde v. d. Heijden voor een schot van de Franse midvoor moest zwichten (42). Het tweede kwar tier begon met een zeer fraai doelpunt van Comotti (4—3). Het spel. ging nu ge lijk op. In deze periode warén de Hage naars met hun sohoten niet fortuinlijk. Het bleef alzo 43. In het derde gedeelte ging het er fel toe. Van Heeswijk benut te een penalty (53). Carrey nam nu al leen de verdediging op zich en met vier man in de voorhoede moesten er nog meer doelpunten komen. Want de Fran sen waren kennelijk uitgespeeld. Even kwamen zij nog terug toen Carrey en Klein naar het strafkantje waren ver wezen. Een groot applaus verwierf v. Hees- wijk door zijn fraai solospel hetwelk met een doelpunt werd beloond. Schwencke (tweemaal) en Andreola brachten de stand op 9—3. De K.N.A.C. heeft thans officieel be richt ontvangen ,dat voor de Rallye Monte Carlo niet minder dan 308 inschrij vingen zijn aangenomen. Zoals men weet, bedraagt het aantal Nederlandse inschrij vingen dat door de International Spor ting Club is aanvaard 56„ het grootste aantal, dat ooit van Nederlandse zijde aan deze sterrit heeft deelgenomen. In Monte Carlo zullen 105 rijders starten, onder wie 36 Nederlandse ploe gen; in Glasgow 69 met 1 Nederlandse ploeg; in Stockholm 60 (10 Nederl.); Lis sabon 48, Oslo 10 (5 NederL) en Flo rence 6 (4 Nederl.). Naar wij vernemen hebben zich thans drie steden aangemeld voor de organi satie van de Europese zwemkampioen- schappen welke in Augustus van het vol gend jaar zullen worden gehouden. Be halve Rome en Barcelona die zich na het wegvallen van Boedapest candidaat had den gesteld heeft thans ook de Oosten rijkse zwembond ten behoeve van Wenen te kennen gegeven voor de organisatie in aanmerking te willen komen. Het bestuur *an de Europese zwemliga (L.E.N.) zal waarschijnlijk op 10 Ja nuari te Amsterdam bijeenkomen teti einde een definitieve keuze te doen. VRIJDAG t DECEMBER HILVERSUM II (416 m) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed, 7,30 Slui ting, 8.30 Nieuws. 6.40 Gram., 9.00 Weerbe richten, 8.03 Gram.. 9.30 Waters:., 9.35 School radio, 10.00 Radio Philh. ork., 11.00 V d. zie ken. 11.35 Causerie, 11.45 Gram., 12.00 Ange lus, 12.03 Omroepork. en solisten, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Omroepork. (vervolg), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Metropole ork. en zang, 14.00 Gevar. progr., 14.45 Gram., 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram.. 16.00 V. d. zieken, 16.30 Sluiting, 17.30 V. d. jeugd, 17.45 Kinderkoor, 18.00 Prome nade ork. en solist, 18.45 Klankbeeld v. d. Jongeren, 19.00 Nieuws, 19.15 Regerlngsuitz., 19 30 Brabants halfuur, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Omroepork. en -koor met solisten, 21.10 „Opbouw in liefde", cau serie, 21.25 ,.Ja, zo was 'tklankbeeld, 22.25 Viool en piano. 22.45 De zin var 't hu welijk. causerie, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gram. HILVERSUM I (301 m) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram., 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws, 8.43 Gram., 8.50 V. d. vrouw, 9.00 Weerberichten, 9.03 Gram.. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gram., 10.30 V. <L zieken, 11.00 V. d. vrouw, 11.15 Pianoduo. 1135 Voordracht, 12.00 Lichte muziek, 12.38 Sportpraatje, 12 45 Gram., 13.00 Nieuws, 13.15 Italiaans progr., 13.45 Gram., 14.00 V. a. vrouw, 14.20 Pianovoordracht, 14.40 Voor- dracht, 15.00 Kamerork. cn soliste, 18.00 V. d. Jeugd, 16.30 Sluiting, 17.30 Muzikaile causerie, 18 00 Nieuws, 18.15 Accordeonmuziek. 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 „Denk om de bocht 19.15 Acoordeonork., 19.30 Prot. causerie. 19.50 „Tien voor acht", 20.00 Nieuws, 20.05 Hobo, fagot en piano, 20.30 Causerie, 20.55 Boekbespr., 21.00 Verzoekprogr.. 21.40 ..De ducdalf", 22.00 Buitenl. overz., 22.15 Grarru. 22 40 Causerie, 22.45 AvondwIjdirvg23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7 00 VI. Br. nws. 7 05—7 30 gram. 8 30 VI. Br: Lêhar. 9 00 nws 9 05 gram- 10-00 Eng. L.P-: nws. 10-1Ö verz. pr. 1100 Harold Smart (org.). 11-30 NWDR Adventsmuz- 1200 VI Br.: Ned- liederen. 12 30 weerber. 12 32 Omr ork. 13 00 nws. 13.15 gram. 14-00 Openettemuz. 14-45 Schoolradio. 15 45 NWDR: gev. dansmuz. 16.00—16 30 Eng. LP.: The Pavilion Players. 17 30 Kootwijk: Batavia. 18-00 Beromünster. Willy Bestgen en ens. 18.30 VI- Br: V# d- sold- 19.00 nws- 19 30 gram- 19-50 film- muz. 20 00 Fr. Br: Omr. koren en ork. rarav- sol- 11-15 gram 21.30 Eng. LP.: „Over the garden wall". 22-00 muz cau serie d. Sir Malcolm Sargent- 23 00 nws- 23.15 „Topic for to-night". 23 20 or- questra Tropical, Latin-Americ- rhythms George Mitchell Choir en solisten. RADIODISTRIBUTIE IV: 7 00—7 30 Div,- 8-30 Fr. Br.: cone- 9 00 kookpr. en kunstoverz. 910 gram 10.00 div. 11 30 Eng. H.S.: Ian Stewart en ork- 12 00 Eng. L P.: BBC Welsh Orch. 12-45 vnorfr. 13-00 „Mrs- Dale's Diary". 13.15 T <1 Heath «n ens. 14 00 E'JC North, o ch. 15 00 v. «1 zieken. 17.40 Antoinct e D?t- hoor (cello). 18 00 v. d- sold. 1830 Eng. L.P.: aopraan. bariton en plano- 19 00 Bobby Pagan (org). 19.15 Reg. Pursglove en ens- 19-45 hoorsp. 20 00 Beromünster: klokgelui en gram. 20.15 VI. Br.: omr. symph- ork. 22 00 nws. 22 15 gram 22 50 nws. 22.25 gram. 23.00 Eng. H S: Jaques Thibaud (viool) en Marinua Flipae (piano). 23 43 Parlem. overz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3