Debat over loon- en prijspolitiek ,7 De voorstellen inzake nieuwe loonvorming De opening van het H. Jaar Weerbericht! verhoging worden doorberekend Mag in de prijzen? m Meer productie maar ook meer uitkering voor niet-bedrijfsgenoten Vakbeweging en loonsverhoging Op de IRIBUNE Proces tegen „Nol de Brabander begonnen Opnieuw geheimzinnig vliegtuig dat wapens afwierp DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communistische propagcinda-motie Paus celebreert Nachtmis uitsluitend voor pelgrims Auto's botsten te Oegstgeest Hoge straffen geëist tegen bendeleden Nederlandse troepen geconsigneerd Rust in haar huis 71ste JAARGANG VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 No. 21115 Gistermiddag om half drie werd in de Tweede Kamer het debat geopend over het communiqué, dat om 2 uur door de Regering was uitgegeven en gisteren nog door ons werd gepubliceerd. Hierin werd een aanbeveling gegeven voor een loonsverhoging van 5 pet. De Kamer is de laatste tijd eraan gewend geraakt vele ministers achter de ministerstafel te zien. Bij de behandeling van het wetsontwerp Souvereini- teitsoverdracht was dagen lang de gehele regering aanwezig. Toch bepaalde de aamvezigheid van niet minder dan drie ministers de belangrijkheid van deze debatten, waarbij tal van vragen aan de ministers werden gesteld en achtereen volgens de ministers Joekes, Van den Brink en Mansholt van antwoord dienden. De rijksbemiddelaarsprocedure Loonsverhoging en econo mische politiek Loonsverhoging en landbouw ""1 De autobus, die gisteren nabij Zwolle tegen een boom reed, hield van motor en motorkap niet veel meer over. Communistische moties In aansluiting op de samenvatting die we reeds gisteren gaven inzake de voorstellen tot verhoogde lonen, publiceren we hieronder nog een aanvulling van de voorstellen tot hogere uitkeringen voor andere groepen dan die der gewone werknemers. NADERE MAATREGELEN VOOR JEUGDIGE WERK NEMERS Wat betreft de loonsverhoging is overeenstemming bereikt over het toestaan van een verhoging van maximaal 5 °/o, ingaande 1 Janua ri 1950, van de in geld genoten lonen van alle mannelijke en vrou welijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Een verhoging van 5 zal eveneens worden toegepast op de kinderbij slagen, evenwel zonder inachtne ming van een leeftijdsgrens. Voor de mannelijke werknemers geldt bij toepassing van een loonsverho ging van 5 °/o en bij een volledige werkweek een minimum verhoging van 2, Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers bene den de leeftijd van 23 jaar zal de mogelijkheid worden geopend om, onder goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars," de Stich ting van den Arbeid gehoord, de jeugdlonen van het 18de jaar af tot het 23ste jaar geleidelijk op klimmend te verhogen, indien en voorzover zulks in het belang der scholing nodig is. De met ingang van 1 November 1948 tijdelijk toegekende loonbij- slag van 1,— per week of 4.50 per maand, zal tezamen met de hierboven genoemde loonsverho ging definitief in de loonbepalin- gen worden verwerkt. Het is de bedoeling der regering de positie van het overheidspersoneel afzon derlijk te regelen. Invoering per bedrijfstak Streven naar doorvoering in alle bedrijven ChrNat. Vakverbond STALIN OF KERSTMIS Een dode, twee zwaar gewonden STRIJDGROEP VAN SCHOLIEREN NEVEL OF MIST Tijdens souvereiniteits- overdracht Een sympathieke Kerstgave DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Spervuur van vragen over loons- ver hog mg van 5 procent (Vergadering van Donderdag 22 Dec.) Het debat over de begroting van So ciale Zaken werd dus in eerste aanleg een debat over de loon- en prijspolitiek der regering in verband met de gisteren door de regering afgelegde verklaring be treffende een loonsverhoging van 5 Een regeringsverklaring was het eigen lijk niet, het was een pers communique en de heer Stapelkamp maakte het de regering dan ook duidelijk dat het toch wel erg gek was, dat de Kamer een debat te voeren kreeg met niet minder dan drie ministers over eenpers communiqué. De behandeling was zo ver deeld, dat na het beraad, waartoe de Ka mer om één uur de gelegenheid kreeg, om ongeveer kwart voor drie met de algemene beschouwingen over dit pers communiqué kon worden begonnen. Om half zes was men daarmee klaar, ornaat de hiervoor toegemeten tijd moest wor den afgenomen van de spreek, ijci, welke per fractie voor de begroting van So ciale Zaken beschikbaar wa Deze spreek tijd was echter een weing verhoogd op aandrang van de Kamer. Om zeven uur konden toen de ministers trut hun ant woord aanvangen, waarna nog replieken volgden Eerst toen kon met de begro ting van Sociale Zaken worden begon nen welke eveneens nog deze avond en het zou dus nacht worden - moest worden afgedaan. Dit communiqué riep bij de Kamerle den, die hierover spraken een menigte van vragen op. Wij leven op een so ciaal niveau, dat economisch niet verant woord is, zei de heer Stapelkamp (Art) en er moet dus iets gebeuren. De rege ring had na de devaluatie een plan moe ten opstellen om de repercussies op de lonen en de sociale gevolgen op te van gen. Mag deze verhoging worden doorbere kend in de prijzen? vroegen verschillen de afgevaardigden. Dezelfde tendenz leg de de heer van den Born (PvdA) in zijn rede. Niet wat wij nu doen is belangrijk, maar wat wij in de komende jaren gaan doen De offers zouden volgens de re gering worden verdeeld over alle groe pen, maar hoe dacht de regering zien dit? Hoe zal het gaan met de overwerk- percentages? Zullen deze nu worden aan getast? Kon het College van Rijksbemia- delaars, indien een bedrijfstak meende deze verhoging niet te kunnen geven, zo maar een bindende uitspraak doen? Ook dit vroegen verschillende afgevaardigden zich af. Hieraan zou toch een boekonder- zoek of een accoutantsonderzoek vooraf dienen te gaan. En dan de periodieke ver hogingen? De opmerking was juist, dat het tijdstip van deze loonsverhoging wel zeer ongelukkig was gekozen voor wat deze periodieke verhogingen betreft, daar deze verhoging van 5 juist op 1 Ja nuari zou ingaan en dus vele periodieke verhogingen daarin zouden verdrinken. Een ernstig verwijt maakte de heer van den Bron de regering met haar uitwijk- politiek, die onrust bracht en het ver trouwen- van het volk in de regering ka pot maakte. Eerst was er uitgeweken van het rundvlees naar het varkensvlees, toen van het varkensvlees naar de suiker en de verlaging van de suikerprijs kon toen om technische redenen weer niet door gaan Op zo'n manier werd niet de sfeer geschapen waarvan een hogere productie van het volk te verwachten is. Weef andere vragen kwamen er van de zijde van mevr. Fortanier-de Wit (VVD) Welke gevolgen zou deze loons verhoging hebben op de prijzen van de exportproducten? Het gevaar lag in de spiraal van loon- en prijsverhoudingen. Zij maakte zich zorgen over de gevol gen, de regering moest er zich op voor bereiden, dat er versobering zou moeten komen voor de gehele bevolking en zij vroeg hoe de regering dat zou willen doen. De tendenz van het geheel was, dat er ib 1952, als de Marshallhulp zou ophouden, evenwicht zou moeten zijn in de betalingsbalans. Om dat te bereiken zou de regering nu al plannen moeten opstellen. De heer Andriessen <KVP), die eerst de vakorganisaties verdedigde tegen de opmerking in ons blad van 9 December, dat de vakorganisaties de regeringspo- litiek zouden bepalen, noemde deze 5 pet. verhoging noodzakelijk en minimaal. Daarna vuurde hij „enkele vragen op de ministers af, maar het was een serie van vragen. Waarom heeft de regering deze ver hoging niet verplichtend opgelegd, maar het stelsel van aanbeveling ge volgd? Op welke gronden zouden de Rijksbemiddelaars beslissen? Zouden de gehuwden beneden 23 jaar deze 5 pet. niet krijgen? Vielen ook de kostwin ners en vooral de kostwinsters onder deze regeling? Werd de kolentoeslag per gezinslid of per gezinsh'oofd gege ven? Wat er wordt gedaan voor de kleine zelfstandigen en de economisch zwakkeren? Hij dacht hier aan mogelijkheden als heffing bij de bron van de omzetbelas ting Spoedig opheffing van de onderne mingsbelasting, de verlaging van de loon belasting. De nogere arbeidsproductivi teit werd door de sterke progressie af geroomd en dat verwekte wrevel en een sfeer, welke niet gunstig was voor hogere productie. Hij vroeg de regering alleen maar dit probleem te bezien. Eerder hadden wij verwacht, dat hij zou heb ben aangeknoopt bij hetgeen zijn frac tiegenoot Janssen de dag te voren bij de begroting van Financiën had betoogd nl., dat het West-Duitse systeem hier uitkomst zou bieden, als men het loon, verdiend met overuren, belastingvrij zou houden. In het algemeen pleitte de heer An driessen in een zeer goed betoog, dat cr een klaardere toestand moest worden geschapen en de regering een nominaal loonpeil moest creëren. Als alle toesla gen zouden komen te vervallen zou het loonpeil zeker 20 pet. omhoog moetén gaan om het huidige peil te kunnen handhaven. Dit toch zou in 1952 moeten zijn bereikt en hij vroeg met recht of de regering hiervoor een vaste koers op het oog had. En tenslotte moest er een weg gevonden worden om het volk op een voudige wijze duidelijk te maken, dat wij met loonsverhogingen alleen er niet komen. Wat de uit te stippelen koers betreft, vroeg hij een permanent contact tussen de regering en de Stichting van de Arbeid om de verhoudingen aldus op de voet te kunnen volgen. De heer Kikkert (CH) pleitte tenslot te nog voor de landarbeiders, die het minste kregen en het meest hadden ge produceerd. Voor hen zou verhoging met een bepaald bedrag per uur beter zijn geweest dan met een bepaald percentage. Wat hadden de ministers op dit alles te antwoorden? Minister Joekes begon en had het leeu wendeel te verslinden. De economische toestand en hier lag het zwaartepunt weerspiegelde zich in de betalings balans. Volgens een nota van het ministe rie van Financiën van 1917 was het te kort anderhalf milliard, in 1948 nog 951 millioen. De prognose van het Planbureau voor 1949 was nog 600 millioen. En dit ivas alleen mogelijk door de Marshallhulp. Voor 1952 moet een sluitend budget wor den verkregen. Het overleg tussen werknemers en werkgevers in de Stichting van de Ar beid was voortreffelijk en gaf goede hoop. Verhoging van productie bracht minister Joekes in verband met de beloning naar prestatie. Een ander middel tot verho ging van de productie, het meer-ploegen- stelsel, zou zeker niet eenzijdig worden toegepast. Indien de productieverhoging niet ge lukt en de minister meende, dat hier voor geen vrees behoefde te bestaan welke plannen had de regering dan voor de noodzakelijke versobering? Deze ver sobering was er al, dit bleek uit het terug lopen van de consumptiecijfers van 1 tot 6 pet. en bovendien men moest zich stel len op het standpunt, dat de productie verhoging slagen moest. De regering had dus geen reden plannen voor versobering uit te werken. Een antwoord, dat zeker geen voldoening schonk. De bindende beslissing van het college van Rijksbemiddelaars was een gelukkige tussenweg tussen een verplichte en vrije verhoging van 5 pet. Is dit bedrijfs-econo- misch niet te dragen, dan kan men het moeilijk opleggen, daarmee kan het be lang der arbeiders door een toeneming van de werkloosheid niet zijn gediend. Het departement van Econ. Zaken zal daarbij de zo nodige en gevraagde voor lichting geven. Uitgesloten zijn de werknemers in de onderwijssector, in geestelijke ambten én in huishoudelijke arbeid. Over de ge- pensionneerden heeft 't departement van Binnenlandse Zaken te beslissen; over de ambtenaren moet de regering zich nog beraden. Over de economisch zwakkeren, waarvoor de heer Andriessen heeft ge pleit, kan nog niet geheel uitsluitsel wor den gegeven. Vrouwelijke werknemers boven 23 jaar zullen ook hieronder vallen. Of gehuwden en kostwinners beneden 23 jaar ook hier van zuilen genieten, zal de minister in de Stichting van de Arbeid doen bespreken. De progressiviteit in de kinderbijslagen wilde de minister liever later bezien. Voor de landarbeiders moest ook de procen tuele verhoging gelden. Hoger loon bij hogere prestatie zou in derdaad een hogere loonbelasting veroor zaken. De minister had hiervoor een open oog en zou hierop de aandacht der rege ring vestigen. Voor een geregeld contact en een goede voorlichting, waarop de heer Andriessen de aandacht had gevestigd, voelde minister Joekes alles. Minister V. d. Brink antwoordde op de vraag of deze loonsverhoging wel paste in de algemene economische politiek. Pro ductievergroting is noodzakelijk en wel met 16 pet. om het levenspeil van voor de oorlog te handhaven. Maar wilde de opzet gelukken, dan zou den de lagere exportprijzen een productie vermeerdering van 16 pet. noodzakelijk maken. Dit percentage wilde de minister hameren in de hoofden van het Neder landse volk. Deze loonsverhoging is eigenlijk een voorschot, dat moet worden ingelost met een hogere productie. Deze productie verhoging zou dus eigenlijk gelijktijdig moeten ingaan, maar dat is physiek nu eenmaal onmogelijk. Maar een snelle opvoering is noodzake lijk. Ook het werken in ploegen moet met j kracht ctr hand worden genomen ondanks ethische bezwaren. Een populaire voor- j lichting zal de minister zeker overwegen, j De loonsverhoging zal ongetwijfeld lei den tot verhoging der prijzen, maar de secundaire effecten zullen dan op andere wijze moeten worden opgevangen. Door- j berekening in de sector der vrije prijzen zal afhangen van vraag en aanbod; hier i dient de overheid niet in te grijpen. Voor j de gebonden prijzen dient van geval tot geval te worden bezien of prijsverhoging noodzakelijk moet worden geacht. Een algeheel verbod kan de regering hier niet opleggen. De situatie voor de middenstand is werkelijk moeilijk. Tot afschaffing van de ondernemingsbelasting heeft de re gering reeds besloten Gezondmaking van het middenstandsbedrijf zal dienen te geschieden via de Vestigingswet, waarvan de minister uitbreiding be oogt. Een verhoging van 10 pet. natuur lijk van de kant d<er communisten ge vraagd, want propagandistisch werkt dit wel zou. aldus min. Van den Brink grote vreugde brengen in tal van gezin nen, maar zou spoedig en voor lange tijd worden gevolgd d-uor het leed der werkloosheid. Een duidelijk en helder betoog van deze minister. De derde was minister Mansholt. die zeide, dat de berekeningen van 't Land bouw Econ. Instituut zouden moeten uit maken of tot verhoging der basisprijzen zou moeten worden overgegaan De af schaffing der ondernemingsbelasting zou een prijsverlagende tendenz geven. De loonsverhogende tendenz moest los van de loonsverlagende tendenz worden be zien. De prijzen der tuinbouwproducten zou den hiervan niet veel invloed ondervin den. Voor de bodemprijs der tuinbouw producten bleef de regering garant voor 2Va millioen. Over deze prijs moest dus overleg worden gepleegd tussen regering, de Stichting van de Landbouw en het Centraal Bureau der Veilingen. De be richten over de verhoging van de brood- prijs waren volgens ministe-r Mansholt boze geruchten. Bij de replieken volgden de commu nisten dezelfde tactiek als bij de z.g Joe- kesgulden, toen zij bij motie een rijks daalder eisten. Ondanks het feit, dat minister Van den Brink allerduidelijkst had aange toond, dat een loonsverhoging van 10 pet. groot en. langdurig leed het leed der werkloosheid zou brengen ju'st voor het werkende volk, kwam er prompt een communistische motie, waar in 10 pet. werd geëist. Daar kan heden in de communistische pers een luidruch tige propaganda mee worden gevoerd. Dat er niet voldoende communisten te" vergadering aanwezig waren om de motie te ondertekenen, was geen ba- zwaar. De heren hebben blijkbaar pa piertjes met communistische handteke ningen liggen, klaar voor het gebruik Tevens kwam er een subsidiaire motie van de heer Wagenaar (CPN) om de loonsverhoging van 5 pet. bindend te verklaren. Een derde motie van deze zijde dror.g erop aan ook voor vrouwen het minimum van ƒ2 vast te stellen. Alle drie communistische moties wer den van regeringszijde bestreden, de overige afgevaardigden, dit communist - sche spel langzamerhand wel kennende, hadden er nauwelijks belangstelling voor. De stemming over deze moties werd tot heden uitgesteld. Als maatregelen tot verhoging der pro ductie is bij het overleg tussen de loon- en prijscommissie en de Stichting van den Arbeid o.a. gedacht aan ruimere toepas sing van meerploegendienst, van over werk (al of niet met betaling van over- werkpercentages) en aan een uitbreiding van de toepassing van de beloning van bijzondere prestaties. Vertegenwoordigers van de regering en de Stichting van den Arbeid zullen omtrent deze aangelegen heid zo spoedig mogelijk met elkaar in overleg treden om tot een verder voor bereiden en uitvoeren van deze plannen te geraken, terwijl het ook wenselijk wordt geacht, dat deze onderwerpen be- drijfstak-gewijze in behandeling worden genomen. Naar wij nader vernemen, zal van de Kerstboodschap van de H. Vader, welke heden. Vrijdag, door radio Vaticana werd uitgezonden, hedenavond om 19.45 u. in Nederlandse vertaling door hetzelfde radiostation een emissie worden gegeven op de golflengten 50,26; 48,47 en 41,21 mtr. De plechtigheid der opening van de H. Deur van de St. Pieter, op Zaterdag 24 dezer, zendt radio Vaticana eveneens uit en wel van 9.45 u. tot 11.15 u. op dt golflengten 41,21; 31,10; 25,55 en 19.87 mtr Op 25 December om 20.30 u. zendt radio Vaticana een concert uit onder de titei: ,.I1 Natale di Redentore", van mgr Lorenzo Perozi ,op de golflengten 50,26; 48,47; 41,21 en 31,10 mtr. Een delegatie van Italiaanse arbeiders, bestaande uit een tramconducteur, een metaalarbeider, een drukker, een boeren arbeider. een klerk van een ministerie, een metselaar, een kleine boer en een winkelmeisje, heeft de Paus de uit ivoor en goud gemaakte hamer overhandigd, welke Hij Zaterdag zal gebruiken bij de opening van de H. Deur. Duizenden Italiaanse arbeiders hebben ieder tien lire bijgedragen voor de hamer en 'n troffel, die mooie handwerkstukken zijn. De werktuigen zijn versierd met de emblemen van de voornaamste hand werken. Zij werden in een doos van kostbaar hout, ingelegd met zilver, aan geboden. De H Vader zal in de nacht van 24 op 25 December de Nachtmis opdragen in de basiliek van Sint Pieter, Deze Nacht mis is slechts voor de pelgrims bestemd, die ter gelegenheid van de opening d,er H. Deur naar Rome kwamen. De toegang tot de basiliek wordt datirom slechts toe gestaan op vertoon van de pelgrims- kaart. De politie van Rome heeft de commu nisten verboden, Zaterdag, tegelijkertijd met de inwijding van het Heilige Jaar. op het colosseumeen vergadering te beleggen- De eerste groep Duitse pelgrims is te Rome aangekomen onder leiding van mgr. Neuhauser, coadjutor van kardinaal von Faulhaber, de aartsbisschop van Munchen en Freising. De pelgrims voerden een Duitse boom met zich, die geplant zal worden op het Duitse oorlogskerkhof te Pomezia. ten Zuiden van Rome. De regering beveelt in overeenstem ming met het gevoelen van de Stichting van den Arbeid 't invoeren per bedrijfs tak van deze loonsverhoging krachtig aan. In die gevallen, dat de invoering in een bedrijfstak of in een bepaalde onder neming tot moeilijkheden aanleiding geeft, zal het college van rijksbemidde laars, gehoord de Stichting van den Ar beid, een bindende beslissing nemen. Het is gewenst, dat beslissingen terzake van de loonsverhoging zoveel mogelijk vóór 1 Januari worden genomen. In die geval len, waarin zulks niet mogelijk blijkt, zal aan de te nemen beslissing terug werkende kracht tot 1 Januari 1950 wor den verleend. Naast deze maatregelen op het ge bied der lonen, werd voorts nog over eengekomen om de regering de volgen de punten aan te bevelen: •1. overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de noodwet ouderdomsvoorziening, van de inva liditeitswet en van de rijksregelingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsregeling); 2. overeenkomstige verhoging van de gezinsleden-toeslag voor degenen die onder de rijksregelingen voor so- ciale bijstand (waaronder do over bruggingsregeling) vallen en van de kinderbijslag voor de invaliditeits- rentetrekkers. 3- Het bevorderen van een over eenkomstige verhoging van de tijde lijke uitkeringen ingevolge de onge vallenwetten en van de ziekengelden krachtens de ziektewet. 4. Verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringswetten tot 4500, echter onder voorbehoud van nader overleg met betrekking tot de ziekenfonds-verzekering. Het is de bedoeling der regering om wetsontwerpen van deze strekking voor zover nodig zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal aanhangig te maken- Positie rijksbemiddelaars bij nieuwe loonronde De positie van Rijksbemiddelaars bij de nieuwe regeling inzake de lonen is zo, dat dit college in geval er moeilijk heden rijzen bij de toepassing en de door de regering sterk aanbevolen verhoging met 5 pet. een bindende beslissing moet geven, na overleg met de Stichting voor de Arbeid Dit zou dus kunnen gebeuren in gevallen, waarin de ondernemers werkgevers verklaren niet de volle 5 pet. verhoging te kunnen dragen Rijksbemid delaars moeten dan met de Stichting uit maken of dit zo is en hoever men wel kan gaan, zodat de betreffende werkge vers dan toch tot een hogere loonbeta- ling gedwongen worden. Dit laatste is Over de tot stand gekomen beslissing t. a. v. de lonen zegt de leiding der Kath. Arbeidersbeweging, dat zij zich met het verkregen resultaat verenigt. „De bedoeling was, dat de prijsstijging diende te worden gecompenseerd, omdat in de tegenwoordige omstandigheden het levenspeil van de arbeiders haars inziens niet mocht worden verlaagd. Dit betekent, dat de door de regering moge lijk gémaakte 5 procent loonsverhoging (die ook geldt voor de z.g. Joekes-gul- rien en de kinderbijslag) algemeen dient te worden toegepast. Het college van rijksbemiddelaars kan ten aanzien van de ir. het communique behandelde punten een bindende beslissing nemen. Het KAB-bestuur rekent er op, dat alle ondernemers grote zowel als kleine hun medewerking zullen verlenen, opdat op 1 Januari e. k. het accoord tussen re gering en bedrijfsleven zal worden ver wezenlijkt". In. verband met de zorgvolle economi sche positie van het land heeft, aldus het Chr. Nat. Vakverbond, de bonafide vakbeweging in het stellen van eisen matigheid betracht. Met het oog op die economische zorgen, is de productiever hoging geregeld ter sprake geweest. De christelijke vakbeweging is bereid hier aan haar stimulerende kracht te schen ken. Wel is het C. N. V. van oordeel, dat de keuze tussen een al of niet bindende beslissing minder gunstig is uitgevallen. Twee dagen geleden was het de verjaar dag van Stalin- Over twee dagen zal het Kerstmis zijn, het feest van Christus' geboorte- En nu vraegt U, wat de sport met aan de ene kant de politiek en aan de andere kant de godsdienst te maken heeft. Maar dat is toch meer dan U denkt. Sport en politiek zijn zaken, die streng gescheiden dienen te blijven. Maar heiaas leert de geschiedenis, dat er regerings stelsels zijn, die de sport voor een be langrijk middel houaeh om hun ideologie ie doen infiltreren. En dat is dan meestal niet zo'n beste ideologie- Genoemde heer Stalin houdt er bijv. zo een op na- En meer en meer blijkt in het internatio nale sportcontact, dat de aan Stalin ho rige sportlieden in feite zich niet anders gedragen dan als communistische agen ten,. provocateurs en propagandisten. Op die wijze wordt de sport verkracht. Zodat er thans luide stemmen opgaan, om in 's hemels naam dan maar het sport-con- tact met dê Stalin-satellieten te verbre ken. Dat zou jammer zijn. want de éport kan juist datgene bereiken waar de po litiek meestal faalt: de verbroedering der volken. Maar soms kan men van twee kwaden het minst kwade moeten kie zen. Sport en godsdienst lijken op het eer ste gezicht ook zo geheel naast elkaar te staan. Vooral van de kant van de sport gezien. Maar voor de godsdienst is de sport een zeer mooi middel als mede instituut tot opvoeding van de jeugd in godsdienstige zin. Het verschil is duidelijk tussen eensdeels het uitdragen van de politiek in de sport en anderdeels 't voe gen van de sport als element in de (godsdienstige) opvoeding- Wij, navolgers van Christus, houden als devies: „Vrede aan alle mensen van goede wil, ook in de sport". De satellie ten van Stalin ageren meer van: „De communistische revolutie over alles, ook via de sport" Als wij U, sporters van Nederland toe wensen. dat ge nimmer onder de Stalinis tische sportopvatting behoeft door te gaan maar veeleer ook in Uw sport de Kerst gedachte van Christus' vrede moogt be leven, dan is dat onze paraphrase van dc wens tot EEN ZALIG KERSTFEEST. SUPPORTER. Een dode en twee zeer ernstig ge wonden eiste een auto ongeluk, dat gis teravond omstreeks half zeven op de grote rijksweg te Oegstgeest plaats greep. Door onbekende oorzaak reed de bestuurder van een uit Den Haag komende auto, de heer B. P. uit Haar lem, plotseling naar links. Hierdoor kwam de wagen in volle vaart in bot sing met een auto. die kwam uit de richting Amsterdam. De heer P. werd vrijwel op slag gedood. De bestuur der van de andere auto, de heer B. B. uit Voorburg en diens zoon zijn in zeer ernstige toestand naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De Bossche rechtbank heeft gisteren een begin gemaakt met de zaak tegen de beruchte Brabantse bandiet >,Nol dc Brabander" en zijn bende. Eerst werden de handlangers van „Nol1' een schuilnaam voor de 30-jarige tech nicus A. F. uit Tilburg aan de tand gevoeld. Als eerste van deze handlangers v^erd de Tilburgenaar H B. gehoord, aan wie verscheidene diefstallen in de omge ving van Tilburg zijn ten laste gelegd. Te gen hem eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van 3 jaar met af trek. De tweede verdachte, die voor het hekje kwam, was de speelgoedfabrikant H S. uit Dongen, zwager van de bende leider, die o-m- heeft medegewerkt aan een poging een trein in het baanvak Den [Hit gaU Ul15v.11 t, v* a au *aa uuj lu - - - - mogelijk op grond van het Buitengewoon Bosch—Udenhout te doen stoppen, die de a„i10/1K bende wilde beroven, welke poging ech- Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. De commandant van de 13e T.N.I.- brigade in Indonesië heeft aan Aneta verklaard, dat op 13 December op nieuw een „klein, maar geen Dakota- type" vliegtuig boven het Tjiamis-ge- bied gesignaleerd is. Het was bezig een kist per parachute in de omtrek van Tjakrabuana-gebergte neer te laten. Overste Nasuhi zei, dat het de eerste maal was. dat vliegtuigen voorwerpen in 't gebergte rondom Tjiamis uitwierpen. Hij bevestigde het bericht over de on geïdentificeerde zwarte Dakota, die enige tijd geleden wapens zou hebben afgeworpen. De commandant is in het be zit van bewijzen, dat de neergeworpen voorwerpen wapens en ammunitie zij? Hij wist niet van welk maaksel de voor- De verwachting, geldig van he den- tot. morgenavond luidt: Mistig of nevelig, overwegend droog weer met weinig wind en later enkele verspreide opklarin g-en. Iets kouder. Zaterdag 24 December: Zon op 8.47 uur, onder 16 32 uur; maari op 12.03 uur, onder 22.01 uur. werpen zijn. Met zekerheid kon hij echter wel verklaren, dat zij van buiten landse makelij zijn. Wie de wapens ver zond en van waar de vliegtuigen afkom stig waren, kon hij niet zeggen. Over het gebeurde is door hem reeds rapport uit gebracht aan de Unci. Overste Nasuhi zei nog. dat hij reeds vele bewijzen heeft over bepaalde acti viteiten. die hij thans nog niet wenst te publiceren. Arrestaties zijn reeds verricht van personen, die wanorde willen stich ten. Twee weken geleden werden 160 personen gearresteerd die deel uitmaak ten van de strijdgroep „Gagak Lumajan" Het merendeel van hen. nog scholieren, werd echter kort daarna weer losgela ten, daar zij niet wisten voor welk doel zij gebruikt worden. De leider heeft hij vastgehouden. Naar Reuter meldt hebben Nedarlandse Vniiitaire autoriteiten in Batavia van daag verklaard, dat alle Nederlandse troepen, u.tgezonderd zij, die bepaalde diensten doen, voor onbepaalde tijd in hun kwartieren geconsigneerd zullen wor den vanaf het middernachtelijk uur op Maandag 26 December de vooravond van de souvereiniteitsoverdracht aan In donesië Waarschijnlijk zal deze order een week van kracht zijn. ter mislukte. Ook nam hij deel aan een overval op de 70-jarige landbouwer B. in diens boerderij te Deurne, waarbij de oude man werd pishandeld en aan zijn bed vastgebonden. Tegen S- werd 5 jaar geëist. P. v. K. uit Tilburg, die deel nam aan dé roofoverval op de Astense boe renleenbank, waarbij de bende echter zonder buit moest vertrekken, hoord» 3'/2 jaar met aftrek tegen zich eisen. Des middags werden twee tipgevers van ,.Nol" voorgeleid. Het waren J- lï- en H. B., beiden uit Tilburg- Zij hadden de bendeleider inlichtingen verstrekt, die hem hielpen bij zijn overval op he'- postkantoor te Veghel, waar o.m. 8.000 werd geroofd en de direceur. de heer L P., werd mishandeld. Nol, als getuige gehoord, verklaarde, dat het initiatief tot de overval van de beide tipgevers is uitgegaan. B. antwoord de hierop, dat hij de Brabander" een valse Judas vond. H- zei „Nol" niet een? te kennen. H. en B. bleken nog meer op hun ge weten te hebben. O.a. kwam de overval op een alleenwonende dame te Oister- wijk ter sprake. Bij haar hadden de tip gevers zich als bona fide experts op het gebied van gouden en zilveren voor werpen voorgedaan. Op die manier wis ten zij genoeg te weten te komen om de bendeleider met goed resultaat zijn slag te laten slaan. De dame werd overrom peld. De rovers gaven haar met een met zand gevulde gasbuis een slag op het hoofd, bonden haar aan een stoel vast en verdwenen met een valies vol juwelen Op 5 Januari zal de officier zijn re quisitoir nemen, waarin alle zaken'zullen worden samengevat. Op 19 Januari d.a.v. zal tenslotte ,,Nol" zelf terecht staan. Frau Werner, een eerzaam huismoeder te Frankfort (Am zóne) had er over ge klaagd, dat de saluutschoten, welke Amerikaanse troepen bij zonsopgang en -ondergang losten, haar zenuwen danig op de proef stelden, haar huis deden schudden en wel geen huisgenoten, maar toch een behoorlijke portie aardewerk hadden doen sneuvelen. Gisteren werd haar een brief gestuurd, waarin haar werd medegedeeld, dat, uit gezonderd bij bijzondere militaire ge beurtenissen, de saluutschoten voor het laatst op Kerstavond gelost zullen wor den. „Ik vertrouw, dat u ons besluit zult opvatten als een Kerstgeschenk" aldus luidde de brief van het leger. M de teruggevonden rust in uw huis vw u in het nieuwe jaar voorspoed en geluk brengen", besloot het schrijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1