„Kan een arbeider als christen I even T Mgr. Ancel over de sociale nood in Frankrijk Waarom suikerprijs niet werd verlaagd Ir. Sukarno eerste president van de R.I.S. Woningbouw in 1950 loopt achterstand in Sombere stem uit Groningen De een geen salaris, de ander een dubbel portie Zij bouwen in Australië méé aan onze welvaart Weerbsricht! ZEGENINGEN der volksdemocratie Onze Aussie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Samenwerking geen staatskapitalisme Nazi's roeren zich Vader mishandelde zijn baby Paasvee-tentoonstelling Weer licht in Londen LAGEN Met algemene stemmen gekozen Grotewohl's „ziekte Incident op Nederlandse Tegemoetkoming aan grote gezinnen legatie iji Praag Industrialisatie richten op import-vervanging Drukt overheid de arbeidsmarkt? De „Volendam" brengt 1270 Nederlandse emigranten naar het vijfde werelddeel f J Nieuwe boerderijen 71ste JAARGANG DECEMBER 1949 No. 21109 Geheime vergadering in Miinchen Kindie huilde 's nachts.... In 1950 te Rotterdam BEZWAREN WEGEN NIET TEGEN VOORDELEN OP Minister was niet thuis Gisteren werd de zaak van de Silbertanne-moord op de schrijver A. M. de Jong behandeld voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof. Zittend de verdachte D. Bernard en staand L van Gog, beiden oud-S.S.-ers Naar Djogja-radio mededeelt is ir. Sukarno gekozen tot eerste president van de Republiek Indonesia Serikat. Heden is hij beëdigd. Sukarno werd door zestien kiesmannen met algemene stemmen gekozen. Montagebouw De minister acht een verder stimule- ZW AARD EN GELDZAK Het financierings-apparaat ontbreekt JONGE KERELS MET HANDEN W ederzijds Bijspringen Indirecte bouwers aan Deze jonge landverhuizer boord van de „Volendam" vroeg de postbode, of hij de brief bij zijn oma wilde brengen. Duizend in 1950 s VEEL VIND DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bü vooruitbetaling. een goede werkkring hebben en een nor- i male behuizing. „Maar," zegt hij. „ik spreek over die duizenden, die dit alles missen- Duizenden en nog, eens duizen- I den! Men spreekt van 2 tot 3 millioen! Waar ligt de fout?" „Niet bij één of andere kapitalist, maar by het systeem zelf. Ik val geen mensen aan, maar het kapitalisme, zoals 't thans in werkelijkheid is- Men moet mij niet vragen, om een economisch systeem te bewonderen, dat duizenden mensen in 'n zee van ellende en immoraliteit stort, Volgens berichten in de Münchener bla den, zijn zeventig voormalige S.S.-offi- cieren, Gestapo-agenten en leden van de S.D. Donderdagavond aanwezig geweest op een geheime bijeenkomst te München van de extreem-nationalistische „vader landse unie", die beweert in Beieren 25.000 leden te tellen. Alleen op vertoon van speciale uitno diging werd toegang verleend. Journa listen en belangstellenden werden ge weerd. Karl Feitenkansel, de leider van de „By God is alles mogelijk en alles ver mag de mens, die gelooft. Daarom is het ook altijd mogelijk, om een christelijk leven te leiden- Maar de omstandigheden kunnen zó zijn, dat er een heldhaftig ge loof nodig is, om christen te blyven He roïsme is altijd zeldzaam en een mens heeft niet het recht, van anderen held haftigheden te eisen- Voor vele arbei ders nu is het onmogelijk, een christelijk leven te leiden, tenzij zij helden zijn." Deze ernstige woordgn schrijft Mgr Ancel hulpbisschop van Lyon, in een ar tikel in „Témoignage Chretien" getiteld: ,Kan een arbeider als christen leven?" Mgr Ancel schrijft, dat hij een analyse had willen geven van de sociale toestan den. Maar bewogen door het leed onder de arbeiders in Frankrijk, richtte hij lie ver een oproep tot allen, om een oplos sing te zoeken, want „ons land is in staat van zonde." „In de 19e eeuw," aldus Mgr Ancel, „waren de levensomstandigheden voor de arbeider hard. De excessen bij de ar beid verdierlijkten hem en maakten het voor hem onmogelijk, open te staan voor het geestelijke. Thans is er veel veran- drd, maar er zijn nóg excessen: vooral bij het werk aan de lopende band. Want het is juist dit rhythme ,dat uitputtend werk. Anderzijds is het huidige werk vaak zó machinaal geworden, dat de ar beiders erdoor afgestompt raken. Deze uitwassen bij de arbeid en die afstom ping maken het christelijk leven zeer moeilijk, soms bijna onmogelijk." Mgr Ancel noemt dan nog twee an dere oorzaken: de grote materiële nood en de immoraliteit. „Die twee gaan sa men. Reeds excessen bij de arbeid brengen immoraliteit mee- Want. afge stompt door het werk, is men geen meester meer over zichzelf. Van de andere kant moet nien de materiële nood niet alleen zien in de verhouding maakt. „De dode stof verlaat de fabriek veredeld, maar de mensen worden er be dorven en verlaagd," schreef Paus Pius XI in Zijn Encycliek „Quadragesimo An no". „Wil ik dan een communistische revo lutie?" „De communistische revolutie zal niets veranderen- Staatskapitalisme is niet be ter dan het kapitalisme van de trusts" „Ik zou willen, dat alle directeuren van ondernemingen, ingenieurs, lager personeel en arbeiders zich aaneensloten, van lonen en prijzen. Ook een arbei der, die een goed salaris heeft, maar in een krot woont, verkeert in nood- En misschien is de woningnood mo menteel wel de grootste oorzaak der immoraliteit. Voeg daar dan nog bij, dat het fa brieksleven het gezin heeft ontwricht. Al te vaak is de vrouw verplicht, in de fabriek te gaan werken en daarmee wordt zij vaak opgenomen in een sfeer „„„„1101„^u van hypersexualiteit. Zo staaf alles met j om een oplossing te zoeken die mense- ol ..oeKon^ nn tirr\r»rJ+ o I loc moo_ - elkaar in verband en wordt alles mee gezogen in een duivelse draaikolk. Im moraliteit wordt door materiele nood teweeggebracht en de nood brengt weer immoraliteit mee. Het christelijk le ven wordt onmogelijk gemaakt door de immoraliteit en zonder christelijk le ven is het onmogelijk, uit de nood te geraken" Mgr Ancel schrijft dan, heel goed te weten, dat er in Frankrijk velen zijn, die lijk en economisch mogelijk is- Men kan een oplossing vinden- Velen werken er aan. Iedereen moet zich eraan geven. Want ons land is tn staat van zonde!" Naar wij vernemen, is de Apostolische Internuntius in Nederland. Z H Exc. mgr. Paolo Giobbe, Vrijdagmorgen door Z. H. de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Eerst nu is aan het licht gekomen, dat een Rotterdammer In 1944 zijn vier maanden oud zoontje zo gruwelijk heeft mishandeld, dat het kindje aan de opgelopen verwondingen vrij spoedig is overleden. De baby moest reeds zes weken na de geboorte wegens hersenbloeding in het ziekenhuis worden opgenomen. Na ander halve maand was het jongetje weer be ter en mocht het naar huis terugkeren. Een week later echter was opneming in het ziekenhuis dringend nodig, daar een geneesheer inwendige kneuzingen, kwets uren aan de hals en een gebroken sleu telbeentje constateerde. Acht dagen na dat het kind opnieuw het ziekenhuis, zo goed als hersteld had verlaten, overleed het. De politie kreeg dezer dagen een aanwijzing, dat de baby waarschijnlijk een onnatuurlijke dood was gestorven. Zij arresteerde de vader, die een vol ledige bekentenis aflegde. Als het kind 's nachts huilde, ging hij het bed uit en kastijdde het. Eenmaal sloeg hij zijn zoontje op het hoofd, een ander maal in het nekje. De 'man beweerde in die tijd nerveus te zijn geweest en aan slapeloosheid te hebben geleden. Hij is voor de officier van justitie ge leid. In de ledenvergadering van de afdeling Rotterdam, Schiedam e.o. van de Holland se Maatschappij van Landbouw heeft het bestuur medegedeeld, dat de in 1949 ge houden Paasveetentoonstelling, in tegen stelling met zovele vroegere een batig saldo had opgeleverd. Gelet op het succes werd voorgesteld om in 1950 opnieuw een tentoonstelling te doen houden. De ver gadering ging met het voorstel accoord. Het geschil bij de Londense electrici- teitscentrales is definitief beslecht. Gis teren werd overeengekomen, dat de oude loonovereenkomst van kracht blijft en dat de besprekingen over het Ioonge- schil dat de aanleiding tot de staking vormde, hervat kunnen worden. De ar beiders van de drie centrales, waar gis teren nog gestaakt werd, is aangeraden het werk direct te hervatten. Dezer dagen vermeldden we de vragen die het Tweede-Kamerlid Stapelkamp tot de minister van Landbouw had gericht over het niet doorgaan van de verlaging van de suikerprijs. Minister Manshoit heeft hierop thans het volgende geant woord: Een verlaging van de suikerprijs vergt een administratieve voorbereiding van 6 weken, indien men wil voorkomen, dat hierdoor schade aan de midderistand en de groothandel zou worden toegebracht. Alle voorraden in de vrije handel zouden daartoe n.l. dienen te worden geregi streerd, teneinde over deze voorraden schadeloosstelling te kunnen verlenen voor de tengevolge van een dergelijk overheidsingrijpen voor de handel ont staande verliezen. Een onmiddellijke compensatie voor de verhoging van de kosten van levens onderhoud tengevolge van de stijging van de varkensvleesprijs, welke Op 5 De cember j.l. is ingegaan, kon dus in geen geval worden verkregen'. Hierbij komen nog de volgende over wegingen: a). Een verlaging van de suikerprijs zal tot gevolg hebben, een groter ver bruik van suiker en suikerhoudende pro ducten, hetgeen aanleiding zou geven tot een grotere import van suiker, welke practisch gesproken slechts tegen harde valuta is te verkrijgen. b) Het is niet mogelijk 'n verlaging van de suikerprijs uitsluitend te doen gelden voor de suiker, die voor direct huishou delijk gebruik is bestemd, waardoor deze ook zou moeten gelden voor die suiker, welke wordt verwerkt in producten, welke niet kunnen worden gerekend tot de eerst noodzakelijke levensbehoeften en waarvoor geen vastgestelde consumenten prijs meer van kracht is. c) De glucose-mdustrie zal in moei lijkheden geraken door een verschuiving in het verbruik van glucose naar suiker d) De Nederlandse suikerprijs is reeds belangrijk lager dan de BelS|®c1?®- j?e consumentenprijs voor suiker is m Ne derland n.l. 75 cent per kg. tegen- een prijs in België van ca. 87 cent per k„. Een eenzijdige verlaging van de Neder landse suikerprijs zou de moeiUJ kneuen om in de toekomst tot een gelijke suiker prijs te geraken, vergreten. Het besluit van de regering om de sui kerprijs te verlagen was gegrond op de overweging, dat in de toekomst als ge volg van de afspraken in zake het ge lijk maken van de accijnzen in de Bene lux een verlaging van de Nederlandse suikeraccijns zal moeten plaats vinden, tn afwachting vc.n de terugkeer van de minister uit de Ver. Staten heeft zij aan enkele deskundigen opdracht gegeven de vraagstukken, zich voordoende bij deze verlaging, nader uit te werken. In ver band met haar wens om zo spoedig mo gelijk een compensatie .e geven voor de .varkensvleesprijsverhoging heeft zij mee gedeeld, dat maatregelen in voorberei ding waren ter verlaging van de suiker prijs, er van uitgaande, dat deze in de toekomst zou moeten voortvloeien uit de voorgenomen accijnsverlaging. Na de terugkeer van de minister is hem echter gebleken, dat de verlaging in haar gevolgen zoveel bezwaren meebrengt, dat deze tegen de eventuele voordelen niet opwegen. Zoals reeds in een desbetreffend pers bericht door de minister is medegedee.rl, worden de gevolgen van de stijging der vleesprijzen, voortvloeiende uit de op heffing van de subsidie op varkensvlees, nader onderzocht in het overleg over ionen en prijzen dat op het ogenblik met de Stichting van de Arbeid wordt ge pleegd. en dat een christelijk leven onmogelijk j „vaderlandse unie", moet in zijn rede vreselijk te keer zijn gegaan tegen „de verraders van de nazi's, die ons aan de geallieerden hebben overgeleverd". Hij noemde Waldemar von Knoeringen, de soc.-dem. leider in Luieren een „verrader en agent van de Britse geheime dienst" De Amerikaanse commissaris in Beie ren, Clarence Bolds, heeft een onderzoek naar de gehouden bijeenkomst gelast. Aloys Hundhammer, de parlementaire leider van de christen-socialisten in Beie ren, zeide, dat „onmiddellijk tegen deze uitbarsting van neo-fascisme zal worden opgetreden". Hij zou pogingen in het werk stellen om een verbod van de „vader landse unie" te verkrijgen. De geruchten omtrent de aard van de ziekte van Grotewohl, de O-Duitse presi dent, worden steeds interessanter. Van Russische zijde doet men alles, om ze de kop in te drukken. Dat de president zelf moord heeft willen plegen, werd tegen gesproken. Hij leed aan een „lichte influ enza'. aldus werd verzekerd, en zou wel spoedig genezen zijn. Maarhet Oost-Duitse persbureau ADN komt met 'n verontrustend bericht. Er hebben zich „onvoorzi me complica ties" voorgedaan en de influenza is ont aard in een heuse longontstekig, Grote wohl zal nog minstens" enkele weken in het ziekenhuis moeten blijven. Het Britse blad „Telegraf" meent te weten, dat Grotewohl met een kogelwond in het ziekenhuis werd opgenomen. Hoe en wanneer hij daaraan kwam, kon men echter niet zeggen. In een radio-rede, welke hij na de plechtigheid van de beëdiging hield, zei- de president Sukarno: „Ik ben de dienaar van mijn volk., niet zijn meester. Zoals de Grondwet vraagt, dien ik God en het volk. De souvereiniteit van Indonesië is het begin, niet .het einde van onze geschie denis en wij moeten werken, zoals we nog nooit tevoren hebben gewerkt. In een krachtige onderlinge eenheid moeten wij welvaart schenken aan In donesiërs zowel als aan buitenlanders, om zodoende onze economische stabiliteit te herstellen en de Wonden te helen, wel ke de oorlog heeft geslagen". Sukarno besloot met de woorden: „God geve ons vrede". Ir. Raden Sukarno werd geboren 6 Juni 1901 te Surabaja. Hij bezocht de Volks school, de Standaardschool, de H.I.S., ae Europese lagere school, de Koningin E;n- maschool de H.B.s. en de Techniscne Hogeschool te Bandung, waar hij in 1928 het diploma van civiel ingenieur behaal de. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot ambtenaar van de Staatsspoorwegen in Indonesië. Later trad hij uit de dienst der spoorwegen en werd hij op-richter en leider van een ingenieurs- en architec tenbureau te Bandung. In 1927 werd hij voorzitter van de Par- tai Nasional Indonesia.. Als verdacht van het aanzetten tot revolutionnaire actie 's hij in 1927 door de politie gearresteerd. Na te zijn veroordeeld werd hij in 1932 uit de gevangenis ontslagen. Hij wierp zich weer op het nationalisme en werd leider, van de Partindo. Met het oog op de handhaving van rust en orde werd hem toen door de NederlandsIndische regering in 1933 Flores en later in 1938 Benkulen (Sum.) als verblijfplaats aan gewezen Bij de bezetting van Indonesië troffen de Japanners hem daar aan. Met hun toe stemming keerde hij naar Java terug. Hij werd lid der ..Panitia Adat dan Totane- gara". staatscommissie voor oude gebrui ken en staatsinstellingen Vervolgens be reidde hij tenslotte met drs. Moh. Hatta, Kh. Dewa-ntora en Kjai Hadji Mansur een nieuwe volksbeweging voor, die op 1 April 1943 werd opgericht, de „Pusat Denaga Rakjad" (Putera). waarvan Su karno de leider werd. Tevens werd hij door de Japanners benoemd tot voorzit ter van de Centrale Adviesraad voor Java en adviseur voor Algemene Zaken. In Augustus 1945 werd hij benoemd tot voorzitter van het comité van voorberei ding voor de zelfstandigheid van Indo nesia. Op 17 Augustus 1945 werd de Re- publik Indonesia geproclameerd en Su karno werd hiervan de president. De nieuwe Nederlandse gezant in Tsjechoslowakije, te heer W van Tets, die Zaterdag j.l. in Praag arriveerde heeft Donderdagavond al de „zege ningen" van de volksdemocratie on dervonden- In een handgemeen, waar bij de portier van de legatie hem ter hulp snelde, heeft de gezant een aan tal Tsjechische politie-agenten, die wilden verhinderen, dat een Nederlan der en zijn Tsjechische vrouw de le- gatie betraden, met geweld van het Nederlandse gebied moeten verdrijven, aldus deelde Associated Press mede. Het echtpaar, dat het paspoort van do vrouw kwam halen, om. het lan-d te kunnen veraten, werd, terwijl het op he-t punt stond de legatie binnen te gaan, door verscheidene politie-agenten tegengehouden. Het tweetal liep toch dooi en de portier kwam het paar te hulp om de agenten uit de legatie te weren Ook de Nederlandse gezant verscheen op nc* toneel en gezamenlijk kon men toen da Tsjechen wegjagen Er is geen protest ingediend met be trekking tot dit incident en men zal de zaak waarschijnlijk laten rusten. Inmiddels werd uit Westerse diploma tieke bron nog gemeld, dat de Tsjechi sche autoriteiten twee dagen geleden zonder opgave van redenen een Neder landse zakenman hadden gearresteerd. Van dit bericht kon nog geen bevesti ging uit officiële bron worden verkre gen. Voor de toewijzing van bouwvolume voor 1950 aan de provincies en de grote steden heeft als grondslag gegolden he1 acute woningtekort. Als norm voor de bepaling van dit tekort nam men het totaal aantal huishoudens met kinderen dat bij andere huishoudens inwoont. In de M. v. A. over zijn begroting deelt minister In 't Veld aan de Tweede Kamer mede, dat naar zijn mening het aantal van deze samenwoningen hier een bil lijke vergelijkingsmaatstaf vormt. Bovendien zullen, tot een maximum aantal van 3500, woningen, die nie' gro ter zijn dan 500 M3 en waarvoor geen rljkssteu-n wordt gevraagd, kunnen wor den gebouwd zonder dat ze ten laste ko men van het aan de betrokken gemeente toegewezin contingent. De minister meent, dat de toéneming van de woning behoefte in 1948 in evenwicht is geweest- met het aantal nieuwe woningen: voor 1949 verwacht hij, dat in bescheiden mate op de achterstand zal worden ingelo pen. Aan het aantal te bouwen woningen voor grote gezinnen is per provincie door de vaststelling van een percentage een grens gesteld aan de hand van de uit komsten der jongste volkstelling. Het percentage huishoudingen van 6 en 7 personen bedroeg in 1947 10.9 pet- tegen 13.5 pet. in 1930. het percentage Huis houdingen van 8 en meer personen in 1947 6 pet. tegen 8.4 pet. in 1930. De minister overweegt intussen zijn ambtgenoot van financiën nader over leg te plegen nopens de eventuele mo gelijkheid de maximumgrens van wo ningen voor grote gezinnen enigermate te verhogen onder bepaling, dat de bijdrage slechts verstrekt zal worden voor bewoning door het gezin van de aanvrager. Zolang nog een groot aan tal gezinnen niet over een eigen wo ning beschikt, maar aangewezen is op inwoning bij anderen, meent de minis ter dat het niet verantwoord zou zijn gelden beschikbaar te stellen om be staande woningen te vergroten. De reacties op onze vorige publicatie hebben voor de zoveelste maal bewezen, dat de mensheid vele dingen veracht en vele andere dingen respecteert, doch dat niemand goedheid kan weerstaan. De wereld snakt naar goedheid in alle mogelijke vormen. Duidelijk blijkt ook uit de brieven, dat geen woorden scherp ge noeg zijn om de hardheid van werkgever en zelfs van armbesturen te gispen als gevolg van egoïsme, zuinigheid, wijs be heer. De macht van het geld en de moge lijkheid van een oorlog zitten de mens hoog. Het voorkomen van een oorlog is een bedrijf met knopen en lussen van jewelste. Paraat blijven, dat natuurlijk millioenen kost, is soms nog goedkoper dan niets doen, dat uiteindelijk milliarden vergt. De oorlog uitbannen voor goed is een zaak, die een super goede mentaliteit van het hele mensdom eist. Die vervulling van dat ideaal op korte termijn lijkt ons een idealistische vervulling, waarop we maar niet te hard moeten rekenen. Maar als leider van een zaak of afde ling en als bestuurder van een vereniging kunnen we elke dag opnieuw een warme sfeer scheppen. Talloos zijn de gelegen heden, die zich voordoen. We schreven reeds te vaak over dit thema, om hier nog opnieuw met voorbeelden te moeten wer ken. Op verzoek willen we vandaag nog wel op een bijzondere aangelegenheid de aan dacht vestigen. Als er een feest tot goedheid stemt, is het wel Kerstmis. „Men spreekt geregeld over loonsver hoging, maar kan van de „Kerk" uit, dus door de R.K. Armbesturen, nu ook niet eens iets extra's geschieden. Som mige besturen geven iets aparts, andere niet". Aldus lezen we ongeveer in een der brieven van een „slachtoffer" van ziekte en werkloosheid. Dergelijke mensen gaan op den duur ten onder aan hun leed, terwijl met een kleine som vaak vreugde is te verzekeren. Met Kerstmis moeten we het allemaal goed hebben. Zo ooit. dan moet in de da gen van het Kerstfeest blijken, dat we elkanders broeders en zusters zijn, al zijn we dan honderdmaal bestuurder of be heerder van een geldzak. Gaarne zal ik na Kerstmis aan de hand Van ingekomen juichbrieven in het open baar getuigen dat de heren van de St. Vincentiusverenigingen en de R.K. Arm besturen weer best waren. Echte Kruis vaarders van de goedheid. HENK VAN DER MAZE. ren van de montagebouw, zij het met de nodige voorzichtigheid, volledig ver antwoord. Hij is van mening, dat vooral i oor de grote steden met haar ernstige woningnood en haar tekort aan bouw vakarbeiders deze bouw grote waarde zal hebben. Het ligt niet in het voornemen van de minister om de montagebouw voor 1950 geheel vrij te geven. Wel zal gestreefd worden naar een program voor deze bouw, dat zich over meer dan een jaar uitstrekt, waardoor de voor deze bouw noodzakelijke continuïteit beter gewaar borgd wordt. (Van onze correspondent). Prof. dr. J- L. Mey, hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de Groningse Uni versiteit hield gisterenavond voor leden van de Commerciële Club te Groningen een voordracht over de financiële zijde van de industrialisatie. Hij kwam daar bij tot weinig hoopvolle conclusies. Spr. vroeg zich af, of Nederland niet De besturen van de demobilisatieeo- mité's in Ede en Wageningen hebben bij de Nat Demobilisatieraad een belangrij ke kwestie aanhangig gemaakt. Tot dus ver konden de mannen die uit Indonesië terugkwamen - zij het dikwijls met veel moeite - nog in het arbeidsproces wor den opgenomen. Met de. die nu gaan komen, dreigt dat ech er anders te gaan, vooral met de m InSellverband daarmee schr^v®" g®" noemde besturen aan de raad, s P het departement van Oorlog en we ook op andere ministeries „honderdtallen ambtenaren, schrijvers, opzichters, ma gazijnbedienden e- d. zijn, die er nie thuis behoren". „Bedoeld zijn hier de geppnsionneerae militairen van alle rangen. Het is de laatste'jaren gebruikelijk geworden om gepensionneerden, meestal in aansluiting aan hun op pensioenstelling, weer als burger ambtenaar in te schakelen in de diverse administraties. Dit wil zeggen, dat deze mensen na het bereiken van hun pensioengerechtigde leeftijd dus na het verkrijgen van hun pensioen, weer in het genót worden gesteld van hun volle salaris en in sommige gevallen op een wedde boven dat salaris uitgaande Men kan in normale tijden wellicht van mening verschillen over de vraag of het op deze wijze drukken van de ar beidsmarkt door de overheid geoorloofd is in de huidige omstandigheden lijkt ons deze handelwijze beslist ontoelaat baar. Het zal wel niet zijn vol te houden, dat onze mannen uit Indonesië voor de te vervullen functies niet capabel ol militair onvoldoende geschoold zijn". Daarom vragen de besturen de Raad het daarheen te leiden, dat deze functies worden vrijgegeven voor de daartoe be kwaam en geschikt bevonden terugke rende militairen, met voorrang voor de oorlogsinvaliden. De 1270 emigranten, die gisteravond met de „Volendam" de Nieuwe Waterweg afstoomden, hebben niet de gelegenheid gekregen, om een blik te slaan op bet land, dat zij gingen verlaten en waar zij mis schien nooit meer zouden terugkeren. De ondoordringbare duister nis van de snel gevallen avond (het was rond 7 uur) en een ineen- waaiend gordijn van kletterende regen ontnamen de vertrekkenden een laatste blik op hun voormalig vaderland. „Voormalig" want als deze 1270 over een goede vijf weken in Australië aan de wal zullen stappen, zullen zij voor de bevolking daar geen Neder lander meer zijn, maarNieuw-Australiër. Voor het grootste deel uit jonge kerels tussen de 25 en de 30 jaar bestond cut omvangrijkste tot dusver van alle Australië-transporten1270 mancie ouderen en de gezinnen vormden een kleine minderheid Met 200 buitenlandse emigranten, merendeels Joodse displaced persons. samen 1470 reizigers naar een nieuw vaderland Men m-oet respect heb ben voor die jonge Nederlandse kerels, die, omdat het overbevolkte Nederland hun te klein en te weinig kansen biedend wordt, hun ouders, vrouw of verloofde en alles wat hun dierbaar is, achter laten om in den vreemde en Australië is niet bepaald ï.aast de deur te gaan trachten een nieuw en naar zij hopen beter be staan op te bouwen, waarvoor zij risico's, avontuur, eenzaamheid, moeilijkheden en aanzienlijke financiële kosten wille .1 trotseren. Australië schreeuwt om arbeidskrach ten De bevolking is er nu 8 millioen en men wil die op 20 millioen brengen, het geen dan voornamelijk door immigratie zal móeten geschieden.-En werk is ex in Australië genoeg, er moet zelfs belangrijk werk blijven liggen, omdat er geen ar beidskrachten voor zijn. Is dat niet een ideaal land voor de Nederlander, die hier om zich heen het spook van de werkloos heid weer ziet opdoemen? En het is dan ook geen wonder, dat er in ons land zeer grote animo bestaat om in Australië te gaan werken. Daar komt dan nog bij, dat gebleken is. dat de arbeidsvoorwaarden in het vijfde werelddeel gunstig zijn. dat men er een goed loon kan verdienen: 45 tot 55 is het minimum bij een 40-urige werkweek en met een „Nederlandse" arbeidsprestatie komt men daar aanzien lijk. boven uit, dat de sociale voorzienin gen niet bij die in ons land achter staan, dat men in Australië zeer op Neder landse arbeidskrachten is gesteld gezien de goede ervaringen en dat 98 pet. van onze landgenoten daarginds slaagt Bezwaren zijn: de verre reis, d-e hoge kosten, de geringe transportmogelijk heden en de niet één-twee-drie te ver wezenlijken gezinshereniging. Er wordt echter aan alle kanten bijgesprongen. Ge let op de geringe passagiers-capaciteit 11 ii Onder al die 1270 Nederlandse en 200 buitenlandse Australië- gangers was er gisteren aan boord van de „Volendam" te Rotterdam één, van wie wij heel in het bijzon der afscheid namen. De 27-jarige Roel Barrink uit Zwolle, jeugd vriend van een onzer redactie-leden. Van huis uit kantoorbediende heeft hij later in „witte boord en stofjas" geen heil meer gezien. Hij is voor zijn vaardige handen een vak gaan leren. Diezelfde handen kunnen ook wonderlijke guitaar-klanken ontlokken. En dus sjouwde hy gistermiddag een bijna manshoge guitaar mee, toen hij het hem toe bedachte plekje in het volle ruim „D 2 M vooruit" verkende. „Die moet me over mijn eenzame ogenblikken heen helpen, zo lang mijn verloofde mij niet na kan reizen en dan myn vrouw kan zijn". Het was om 4 uur, toen alle passa giers aan dek moesten komen voor de sloepenrol, dat wij hem voor het laatst de hand schudden. En wy zouden u dat niet vertellen, als deze Roel Barrink niet voor onze krant zyn belevenissen als Australië- ganger ging bcschrüven. In de komende maanden zult u daar by tijd en wijle méér van horen. Van „onze Aussie"! van de Holland-Australië-Lijn heeft de Nederlandse regering nu b.v. de „Volen dam", een der grootste schepen van de Holland-Amerika-Lijn, gecharterd en voor deze Australische reis aan de op deze route welbekende Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd „uitgeleend". In 120 gevallen op de 1270 van gisteren zijn de reiskosten 1350) bijna geheel dooi ds Nederlandse regering betaald 1250); van deze 120 gevallen was nauwkeurig nagegaan, dat de betrokkenen op geen enkele wijze zelf de reis konden be kostigen en we willen er wel in diit ver band aan herinneren, dat op de begroting van de minister van Sociale Zaken een post van 1.000.000 voorkomt voor finan ciële steun aan onbemiddelde emigran ten En wat degezinshereniging betreft: men hoopt dat enerzijds Nederland daar toe nog wat scheepsruimte beschikbaar stelt en anderzijds Australië het huis vestingsprobleem meester wordt. Bijna de gehele dag had gisteren de in scheping geduurd. En rond 7 uur kozen dan die 1270 Nederlanders vanaf de Lloydkade te Rotterdam het ruime sop, in duister en regen. Moge de toekomst voor hen in Australië lichtei en zonniger zijn. Dan zullen zij stellig slagen. Zij zul len de handen geducht uit de mouwen moeten steken; want voor kantoorbedien den is in Australië geen plaats. Voor handarbeiders echter des te meer. En met hun jonge sterke handen bouwen deze dapperen ook daar in Australië indirect aan de welvaart van ons Nederland, dat hun hopelijk altijd dierbaar zal blijven... 1 M beter de industriébelangen kan gaan richten op de import-vervanging i.p.v. op de export. Hij bepleitte een grotere beschikbaarstelling van Marshall-gelden voor de uitbreiding van de staalfabrie ken van de Hoogovens en het in leven roepen van walserijen voor de Hoog ovens. In ieder geval moet Nederland voorkomen, dat het goederen in eerder stadium van bewerking exporteert, om ze in later stadium weer te moeten im porteren. Dit zou voor de ijzer-industrie b.v. al 75 millioen besparen en wanneer Ne derland het ijzer zelf verwerkt 100 millioen. Bij deze en andere industrieën achtte prof. Mey de serie-grootte een ernstige belemmering en hy was dan ook voorstander van het uitwisselen var. orders tussen nationale en internationale bedrijven onderling. Volgens spr. heeft de regering bij de opzet van de industrialisatie uit het oog verloren, dat Nederland het overeen komstige financierinsapparaat mist. In dustrialisatie zou derhalve alleen moge lijk zijn met credieten van buiten-af en dit geschiedde tot nog toe in zeer in cidentele gevallen. Spr. waarschuwde voor al te rooskleu rige voorstellingen van het verzekerings kapitaal. Het ligt in het voornemen van het de partement van Wederopbouw in 1950 ten minste 1000 boerderijen te doen bouwen. In overleg met de landelijke advies commissie voor de boerderijenbouw zijn deze als volgt over de provincies ver deeld; Groningen 30. Friesland 20, Dren the 40, Overijssel 70, Gelderland 210, Utrecht 20, Noord-Holland 30. Zuid- Holland 30, Zeeland 120, Noord-Brabant 300, Limburg 130. 2 Weerverwachting geldig van he- den- tot Zondagavond: j Vanavond en vannacht in de j kustgebieden stormachtige en in het binnenland harde, nu en dan stormachtige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Morgen geleide- i lijk afnemende windkracht Wisse- j lend bewolkt met enkele buien voornamelijk in de kustgebieden, t Iets kouder. Zondag 18 December: Zon op 8 44 j uur, onder 16 29 uur; maan op 7.35 5 I uur. onder 14.47 uur. Maandag 19 December: Zon op 8.45 uur, onder 16.29 uur; maan op 9.01 uur, onder 15.32 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1