Storm eiste weer zijn slachtoffers Binnenschepen prooi der golven Reddingboot verloor twee dapp i Echtp aar verraste inbrekers O Bulgarije heeft Bouw van duizend onderzeeërs „rood" gekozen Het jaar van de grote terugkeer W eerburichtj rr N.V.V. wil productie zien opgevoerd naast loonsverhoging per 1 Januari c atmosfeer blijft onrustig DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nachtelijk gevecht op de trap De lege Kroon in Italië NDER DE LOUPE Er was maar één Rusland bouwt een sterke oorlogsvloot soort candidaten en goed zijn Kruistocht van rechtvaardig J Prins Bernhard naar de West Mysterie Guiliano 71ste JAARGANG MAANDAG 19 DECEMBER 1949 No. 21111 i ere leden Van de geweldige storm, die Zaterdag over ons land raasde, heb ben vooral zij, die zich op open water bevonden,, het moeten ont gelden. Brachten de woedende elementen vier buitenlandse schepen in moeilijkheden voor onze kust, ook de Nederlandse binnenvloot heeft haar tol aan het zware weer moeten betalen. Niet minder dan vier binnenschepen zijn een prooi der golven geworden. Bovendien is het reddingwezen een slag toegebracht door het verlies van twee mensenredders, twee Stellendammer mannen, die bij hun poging om het in nood verkerende Zweedse schip „Aslogte hulp te komen, het leven lieten. Engels schip in nood TWEE REDDERS VERDRONKEN Zoon zag zijn vaüer in golven verdwijnen Op het IJsselmeer Ondanks het noodweer waren Zaterdag nog velen bijeen op liet Haagse Voorhout voor de betoging ten bate van de actie voor Ambon enz. Op de auto de zakken met de handtekeningen. STREVEN NAAR EVENWICHT BETALINGSBALANS OOK OVERVAL OP EEN STATION Monarchisten sturen aan op referendum De lonen ONDER DE W OL De Rotterdamse motorboot „Avontuur" moest het Zaterdag op het Noordzeekanaal bij de Velserbrug opgeven tegen de wild overslaande golven. De schipper zag nog kans zijn schuit bij een steiger aan de grond te zetten, zodat de opvarenden veilig van boord konden komen. BISSCHOPPEN ROEPEN OP tot medebeleving van het Met oefensmaldeel der Kon. Marine BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT IETS KOUDER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387, - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 10 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 20 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde pr|js bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De „Aslog", een 1401 ton metend schip van „Stockholms Rederi A. B. Svea", dat in ballast van Rotterdam naar Gent on derweg was, raakte Zaterdagmiddag on geveer ter hoogte van de Oosterschelde, in moeilijkheden. Het schip was onbe stuurbaar geworden en dreef af in de richting van een zandbank. Bovendien had het een anker verloren. Onmiddellijk nadat de Zweed om as sistentie had gevraagd, stelde men in Viissingen alles in het werk om de „Aslog" met sleepboten zo spoedig mo gelijk te hulp te komen. Toen de positie van het schip ernsti ger werd, kozen ook reddingboten zee. Uit Veere startte de „Maria Blanken- heim", de „President J. V. Wierdsma", voer van Breskens uit, enige tijd later gevolgd door de „Koningin Wilhelmma" uit Stellendam. De „Aslog" bevond zich op dat moment op ca. 10 mijl afttand van de vuurtoren van Burgh-Haamstede, in de buurt van de Zuid-Banjaard. Het was een zware tocht, die de red dingboten hadden. Huizenhoge golven gaven de scheepjes weinig kans snel vooruit te komen. Maar de redders zet ten door. Alleen de „Koningin Wilhelmi- na" viel uit en zocht naar de twee over boord geslagen opvarenden. Twee sleepboten, die waren uitgeva ren, konden het niet meer bolwerken en keerden, toen zij halverwege waren, te rug. Slechts de „Goliath", een grote Belgische sleepboot, slaagde er in de „Aslog" te bereiken, evenals de redding boot „Maria Blankenheim", die om streeks middernacht contact met de Zweed wist te krijgen. Toen was de toe stand echter niet meer zo ernstig, dat de bemanning van de „Aslog" het schip moest verlaten. Wel rukte de boot met grote kracht aan de ketting van 't enig overgebleven anker, dat men had uitge worpen, en sloegen hoge stortzeeën over het dék, doch men was van mening, dat men het zo wel houden kon. Zo heeft het schip de nacht doorgebracht, soms tot tien meter diep in de golfdalen weg zakkend. Zondagmorgen was de storm enigszins bedaard en waagde de „Aslog het, zijn anker te lichten. Begeleid door de sleepboot „Goliath" is de Zweed, hoe- wel zwaar slagzij makend, op eigen kracht naar de haven van Gent ge stoomd. Een andere buitenlander, die het langs onze kust te kwaad kreeg, was de 511 ton metende Engelse kustvaartuig „Rox- ton",. dat in ballast op weg was van Hamburg naar Rotterdam. De Engelsman kreeg te kampen met zware machine- schade en raakte dwars van Petten in moeilijkheden. Onmiddellijk gingen de „Het was een waagstuk bij zulk noodweer, maar er waren mensen in nood en dus...." Zo ongeveer begon het verhaal, dat de mannen van de reddingboot „Koningin Wilhelmina", van Stellendam, de den, toen zij uitgeput in Hoek van Holland aankwamen. Het was een vreselijke tocht geweest naar het Zweedse schip „Aslog". De red dingboot had te kampen met hoge zeeën en kwam soms bijna niet vooruit. Ca. twee uur na het uit varen werd de „Koningin Wilhel mina" door een grondzee gegre pen en sloeg bijna om. Toen de boot zich weer oprichtte, bleken twee van de zeven opvarenden over boord geslagen te zijn. Het waren de 45-jarige schipper B. de B. en de 44-jarige H. G. Uren lang heeft men naar hen gezocht, ech ter zonder resultaat. Intussen woedde de orkaan met onverminderde kracht. Men vond het niet verantwoord naar Stel lendam terug te keren en besloot de dag af te wachten. Toen het eindelijk licht werd, zette men koers naar Hoek van Holland en hier kwam men Zon dagmiddag om kwart over twaalf aan. Tot de vijf mannen, die er het leven hadden afgebracht, be- hoorde ook' de koon van 'de ver dronken schipper. „Niets te kun nen doen om je vader te redden, is iets ontzettends", zei hij ver slagen, toen men hem zijn deelne ming betuigde ingang van de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen. Enige minuten later werd echter'een radio-telegram van de „Thist- leford" ontvangen .waarin werd gemeld, dat het weer bestuurbaar was en voor lopig geen assistentie nodig had. De storm maakte het in Nederland nog een buitenlander lastig. Dat was de „Og- na", een Noors schip, geladen met 700 ton goederen, dat uit Antwerpen was vertrokken en op de „Hooge Plaat" op de Wester-Schelde omhoog voer. Men slaagde er gisteren niet in de Noor los te werken. De schroef van het schip had zich in het zand vastgezgt. Vandaag zou men opnieuw trachten de „Ogna" weer vlot te krijgen. En dan de Nederlanders: Vijftien K.M. ten Zuiden van Urk raakte het 749 ton metende sleepschip „Dilles", uit Rotterdam, van de sleep los. Het schip, dat geladen was met kunstmest en op weg was van Amster dam naar Schokkerhaven, maakte spoe dig water en zonk binnen enkele ogen blikken. De bemanning kon nog juist op tijd van boord worden gehaald. Op dertien K.M. v^n Lemmer sloeg de storm voor de tweede keer op het IJs selmeer toe. Schipper T. K. was met zijn beide zoons hier aan het vissen aan boord van de L.E. 31. De wind sprong plotseling in het zeil en voordat de man nen er op verdacht waren, sloeg de boot om. Met grote moeite wisten va der en zoons zich in het woelige water drijvende te houden. Zij werden door schipper L. P., die met zU" boot in de nabijheid aan het vissen was, gered. De omgeslagen boot dreef af in de richting van de kust en raakte jiaar aan de grond. Ook op het Noordzeekanaal was het niet veilig. Dat bleek toen een circa 80 ton metende beurtvaarder, die onder weg was van IJmuiden naar Haarlem, door een zware windstoot werd overval len. Een grote golf sloeg over he« dek en zowel ruim als voorkajuit liepen on-1 der water. De vrouw van de schipper kon niet dan met de grootste moeite uit de kajuit worden gered. Het scheepje aerd aan de zuidelijke oever var. het kanaal, bij de Velser spoorbrug, aan de grond gezet. Ook het met grint geladen Nederlandse schip „Nooit Gedacht" tenslotte, heeft de strijd tegen de storm verloren. Het zonk op het Belgische Albert-kanaal, nabij de sluizen van GenU. De opvaren den wisten zich allen in veiligheid te Het N.V.V- heeft Zaterdag in Utrecht op een buitengewoon congres gespro ken over de sociaal-economische poli tiek, welke de komende maanden zal moeten worden gevoerd en in verband daarmede natuurlijk 0ok over de lonen. Aan het einde der discussies werd «en resolutie aangenomen, waarin werd vastgesteld, ciat ondanks het belang rijke economische herstel de omvang van consumptie cn investeringen die van de productie nog steeds overtreft, hetgeen in een omvangrijk tekort op dc betalingsbalans tot uiting komt. Thans zal moet worden gekozen tus sen beperking van het verbruik en de „Dorus Rijkers" uit Den Helder en de sleepboot „Holland" van de fa. Doeksen van Terschelling, er op a£. Des nachts om 3 uur bereikte de „Dorus Rijkers" het schip, doch de situatie was toen zo, dat geen onmiddellijke hulp van node was. De reddingboot heeft toen gewacht tot om 5 uur de „Holland" ter plaatse was en is daarop naar huis gestevend De I Holland is, zodra het daglicht was aan gebroken, met de Roxton op sleeptouw naar Den Helder gevaren, waar zij om half vier des middags aankwamen. Ook het Britse stoomschip „Thistle- ford" moest Zaterdag een noodsein uit zenden. Het schip was ten Zuiden van de Rovers zijn het afgelopen week-end Weer op het oorlogspad geweest. In Den Haag drongen twee gemaskerde mannen een huis binnen, doch konden, mede dank zij het kordate optreden van de bewoners, spoedig gegrepen worden. Op het Almelose station heeft een man kans gezien onder de ogen van de iokettiste een greep in de geld kist van een der loketten te doen en te ontvluchten. Het echtpaar L„ <jat een perceel be woont aan de Faunius Scholtenstraat in Den Haag, werd Zaterdagnacht wakker van enig gestommel. Zij gin.gen de gang op en ontmoetten baar twee mannen, die, gezien hun uiterlijk zij hadden mas kers voor en wapens ui de hand niet bepaald bleken te zijl» gekomen om hen goede nacht te wensen. De mannen kwa men juist de trap op en voordat zij goed en wel het echtpaar hadden opgemerkt, had de heer L. zich reeds op ben ge- Worpen. Er ontstond een hevig ge vee Waarbij links en rechts rake klappen vie len en de heer L. de revolver van een der indringers wist te bemachtigen. I" öe algehele verwarring wist een van het tweetal te ontsnappen. Mevrouw L. ren de echter naar beneden en sloeg alarm Een surveillerende agent slaagde er in, geholpen door 'n burger, die op dat mo- Gisteren is te Rome het eerste lande lijke congres van de nationale chistische partij geopend in een tneate dat versierd was met portre koningen en -koninginnen. De Z0UU alge vaardigden ontvingen een boodschap van ex-koning Umberto uit Lissabon, waarin deze zei, dat de jonge politieke y£4elE'" „beloften voor de toekomst inhield. gmg Een der leiders kondigde aan. dat de monarch! «ten in de naaste toekomst zul len eisen, dat er „een tweede en defini tieve volksstemming, zonder buitenlands toezicht", gehouden zal worden om te be slissen over de Italiaanse regeringsvorm. Bij het referendum op 2 en 3 Juni 1946 stemden 12.717.923 Italianen voor een re publiek en 10.719.284 voor een monarchie. ment in de buurt was, de tweede inbre ker te arresteren. Deze bleek de 25-ja- rige stucadoor H. R., wonende aan de Lange Beestenmarkt, te zijn. Hij was sa men met de 30-jarige kleermaker, uit de Maasstraat, die was ontsnapt, 't huis van het echtpaar L„ waar een mode- atelier is gevestigd, aan de achterzijde op de eerste verdieping binnen geklom men. Zij waren de trap afgegaan en had den beneden een aantal kostbaarheden bij zich gestoken. Toen zij met hun buit de trap weer opgingen om langs de bo venverdieping het huis weer te verlaten hadden zij daar de beide echtelieden aan getroffen, die voor een warm monthaal zorgden. H. K. is Zondagmiddag in zijn woning gearresteerd. In Almelo liep een onbekend gebleven man, die zich reeds geruimen tijd in de stationshal had opgehouden, Zaterdag avond te omstreeks 9 uur, op een moment dat er geen reizigers in de hal aanwezig waren, plotseling op een der loketten toe. Hij sloeg met een steed der' uit in en deed voor de Iokettiste, mej. K„ van baar schrik was bekomen, een greep in de geldkist. Met medeneming van onge veer 60.rende hij 't station uit. Tot nu toe is hij spoorloos. S. V V investeringen enerzijds en een zodanige krachtsinspanning van het Nederland se volk tot opvoering van de produc tie. dat in 1952 een evenwicht in de betalingsbalans ,kan worden verkregen anderzijds. Als oordeel werd uitgesproken dat de sociale en economische politiek onver anderd gericht' moet zijn op het in even wicht brengen van de betalingsbalans, hef nastreven van de volledige werkgelegen heid en het handhaven, zo mogelijk ver hogen, van het consumptiepeil- Verlaging van het levenspeil werd af gewezen op de volgende gronden: a. dat dit remmend zal werken op de arbeidsproductiviteit, b dat dit de afzetmogelijkheden be perkt van de bedrijfstakken, die voor het binnenland werken, zonder garantie voor een evehredige verhoging van de export, hetgeen noodzakelijkerwijze werkloosheid moet veroorzaken, c. dat omvangrijke categorieën werkne mers nóg' altijd een lager reëel inkomen hebben dan in 1938. Gekozen wordt een politiek, die leidt tot verhoging van de productie, omdat 'langs dezé weg het evenwicht tussen con sumptie en investeringen enerzijds en de productie anderzijds op een zo hoog mo gelijk peil kan .worden verkregen. Het NVV is bereid op constructieve wijze aan de productieverhoging medt. te werken, met overleg over tijdelijke uitbreiding van het ploegenstelsel, het tijdelijk verrichten van overwerk met inachtneming van de wettelijke bepa lingen, een grotere differentiatie in de beloning van geschoolde en ongeschool de arbeiders, verbetering van de outil lage en de efficiency van de onderne mingen en verbetering van de organi satie in de bedrijfstakken- Geeis'. wordt met ingang van 1 Januari door middel van bindende voorschriften dat; 1. de lorten en salarissen van alle man nelijke werknemers van 23 jaar en ouder met 5 pet. worden verhoogd, met een minimum van 2 per week; 2. de lonen, en salarissen van alle vrou welijke verknemers van 23 jaar en ouder eveneens met 5 pet. worden verhoogd. 3 de lonen van alle werknemers van 18 tot 23 jaar zodanig worden verhoogd, dat een geleidelijke aanpassing aan Je stijging van de lonen van de werknemer.» van 23 jaar en ouder wordt verkregen, 4. deze verhoging van 5 pet. ook za! gelden voor de kinderbijslag van het eer ste kind af, voor de uitkeringen van de noodwet ouderdomsvoorziening, de inva liditeitswet, de overbruggingsregeling en de sociale bijstandsregeling Verder voor de gezinstoeslag voor de overbruggings- en de sociale bijstandsregeling, voor de kinderbijslag voor de invaliditeitsrente- trekkers en voor.de tijdelijke uitkeringen krachtens ziekte- en ongevallenwet. In afwachting van een definitieve her ziening zal de loongrens voor de sociale verzekeringswetten op 4500 moeten worden gebracht. Tenslotte was het congres van oordeel, dat in verband met de verdere ontwik keling van het prijsniveau, mede als ge volg van de devaluatie, van maand tot maand overleg zal moeten worden ge pleegd tussen de overheid en de Stichting van Öe Arbeid over eventuele verder te nemen maatregelen met betrekking tot de subsidie- en loonpolitiek. Het ziek-zijn. als dat beter uitkomt, zit de mens van jongsaf in het bloed. Wan neer kinderen 's morgens klagen over een of andere pijn. fronsen de ouders wantrouwig het voorhoofd en vragen zich af de ouders zijn zelf ook jong ge weest of hun veelbelovende spruit soms „schoolziek" is. En die achterdocht herhaalt zich bij het optreden van onge steldheid bij proefwerk en examens op onderwijsinrichtingen en ook, als de jeugd precies zich niet lekker voelt bij gebeurtenissen en opdrachten, welke haar niet „lusten", die zij dus niet lekker vindt. Grote mensen zijn ten deze ook niet zuiver op de graat; reeds menig politicus was ziek bij een stemming, welke hem zwaar op de maag lag. En er zijn heel wat ministers en andere functionarissen ook in verenigingen en organisaties af getreden wegens „gezondheidsredenen", terwijl de dokter toch niets aan het ge val verdiende. Tijdens de dictaturen in Duitsland en Rusland c.s. deed men «op medisch ge bied een nieuwe uitvinding. Wanneer n.l- de machthebbers bepaalde leidende personen te weinig „leid"-zaam achten, i.e. omdat zij blijk geven van te gezond ver stand, krijgen de hoogsten in den lande plotseling een doktoraie knobbel en zien zij zo, dat die leidende personen lijdend aus ziek, zijn. Welke ziekte dan voor de slachtoffers veelal verre van gezond blijkt. Nu zou weer de premier van Oost- Duitsland Grotewohl onder de wol ge kropen zijn. Over de aard van zijn ziekte gaan allerlei boze praatjes. Wat daar al lemaal van waar is, wie zal het zeggen? Op de waarheid kan men immers „De Waarheid" allerminst naslaan. De Russen betonen zich zeer bezorgd voor de patiënt, doch menigeen meent, dat dit voor Grotewohl. die blijkbaar te groot is geworden, een ongezonde be langstelling zal blijken te zijn. Er gaan geruchten om van de boosaardigste maar te zwijgen dat de zieke is aan geboden om zich wat verderop achter het ijzeren gordijn, en wel te Moskou, te laten verplegen. Doch de patiënt schijnt geen ijzervreter te zijn. Nu wordt ook inderdaad beweerd, dat „IJzeren Hein" wel niet op goede voet staat met de „ijzeren long", maar ongetwijfeld een naast familielid is van het „ijzeren gordijn"- En Grotewohl zou gezegd hebben, dat hij liever een beetje ziek bleef.... ANALYST ln Bulgarije zijn gisteren „verkiezin gen" gehouden voor een nieuwe natio nale vergadering van 239 leden- Tevens werden 14 provinciale raden gekozen, die tezamen 959 leden tellen. Er waren ongeveer 4.875.000 kiesgerechtigden. De candidaten behoorden allen tot het communistische vaderlandse front, dat Bulgarije sinds de oorlog heeft gere geerd. De verkiezingen droegen bij voorbaat al het karakter van een rode overwin- Het niet-officiële maar gezaghebben de jaarboek „Janes Fighting Ships" meldt, uit tot dusver als betrouwbaar bekend staande bron te hebben verno men, dat Rusland bezig is met de bouw van drie slagschepen van 35.000 ton, bewapend met langs radiografische weg bestuurde luchttorpedo's. Voorts wordt spoed gezet achter de bouw van een vloot van 1.000 onderzeeërs, w.o. een type met een grote actieradius en een hoge onderwatersnelheid. Voor zover bekend, beschikt Rusland op het ogenblik over slechts drie slag schepen, o-w. de 23.622 ton metende „Gi- ulio Caesare", die krachtens het vredes verdrag door Italië aan Rusland is afge staan. De onderzeevloot zou reeds 360 stuks tellen en volgens de plannen zo-u- den nog dit laar 100 nieuwe moeten wor den afgeleverd. De bouw van de 1000 onderzeeërs zou in 1952 voltooid moeten zijn en deze zou den als vólgt worden gestationeerd: 400 in het Verre Oosten, 300 in het Oost-Zee gebied en de overige in de Witte Zee en de Rode Zee. Tegen het einde van 1951 hoopt men 750 onderzeeboten in dienst te hebben. Een aantal daarvan zou in onderdelen naar Aziatische havens wor den vervoerd om daar in elkaar te wor den gezet. De drie nieuwe slagschepen zouden volgens „Janes" ongeveer 275'meter lang zijn; de grootste breedte zou circa 40 me ter bedragen en de diepgang ongeveer lts meter. De bewapening bestaat naar men meent uit negen 40 cm-kanonnen en omvat tevens installaties voor het af vuren van langs radiografische weg be stuurde luchttorpedo's en raketten. ning. Overal werd gevlagd. De uitslagen zouden pas Maandagavond bekend zijn, maar dank zij een of ander vernuftig „volks-democratisch"-systeem, kon men vannacht het resultaat van deze „ja of ja" stemming reeds onthullen. Geen mens zal aan een rode „overwin ning" getwijfeld hebben, maar dat deze zó groot zou zijn, dat had niemand dur ven verwachten! De rode candidaten anderen waren er niet! kregen 97 a 99 pet. van het totaal uitgebrachte stem men. En laat Sofia nu ook al hebben vastgesteld, dat de opkomst bijna 100 pet. was! Nu, een mooier verjaringsgeschenk had men voor Stalin werkelijk niet kunnen bedenken. Overigens zij opgemerkt, dat de „stemming" geheim was, maarde „telling" evenzeer.! betekenis van het H. Jaar, dat op de vooravond van het aanstaande Kerstfeest in Rome zal worden geopend. jj Onze H- Vader de Paus, zo schrijven tl. Jaar zij o.m- heeft de gelovigen van heel de j a wereld opgeroepen, in het komende jaar Op de laatste Zondag van de Aaventmeer ^an anders aandacht te besteden aan de geestelijke dingen en zo dit jaar te maken tot een heilig jaar- hebben de bisschoppen van Nederland in een gezamenlijk herderlijk schrijven de gelovigen met nadruk gewezen op de (Van onze weerkundige mede werker) De elementen zijn de laatste da gen weer héél erg te keer gegaan. De enorme daling van de barometer in het Noordzeegebied had Zaterdag de zoveelste korte, maar zware storm van het seizoen 'tot gevolg. Nadat het koude front van de de pressie was gepasseerd, waardoor de temperatuur van 10 a 12 gr. tot 6 a 7 gr. daalde, bereikte de wind snelheid haar hoogtepunt en wer den van de kust stoten van meer dan 100 km per uur gemeld. Dit is echter nog niets vergeleken bij wat zich tussen 5 en 8 km hoogte heeft afgespeeld; boven d-e Britse eilanden werden Zaterdag in dat niveau windsnelheden boven de 300 km per uur gemetenDaarbij dient men te bedenken, dat de wind in dit niveau zeer gelijkmatig waait, daar zijn geen rukwinden, zodat een vergelij king met de windstoten in de on derste lagen niet opgaat. Deze zeld zaam grote snelheden kunnen al leen maar met de gemiddelde wind snelheid van het aardoppervlak worden gemeten, dat belangrijk on der de 100 km. per uur is gebleven- Het verschil is ditmaal dus bijzon der groot geweest. Inmiddels is al een nieuwe de pressie op het weertoneel versche nen- Deze heeft de betoekklijk war me lucht opnieuw over ons land ge bracht, waardoor de temperatuur na een minimum van 3 a 4 gr. gis teravond in de loop van de nacht is gaan stijgen en aan het begin van de morgen 10 gr. bedroeg- Lang zal dit miniatuur-hittegolf je niet meer duren, omdat van de oceaan een hoeveelheid koude lucht nadert, die ons land morgen zal hebben overspoeld. Dan zijn er weer buien te verwachten, wellicht met hagel. Ook de wind zal dan enige zware uitschieters kunnen vertonen, maar dat. het zó erg zal wofden als Za terdag, leek vanmorgen gelukkig niet waarschijnlijk. „Ook in ons land," aldus de brief, „is een proces gaande van langzame ont kerstening, dat, als het niet eindelijk ge stuit wordt, moet leiden tot onverschillig heid en afval van velen. Zo is het in heel de wereld. In het midden van deze 20e eeuw heeft Z- H. de Paus een heilig jaar uitgeroepen; daarvan zal de leidende ge dachte zijn: jaar van de grote terugkeer; de intenties zijn door de H- Vader eigen handig als volgt omschreven: „Heiliging van de zielen door gebed en boete en onwankelbare trouw aan Christus en Zijn Kerk- Actie voor de vrede en be scherming van de H-H. Plaatsen Verde diging .van de Kerk tegen de hernieuwde aanvallen van Haar vijanden en verkrij gen van het ware geloof voor de dwalen- den. de ongelovigen en de godlozen. Ver werkelijking van dé sociale rcMvav. digheid en van de caritas ten gunste van de minderbedeelden en de behoeftigen" Met betrekking tot het gebed zeggen de bisschoppen: „De H. Vader vraagt van ons veelvuldige en actieve deelname aan het H- Misoffer, zoals de liturgische ver nieuwing die heeft, gebracht, maar ook het behoud van veel persoonlijk gebed, zoals wij dat van oudsher hebben ge leerd. De dagelijkse gebeden moeten on verkort worden gehandhaafd en het ge zinsgebed. speciaal het Rozcnkransgenect, nwt in erp worden hersteld: latpn de ouders eraan vasthouden, dat de kin deren doen, zoals zij hebben gedaan. En laten de parochiegeestelijken de gelovi gen dikwijls massaal verenigen in ge bedsstonden en bedetochten en daarbij de intenties van het H. Jaar uitdrukke lijk voorbehouden. Wij bevelen ook van harte aan de verschillende gebedlacties, die uitgaan van speciale verenigingen; laat Katholiek Nederland in al zijn scha keringen één biddend volk zijn, dat zich één weet met de gehele Kerk- Hoe meer er verenigd zijn in Jezus' Naam. des te krachtiger isde roep, die opstijgt naar de Hemel." God en het kwijnen van het geloof, is de naaste aanleiding van de huidige ram pen te zoeken in een schromelijk tekort aan rechtvaardigheid en in het falen van de christelijke liefde in het verleden. Tot de intenties van het H: Jaar be hoort dan ook de verwerkelijking van de sociale rechtvaardigheid en van het cari tatieve werk voor de minderbedeelden en de behoeftigen. „Dit -jaar nog hebben Wij u voorgehouden, wat de sociale rechtvaardigheid vraagt in ons land in deze tijd; Wij zijn diep getroffen door de weerklank, die dit woord bij u heeft ge vonden. Nooit ook hebben Wij tevergeefs een beroep gedaan op uwe liefdadigheid; de caritas bloeide in ons land in alle scha keringen van geestelijke en liehameliike barmhartigheid; nu onder Onze leiding in de verschillende Bisdommen begonnen Een oefensmaldeel van de Kon. Marine, bestaande uit het vliegkampschip „Karei Doorman", de kruiser „Jacob van Heems- kerek" en het fregat „Johan Maurits van Nassau", zal, gelijk wij reeds hebben ge meld, onder commando van de schout bij nacht J. Willinge binnenkort een reis maken naar de Ned. Antillen. Prins Bern hard zal op de „Karei Doorman" de reis meemaken- Op 29 December a.s. zullen de sche pen te Rotterdam samenkomen, waarna op 2 Januari de Prins met klein gevolg aan boord zal komen. Commandant Willinge zal tijdens de overtocht aan boord vertoeven van de Heemskerck. In de middag van 2 Januari zal het smaldeel zee kiezen. Half April keren de schepen naar Ne derland terug. is aan een aangepaste opzet van het Het gebed moet worden ondersteund sociaal-charitatieve werk, nu vertrouwen door boete en versterving- In de afge-j wijdat velen daarana zullen deelnemen lopen jaren hebben wij vee] offers moe-met inzet van hun hele persoon- En ten brengen; gemkkig diegenen, die op hidden wij vurig, dat God ons werk moge christelijke wijze van de nood een deugd zegenen en dat overal elders de recht- hebben gemaakt Nu de voorzieningen vaardigheid en de liefde tot volle be- ruime-r wo-rden. herinneren Wii weer aan win» moven komen de onthouding en de vasten, die de Kerk ter navolging van onze Goddelijke Mees- j Wanneer de Katholieken van heel ter van de oudste tijden af aan haar ge- wereld terugkeren tot God in gebed en lovigen heeft gevraagd- Wij zullen in het - ^?e,e el1 onwrikbare trouw aan Zijn komende jaar de bepalingen van de Vas- j ^erk. wanneer zij daarbij actief worden ten meer aanpassen aan ieders vermogen 'n werken van geloof, rechtvaardigheid en levensomstandigheden, zodat in tegen- en kjjfde. dan zijn inderdaad de voor stelling met vroeger büna iedereen zal I waarden aanwezig voor die andere m- kunnen vasten; maar dan moeten Wij *entle' die de H, Vader ons voorhoudt: ook van allen vrasren, dez? weg van christelijke versterving niet te ontwijken. Zo betreden wij de weg, die het uitverkoren volk en die de christen heid zo dikwijls is gegaan, wanneer ram men het volk bedreigden: dan zagen zij daarin Gods Hand en wisten zij door 'jidigp inkeer, gebed en boete Gods barm hartigheid te verwerven. Het schrijven verwijst dan naar de aan vallen, waaraan de Kerk in het Oosten van Europa, maar ook elders bloot staat en wekt dan bijzonder op van harte te bidden voor de vervolgers der Kerk: .Vader, vergeef het hun want zij Weten t wat zii doen." de vrede onder de volken en bizonder de bescherming van de H.H. Plaatsen. Als de christenen massaal de geest van kindschap Gods en onderlinge broeder schap beleven en daarbij vurig bidden om die vrede, die de wereld niet geven kan, dan zal God gedachten des vredes geven aan de leiders der volken; en het zal weer worden, zoals het zo dikwijls was in de geschiedenis der mensheid: om het gebed en de boete en de ijver van Zijn getrouwen, zal God de wereld sparen en de zondaren bekeren. De brief besluit met nogmaals een krachtigp om-iep om we°r te gaan leven "ilspns hot Vwqnfel'p Voor allpn moet Salvatore Giuliano, Italië's grootste ban diet, heeft tegenover een journalist ver klaard, van plan te zijn met een vals pas poort naar Ver. Staten te vluchten, om daar „enige fabrieken" te stichten. Hij zou dit doen, zodra zijn moeder uit de gevangenis bevrijd is. Op Sicilië doen echter onbevestigde doch hardnekkige geruchten de ronde, dat Giuliano door het net van de politie geslipt is en Sicilië heeft verlaten. Terwiil de diPDSte oorzaak van zóveel het H Jaar worden een massale ontwa- verwarring gelegen is in het vergeten van king van, hetchristelijk, geweten." Een vliegtuig van de Sabena is gister avond nabij Parijs neergestort. Het toe stel was kort te voren van le Bourget opgestegen en had een bemanning van vier koppen aan boord en vier passagiers. Allen zijn gedood. De verwachting va nheden tot morgenavond luit: Langs de Waddenkust krachtige tot Stormachtige, elders krachtige en tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Vrij veel be- wotking met enflcele buien. Iets kouder- Dinsdag 20 December: Zon pp i 8.45 uur, onder 16.30 uur; maan op 10.09 uur, onder 16.36 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1