Silbertanne-moord p A. M. de Jong voor 't gerecht Interview-Adenauer verwekt tumult in parlement Ministerie van O.G. wordt MUOR VAN M/ENTJE KWETTER ADIO Twee verdachtenv.m. S.S.-ers ontkennen Loon- en prijspolitiek Communist maakt zitting onmogelijk VAGINA 5 ZATEDAG 17 DECEMBER 1949 Wel aan het Oostfront Het bleef bij een plan. CONTROLE ONTBRAK IN HET BEGIN TOTAAL Organisatorische problemen bij souvereiniteitsoverdracht BIOSCOPEN OP OUDEJAARS AVOND KLEIN MEUBILAIR VRAAGT I" ons 1 0™Gü&a VERKEERD ADRES OF AFGEWEZEN? Door C. B. Booth. Advertentie. wegen ruim met Dampo-verkoudheids- balsem; verdrijft verkoudheden en maakt U in grieptijden minder vatbaar. Maar niet ten koste van de landbouw Voor het Amsterdams Bijzonder Gertclishof werd gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van een der geruchtmakendste Silbertanne- moorden van de Duitsers, n.l. het laf hartig doodschieten in diens woning in Blaricum van rle bekende Nederlandse literator A. M- de Jong, de schrijver o.a. van „ajerjjnije Gijzen". Verdacht van dit misdrijf stonden terecht de 35-jarige D- Bernard en de 33-jarige E. van Gog. beiden voormalige S.S.-ers uit Amsterdam. Tezamen met de chef van de Amster damse Sicherheitspolizei Willy Lages, diens plaatsvervanger Blumenthal en de S.D.-er Oehlschiagel, zouden beide man nen op 19 Octpber 1943 des avonds in een auto naar Blaricum zijn gereden, waar zij opzettelijk de schrijver in diens wo ning met revolverschoten van het leven zouden hebben beroofd. Voordat zij het gruwelijk feit pleegden, waren ze de wo ning binnengedrongen, door de echtge note van De Jong en de dochter erop te wijzen, dat de kamer niet goed verduisterd was. Mevrouw De Jong had de Duitsers nog sigaretten en thee aangeboden. Toen haar man beneden kwam om te zien wat er aan de hand was en de twee vrouwen teruggegaan waren in de kamer, heeft een van beide mannen het fatale schot gelost. Zowel van Gog als Bernard erkenden voor het hof aan het Oostelijk front ge wond te zijn genaakt en daarop naar Nederland Le zijn teruggekeerd. De moord op A- M. de Jong ontkenden bei den echter ten stelligste gepleegd te hebben- Van G- was wel op de bewuste avond in die woning van de schrijver geweest, maar hij voegde aan zijn ver klaring toe, dat hij zelf geen schoten nad gelost. B. ontkende alles, hij was niet in de auto noch in de woning van De Jong. De president vroeg daarop aan v. G. met wie hij deze eerste Silbertanne-actie had uitgevoerd- Van G. antwoordde, dat hij dit met een andere S-S—er had gedaan. „Was dat dan niet Bernard?", vroeg de president. „Nee het was beslist Bernard niet", zei van Gpg- Mevrouw J. d,c JongDefresne, de echtgenote van de overleden schrijver, vertelde uitvoerig het gruwzaam ge beuren van die bewuste avond. Zij her kende zowej van Gog ais Bernard per tinent als de moordenaars. Lages en Blumenthal, die eveneens als getuigen wérden gehoord, zeiden zich niet meer te kunnen herinneren of deze beide verdachten inderdaad de Silber tanne-actie hadden uitgevoerd. Lages herinnerde zich nog wel de namen Ber nard en Van Go®, maar Blumenthal ken de geien van tweeën meer. In de rniddagzittinig werd Bernard eerst nog onder handen genomen over zijn mislukte Silbertainnie-actie tegen de di recteur van de Gemeentelijke dienst van Sociale Zaken in Beverwijk, de heer L. Spaan, die van de voorgenomen actie zelf In een rede. die de heer H. Louw'es, voorzitter van de Landelijke Stichting voor de landb-ouw, gisteren te Amster dam hield op do jaarvergadering van het hoofdbestuur van de prov. Stichting voor de landbouw in Noord-Holland met de besturen der districtsorganen in deze provincie, sprak hij over de plannen tot verhoging der lonen, die thans door de Stichting van de Arbeid aan de regering zijn voorgelegd Naar aanleiding van dit voornemen tot loonsverhoging verklaarde hij uitdruk kelijk, dat de land- en tuinbouw de ge volgen van deze nieuwe loon- en prijs politiek slechts dan kan aanvaarden, indien de verhoogde lonen worden doorberekend in de prijzen der land bouwproducten. De loon- en prijspolitiek mag niet wor den gevormd ten koste van de land- en tuinbouw. Deze krijgt nog slechts een be scheiden d-eel van het nationale inkomen Hij was niet bereid een vermindering van dit deel te aanvaarden en hij zal zich hiertoe ook niet laten dwingen. beid. kwamen zij zelfs op vrij grot» schaal voor. Wanneer men dit alles dan beziet tegen de achtergrond van de be narde toestanden, waarin het Nederland se volk toen verkeerde, is de geuite cri- tiek des te meer op haar plaats. Uit de verklaringen van de heer Kruis is onder meer gebleken, dat de regering en de leiding van het Militair Gezag er bij de voorbereiding en de opzei der plannen van zijn uitgegaan, dat de be vrijding van Nederland zou plaats vin den op een wijze, die niet tot werkelijk heid geworden is. Zij verwachtten nl., dat die bevrijding in enkele weken zou geschieden, zij het misschien in en:ge etappes. Het heeft de commissie verwon derd, dat men zich uitsluitend heeft in gesteld op een situatie, die onverbreke lijk verbonden was aan het welslagen van een operatieplan, waarvan men de details overigens niet eens kende De commissie meent, dat toch zeker reke ning had moeten worden gehouden met een minder gunstig verloop der krijgs verrichtingen. Zij wil daarmede niet zeg gen, dat men de ontwikkeling, zoals die geworden is had moeten voorzien, maar wanneer niet van zulk een optimistische grondslag was uitgegaan, zou zeer waar schijnlijk een organisatie tot stand zijn gekomen, die beter en sneller aangepast had kunnen worden aan de situatie, zo als die zich in feite heeft voorgedaan. Thans heeft het apparaat daaraan in on voldoende mate het hoofd kunnen bie den. lingen van het personeel van het Mili tair Gezag aan het licht, doch uiteraard bleef het met betrekking tot het vele, dat toen reeds geschied was, bij 'n con trole achteraf, terwijl een preventieve werking in vele gevallen een veel gun stiger resultaat had kunnen hebben. Uiteraard mag worden toegegeven, dat de critiek van de Algemene Rekenka mer zich uitsluitend heeft bezig gehou den met datgene, wat op financieel ge bied niet goed liep en dat gelukkig een veel groter gedeèlte van het financiële beheer van het Militair .Gezag aan rede lijke eisen heeft voldaan. Zelfs dient te worden erkend, dat bedragen, die gemoeid zijn met de ge beurtenissen, waarop critiek gerechtvaar digd is, geen groot percentage hebben uitgemaakt van de grote sommen, welke door de handen van het Militair Gezag lijn gegaan. Op zich zelf hadden deze ge beurtenissen echter ongetwijfeld een zeer ergerlijk karakter en bij sommige dien sten. zoals het Bureau Nationale Veilig- 't Militair Gezag dat in de dagen on middellijk na de bevrijding 't bestuur van ons land in handen had, heeft zich nimmer kunnen verheugen in een grote populariteit. Het Nederlandse volk, dat met zulk een critisch oog de bezetters had bekeken, vond naar zijn zin in de bestuurshandelingen van het M. G. zo veel dat herinnerde aan het zware juk, waaronder het zolang gezucht had, dat het herhaaldelijk openlijk zijn afkeuring daarover liet blijken. Vooral is het M. G. in de dagen van zijn optreden beschul digd van corruptie en financieel wanbe heer. De Enquête-Commissie heeft deze be schuldigingen onderzocht en kwam tot het volgende resultaat. De commissie heeft zich voorgehouden, dat het Militair Gezag onder zeer moei lijke omstandigheden een zware taak had te verrichten, waarvan omvang en aard tevoren niet volledig waren te overzien en dat het zich herhaaldelijk plotseling geplaatst heeft gezien voor moeilijke situaties, die op zeer korte termijn een oplossing eisten. Men had echter in Engeland, kunnen bevroeden, dat men moeilijk deskundige krachten zou kunnen krijgen, dat er on geregelde toestanden in 't bevrijde Ne derland zouden zijn en dat men er waar schijnlijk 'n moeilijk te betreden terrein zou vinden In de instructies aan de militaire' com missarissen had men maatregelen moe ten voorzien om ongunstige gevolgen voor het financiële beheer, welke daar uit konden voortvloeien, zoveel mogelijk te voorkomen. Weliswaar bevatten de in structies voor de militaire commissaris sen vrij uitvoerige voorschriften omtrent de wijze, waarop zij de beschikking zou den krijgen over de bedragen, welke zij meenden nodig te hebben, maar daarbij is hun een grote vrijheid gelaten, zon der dat voorzien werd in een controle op hun financiële gestie. Wel is kort na de komst van het Mili tair Gezag in Nederland en wel in No vember 1944 aan de heer Kamsteeg de vorming van een controle-apparaat op gedragen, doch er waren enige maanden mee gemoeid alvorens dit in werking kon treden. Veel zou ongetwijfeld voor komen zijn, indien men zich reeds in Engeland van de behoefte aan zulk een apparaat bewust was geweest en daarvoor de nodige regelingen had op gesteld. Toen na enige tijd de provinciale accountantscommissies en de eontróle- regelingen van de heer Kamsteeg in werking waren, kwamen er verschil lende misstanden en onjuiste hande- dat zjj gewag maakte van hermilita- risatie. Scherp was Ook de partijverklaring door de socialistische leider, Erich Ollen- hauer afgelegd en welke door het parle ment in diep stilzwijgen werd aange hoord. Zij hield o.a, het volgende in: „De sociaal-democratische partij betreurt het, dat dc kanselier zich veroorloofd heeft, over Duitse hermilitarisatie te spreken in een openbaar interview, voordat de zaak voor het parlement was gebracht De socialistische partij weigert zelfs Duitse herbewapening in overweging te nemen". Voorts werd erin betoogd, dat Adenauer's verklaring de nationalisten en militaristen heeft aangemoedigd en twijfel heeft gewekt aan de oprechte vredeswil der West-Duitse regering. Elke discussie over Duitse herbewa pening kan volgens Ollenhauer slechts de internationale spanning vermeerderen. Toen de zitting hervat werd, kon Rei- mann een communistische motie voor lezen, waarin dr. Adenauer's verklaring over remilitarisering onbevredigend ge noemd wordt. Het parlement besloot ech ter. de motie te laten vervallen, zonder een bindende stemming. De oommissie van orde heeft mede gedeeld, geen strafmaatregelen tegen Reimann te zullen nemen. In officiële kringen in Den Haag houdt men zich reeds geruime tijd ernstig bezig met de oplossing van vele dringende vraagstukken, welke een uitvloeisel zijn van de snel naderende overdracht der souvereiniteit aan In donesië, indien en sodra tenminste dc Eerste Kamer der Staten-Generaal het desbetreffende wetsontwerp zal heb ben aanvaard. Zeer vele problemen van organisatori sche, technische en administratieve aard rijzen voor het kabinet nu de verhou ding ten opzichte van Indonesië geheel gaat veranderen. Er is thans een kleine ambtelijke com missie aan het werk om de reorganisa tie-plannen uit te werken- Het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen zal ?n de toekomst de naam dragen van „Ministerie voor Unie- aangelegenheden en Overzeese rijks delen" (afgekort.- Muor). Onder dit ministerie zullen dan ressorteren de betrekkingen met Indonesië in Unie- verband, de betrekkingen met Surina me en de Nederlandse Antillen en het bestuur over Nieuw-Guinea, dat in dc toekomst vanuit Nederland zal wor den gevoerd. Over de personeelsbezetting van het Hoge Commissariaat in Batavia wordt eveneens druk overlegd. Dr. Hirsch- feia, die 23 of 24 December naar In donesië zal vertrekken, is een grote mate van vrijheid gelaten in de keuze van zitn naaste medewerkers- Wei schijnt vast te staan, dat de directie De Ned. Bioscoopbond heeft zijn leden geadviseerd op Oudejaarsavond a.s. de bioscopen ca. half tien te sluiten. Dus oiwel alleen -de eerste avondvoorstelling zodanig te verzorgen, dat deze voor half tien eindigt. Advertentie. Advertentie. WAT DE SFEER IN UW HUIS VERHOOGT, VINDT UBIi ONS Leuke fauteuiltjes. Tin- en ko- peiwerk. Wollen wanddoeken. Antieke dessins £29.-, f39.- enz. Kelim-dressoir- en tafellopers. Zeker ietvoor de komende Feettdagen. v/h. TOORENBURG DAMME Nieuwe Binnenweg 340 t/o. Plantsoen Rotterdam - Telefoon 34136 PROS Prrniql Wiskunde L.O. en K*- en Kv Boek houden M.O. Staatsprakt.dipl. signalement onbekend, die ze vermoe delijk heeft. In dat geval zal hij zo gauw mogelijk traden, Reynard te ontmoeten. Misschien goed idee, At lanta op te bellen en te vragen, of ze dievngerige man kennen, die kort ge leden ontslagen is en als dat zo is, of hij dan misschien in relatie kan staan met de Zwarte Vos. Bakerv 11e, Hier, Tommy, haast je naar het donp en verstuur dit telegram voor me; Dienst en dringend- Met een uur kun nen we antwoord hebben. Je moest er maar op blijven wachten. De chef van Atlanta opbellen in minder dan geen tijd.... maar, jochie, was in vredes naam eerst je gezicht. Je ziet er uit als een kolensjouwer! Tommy nam 't telegram grinnekend aan. U z et er ook niet al te schoon meer uit, zei hij en liep lachend de kamer uit. Jasper Bakerville bleef enige mi nuten in de stoel b ljhet raam zitten en liet zijn gedachten van de ene ver dachte naar de andere dwalen.... Jag- gers, Dolliver, de drievingerige man Hij dacht zelfs over Vera Kingslake en nam z ch voor,, haar bij gelegenheid wat meer van nabij te bestuderen. Hadden haar gesmoorde snikken, die toch door de zakdoek goed hoorbaar bleven, iets meer betekend dan ver driet over de man, die haar liefde n et beantwoord had? Haar deur bevond zich juist aan de overkant van d« 34 j We moeten het toch wel als zeker aannemen, dat die drievingerige man een doorgefourneerde schurk is. Hij is óf door die Zwarte Vos er op uitgestuurd, óf hij heeft deze gedwongen te vertel len, waar die pakjes hier in huis ver stopt waren. Bakerville knipte met zijn vingers en sprong overeind, Dat geeft me 'n idee, Tommy! stom, dat ik daaraan niet eerder gedacht heb! Ik zou er op durven wedden, dat de ge vangenis in Atlanta ons een vrij goed signalement van die kerel kan verschaf fen. In de gevangenis zijn al heel wat misdadige afspraakjes tot stand gekomen. Reynard begreep heel goed, dat hij ng zijn vrijlating in de gaten zou worden gehouden; wat ligt dan meer voor de hand, dan dat hij er een ander op uitge stuurd heeft? Hü haalde een notitieboekje te voor schijn, schroefde zijn vulpen los en begon haastig te schrijven. Het was een bood schap aan zijn chef te New York van den volgende inhoud: Bij mijin komst John Strawn ver moord gevonden. De clic-hé's verdwe nen. Op zoek naar drievingerige man,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5