Waarschijnlijke directe oorzaak: een beoordelingsfout van vliegveld Bombay gaf onjuist advies Maar Weerbericht! Koffierantsoen gehalveerd Tegen drs. Bos weer SV2 maand geëist slag aan het kolenfront «J L>Ë MENING VAN DE K.L.M. Nationalisatie m nongarije IN HET GOOI: T.B.C.-BESMETTE MODELMELK! Dicht bij ideaal van 12 millioen ton De 5 pet. verhoging Op de iRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 71ste JAARGANG VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 No. 21120 Rapport over de Franeker"-ramp K.LM zegt: Nadruk opwaarschijnlijkheid Het was een ware rampdag voor de K.L.M. en ook voor Nederland, de 12e Juli 1949. Op die dag verongelukte de Constellation „Franeker", op de terugweg van Indonesië naar Nederland bij Ghatkopar in India, dicht in de nabijheid van Bombay. Niet minder dan 44 personen kwamen hierbij om; niet alleen een wakkere bemanning en een hantal Nederlanders, die terugkeerden naar het moederland verloren het leven, maar bovendien dertien Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een rondreis door Indonesië drie mijl oost-Noord-Oost van het vlieg: hadden gemaakt en wier bevindingen wel zeer afweken van de toen gangbare in de wereldpers. Thans is een rapport verschenen over de mogelijke oorzaken van het neerstorten van de „Franeker", welk rapport is opgemaakt door lucht vaartautoriteiten in India. Als directe oorzaak wordt gegeven: „De piloot maakte een beoordelingsfout, toen hij trachtte te landen, door een cirkelbeweging uit te voeren, die het vliegtuig weer terugvoerde in de wolken, in plaats van te vragen naar instructies om met landen te wachten of om uit te wijken, nadat hij door zichtwaarneming de boven het vliegveld heersende weersomstandigheden gewaar werd." Van K.L.M.-zijde is er gisteren op gewezen, dat er in het rapport sprake is van „mogelijke" oorzaken. Verder meent men van deze zijde, dat het advies tot landen, dat door het vliegveld te Bombay is gegeven, ook onjuist genoemd moet worden. OOSTELIJKE WIND Daarnaast surrogaat in de handel GEVLOGEN MET ONTOE REIKENDE WEER VOORSPELLING? Ook dochterondernemingen van Philips en Shell Geen verhoging margarine-prijs Natuurlijk warén er velen gekomen om de heer A. Lovink, de pas afgetreden H.V.K. in Indonesië, met zijn echtgenote te verwelko men, bij zijn aankomst gisteren op Schiphol. Maar de ontmoeting met zijn dochtertje deed de heer Lovink ongetwijfeld alle moei lijkheden van de laatste tijd in Indonesië snel vergeten. DEURWAARDER EN PARKET- WACHTER MOESTEN ZAAL VERLATEN ONZE WENS VOOR 1950 TWEE KINDEREN IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Staatsmijnen hovenparticuliere mijnen beneden verwachting !||- In verband met zijn reis naar de West was Prins Bernhard gisteren op Schiphol, om enkele les sen te nemen met de z.g. linktrainer, een apparaat, dat is uitgedacht om piloten op de grond te testen op vliegvaardigheid. Wanneer het toe stel gesloten is, heeft men precies het gevoel alsof men in een vliegtuig zit en een kaart registreert nauwkeurig de fouten van de vlieger. Links: Prins Bernhard ontvangt de laatste aanwijzingen voor het toestel gesloten wordt. Rechts: Een klein hondje, dat met zijn baas mee naar binnen was geglipt, vindt het toch wat vreemd worden nu deze ineens helemaal in het toestel verdwenen is: de seallyham-terrier van de Prins in onrust Directeur-hoofdcon- structeur Fokker neemt ontslag TEXTIELINDUSTRIE aanvaardt loonsverhoging Onderhandelingen bij het beroepsvervoer DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. ucl -T 1 1 1 J J T J sing met een heuvel van 674 voet hoogte, Onder hef hoofdstuk „vermoedelijke oorzaken" vermeldt het rapport, dat het ongeluk een gevolg was van het feit, dat het vliegtuig bomen raakte, die op een door wolken bedekte heuvel groei den. Het weer was toen slecht en de piloot trachtte het vliegveld tijdens dit slechte weer te naderen. Behalve de directe oorzaak van het ongeluk, hierboven reeds weergegeven, worden als „indirecte oorzaken" aange geven: 1. Onbekendheid van de piloot en de bemanning met de topografie van het land in de omgeving van het vlieg veld „Santa Cruz" van Bombay en het zich vermoedelijk niet bewust zijn van de zijde van de piloot van de werke lijke hoogte, nabijheid of juiste plaats van de heuvels, of tijdelijke vergeet achtigheid van hun aanwezigheid- 2. Het advies van de Dienst voor de regeling van het luchtverkeer op het vliegveld (Air Traffic Control) om op landingsbaan 23 te landen en het ont breken van het advies van die dienst om „in de lucht te blijven" totdat het weer yerbeterde of „uit te wijken" naar een ander vliegveld, daarbij in aanmerking nemende: (a) dat dit een vlucht was, die niet volgens dienstregeling werd uitgevoerd door een luchtlijn, die niet gewoon was op Bombay te landen; (b) dat de landingsbaan 09/27 niet bruikbaar was en dat onder de heersende omstandig heden een landing niet veilig zou zijn geweest. 3- Ontbreken van de specifieke weers-minima, welke ook, voor het vliegveld Bombay door de K.L M. op gesteld en de vermoedelijke onbekend heid van de piloot met die, opgesteld door andere luchtvaartmaatschappijen. 4. Raad van „Approach Control" (dienst, regelende het naderen van een De verwachting van heden- tot S morgenavond luidt: Op vele plaatsen mist, overigens enkele wolkenvelden. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige j Oostelijke wind. Vannacht tempe- ratuur plaatselijk iets beneden het J vriespunt, morgen overdag dezelf- J de of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zaterdag 31 December: Zon op 8.48 uur, Zon onder 16.38 uur, Maan J op 13.24 uur, Maan onder 5.15 uur. t vliegveld) om tot 800 voet te stijgen indien zodanige raadgeving werd door gegeven. 5. Het verzuim van de piloot om de instrumenten ter regeling der mo toren en ter besturing van het vlieg tuig te stellen, teneinde een geschikte stijgingsgraad te verkrijgen. Landingsgereed stootte het tegen een heuvel In een samenvatting worden de om standigheden waaronder het ongeluk ge* beurde vermeld. De „Franeker" die van Batavia naar Amsterdam onderweg was via India op een speciale vlucht had een bemanning van elf personen aan boord benevens vier en dertig passagiers, waarvan dertien Amerikaanse journa listen- Het toestel was om 00-39 G.M-T. van New Delhi vertrokken en was om 03-22 G.M-T. boven het radiobaken van „Santa Cruz" op een hoogte van zeven honderd voet. Het voerde een daling door het wolkendek uit, daarbij gebruik makende van het. baken en kwam op vijf a zeshonderd voet boven de hoogte van het vliegveld uit de wolken.. Men nam waar, dat het vliegtüig h'et veld uit Noord-Westelijke richting naderde, op zicht vliegende. Het maakte een vol ledige cirkel rechts om het vliêgveld op een geringe hoogte, met het landings gestel uit en de klappen naar beneden tot tenminste de startpositie. Men zag het to'estel daarna in Oostelijke richting wegvliegen naar de Powai-heuvelrug, alsof het voorbereidingen trof om op landingsbaan 23 te landen. Om ongeveer 03-50 G-M.T. kwam het vliegtuig in bot- veld. Allen aan boord van het toestel werden gedood en het vliegtuig volko men vernield. „Hevige buien, wolken In het rapport wordt verder o-m, ge zegd, dat de bemanning van de „Frane ker" voordat zij het vliegveld Palam van New Delhi verliet om naar Bombay te gaan, ingelicht werd door de weer kundige van de „Royal Indian Air For ce". Zij werd voorzien van een weer voorspelling van de route- Deze voorspel ling was gebaseerd op de weerkaarten van 12 en 18 uur van 11 Juli. Ten tijde van de uitwisseling der gegevens was de weerkundige niet in het bezit van vier mededelingen betrekking hebbende op het weer op het vliegveld „Santa Cruz". De weerkundige op Palam verzocht de bemanning van die „Franeker" om zodra het toestel in de lucht was, de laatste plaatselijke voorspelling voor Bombay op te vragen. Dié werd ontvan gen in het vliegtuig om 1.23 uur. Tussen 3-14 en 3.16 uur ontving het vliegtuig aanwijzing omtrent de hoogtemeter en het zicht. „Hevige buien, wolken luidde het. De laatste drie mededelingen over het weer in Bombay, voorkomende in het logboek van de „Approach Control" op het vliegveld, kunnen niet gewaar merkt worden uit het logboek in de „Franeker", omdat het niet mogelijk is geweest de pagina van dit logboek waarop deze mededelingen geschreven moeten zijn geweest uit de wrakstuk ken te voorschijn te halen. Gevlogen met ontoereikende iveervoorspelling „Het blijkt uit het voorgaande," aldus het rapport „dat het vliegtuig de vlucht begon met een weervoorspelling, die ge grond was op kaarten samengesteld aan de hand van ontoereikende dagtekening" Ongelukkigerwijze vinghet vliegtuig niet op de. „Aerp"-boodscnap, die elk uur wordt uitgezonden per radio uitsluitend ten dienste van Vliegtuigen die 'onder weg zijn", zo zégt het rapport verder o.m. „De commissie besprak het in gebre ke blijven van het vliegtuig om deze boodschappen op te vangen, in weerwil van het feit dat de. bemanning over deze actuele weerberichtuitzendingen te Pa lam was. ingelicht, maar. de commissie was nigt iri s'taat dit aan. enige deugde lijke reden toe te schrijven. Zodoende had het vliegtuig tot 3:16 u geen kennis van de feitelijke Weérstoestarid te Bom bay toen de „Approach Control" zijn eer ste plaatselijke' weerwaarnemingen door gaf." „Behalve de rinlichtingera 'verkregen door mededelingen (te Palam) - had de bemanning volgens KLM-autoriteitèn een volledige navigatia-uitruSting, wélke m het bijzonder bevatte het aanvullende routeboek en..het routeboek voor. het tra ject Sha'rjah-Colombo, dat bijzonderheden over :hèt vliegveld-van Bombay bevatte Opgemerktmag worden, dat alleen pa gina's 'van het aanvullende 'routeboek werden gevonden, maar dat er geen spoor was van het routeboek betreffende Shar- jah-Colombo". Aan het.slot van het. hoofdstuk waar in het onderzoek van de wrakstukken wopdt .beschreven zegt de commissie: „Daar geen'be'wjjs wérd gevonden, dat structurele of technische mankemènien aanwijsbaar zou maken en de docu menten van het vliegtuig geen tegen strijdigheden vertoonden, is er geen re den om de oorzaak van het ongeluk toe te schrijven aan enig mechanisch man kement in het vliegtuig zelf. de motoren of toebehoren." De regering ziet zich naar het mi nisterie van landbouw, visserij en voed selvoorziening mededeelt genoód- zaakt, in verband met de zeer hoge prijzen van koffie op de wereldmarkt verandering te brengen in de koffie- voorziening van het Nederlandse volk. Tengevolge van de krappe wereldvoor raden is de prijs van koffie tot «en zo danig niveau gestegen, dat indien Ne derland in staat en bereid zou zijn deze hoge prijs op de wereldmarkt te beta len, de koffieconsumentenprijs In ons land nagenoeg verdubbeld zou moeten worden en 8.25 a 8.50 per kilo zou moeten bedragen. De noodzaak tot zuinig beheer van de beschikbare deviezen koffie moet voor namelijk in gebieden met harde valuta worden gekocht heeft de regering doen besluiten voorlopig koffie niet meer in die gebiedtn aan te kopen, zodat de koffievoorziening van de Nederlandse bevolking moet worden beperkt. Het bovenstaande rapport heeft de di rectie van de K.L.M. aanleiding gegeven haar zienswijze ten opzichte van enkele punten hieruit nader uiteen te zetten. De heer A. D. Snitselaar. hoofd van het vlieg bedrijf van de K.L.M. zette deze uiteen namens de directie van de K.L.M. Blijkens de samenvatting van het rap port van de Commissie van Onderzoek alaus de opvatting van de K.L.M. heeft men de oorzaken van de ramp niet met zekerheid kunnen vaststellen. Aan het eind van de samenvatting wordt dan ook uitdrukkelijk gesproken over „pro bable causes" dus „waarschijnlijke oor zaken". Deze term „waarschijnlijke" dient men dus bij elk van de oorzaken die wor den omschreven te denken. Als men nu aanneemt, dat de gezag voerder bezig was een landing op start baan 23 voor te bereiden, dan dient men dit in rechtstreeks verband te zien met de waarschijnlijke indirecte oorzaak, n.l het advies van de verkeersleiding van het vliegveld om op die startbaan 'e lan den en het ontbreken van een advies om in de lucht te blijven tot dat het weer verbeterd zou zijn of om uit te wijken naar een ander vliegveld. In het rapport wordt ook gesproken van de onbekendheid van de bemanning met het terrein. V/at dat betreft zij op gemerkt, dat in de eerste plaats de be manning zowel te Batavia als te New Delhi voorzien was van alle beschikbare officiële inlichtingen omtrent Bombay. Bovendien was als extra maatregel de Regional Operations Manager van de KLM voor India en Pakistan, de heer Richardson te New Delhi aan boord ge komen. Deze had een zeer langdurige ervaring als actief vlieger in deze stre ken en bij heeft, zoals vanzelf spreekt, zijn kennis en ervaring ten dienste ge steld van de bemanning van de „Frane ker". De waarschijnlijkheid, dat de ge zagvoerder niet op de hoogte was van de voor een vlieger onder deze omstan digheden meest belangrijke factor, n.l. de hoogte en ligging van de heuvels ten Oosten van het vliegveld is dus niet groot, temeer omdat de hoogte en lig ging van bedoelde heuvels genoegzaam nauwkeurig aangegeven waren op het aan boord beschikbare landingskaartje. K.L.M.-rappoort nog in bewerking Als vermoedelijke indirecte oorzaak wordt in het rapport voorts genoemd het ontbreken van door de KLM vastge stelde landingsminima voor het vlieg veld Bombay. Hierbij kan worden opge merkt, dat het practisch niet mogelijk is om, afgaande op gegevens, welke op kaarten en in tabellen voorkomen, mini ma vast te stellen voor vliegvelden, wel ke de KLM niet geregeld aandoet. Het is wel gebruikelijk om voor de vliegvel den. waar KLM-vliegtuigen geregeld landen en waarvan de vliegleiding dus de mogelijk heersende omstandigheden volledig kent, minima vast te stellen. In geval er incidenteel een landing moet worden uitgevoerd op een vliegveld, niet behorende tot de geregelde landings plaatsen, worden aan de betrokken ge zagvoerder alle beschikbare gegevens verstrekt aan de hand waarvan hij zich een beeld van de situatie ter plaatse kan vormen. Deze gegevens, gecombineerd met de al gemene kennis van de gezagvoerder van de normen, welke bij de KLM gelden voor de bepaling van minima, stellen hem in voorkomende gevallen in staat om de situatie te beoordelen. De kunde en de ervaring van de gezagvoerder van de „Franeker", de heer van der Vaart, waren zeker zo groot, dat hij in staat was op de juiste wijze rekening te hou den met omstandigheden als in Bombay. Op een vraag, of de conclusies van het onderzoek der KLM naar de oor zaak van de ramp overeenstemden met die van het rapport, antwoordde de heer Snitslaar, dat het onderzoek der KLM nog niet voltooid is. Dit rapport ook voor de KLM ge heel nieuw. Gedacht is aan invoering van een nationale melange van surrogaat en echte koffie. Hiertegen zijn evenwel vele be zwaren voor de bedrijven, voor de over heid en voor de consument. Controle op de samenstelling van de melange is bij voorbeeld onuitvoerbaar, terwijl een be zwaar van huishoudelijke aard is, dat zij, die de voorkeur geven aan echte koffie zij het dan, dat zij zich hierbij beper kingen dienen op te leggen van het originele product verstoken zouden blij ven. De regering heeft daarom besloten de nog aanwezige voorraden koffie nor maal te blijven distribueren, doch met een vermindering van het rantsoen, dat voortaan per zes weken 125 gram zal bedragen. De eerstvolgende koffiebon, welke op 26 Januari zal worden aangewezen, zal dus recht geven op 125 gram koffie. Deze bon zal dienen voor een periode van zes weken. Op deze wijze kan de rantsoenering nog geruime tijd worden voortgezet. De prijs van de aldus gedistribueerde koffie zal niet hoger zijn, dan de thans geldende prijs, doch naarmate de voor raden „goedkope koffie" uitgeput ra ken zal, zal een geringe prijsstijging on vermijdelijk zijn. Daarnaast zal koffiesurrogaat van goe de kwaliteit vrij in de handel in ruime mate verkrijgbaar zijn. De grondstoffen voor een goed surrogaat zijn in voldoende mate aanwezig. Iedereen zal dus desge wenst, zij het beperkt, deze koffie kun nen drinken, eventueel aangevuld met surrogaat, of wel naar eigen smaak de echte koffie kunnen mengen met surro gaat. In Hongarije is een regeringsveroirie- ning gepubliceerd.-- op grond waarvan alle ondernemingen met meer dan tien werk nemers in Hongarije genationaliseerd worden. Ook buitenlandse ondernemin gen vallen onder het besluit. Aan alle eigenaren, Hongaarse zowel als buiten landse, wordt schadeloosstelling beloofd. Het regeringsbesluit vermeldt o.m. de volgende buitenlandse 'pndernemingen: Standard Electric Cy, de Hongaarse Te lefoonmij, Vacuum Oil, Shell, Philips, Radio Brown Boeery, de Brits-Hongaarse jute-industrie eri verscheidene textiel fabrieken. Het besluit garandeert schadeloosstel ling aan alle eigenaren. Z.ij moeten bin nen 90 dagen de activa opgeven. Naar wij vernemen, ligt het niet in de bedoeling van de regering, de mar- garineprijs op 1 Januari a.s. te verho gen. Voor „the man in the street" blijft de rechtszaak tegen de Haagse oud burgemeester, mr. Visser en diens se cretaris drs- Bos een ingewikkeld ge val. Reeds enkele malen werden zit tingen uitgesteld, omdat er nog aller lei inlichtingen omtrent de wijze waarop de deviezen waren gebruikt, moesten worden ingewonnen. Ook ging men over tot geheime zittingen. Hoewel, de officier van Justitie bij de economische politierechter te Den Haag dan eipdelijk tot de overtuiging was ge komen, dat drs. Bos, inderdaad belang rijk werk voor de.1 inlichtingendienst had gedaan, persisteerde hij gisteren 'na een langdurige geheime zitting bij zijn eis van 5% maand wegens gepleegde devie zen-overtredingen. De getuigenverhoren tijdens welke vooraanstaande figuren uit de inlich tingendienst, als ook de secretaris-ge neraal van Binnenlandse Zaken onder vraagd werden, waren tot half drie 's middags zo geheim, dat zelfs de deurwaarder en de parketwachter de zaal..moesten verlaten. „De verdediger van drs. Bos, jhr. mr C Beelaérts van Blokland, bestreed de op.yatting dat niet kon worden aange toond, waarvoor het geld was gebruikt. Verdachte B. heeft bewezen, aldus plei ter. dat rijn verklaringen van 23 Mei af absoluut betrouwbaar waren. Hij za- „tot over 'zijn oren" in het inlichtingen werk, hij was een vertrouwensman en hij is er in geslaagd een specificatie voor zijn uitgaven te geven, waarvan de juistheid globaal kan worden beves tigd. weinigen bekende, weg volgde. Drs. B was 'bevreesd voor lekken. ,,En met re den", zei de verdediger- Zowel mr. Beelaerts als drs. B. pro testeerden tegen een uitlating van de officier van Justitie dat tussen de oud burgemeester en drs. B. een onzuivere zakelijke verhouding zou hebben be staan. Een der getuigen meende zich t» herinneren, dat in Maart 1947, dus lang voor de burgemeestersbenoeming, drs. B. hem zou zün voorgesteld als „de aanstaande secretaris van de te benoemen burgemeester". ,,Ik ontzeg aan de officier het recht om op een zo zwakke aanwijzing een dergelijke ernstige beschuldiging uit te spreken", riep mr. Beelaerts heftig uit De politierechter bepaalde de uitspraak op 4 Januari. Waarom zou ook Supporter niet weel een kleine jaarbalans opmaken, nu 1949 ten einde loopt? 't Is trouwens tamelijk vlug gebeurd, want 1949 was geen groot sportjaar. En dat viel des te sterker op, nu er een Olympisch jaar aan vooraf was gegaan. Internationaal gezien bal '49 op sportgebied voor Nederland al heel weinig te betekenen, en ook natio naal waren er weinig of geen hoogte punten. Des te sterker springt naar voren de opdracht die wij wèl als een belangrijk punt van het afgelopen jaar besc u- wen: de opdracht van Kardinaal de J -:g aan de Nederlandse Katholieke Sp- bond, de officiële opdracht om te korren tot de oprichting van een Kaholieke Sportschool. Helemaal nieuw is de kwestie van deze school niet; wij hadden het er al eerder op deze „Tribune" over. Bekend was, dat er een Rijkssportschool draaide in BloemendaalOverveen, dat deze school prima werkte en mooie vruchten afwierp, dat ook in katholieke sport kringen grote waardering leefde voor deze school en dat er ook katholieke sportleiders werden gevormd. Bekend was ook, dat niettemin de Nederlandse Katholieke Sportbond streef de naar een eigen sportschool. Want voor katholieke sportleiders is 'de ideële vor ming zo ontzettend belangrijk. En die kan nu eenmaal zelfs op de beste neu trale school niet voldoende aan haar trek komen. De oprichting van die eigen katholieke school hing nog op de be sprekingen aangaande de subsidie. Maar nieuws is dan nu, dat de Kardi naal de officiële opdracht tot de op richting van een Katholieke Sportschool heeft verstrekt. En met dat goede en belangrijke nieuws kreeg 1949 een best slot. Want het is zeer beslist hard nodig, dat er degelijk gevormde katholieke sportleiders in verenigingen komen, mensen die de jeugd kunnen opvoeden en daarvoor het nodige in hun mars heb ben- We weten immers maar al te goed, hoe ondanks veel loffelijke pogingen en dapper werk ook er nog veel te veel di lettantisme op dit punt bestaat. De be hoefte aan kundige in hun „vak" door knede paedagogen in de verenigingen is zeer dringend. Nu is de officiële opdracht dan ver strekt. Onze wens voor- 1950? Dat de Katholieke Sportschool dan moge wer ken. Tot heil van de katholieke jeugd. SUPPORTER. ■t „De te benoemen burgemeësterV Vast staat, dat drs. B. waardevolle in- (Van onze correspondent). Bij de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad van Naarden is gisteren een onprettige zaak aan het licht ge komen. Er blijken in Naarden en wel licht ook in andere plaatsen doch dat heeft het onderzoek nog niet uit gemaakt verschillende kinderen be smet te zijn geworden door het ge bruik van modelmelk, afkomstig van een bedrijf te Naarden dat de melk, die afkomstig is van eigen vee in ver (Van onze correspondent). De 12 millioen ton kolen, welke dc regering reeds in 1948 graag uit de Limburgse mijnen had zien komen, zijn ook dit jaar niet bereikt. Wei zijn de gezamenlijke Limburgse mijnen dit jaar een heel stuk dichter bij dil ideaal gekomen. De productie over 1949 zal namelijk ongeveer 11.600.000 ton bedragen. In 1948 behaalde men 11.032.326 ton. Intussen hebben de staatsmijnen het productiecijfer, dat van haar verwacht werd, namelijk 60 pet- van de geraamde 12 millioen ton, dus 7.200.000 ton, wei bereikt en zelfs overschreden. Dit ge beurde reeds op 23 December j-1- Op die dag steeg de gezamenlijke productie van de staatsmijnen Wilhelmina, Emma. Hendrik en Maurits tot 7.211.832 ton Men kan aannemen, dat de totale pro ductie van de staatsmijnen over 1949 on geveer 7.300.000 ton bedjaagt. Het tekort over 1949 komt dus ten laste van de particuliere mijnen Ter wijl de staatsmijnen 100.000 ton extra produceerden bleven zij 500.000 ton onder de van haar verwachte 4.800.000 ton. Daar staat echter tegenover, dat verschillende particuliere mijnen in on gunstiger omstandigheden verkeren dan de staatsmijnen, doordat de ont ginning der kolenlagen hier moeilij ker is. Dit is met name het geval me' onze oudste mijn, de Domaniale te Kerkrade en de Willem Sophie te Spek- ,a. holzerheide, die beide in de oudste en moeilijkst te ontginnen lagen van het Zuid-Limburgse kolenbekken aan het delven zijn. Gewenste dagproductie: 40.000 ton Verwacht mag worden, dat de pro ductie van de gezamenlijke mijnen in 1950 in ieder geval de 12 millioen ton zal overschrijden. Daarvoor zal een ge middelde dagproductie van 40 000 ton nodig zijn. Over November j.l- is dit cijfer reeds bereikt. De cijfers over De cember zijn natuurlijk nog niet te- schikbaar, maar waarschijnlijk zal de ge middelde dagproductie over deze maand iets lager zijn dan 40 000 ton, onjdat er minder diensten gemaakt zijn, daar te gen het einde van het jaar altijd veel mijnwerkers het verlof, dat zij nog te goed hebben, opmaken. De eerste voorwaarde voor verdere stijging van de kolenproductie is aanvul ling van het tekort aan mijnwerkers, te meer omdat in de loop van dit jaar di bezetting weer een flinke aderlating heeft moeten ondergaan door het vrijkomen van enkele honderden in de mijnen te werk gestelde politieke delinquenten. „Nieuwe" krachten tellen mee In het afgelopen jaar is gebleken, dat ook het aannemen van nieuwe ar beidskrachten bedrijfseconomisch verant woord is. De cijfers bewijzen namelijk dat het te werk stellen van meer pep soneel niet alleen heeft geleid tot een hoger totaal der productie, maar oon tot stijging van het ondergronds effect per man. Dit is te danken geweest aan het feit dat de nieuwe mijnwerkers allen direct aan de „kool" werden gezet. Daardoor stijgt het ondergronds effect, want dit wordt berekend door de totale productie te delen door het totaal aantal onder grondse arbeiders. Dank zij het feit, dat men de nieuwe krachten een speciale bedrijfskadertraining laat ondergaan,is het mogelijk gebleken om ongeschoolden, onder wie de Italianen, in zeer korte tijd rijp te maken voor het werk aan het kolenfront. Naar wij vernemen is de noodzakelijk gebleken reorganisatie van het construc tie-bureau van de Fokkerfabrieken voor ir. M. Beeling aanleiding geweest om zijn functie van directeur-hoofdoonstructeur per I Januari 1950 neer te leggen en de Fokkerfabrieken te verlaten. schillende gemeenten van het Gooi le vert. Het aantal kinderen, dat na door lichting reageerde, is niet onbelang rijk. Twee kinderen zün al opgenomen in een ziekenhuis. De voorzitter van de raad deed emge mededelingen over het politieel en ve terinair onderzoek. Zelfs hoge instanties hebben zich met deze zaak bemoeid. Na dere voorschriften kunnen niet worden gegeven en de inzinking welke in deze stal vee heeft plaats gevonden, kan ook elders geschieden, vooral als de stal niet opgebouwd is met eigen vee doch be staat uit vee dat aangekocht is en waar van men niets weet. Er zijn intussen maatregelen genomen, dat de modelmelk niet meer rauw ver kocht mag worden. De enige oplossing i.s, dat men geen rauwe melk meer drinkt. De moeilijkheid is, dat men niet eisen kan dat een stal van 55 beesten binnen enige weken veranderd wordt in een stal van 55 tuberculose-vrije koeien. Dit is een kwestie van jaren. Tussen de textiel werkgevers-federatie en de bedrfjfsunie van textielarbeiders is overeenstemming verkregen over dc toepassing der vergunning van het col lege van ryksbemiddelaars om binnen be paalde grenzen tot een loonsverhoging over te gaan, Partijen bij de C. A. O. stellen zich. voor op de uurlonen voor de mannelijke arbeiders van het 20e jaar af een gelei delijk oplopende verhoging toe te passen en wel zo, dat het minimum uurloon voor geschoolde arbeiders in de derde gemeen teklasse, waarin de voornaamste textiel- gemeenten als Enschedé, Hengelo en Til burg zijn gerangschikt, op 24-jarige leef tijd gebracht worden van 80 cent op 86 cent per uur, in welk nieuw basisloon dan de z.g. Joekesgulden is verwerkt. Voor andere gemeenteklassen en ande re groepen worden overeenkomstige ver bogingen toegepast. Wat de vrouwenionen betreft werd al» voorlopige oplossing overeengekomen de weekinkomens van vrouwelijke arbeids krachten van 23 jaar en ouder alsmede die van jongere kostwinsters te verho gen met 5 procent, wederom echter met dien verstande, dat deze verhoging niet of in mindere mate zal worden toegepast voor zover de feitelijke lonen aanmerke lijk boven de rechtens geldende lonen uitgaan. In het Grafisch bedrijf Ook tussen de federaties van werkge vers en werknemers in het Grafisch Be drijf is gisteren overeenstemming be reikt ten aanzien van de 5- pet. verho ging in de salarissen zówel van de tech nische als administratieve employé s Deze verhoging geldt uitsluitend voor de con tractlonen- Het besluit van de regering en de be schikking van het college va.n rijksbe- midd^laars. met betrekking tot de ver hoging met 5 pet. van de lonen, zijn voor de organisaties van werkgevers en werk nemers in het beroepsvervoer op de weg aanleiding geweest, in gemeenschappe lijk overleg te traghten tot ov.<"-eens:em- m'ng te kernen De besprekingen zijn be reids geopend en deze zullen op 6 Ja nuari aj. worden beëindigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1