Nieuws uit STAD en OMTREK Zo zal liet medezeggenschap werken LAATSTE BERICHTEN DERDE STAATSGREEP IN SYRIË HET RODE VUUR VAN AZIE Angst in de steden van W.-Java UI Rotterdamse kunstenaars exposeren in Schiedam Geen wassen neusdeze samenwerking Geschenken voor Stalin mmm Nieuw militair bewind ingesteld Krachtige taal van Sungkono bracht opluchting museum PATER J. v. WEZEL SÏC.J. NAAR CANADA MAANDAG 19 DECEMBER 1949 PAGINA 2 AUTORIJSCHOOL WALDO VOOR DE JONGE ARBEIDERS Want ik verkondig V een grote blijdschap SCHRIK VAN DE ONDER WERELD MET PENSIOEN VOORZITSTER K. A. V. GING HEEN HAVEN JEUGD STELT EEN GOEDE DAAD DE ZWERVERS—EXCELSIOR 3—2 Taak en bevoegdheden NATIONALE PLUIMVEE TENTOONSTELLING L. A. M. VINCENT OVERLEDEN H. VADER ONTHULT PIUS XI-MONUMENT HkÉ - - -«-• Zaterdag werd bij Wilton-Fijenoord de „Diemsterdijk" van de H. A. L. te water gelaten. Door de storm liep het schip tegen de andere oever op. Tien sleepboten trokken uit om 't gevaarte in bedwang te krijgen. BIRMA ERKENT HET BURGERLIJKE STAND IN RUIM GEVALLEN EEN KANSELBOODSCHAP IN SURABAJA Goede kern Opluchting De boven aangehaalde woorden van kolonel Sungkono hebben wel opluchting gebracht in Surabaja. Men is er zich van bewust, dat het in Oost-Java, in en om de grote steden vooral, uitzonderlijk slecht gaat, terwijl het elders op Java uitzonderlijk goed is gegaan en nog gaat. En men denkt aan Solo, waar enige maanden geleden nauwelijks anders dan brandstichtingen en schietpartijen sche nen te geschieden en waar nu orde op zaken is gesteld. En ook aan Sukabumi, uit welks omgeving tal van berichten kwamen, die aan „Wild West" herinner den en waar thans een redelijke samen werking is bereikt tussen planters en TNI. Men weet, dat de Darul Islam een schrikbewind uitoefent in sommige delen van West-Java, men herinnert zich, dat in hst parlement van Pasundan zelfs is gezegd, dat tienduizend strijders van de Dural Islam voor de poorten van Tasik- malaja wachten op het ogenblik, dat de Nederlandse troepen er weg zullen zijn, en dat in verband daarmee de vraag is gesteld of de regering paraat is in deze Men kent de lichtzijden, die vertrou wen in de toekomst rechtvaardigen. Men luistert ook naar de bezadigde woorden van Hatta en de krachtige taal van Sungkono. Men kent de keerzijden, men herinnert zich de slachting, welke de Dural Islam aanrichtte in het Cheribonse het massagraf in Malang, de aanslag op kolonel Breemouwer te Semarang. Geen exodus Zielzorger van Nederlandse emigranten Naar wij vernemen is pater J. van We zel S.C.J. door de algemene overste van zijn congiegatie te Rome, aangewezen om in danada de zielzorg op zich te ne men van de vele Nederlandse emigran ten, die zich in de provincies Brit» Co- lumbia, Alberta. Saskatchewan en Mani toba hebben gevestigd. Naar wij verne men zal pater Van Wezel 6 Januari a s. uit Rotterdam vertrekken, met het m.». „Noordam van de Holland-Amerika Lijn. LIJK VAN ONTVOERD MEISJE GEVONDEN VOORZITTER VAN DE REDDERS GEHULDIGD OVERLEVENDEN „DOROS" AAN WAL Door de Organisaties van Overheids personeel is reeds geruime tijd geleden verzocht te bevorderen, dat voor de amb tenaren dezer gemeente medezeggen schap bij de verschillende takken van dienst tot stand zou komen. De besprekingen met de besturen der organisaties over een met betrekking daartoe door B. en W. ontworpen ver ordening verkeerden in een vergevorderd stadium, toen het Centraal Bureau in zake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegen heden te 's Graver.hage. van welk Bu reau onze gemeente lid is, ons berichtte, dat het een „reglement medezeggen schap" zou ontwerpen, en dit. na behan deling in het „Centraal Overleg" aan de aangesloten gemeenten zou toezenden. Toen B. en W. bleek, dat dit ook de al gehele instemming van de personeelsor ganisaties had. zijn de hiervoor bedoelde besprekingen uitgesteld. Bedoeld ontwerp-reglement is thans verschenen. Het heeft in het college een punt van ernstige bespreking uitge maakt Daarna heeft behandeling in de Raadscommissie voor Algemene Perso neelsaangelegenheden en in de Commis sie voor Georganiseerd Overleg plaats gevonden. In laatstgenoemde commissie werd de aandacht gevestigd in artikel 5 van be doeld oi.twerp, waarin is geregeld, dat, indien een medezeggenschapscommissie is' ingesteld, elke organisatie, die ten minste 10 pet. van het personeel, doch niet minder dan 4 ambtenaren bij de tak van dienst -tot haar leden telt, jaarlijks twee ambtenaren als leden en twee amb tenaren als plaatsvervangende leden van de oommissie aanwijst De vrees werd daarby uitgesproken, dat. indien dit per centage zou worden gehandhaafd, bij de vorming van medezeggenschapscommis sies bij kleine bedrijven, organisaties, die wel in de Commissie voor Georganiseerd Overleg zijn vertegenwoordigd, van ver tegenwoordiging in de medezeggen schapscommissies zouden worden uitge sloten. Daarom werd met aandrang ver zocht het percentage van 10 terug te brengen tot 5. Dit verzoek komt B. en W. niet onre deliik voor. Het door het Centraal Bureau ontwor pen Reglement is voor B en W. overi gens aanvaardbaar en zij hebben dit re glement dan ook, met inachtneming van bovenvermelde wijziging, verwerkt in een Verordening „Reglement Medezeg genschap". Wij laten enkele van de voornaamste gedeelten hieruit volgen. B. en W. kunnen, nadat aan zekere organisaties gelegenheid is gegeven ter zake haar gevoelen te doen kennen, voor een tak van dienst een medezeggen schapscommissie instellen. B en W. stellen 'n medezeggenschaps commissie in voor elke tak van dienst, waarbij ten minste vijf en twintig ambte naren. werkzaam zijn, indien één of meer organisaties, die elk ten minste tien pro cent van hét personeel, doch niet, min der dan vier ambtenaren, bij deze tak van dienst tot haar leden tellen, daartoe een schriftelijk verzoek bij B. en W. in dienen Samenstelling zer onderwerpen tussen de voorzitter en de meerderheid van de leden der com missie geen overeenstemming wordt be reikt, doet de voorzitter daarvan mede deling aan B. en W Indien dit onderwerp de dienstvoor- waarden betreft, nemen B. en W terzake een beslissing. In spoedeisende gevallen kan het hoofd van de tak van dienst een voorlopige voorziening treffen. Van deze voorziening doet hij onverwijld medede ling aan de medezeggenschapscommissie en aan B. en W. Het hoofd van de tak van dienst doet in de vergadering mededeling van al'e belangrijke aangelegenheden, die zich bij de tak van dienst voordoen Hij kan de leden der commissie gele genheid geven hun gevoelen te doen ken nen omtrent deze aangelegenheden. De medezeggenschapscommissie verga dert in de regel eenmaal in de twee maanden. De vergaderingen zijn niet openbaar. De leden der commissie kunnen zich in daarvoor in aanmerking komende geval len ter beoordeling van de voorzitter door één of meer deskundigen doen bij staan. De voorzitter kan omtrent het in de vergadering behandelde en omtrent de inhoud van stukken, die aan cfe commis sie zijn overgelegd, geheimhouding oo ieggen. Deze wordt in acht genomen tot dat de voorzitter haar opheft. B. en W, kunnen voor twee of meer takken van dienst gezamenlijk een mede zeggenschapscommissie instellen B. en W. wijzen dan als voorzitter aan het hoofd van een der takken van dienst, waarvoor de medezeggenschapscommissie is ingesteld. De kerncommissie B en W. kunnen voor één of meer on derdelen van een tak van dienst een kerncommissie instellen. Indien voor een tak van dienst een me dezeggenschapscommissie is ingesteld, kan deze commissie aan B. en W. voor stellen. een besluit als bedoeld in het eer ste lid te nemen. Indien een kerncommissie is ingesteld, wijst elke organisatie, die ambtenaren bij het onderdeel of de onderdelen van dé tak van dienst tot haar leden telt. telkens voor twee jaren één ambtenaar als lid en één ambtenaar als plaatsver vangend lid van de commissie aan De voorzitter -van de kerncommissie en diens plaatsvervanger, alsmede de secre taris van de kerncommissie, worden aan gewezen door het hoofd van de tak van dienst. De kerncommissie beraadslaagt over onderwerpen, uitsluitend betreffende de werkwijze van de dienstvoorwaarden bij het onderdeel of de onderdelen van de tak van dienst. INSTRUCTEURS-DIPLOMA K.N.A.C iROERSVEST SCHIEDAM Bijna tweeduizend jaar geleden klon ken dfe woorden boven Bethlehem's vei- den En ze werden gesproken tot arbei ders als wij, tot de herders. Het zal altijd cmze trots en onze glorie blijven, dat de geboorte van de Verlosser het eerst werd bekend gemaakt aan .arbeiders en dat Christus' Voedstervader 'n arbeider was, en een goeie! En toen dat Kind in de .kribbe man ge worden was en Zijn zending op aarde ging vervullen, koos Hij zich arbeiders tot gezellen en helpers. Christus had steeds een bijzondere voorliefde voor de mensen, die in harde arbeid hun brood moeten verdienen. Maar hoe staat het met de liefde van de arbeiders voor Christus? Wat doen de jonge arbeiders om Hem hun liefdé 'e tonen? Vrienden, het is zo'n schimmetje, wat wij doen. Kijkt toch eens om je heen in de fabriek, op kantoor. En.... kijkt De heer H- Hoekstra, brigadier van de Schiedamse recherche, is, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, met pensioen gegaan. Zaterdagmor gen nam het politiecorps afscheid van deze schrik van de Schiedamse onder vyereld. Hoekstra was een scherpzinnig man. Hij kleedde zijn verhoren steeds zo onontkoombaar in, dat de zware jongens, als zij iets op hun kerfstok hadden, zekei door de mand vielen Het was dan ook geen wonder, dat de man ,die oorspronkelijk in civiele dienst op verschillende lijndiensten had gevaren, bij zijn overkomst naar de Schiedamse politie in 1919 snel promotie maakte' Zaterdagmorgen spraken de Commis saris, de heer J. H. v. Veen, de hoofdin specteur J. Kloezeman en zijn onmiddel lijke chef, de inspecteur der recherche H Willems van Beveren hem toe. Zij maak ten gewag van zijn grote verdiensten voor het corps en van de aangenaine samen werking, welke ook door zijn persoon onder de rechercheurs steeds is mogelijk geweest- Ter herinnering aan.de prach tige staat van dienst, werd hem', namens het corpf, een zilveren sigarettenkoker met inscriptie overhandigd. Op zeer korte termijn is aan de Katho lieke Arbeiders Vrouwen de voorzitster, Mevr. v d. Hoek ontvallen. Vandaag reeds is zij naar Zeeland, haar toekomstige woon-provincie vertrokken. Voor de jonge K. A. V- is dit een zware klap, omdat de voorzitster, naast haar werk voor haar gezin tijd wist te vinden, om de vereniging te leiden. Zij was van het begin van de oprichting ook lid van het Dames-zangkoor. De dankbaarheid onder de leden van de K. A. V. is zeer groot en dus is de teleurstelling over dit vertrek een zware klap. Wie als buitenstaander de Kerststallen- tentoonstelling in het Parochiehuis aan de Lange Haven gisteren is gaan bekij ken. zal in de verste verte niet hebben kunnen vermoeden, waaraan deze kleu rige stalletjes eigenlijk hun ontstaan te danken hebben. Toen de. jongste Verken- ners van de St. Hubertusgroep na hel zomerkamp zonder leiders kwamen ie zitten, werd als voorlopige activiteit mat de vervaardiging van kerststallen voor arme gezinnen begonnen,. Enige leiders van de vrije clubs hielpen de jongens spontaan met deskundige adviezen en lei ding. De ambitie van de verkenners deed de rest. Het resultaat mocht dan gisteren ook gezien worden. Twaalf gezinnen kunnen verblijd worden mét een goede kerststal, die de betekenis van het' Kerstfeest in de huiselijke kring dieper zal laten door dringen. Al met al kan men op een ge slaagde actie teruzien. Maar nog-steeds is 'er niemand gevon den; die de leiding over deze verkenners op zich wil nemen. Zou het niet prachtig zijn. als dit probleem, waar pater Martin al lange tijd mee' zit, nu opgelost zou worden? De jongens hebben het met deze goede daad wel verdiend. Rest ons nog te vermelden, dat degene, die lot no. 61 in zijn bezit heeft de verlote stal af kan halen op Hoogstraat 71. Indien een medezeggenschapscommis sie is ingesteld wijst elke organisatie, die ten minste vijf procent van het perso neel, doch niet minder dan vier ambte naren bij de tak van dienst tot haar leden telt, jaarlijks twee ambtenaren als leden en twee ambtenaren als plaatsvervan gende leden van de commissie aan. Leden of plaatsvervangende leden van de medezeggenschapscommissie kunnen zijn zij. die op 1 Januari van het jaar van aanwijzing de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en bij de tak van dien-.t gedurende ten minste een jaar in dienst betrekking werkzaam zijn. Voorzitter van de medezeggenschaps commissie is het hoofd van de tak van d:enst; plaatsvervangend voorzitter is hij. dié het hbofd van de tak van dienst als zódanig pleegt te vervangen De voorzitter wijst een ambtenaar bn de tak van dienst aan als-secretaris van de medezeggenschapscommissie. 1. De samenstelling van de medezeg genschapscommissie behoeft de goedkeu ring van B. en W. 2. De voorzitter kan, mdien hu de sa menstelling van de commissie, uit een oogpunt van doelmatige vertegenwoor diging van het personeel, onbevredigend acht. daarvan mededeling doen aan B en W 3. B. en W. kunnen, nadat aan de be treffende organisaties gelegenheid ,s ge geven terzake haar gevoelen te doen ken nen, de in artikel 5 bedoelde ,orf!a"ls!!" ties in de gelegenheid stellen, haar aan wijzing te herzien. 1. De medezeggenschapscommissie be raadslaagt over alle onderwerpen betref fende de werkwijze van en de dienst voorwaarden bij de tak van dienst, voor vover deze behoren tot de bevoegdheid van het hoofd van de tak van dienst Indien bij de behandeling van een de zer onderwerpen tussen de voorzitter en de meerderheid van de leden der com missie overeenstemming werd bereikt, neemt het hoofd van de tak van dienst dienovereenkomstig een beslissing. Indien bij de behandeling van een de- eens naar jezelf! Waar blijft nou die christelijke geest, die vurige liefde, die ons, als katholieke jonge kerels, lede maten van Christus' Mystiek Lichaam moet bezielen? Als er ergens voor een overtuiging uitgekomen wordt, in een schaftlokaal, op een kantoor of in een cantine. dan is het in negen van de tien gevallen géén katholiek, die dat doet. Te laf? Angst, om voor „vrome neet" uitge maakt te worden? Misschien Maar zeer zeker in veel gevallen ook onkunde. Onwetendheid in de meest es sentiële dingen van ons H. Gelóóf, om nog maar te zwijgen over liturgie. Kerk geschiedenis en al die dingen En er heerst onder ons een volslagen gebrek aan interesse om iets meer aan de weet te komen. Vrienden, het is de treurige waarheid.... de meesten van ons hebben geen levend geloof meer. En dan wordt er allerwegen geklaagd in de geest van „Zo'n H Mis zegt me niks", „Ik voel er niet voor". Dat is ook geen wonder! Als je de Kerk beschouwt als een in stelling, die je plichten oplegt, die je geld uit je zak trommelt, jadan voel je daar op den duur niet veel voor. Maar ons Geloof is geen last. het is een geluk- En hoe beter we ons H. Geloof kennen, hoe meer we dat geluk ondergaan. Waar ik op neer wilde komen is dit: Sinds een paar maanden houdt de Ka- jottersaalmoezenier pater van Moorsel. praatavonden waar hij eerst een bepaaid geloofspunt belicht en vervolgens ieder de gelegenheid geeft om voor de dag te komen met de dingen die hem dwars zitten of die hem niet duidelijk zijn. Morgenavond houdt hij weer zo'n avond in de „Harmonie" aan de Nieuwstraat. Vanaf acht uur wacht hij daar ook op jou, in de hoop dat ook jij een jonge vent zult blijken te zijn, die er genoeg van heeft om in een sleur te leven. Die een strijdbaar katholiek wil z.fn! P. P. Zaterdag 24 Dec. a.s. om 2 uur zal Mr J- W. Peek, de burgemeester van Schie dam.. een tentoonstelling openen van de Vereniging Nieuw Leven in de Koop mansbeurs.- Deze tentoonstelling zal de grootste zijn, welke ooit op dit gebied in Schiedam gehouden werd, want niet alleen provinciale, ook nationale inzen dingen zullen op deze tentoonstelling het puik van het pluimvee, de konijnen en de duiven bijeen brengen. De tentoonstelling is Zaterdag van 210, op Eerste Kerstdag van 112—10 en op Tweede Kerstdag op dezelfde tijd ge opend Gisteren, Zondag 18 December, is te zijnen huize, Tielman Oemstraat 3, over leden de heer L- A. M .Vincent, mede directeur van de N-V. Gebr-, Vincent Verwarmingsmaatschappij. De heer Vincent was 62 jaar. Reeds enkele jaren was zijn gezondheid pré cair, doordat hij een zeer sterke licha melijke terugslag ondervond van zijn gijzelaarschap. Tezamen met tal van an dere vooraanstaande Schiedammers werd hii in 1942 naar St. Michels Gestel in gij zeling gevoerd. Dit pakte daar zijn ge zondheid reeds zodanig aan, dat hij na betrekkelijk korte tijd weer naar huis gezonden werd. Vlak na de oorlog deed de ziekte een eerste aanval op zijn ge stel. Hoewel hij daarna nog actief bleef deelnemen aan het werk van de N-V-, miste men zijn oude energie. Ongeveer twee maanden geleden trof hem een nieuwe aanval, die hem geen gelegenheid bood weer op te staan. De Plechtige Uitvaart vindt plaats Woensdag a s- 21 December om 10 uur in de St. Liduinakerk. Bij het opmaken van een voetbalver slag moet men niet in herhalingen val len. Wij verwijzen daarom in verband met de geluksfactor, alsmede de gemiste kansen naar de verslagen van vorige wedstrijden. Ook ditmaal heeft „Vrouwe Fortuna" Excelsior niet op haar uitwed strijd vergezeld. Nauwelijks was de bal aan het rollen gebracht of al wat voor de Zwervers, voélde, huiverde toen de bal enige tijd voor het open doel zweet- de, doch het blééf bij een bedreiging. Ge steund door de wind bleven de aanvallen elkaar opvolgen, het resultaat kwam ech ter pas na een ha^ uur spelen, toen een aardig opgezette aanval door G. v. Har- melen werd afgewerkt met een wel ge richt, strak schot 01. De vreugde was van korte duur. De Zwervers wisten met medewerking van de paal de stand weer gelijk te maken (1i) en zo bleef het tot aan de rust Na de rust ontwikkelden de Zwervers een aantrekkelijk spel. doch het werd voor de goal te kort gehouden, waar door het doelpunten voorkomen kon worden. Na een kwartier wist de links- binnen van de Zwervers met een goed, schot zijn club de leiding te bezorgen en toen even later de Schiedamse achter hoede niet resoluut genoeg ingreep, werd de stand op 3—1 gebracht. Gelukkig gin gen onze stadgenoten niet by de pakken neerzitten er. met een doortastende voor hoede zouden meerdere doelpunten zeker gevolgd zijn. Toen enige minuten voor het einde de achterhoede van de Zwer vers een bal slordig op hun keeper te rugspeelde wist Vlhgman handig gebruik van deze fout te maken en verkleinde de achterstand (3--—2). Met het traditio neel geworden verschil van één doel punt, kwam ook het einde van deze wed strijd Als Stalin alle geschenken, die hij ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag van zijn kameraden uit alle landen krijgt, zelf gebruiken moet, dan mag hij wel 300 jaar worden! Nu, dat moet hem niet erg moei lijk vallen, want de Prawda vergeleek hem gisteren nog met de zon. Van de Milanese communisten krijgt hij een motorfiets. Van de Deense 'n fraa' boek, „De problemen van het Leninisme" Zeer leerzame lectuur, ook voor Stalin. Alleen is 't jammer, dat hij 't boek zelf geschreven heeft. Mao Tse Toeng, de Chinese communis tenleider, bracht vijftien wagonladingen geschenken mee, om. historische- en kunstvoorwerpen, alles vreselijk kost baar, maar voor Mao Tse Toeng toch weer niet zo erg kostbaar, want hij vond" ze in de Pekingse paleizen en musea. Uit Duitsland krijgt hij o.m. locomotie ven en een planetarium De Duitse kame- raadskes zenden hem ëen kostbare hand- gesmeden pijp uit de zestiende eeuw. want ze weten, dat wat voor Churchill 'n sigaar, voor Stalin 'n pijp is Hoewel ze het natuurlijk niet wagen, een vergelij king tussen de Britse oorlogsophitser en de vredesapostel van het Kremlin te ma ken. Oost-Berlijn zal de grote verkeers weg Frankfurter Allee omdopen in Sta lin Allee en Praag krijgt een standbeeld van Stalin, dat dertig meter hoog wordt. Uit Tsjechoslowakije komen pantoffels, een ivoorkleurige auto, een vliegtuig en twee witte paarden. Frankrijk zendt sok ken, bezems, zeep, 'n electrische brood rooster en 'n racefiets. Waarvoor die laatste dient, is niet geheel duidelijk. Het Kremlin is per slot niet zó groot, dat men het niet belopen kan. Ook krijgt Stalin 'n (monster Frans uranium, verge zeld van de belofte, dat „het uranium van deze mijn nooit tegen de Sovjet-Unie ge bruikt zal worden". Ten slotte ijgt „de grootste man en geleerde van deze tijd" (we citeerden de „Prawda") uit Dresden twee menselijke figuren van glas, die modellen van alle delen van het menselijk lichaam bevat ten. Een ingebouwde gramofoon geeft een lezing over de menselijke anatomie. Z. H. de Paus heeft Zondagavond in de Vaticaanse basiliek het gedenkteken voor Paus Pius XI onthuld. De plechtigheid werd slechts bijgewoond door de aarts bisschoppen van Bologna, Turijn, Florence en Rio de Janeiro, door de curie-kardina len de leden van het diplomatiek corps, de neef van Pius XI, graaf Franco Ratti, alsmede door afvaardigingen uit Milaan, waar de afgestorven paus aartsbisschop was en uit diens geboortestad Disio. In antwoord op een toespraak van kar dinaal Nasalli Rocca, de eerste van de nog in leven zijnde kardinalen, die door Pius XI werden gecreëerd, sprak de H. Vader een rede uit. waarin hij hulde bracht aan zijn voorganger, „wiens lering, voorbeeld en werken het waardigste monument van zijn menselijke grootheid zyn, dat onver gankelijk is". Voor de tweede en laatste maal werd gisteren in de vier Romeinse basilieken St. Pieter, St. Maria Maggiore, St. Jan van Lateran'en en St. Paulus buiten de muren de pauselijke bul voor het H. Jaar voorgelezen. Dit betekende het ein de van de formele voorbereidingen voor de opening van het H. Jaar op Kerstavond. y" De derde staatsgreep in Syrië in 9 maanden tijd werd hedenmorgen uit Damascus gemeld. Kolonel Adib Sjisjiklï, lid van de staf van hét Arabische be vrijdingsleger, heeft met geweld de macht „overgenomen" van Sami Ifen- navi de opperbevelhebber van het le ger, 'die op 14 Augustus van dit jaar het regiem in Syrië onder Husni el Zaïm omver wierp. Deza de toenmalige op perbevelhebber, laatste had op 30 Maart van dit jaar zichzelf tot dictator geproclameerd en een militair bewind ingesteld. Volgens radio-Damascus hadden Hen- nawi met zijn gezellen met vreemde mogendheden gecomplotteerd „ten na dele van Syrië's onafhankelijkheid". Kolonel Sjisjiklï zou aldus radio- Damascus de politieke aangelegenhe den aan 's lands „legale vertegenwoordi gers" overlaten. Het leger zou in deze zaken niet tussenbeide komen, maar slechts waakzaam zijn. Kolonel Sjisjikli werd algemeen beschouwd als een begun- den van de positie der nationalisten op het vaste land en de enorme verliezen, RODE REGIEM IN CHINA 1 au Hfi-tegpring daIgntstf» w«4wn crelecjon In Tiel is de 56ste Finse schooi in ons land gereed gekomen- De Finse gezant, de heer A- Ivalo, heeft gis'eren het uit 8 lokalen bestaande schoolgebouw ge opend, Birma heeft als eerste Met-communis tisch land de regering van communis tisch China erkent. Spoedig zullen di plomatieke vertegenwoordigers worden uitgewisseld. De nationalistische rege ring heeft alle diplomatieke betrekkin gen met Birma verbroken. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Zaterdag alle Ameri kaanse schepen formeel gewaarschuwd, dat de geblokkeerde communistische ha ven Sjanghai een gevaarlijke zóne is, die door alle Amerikaanse schepen gemeden moet worden. De nationalistische regering heeft aangekondigd, dat met ingang van 21 December in communistische Chinese havens van Vingkow in Noord-China tot Tienpai bij Kwantoeng mijnen gelegd zul len worden Alle schepen van vreemde nationaliteit wordt geadviseerd vóór 20 December uit de communistische havens te vertrekken. A. P. heeft van betrouwbare zijde ver nomen, dat Yen Hsi-Shen is afgetreden als premier van het nationalistische en- j na, als gevolg van het snelle slechter wor- heeft. Indien dit ontslag aanvaard wordt, zal naar men verwacht een grootscheepse re geringsreorganisatie ter verkrijging van Amerikaanse steun het gevolg zijn. Onrust in Bangkok De rode successen in China heb ben in Bangkok (Siam) onrust ver oorzaakt, Er circuleerden geruchten over een op handen zijnde communistische staatsgreep en de Siamese strijdkrachten zouden bij dit complot betrokken zijn. Siam heeft een Chinese minderheid van vier millioen personen. In de Chinese wijk van Bangkok, waar 300.000 Chinezen wonen, werd gisteren gepatrouilleerd. Zaterdagavond waren door politie en troepen versperringen aangebracht op de wegen, die Bangkok met het vliegveld en de voornaamste mi litaire zönes verbinden. Politieke en militaire leider» betwij felen ernstig of Siam op de duur de druk van een Chinese „vijfde colonne" zal kunnen weerstaan. GEBOREN: Cornells M., z. v. J. A. Sala en P. M. v. d. Klundert; Augustinus, z. v. H. de Ruiter en J. de Jonge; Krijn, z. v. P. v. Halewijn en M. v. d. Leeden; Machteld H.. d. y. J N Brouwer en J Maas. OVERLEDEN: M. J. C. Meijer 73 i„ vr. v. A. Kruining; G. A. Roodbol, 82 j., weduwe van D. v. Os. De 40-jarige arbeider B, G. uit Rotter dam, verloor Zaterdag tijdens het schoon spuiten van een ruim in het motor-tank schip „Esso" uit Rotterdam, het even wicht. Hij viel van een hoogte van lVs meter op de bodem van het schip. Met enkele gekneusde ribben- is hij in het ziekenhuis opgenomen. (Van onze correspondent in Indonesië). BATAVIA, December. .OjfcuP KFRSTTFNTOONSTELLING 1 gebaseerd op de eigen verworvenheden jYEiixo x x-cu. 1 err niet op (je maniertjes van anderen. Zaterdagmiddag heeft de heer C H. Schwagermann, inafwezigheid van ®lke vertegenwoordiging van het Schiedamse Gemeentebestuur, als conservator van het Stedelijk Museum een Kersttentoon stelling geopend. Hij deed dit met een korte openings toespraak, waarin hij erop wees, dat de schilderkunst in haar geschiedenis zelden zo gecompliceerd en gevarieerd is ge weest, als de laatste 50 jaar. Al is er voor de kunsthistoricus wel enige lijn en enige verklaring te vinden: voor de beschouwer is het een eindeloze reeks elkaar bestrijdende scholen. Nieuwe rich tingen roepen direct haar tegenstellingen op en worden vaak onmiddellijk uitge schakeld door verder gaande opvattin gen. Vaak zal men daarom op een tentoon stelling van moderne schilders horen: „Dat doet aan die denken", of „Het lijkt op het werk van die". Voor de moderne schilder geldt echter, nat hij zichzelf moet zijn Hij moet de moed hebben eenzaam te zijn, want op de toppen is het altijd eenzaamheid. De tentoonstelling van werken van le den van de Rotterdamse Kunstenaars sociëteit is al evenmin een eenheid, als welke andere groeps-expositie ook Zij doet het verlangen opkomen naar een eerlyker kunst, naar de weergave van de belevenissen in het eigen innerlijk, Invlqeden van de grote meesters zijn m ac kunst aiyjd belangrijk en ontontkoom- baar geweest, maar het gaat erom, of wij die invloeden, naar onze eigen persoon lijkheid weten te verwerken en er zo het geheel eigen karakter aan weten to geven. De geschiedenis leert, dat alleen waar de heeft, wat een eigen weg vond. De I7e eeuwse school is zo groot, omdat de Ita liaanse invloeden zo geheel en al Hol lands verwerkt zijn. De Hollandse karak tertrek is vroeger altijd bij uitstek ge weest het „zichzelf zijn en blijven". Er is moed voor nodig te midden van de op dringerigheid van alle stromingen dit de vies te handhaven, maar het is de heilige plicht van de kunstenaars. De heer Schwagermann hoopte, dat de leidin" van het Museum Boymans spoedig zal overgaan tot het herstel van de tra ditie. om in de Kersttijd aan de schil ders van eigen stad de gelegenheid te ge ven te exposeren. Amsterdam gaf hierin dit jaar het goede voorbeeld. Namens de Rotterdamse Kunstenaars sociëteit, dankte de heer Groen, de voor zitter. in enkele woorden deheer Schwa germann voor de gelegenheid, welke hy tot expositie geboden had. I'll, herdacht met een kort woörd het overleden lid, de heer Cornelis v. d. Linden een kunste naar en mense die niet gemakkelijk ver geten zal worden door zijn collega's. De heer Schade van Westrum omlijstte 1 op het orgel deze opening. In een onafgebroken stroom zijn de iaatste weken berichten over terreur en onveiligheid, over roof en moord uit Oost-Java binnengekomen. Niet alleen uit afgelegen desa's tegen de heuvels van het moeilijk toegankelijke bergland, dat een ideale schuilplaats is voor gangsters: eigenlijk bijna uitsluitend uit de grote steden. Uit Surabaja, tweede stad van Indonesië, en uit Making, waarvan ds vooroorlogse naam „De tuin van Java een schrijnende klank heeft gekregen. Deze berichten brachten een gevoel van onbehaaglijkheid eerst, zij verbijs terden later, zij hebben tenslotte angst gebracht in de harten van vele burgers in de beide steden. „Gods woord zegt, dat angst een teken is van innerlijke ar moede, een teken van geestelyke nood hebben Zondag 4 December de dominees van Surabaja voorgelezen uit een kan- selboodschap van de Kerkeraad van pro testantse gemeenten. „Daarom is het de taak van de Kerk om allen, die door een panische angst zijn bezeten, te wijzen op datgene, wat het woord van God tegen over de angst stelt". Woorden ter bemoediging. Woorden van Godsvertrouwen. Zij 2ün wel nodig voor velen in Surabaja, waar het er de schijn van heeft, dat de betjak voerders de dienst uitmaken 1), waar fabrieken worden geplunderd, voetgangers worden gemolesteerd en grote en kleine diefstal len zozeer aan de orde van de dag zijn, dat zelfs de plaatselijke bladen alleen nog maar de aantallen noemen. Zij zijn wellicht nog meer nodig voor velen in Malang, waar in 't bijzonder de vondst van 'n vers massagraf, dat de lijken be vatte van in de laatste maanden ver moorde burgers, onder wie Europeanen waren, beroering bracht. Maar men denke toch vooral niet, dat er nu wanhoop zop zijn in de grote ste den van Obst-Java. Het mag dan waar zijn/dat in de ochtenduren en in een niet zo afgelegen straat een aanslag is ge pleegd op een Nederlands soldaat in Ma- lang, men moet het niet wagen des avonds in de soos te verschijnen zonder das en 'met opgestroopte mouwen Dat U niet netjes. „Geen stijl", zegt men bier. De tijd van het pionieren ls voorbij. En het kan heel goed zijn, dat er te Surabaja op een dag drie berovingen met geweld zijn gepleegd, enkele grote diefstallen zijn gerapporteerd en een trein is over vallen. Diezelfde dag is Sinterklaas op luisterrijke wijze in de krokodillenstad ontvangen, begroet door de generaal en de burgemeester. En hij kreeg borrels met een rietje, wegens zijn baard. Daar denkt men nog wel aan in Surabaja. En dit is styl. Het Nationaal comité van voorberei ding, dat de overdracht van de souverei- niteit voorbereidt, heeft in zyn eerste communiqué meegedeeld van mening te zijn, dat het vraagstuk der veiligheid een van de dringendste aangele genheden vormt. Het heeft voorts mee gedeeld, dat naar zijn mening in de pe riode voorafgaand aan de souvereini- teitioverdraeht, de verantwoordelijkheid voor aangelegenheden de veiligheid be treffende behoort te berusten bij één persoon, die aan het comité verantwoor delijk zal zijn. En het koos daartoe de sultan van Djogja. Een goede keus mag men wel zeggen. Hamengkobuwono IX was de verantwoordelijke man voor de orde en de rust in Djogjakarta, toen de residentie van die naam in Juli van dit Jaar aan de republiek werd overgedra gen. En er waren orde en rust in Djogja. Zij zijn er nog. Het comité liet er ook verder geen gras over groeien. De republikeinse mili taire gouverneur van Oost-Java kwam naar Batavia. „Ik heb een taak", ver klaarde hij na dit bezoek, „het brengen van rust en orde en veiligheid in Oost Java. Rust en orde en veiligheid, met al leen bestemd voor de Indonesische bevol king, maar voor allen. Dit is mijn eerste en belangrijkste taak en daaraan zal ik mijn krachten wijden". En in antwoord op een desbetreffende vraag zei hij: Als het nodig is, zal ik hard slaan, maar ik geloot, dat het wel zal meevallen. Intussen hadden vele organisaties in Oost-Java, o.m. de gemeenteraad van thans het hoofdkwartier van de A-divi- sie is. De manschappen van deze divisie zullen nog slechts gasten zijn en alleen op verzoek van de RIS en met goedkeu ring van de Nederlandse regering ter handhaving van rust en orde kunnen op treden. Hier en daar in de grote steden op Java klinkt in de namiddag het bronzen geluid van een gong uit een Europees huis. „Vendutie", de vanouds gebruike lijke maniei om bekend te maken, dat men zijn huisraad wenst te verkopen. De bewoners van die huizen hebben hun koffers gepakt. Zij hebben geen vertrou wen in de toekomst. Zii repatriëren. Maar in December vertrekken 4.300 mensen naar Nederland en dat is zeke geen exodus. En in de alang alang op de weg van Kemajoran naar Bataviastad staan grote stiger van de partij van de linkervleugel: Baath, welke zware verliezen heeft gele den bij de verkiezingen van de vorige maand. De stad Damascus is vanochtend door militairen bezet. Het gebouw van de generale staf is omsingeld. Het radio station staat onder militaire contrdle. In de sraten wordt geschoten. Kolonel Adib Sjisjikli heeft vanochtend via radio Damascus een communiqué uit gezonden, waarin wordt gezegd, dat het legefhhet hef in handen heeft genomen om net cotnplot, dat Hennawi en een zwager van deze tegen de veiligheid van het leger en van het republikeins regiem hadden gesmeed, te doen mislukken. In welingelichte kringen ls men van oordeel, dat het ingrijpen van het leger een gevolg is van de stemming van Zaterdag j.l. in de constituerenden ver gadering tengunsté van een syrisch- Iraakse bondsstaat. De leider van het beweerde complot, generaal Sami Hennawi, is aangehou den, evenals zijn zwager Assad Talas, secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken. De residentie van president Haghem Atassi en de ministeriële gebouwen zyn eveneens door soldaten omsingeld. Op het vliegveld van Mezze mogen geen vlieg tuigen opstijgen ol landen. Pater Van Wezel. Zeeuw van geboor te. was van 1936 t0t 1939 werkzaam als tweede aalmoezenier bij het Rotterdams Apostolaat ter Zee „Stella Maris". Op 1 Nov. 1939 werd hij tot directeur van het tehuis en tot haven-aalmoezenier benoebd. Tot medio 1943 hegft hij daar zijn zegenrijk werk verricht, toen werd hij in Nijmegen door de Duitsers gevan gen genomen. Drie maanden zat Pater Van Wezel tussen de celmuren in Nijme gen. Scheveningen en Utrecht, daarna werd hij vrijgelaten. De verdere oorlogsjaren was hij belast met de geestelijke verzorging van een kamp-gemeenschap op de Veluwe. Op 4 October 1944 werd bij „Stella Maris" een opvolger voor hem benoemd. Na de bevrijding kreeg Pater Van Wezel de opdracht om de geestelijke belangen te behartigen van alle katholieke in kam. pen bijeengebrachte politieke delin quenten. In deze functie was hij tot zeer kort nog werkzaam. Het tegenwoordige adres van Pater Van Wezel is: Fred. Hendrikplein 25 te s-Gravenhage.' Surabaja, aangedrongen op overdracht 1 borden, die trots verkondigen, welke fa- aan de TNI, welke zij nodig oordeelder brieken daar zullen verrijzen. Neder om rust en orde te herstellen en te hand haven, Duizend man van de TNI worden nu tegen half December verwacht. Het hoofdkwartier zal vermoedelijk worden gevestigd in het gemeentehuis, waar landse namen, zonder uitzondering. 1), Betjaks zijn drlewielige fietsen, die als eenmanstaxi's dienst doen. In de gro te steden zijn er enige duizenden. De „Nation Beige" meldt, dat men het lijkje van het vier weken geleden door een fietser te Borgerhout ontvoerde meisje (van het feit der ontvoering heb ben wij destijds melding gemaakt) uit een vaart te Brecht, bij Antwerpen, heeft opgehaald. Uit een eerste onderzoek zou gebleken zijn, dat het kind gewurM werd alvorens het in het kanaal terecht was gekomen. In Den Helder is Zaterdagavond de voorzitter van de reddersverenigin£ „Moed, Volharding en Zelfopoffering", Jan van 40 jaar bestuurslid en 25 Jaar voorzitter is, in bijzijn van vele vooraanstaande personen uit Den Helder en alle leden gehuldigd. De 73- jarige Jubilaris heeft 20 reddingen ver- ™c„hLeiï werd m 1909 en 1910 onderschei- bronzen en zilveren reddings- medaille van H M. de Koningin- De tankboot „Williamsburg" is giste ren in Westville in de staat New Yersey aangekomen met vijf overlevenden van het Nederlandse motorschip „Doros". J.l. Maandag deed zich ter hoogte van Miami aan boord van de „Doroa" een ontploffing voor. De vijf overlevenden werden door de ..Willlamshrug" „n boord genomen na ongeveer 60 uui in een reddingboot te hebben rondgedre ven. Naar bericht wordt bevinden zich de overlevenden allen in goede welstand. Van de zijde der Fokkerfabrieken wordt eveneens het gerucht tegengesproken al» zouden zij de „Havilland Comet" en de „Havilland Ghost"-straalmotoren in li centie gaan bouwen. De directie ontkent dat besprekingen te dien aanzien zijn ge voerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2