van Loonsverhoging is geoorloofd Compensatie van een gulden op 5 kolenprijzen Or Meer arbeid in den vreemde Millioen steun voor emigranten Mier jaar gevangenisstraf voor Albert Kuyle NEGEN AUTO'S in de KNOOP KERSTKIND ZEGEVIERT over solidariteitsmannetje Van Jeruzalem naar Bethlehem Weerbericht j RODE STRIJD tegen naastenliefde Anti-christelijke propaganda verboden J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE O U P E riste JAARGANG DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 No. 21114 Loongrens sociale voorzieningen tot 4500 gulden verhoogd In de laatste weken is, onder leiding van de secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, mr. drA. A. van Rhijn, tussen de Interdepartementale Loon- en Prijscommissie en de Stichting van de Arbeid uitvoerig overleg gepleegd over de te volgen loon politiek. Dit overleg heeft geleid tot een resultaat, waarmede de regering zich heeft verenigd. Bij het overleg bleek enerzijds, dat aan de hand van de thans beschikbare cijfers een stijging in de kosten van het levensonder houd moest worden geconstateerd, welke niet ver beneden 5 pet. blijft. Anderzijds werd vastgesteld, dat, gezien het niet sluiten van onze betalingsbalans en de noodzakelijkheid de uitvoer te ver groten, een loonsverhoging zonder meer de economische moeilijk heden van ons land zou verscherpen. Daarom iverd overeenstem ming bereikt op deze grondslag, dat wel een loonsverhoging zou worden toegestaan, maar dat tegelijk maatregelen tot verhoging dei- productie zouden moeten worden toegepast teneinde de toegestane loonsverhoging economisch verantwoord te doen zijn. Zonder voorafgaande toestemming van het college van rijksbemid delaars is het geoorloofd het in geld genoten inkomen van werk nemers van 23 jaar en ouder te verhogen tot maximaal 105% van het op 1 Januari 1950 voor hen rechtens geldende inkomen. Voor de mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder geldt hij toepassing van een loonsverhoging van 5% en bij een volledige werkweek een minimum-verhoging van f 2.-. In verband met het feit, dat Tiet de bedoeling van de regering is het kolen-subsidie af te schaffen, zal voor het lopende stookseizoen door de regering op nader aan te geven wijze een compensatie van f 1.- per persoon worden uitgekeerd. A Verder wordt aanbevolen de loongrens in verband met de sociale voorzieningen van f 3750 te verhogen tot f 4500. Hierover is echter nog nader overleg gaande met het ziekenfondswezen. Twaalf gewonden bij autobus-ongeluk Voertuig slipte en reed tegen bomen op '-.W-'i s Benzineblik viel om Vrouw van garagehouder verbrand EXTRA TREINEN TIJDENS DE KERSTDAGEN Personentrein op goederentrein gereden Talrijke gezinnen zullen eerlang moeten verhuizen Als een langgestrekt eiland ligt in het Noordzee kanaal tussen de spoorbrug en de Velserpont het laatste gedeelte van de grond, die moet worden weg gegraven voor de verbreding van het kanaal. Voorlopig alleen voor ongeschoolden Eén gewondevrij veel schade Het B. G. veroordeelde Albert vangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten en het bekleden van openbare functies voor het leven. OVERDRACHTSWET GETEKEND J ,,EEN GOKKIE 1 Zelfs champagne weigert Montgomery van het dienstertje aan de lunch in Olympia, Londen. Of ze niet wist, dat hij geheelonthouder is? Lichamelijk onvolwaardigen worden op straat gezet S K S de f» „Vrede op aardewordt een sovjet-leus Voor het eerst sedert jaren Kerstboodschap van de Koningin Stellendammers geëerd Medaille en geldsom voor familie der slachtoffers NEVELIG WEER Dynamiet onder bondsgebonw DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de ,,N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Op de rijksweg MeppelZwolle, in de gemeente Zwollerkerspel bij de be- gra.ifplaats „De Kranenburg", enige km. ten N.O. van Vwolle, is vanochtend om half negen een autobus geslipt en tegen een boom opgereden. Volgens de eerste berichten werden ongeveci twaalf passagiers gewond, onder wie verscheidene zware kwetsuren oplie pen. De bus eigendom van de Eerste Drenthse Stoomtrammij. «wam uit de richting Meppel en de chauffeur wil de een voor hem uitrijdende vrachtwa gen passeren- De vrachtwagen sloeg ech ter onverwacht linksaf, met het gevolg, dat de buschauffeur plotseling moest remmen. De bus slipte waarschijnlijk en reed met een zeer harde klap tegen de langs de weg staande bomen op. In de garage van de heer Sch. te Hengelo (O.) viel gisteren een blik ben zine om. Beducht voor het vlam vatten van de benzine, die uit het blik stroomde, reden de monteurs, die in de garage werkzaam waren, snel enige wagens naar buiten en namen daarna de vloeistof op. Toen zij dachten, dat geen gevaar meer aanwezig was, schoot plotseling een felle steekvlam omhoog, die in minder dan een ogenblik de garage in lichter laaie zette De monteurs konden zich ternauwernood redden, doch de echtgenote van de eige naar, mevr, S., die juist op dat moment in de garage was gekomen, werd door het vuur overrompeld en kwam in de vlammen om. De garage en de boven woning brandden uit. In verband met te verwachten druk reizigersvervoer tijdens de a.s. Kerst dagen is van Vrijdag 23 tot en met Dins dag 27 December een aantal extra treinen ingelegd, voornamelijk op de grote lijnen. Hedenochtend omstreeks zeven uur is te Marienberg (O.) een personentrein op dé achterste wagen van een buurtgoede- rentrein gereden. Drie goederenwagens werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het treinverkeer werd zjj het met enige vertraging normaal onderhouden. Het wordt de regering diepe ernst met de bevordering -van de emigratie. Want daartoe zullen we of we willen of niet op flinke schaal moeten overgaan, wil ons land niet diep gebukt raken onder de last van overbevolking. Als een van de maatregelen, waarmede zij de emigratie wil mogelijk en aantrekkelijk maken, vroeg zij op 12 dezer aan de Staten-Ge- neraal een bedrag van een millioen gul den. Hieruit zouden dan worden betaald de kosten van voorbereiding der plaat sing en een bijdrage ïn de overtochtskos- ten van ongeschoolde arbeiders naar Australië en. tevens éen tegemoetkoming in de kosten van gedemobiliseerde mili tairen, die van Indonesië rechtstreeks naar Australië of Niepw-Zeelapd willen emigreren. Tenslotte ook de kosten van garanties bij chartering van vliegtuigen voor het veïvoer van emigranten naar overzeese landen. De Tweede Kamer, welke nagenoeg algemeen met instemming van dit wets ontwerp had kennis genomen heeft het met' spoed in de afdelingen onderzocht. Gisteren verscheen haar voorlopig ver slag en de eigen dag reeds -was ook mi nister Joekes al daar met zijn Memorie van Antwoord. Voelden vele Kamerleden ervoor de steunregeling niet te beperken tot de ongeschoolden doch deze tot de meer- ontwikkelden uit te breiden, de minister wil hier voorlopig nog niet aan. Hij Het B. G. t? Utrecht deed vanochtend hebben gedaan, de Duitsers verheerlijkt, meent, d« dit ^hkelilk^oet woeden uitspraak in de zaak tegen Albert anti-Joodse propaganda gemaakt en h id algemeen De on<*e- Kuyle, tegen wie, zoals bekend, op 29 j aangespoord zou hebben om aan Duitselegenheid m het algemeen. De onBe September de procureur-fiscaal, mr. zijde tegen Rusland te strijden. verdediger, mr. Van Dal, legde toen de zeer streng te geschieden; ook voor Australië is dit het geval. Het ligt in de bedoeling, nu Austra lië en Nieuw-Zeeland hebben vastge steld. dat de Nederlanders goede emi granten zijn en deze landen tevens m staat zgn grote aantallen op te nemen, terwijl onzerzijds belangstelling be staat voor de mogelijkheden, die in die landen liggen, in het begin van het volgend jaar te onderhandelen over een definitieve vastlegging ook van de rechtspositie van de Nederlandse emi granten, opdat zoveel mogelijk wat praktisch reeds bereikt is direct gelijkstelling met Australiërs en Nieuw. Zeelanders wordt verkregen voor wat de sociale wetgeving in die landen betreft. Drabbe, twee jaar gevangenisstraf eiste, wegens het schrijven van artikelen, waarmee hij aan het gezag van de Ned. regering in Londen en aan de Engels- Amerikaanse oorlogvoering afbreuk zou verdediging neer, omdat hij zich door het hof in zijn taak gehandicapt voelde. De zaak werd uitgesteld tot 8 December, op welke dag mr. V. d. Putt een bril liant pleidooi hield en de proc.-fiscaal bij zijn eis van twee jaar bleef. Zijn I schoolden vormen de eerste groep, die ■werkloosheid heeft te duchten*Voor hen, in het bijzonder, wanneer zij minder ge schikt zijn om een geschoold beroep te leren, is het verantwoord te achten de aan hun emigratie verbonden belang rijke kosten voor zoveel nodig voor rijks rekening te nemen. Ten aanzien van de meer geschoolden, voor wie verminde ring van werkgelegenheid nog niet be staat of meer direct dreigt, die integen deel bij hun vertrek de werkgelegenheid Kuyle vanochtend tot 4 jaar ge- j voor de ongeschoolden nog beperken, acht 1 de minister een regeling, als hierbedoeld. Gisterenmiddag nog heeft H. M. de Koningin de wet op de over dracht van de souvereiniteit over Indonesië ondertekend. Later op de middag verscheen het staatsblad J 570, waarin de wet is afgekondigd. sociaal-economisch, noch financieel reeds aanvaardbaar. Voor de agrarische sector echter lig gen de zaken wel wat anders en daar zal men wellicht t.z.t, de thans ontworpen maatregel al dan niet in gewijzigde vorm ook voor de meer geschoolden moeten overwegen. De regering beraadt zich inderdaad over een algemene emigratie-politiek. Maar de minister heeft gemeend, nu :n Australië goede mogelijkheden, juist ook voor ongeschoolden, voor wie een tekort aan werkgelegenheid zich reeds aftekent, aanwezig waren en bovendien billijk scheepsvervoer, nl. een schip, dat voor het terugvoeren van troepen uit Indone sië vaart, beschikbaar was, van deze ge legenheid gebruik te moeten maken. Evenzeer als van de mogelijkheid om ge- demobiliseerden rechtstreeks van Indo nesië naar Nieuw-Zeeland en Australië te laten emigreren, zo dezen de wens daar toe kenbaar maken. Omtrent de emigratie naar Suriname en ook naar Nieuw-Guinea pleegt de mi nister overleg met zijn ambtgenoot van Overzeese gebiedsdelen. Zuid-Afrika niet van groot belang Ten aanzien van Zuid-Afrika zij op gemerkt, dat, hoewel de zekere overeen komst in cultuur ook uit een oogpunt van emigratie van betekenis kan zijn, dit land, voor wat betreft de werkgele genheid, niet van groot belang is. waar bij zowel de wisselende economische als politiek'e aspecten een belangrijke rol spelen. Bovendien wordt een minder aan trekkelijke kant van deze zaak gevormd door het feit, <iat Zuid-Afrika vrijwel al leen belangstelling voor geschoolden be zit. Bevolkingsvraagstuk De minister is van oordeel, dat de hui- p dige groei van de bevolking moet wor- I den gezien als uiting van de levenskracht van ons volk. De kinderbijslag heeft niet j ten doel deze groei te stimuleren, doch i strekt er mede toe de gevolgen daar- 1 van op sociaal verantwoorde wijze op te vangen. In de daar ontworpen opstelling zal inderdaad een belangrijk aantal personen van de mannelijke beroeps bevolking met hun gezinnen in de ko mende jaren moeten emigreren. Het zal, gelet op f.11 e op dit gebied wer kende factoren grote inspanning ver gen de daar genoemde aantallen te bereiken. De regering zal t. z. t. op grond daarvan met eventuele voor stellen komen. Ten aanzien van ondersteuning van emigranten merkt de minister op, dat daartegen zeer vaak van de zijde van de emigratielanden, ook wettelijke, be zwaren bestaan, omdat die landen vre zen voor afschuiving van arbeidskrach ten van een minder goed gehalte. Aan gezien naar zijn oordeel zeker niet meer onder de huidige omstandigheden ge steld kan worden, dat het bezit van de nodige grote bedragen, zo al ooit, be- paiend 15zich^'wef'voorter tenlieMe^pgebouwd is en daarmede ge; Ongetwijfeld zal Henk v. d- Maze Za terdag nog wel op zijn C t g slaan, cm ons een Kerstgedachte mede te geven voor de feestdagen. Wij zien zijn ogen al „tafelborden" achter zijn grote brillen glazen, nu wij blijkbaar onze profane loupe gaan richten op zoiets heiligs ai£" het Kerstfeest. Dcch zulks was me; de bedoeling. Aan het Kerstfeest zit echter ook een profaan kantje voor veien is dit zeifs de enige kant; zij maken van bet vredesfeest een vre. ..-feest en wel de vraag: ,,Wat zullen we eten en. wat zulten wij drinken?" O ja, w;j weten het besi: „Het bier is weer best." maar „vlak de melk cok niet uit," zei laatst onze melkhandelaar. Nu. teder zijn smaak, als men, wat men smakelijk vindt, maar met matig heid verorbert, zodat men niet in strijd kemt met de goede smaak. Melk zou anders, wat de kleur betreft, wel passen bij Kerstmis- Is wit! En heeft U weieens een verhaal gelezen over een met-witte Kerstmis? Zonder dat n l. „de witte vlekken neerdwa.t'elen. Het ziet er anders niet naar uit, dat het dit jaar een „witte Kerst" zal wordien. De sneeuw ligt wel als watten in de étalages, maar buiten.... Wat een weelde anders in de winkels van drank en spijs. Nog maals, wat zullen wij eten en wat drin ken? Een moeilijke keus! En wij kunnen zo moeilijk keus maken, zodat wij het ervan zagen komen, dat wij helemaal niets zouden eten en drinken. Waar om lacht U nu weer zo sarcastisch? Maar waar maken wij ons bezorgd over? Wij behoeven niet te- kiezen. Zij, die altijd kiest en pok ons koos en daar door bewees, een, goede keus te hebben, koos reeds aan de hand van de adverten ties in ons blad; wij zsiden toch al, dat Zij een goede keus heeft! „Het kon van dit jaar wat royaler uit vallen," vertelde zij. Wij vroegen haar, of zij uit de loterij getrokken had, doch zij verklaarde, dat zjj niet gewoon was, om het lot te tar ten. „Doch je krijgt toch ook 5% loon&_ verhoging," meende zij- Waarop wij constateerden, dat zij nu toch „een gokkie" had gewaagd. „Vast een prijs," repliceerde zij. „Een tip gehad van de hoofdboekhouder1" ANALYST Het was te voorzien, dat de Tsjecho- slowaakse communisten in hun strijd tegen alles, wat door de christelijke naas- emigrant, zake ook met de Canadese regering in overleg te treden, ten einde de overi gens ook in de Canadese wetgeving voorziene mogelijkheid van ontheffing van het verbod tot het ontvangen van overheidssteun in de daarvoor in aan merking komende gevallen toegepast te krijgen. De keuring van emigranten pleegt door de immigratielanden zelf en mees'al Op Riiksweg no. 13 nabij de grens van Delft heeft gisteravond ca uur een Volkswagen een wel icer omvangrqk auto-ongeluk veroorzaakt. To®" verkeer na enkele uren weer JE" regeld en men de balans gmg P ken, bleken niet minder n5f auto's min of meer te zijn beschadig». Een persoon, de 21-jarige militair L- K. uit Schiedam, bleek een hersen schudding te hebben opgelopen en moest in een ziekenhuis te Delft wor den opgenomen. De auto-chaos ontstond, toen de Volks wagen, welke met vrij grote snelheid reed trachtte een ervoor rijdende auto hem dit niet lukte, remde h:U af IJ^be. stuurder van de Volkswagen h„ eens zijn wagen afremmen waarbij hij gelijk iets naar links uitwee.k.. Bij deze manoeuvre raakte stel wagen echter een uit de tegenoyergestm de richting komende vrachtauto van door de botsing de stuurinrichting onklaar raakte. Beide auto s k echter weer vrij van elkaar, doch g P ieder een ai.dere auto, terwijl de taaie Volkswagen via zijn tweede object vendien nog een andere auto SreeP- De chaos van de vijf min of meer o - schadigde wagens was vrij groot. Hei verkeer kon nog slechts passeren over de parkeerstrook langs de Rijksweg en alle maatregelen werden genomen om cederende motorvoertuigen op de plaats des onheils attent te maken. Dit nam niet weg. dat twee auto's de geïmproviseerde stopsignalen niet tijdig genoeg opmerk ten, zodat ze op een reeds stilstaande voorganger reden In één geval remde een bestuurder van een auto zo sterk, dat hij weliswaar de voor hem staande auto slechts licht raakte, doch waarbij de naast hem zittende militair met het hoofd tegen de voorruit sloeg en een hersenschudding opliep. Enkele wagens werden zo zwaar •beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. Wonderlijk genoeg deden zich verder geen persoon lijke ongevallen voor. De rode autoriteiten in Oost-Duitsland hebben volop gelegenheidzich reken schap te geven van de uitslag hunner on vermoeide actie tot afschaffing van het christelijk karakter van het Kerstfeest, dat misschien nergens ter wereld zo diep is geworteld in het nationale gevoels leven en zo intens wordt beleefd, als juist in Duitsland. Zelfs de meest felle communisten en godsdiensthaters hebben inmiddels moe- Voor de eerste keer sedert het con flict in Palestina uitbrak, zal de tradi tionele weg van Jerusalem naar Beth lehem vijf uur open zijn en wel op Kerstavond, zodat ongeveer 100 consu laire ambtenaren en leden van de staf van de Verenigde Naties de Midder nachtsmis kunnen bijwonen. Dit is vooral te danken aan de Franse consul-generaal, René Neuville, die met' succes heeft onderhandeld met het Ara bische legioen en de Joodse autoriteiten. De weg zal 24 December om tien uur s avonds worden geopend. De katholieke geestelijkheid zal geen gebruik maken van de weg, aangezien ze geen toestemming heeft in processie van de stadspoort van Jaffa, die in Arabische hand%n is, op te trekken. Ze zal daar om van de weg over Bethanië gebruik maken. De opening van de weg naar Bethlehem was één van de voorwaarden van de Joods-Arabische wapenstilstand, maar deze is nooit ten uitvoer gebracht. ten begrijpen ,dat hun streven tot wijzi ging van de christelijke figuren der De- cember-feesten in heidense begrippen bij het overgrote gedeelte van het Duitse volk tot mislukking is gedoemd. Met uitzondering van de door de „Junge Pio- niere" of de „Freie Deutsche Jugend" be smette tehuizen der „Partij", dus. der S.E.D., kwam op 6 December welhaast overal bij de Duitse kinder» n. ook in de vroegere Sovjet-zóne, Sankt Nicolaus 'n bezoek brengen en niet „Herr Frost", zo als de heilige kindervriend volgens de wil der rode autoriteiten in de toekomst feitelijk zou moeten hetenEn op de .Heilige Abend", de vooravond van Kerstmis, verwachten deze zelfde kinde ren, al naar gelang van de geest in hun ouderlijk huis, ook dit jaar weer, gelijk van ouds, nog steeds het bezoek van het Christkindchen" of van de „Weihnachts- mann", maar niet van het „Solidaritats- mannchen" of, zoals dit laatste inmiddels reeds wordt genoemd, het „Soli-Mann lein". Deze eerste officiële aanval op de christelijke viering van het Kerstfeest in Sovjet-Duitsland werd dus een gran- oioze mislukking. Het Politburo der S. E. D. heeft hier reeds lering uit getrokken en alle partij-instanties der S.E.D. ge last, de propaganda tegen de christelijke viering van 't Kestfeest voorlop'g ach terwege te laten en elke openbare actie op dit gebied onmiddellijk te staken. Onwillige partij-functionarissen worden met de volle gestrengheid der partij-dis cipline bedreigd. In de toelichting van deze beschikking van het Politburo wordt gezegd, dat de burgerlijke tradities nog te sterk zijn ge bleken om een al te kras ingrijpen op dit tere gebied voorlopig te kunnen rechtvaardigen. De partij-instanties is nu opgedragen, de leuze van het Kerstfeest: „Vrede op Aarde!" door de hiervoor in aanmerking komende voorlichters te la ten gebruiken, om de aandacht van het Duitse volk te vestigen op het „onver moeibare streven der Sovjet-Unie en der progressieve krachten van de Vrije Duit se Republiek naar het behoud van de wereldvrede". Tegelijkertijd moet vol gens deze instructie van het Politburo worden gewezen op de „onsympathieke houding van de Westelijke mogendhtien en de overige kapitalistische wereld" die nergens voor terugdeinzen om de strijd der volksdemocratieën voor de wereld vrede te saboteren. H. M. de Koningin zal Vrijdag avond 23 December 18.15 uur over beide radiozenders een Kerst boodschap richten tot het Neder landse volk. tuigenis aflegt van 't christendom, niet zouden blijven stilstaan voor het werk van de Caritas, ook al hadden zij eerst de Tsjechoslowaakse Caritas als zodanig laten bestaan en zich voorlopig tevre den gesteld met de aanstelling van enige bereidvaardige Judassen bij de ieidir.g daarvan in Praag. Nu de strijd echter in een vergevorderd stadium is gekomen, begin zich ook de strijd tegen de Caritas duidelijk af te tekenen. Tot de laagste daden, die de communis ten hebben bedreven, behoort wel de uit zetting van <je Grijze Zusters uit haar klooster in de Bartholomeusstraat te Praag- De zusters werd een huis toegewe zen. dat \"oor haar doel geheel ongeschikt is en gelegen in een beruchte communis tische arbeiderswijk van Praag- Het tot dusverre eveneens in het centrum van Praag gelegen tehuis voor gebrekkigen, dat onder leiding staat van de Domini canessen, heeft aanzegging gekregen, dat het vóór 5 Januari ontruimd moet. zijn. Ook het bekende St. Vincentius-insti- tuut en de daarbij behorende huizen in Tsjechoslowakijë moeten het ontgelden De zeven mannen, die er vorige week in de reddingboot „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam op uittrokken om het Zweedse schip „Aslög", dat zich tijdens de hevige storm voor Walcheren in ge vaar bevond, bij te staan, worden voor hun moedige reddingspogingen onder scheiden. Deze onderscheiding zullen ze ontvangen in de vorm van een medaille, die de Zweedse Reddingmij voor hen be schikbaar heeft gesteld. Het is de eerste keer sinds vijf jaar, dat deze medaille wordt uitgereikt. Aan de twee beman ningsleden, de 45-jarige waarnemende schipper B. de Blok en de 44-jari.ge op stapper H. Groteboer, die tijdens de tocht over boord sloegen en verdronken, zal de medaille posthuum worden verleend. De Zweedse regering heeft aan de gezinnen van de twee omgekomen mannen ieder 5-000 Zweedse kronen toegewezen als uiting van dankbaarheid vor hun held haftig en zelfopofferend gedrag. Als eerste offer is het vroegere slot van dé adellijke familie Clam—Martipitz te Smecna bü Schlan in Bohemen opge ëist, waar op het ogenblik 300 lichame lijk gebrekk/jen worden verpleegd. Het slot werd indertijd met grote kosten ge schikt gemaakt voor 'zijn huidige bestem ming. Tijdens de oorlog was het ge lukt dreigende liquidatie te voorko men. Geheel -volgens de nazistische theorie, die „de vernietiging eist van alle perso nen, die van geen betekenis zijn voor het bestaan van het volk", moeten de 300 lichamelijk onvolwaardigen op straat worden gezet en het slot in de geest van de nazistische Kraft durch Freuae" worden ingericht als een vacantie-oord voor mijnwerkersleerlingen. De verwachtjng. geldig van he- den- tot morgenavond luidt: Over het algemeen weinig be- wolking en plaatselijk nevel of i mist. Droog weer. Gedurende de nacht en vroege ochtend bijna t overal lichte vorst, overdag tem- j peraturen enkele graden boven het vriespunt behalve in mistbanken. j In de kustprovincies matige wind tussen Zuid-West en Zuid, elders weinig wind. i Vrijdag 23 December: Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur; maan op 1.49 uur, onder 20,42 uur. Onder het gebouw van het vakverbond van arbeiders in de auto-industrie, de United Automobile Workers Union, te Detroit zijn 39 zware dynamietpatro- nen gevonden, waarvan de lonten reed* voor een aanzienlijk deel waren opge brand, doch tenslotte waren gedoofd. Deze poging herinnert aan de aansla gen, die in 1948 en 1949 zijn gedaan op de gebroeders Reuther, leiders van het vak verbond. De daders van die aanslagen zijn nooit gevonden. Het dynamiet, was in voldoende hoe veelheid aanwezig om het gebouw op te blazen. Het gebouw ligt in een. drukke wijk van Detroit, dicht bij het hoofdkan toor van General Motors.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1