Atoombom geen „d°orslaand argument Elk wapen lokt tegenwapen uit vv m De Ruijter staat al Van de Pol om de beter dan titel 47/2 op Filmradio en pers Drakenburgh Twee Stadion-clubs houden een belofte van kwaliteit in De VI en 2 waren geduchte projectielen m ONTEVREDENHEID OVER DE GARANTIE WET Kostof ter doocl gebracht HET WEER BLIJFT BUIIG -J Ook bij S.V.V. roest de oude liefde niet Overzicht Tweede Kamer Prof. Romme eist nakoming van de belofte Beurzen voor begaafde jongens Postduiven houden en omzetbelasting CV® IL m£^ hzoïotcs een frisse monduzxzss'jt% en „thuis-speler" Het kind wil begrepen worden Haarlem—Hermes kan even speetacnlair worden als Feijenoord—Blauw Wit ZATEDAG 17 DECEMBER 1949 PAGINA 31 '"iSp Vannevar Bush, deskundige in zake moderne oorlogvoering. Deze zou volgens hem volkomen dwaas zijn (Life). CRICKET ROND DE WERELD TRYGVE LIE STELT ZICH NIET HERKIESBAAR ROTTERDAM—ZWALUWEN MET OP TWEEDE KERSTDAG NIEUWTJES UIT DE RING ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE VISSER Mr. BOMERS V- We weten liet nu. üe productie van het atoomwapen wordt in de Verenigde Staten geconcentreerd. Velen onzer maken zich erg be angst over de atoomhom. Terecht, want het is ongetwijfeld een afschuwelijk wapen. En tochMen zal verstandig doen, zich niet in een einde-van-de-wereld-stemming onder te dompelen, vanwege de atoomhom. Immers, een Amerikaans deskundige, die het weten kan, heeft een verklaring afgelegd, waarvan de conclusie luidt: de atoomhom is geen „doorslaand argument", in zoverre, dat een land, in het bezit van de atoombom, nu maar in staat is, zonder meer een ander land tot pulver te doen vergaan. heel de linkervleugel van het grote in vasieleger gevaar. Na een aanvankelijke terugtocht tegen over de aanstormende, zwaar bepantserde S-S.-divisies concentreerde de tegenstand der geallieerden zich rond Bastenaeken ofwel Bastogne in de Ardennen. De daar verbeten strijdende Amerikanen zetten er zich vast en begonnen er een verdedi ging die niet zo lang duurde als de te genstand der Fransen bij Verdun in de Eerste Wereldoorlog, maar zeker niet minder heldhaftig was. Weken achter een wist de commandant van Bastogne de Duitsers te weerstaan, tot achter hem de geallieerde legers gereed waren voor een eigen tegenoffensief. Behalve het luchlwapen, dat eindelijk, toen het weder opklaarde, opnieuw in actie komen kon, kon een nieuw soort, in de lucht recht naar beneden ontplof fende granaat, dat de vijand aanzienlijke verliezen toebracht, het zijne toe bijdra gen de Duitsers tenslotte tot de terug tocht te dwingen, welke pas bij Berlijn tot staan kwam.... Tegelijkertijd met de nieuwe soort granaat bleek een nieuwe landmijn van plastic een machtig wapen, waartegen de tank niet bestand waren Dus ook hier werd het ene wapen door het andere uitgeschakeld- Voorts was wel komen vast te staan, dat de luchtlandin gen. waarvan grote verwachtingen wer den gekoesterd, in werkelijkheid geen grotere waarde hadden dan hot onderstem nen van de operaties te land of ter zee. Alleen een uiterst zwak verdedigd land, J «o stelt Bush vast, zou door een lucht vloot veroverd kunnen worden. Maar tegen dergelijke landen behoeft niet eens een luchtvloot afgezonden te worden. Oorlog onbegonnen werk'l Bush verkondigt de stelling, dat ten- s rfïar Voor de laatste keer. Want het elke week overspringen van „orthodox" op „modern", welk spelletje S V.V. nu al anderhalve maand speelt, begint een beetje „raar" te worden. En we zouden er niets van melden, als het niet lands kampioen S.V.V. betrof. Maar nu dan voor de laatste keer. S.V.V. heeft begrepen, dat niet de spe lers van het systeem afhankelijk mogen zijn, maar dat het systeem gebasgerd moet zijn op het spelers-materiaal. An ders speelt S.V.V. weer orthodox en op die koers wil men ook verder blijven varen. Zo is S-V.V. weer tot zijn oude liefde teruggekeerd. Morgen staat weer het kampioenselftal in het veld en wordt weer het „kampioenssysteem'' gespeeld. Van Schijndel weer spil. Steenbergen en Corvelevn weer back, natuurlijk captain De Bruijn in de voorhoede. En.op de rechtshalf-plaats de terugkeer van Flip van Kan!! Vooral om dat laatste zegt men „hoera" nu in- Schiedam. gen er allereerst rekening mee houden, aldus betoogt hij, dat atoombommen niet in een handkoffertje meegevoerd kunnen worden. Ook kunnen ze niet in gedeel ten worden overgebracht, om ergens in het vijandelijke land stiekem in elkaar te worden gezet. Er zou veel te veel risico aan verbonden zijn, in vergelijking met de mogelijke resultaten- Men kan niet in het geheim een voorraad atoombom men aanleggen- Dit is wel bewezen docv de recente mededeling van president Truman aangaande een atoomontploffing gevolge varyeen wederzijdse superioriteit j in Rusland, van bepaalde wapenen spoedig een „dead- De Amerikaanse expert, geeft toe. dat lock" zal ontstaan, een situatie, die zo- er met atoombommen gemene trucs kun- wel de Eerste als de Tweede Wereldoor- nen worden uitgehaald, zoals b v. ze met log gekend hebben en waarin de troepen een onschuldig uitziend koopvaardijschip Kort voor het einde van de Tweede Wereldoorlog gebruikten de Amerikanen een nieuw wapen, de in de lucht ontploffende granaat, waarvan de dodelijke inhoud zich recht, naar beneden verspreidde. (Life) Zelfs de atoomboom is bezig, zegt hu, een verdedigingsmiddel tegen zich zelf te scheppen en ofschoon, hieromtrent nog evenveel geheimzinnigheid betracht wordt als ten aanzien van de atoombom zélf, •het kan met vrfj grote zekerheid worden aangenomen, dat dit inderdaad het geval is- En zulks, wijl vooral de moderne krijgsgeschiedenis bewijst, hoe tegen elk wapen, hoe verschrikkelijk °°k' een tegen- wicht werd uitgevonden. Deze oorlog toonde bovendien aan, dat bepaalde wa penen door de vijand maar liever mei. gebruikt worden, omdat, ze zich tegen hem zelf keren. Zo b-v. het gifgas- I" de de eerste wereldoorlog bleek dit gevaar lijker voor degenen, die het gebruikten, dan voor hen, voor wie het bestemd was- Een dergelijke situatie zou zich oOk j bij de atoombom kunnen voordoen Maar ook indien zulks niet gebeuren zou, is en blijft het een feit, dat de atoombom een hachelijk experiment is, terwijl men meent te mogen aannemen, dat de productiekosten ervan dermate enorm hoog zUn, dat ze zelfs door het, rijke Amerika niet in ongelimiteerde mgte vervaardigd zouden kunnen wor den. De Amerikaanse deskundige, Vannevar Bush, heeft zo pas een boek gepubliceerd, getiteld „Modern Arms and Free Man' waarin hij een overzicht geeft van de rol der nieuwe wapens in de Eeerste en Twc/tde wereldoorlog. Alleen dit over zicht al is bijzonder interessant- Ten eerste, omdat, het een aantal bijzonder heden onthult, die ons in de geestelijke afzondering der oorlogsjaren vrijwel on bekend zijn gebleven. Al vlogen de ge heime wapens als VI en V2 over onze hoofden, we wisten er nauwelijks iets van en op de dag van heden verbazen wij ons er over, wanneer een militair woordvoerder langs zijn neus opmerkt, dat Hitier de oorlog wel eens zou hebben kunnen winnen, indien hij zijn V2 een half jaar eerder had weten te perfectio neren en eerder met zijn atoombommen klaar geweest was.... Elk wapen twijfelachtig Naar het oordeel van Vannevar Bush zijn de resultaten van de moderne we tenschap en techniek, alsmede chemie dusdanig hoopgevend, dat ze het voeren van een oorlog in menig opzicht als een dwaasheid kenschetsen. De huidige tech niek is zó \*JX gevorderd, dat ze alle mid delen kan verschaffen, om elk nieuw wapen te bedwingen ot m een boomerang - r r» 1 V-> TZl IF 1 „Hoog spel", zal menig lezer Hoofdschuddend mompelen, als hu bijstaand artikel leest En toch met het voorbeeld van gifgas voor ogen, zou het wel eens kunnen zijn. dat de verantwoordelijke regeringen zich er rekenschap van gaven, hoe waanzinnig het wezen zou, een nieuwe oorlog te ontketenen met wapenen, die als het ware voorbe stemd zijn. zich ook tegen hen zelf te keren en bovendien zulke uitga ven zouden vereisen, dat zelfs hef rijkste land er arm door zou wor den- De veronderstelling is mis schien gewaagd, maar ze bevat toch een optimistisch geluid en zoiets hebben we heden ten dage meer dan ooit nodig! Ze tri sten het niet! Pas tegen het. einde van de Tweede Wereldoorlog ontdekten de Amerikanen, zonder het te weten, een nieuw wapen te hebben gebruikt, hetwelk, als het geper fectioneerd zou worden, van grote bete kenis zou blijken. Ze pastten het voor het eer?t toe in de befaamde Battle of the Bulge, Men zal zich misschien de critieke dagen van Von Rundstedts te genoffensief in de Ardennen herinneren- Hitiers laatste, vertwijfelde krachtsin spanning had ten doel, de haven van Antwerpen te bereiken en aldus de toe voer van Montgomery's op het Roer gebied aanrukkende legers af te snijden. Dan zou o.a. Vlissingen voor niets ten koste van Walcheren veroverd zijn en liep maanden, ja jarenlang tegenover elkander liggen, zonder dat er iets beslissends ge beurt- Ook deze overweging zou bij de mogendheden de overtuiging veld moeten doen winnen, dat een oorlog tegenwoor dig feitelijk onbegonnen werk is- Hij ziét de onderzeeboot en het ge richte projectiel de V2 was er zo eén maar van zeer onvolmaakte constructie als de voorlopig gevaarlijkste wapenen- Vergeleken met de onderzeeboot is voorts het moderne vliegkampschip een tijdelijk verschijnsel, dat zich zelf misschien reeds overleefd heeft, gelijk dit al met het zwareslagschip het geval is- Deze stel ling verklaart, ten déle, waarom in de Verenigde Staten kort geleden zulk een hevig rumoer is geweest tussen de gene raals en de admiraals en de marine' on dergeschikt is gemaakt aan het comman do der landstrijdkrachten, dus aan het leger. De modernste bommenwerper mei de snelheid van een jachtvliegtuig is in staat elk slagschip met een slag te vernie tigen, Alleen duikboten zijn er betrekkelijk veilig voor en door diep te varen, kunnen deze de gevaren van radar en sonar ont lopen. Bush voorziet in eeu eventuele toekomstige oorlog, waaraan hij echter nauwelijks geloof hecht, als enige vloten I van eskaders onderzeeërs. Tenzij er weer I middelen gevonden worden, om die onder- I zeese vloten te ontdekken en buiten ge- vecht te stellen. Ook hierin zou het vliegtuig een belangrijke rol spelen. De V2's waren eigenlijk niet meer dan in een haven binnen te smokkelen. Toch is hij optimistisch gestemd en wei in de eer.ste plaats, omdat zijns inziens de Verenigde Staten ver vooruit zijn op de enige mogendheid, die in staat kan wor den geacht, atoombommen te maken. Rus land- Zo ver is Amerika vooruit, dat hij een preventieve oorlog niet eens nodig acht. Hij vindt het overbodig, van te voren het Kremlin even te vernietigen en acht het een groot voordeel, dat door de enorme uitgaven voor de moderne bewapening deze practigch in handen van enkele landen geconcentreerd is, die zich oog wel eens zullen bedenken, om een geweld te ontketenen, waartegen ze zich zelf nauwelijks kunnen beschutten Het klinkt allemaal heel mooi. Laten we Hflpcn dat. Vannevar Bush gelijk heeft Kostof, dc voormalige Bulgaarse pre mier, die onder beschuldiging van „spionnagc en verraad" tot dc strop werd veroordeeld, is gisteren te Sofia ter dood gebracht. Naar het heet, heeft hij voor.zijn dood „bekend".'Ook zou hij „een verzoek om graite hebben ingediend", dat echter ver worpen werd. Het ligt in de bedoeling van het mi nisterie van Financiën om de bonden van postduivenhouders, die wedstrijden orga niseren waarbij onderling weddenschap pen kunnen worden afgesloten, per 1 Ja nuari a.s. ook kennis te laten maken met de omzetbelasting. Het ministerie is n.l. van mening, dat deze verenigingen gezien kunnen -orden als j. dernemer in de zin van het besluit van de omzetbelasting. De concours-commissies van postduiven- bonden zouden over de vergoeding, wel ke zij wegens „het verrichten van dien sten" ontvangen 3 aan belasting moe ten voldoen. De bonden hebben tegen dit besluit een ernstig protest aangetekend en gezegd dat de te' heffen omzetbelasting wel eens de nekslag zou kunnen betekenen voor de wedvluchten. Zij zijn echter wel be reid belasting te betalen over de gemid delde vlucht.inleg. (Zitting van Vrijdag 16 December) Het begon bü de zitting der Tweede Kamer van gisteren met een plotselin ge bewolking. De lucht betrok name lijk, nadat de voorzitter had medege deeld, dat op 23 December het ontwerp Garantiewet zou worden behandeld. Deze mededeling werd door de Kamer leden blijkbaar druk besproken, want na de middagpauze kwam prof. Rom me met de vraag of de M. v. A, tijdig zou verschijnen, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit waarschijnlijk niet het geval zou zijn. En toen zette prof. Romme uiteen, dat de regering bij de bespreking van deze kwestie in het debat over de souverein.- teitsoverdracht openbare behandeling van deze garantiewet had toegezegd nog vóór de Souvereiniteitsoverdracht. In goeder trouw was dit niet anders te ver staan geweest De regering zou dan ook met de M. v. A. alle haast betrachten en blijkt er nu zes dagen voor nodig te heb ben, rijkelijk veel in vergelijking roet wat. de regering presteerde bij de M. v. A. op het wetsontwerp Souvereiniteitsover dracht. En hij sprak klaarblijkelijk namens de gehele Kamer, toen hij nadrukkelijk verklaarde, dat hij er zeer bepaaldelijk op moest staan, dat de regering deze belofte zou nakomen. Waarop de voor zitter werd gemachtigd zich hierover met de regering te verstaan. In de morgenuren moest, nadat er wat hamerstukken waren afgedaan en nadat de voorzatter nog had medegedeeld, dat het ontwerp machtigingswet Nieuw Guinea Maandag a.s in de Kamer zou komen, minister Teulings aantreden Pa ter Stokman had hem iets t.e vragen över de non-activiteitswedden voor onderwij zers, die wethouder of lid van Ged. Sta ten zijn geworden. Deze wedden waren voor-deze beide functies niet met elkaar in overeenstemming. Het was niet zo'-, heel belangrijke zaak.' maar zij scheen geen uitstel t.e kunnen lijden. Minister Teulings. had niets anders te antwoorden, dan dat hij de zaak zou bezien en toen ging hij weer. Daarna werd de behandeling van de afdelingen der Onderwijsbegroting voort gezet met de kwestie der studiebeurzen voor a.s. leraren. De Kamer was het er maar niet mee eens. dat- aan een studie- Advertentie. verbeterde vliegtuigen zónder bemanning, j /n Het i's mogelijk, ze dusdanig niet instru- t Vraat tussen Kampioen meuten uit te rusten, dat ze werkelijk JRwerkelijk, gerichte projectielen zijn en over grote afstanden zuiver, althans betrekkelijk zuiver, hun doel bereiken. De V2 schoot eerst in de stratosfeer.om dan naar be neden te storten, vrijwel geluidloos, dus zonder enige, voorafgaande waarschuwing. Dit wapen was de eerste, echte „rocket maar het kon niet zuiver genoeg gericht worden. Dc intercontinentale „rochet"1 Uit het principe van de V2 zou de in tercontinentale ..rocket" ofwel raket kunnen groeien. 'Maar men kan nu al voorspellen, dat dergelijke wapenen veel te duur zullen zijn, vooral wanneer nog de atoom-energie als drijfkracht en ont ploffingsmiddel zou worden gebruikt. Vannevar Bush is er van overtuigd, dat de atoombom, zoals deze uit de ..ro cket" zal kunnen voortkomen, de bescha ving niet zal kunnen vernietigen. We mo. (Van onze verslaggeefster) i heid en zelfbeheersing- Suggestibiliteit nP twecdp Ha» van het internationaal is geen gebrek en geen deugd. Het komt a het Bureau Internationaler alleen °P aan. dat W1J lnzlen' dlt talent te veranderen. Voor zich zelf gelooft hij 0r D ata ten goe'dc te moeten nchten' Het wordt m een mogelijkheid _.van een^wereld, Qmeld en gewijd^as^ an Se b?dorven door wat pers. waarin de hele mensheid in. vrede en voorspoed leeft, juist door de mogelijk heden der moderne techniek, welke op de duur de doelmatigheid van elk wapen twijfelachtig zai maken. Reeds de ervaringen, in de Eerste We reldoorlog opgedaan, wijzen uit, hoe een nieuw wapen telkens zijn meester vindt. Toen verscheen dank zij Churchills door zicht de tank op het strijdtoneel- De belangrijkheid van dit nieuwe wapen werd nauwelijks ingezien, maar reeds in die Fins-RuMsische oorlog bewezen de dappere Finnen, dat een reusachtige Russische tank machteloos was tegen de simpele Molotof-cocktan, een met explo sieve stoffen gevulde fles, die door een stoutmoedig infanterist m een kijkgat geslingerd werd en de hele bemanning van de tank met één slag buiten gevecht stelde. In de Eerste Wereldoorlog deed ook het luchtwapen zijn intrede. Maar in de Tweede bleek alweer, dat het zogenaamde vernietigende f6" fz°u Londen niet „ausradiert" worden.) toch slechts betrekkelijke mogelijkheden bezat. In allebei de oorlogen faalde een anaer wapen tenslotte, nadat het zijn gebruiker bijna naar de overwinning had gevoerd- Ook Hitiers onderzeeboten, ofschoon ge perfectioneerd en o.a- voorzien van het „Schnörckel-apparaat", een Nederlandse uitvinding, moesten het uiteindelijk tegen de radar en de sonar afleggen. De sonar was het apparaat, waarmede door geluids golven de aanwezigheid van een duikboot werd vastgesteld. Het convooi-systeem en de nieuwe verweermiddelen verdreven de gevreesde, stalen haaien uit de oceaan-. invloed van pers, radio en films op het kind, begon met een voordracht van de Franse psycholoog dr Claude Kohier over de suggestibiliteit van het kind- Hij gaf van de suggestibiliteit een definitie, die zowel ontvankelijkheid omvatte als de wu om het gesuggereerde op enigerlei wijze te realiseren- Kinderen zijn zeer suggestibel, meer dan volwassenen. Zij zijn het vooral in de crises-perioden van drie, zeven en dertien jaar. Aangezien de suggestibiliteit onderbe wust werkt, neemt zij af met het rijpen van de persoonlijkheid. Individueel zijn er grote verschillen, die hun oorzaak niet alleen vinden in het physieke of in de psyche, maar die ook kunnen liggen bij het gezin, bij de school en zelfs bij de gemeenschap in 't algemeen. Het maakt n.l. verschil, of de opvoe ding het kind leert zijp suggestibiliteit te controleren en te beheersen, dan wei dat zij het dwingt zijn spontane neigin gen eenvoudig te onderdrukken. Een on gunstige invloed op de suggestibiliteit wordt uitgeoefend door eventuele com plexen, door een minderwaardigheids complex en door angst. Bij de opvoeding is het noodzakelijk, het kind ook in zijn suggestibiliteit te begrijpen en hem z'n onbewust verkeer de weergave van de waarheid, of andere sociale ongerechtigheden, niet al te kwa- lijk te nemen- De suggestibiliteit maakt het noodza kelijk, het kind op te voeden tot zin voor het ware en reële, tot koelbloedlg- film en radio het soms geven FILMS VOOR KINDEREN Mrs Mary Field sprak over hetgeen Engeland thans bezig is te doen op het gebied van films voor kinderen- Over 't. algemeen kiezen de Engelse kinderfilms kinderen tot spelers. Zij. zijn internatio naal geörienteerd. Er is veel overeen komst tussen wat de kinderen van de hele wereld interesseert. Mrs Field vertelde waardevolle dingen over de ervaringen, die men met het ma ken van kinderfilms heeft opgedaan- Het voornaamste doel van de kinderfilms is in Engeland is in goen geval, om de kin deren te onderrichten. De eigen taak van de kinderfilm ziet men in 't amusement. De film moet helpen het kind gelukkig te maken en er is misschien niets be- langrijkers dan dat. Ue Transvalers hebben de kans een elf jaar oud record neer te halen laten voor bijgaan. Gesteld voor de taak 32 runs te maken voor 4 wickets, konden ze het met moeite niet verder brengen dan 15 runs. zodat Australië een zware wed strijd tenslotte toch in de wacht wist ie slepen. Scores: Australië 84 en 109. Transvaal 125/9 en 53; Johnson 6/22 was de ster bowler. Rowam moest in het hospitaal worden opgenomen en het is twijfel achtig of hij voor de eerste te»t roe Kerstmis beschikbaar zal zijn. De wens van bil ja rt-minnend Bra bant, dat de Waalwijkei Kees de Ruyter in het tonrnooi te. Helmond om het nationaal hoofdklasse-kampioenschap 47/2 voor eigen publiek voor de eerste maal een Nederlandse titel zal ver overen, maakt op het ogenblik een goede kans om werkelijkheid te worden. Want na gisteravond heeft. De Ruyter nog steeds de leiding, is hij met kam- uioen '48 Van de Pol de enige nog on geslagene, staat hy mét zijn grote rivaal reeds aanzienlijk op de andere deel nemers voor, maar heeft hij in kwali teit al een halve lauwerkrans. Zijn 51 beurten, hoogste serie van 202 en alge meen gemiddelde 31-37 zijn heel wat beter dan de cijfers van Van de Pol resp. 60, 176 en 26.66 De grote gebeurtenissen van de tweede dag waren de partijen van De Ruyter en Van de Pol tegen resp. De Leeuw en Metz. Spel uit de hoge school op twee tafels tegelijk. Weergaloos technisch raf finement van Van de Pol, die met wonder- fijne subtiele tikjes in strak-klassieke stijl zijn monumentale series bouwde- Een im. ponerende Intuïtieve roes van De Ruyter, die parmarlig en zelfverzekerd een felle en snelle carmabole-jacht gauoppeerde. Van de Pol, cerebraal, scoorde zij 400 tegen De Leeuw in 7 beurten met series van 176 en 86, De Ruyter, op de rand van de gewaagdste risico's maar onweerstaan baar, roffelde tegen Metz zijn 400 in 6 beurten op het laken met series van 85, 133, 146 en 40 (waarbij tweemaal een 1 Noch De Leeuw noch Metz Waren tegen dit meesterlijke spel bestand, zij verdedigden zich dapper en met goed spel, maar konden hun voet niet aart de grond krijgen 's Avonds kwam De Leeuw terug, in zijn partij tegen Kobus, met een gewel dige 193 in ouderwetse stijl: afwisselend groot en klein spel, lastige band- en ma gistrale verzamelstoten, veel moeizaam zwoegen, altijd energiek en moedig, een boeiende partij vol afgronden en ener verende reddingen. Kobus, die 's middags toch met grote koelbloedigheid en moed een soms ouderwets brillante Sweering had bedwongen, had tegen deze gewelde naar De Leeuw niets in te brengen en kwam niet eens tot de helft. Want Kobus mocht op De Leeuw's 193 met 156 ant woorden, met 113 maakte De Leeuw daarop de partij in één adembenemend mooie serie uit. Trygve '.ie, dc secretaris-generaal van de V.N. heeft medegedeeld, dat hij zich, na beëindiging van zijn ambtsperiode :n 1951 niet herkiesbaar zal stellen. In verband met het feit, dat de KNVB op Maandag 26 December a.s. (Tweede Kerstdag) alsnog een inhaalprogramma heeft vastgesteld, kan de traditionele wedstrijd Rotterdam-Zwaluwen geen doorgang vindon De mogelijkheid wordt En tenslotte was er dan weer De Ruyter, die tegen Van Lochem in 11 beur ten maar niet op dreef kon komen, maar toen achter elkaar 127. 107 en 113 scoorde en in 3 beurten de partij afmaakte. Van de Pol was er tegen de weer kordate en zuivere Sweering ook niet in maar wist in de eindfase zijn zenuwen de baas te worden en zo nog met veel moeite de zege uit het vuur te slepen- pnt. brt. h. s. gem. Kobus 400 20 91 20.— Sweering 276 20 102 13.80 Eichelsheim 400 25 116 16.— Van Lochem 226 25 46 9.04 Van de Pol 400 7 176 57.14 De Leeuw 76 7 31 10.85 121 6 56 20.15 De Ruyter 400 6 146 66.66 400 8 193 50.— 189 8 .156 23.62 400 21 113 19.04 Eichelsheim 271 21 52 12.90 De Ruyter 400 14 127 28.57 Van Lochem 203 14 66 14.50 Van de Pol 400 15 96 26.S6 Sweering 342 15 82 22.30 Het klassement na de tweede dag luidt: 1600 202 31.37 Van de Pol 8 1600 176 26.66 Kobus 4 1170 156 15.39 De Leeuw 3 1047 193 21 33 3 1418 109 14 03 2 1121 113 14.94 Eichelsheim 2 1044 116 12 73 Van Lochem 2 1225 94 11.77 In een slechte partij over 12 ronden heeft Pierre Doorenbosch (Den Bosch) de titel van Nederlands kampioen half- zwaargewicht tegen Willy Quentemeijer (Enschedé) behouden, 't Geval vond m Amsterdam plaats en er is geen goeds van te zeggen. Een boksploeg van Zuid-Hollandse amateurs verloor in Antwerpen met 54 van een Antwerpse. De .4 punten werden behaald door Snoek, Schoenmaker. Pijt-ak en Wolters. Harry Bos boekte te Amsterdam een zeer dubieuze overwinning op de Marok kaan Mohamed Ben Alem. die in het voorjaar Jan Schoen tot opgeven dwong (en nu ook verdiend had te winnen....). O'Sullivan won tegen Gardner de Britse titel in het bantamgewicht en mag nu uitkomen tegen de wereldkampioen Manuel Ortiz tMexico). beurs een 10-jarige verbintenis als leraar werd gekoppeld, zó dat bij het verbreke r van deze verbintenis de beurs zou moe en worden terugbetaald. De Kamer wensie in ieder geval, aftrek voor ieder jaar dat de verbintenis werd nagekomen en -ie heer De Loor (P.v.d.A.) zwaaide al lustig met een motie in die geest Eerst nadat de minister had toegezegd de inhoud dezer motie als leidraad te zullen beschouwen, wend de motie inge trokken. Maar de minister verklaarde voor alle zekerheid nog, dat de gehele beurs toch zou moeten worden terug betaald als de verbintenis van 10 jaar *in het geheel niet werd nagekomen. A' ijver h.cidsondcruijs Toen ging de Kamer rustig voort met de volgende afdelingen. Allereerst het Nijverheidsonderwijs. Het waren meestal losse gevallen van scholen, waarvan op richting werd bepleit. De heer Engelber- tink bepleitte dc oprichting van meer landbouwhuishoudseholen. Immers waar deze niet zijn, moet de minister toch zor gen voor uitbreiding van t L.O. of in stelling van het V.G.L.O.. daar de meis jes immers leerplichtig zijn, wat minis ter Rutten beaamde. Hij zou er dan ook voor zorgen, dat er in die gevallen min stens één van die vormen van onderwijs zou zijn. Voor inrichting van ambachts scholen werd bijna steeds het advies van Ged. Staten gevraagd. Een ander verzoek was het verlengen, ep beschermen van een titel aan afgestu deerden van scholen van maatschappelijk werk. wat de minister met zijn ambtge noot van Sociale Zaken zou bezien. Voor de school van maatschappelijk werk in Den Haag kon de minister dit jaar geen subsidie uittrekken, daar En schedé voor ging, maar hij hoopte te ge legener tijd ook Den Haag .te kunnen helpen. Dat er te weinig huishoudscho len zouden zijn. bestreed de minister met de mededeling, Jat er na de bevrijding 100 waren bijgekomen. Het was wel wal veel gevraagd om dan het tempo nog te verhogen. Hoger onderu-ij.% Bij de afd. Hoger Onderwijs werd ge pleit voor meer beurzen voor onbemid delde begaafde jongens en opnieuw werd er weer gepleit (de heer Welter had dit verleden jaar ook reeds gedaan) voor een ordinariaat in het Spaans aan de universiteit van Utrecht. Ds. Zandt deed een langademige aan val op de toonaangevende wetenschap via hofhoeopathie, vivisectie en vaccinatie: om de „heilig, ja zelfs onfeilbaar verklaar de" vaccinatie moest de wetenschap het ontgelden, de officiële medische weten schap had met die' vaccinedwang tal van kinderen gedood. Toen werd Ds. Zandt door de voor zitter tot de orde geroepen met de mede deling, dat hij langs onnaspeurlijke we gen tot een onderwerp was gekomen, dat hier niet paste. Ds. Zandt zag er node van af. De leerstoel in het. Spaans in Utrecht zou de minister met. sympathie overwe gen, hij zou dit met het curatorium moe ten bespreken. De kwestie van de beurzen, besproken door de heren Weiter en Hoogcarspel, behandelend, vertelde de minister, dat er voor 1949-'50 2209 renteloze voorschot ten zijn verleend, in 1949 93 beurzen, welk aantal intussen tot 132 is opgevoerd met een gemiddelde van 1200 per beurs. Alles wat Ds Zandt had besproken kon beter worden behandeld op èen deba- tingavond. Slechts antwoordde de minis ter, dat de oprichting van een leerstoel in de homoeopathic geen steun vond bij de gezondheidsraad, daar men dan een aparte medische faculteit voor de ho- moeopathie zou moeten oprichten. Om deze practische bezwaren moest de mi nister dit dus afwijzen. Wil de anti-vivi sectie-stichting deze leerstoel bekostigeu dan wil de minister de zaak met deze stichting overleggen. De K. N. V. B. heeft er zijn 60-jaren- feest op zitten en gaat nu weer onver droten over tot de orde van de dag: de voortzetting van de competitie. En de twee o.i. belangrijkste wedstrijden van morgen zijn HaarlemHermes DVS en Feijenoord—-Blauw Wit. In beide partijen figureren de gasten als favoriete kop- ploegen maar de gastheren genieten óók hun reputatie. Bij Haarlem—Hermes is de derde plaats de inzet, de verliezende partij zal waarschijnlijk, vooral bij een Advertentie. HERENGRACHT 159 AMSTERDAM TELEFOON 32983 DESKUNDIGE BEHANDELING VAN AANSPRAKEN OP OORLOGSSCHADE (Van onze weerkundige medewerker) Na enige aarzeling is de Westcirculatie deze week dan toch weer hervat en is de temperatuur belangrijk omhoog kunnen komen. In de afgelopen nacht is het warmtefront van de boven de Noordzee gelegen depressie ons land gepasseerd, hetgeen het kwik in de thermometer nog een zetje extra naar boven gegeven heeft. Aan het begin van dc morgen vari eerde de temperatuur dan ook tussen 10 graden aan de kust en 7 graden in de Oostelijke provincies. De minder aange name kant van het passeren van een front is altiid de regen, die nu ook weer in open vloeden naar beneden kwam; er zijn zelfs al plaatsen, die tot nu toe in December al meer hemelwater hebben gekregen dan normaal is voor de gehele maand. Behalve de diepe depressie voor de Noorse kust is ook de hoge druk boven de Azoren voor ons van belang, want beide druksys'emen zijn er oorzaak van. onder het oog gezien, om deze wedstrijd alsnog op Nieuwjaarsdag te doen spelen.'dat dc luchtdruk-verschillen"boven deI wind"zal mw7en'rekenen, Oceaan buitengewoon groot zijn. Op 5000 meter hoogte staat dan ook een stormpje van om en de bij 200 km per uur! Het weer is dus heel geschikt voor een recordvlucht over de oceaan.... als men er tenminste niet tegenin behoeft. Deze enorme windsnelheden zijn er ook de oorzaak van, dat de depressies van de oceaan in enkele uren hier zijn inpiaats van enkele dagen, waarmede gewoonlijk rekening moet worden gehouden. Ook de fronten verplaatsen zich dientenge volge met enorme snélheden en de bij zonder zachte lucht, die vanmorgen oris land had overspoeld, zal vanmiddag dan ook reeds plaats maken voor 'n koudere stroming, zonder dat 't nu erg veel kou der zal worden In deze stroming komen buien voor, die ook Zondag zullen aan houden, vooral aan de kust. Op de oce aan nadert 'n nieuwe depressie, die reeds morgen het weer bij ons zal kunnen be ïnvloeden Vo'irlop'r blijft Pluvius Jus aan bod. waarbij men tijdelijk op veel zege van Blauw Wit, zijn kampioenskan sen over koord moeten zetten. In Schie dam won Haarlem met 24, thans is Her mes op papier sterker, maar of het een revanche wordt, is nog de vraag. Intus sen gaat Blauw Wit bij Feijenoord 'ook een zware strijd tegemoet; in' Amsterdam was de uitslag 2—2 gelijk, wel is Blauw Wit sterker, maar juist in zulke wed strijden pleegt Feijenoord zijn reputatie hoog te houden. Het zal in het Rotter damse Stadion vermoedelijk een inte ressante en op hoog peil staande partij worden tussen twee technisch gelijk waardige tegenstanders, en de uitslag zal eerder bij een tweede gelijk spel dan bij een groot cijferverschil liggen- Het ongenaakbare Ajax gaat fris en vrolijk aan de tweede competitiehelft be ginnen; of de Amsterdammers wéér negen overwinningen in successie gullen beha len. is vers twee. Morgen gaat het thuis tegen Neptun i waarvan de A'dammers in R'dam al met 1—3 wonnen. SVV en üCH deelden in Haarlem met 11 en altijd wachten we nog op een Schm dams herstel. Sparta zal een zware dob ber hebben om zijn tweede plaats te ver dedigen, nu het bezoek krijgt van DOS, dat het in Utrecht 'op 1—1 hield. VSV zal waarschijnlijk thuis tegen Zeeburgia meer boeken dan de 22 van Amster dam. De verpletterende 9—2 nederlaa" van Den Haag ligt KFC altijd nog zwaar op dc maag en de Kogers zullen op eigen veld wel alles op een revanche zetten. Voiewtjokers en Xerxes zullen ook in Amsterdam wel in de buurt van de Rotterdamse 11 deling blijven. EDO won thuis met 4—0 van DWS. maar is op tegenvisite niet zeker van een zo grote buit. En HBS tenslotte zal op eigen Houtrust de 2—5 triomf, tn Hil versum op 't Gooi behaald, dunnetjes kunnen overdoen. Hedenochtend is minister Van Schaik. per Constellation uit Batavia naar Neder land vertrokken. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3