Alleen 't kabinet verantwoordelijk voor de nieuwe koers Nieuw Indonesië OP GANG £,K.V.P. lucht haar hart over het e§3» sr ssrw Nogmaals „De Emmaüsgangers De ZwarfeVos R Tussen steunen en heenzenden der regering een derde mogelijkheid: dulden Indonesische vraagstuk Er zijn kan$en op een redelijke uitkomst Politieke verbinding tussen Indonesië en Nederland absoluut noodzakelijk Sukarno zwoer op de Koran Mr. Van Schaik weer thuis Jean de Coen geeft de strijd niet op Kwart millioen Nederlanders tekende Communistische splinterpartij in W.-Dnitsland ADIO programma MAANDAG 19 DECEMBER 1919 PAGINA - Twaalf jaar geleden, in de gelukkige jaren, dat ik mij als hoog leraar aan de wetenschap kon wyden, heb ik in Tilburg colleges gegeven, welke kort d&arna in een boekje werden gebundeld. In dat geschrift heb ik toen reeds dezelfde theorie verdedigd, welke ik in Februari van dit jaar heb laten gelden bij het laten voort bestaan van dit kabinet. Ik heb toen reeds betoogd, dat men niet steeds mag concluderen tot verantwoordelijkheid voor het latere beleid, als een minderheid zich op het kritieke ogenblik niet in staat acht zijn opvattingen tot gelding te brengen. Tussen het kabinet steunen en het kabinet wegsturen, zo ging prof. Romme voort, moet daar zijn de derde mogelijkheid, name lijk dat men het kabinet duldt. Tóen in Februari hebben wij ons gedistancieerd van dit kabinet wij spraken toen van een barst in het vertrouwen waarin toch onze beste ministers zitting hadden. Maar de V.V.D. verklaarde toen, dat zij geen aan leiding zag voor een barst in het vertrouwen, de I .v.d.A. zag de heer Sassen zelfs niet ongaarne heengaan, de C.H.U. bleef het kabinet steunen en dus kon de K.V.P. het kabinet alleen naar huis sturen met behulp van de A.R. en de communisten. Maar, aldus prof. Romme, dan zouden wü nog verder van huis zyn geweest. PROF. ROMME: ....ik heb met de keuze geworsteld. Partijpolitiek? Mr. Loeff deed het liever zonder Unie Goede voorlichting ontbrak Een kleine schermutseling De kwestie der minderheden In zijn rede had prof. Romme met Kansen op redelijke uitkomst Waarom deze vergadering niet eerder? Vier kabinetsformateurs aangewezen Geen moeilijkheden ontdekt ZEEP- EN WASMIDDELEN INDUSTRIE Grote stijging productie en verbruik sinds 1946 BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Door C. B. Booth. Voor Ambon, Timor en Minahassa Prof. Romme voor de Partijraad tr i.l.-.-l.I.n.'J Aar moest worden voor maatschappelijke VerantwooraelijKtieia aer krachten, om aan die nieuwe vormgeving K.V.P--ff actie Dit was feitelijk het duidelijke ant- nadere inhoud te geven, zo stelde hij zich nu weer op een even reëel en posi- un ---- - tief standpunt, dat men nu niet mokkend woord, dat prof. Romme gakon blijven neerzitten, maar constructief zeer aan de leden^ ais moest gaan meewerken met het oog ge richt op de toekomst. Daarvoor vroeg spr. zich af, welke wegen en welke middelen geëigend wa ren, om ginds voorlichting te geven, voor al aan onze jongens, van wie zulke grote offers zijn gevraagd en die dit nu meest- tal niet begrijpen. De depressie onder hen achtte hij niet gerechtvaardigd- _Want er zijn kansen op een redelijke uitkomst minister Stikker had dat in de Kamer met een brief var., vooraan staande industriëlen aangetoond - en dat was dan aan het optreden van onze soldaten alsmede aan de tweede politi ële actie te danken. Want juist toén werd een gewapende opstand allerwegen voor' KVP Zaterdag in Utrecht bijeen, a s wel aan de helr Oud, die bij het lndo- iw-sië-debat in de Tweede Kamer M' afwHzen van de verantwoordelijkheid door pref- Romme voor het inslaan van deze weg had bestreden. Prof. Romme had m Febnmri ver klaard wel verantwoordelukheid te wil len aanvaarden voor het afwandelen van deze weg, niet voor het inslaan er van. En de heer Oud had Uit POlUieke motieven gepoogd, die volle veï hnu_ «lelijkheid voor het geheel op de schou ders van de KVP schuiven- Daarom dit antwoord van de .fractieleider, dat wij nog liever die dag m de Kamer zou den hebben gehoord- Op deze verantwoordelijkheid gmg Prof. Romme in een uitvoerig betoog bader in. Hij ging daarbij uit van dege dachte, dat de uitkomsten van^ min 5^ritóh°vari hadvwmj es-tel d- En dat rele overeenkomst. In de coördinatie van in verhand met de kennis, die wij over oom ,1, .tii/u het nrof Romme én voor i het buitenlands bpIri<l, in bet sluiten van; en weer van elkaar hebben, machtige regering- Wat de overeenkomsten alleen na wederzijds i motoren zijn in de goede richting." ivvt.n. totr^nmin is overleg, alle bepalingen, welke niet zon der betekenis waren- Tenslotte verweerde prof. Romme zich tegen het verwijt, dat hier partij-politiek zou zijn bedreven in de slechte zin van het woord. Hij noemde dit verwijt be lachelijk en kwaadaardig- Immers én Beel èn Sassen en de ministers, die zit ten bleven in het kabinet, namen liever een zakelijk conflict, dan hun mening prijs te geven. En spr. legde er tenslotte de nadruk op, dat de fractie niet andera mocht handelen, dat er steeds het eer lijke streven was geweest, om bij een hechte verbinding Indonesië dezelfde vrijheid exi souvereinit-eit te geven, die onszelf zo lief zijn. Op dit punt konden wij niet anders handelen. De ontvoogding van Indonesië moést na de tweede wereldoorlog een fleit worden, dat sitond voor ons Katho- li/ken vast. Dit moést het einde worden van de kolonisatie, dat wisten wij en wij hebben nooit voet gégeven aan welke poging ook, om hieraan te ontkomen. Prof. Romme eindigde aldus: „De zekerheid van verworven souve- hiervan tooh is afgeweken, maar de heer Romme ontkende, dat zulks is ge schied ten aanzien van de Uniegedach. te. De Unie is een zaak van het pro gram en het zou vreemd zijn, dit pro. gramima te aanvaarden en de dag daar na bezwaar tegen de Unie te hebben. In het algemeen scheen men toen van mening te zijn. dat die Unie een goede staatkundige eis en richtlijn was. Het grootste bezwaar van mr. Loeff was juist, dat de fractie vasthield aan die Unie, zoals in het rapport van het Centrum voor Staatkundige vonning was voorgesteld en waartegen hij van meet af aan heeft geageerd. Zijn be zwaren heeft hij te bevoegder plaatse bij de K.V.P. kenbaar gemaakt, maar er is nooit meer een woord op gerea geerd- „U bent toch in het partijbe stuur gehoord", merkte partijvoorzit ter Andriessen op. „Het partijbestuur was nu eenmaal tegen uw idee". De fractie zou een geweldige troef in h."inden gehad hebben, meende de heer Loeff door de Unie te laten varen en meer concrete dingen te willen. Nu hebben we iets, zo zei hij, dat de naam Unie niet meer verdient, (geroep ,,zeer juist"). Dit is een zo veel lichter^ Unie, dat men van Indonesische zijde zegt, dat men haar wel van de lippen kan bla zen- Had men daarnaast maar iets an ders met meer ..hou-vast". Alles staat nog op losse schroeven. Misschien is er nog iets te bereiken door die veder, lichte Unie te laten vervallen en an dere zaken vaster en concreter te re gelen. Maar dit moet worden overge laten aan hen, die tot onderhandelen bevoegd zijn. Meent de heer Loeff waarlijk. zo vroeg prof. Romme, dat we zonder enige politieke verbinding %cor een enigszins duurzame toekomst meer zou den hebben bereikt? En hartstochtelijk riep prof. Rom me uit, dat hjj er vandaag nog van overtuigd is, dat zonder politieke ver binding Indonesië en Nederland in de eerste halve eeuw zouden uiteen vallen. Zonder politieke verbinding zou men hij de huidige wereldont wikkeling niet tot een behoorlijke economische samenwerking en vrij heid komen en op die grondslag heeft prof- Romme de resultaten van de RT.C. aanvaard en wil hij zijn eer lijke medewerking geven. Waarom ons niet beter voorgelicht? Een andere vraag, die telkens gesteld werd, ook ten opzichte van onze jon gens overzee en zij klonk navrant on der doodse stilte in de zaal toen wjj ze hoorden uit de mond van de vader van een gesneuvelde, die als het ware smeekte om een antwoord op het ,,w;arom?M. Kort en bondig. Welnu, prof Romme gaf het: Hun aanwezigheid en hun actie zijn nood zakelijke elementen geweest om te ko men tot een rechtsorde, waarbij Neder land niet van Indonesië en Indonesië niet van Nederland wordt afgesohre ven- Het was een noodzakelijk te ver vullen plicht om tot samenwerking te kunnen komen. Een kleine schermutseling deed zich voor tussen prof, Romme en de heer Schroder, toen deze vroeg of het juist is zoals „De Maasbode" en .,De Nieuwe Eeuw" schreven, dat 13 leden der fractie wel en 17 niet de heer Rom me wilden volgen in het afwijzen van de regeringspolitiek- „U hebt het wel tegengesproken, maaraldius de heer Schroder. Prof. Romme: „Ik spreek het weer tegen". Fel wees prof. Romme ook af de be wering van prof. Gerretson, dat Nieuw Guinea voor wat de sguvereiniteits- overdracht betreft gecedeerd is. Hij noemde het voor een Nederlander een schandaal zulks te zeggen. Het is tac tisch het enig juiste hier over de toe komst van Nieuw Guinea geen uit spraak te doen. Wel moeten we begrij pen dat ook deze aangelegenheid in het teken van zelfbeschikkingsrecht moet staan. De ambtenaren voor wier belangen de heer Vermeulen (voorheen secreta ris van de Kath. onderwijzersorganisa tie in Indonesië) opkwam, zullen we zenlijk vrije keuze hebben om al of niet over te gaan- Over de particuliere werknemers is overleg in de fractie gaande. Aan de 200.000 Indo-Europea nen moet evengoed aandacht geschon ken worden. De soldaten in Indonesië worden be handeld als soldaten van een wezenlijke Uniegenoot. opzet niet de kwestie der minderheden aangeroerd, gezien hetgeen hjj daar over in de Tweede Kamer had gezegd, maar hetgeen te verwachten viel, de Partijraad liet deze zaak niet onaan geroerd. Naar het gevoelen van prof. Romme is aan de belangen van die minder heden, wier verhoudingen hjj even min kent als zij zelf, niet te kort gedaan en de schade bjj het verwer pen van de resultaten van de R.T.C, zou groter geweest zijn dan de schade die men nu helaas aan bepaalde min derheden toebrengt- Ir. Orie luchtte zijn verontwaardigd hart over de houding van Engeland en de samenwerking met de P v d A, maar Engeland kunnen wij in de verdediging van West-Europa niet missen en de Tweede Kamer-fractie is van oordeel, dat het zeker niet op haar weg ligt de PvdA van zich af te stoten, wat ook niet bij het algemeen Nederlands wel zijn zou passen. De dank aan prof. Romme en de fractie van de heer Leesberg en het compliment van een „openhartige en magistrale rede", dat de heer Bouman presenteerde, waren pleisters op de schrijnende wonden, die de professor met menige andere opmerking werden toegebracht. Zijn rede zal met die hij in het par_ lement hield in brochurevorm verschy' nen. De heer Andriessen constateerde aan het slot dat de discussies het nut van deze vergadering hebben aangetoond, hetgeen z.i. zelfs de heer Loeff moest toegeven. Het Partijbestuur zal overwegen of het vormen van een commissie van voorlichting nog wenselijk is. bereid. De goede kansen zag prof. Rom- --initeit enerzijds en daarnaast het feit, me dan In de militaire missie, die naar dat 'n geografisch eiland in de tijd, waar- Indonesië zou gaan, in de financiee!-eco- j in wij leven, onmogelijk 'n politiek eiland nomische overeenkomst en !n de cultu- i kan zijn, deze twee realiteiten kunnen KVP "wilde; hT^et_berëikt. Vi».J crtzvl./"! bereikt*' wat de regering zich tot aan het j de geest en dikwijls ook naar de letter •t KVP-program delete, d.w.z-, dat ook ae regering 'n reële Unie wilde met n bui end eompetentieveld voor haar eigen ^RomThiet aftreden van minister Sassen verklaarde de regering in een oommuni- qué nog een® met nadruk, dat er geen Verschil was gerezen in het kabinet over destaatsr^htelijked°elstellin^n^ln2alce Indonesië; deze doelstelUngen handhaafd. Minister Van Maareeveen heeft dat later nog eens enkele malen herhaald En toch zijn de uitemdehJk Verkregen resultaten kwalijk in te pas een in de gestelde conoeptie, zo kwalijK, dat de regering in de M- v. A. bij het Wetsontwerp souvereiniteit® - overdracht moest verklaren, dat zij niet verwerke lijkt zag, hetgeen haar vóór de aanvang liter RTC voor ogen had gestaan. Prof. Romme wilde hierop nadruk kelijk wijzen, omdat 't dubbelhartigheid Zou zijn het verkregen resultaat nu plot seling voor te stellen als een succes. Het doel was dus niet bereikt, maar er was toch één belangrijk punt van verschil. Ue regering was n.l. verantwoordelijk Voor de richtlijnen, die zij ter nastreving van haar doel had gekozen. Hiervoor nam <le KVP dus geen verantwoordelijkheid on zich en hier wordt nu, aldus prof. Romme de fractie dubbelhartigheid ver weten, omdat zij enerzijds de regering niet n'aar huis zond en toch anderzijds geen verantwoordlelijkheid wilde aan vaarden voor de door de regering inge slagen weg. Hier had de KVP-fracMe te kiezen en voor mij, aldus prof. Romme, was dit een strikte gewetenszaak. Voor de regering was de gekozen weg de minst gevaarlijke en dat vooral in verband met het internationale as pect van deze zaak, voor mij was dit de andere weg- Maar ik heb nooit beweerd, zei prof. Romme, dat die andere weg onfeilbaar was. Ik heb met de keuze geworsteld, maar geen aarzeling overgehouden. Op 20 December 1948 hechtte de KVP- fractie haar goedkeuring aan de tweede politiële actie, waarin de overweging Was verdisconteerd dat er internationale reacties zouden volgen. Maar naar de mening der fracties was er tussen De cember en. Februari niiets zodanigs ge beurd, dat een verandering wettigde in die internationale rlcllUrJst van deze poli tiek. Het kabinet zaë hn echter anders en dit was 'dus alleen verantwoordelijk voor hot inslaan van Qte K>€n W Indien ik daarvoor die verantwoorde lijkheid op mij zou moeten "S1™21?1 Ik moeten verdwijnen uit de politiek- wij zijn verantwoordelijk, omdat WIJ de re gering lieten aanblijven, maar niet voor het inslaan van deze weg. En daarna kwam spr- dan tot het betoog der derde mogelijkheid het duldën waarvan wij in de aanvang gewaagden. Een ander punt was dat der centrale verantwoordelijkheid, waarover prof. Romme op het KVP-congres had gespro ken. Hij stelde hier nog eens eenvoudig het feit, dat hij als leider der fractie grotere verantwoordelijkheid droeg, wat men echter niet zó moest verstaan, dat de overige fractieleden slechts marionetten zouden zijn- Maar indien er sprake zou zijn van schuld in deze zaak, dan ben ik de hoofdschuldige. Dit was duidelijker geformuleerd, dan op het KVP-congres en aldus zullen velen dit ook beter kun nen aanvaarden. H na betoogde prof. Romme. dat hem dn- oewering, dat er niets uit de RTC te voorschijn was gekomen, schromelijk overdreven voorkwam. Er moge verschil zijn in waardering, maar men was een stemmig van mening, dat het verwerpen van de resultaten der RTC zou beteke nen het afschrijven van Indonesië voor Nederland en van Nederland voor Indo nesië .En juist zoals prof. Romme in de aanvang van zijn rede had betoogd, dat ln de politieke vormgeving nu een mijl paal wm bereikt en er nu plaats gemaakt (Van onze Utrechtse redacteur). Uit en ter na heeft de Partijraad van de K.V.P. de gehele Zaterdag in zijn buitengewone vergadering te Utrecht alles, wat met het Indonesi sche probleem samenhangt, ln het bij zonder de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie.^ besproken. Het werd vrij Iaat in de avond, omdat men het niet eens kon worden over het al dan niet aannemen van een resolutie, terwijl bovendien geen een_ stemmigheid bestond over de samen, vatting, die de partijvoorzitter, de heer J. W. Andriessen van twee In gediende resoluties gaf. Eéns was de Partijraad het er over. dat de resultaten der R T.C- niet vol. deden aan de verlangens van het Or. gentie-program 1946 'nóch aan die van het verkiezingsmanifest 1948. Een deel wan de vergadering, met name mr. Loeff en de heer Sybesma. zag de desbetreffende resolutie echter ook een verkapte goedkeuring van de houding der Kath. Tweede Kamer fractie en daar wilde het niet aan- Tenslotte wenste de Partijraad geen uitspraak in welke zin ook te doen, alvorens de Éérste Kamer-fractie haar houding heeft bepaald, hetgeen niet betekende, zoals de heer An driessen nadrukkelijk vaststelde, dat men per se geen uitspraak wilde maar, dat dit nu praematuur was. Wel had prof. Romme toen hij de de baters beantwoordde, zonder ook maar enigszins invloed te willen uitoefenen, op bet put van een uitspraak gewezen, omdat de K.V.P-, als de souvereini- teis-overdr;;cht binnen een week haar beslag heeft gekregen, ten aanzien van de Indonesië-politiek door de omstan digheden dan programmaloos is ge worcten- De soevereiniteitsoverdracht is immers niet een eindpunt, maar een beginpunt. Waarom is de Partijraad oók niet vóór de Tweede-Kamerdebatten bij een geroepen? Een vraag, die door meerderen gesteld werd- De heer H. N. Smits (Kieskring Den Helder) ging zo ver, dat hij. opkomend voor de „rechts positie van het program" de Kamer, afgevaardigden had willen binden aan een uitspraak van de Partijraad het ■jparlement van de K.V.P.". Als het gaat over een zaak, die nog hangende is, komen wij daarmee vol gens prof. Romme echter op een hel lend vlak en zelfs de schijn moet ver meden worden, dat men van de partij uit de afgevaardigden min of meer on. der politieke druk wil zetten. „Wij moeten zo goed mogelijk naar de ver wezenlijking van het program streven de heer P Schroder (Limiburg) wilde er een grafkrans op leggen maar men mag niet van de afgevaardigden eisen, dat zij zich daaraan te allen tijden en onder alle omstandigheden moeten houden". Prof. Romme, zag in het geheel van de politieke feiten ook geen reden, om de fractie de boodschap mee te geven, dat zü de vele andere hangende be langrijke vraagstukken tot oplossing moet brengen op de grondslag van Ur gentie- en Verkiezingsprogram. zoals Kieskring Den Helder in zijp resolutie deed. Bij interruptie merkte mr. Loeff (Rotterdam) op, toen prof. Romme diens fundamentele bezwaren tegen het beleid van de fractie bezwaren noem de tegen het partijprogram 1946, dat Omtrent de beëdiging van Sukarno als president van de Ver. Staten van Indo nesië, wordt nader nog gemeld, dat in de vroege morgen in de druilende re gen al duizenden mensen naar 't grote veld waren gestroomd voor de Kraton van de sultan. Even over half tien begaf Sukarno, in witte gabardine uniform, met gouden epauletten als tekenen der presidentiële waardigheid, zich met vaste tred langs de 3000 aanwezigen in de pendoppo, waar de plechtigheid geschied de, naar zijn plaats. Hij was vergezeld door Moh. Hatta en werd begroet door Moh. Roem, de voorzitter, en Anak Agung ,de vice-voorzitter van het comité van voorbereiding voor de souvereini- teitsoverdracht. Tevoren was door een afdeling republikeinse soldaten de rood witte vlag, die gebruikt was bij de pro clamatie van de republiek in 1945. in de pendoppo gebracht. Na de komst van Sukarno verhieven de aanwezigen zich van hun zetels om twee minuten stilte in acht te nemen voor de gevallenen. Voor de eedsafne ming door de president van het republi keinse hooggerechtshof, mr. Kusuma At- madja, Werden gebeden uit de Koran voorgelezen. Deze Koran werd gedurende de eedsaflegging boven Sukarno's hoofd gehouden. Na afloop der plechtigheid en het uit spreken van zijn rede, bracht president Sukarno een groet aan de vlag en inspec teerde. vervolgens de republikeinse troe pen. Gedurende de rit naar zijn paleis, werd hij door de menigte geestdriftig toegejuicht. President Sukarno bracht ook een be zoek aan het ereveld van gevallenen in de Indonesische revolutie. De kabinetsformatie Zaterdagavond begon het overleg met de vertegenwoordigers der deelstaten over de benoeming van de kabinetsfor mateurs. De meeste deelstaten adviseer den het driemanschap Hatta-Anak Agungde sultan van Djogja. De verte genwoordigers van Pasundan en Oost- Sumatra noemden echter verschillende Advertentie. Het begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar ais de eerste Rheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet nèèr, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eerste kopje thee - of zo maar met schoon water - wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuive rende organen, die al gAiw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uit bannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over de weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. namen. Zondag heeft het overleg tot re sultaat geleid. Met het genoemde drie manschap werd als formateur aangewe zen sultan Hamid II van Pontianak. Hat ta is aangewezen als premier. Sukarno heeft medegedeeld, dat hij vier in plaats van drie formateurs (zo als in de grondwet was aangegeven) be noemd had, ómdat hij „een feilloze over eenstemming wilde". Naar men ver wacht, zal het kabinet heden gekozen worden. „Ik kom beslist niet pessimistisch te rug", zei minister Van Schaik, toen hij Zondagmiddag uit Indonesië op Schip hol terugkeerde- „Bepaalde moeilijkhe den met betrekking tot de souvereini- teitsoverdracht heb ik niet kunnen ont dekken, al wil ik hiermede natuurlijk de mogelijkheid daarvan niet geheel uitslui ten". De minister zeide verder o.a. „dat er in Indonesië geen noemenswaardige on rust heerst. Ook van Indonesische zijde wordt alles gedaan om orde en rust te handhaven. De sultan van Djogja, die optreedt als beveiligings-coördinator en fnet wie de heer Van Schaik ook contact heeft gehad, besteedt hier veel aandacht aan. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft cijfers verstrekt over de zeep en was. en reinigingsmiddelen-industrie gedurende 1948 waaruit blijkt, dat de to tale productie 170-203 ton heeft bedragen. De waarde hiervan beliep 89.303.000. In 1947 en 1946 bedroeg de productie resp 134-090 en 88.325 ton met een waarde resp. van 71.317.000 en 47 006000. Hiervan bedroe de totale zeepproducite in 1948, 1947 en 1946 resp. 87.469, 70-480 en 45,161 on. De totale was- en reinigingsmiddelen productie (geen zeep) beliep 82.734, 63 610 en 43.164 ton. De waarde van deze hoe veelheden (zelfde volgorde) bedroeg 73.546.000, 57.389.000, 35 118.000. 15.757.000, 13-928.000 en 1.888.000 De waarde van het totaal veroruik aan oliën, vetten vetzuren, overige grond stoffen en hulpdiensten bedroeg 59.887.000 in 1948. 42.060.000 in 1947 en 22.704.000 in 1946. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft te Andijk (dekenaat Wervershoof) een nieuwe parochie opgericht met de titel van O. L. Vrouw Middelares van alle Genaden en tot pastoor van de nieu we parochie benoemd de weleerw. heer A .Hooyschuur, die kapelaan was te Wer vershoof. Jean De Coen heeft dezer dagen te Rot terdam voor een aantal Nederlandse en Belgische kunstkenners en rechtsgeleerden een uiteenzetting gegeven over een der door hem verzamelde bewijzen voor de echtheid van „De Emmaüsgangers". Voordat de heer De Coen het woord nam, vertelde de Rotterdamse kunstver zamelaar van Beuningen onder welke omstandigheden hij met de heer De Coen had kennis gemaakt. Hij verklaarde dat De Coen de stelling, die hij sedert 1946 heeft ingenomen, met betrekking tot de echtheid van de Emmaüsgangers en het Laatste Avondmaal nimmer heeft prijsge geven. Hij legde er tevens de nadruk op dat De Coen zijn onderzoek onder eigen verantwoordelijkheid en geheel onaf hankelijk heeft verricht. Hierna zette de heer De Coen uiteen, dat het argument van prof. Coremans, volgens hetwelk van het doek de „Emmaüsgangers" een stuk zou zijn afge sneden (het stuk waarnaar zo naarstig is gezocht in de villa van Van Meegeren te Nice) niet juist is en hij legde hiervoor een drietal bewijzen over. Deze bewijzen zullen worden bekend gemaakt in het rapport, dat over een tweetal maanden het licht zal zien. De heer Charles Meurice, directeur van een chemisch instituut te Brussel, gaf hierna een kort exposé over de chemische aspecten van de bewijsvoering van prof. Coremans. „Prof. Coremans baseert zich", aldus de heer Meurice om te verklaren dat de schil derijen met behulp van een phenol-hou- dend synthetisch hars zijn vervaardigd, voornamelijk op de drie volgende reacties: het bindmiddel biedt weerstand aan de inwerking van potas 29 procent; het geeft een gele verkleuring met ammoniak; en het geeft een blauw-violeitte verkleuring met zwavelzuur, dat een procent vaniline bevat. Ik heb kleine stukjes van het „Laatste Avondmaal", „De Emmaüsgangers" en „De zegening van Jacob" eveneens aan bovengenoemde proefnemingen onder worpen en heb dezelfde reacties ge kregen als prof Coremans. Anderzijds heb ik echter ook kleine monsters van werken van de school van Rembrandt, van de school van Rubens, van Hobbema, van een vrouwenportret van Fabricius gedateerd 1640, van een schilderij dat aan Vermeer wordt toegeschreven „De vrouw in het rood" en van een schilderij uit de 17e eeuw genaamd „Moeder en kind" aan een gelijksoortig onderzoek onderworpen. Hierbij bleek mij dat de reacties de zelfde waren als die welke door prof. Coremans worden beschreven. Hieruit mag geconcludeerd worden, aldus de heer Meurice, dat de scheikun dige resultaten waarop de deskundigen van het justitieel onderzoek in de zaak van MeegerenVermeer in hoofdzaak steunen om te verklaren, dat de „Emmaüs gangers" en het „Laatste Avondmaal" vals zijn, niet zo overtuigend zijn als men wel meent en een aanvullend onderzoek nood zakelijk, is. 35) Hij vindt het misschien practisch, zijn bezoekers eerst wat honger te laten krijgen, dacht Tommy. Eindelijk kwam de Lat achter de toonbank van daan geslenterd, schonk een glas water in en zette dat voor Tommy neer. Bestel maar geen ham of eieren, broertje, zei hij. De ham is op. Var kenslapjes dito. De rest voorradig, wees hü op de spijskaart, zoek maar uit! Geef me dan maar een portie corned beaf, zei Tommy. Uitstekend, antwoorde de Lat met een zucht van verlichting, om-dat hij n:ets te koken of te braden kreeg. Hi] schuifelde naar de keuken en kwam even later met het bestelde terug. Koffie? Ja, koffie, knikte Tommy, en als u even tijd hebj, graag een praatje. Hè? vroeg de Lat, meenend dat hij voor de gek gehouden werd. Ik ben op zoek naar een vreem deling, legde Tommy uit. Mogelijk dat hij hier bij u komt eten. M ssohien kent u hem wed, als ik vertel, dat hij de middelste vinger van zijn linker band mist. De Lat schudde het hoofd. Nee.... maar vanmorgen is er wel een man met een houten been hier komen ont bijten. En hij lachte luidruchtig om dit, zijn inziens, bar geestige antwoord. Maar uit een andere hoek kwam er toch hulp. Is hij som® een kerel met een vaalbleek gezicht en een bruine pet? vroeg een der aanwezigen, een men met hoge rubberlaarzen. Ja; dat kan wel. antwoordde Tom my omzichtig, had hü maar drie vin gers? Dat kan ik niet zo precies zeg gen, maar het is me wel opgevallen, dat er aan een van zijn handen iets vreemde was. Best mogelijk, dat hij een vinger miste. Welzeker, Joe, zei de andere man, ik heb hem zelf ook gezien.... zo'n teringachtige kerel met een bruine pet. Hier^ in Jond Bay onbekend. Bleek ge zicht. Ik heb hem bij Butler een schop zien kopen. Wat? riep Tommy uit, eep schop? Waarvoor kocht hij die schop?' Weet ik het, sproetneus, weet ik 't? Da's toch zo gek niet, dat iemand 'n schop koopt? D'r zijn zoveel lui die 'n schop kopen. D...dank uj stotterde Tommy, die van verbluftheid bijna niets meer kon zeggen. Zeker er waren zoveel mensen die drievingerige man voor de drommel met een schop doen? Wat moest een boef, die het ge munt had op cl ché's voor vals geld, met een schop uitvoeren? Gek was het! Tommy pijnigde zijn hersens tevergeefs om €en uitleg te vinden. De Lat trok zich achter de toonbank terug en hervatte zijn afgebroken ge sprek, dat, naar het bleek, over de 'krabbenvangst ging. Noch hij, noch een der anderen scheen belang te stel len in een bleke man met drie vingers, die een schop kocht. Tommy werkte zijn corned beaf haastig naar binnen, dronk zijn koffie op, die net smaakte of er loog in zat, betaalde en verliet het lokaal. Hij vend de zaak van Butler gemakkelijk. Het was een zaak in touw en ijzerwaren, scheepsbenodi'gd- heden en victualiën. Saul Butler was een man van ge^ wicht in Pond Bay; hij was de eigenaar- van de grootste werf; hij was de geld- sohie-ter van het dorp; hij was ree-der van een vissersvloot, die hü in handen had gekregen, omdat de scheepshy- potheken niet waren afgelost. Was Saul Butler dan net naar het circus? Geen denken aan! Hü zou me daar goed geld naar kwiaad geld gooien! Geld verspillen aan dergelijke onzin! Hij zat onder de houten luifel van zün zaak en schold op de gekken, die een circus bezochten niplaat® van te gaan vissen. De meeste lui waren hem geld di« een schop kochten, maar wat moestj schuldig. En au was het juist egn dag. dat de zwaardvissen aan de oppervlakte zaten om zich in het zonnetje te koes- sterenen zwaardvis bracht meer dan een dollar per pond op! In een dergelijke kwade bui. mop perend op de hele wereld en in het böjizonder op de luilakken van Pond Bay, die hun geld verdeden, trof Tom my Saul Butler aan, een smoezelige, baardige kerel van ruim vüf voet met een dikke bu k. Kunt' u me ook zeggen, waar ik ergens de zaak van Butler kan vinden? Die heb je al gevonden, gromde Saul Butler, wat heb je nodig? 'n Enkele inlichting, antwoordde Tommy vr endelijk. Nu brengen inlichtingen gewoonlijk weinig op en Butler werd niet graag lastig gevallen, als hü er niets aan ver diende. Geen tüd voor inlichtingen of antwoorden op zotte vragen) bromde hü- Doch Tommy was niet zo gauw uit het veld geslagen. Hü grinnikte ge- moedelük Missch en weet u nog, dat u gis teren aan- iemand een schop heeft ver kocht, niet waar? Die vraag klonk werkelijk nogal zot- Ik zou graag we ten, of die man bü toeval tegen u ver teld heeft, wat hü er mee doen moest. Het gezicht van Saul Butler werd roodpaars van woede. Hü dacht niet anders, of d e jongen, met zij-n brutale grijnslach, wilde hem voor de gek hou den. Naast hem stond een zak met aard- appélen; de man greep er een meit zün v In een vliegende storm verzamelde zich Zaterdagmiddag op het Voorhout te Den Haag een groot aantal sympathiserenden met de actie voor een werkelijk zelfbe schikkingsrecht voor Ambon, Timor ea de Minahassa. Op een vrachtwagen met de Neder landse driekleur getooid, die midden op het Voorhout stond, lagen op elkaar ge stapeld veertig zakken, kleinere uitga ven van de zakken, die de posterijen ge bruiken. In deze zakken bevonden zich de 238.179 brieven, die door Nederlan ders als gevolg van de oproep van de „minderheden" waren gericht aan de Sta- ten-Generaal. In deze brieven werd de Kamer verzocht een zodanige beslissing te nemen, dat voor een eventuele souve- reiniteitsoverdracht aan de eisen van da drie volken tot zelfbeschikkingsrecht zou worden voldaan. Tegen drie uur verscheen de h*er Pol- haupessy, die ook bij de vorige netogin.g het woord had gevoerd, op de verzamel plaats en na met luid handgeklap te zijn begroet, richtte hü het woord tot de toe hoorders, om zijn dank te betuigen aan de honderdduizenden Nederlanders, die op zulk een spontane wijze aan de oproep tot ondersteuning van de eis tot zelfbe schikkingsrecht hadden gereageerd. „Hoe ook de resultaten van de stem-' ming in de Eerste Kamer over enkele da gen mogen uitvallen", al-dus spr., „één ding is toch wel onomstotelijk vast ko- meri te staan, n.l., dat nagenoeg een kwart millioen Nederlandse mannen en vrouwen het bewijs hebben geleverd, dat, wat er ook moge gebeuren, de banden tussen het Nederlandse volk en de vol ken van Ambon, Timor en de Minahassa nooit zullen kunnen worden doorgesne den". Spreker was van mening, dat juist door deze actie is gebleken, dat, onge acht de politieke opvattingen, het rechts gevoel bij het Nederlandse volk een goed is, dat boven alles verheven blijft en hij hoopte, dat de leden der Eerste Kamer blijk zullen geven van hetzelfde hout ge- snéden te zijn en derhalve zullen tonen, dat zij een waarachtige vertegenwoordi ging van het volk zijn- Spreker besloot zijn rede met namens de volken van Am- bon, Timor en de Minahassa dank uit te brengen voor al datgene, wat het volk van Nederland voor deze volken deed. Hierna zette de stoet van circa 2000 demonstranten, voorafgegaan door de vrachtauto en de tamboers van het Na tionaal Jongeren Verbond, zich in bewe ging naar Het Binnenhof, waar aan de administrateur ter griffie van de Eerste Kamer, de heer J. Sipkes, het kwart mil lioen handtekeningen werd overgereikt. Leden en ex-leden van de Duitse communistische partij hebben gisteren in de Franse sector van Berlijn verga derd voor de stichting van een anti- Stalinistische „onafhankelijke arbei derspartij voor Duitsland". Ook commu nisten uit de Russische zone waren aanwezig. Tot voorzitter is gekozen Karl Heinz Scholz, die vóór Hitler's tüd een leidende funciie bekleedde in de toenmalige com munistische partij Duitsland. Een der op richters is een lid van de communistische fractie in de W-Duitse bondsdag. Van de züde der nieuwe party' ver wacht men, dat ongeveer 40 procent van de communisten in W.-Duitsland zich uit eindelijk zullen aansluiten. Nu de westelijke geallieerden het ver bod tot het vormen van partijen heeft in getrokken, gaat ook Arthur von Kem- nite, een Duitse diplomaat uit de tijd van Wilhelm II, zijn geluk beproeven. Hij heeft in West-BerRjn een nieuwe partij gesticht, genaamd „liga van nationale eenheid", welke een vrije Duitse staat wil herstellen, waar de mensenrechten geëerbiedigd zullen worden. Ook Müncheo is de geboorteplaats van een nieuwe politieke groepering. In da Sterneckerbrau, waar in 1920 de natio- naal-socialistische party werd opgenent, is een party gesticht, die zich „volks frontbeweging" noemt. Het bestuur wijst er met klem op, dat de partij niets uit staande heeft met de neo-fascisten of met de communisten. dikke hand beet en wierp hem met volle kraclht tegen Tommy's maag streek. Tommy greep met beide handen naar zün maag en de grynslach ver dween van zün gezicht. Zeg eens! schreeuwde hü woedend. Ik zal je. Saul Butler greep nog een aardap pel. Ruk uiti snauwde hy, ruk u"'t! Tommy had momenteel geen zin om te gaan vechten, omdat hij belangrijker dingen te doen had en dus trok hy zich terug. Hij heeft er vermoedelijk niet het minste benul van. waarom die drie- v nger die schop gekocht heeft, troostte hij zichzelf, Butler stapte onder zün, luifel vandaan, raapte de aardappel op en gooide hem in de zak terug. Geen onnodige verkwisting! was zyn stel regel en da-ar h eld hü zich aan. Tommy slenterde naar de volgende werf, een lange, in de haven uitge bouwde steiger, waar de vissersschuiten hun vangst konden uitladen. Hy zoch daarmee de tyd te doden, terwijl hii >p het telegrafische antwoord aan Baker, ville wachtte. Er was zo goed als n e- mand op die werf Een oude, grüze man was bezig met de motor van zijn schuit en in de verte zat een andere visser een kapot net te verstellen. Tegen half twee keerde Tommy terug naar het statiomdat tevens telegraafkantoor was.j (Wordt vervolgd). DINSDAG ZO DECEMBER. HILVERSUM II (416 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed: 7.30 Slui ting; 8.30 Nieuws: 8.40 Gram.; 9.00 Weerber.j 9.03 Gram.; 9.30 Waterst.; 9.35 Lichtbaken; 10.00 V. d. kinderen; 10.15 Gram.; 10.40 School radio; U.00 V. d. vrouw; 11.30 Dameskoor; 11.50 Causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert (12.34—12.33 Mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Promenade ork.14.00 Pianorecital; 14.30 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Ziekenlof; 16.00 V. d. zieken;' 16.30 Sluiting; 17.30 V. d. kinderen; 17.45 Omroepork. en solisten; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Amusementsork. en so liste; 19.00 Nieuws; 19.15 Actual.; 19.25 „Dit is leven", causerie; 19.40 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Radio Phllh. Ork. en solist; 20.50 „Katholiek overleg"; 21.15 Radio Philh. Ork. en solist; 22.00 Causerie over het H. Jaar; 22.10 Vlooi en piano; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM I (301,5 M.) 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.: 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.40 Radio ochtendblad;9.00 Weer- ber.; 9.03 Gram.; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 V. d. kinderen; 11.00 Alt en piano; 11.30 V. da zieken; 12.00 Zang en piano; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole ork.; 13.45 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.30 Gram.; 16.15 Muzikale causerie; 16.30 Sluiting; 17.30 Kinderkoor; 17.45 Rege- ringsuitz.18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 v. d. kinderen; 19.05 Toneelbeschouwing; 19.20 Faniare ork.; 19.40 „Paris vous parle"; 19.45 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Actual.: 20.15 Gevar. progr.; 21.30 Pop muziek; 21.50 Buitenl. overz.22.05 Accor- deonork.; 22.30 Pianoconc.; 23.00 Nieuws; 23.1» Reportage; 23.2524.00 Gramofoonmuziek. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws.; 7.05—7.30 gram.; 8.30 Eng. H S.: gram.; 8.50 „Lift up your hearts"; 8.55 weer; 9.00 VI. Br.: nws; 9.05 gram.; 10.00 Eng. L.P.: nws; 10.10 verz.pr.; 11.10 Sere- naders; 11.30 Sng. H.S.: Carroll Gibbons; 12.00 VI. Br.; operette- en opera-aria's; 12.30 weerber.; 12.32 ork. Georges Larue; 13.00 nws; 13.15 „Fantasie en sentiment"; 14.00 Beeth-ovenpr.; 15.00 Eng. H.S.: „Mu sic Hall"; 15.10 Garde Républicaine; 16.00 16.30 Eng. L.P.: Reg. King en ork.; 17.30 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br.: v. d. sold.; 18.30 VI. Br.; v. d. sold.; 19.00 nws; 19.30 Zwits. strijkens.; 19.50 Fr. Br.: act.; 20 00 VI. Br.: gram.; 21.15 omr.ork.; 21.45 act.; 22.00 nws: 22.15 jazzmuz.; 22,50 nws; 22.55 gram.;- 23.00 Eng. L.P.; nws; 23.15 „Topic for tonigh"t; 23.20 Sydney Thomp son Olde Tyme Dance Orch. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00—7.30 div.; 8.30 Fr. Br.: conc.; 9.00 kookpr. en kunst- overz,.;' 9.10 sympr.pr.; 10 00 div.. li 00 div.; 11.30 NWDR: gram: 12 00 Eng LP.: adio-ork v Bremen; 12 30 Eng H S.. ba riton en fluitrecltal; 13 00 Eng L P.: orgel; 13.30 Kerslpr. v. d. kinderen; 14.00 BBC Welsh Orch.; 15.00 div.; 15.4516.15 NWDR: lichte muz.; 17.30 Eng. L.P.: Ge- raldo; 18.00 Sandy Macpherson; 18.30 Ray Martin; 19.15 Jack Leon; 19.45 hoorsp.- 20.00 Béromunster: ork.ver. St. Gallen ni! m. v. Walter Gieseking; 21.15 Fr Br* piano; 21.30 div.; 22.00 Eng. H.S.: nws; 222.15 Fr. Br.; conc. v. viool en ork. v Khatchaturian; 22.55 nws; 23.00 div.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5