Historische plechtigheid in het Paleis te Amsterdam „Indonesia Raya" weerklonk over de Dam De verwonderde wereld ziet dit aan Weerbericht I Crootse en ontroerende momenten in de St. Pieter RODE wanklanken in ROME ACTE VAN SOUVEREINITEITS OVERDRACHT X* Kerstnacht in Bethlehem Nieuw beeld van de plechtigheden op j.l. Zaterdag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Heruitzending souvereiniteits- overdracht Sleepboot der Marine gestrand Het begrotingsdebat in Frankrijk Koninklijk beroep op aller loyaliteit Gebruikten Japanners pestbommen in China? mm Zeeland half uur zonder stroom Communisten wilden plechtigheden in de war sturen 71ste JAARGANG DINSDAG 27 DECEMBER 1949 No. 21117 In Amsterdam, de hoofdstad van het Koninkrijk der Nederlanden, vond vanoch tend de historische plechtigheid van de overdracht der souvereiniteit over Indo nesië plaats. Reeds vroeg in de morgen arriveerden H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op het Paleis op de Dam. Even over negen passeerde de minister-president dr. W. Drees, onder het spelen van twee coupletten van het Wilhelmus, de erewacht voor het Paleis, tien minuten later gevolgd door drs. Mohammed Hatta, voorzitter van de Republikeinse delegatie en minister-presi dent van de republiek der V.S.I. Ook hij inspecteerde de erewacht, terwijl het muziekcorps twee coupletten van het Indonesische volkslied „Indonesia Raya" speelde. Bemanning van boord Nadat de acten der souvereiniteitsoverdracht waren getekend en drs. Hatta zijn verklaring had afgelegd, heeft H. M. de Koningin de betekenis van dit uur volgenderwijs gekarakteriseerd: De aanvaarding van haar souvereiniteit door de jonge staat, de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden en het aangaan van een unie, is een van de meest aangrijpende en ingrijpende gebeurtenissen van deze tijd die aangrijpt ener zijds door de onnatuurlijkheid van een verloop als dit, en ander zijds doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol van de littekens van wrok en spijt. Deze documenten vertegenwoordigen een resultaat, dat in beide landen langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veerkrachtig genoeg om een nieuw begin te maken, in een samengaan van Oost en West. De ver wonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier én thans, door deze beide landen, hun diepste begeren, hun vredeswil wordt verwezenlijkt. Wij vertrouwen voor de toekomst op al die goede en ware elementen van wat voor overtuiging ook, uit beide volkeren, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden gebleken zijn zij het ook, dat die soms tijdelijk worden mis kend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoening van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens zwaar de taak ook is, die deze jonge natie zich op de schouders tilt. In Nederland slaat men dat met bezorgdheid gade. Maar op dit ogenblik en op deze plaats wil Ik uitdrukkelijk constateren, dat in Nederland iedereen met het beginsel van overdracht der souvereiniteit instemt. En ik doe een beroep op allen, loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indonesië daarom vraagt. Er spruit hier hulpvaardigheid voort uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der souvereiniteit te verrichten, tegenover de geschiedenis, of beter gezegd voor het aangezicht Gods, Die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent der generaties, maar Die óók ziet, of wij kunnen dienen in het plan voor de gang der mensheid. Moge dit thans zo zijn. Met de gouden hamer, Z. H. de Paus aangeboden door de Katholieke Italiaanse Arbeidersorganisaties, klopt de H Vader voor de derde en laatste maal op de H. Deur, waarna deze werd geopend. AANHOUDEND ZACHT j WEER I Nadat de H. Deur is geopend, knielt Z H. de Paus met het kruis en de kaars in de handen, neer voor de ingang om, na enige gebeden te hebben gestort, als eerste door deze deur de basiliek van St. Pieter binnen te treden, met welke ceremonie het H Jaar is geopend. (Telefonisch van onzie Romeinse correspondent ROME, 24 December. Heden, Zaterdagmorgen, precies tien minuten over half elf was het, dat de H. Deur van de St- Pieter door Z. H. de Paus in het bijzijn van twaalf kardinalen en 120 bisschoppen en gemijterde abten op de meest plechtige wijze werd geopend, waarmede het Jubeljaar 1950, het jaar van de grote vergiffe nis en van de grote terugkeer, een aanvang nam. Het is solemniteit geworden van een onvoorstelbare praqjit en statie, opgeluisterd door de aanwezigheid van vele hoge gasten en vertegenwoordigers uit 43 landen en door al de praal, die het pauselijk hof bij dergelijke gelegenheden ten toon kan sprei den. In dit uur schenen voor onze ogen de dagen van de Renaissance herleefd in de wijdsheid van het ceremonieel en de schittering van de prachtige uniformen. Het was tevens de eerste plechtigheid, die de pauselijke televisie-zender, een geschenk van de Franse katholieken, uitzond. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KTJIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prrjs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Geboortedag van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië Op het slaan van het carillon van tien uur kwam de stoet van ministers, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, mej. dr. Tellegen en dr. Prinsen uit de zijdeui van de Troonzaal de Burgerzaal binnen. Zij namen plaats aan de tafel in het mid den, met de vertegenwoordigers van de Ned. Antillen en Suriname, M. P. Gorsira en mr. dr. R. H. Pos. Achter de tafel waren in rijen gezeten de leden van het corps diplomatique, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, de vice-president van de Raad van State, enige leden van het Internationale Hof van Justitie, eni ge leden van de Nederlandse delegatie ter Ronde-Tafelconferentie en de heren Neher en dr. Beel. Dr. Drees kondigde vervolgens de eer ste handeling aan, de ondertekening van bet protocol, waarvan de tekst door de secretaris van de Ministerraad werd voorgelezen. De minister-president, de overige mi nisters, de leden van de Indonesische dele gatie, alsmede de vertegenwoordigers van de Ned. Antillen en Suriname zet ten hun handtekening onder het proto col, waarna even later H. M. Koningin Juliana, schrijdend tussen de minister president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen, vanuit de Troonzaal de Burgerzaal binnenkwam, gevolgd door Prins Bernhard der Nederlanden tussen Hedenavond zendt de K.R.O. van 19.15 tot 19.25 uur, onverkort, de souvereiniteitsoverdracht in Indo nesië uit, welke 's middags (Ned. tijd) is geschied. Van 22.3022.45 zendt de K.R.O. een verkorte herhaling uit van de souvereiniteitsoverdracht in Ne derland. de beide Kamervoorzitters. De stoet werd gesloten door enige leden van hel Koninklijk Hof. Dr. Prinsen las toen de acte van be vestiging voor, die door de Koningin, de minister-president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen getekend werd Na voorlezing van de acte der souvereini teitsoverdracht, waaronder eveneens Ko ningin Juliana, dr. Drees en minister van Maarseveen hun handtekening zetten, verklaarde de minister-president dr Drees dat de Unie tot stand gekomen was. Toen sprak drs. Hatta, minister-pre sident van de republiek der V. S. I. een verklaring uit, waarna hij 't Charter der souvereiniteitsoverdracht, het Unie-sta tuut en de overgangsovereenkomst te kende. Deze documenten werden ook door dr. Drees met zijn handtekening be krachtigd. Daarna was het woord aan H. M. Ko ningin Juliana, die thans naast Konin gin der Nederlanden ook Hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie is. Na Haar rede speelde het carillon van de paleistoren eerst het Indonesische en daarna het Nederlandse volkslied. Vervolgens verlieten de Koningin. Prins Bernhard en de hofhouding de zaal door de hoofddeur van de Troonzaal, ge volgd door de overige leden van het Ka binet en de andere gasten, waarmee de historische gebeurtenis geëindigd was. De sleepboot „R.S. 21" van de Neder landse Koninklijke Marine is Vrijdag j.l. tengevolge van dikke mist ter hoogte van Norderney aan de Noord-Duitse kust aan de grond gelopen. Pogingen, gedurende de afgelopen dagen ondernomen, om het schip vlot te brengen, mislukten door he vige stormen. Een reddingsploeg uit Nor- derley nam de bemanning van zestien personen aan boord in de nacht van Zon dag op Maandag. De „R.S. 21" behoorde te Den Helder thuis. De Franse nationale vergadering, die Maandag begon met de artikelsgewijze behandeling van de begroting, heeft met 404 tegen 183 stemmen het artikel aan genomen. waarbij de militaire credieten op 420 milliard francs worden vastge. steld. Heden worden de debatten voort gezet. „Wij Juliana, bij de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz. Op heden, de zeven en twintigste De cember negentienhonderd negen en veertig, in plechtige bijeenkomst op het Koninklijk Paleis te Amsterdam; Gelet op artikel 211 de<r grondwet en op de inhoud van het op heden gedag tekende, in deze plechtige bijeenkomst door Onze minister-president, minister van. Algemene Zaken en de minister president minister van Buitenlandse Zaken a-.i. van de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië, leider van de delegatie ter vertegenwoordiging van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië bij de souvereiniteits overdracht ondertekende protocol; Gelet voorts op Onze bevestiging in deze plechtige bijeenkomst van de nieu we rechtsorde, zoals deze is vervat in de door de algemene vergadering van de Ronde-Tafelconferentie te 's Graven- hage op 2 November 1949 aangenomen mantelresolutie met ontwerp-overeen- komsten en briefwisseling Verstaan Dat mitsdien op heden., de zeven en twintigste December negentienhonderd negen en veertig: De souvereiniteitsoverdracht overeen komstig het aan voormelde mantelre solutie gehechte charter van souverei niteitsoverdracht rechtskracht ver krijgt; De NederlandsIndonesische Unie, aan welker hoofd staa:. Wij, en bij op volging Onze wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden, tussen het Ko. ninkrijk der Nederlanden en de repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië is tot stand gekomen; Alle bijkomende resultaten van de Ronde-Tafelconferentie, vervat in de bij voormelde mantelresolutie behoren de bescheiden, krachten-s het onder van die mantelresolutie bepaalde in werking zijn gebéden; Bevelen dat van deze akte vier exemplaren worden opgemaakt, waarvan twee in de Nederlandse en twee in de Indone sische taal, met Onze handtekening be krachtigd, en mede-ondertekend door alle Onze ministers, zullende van deze akte een Engelse vertaling in tweevoud worden vervaardigd; Dat een exemplaar in de Nederlandse en een exemplaar in de Indonesische taal alsmede een vertaling in het En gels zullen worden bewaard in Ons ka binet. en gelijke exemplaren in handen zullen worden gesteld van d-e door de president van de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië naar deze plechtige bijeenkomst afgevaardigde delegatie, ter overhandiging aan ge noemde president, en dat door Onze minister van Justi tie gewaarmerkte afschriften van deze akte in de Nederlandse en in de Indo nesische taal zullen worden verzonden aan de beide Kamers der Staten-Gene- raal. aan de Hoge Raad der Nederlan den, aan de gouverneur en de Staten van Suriname alsmede aan de gouver neur en de Staten van de Nederlandse Antillen. Gedaan te Amsterdam, cember 1949". de 27ste De- Een sovjet-Russische militaire recht bank te Chabarofsk is Zondag begonnen met het proces tegen 12 Japanners, die er van beschuldigd worden in 1940 door Japanse vliegtuigen pestmicroben te heb ben laten verspreiden in de buurt van Ningpo en Hangkow, en in 1942 bij ope raties tegen Chinese troepen in midden- China eveneens bacteriologische wapens te hebben laten gebruiken. De beklaagden, allen voormalige mili tairen, zouden bekend hebben. Voor de proefnemingen zouden zij Russische en Chinese krijgsgevangenen hebben ge bruikt. Vervs-.-digd werden bommen en Jj'. granaten me:, pestmicroben, typhusbacil- I len, pestkool en choleramicroben- De verwachting van heden- tot j norgenavond luidt: I Halft tot zwaar bewolkt met in j iet Noorden van het land plaatse j (ijk enige lichte regen, elders over- wegend droog weer. In het binnep- land meest matige, aan de kust vrij drachtige wind tussen Zuid-West en West. Aanhoudend zacht weer. Woensdag 28 December: Zon op 8.48 uur, zon onder 16-35 uur; maan op.,12.43 uur, maap onder 1.37 uur. Middernachtelijke kerstklokken vervul den het stille Bethlehem, dat in een dikke mist lag gehuld, met haar vredige klanken, toen de Middernachtsmis met de traditionele luister opgedragen door mgr. Testa, de apostolische nuntius, ge assisteerd door verscheidene prelaten, een aanvang nam. De plechtigheid werd bijgewoond door koning Abdoella's afgevaardigde, die vergezeld vv-as door talrijke burgerlijke hoogwaardigheidsbekleders. Ook het consulaire corps en talrijke buitenlandse persoonlijkheden waren aanwezig bij de plechtigheid, welke over de radio werd uitgezonden. Tijdens de grootse processie na de Mis heeft mgr. Testa, die een beeld van het Kind Jesus droeg, vergezeld van de kerkelijke en burgerlijke hoogwaardig- heidbekleders en geëscorteerd door een Arabische erewacht, zich naar de graf kelder van de basiliek begeven, waar hij het beeld heeft neergelegd ter plaatse, waar volgens de overlevering Christus is geboren. Reeds Zaterdagmiddag was de Kerst viering begonnen met een plechtige processie naar de Geboortekerk. Het had al dagen geregend, maar toen de pro cessie uittrok, brak plotseling de zon door en boven het veld. waar in de nacht van Christus' geboorte de herders waakten, verscheen een regenboog. Na afloop der plechtigheid begon het echter weer te regenen. Reeds in de allervroegste ochtend uren begaven velen zich door de toen nog stille straten naar de Sint Pieter en op verschillende plaatsen was de pause lijke vlag uitgehangen. De basiliek was op dit uur nog gesloten en langzamerhand groeiden de files op het plein aan en stroomden de pelgrims toe uit alle lan den, waaronder pelgrims uit Frankrijk, Duitsland, Amerika, Argentinië, Oosten rijk. België, alsmede uit Nederland en Indonesië. Het bureau van de Maestro di Camera had in de laatste dagen voor de plechtigheid 50.000 toegangskaarten uitgereikt. De toegang tot het atrium van de basiliek was inmiddels gereserveerd voor speciale genodigden. Roodsatijnen en fluwelen draperieën boven de poorten van de basiliek, gobelins met voorstel lingen van het Kerstgebeuren boven de pauselijke troon en rechts van de Heilige Deur gaven deze portiek reeds het aan zien van een luisterrijke decoratie. On ongeveer kwart voor tien betrad H. M. Koningin-Moeder van België, ge kleed in een lang zwart-satijnen robe met kanten sluier, het atrium van de St- Pieter. Zij was vergezeld van haar dame d'honneur, baronesse Grenier, -en van baron en barones Carton de Wiart. On der de talrijke gasten bevonden zich ook de familieleden van de H. Vader. Op een tribune bevond zich het voltallige comité voor het H. Jaar. Een eregarde in scharlaken tuniek stond aangetreden rond de pauselijke troon en de vorstelijke loges. Temidden van hen zagen wij ook Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, de pauselijke internuntius in Den Haag, en Z. H. Exc. mgr. dr. Jan Olaf Smit. Zij allen bega ven zich langzaam en statig naar de bereide zetels aan de linkerkant van de troon. Zij werden gevolgd door de eer ste kardinalen en op hetzelfde ogenblik zag de menigte Z. H. de Paus in de deuropening verschijnen, hoog gezeten op de sedia gestatoria. Zilveren bazuinen zetten op dit moment de Pausmars in, er klonk een luid applaus op van de velen, die nu in het atrium bijeen waren, de zware klokken van de St. Pieter beier den en even later namen de klokken van heel Rome het signaal over; de hele stad juichte om de opening van het H. Jaar. De H. Vader werd in het atrium ver welkomd döor het kapittel van de Sint Pieter met aan het hoofd kardinaal Te- óeschini. De Paus zag er zeer moe en bleek uit. Nadat de stoet voor de deur was aangekomen, verliet de Paus de se dia gestatoria om plaats te nemen op de troon. Naast hem stonden de beide as sisterende kardinaal-diakens, Canali en Mercati. Na het zingen door de Sixtijnse kapel van het Veni Creator, hadden de ceremoniën bij de H. Deur plaats, wel ke reeds vroeger door ons beschreven werden. Opeens is er een luid gekraak en met een plotselinge smak zien- wij de cemen ten déur naar achteren vallen, waar de val gestuit wordt door de sampietrini, die nu met behulp van touwen het ge weldige blok zacht op de vloer doen neerkomen. Het is tien minuten over half elf. De Heilige Deur is, voor het eerst sinds 1934, weer geopend. Intussen heeft de Sixtijnse kapel het „Jubilate Deo" ingezet van Palestrina, de psalm die uitnodigt tot het binnentreden van de poorten in heerlijke lofzangen. Binnen enkele ogenblikken is de deur door de sampietrini Weggereden en wordt een tapijt neergelegd. De H. Vader staat op van Zijn troon, met in de rechter hand de kaars, gereed om als eerste door de nu open H. Deur binnen te gaan. Het is nu doodstil geworden in dé voor hal en wij zien van onze plaats af de F^us neerknielen op de drempel van de deur. waar hij in de rechterhand het pauselijk kruis neemt, teken van zijn pontificale macht op aarde en aldus neergeknield met in de linkerhand de kaars en rechts het pauselijk kruis, zet de H. Vader het „Te Deum" in. Dan rijst hij op en overschrijdt als eerste en alleen de drempel van de H. Deur aan het hoofd van een onafzien bare rij van assistenten, kardinalen, bis schoppen' en gasten, die na hem, twee aan twee, de basiliek door de geopende deur binnengaan. Het is tien uur 55 minuten; het jubileum is begonnen. Iedereen, die binnengaat, kust de deurposten, die inmiddels door poenitenciers van St. Pieter met gewijd water zijn gereinigd. Onmiddellijk na de pauselijke hofstoet gaat koningin Elisa beth van België naar binnen, gevolgd door de leden van de Italiaanse regering en. de andere hoge vertegenwoordigers en alle leden van het corps diplomatique. Inmiddels Is de H. Vader aangekomen in de kapel van de H- Drievuldigheid, waar hij de deuren wijdt, die gedurende het Heilige Jaar zijn aangebracht in de- plaats van de Heilige Deur. Hij draagt hier vervolgens de bewaking op aan de aartsbroederschappen en de broederschap pen van Rome, welker vertegenwoordi gers in deze kapel met een kort woord door de Paus worden toegesproken. Na een kort bezoek aan de kapel van St. Petro iella, waar het H. Sacrament is uitgesteld, verschijnt de pauselijke stoet van achter de rode gordijnen, die de re- terzijbeuk van de basiliek verborgen heb ben gehouden. Een oorverdovend gejuich uit de mond van tienduizenden pelgrims, die hier aanwezig zijn, stijgt op, als de paus op de sedia gestatoria zichtbaar wordt. Op de binnenloggia schetteren weer de zilveren bazuinen met de Paus mars. Het is de meest indrukwekkende intre de, die men zich denken kan. Van het Confessie-altaar af geeft de H. Vader aan allen de pauselijke zegen, waarna de beide assisterende kardinaal-diakens de volla aflaat proclameren in het Latijn en in het Italiaans. Het is bijna twaalf uur als de Paus. weer op de sedia gestatoria de St. Pieter verlaat, aan alle kanten toegejuicht door een onoverzienbare mensenmassa, terwijl hfj links en rechts buigt, en met milde glimlach onafgebroken de zegen geeft. Zowel bij het binnengaan als het uittre den houdt de stoet even stil bij de plaats, waar de pelgrims staan aan de linker zijde van het Confessie-altaar en met op vallende hartelijkheid buigt de H. Vader zich even over naar hen, die van zoverre kwamen om dit alles mee te maken. Het was een liefdevolle attentie, die heel deze bijzonder schone plechtigheid, op zinvolle wijze besloot. Tengevolge van een defect in een ge nerator in de centrale van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij zat Zondagavond geheel Zeeland van zeven uur tot half acht zonder electriciteit. De storing werd verholpen, door op een an dere generator over te schakelen. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) De communistische partij heeft Vrij dag in alle delen van de stad manifesten doen aanplakken, waarin de Romeinse bevolking werd opgeroepen om in de c-chtend van 24 December en juist op het uur van de opening der H. Deur, een manifestatie te houden op de pleinen vóór de vier grote basilieken. Het doel was. de regering een verdeling af te dwingen van de landerijen ten Zuiden van Rome, die momenteel nog in het bezit zijn van enkele landeigenaren De uitnodiging tot het bijwonen van de de monstratie ging vergezeld van de waar schuwing, dat elke communist, die niet aanwezig zou zijn, een boete van 2000 lires zou krijgen. Het is duidelijk, dat de communisten op deze wijze reeds nu het Heilig Jaar wilden saboteren. De politie-autoriteiten hadden echter de openbare demonstra ties verboden, waarop de communisten besloten een bijeenkomst te houden in de Kamer van Arbeid, Inmiddels is Zaterdagochtend van al deze communistische plannen vrijwel niets terecht gekomen. De politie bezet te, tezamen met de militairen, de plei nen voor de basilieken en alleen enkele duizenden, die niet op de hoogte waren van het verbod, kwamen bijeen op het plein voor de Santa Maria Maggiore. Zodra de eerste klappen vielen, namen de meeste demonstranten direct de be nen of de bus of de tram. om zo snel mo gelijk weer naar huis terug te keren. In de Kamer van Arbeid hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. Verder heeft Zaterdagochtend een groep van vijftig communisten een de monstratie gehouden voor de Spaanse ambassade als protest tegen het bezoek, dat de Spaanse minister van buitenland se zaken aan minister-president De Gas- peri bracht. De demonstranten gooiden met stenen de vensters van het gebouw in en schreeuwden luidkeels: „Dood aa Franco" en „Leve La Passmnara" Nadat de politie 'n cha-.ge had uit voerd, maakten ook hier de demons ten rechtsomkeert

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1