Inspanning van alle krachten in belang van land- en tuinbouw noodzakelijk Anarchist wilde Paus doden Nederlands schip bij Engelse Zuidkust vergaan Lonen en arbeid volgens Lucas Volendam haalt pastoor Chinese troepen liepen over Weerbericht! R.K. Gemeenteraadsleden weer in een bond Naar onafhankelijk Indonesië Imposante tocht met botter-vloot DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Fraai resultaat van 20 jaar actie Gaf H. Vader de dolk ten geschenke Zes opvarenden vist Benoemingen Bisdom Haarlem NDER DE Het „evangelie" van meer export en verhoging loonplafond v Rode vijfde kolonne naar W.-Duitsland Java-tabak vrij Smokkelen per autobus- O U P E Provincie Joenan voor Jubelend volk en geestdriftige pastoor Belgen mogen niet meer in ons land inkopen de nationalisten verloren Zondagsrijverbod opgeheven Kringen Rotterdam en Dordrecht gaan samen Commando-Pieters Cadi-clubs worden opgeheven Voorhoede republikeins leger in Batavia 71ste JAARGANG MAANDAG 12 DECEMBER 1949 No. 21105 Wij moeten onze gelederen versterken, óók geestelijk. Wij mogen nooit vergeten, dat we een katholieke standsorganisatie zijn. Met deze woorden verduidelijkte vanmorgen in zijn openingsrede op de in Haarlem gehouden jaarvergadering van de L. T. B. de algemene voorzitter van deze organisatie, de heer J. W. Kampschöer, het streven van de Land- en Tuin- bouwbond, een organisatie te zijn, die op de brug springt voor hen, wier belangen zij behartigt en die bovenal katholiek is. G. W. Kampschöer, algemeen voorzitter van de L. T. B. Een opname van de verongelukte kustvaarder „Toornvliet", die Zondagochtend hij de Engelse kust verging, toen ze voor het eerst uitvoer. Het schip was dit jaar gereed gekomen. Sectie-vergaderingen NOG BETER? TOENEMENDE i BEWOLKING Het admiraalsschip nadert Volendam, haalde de nieuwe pastoor J. Langedijk op traditionele wijze in. Hij kwam per hotter en vele visserscheepjes voeren hem tegemoet. De burgemeester (links onderaan) houdt vanaf de wal een toespraak tot de nieuwe herder. Tegen twee leden werd de doodstraf geëist DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kv/artaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Onwillekeurig gaan mijn gedachten terug naar 1929, zo zei de heer Kamp schöer, nadat hij de talrijke aanwezigen op deze 30ste jaarvergadering hartelijk welkom had geheten. En spr. herinnerde aan de resultaten, welke in de voorbij gegane periode zijn bereikt. Destijds had de LTB, die in 1950 35 jaar zal bestaan, te kampen met een felle crisis. De bond, toen slechts 5-500 leden tellende, wist zich echter uit deze crisis op te heffen het ledenaantal groeide tot rond 9.000, scholen werden gesticht, cursussen geor ganiseerd en alles wees er op, dat de bond zijn plaats onder Neerlands orga nisaties eerst goed had ingenomen. Direct na de bevrijding traden niet alleen alle vroegere leden, maar ook nog 4000 andere in totaal dus ruim 13000 leden tot de bond toe. Spr. bracht dit alles in herinnering om de waarde van een hecht bondsleven in deze tijd te onderstrepen. We staan nu wel niet voor een con crete crisis, zo zeide hij, doch de sla gen, die de jongste wereldoorlog aan ons land heeft toegebracht, het feit, dat We op het ogenblik 25 millioen bunders vaderland met 10 millioen burgers moe ten delen, eisen van een ieder en niet het minst van de LTB-ers, de inzet van alle krachten. Het was hier. dat de voorzitter wees op de waarde van een intens beleefd katholicisme. Over hoeveel middelen, zo zeide hij, beschikken wij niet om ons juist door deze tijd heen te slaan, niet als vernie tigende geweldenaren, maar als construc tieve opbouwers. Wij hebben de pause lijke encyclieken en de voor ons land en voor onze tijd pasklaar gemaakte richt lijnen van ons hoogwaardig episcopaat gekregen. Wij moeten aoorgaap 02 de ingeslagen weg. Want mogen wij er ons niet? over verheugen, dat ca. 90 pet van de katholieke boeren, tuinders en kwe kers lid zijn va^ onze bond. Is het geen verblijdend resultaat, dat na 20 jaren actie thans over het gehele Haarlemse diocees een keur van katholieke land en tuinbouwscholen is verspreid. Spr. somde nog meer resultaten op en over woog, dat het in dit verband niet moei lijk zalvallen volvertrouwen vóórt te gaan ter verwezenlijking van de doelen, die nog moeten worden bereikt Enige ontwikkeling noodzakelijk Enige ontwikkeling achtte spr. in deze absoluut noodzakelijk- Hij verzocht dan ook 4e afdelingsbesturen dringend het kernwerk in de afdelingen krachtig te bevorderen. De komende PBO en het. landbouwschap eisen kundige afge vaardigden en eerlijk gezegd, zo sprak de voorzitter, hieraan mankeert het nog te veel in onze organisatie. Het zal duidelijk zijn, dat de gehele pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie een paskwil dreigt te worden, wanneer ze niet wordt geschraagd door onder nemingen, door bedrijven, waarin is verwezenlijkt, wat ons in het Vasten- mandement is voorgehouden. Spr. achtte het van groot belang, dat contact wordt opgenomen met andere organisaties, die soortgelijke belangen nastreven. Hij wees in 4it verband op de beste betrekkingen die er reeds met andere lichamen, ook niet-katho- lielje bestaan. De heer Kampschöer verzocht voorts de afdelingsbesturen, daar waar dit nog niet is gebeurd, het initiatief te nemen tot de vorming van raden van overleg uit de katholieke standeorganisaties, zo als deze door de KA in het Haarlemse diocees worden gepropageerd. Bruno Cornacchiola, een 38-jarige Italiaanse trambestuurder kwam Vrijdag avond 1.1., nadat Z. H. de Paus in de St. Pieter de Rozenkrans had voorgebeden, uit een menigte arbeiders op zijn knieën naar voren gekropen tot voor de H. Vader en hield Hem op een opengeslagen bijbel, een knipmes voor, zeggend: „Met dit mes heb ik U willen doden. Vergeef mij, Vader". Gedurende enige ogenblikken was het in het geweldige gebouw zo stil als in een graf. Toen zeide de H. Vader een voudig: „Ik vergeef u, mijn zoon". Cornacchiola, die eens 'n vurig anar chist was,' zou twee jaar geleden in een grot bij Rome met zijn kinderen een visioen hebben gekregen en de H. Maagd hebben gezien. Vanaf dat ogenblik dateert zijn bekering. Het plan om de H. Vader te doden, was bij hem opgekomen toen hij in de intern. brigade vocht in de Spaanse burgeroorlog. Met een knipmes steeds in zijn zak, wachtte hij op „de gunstige tijd en plaats". Gisteren heeft de Paus in de St. Pieter voor 30.000 gelovigen de H. Mis opgedra gen, ter gelegenheid van het eind van het jubeljaar, waarin de H. Vader Zijn gouden priesterfeest vierde, en in het kader Van de „Kruistocht van de goedheid", die de voorbereiding vormt op het H. Jaar. In de St. Pieter bevond zich de afbeel ding van de Madonna, die bijna 2000 jaar geleden door de H. Lucas zou zijn ge schilderd. Het schilderij is Donderdag j.l. in plech tige processie van de kerk van Santa Ma ria Maggiore naar de St. Pieter gebracht. Gisteren is het, weer in processie, naar de Santa Maria teruggedragen. Na de Mis gaf Z. H. de apostolische zegen. De plechtigheid werd bijgewoond door 10 kardinalen en door de Italiaanse pre mier Alcide de Gasperi, in gezelschap van een groot aantal diplomaten. Ook een delegatie .Franse katholieken bevond zich in de St. Pieter. Zij kwam onlangs in Rome aan met een gouden kroon voor de H. Vader ter gelegenheid van zijn 50-jarig priesterfeest. De kroon zal op het hoofd Van de Madonna in dé Lourdesgrot van het Vaticaan worden ge plaatst. Aan de Engelse Zuidkust, nabij de Goodwinzandbanken in het Ka naal is Zondagochtend het Neder landse kustvaartuig „loornvliet" uit Rotterdam, dat een bemanning van negen koppen aan boord bad, vergaan. Op de noodseinen, die het schip tussen half drie en drie uur per radio uitzond, voer een Deense boot, die in de nabijheid was ijlings naar de plaats van de ramp. Drie opvarenden konden uit het water worden opgevist. Zes leden van de bemanning worden nog vermist. A-lle hoop om deze schipbreukelin gen te vinden werd opgegeven. De namen van de geredden zijn: H. de iJd uit Rotterdam, A. Dijkhuizen en J- M. Ro], beiden afkomstig uit Scheveningen. Om vier uur in <je ochtend ving het Deense S.S. kft s.o.s. op van de „Toornvliet '_?flnde> dat zij bij zware zee slagzij maakte en ln ?inZ£en(£ toestand verkeerde. De bemanning zou het schip spoedig moeten verlaten. De Nederlandse boot bevond zich toen op vijf mijl afstand van het ltchtechijf -East Goodwin". De kans bestaat dat de door het Deense schip opgepikte drie over levenden in Denemarken zijn aangekomen. Het Ierse s.s. „Lanahrone", dat eve".9™s ter hulp snelde, trof twee lege reddings sloepen aan, waarvan er een was omgesla gen. Ook werd drijvend wrakhout aan getroffen. De Engelse reddingboten van ZH.Exc. de Bisschop van Haarlem 1 heeft benoemd tot: Pastoor te Schermer- bleven zes urep vergeefs naar overleven-1 horn de Weleerw. Heer C- C. Standen den zoeken; toen moesten zij onverrichter- tneijér, die rector was te Leiden (Si zake terugkeren. De „Toornvliet", die 338 ton mat en dit jaar tverd gebouwd, was het eigendom van het cargadoorskantoor Soetermeer en Fekkes te Rotterdam. De heer Kampschöer kondigde ten slotte een aantal acties aan. Hij dacht hierbij allereerst aan een actie tot het verkrijgen van een kinderbijslag voor zelfstandigen. Wij willen niet rusten, voordat er een bevredigende regeling tot stand is gekomen. Een tweede punt is het zoeken naar een oplossing voor de koudegrond-tuinbouw. Hiervoor moeten maatregelen worden gevonden waardoor deze tak van bedrijf meer rendabel wordt. Dan vragen de toe komstmogelijkheden van onze jonge agrariërs nog de aandacht. Wfj zullen voorts moeten streven naar verho ging van onze productie en verlaging van de productiekosten. Spr. besloot zijn rede met een woord van dank aan allen, die zich wederom een jaar lang hebben ingezet in het be lang van de LTB. Voor het komende jaar waarin de bond zijn 35-jarig bestaans- feest viert hoopte hij, dat de afde lingsbesturen zullen overwegen, dat er nog altijd een paar duizend katholieke land- en tuinbouwers en vooral kwekers buiten de bond staan. Mocht bij u het besluit rijpen, zo zei hij, om het hoofd bestuur op 16 Juni 1950 te verblijden met de aanbieding van een duizendtal leden, waardoor het ledenaantal dan tot 14000 zal zijn gestegen, dan zal dit gaar ne worden aanvaard. (Van onze correspondent). In Arnhem waren de afgelopen twee dagen vertegenwoordigers van 210 afde lingen van de Utrechtse Diocesane Bond der KAB in het Aartsbisdom in een Cen trale Raadsvergadering bijeen. Nadat de wnd. voorzitter, de heer A. van Konings- bruggen in een uitvoerige openingsrede, die wij reeds Zaterdag in onze kolommen opnamen, in den brede was ingegaan op de betekenis van deze bondsdagen, kreeg aalmoezenier v. d. Berg van de Ka jotters de gelegenheid om de verhouding KAB- Kajotters te belichten. Hij kwam met het plan om de vertegenwoordiger van de KAB in de parochie, die lid is van de KAJ, te vormen tot Kaj otter-leider om zo trachten een werkelijke samenwerking tussen beide organisaties te bewerkstel ligen. Zaterdagavond verzorgde de „Meer Vreugd Beweging" ujt Deventer een cul tureel programma, dat door de afgevaar digden hogelijk werd gewaarderd. De volgende ochtend werden in het KAB-gebouw de sectie-vergaderingen ge_ houden. In de sectie „Volksgezondheid" kon het verblijde:. Bericht gedaan wor den, dat dit jaar 748 zwakke kinderen werden verpleegd. Door de bouw van speelzalen zal uitbreiding worden ge- de kustwachten van Walmer en Dover Cunera-gesticht) Z H.Exc. de Bisschop van Haarlem hesft. ontslag verleend wegens ziekte aan de Weleerw. Heer C. M. M. Hijge- mann, die Pastoor was te Schermerhorn Het met Britse vergunning verschijnen de dagblad „Telegraf' meldt, dat de onder communistische leiding staande S.E.D. voornemens is, 'n groot aantal agenten, die zich zouden moeten uitgeven als „voor communistische terreur gevluchten", naar \Vest-Ber!ijn en West-Duitsland te zenden. „Velen van hen zijn veteranen der com munistische partij. Zij zullen publiekelijk van „Titoisme en Trotzkiisme" worden beschuldigd en uit de partij worden gesto ten. De S.E.D. rekent erop, dat deze per sonen in West-Duitsland op vriendschap pelijke wijze zullen worden ontvangen en zelfs belangrijke functies zullen krijgen. Op deze wijze zullen zij in staat worden gesteld hun communistische propaganda te bedrijven. Het democratische publiek moest op zijn hoede zijn", aldus de „Tele graf". geven aan het koloniehuis „Mooi Gaaster- land". Bij de „Centrale Volksbank" werd het jeugd- en bedrijfssparen besproken- Mej. v. Brederode gaf aan de afgevaar digden drie opdrachten: Leer de KAB in haar wezen kennen, leer de Vrouwen kernen kennen als apostolaatsnastreef- sters en tracht samenwerking naar buiten te bereiken. „Credo Pugno" besloot om in 1950 een massa-offensief in te zetten tegen de geest van algehele vervlakking en verslapping. Hierna was het woord aan de inleider dr. Lucas, financieel, deskundige van de kath. Tweede-Kamerfractie, die het pro bleem „Lonen en prijzen" behandelde. Voor zijn lezing greep spreker terug tot het gildewezen om tenslotte te belanden in de huidige tijd van nationale armoede en devaluatiegevolgen. Hij kwam tot de volgende conclusies: Nederland zal zich met zijn stijgend bevolkingscijfer nog meer moeten toeleggen op industrialisa tie en het invoeren van belangrijke kapi taalgoederen. Daarbij is het instellen van een ploegenstelsel te overwegen. Het zal op korte termijn tot een sluitende beta lingsbalans moeten komen en wel door verhoging van de export, grotere produc tie en verhoging van het loonplafond. De regering dient maatregelen te nemen, dat het nominale loon wordt verhoogd, zon der echter de gevolgen van de devaluatie in gevaar te brengen. De voorzitter greep ln zijn dank woord terug naar de bekende rede van dr. Holtrop, die daarin zegt, dat de Nederlandse arbeider te weinig produ ceert. Tegen deze uitlating protesteerde hij ten sterkste, welk protest met een daverend applaus werd onderstreept. De katholieke arbeiders zijn bereid hun medewerking te verlenen aan herstel van ons land, maar dan moet de natio nale verarming dan ook nationaal wor den gedragen. Dat wil zeggen door alle groeperingen. (Van onze correspondent) Door het ministerie van Economische Zaken zijn met onmiddellijke ingang alle beperkende bepalingen t.e.v. de aankoop en de verwerking van Java- tabakken opgeheven. Tevens heeft de minister zich bereid verklaard de be perkende bepalingen t-a.v. de aankoop van .Sumatratabakken op te heffen, zodra de eerste partijen uit de oogst '49 op de markt worden gebracht. Door de handel is een compensatie zaak tot stand gebracht, waardoor max. 800.000 kg. Brazieltabak naar Nederland kan komen. Ondanks pleidooien tot in de allerhoogste instanties, konden geen deviezen voor Brazieltabakken worden verkregen. Aan de Belgisch—Nederlandse grens, nabij Lommei, is een autobus uit Eind hoven, door de douanen in beslag geno men. De autobus, die dagelijks werk meisjes naar Eindhoven bracht, had een grote hoeveelheid textielwaren, vooral nylonkousen, geladen om naar Nederland te worden gesmokkeld. De bestuurder is aangehouden. „Het varkensvlees is weer best". Ja maar het wordt een beetje duurder Het departement annonceerde: „zoveel per K.G.". Een volgend maal zal de verho ging per heel varken worden aangekon digd. Die ambtenaar wil blijkbaar een sprekende, doch verkapte bijdrage leve ren voor het pleidooi ten gunste van een derde loonronde. Wat 'n varken....! Wie echter wil uitwijken naar een goedkoper „hartigheidje", zou, naar aan vankelijk werd bericht, over kunnen gaan op suiker. Wat geeft het nou, of je gebak ken aardappeltjes en peentjes verorbert met een carbonade of suiker? Neem des noods het gezicht wil ook wat een marsepeine carbonade. In de St. Ni- colaastijd maakt men allés van marse pein, zelfs dat, wat eens carbonade was. Waarmede al weer bewezen is, dat over de smaak van wat smakelijk is, smaken verschillen. Maar om op de smakelijke suiker terug te komen, als de departementale kinderen alleen thuis zijn, snoepen zij graag uit de suikerpot en zeggen dam „Dat smaakt". Doch daar komt vadertje Mansholt uit Washington terug en „peng" de deksel op de suikerbus. Hij pastte er voor om voor „suikeroompje" te spelen. Alles zoet en wel, maar goedkopere suiker....? „Zal niet gaan", zei de hoofdkok van onze de partementale voedselvoorziening-keuken. „Zijn jelui helemaal besuikerd; de suiker groeit niet op mijn rug". Wat wel jam mer is, want „onze Mansholt" zou echt een leuk suikermannetje zijn. Maar ja, helemaal ongelijk heeft hij misschien niet, zeggen sommige economen. Elk paard verdient op z'n tijd wel een klont je doch Bruintje moet het bunnen trek ken. En in deze eeuw van techniek zijn er eigenlijk niet verwonderlijk „tech nische moeilijkheden" welke een verla ging van de suikerprijs verhinderen. Wij vinden het bezwaar „technische moeilijk heden" een akelig argument, daar sla je ieder meteen knock out mee. Vooral de heren typograven zijn daar sterk in; ver der geen ongeschikte lui. Dat is trouwens Excellentie Mansholt ook niet. Want de suiker wordt niet goed koper! Nou, wie maakt ons dan wat? Dan behoeven wij ook onze echte vette'carbo. nade van „broeder varken" niet te ver vangen door een van suikergoed, „Mansholt is weer best". Hopelijk is echter Joekes met zijn der de loonronde nog beter ANALYST. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt; J Geleidelijk toenemende bewol- j i kin" met plaatselijk wat regen of motregen, hier en daar wellicht j voorafgegaan door enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later meest matige wind tussen West en Zuid-West. Voornamelijk in t Zuiden en midden van ons Jamt j vannacht en morgenochtend ':c_h- te vorst. Overdag geleidelijk stij- ging van temperatuur. i Dinsdag 13 December: zon op 8.40 uur, zon onder 16.28 uur, maan op 0.08 uur, maan onder 13.16 uur. (Van onze Amsterdamse redactie), Volendam beleefde Zaterdag weer één van zijn gloriedagen. Op de markante wyze, deze vissersgemeenschap eigen, bereidde het zijn nieuwe pastoor, de zeereerw. heer J. Langedijk, een „joyeuse entree". En het deed dit met zó'n enthousiaste gulheid, met zo veel kinderlijke eerbied, dat ieder, die deze ontvangst bijwoonde, haar niet licht vergeten zal. Zo gauw men Volendam binnen kwam --kte men, dat daar iets op til was. o vlaSgen waren uitgestoken in de si ar grijze hemel waar de zon maar niet doorheen wilde breken. Tegen twee uur begon de trek naar de jiaven. Hier stroomde heel de bevolking samen, want daar zOU de nieuwe herder de eerste voet aan de wal van zijn paro chie zetten. Het was een kleurrijk schouw spel: De Verkenners en mannen van het Jongensgilde, Gidsen en Kajotters allen in uniform en heel veel van die kleine Volendammertjes op hun paasbest uitge dost, de meisjes in hun mooiste groene, blauwe en paarse kleedjes. Daarbij de honderden stoere mannen en vrouwen van Volendam, met hun markante koppen en ook zij gestoken in de „hoogtijdracht". ÜeVolendamse vissersvloot was uitgevaren naar Monnikendam, om daar de pastoor aan boord te nemen en later in eigen haven aan land te zetten. Ruim een kwartier na 2 uur berden de eerste botters zichtbaar en voeren zij de haven binnen. Dat was het sein! De mist horens begonnen te loeien, de klokken beierden en het feestelijk rumoer van die meer dan duizend grote en kleine Voldn- dammers was de eerste welkomstgroet, die pastoor Langedijk tegenwoei. Het was een imposant gezipht, de ruim 40 botters-sterke vloot de haven te zien binnenlopen. Ze voerden de vlag in top en werden'omzwermd door een groep kleine, snelle motorbootjes. Ongeveer half drie lag het „admiraalschip" gemeerd en zette pastoor voet aan wal, verwel komd door een jubelend Volendam en een dapper blazende fanfare. Met de pastoor waren meegekomen de kapelaans van de parochie, verschillende priesterzonen van Volendam en familieleden van de nieuwe herder. Zo brachten de vissers hun „men senvisser" binnen de wallen. Aan de haven werd de pastoor verwel komd door vele autoriteiten, van wie bur gemeester van Baar een kort woord sprak. ln een feestelijke optocht trokken de jon geren voort met de pastoor in hun mid den en muziek voorop naar de kerk. Hier celebreerde pastoor Langedijk een plech tig Lof met assistentie. Kapelaan Drost begroette de nieuwe herder' namens gees telijkheid en parochianen. Na het Mag nificat besteeg de pastoor zelf de preek stoel om te zeggen hoe blij hij was met zijn benoeming in Volendam en om te bedan ken voor de treffende ontvangst. Na het Lof formeerde de stoet zich opnieuw en trok men met een omweg naar het paro chiehuis. Daar maakte pastoor kennis met de besturen der verenigingen en vele andere parochianen. Van de gelegenheid maakte de fanfare graag gebruik om de pastoor een daverende serenade te bren gen. Zondagmorgen, tijdens de plechtige Hoogmis in de feestelijk versierde kerk, werd pastoor Langedijk officieel door de Deken van Purmerend geïnstalleerd. És# Op aandringen van de Belgische win keliers in de. grensstreken, die tot hun misnoegen zagen, dat hun klanten, vooral na de devaluatie practisch al hun inko pen in het veel goedkopere Nederland deden, heeft het Belgisch kabinet beslo ten, dat de grensbewoners niet meer in ons land mogen kopen. De grensposten hebben de betrokken bewoners van de beslissing, die Zaterdag al in werking is getreden, rh kennis gesteld. De laatste tijd mochten de Belgen voor 100 per persoon in Nederland inkopen Stromen Belgen staken toen onze grens over om zich in Limburg. Brabant en Zeeuws- Vlaanderen goedkope Hollandse artike len aan te schaffen. Vooral boter vond goede aftrek. Koenming, de vroegere hoofdstad van de provincie Joenan, is zonder strijd in communistische handen overgegaan, toen leden van het nationalistische corps tot behoud van de vrede de andere zijde kozen. Er waren beambten, die plotse ling hun hoofddeksels binnenste huiten keerden, waardoor de communistische rode sterren zichtbaar werden, die reeds aan de binnenkant waren aangebracht. Tengevolge van de overgave van de pro vincie Joenan, zitten twee nationalistische legerkorpsen, verscheidene regimenten gendarmen en vele nationalistische per soonlijkheden, die op de communistische lijst van „oorlogsmisdadigers" voorkomen, in de val. Nationalistische vliegtuigen hebben pamfletten boven de hoofdstad van Joenan, Koenming, uitgeworpen, waarin vrijlating van vier vooraanstaande natio nalistische generaals wordt geëist. Voorts: dat het vliegveld van Koenming weer voor nationalistische vliegtuigen zal wor den opengesteld en dat zes in beslag geno men nationalistische vliegtuigen zullen worden vrijgegeven. Er wordt met straf maatregelen gedreigd, indien geen gehoor wordt gegeven aan de gestelde eisen. Men beschikt over bewijzen, dat Indo- Chinese communisten de communistische guerillastrijders in Joenan hebben gehol pen. Birma daarentegen wil in het Chi nese conflict strikt neutraal blijven en heeft aangekondigd, dat het alle strijd krachten uit China nationalistische zo wel als communistische zal ontwapenen en interneren, wanneer zij het land bin nenkomen. Het ligt niet in de bedoeling van de regering om het thans nog geldende Zon dagsrijverbod, dat op 31 Dec. ophoudt van kracht te zijn, opnieuw te verlengen, aldus het antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat op vragen van het Tweede-Kamerlid Posthumus (P.v.d.A.) Als voornaamste overweging voor het opheffen van dit verbod gold het feit, dat de voorgenomen verhoging van de benzineprijs een aansporing tot zuinig autogebruik zou meebrengen. Nu echter de behandeling van het wetsontwerp, tot verhoging van de benzineprijs is ver traagd, verheelt de minister niet, dat ge durende enige tijd in het nieuwe jaar de remmende invloed, welke van de verho ging wordt verwacht niet tot uiting kan komen. Hierin wordt echter geen gropt bezwaar gezien, aangezien die tijd buiten het toeristen-seizoen valt. In een vergadering die ZaterdagmilP dag in het Bouwcentrum te Rotterdam is gehouden, hebben de katholieke ge meenteraadsleden van de Kieskringen Rotterdam en Dordrecht besloten voor deze beide kringen één bond van RK. Gemeenteraadsleden op te richten. Hier door worden de meeste Zuid-Hollandse gemeenten onder de lijn Den Haag- Gouda bestreken. Deze bijeenkomst werd gepresideerd door de heer M. P. A. Meissen, burge meester van Wateringen en voorzitter van de K.V-P- Rijkskieskring Dordrecht Onder deze leiding werden de formele werkzaamheden, aan de oprichting ver bonden, op zeer vlotte wijze behandeld. Het belang van deze bond ligt vooral in het onderling contact en het persoon lijk overleg, dat bij de practische poli tiek zo noodzakelijk is- Gezien het feit, dat verschillende plaatsen in Zuid-Hol land slechts een katholiek gemeenteraads lid rijk zijn, klemt dit des te meer. Het samengaan in stad en platteland in deze werd algemeen toegejuicht Wel werd van enkele zijden samenwerking met ge meenteraadsleden uit het noordelijk dee] van de provneie voorgestaan. Burgemees ter Meissen meende dat dit in de lijn der ontwikkeling lag en bepleitte directe op richting van een bond voor de beide kringen. De vergadering bleek het hiermee eens te rijn en om niet te veel tijd te verliezen met bestuursverkiezing, werd een voorlopig comité benoemd om bij de eerstkomende vergadering een voordracht te doen voor -een bestuur en de overige lopende werkzaamheden te verrichten In dit comité namen zitting de heren L- J- Platenburg uit Rotterdam als voor zitter, de heer J. Sam wel, Voorstraat 28 te Poeldijk als secretaris en de heer A. J. C. van Oppen uit Schiedam. Uit het tweede deel van deze verga dering bleek al terstond het belang van deze bond: ieder gemeenteraadslid is in deze tijd nauw betrokken bij de bouw activiteit. Het kon binnen de muren van het Bouwcentrum dan ook niet anders of hierop werd de aandacht gevestigd Onder de uiterst deskundige leiding var de heer G. F. Haspels werd een rondgang langs de exposittê gemaakt, welke voor velen een openbaring bleek te zijn- Aan het bovengenoemde secretariaat kunnen de gemeenteraadsleden, die ver hinderd waren, zich melden als lid. Tegen vier beruchte leden van hei Commando Pieters, die in de bezettings jaren roof, moord en foltering als hun dagelijks werk beschouwden, hield de proc.-fisc. van het Amsterdams B. G. Zaterdag requisitoir, nadat de mannen op 3 December j.l. terecht hadden ge staan. De strafzaak noemde hij ,,een der ernstigste, die de bijzondere rechtsple ging in de periode van haar bestaan had te berechten". Tegen de 22-jarige H. Duisterhof, dia als lid van de Duitse krijgsmacht Ne derlanders had gearresteerd en mishan delde eiste hij 15 jaar gevangenisstraf, terwijl hij op de 27-jarige H. Koelemij en de 26-jarige J. v. d. Stel de doodstraf toegepast wilde zien- K. had in opdracht van zijn superieuren Nederlandse gevan genen, die als terroristen werden be schouwd. door een nekschot gedood. S was op 17-jarige leeftijd in Duitse krijgsdienst getreden en had daarna ge vangenen zwaar mishandeld en gedood. Tegen de vierde verdachte, A. v. d. Gouw, die eveneens Nederlanders had gearresteerd en gefolterd, eiste de proc.- fisc. twintig jaar gevangenisstraf. De Cadi-clubs zullen gaan verdwijnen: tot dit advies kwam een commissie in zake de reorganisatie van de Cadi, aan welk rapport de minister van Oorlog zijn goedkeuring heeft verleend. Op 1 April 1950 wil men trachten een en ander ver wezenlijkt te hebben. De Cadi te Assen zal voorlopig nog blijven, tot de nieuwe cantine in de kazerne kan worden ge opend. Het burgerpersoneel van de Cadi zal zoveel mogalijk worden overgenomen. Als eerste stap tot het maken van Batavia tot de hoofdstad van het onaf hankelijk Indonesië zijn Zaterdag voor hoeden van het republikeinse leger de stad begonnen binnen te trekken. Zij zullen de verantwoordelijkheid voor or de en wet overnemen. Een detachement van het hoofdkwar tier van de Indonesische militaire politie kwam per vliegtuig uit Djogjakarta. Tweehonderd andere politiemannen de den de reis per trein Een voorhoede van ongeveer 100 sol daten van de bekende Siliwangi-divisie is reeds uit West-Java per konvooi de stad binnengetrokken; ongeveer zes ba taljons zullen deelnemen aan de bezet ting van de stad. Nederlandse en republikeinse troepen, die vijf maanden geleden nog in bloe dige gevechten gewikkeld waren, zullen gezamenlijk een vredespafade houden, heeft de stafchef van het republikeinse leger, kolonel Bambang Soegeng Zater dag in Djogjakarta bekend gemaakt. Hij zei verder, dat de Indonesiërs volgens de bestaande plannen na 15 December volledig belast zullen zijn met de veiligheidsmaatregelen in de republiek. De Nederlanders zullen in bepaalde ontschepingsgebieden gecon centreerd worden, voegde hij hieraan toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1