Oude Jaar 1949 Koninklijke Marine in Indonesië Aflossing en patrouillediensten Werkloosheid langzaam stijgend in Nederland Weerbericht I De Spoorwegen bouwen op Was „De Gil" Amerikaanser dan Amerikaans? Kolenprijzen 1 Januari hoger GAAT WASHINGTON FORMOSA HELPEN? Machtsoverdracht te Saigon DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oude en nieuwe taken Te weinig belangstelling voor het leren van een beroep Het wil de rode vloedgolf in het Verre Oosten stuiten Toenemende electrificatie maar nijpend materiaalgebrek 's Pausen gezondheid Ongeluksdag bij „De Schelde" Voorband sprong en auto stortte in rivier Geen nieuwe stamkaarten meer Loonsverhoging en ambtenaren .J 71ste JAARGANG No. 21121 - Voorbereidselen voor een lange reis. De Dakota van Z. K. H. Prins Bernhard, die in het begin van het nieuwe jaar met de „Karei Doorman", het vliegdekschip van de Kon. Ned. Marine, naar West- Indië vertrekt, wordt te Rotterdam aan boord van de oorlogsbodem gehesen IETS KOUDER WEER OUD-BEIJERLAND SCHONK APPELEN BEPERKING VAN ONT ZETTING VERZOCHT table Nog werkkracht van een jongere Twee dodelijke ongevallen te Ylissingen Een inzittende verdronk Vietnam kreeg zelfbestuur Regering overweegt bijdrage ineens DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Wie zal er deze avond, nu wij aan de wende I van een verlopen halve eeuw staan er. de drempel overschrijden naar een nieuw vijftigtal jaren niet stil wor den. Het moge zijn. dat het afgelopen jaar voor sommigen onder ons. indivi dueel bezien slechts geluk en voorspoed bracht, het moge zijn, dat sommigen kun nen verklaren, dat het gedeelte van hun leven, dat achter hen ligt. heeft beant woord aan de verwachtingen, die zij heb ben gekoesterd, er zal wel niemand ge vonden worden, die, wanneer hij na denkt, slechts bij zichzelf kan stilstaan. Meer dan ooit vormen alle mensen een eenheid en als wij onze solidariteit met anderen, met ons volk, met Europa, met de wereld gevoelen, dan is er voor ieder van ons op deze Oudejaarsavond stof tot denken, stof tot wat de Kerk „medita tie" noemt. Wat is er veel gebeurd in deze 50 jaar, die zo straks om twaalf uur geschiedenis zullen zijn geworden! Tot tweemaal toe heeft de wereld in brand gestaan, als om de waarheid te bevestigen, dat de ge schiedenis van de mensheid een geschie denis van oorlogen is. Zo was het vroe ger, toen, zoals men in de Bijbel kan lezen, de oogsttijd ook wel eens werd aangeduid met de woorden: „de tijd, waarin de koningen der volkeren ten oorlog plegen te trekken". Zo is het ook in onze dagen geweest! Twee oorlogen, die millioenen slacht offers hebben gevraagd en die nog meer mensen tot treurenden om hun jonge levens hebben gemaakt, heeft deze halve eeuw als kwade vruchten voortgebracht, om van de vreselijke ellende die een ont wricht economisch leven voor Europa, dat van deze vruchten had gegeten, met zich bracht, maar te zwijgen. Dat zuil- een broederkrijg mogelijk was in een werelddeel van waaruit het Christendom over de andere Continenten was uitgegaan, is toch wel beschamend voor dit Europa, dat daarmede duidelijk bewees ongeschikt te zijn voor de leiden de plaats, die het voordien met een ze kere superioriteitswaan altijd had inge nomen. Het is met Europa gegaan als met de beschavingen die binnen zijn grenzen in de loop van zijn geschiedenis zijn opgekomen e-n vergaan. Het oude Griekenland overheerste eens de toen maals bekende wereld. Het kon ver overingen maken en deze voor zich be houden. deze aan zich assimileren zolang het een geestelijk bezit had weg te schen ken. En dit geldt eveneens voor Rome's imperium. „Iedere levende cultuur", zegt Christopher Dawson, „moet een of ander ■geestelijk dynamisch beginsel bezitten, dat de noodzakelijke energie oplevert voor die volgehouden maatschappelijke inspanning die civilisatie heet" en Peguy heeft eens getuigd dat achteruitgang van een religie niet een teken is van vooruit gang maar van verval. Onze eigen beschaving is nog in groter mate dan de beschavingen van het ver leden de schepping van een godsdienstige traditie geweest, want aan het Christen dom heeft Europa zijn culturele eenheid te danken. Aan het Christendom dankt het ook zijn geestelijk overwicht in de wereld, dat vroeger zijn deel was. Met afsterving der Christelijke idealen ver loor Europa èn de noodzakelijke grond slag voor zijn sociale eenwording, die het zo noodzakelijk behoefde, en raakte het tevens zijn dynamische kracht kwijt op de rest van de wereld. Het was vergissen wij ons niiet Hegel die eens het bekende woord gesproken heeft: Weltgescbichte ist Weltgericht, wereld geschiedenis is wereldgericht, maar men zou o.i. beter kunnen zeggen: De wereld geschiedenis is een Godsgericht. De God die verstoten wordt wreekt zich op deze verstoting met een immanente sanctie, tn zoverre nl een beschaving die Hem bui tensluit noodzakelijk verarmt. Nu tracht men hier in Europa, dit schiereiland van Azië zoals het eens genoemd is, de econo mische e-n politieke tegenstellingen tus sen de volkeren op te lossen door mate riële organisaties, die vergaande econo mische eenwording en politieke samen werking ten doel hebben. Dit moet op een mislukking uitlopen. Het is de reli gieuze impuls, die die samenhoudende kracht levert, die een maatschappij en 'n .cultuur tot eenheid brengt. Een gemeen schap, die zijn godsdienst verloren heeft, wordt vroeger of later een gemeenschap zonder cultuur. Dat Europa er nimmer in geslaagd is aan Rusland evenmin als trouwens aan vele van die Balkanvolkeren en Oost- Europese naties, die nu achter het ijzeren gordijn zijn gesloten, een actief christen dom te schenken maar slechts een religie kon meedelen, die in haar wereldvreemd heid beeft nagelaten de cultuur van die landen ook innerlijk te kerstenen, spreekt eigenlijk boekdelen en bewiist hoe vroeg reeds het geestelijk bezit was verzwakt waar het Westen eens zo over vloedig van heeft kunnen mededelen aan Noordelijke landen, aan Oost-Duitsland. ja zelfs overzee aan Engeland. Datzelf de nimmer geheel gekerstend Rusland vormt nu zijn grote bedreiging. Nog eens: wereldgeschiedenis is Gods gericht. Is het onrechtvaardig en doen wij on ze verre voorvaderen en anderen na hen te kort wanneer wij in het licht van dit beginsel ook nog eens terugzien op de gebeurtenissen die in het afgelopen jaar onze verhouding met Indonesië totaal gewijzigd hebben? De Koningin heeft in Haar Kerstboodschap gezegd dat in het verleden aspiraties van velerlei aard werkzaam zijn geweest in Indonesië Eigenbelang en naastenliefde zonden wil er heen. Het spreekt vanzelf, dat ook de motor van het eigenbelang een rol speelde maar de vraag is op deze avond het overdenken waard of deze twee factoren die in het leven van een waar christenmens tot een synthese worden gebracht ook daar in Indië een harmo nisch evenwicht hebben gevonden. Het is misschien voor velen moeilijk op deze vraag te antwoorden, daar over het alge-i meen het verleden zo spoedig wordt ver geten. Hoe dan ook wij behoeven niet te twijfelen dat wij. Nederlanders als Christenen zijn te kort geschoten, zoals alle koloniserende mogendheden van. ons continent. Wellicht zijn het juist niet de laatste vijftig iaar die onder dat opzicht de grootste schuld op ons volk hebben g" ?d Maar wat riln 50 jaar in het grote ksder binr.en hetwelk zich de geschiede nis der volken afspeelt en waarvan wij de-last in zijn geheel moeten dragen. .Indien de ter R.T.C. gemaakte afspra ken en overeenkomsten door de regering van de R.I.S. worden gehonoreerd, en ter zake ben ik optimistisch, dan laat het zich aanzien, dat er in het eerste jaar na de souvereiniteitsoverdracht weinig zal ver anderen voor de Kon. Marine en haar personeel wat betreft aantal en omvang dei taken in Indonesië", aldus verklaarde de staatssecretaris van marine, schout-bij nacht H. Moorman aan een verslaggever van het A.N.P. Het zal afhangen van het overleg tussen de regering der R.I.S. en de Ned. regering, in hoeverre de steun van de Kon. Marine na dat eerste jaar zal doorgaan en in welke vorm. Dit over leg zal zo spoedig mogelijk na 1 Januari worden geopend. Een gemengde com missie bestaande uit gedelegeerden van ae R.I.S. en Nederlanders, werkt thans in goede verstandhouding aan de uitwerking van de militaire overeenkomsten der R-T-C., waaronder de voorbereiding van de steun voor het eerste jaar: Op verzoek van de R.I.S. is reeds be sloten, dat de Kon. Marine na 1 Januari de uitoefening van de patrouilledienst ter zee normaal zal blijven voortzetten. Voor deze patrouilledienst en voor eventuele andere operationele taken stelt de Kon. Marine haar operationele eenheden ter beschikking van de R.I.S., met dien verstande echter, dat de Ned. regering haar instemming met de uit voering der gevraagde taak betuigt. Naast deze oude taak komt een ge heel nieuwe: het verlenen van steun bij de personele, materiële en admini stratieve opbouw van de federale marine. Deze steunverlening zal komen van de afdeling Zeemacht van de militaire missie waartoe op de R.T.C. is besloten. Dit zal een commissie zijn, die geheel los zal staan van de operationele delen der Kon. Marine. De officieren en mans-nappen, vermoedelijk enige honderden in getal, zullen geheel ter beschikking van de R.I.S. worden gesteld voor wat betreft de opleiding en de instandhouding van de walorganen. Hun voornaamste standplaats zal Surabaja zijn. Gescheiden van de militaire missie en de hierboven vermelde operationele een heden der Kon. Marine worden thans op Nieuw Guinea kleinere eenheden gesta- tionneerd onder commando van de kapi tein-luitenant ter zee. Van der Schatte Olivier. Men is van plan het marine personeel, dat daar verblijft, ieder jaar af te lossen. Op de R.T.C. is bepaald, dat de mari niers, die thans nog in Indonesië ver blijven, voor zover zij landtaken vervul len, binnen zes maanden naar Nederland zullen terugkeren. Behalve deze mariniers bevindt zich nog ongeveer 5.000 man vloot- en M.L.D.-personee] der Kon. Ma rine in Indonesië. De huidige sterkte van de M.L.D. omvat ongeveer een 60-tal vliegtuigen van verschillend type, waar van een deel desgewenst aan de jonge luchtmacht der R.I.S. zal worden over gedragen. Het afvloeiïngstempo van de marinestrijdkrachten zal door de te ver lenen steun langzamer zijn dan bij de Kon. Landmacht en de mariniers. Daarom zal voorlopig het in Indonesië verblijven de marine-personeel volgens het normale rouleersysteem der marine worden afge lost. Aan schepen zijn er in Indonesië drie torpedobootjagers, een aantal korvetten, mijnenvegers en veel kleiner materieel Op de dag van de souvereiniteitsover dracht zijn de korvetten „Morotai" en Tidore" aan de federale marine overge dragen. Er zullen nog twee andere vol gen. De vraag, welke torpedobootjager na een jaar aan de R.I.S. zal worden over gedragen, heeft nog geen punt van over weging bij de marineleiding uitgemaakt. Schout-bij-nacht Moorman verklaarde voorts, dat onder het Indonesische perso neel van de Kon. Marine belangstelling bestaat om over te gaan naar de federale marine. Bij het Europese personeel der Kon. Marine is nog geen belangstelling voor overgang gebleken. Gisteren intussen seinde Reuter uit Djakarta, dat president Sukarna een noodwet heeft uitgevaardigd, waarbij een eind wordt gemaakt aan het recht van schepen der Kon. Marine om in de Indonesische territoriale wateren schepen te onderzoeken. De wet verbiedt de Ne derlandse marine tevens Indonesische schepen te onderzoeken of aan te hou den buiten de territoriale wateren of buitenlandse schepen op te dragen, deze wateren te verlaten. Men vermoedt, dat de Indonesische ma rine zal patrouilleren in het gebied, dat bekend staat als „het paradijs der smok kelaars". Tot zover Reuter. Of en event, in hoe verre deze noodwet ingaat tegen boven vermelde afspraak, dat de K.M. ook na 1 Januari zou blijven patrouilleren, zal moeten worden afgewacht. Te Oslo is gisteren een overeenkomst tussen Noorwegen en de Sovjet-Unie on dertekend. ter regeling van geschillen en andere incidenten aan de grens tussen beide landen in het Hoge Noorden. De onderhandelingen over deze overeen komst waren 1 December begonnen. De wens die wij bij dit jaar willen uit spreken is dat het ons gegeven moge zijn in de komende 50 jaren onze Christe lijke plicht t. o. v. dit volk beter te ver vullen dan wij het in de vele halve eeuwen die vooraf zijn gegaan hebben gedaan. Wanneer men de werkloosheidscijfers van het laatste jaar bekijkt, blijken deze een langzaam stagende tendenz te vertonen. Stonden per ultimo Septem ber 1948 ruim 24.000 mannen als werk loos by de arbeidsbureaus geregis treerd, per ultimo September 1949 was dit aantal opgelopen tot rond 41.000. Een stijging dus van rond 17.000 man. Nadien steeg het cijfer tot eind Novem ber van dit jaar tot ca. 62.500, vooral door het naderen van het winterseizoen. Hoewel de toeneming van het aantal werklozen op het eerste gezicht reden tot ongerustheid zou geven, dient echter niet uit het oog te worden ver loren, dat anderzijds de totale werkge legenheid in het bedrijfsleven niet on belangrijk is toegenomen, zodat de oor zaak van de stijging der werkloosheid niet zozeer gezocht moet worden bij het bedrijfsleven, doch bij andere factoren, te weten de steeds toenemende beroeps bevolking in Nederland. Dit wordt duidelijk, indien men be denkt, dat in de periode October 1948 t.m. September 1949 84.000 jeugdige mannen voor het eerst hun intrede in het arbeids proces deden, terwijl aan de andere kant slechts 48.000 personen door het héreiken van de 65-jarige leeftijd, sterfte en andere redenen de arbeidsmarkt verlieten, zodat 36.000 personen meer tot het arbeidspro ces toetraden dan er uit verdwenen. Daar naast vertrokken 5.000 mannelijke be roepsbeoefenaren naar het buitenland, teneinde daar een nieuw bestaan op te bouwen. De vraag ligt voor de hand in welke sectoren van het bedrijfsleven deze ver meerdering van het aantal arbeidsplaat sen is geschied. Het antwoord luidt: de industrie! Immers aan de hand van de ieder kwartaal door het CBS gepubli ceerde industrie-statistiek kan worden aangetoond, dat in de periode uit. Sept. 1948 tot eind Sept. 1949 in de ongeveer 9.800 industriële bedrijven het aantal werkzame mannen steeg van 538.000 tot 564.000, of wel met ca. 26.000 dus met on geveer 10.000 meer dan de netto-aanwas van het aantal arbeidsplaatsen voor het gehele bedrijfsleven bedroeg, zodat de sector industrie ook uit andere sectoren van het bedrijfsleven mannelijke arbeids krachten heeft aangetrokken. De vraag naar arbeidskrachten van de zijde van het bedrijfsleven, richt zich allereerst op geschoolde krachten. Helaas er moet worden geconstateerd daj momenteel niet die belangstelling voor opleiding voor een vak bestaat als met het oog op de industrialisatie van Ne- derland wenselijk zou zijn. Dit tekort aan belangstelling wordt enerzijds ver oorzaakt door overwaardering, welke in huidige maatschappelijke opvattingen voor de administratieve beroepen aan wezig is, anderzijds zijn het vaak de aarwangslonen voor bepaalde groepen jongeren, zoals loopjongens, die rem mend werken op de wil een vak te leren. Zoals in het recente communiqué over de loonpolitiek reeds is aangekondigd, heeft de regering in verband met de noodzakelijke vermindering van de last der overheidssubsidies besloten tot op heffing van het tot dusverre bestaande subsidie op kolen over te gaan. Op grond hiervan zullen de prijzen van kolen met ingang van 1 Januari a.s. worden gewij zigd. Voor zover het de courante huisbrand soorten betreft zal voor de grote steden de maximumprijs voor 1ste kwaliteit anthraciet na 1 Januari 6.55 per mud bedragen, terwijl die voor gascokes op 5.65 per eenheid van twee mud is vastgesteld. Voorts zullen de maximum prijzen van gas met cent Per mï mo" gen worden verhoogd, hetgeen evenwel niet betekent, dat dit in feite steeds overal zal geschieden. Zoals reeds in genoemd communiqué gemeld, zal in verband hiermede voor het lopende stookseizoen op een nader aan te wijzen bon van de levensmidde lenkaart bij wijze van compensatie een bedrag worden uitgekeerd van 1 per persoon. TTTBr -.?» Eergisteren werd te Washington bekend gemaakt, dat de V.S. de zevende Amerikaanse vloot in de Aziatische wateren gaat versterken met een vliegkampschip en twee torpedobootjagers. In politieke kringen zag men hierin een voorteken, dat Washington drastische stappen overwoog om de rode opmars in China een halt toe te roepen en het laatste bolwerk der nationalisten, het eiland Formosa, te steunen bij een eventuele verdedi ging. Bekend is dat generaal Douglas McArthur, de geallieerde comman dant in Japan, het inzicht is toegedaan, dat een vriendschappelijk gezind Formosa een strategische noodzakelijkheid is en dat alles gedaan moet worden om het uit handen der communisten te houden. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Meest matige Ooste- lijke wind. Temperatuur om het vriespunt. Zondag 1 Januari 1950: zon op 8.48 uur, zon onder 16-39 uur, maan op 13-49 uur, maan onder 6.30 uur. Maandag 2 Januari 1950: zon op 8.48 uur, zon onder 16.40 uur, maan op 14-24 uur, maan onder 7-43 uur. Hulde aan de fruitkwekers in deze plaats: zij hebben het oude jaar prima afgesloten met een goede daad. Ze zonden o.a. aan het Utrechtse militaire hospitaal honderden kilo's prachtig fruit en de burgemeester en de veilingdirecteur gingen het persoonlijk brengen met hun beste wensen voor alle patiënten, die onmiddellijk ijverig in dé appels begonnen te happen, zodat vele (appels) het nieuwe jaar niet eens gehaald hebben. Over l.et algemeen geloofde men ech ter in politieke kringen, dat Washington het inzicht van McArthur niet zou steu nen, zelfs niet al stond de republikeinse partij afwijzend tegenover een afschrij ven van het nationalistisch regiem. Vooral in Londen overheerste de me ning, dat de regering der V.S. het na" tionalistisch bewind reeds als verloren beschouwde. Daarom trof, zoals gemeld, Bevin al voorbereidingen om het regiem van Mao Tse Toeng te erkennen, naar men verwachtte in de eerste week van Januari. Gisteren echter heeft een woord voerder van de Chinese ambassade te Washington bekend gemaakt, dat de Chinese nationalistische regering in de komende maanden „aanzienlijke hoe veelheden wapenen van de V.S." ver wacht. Washington zou van plan zijn, Formosa alle mogelijke steun be halve actieve oorlogvoering te ver lenen bij een eventuële verdediging. Te Londen hebben deze berichten zeer groot opzien gebaard. Men heeft alge meen de indruk, dat ondanks het ver zet van enkele functionarissen te Was hington een wijziging in de Ameri kaanse politiek t.a.v. China bezig is zich te voltrekken. Dit komt op een voor Engeland gezien de voorgenomen er kenning van het ro<le bewind zeer ongelegen tijdstip, aldus verklaarde men te Londen. Te Washington heerst de mening, dat de regering der V.S. geen enkele po ging ongedaan wil laten om de rode vloedgolf in het Verre Oosten te stui- Het is in 1949 met de Ned. Spoorwe gen gelukkig crescendo blijven gaan Met de modernisering, en dat wil in dit ge val zeggen electrificering van het net zijn goede vorderingen gemaakt, al zul len deze voor een deel in de practijk vooral in Mei a-s. eerst blijken. Met de electrificatie van de hoofd lijnen in Limburg kon intussen dit jaar reeds een baanvaklengte van 142 km, aan de bestaande 643 km. worden toege voegd Begin 1950 zal het nieuw geëlectrifi- ceerde baanvak DordrechtBoxtel ge reedkomen. Electrische treinen zal men er dan voorlopig echter nog slechts spo radisch en tussen de stoomtreinen dooi zien rijden, omdat zij nog niet beschik baar zijn. In Mei zal eerst de officiële openstelling voor het reizigersverkeer plaats vinden en de dienstregeling zai tot zolang geen wijziging ondergaan. In Mei 1950 zal eveneens de electrifi catie van de lijn Lage ZwaluweRoo sendaal zijn voltooid- De totale lengte van de nieuw geëlectrificeerde lijnen in Brabant bedraagt dan 91 km- Met de aanleg van de electrificatie van de lijn AmerskoortTwente wordt goede voortgang gemaakt. Ondanks het feit, dat de Nederlandse industrie gestadig verder werkt aan de uitvoering der orders voor gestroom lijnde electrische treinstellen, is het ge brek aan zitplaatsen nog steeds nij pend. Op 17 September 1944 beschikten de N. S. over 162.415 zitplaatsen. Thans, aan het einde van 1949 halen zij -ie 90 000 nog niet. Het aantal beschikbare t zitplaatsen in het Diesel-electrische ma terieel verd in 1949 opgevoerd tot 3712 (voor de staking bedroeg dit aan tal 11136 en einde 1948 slechts 2520)- Door het herstel van het D.E.-mate- rieel werd het mogelijk met snelle ex- prestreinen te gaan rijden' tussen de grote steden in het Westen en Gronin gen, Leeuwarden. Enschede en Vlissin- gen. De exprestreinen naar het Zuiden van het land worden getrokken door electrische locomotieven. Begin Januari zullen 16 Diesel-elec trische driewagentreinstellen en 5 D.E.- vijfwagentreinstellen voor de dienst be schikbaar zijn. Het locomotievenpark bestaat dan uit 703 bruikbare stoomlo comotieven en 17 electrische locomo tieven, waaronder zes gehuurde Franse en een Engelse zijn begrepen. Het aantal beschikbare zitplaatsen in stoomrijtuigen steeg van 45.292 aan het einde van 1948 tot 46.189 aan het einde van 1949 Nog in bestelling zijn 60 rij tuigen en 10 bagagewagens met restaura tieafdeling, die bestemd zijn voor de binnenlandse exprestreinen, doch tevens geschikt zijn voor internationaal ver keer. Dat ook het goederenmaterieel nog lang het vooroorlogse peil niet heeft be reikt. moge blijken uit onderstaande cij fers: aantal gesloten goederenwagens op 17 September 1944 10716, thans 8138; aantal open goederenwagens op 17 Sep tember 1944 16145, thans 11405. In 1949 werden aan de N. S. geleverd 491 kolenwagens, 260 groentewagens. 100 koelwagens, 70 rongenwagens. 10 dek zeilwagens, 240 in Hongarije gebouwde gesloten goederenwagens, 324 laadkis- tenwagena en 8 laadketel wagens. De behandeling van de Gil-zaak voor de Raad van Beroep voor de Perszui vering in Den Haag, liep gisteren ten einde. Na het getuigenverhoor, waar bij enkele interessante uitspraken over het kolderblad „De Gil" naar voren kwamen, hielden de beide verdedigers van de appèllanten v. d. H. en S. hun pleidooi waarbij gevraagd werd de ontzetting (resp. t0t 1965 en 1961) zo- veel mogeljjk te beperken. De raad zal binnen enkele weken vonnis wiizen. De heer S-, wiens beroep bij verstek behandeld werd, had de opmaak en de advertentie-rubriek van „De Gil" ver zorgd. Ook hield hij zich bezig met de illustraties. Het typisch Amerikaans- Engelse karakter van „De Gil" lag in het vroeger verblijf van S. in Amerika. Er was zelfs sprake van, dat het blad na de capitulatie zou doorgaan. Volgens de raadsman van S. was de Gil een uni cum qua opmaak en inhoud. Het blad was Amerikaanser dan Amerikaans. De advocaat geloofde niet dat men zich thans een juist oordeel over de waarde van de Gil zal kunnen vormen. De latere perswetenschap zal misschien nog eens proberen zich op de Gil te werpen. Dit ontlokte de voorzitter de opmerking, dat hij hoopte, dat men over 10 jaar niet de gehele perszuivering zou laten herleven- De raadsman van S- merkte tenslotte op, dat S- met zijn ene been in de ille galiteit stond en met het andere in de foute Gil. Drie getuigen, een letterkundige uit Eindhoven, een journalist uit Amsterdam, die thans persvertegenwoordiger van de Indonesische republiek is. en een gewe zen secretaresse van een tijdens de be zetting aan de radio in Hilversum ver bonden Duitser, verklaarden, dat v. d. H., die zij hadden leren kennen als hoorspei- schrijver en medewerker van de Radio- Gil. bekend stond als anti-Duits. Zij had den in zijn teksten nooit Duitse propa ganda gezien. Gezelschap van gekken" De raadsman van v. d- de middegzitting om ln H- gebruikte een gloedvol pleidooi zijn cliënt te schilderen als iemand, die de hem gegeven mogelijk heid om de Duitsers en de N- S. B.ers in een eigen orgaan te kunnen plagen en treiteren, met beide handen had aan gepakt. Wat was de betekenis van het ver schijnen van de Gil? De advocaat noemde het een volledige bekentenis van Duitse zijde, dat de Duitse pro paganda hier volledig was mislukt en een fiasco was geworden. Dit Gil-be- denksel was een bewijs voor de totale machteloosheid van de Duitsers om in ons land propaganda te maken. De sme righeid in de Gil maakte geen indruk Het ging alleen om de zotternij, om in het eigen Duitse orgaan allerlei zotte dingen van de Duitsers en de N- 3 B.-ers te zeggen. Het blad heeft alleen maar ergerhis kunnen wekken- Dit was, volgens de ver dediger, iets anders, dan het ingang doen vinden van Duitse denkbeelden volgens de wet Noodvoordziening Perswezen. Hij noemde de Gil een grote dwaasheid, een totale nederlaag van alles wat Duitse propaganda heette. Van d. H. was een avonturier, die een gezelschap van ,,rai- sonnable gekken" oprichtte, maar in vele gevallen waren de clownerie en de grap pen een masker, waarachter zich de hun kering naar houvast gevende waarden verborg. Volgens Reuter zou er enige onge rustheid bestaan over de gezondheids toestand van Z. H. de Paus. Waarnemers bij de drie grote plechtigheden ter ope ning van het H. Jaar waren getroffen door de bleke gelaatskleur van de H. Va der en de moeilijkheid van Zijn bewe gingen op sommige ogenblikken. 's Pausen geneesheer, prof. Riccardo Galeazzi-Lisi, verklaarde echter, dat. hoewel de H. Vader niet jong is en alle voorzorgen in acht genomen worden, Hij nog steeds de werkkracht bezit van iemand, die veel jonger is. zodat er geen reden tot ongerustheidia. ten. Behalve de hulp aan Formosa, zou ook eventuële militaire steun aan Korea, de Philippijnen, Indonesië, Frans Indo-China en Birma overwogen worden. Men verwacht, dat de eerste Amerikaanse militaire missie zeer spoe dig vermoedelijk direct na nieuw jaar naar Formosa zal vertrekken- Grote aandacht wordt voorts besteed aan de mededeling van het Ameri kaanse ministerie van defensie, dat de stafchefs der verschillende wapens in Februari a.s. een bezoek aan Japan zullen brengen. Gisterenmiddag zijn op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde twee dodelijke ongevallen voor gekomen. Bij het lossen van ijzeren platen is een van de platen omgeval len en terecht gekomen op de 27-jarige pas gehuwde Vl-issingse arbeider P K. Deze werd ernstig aan het hoofd en het onderlichaam gewond. In het zie kenhuis werd operatief ingrijpen nood zakelijk geacht, maar kort daarna i« hij toch overleden. Een uur later is de 39-jarige arbei der Z. B. in het ruim van het in aan bouw zijnde motorschip „Carimare" ge vallen. Terwijl uit het ruim materiaal werd gehesen door middel van een hijskraan, wierp hij een touw los en gooide dit naar beneden, maar de lus van dat touw wond zich om zijn been. Daardoor verloor hij het evenwicht en stortte van een hoogte van 13 meter. Hij was op slag dood. B. was een Pool. die behoord heeft tot de Poolse troe pen die ons land hebben bevrijd. Gisteravond is ln Lekkerkerk een ern stig auto-ongeluk gebeurd, dat, dank zij de hulp van burgers slechts één slacht offer eiste. Op de Lekdijk nabij de Hoekse Sluis, niet ver van Rotterdam, sprong de voorband van een met bieten gela den vrachtauto. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto, na eerst een daar voor de vei ligheid geplaatst hek vernield te hebben, in de ter plaatse zeven meter diepe ri vier de Lek stortte. Van de beide inzit tenden verdronk de eigenaar van de auto, de heer L. Zwijns uit Mijnsheeren- land. De chauffeur kon worden gered- Het was gisterenavond Iaat nog niet ge lukt het stoffelijk overschot van het slachtoffer te bergen. Frankrijk heeft de Indo-Chinese staat Vietnam dat de staten Tonkin, Annam en Cochin-China met een totaal bevolking van 21 millioen zielen omvat gisteren een grote mate van zelfbestuur toegekend. Op het stadhuis te Saigon werd door de Franse hoge commissaris, Loen Pignon, en ex-keizer Bao Dai een overeenkomst getekend, waarmee uitvoering werd ge geven aan het in Maart j.l. bereikte accoord, waarbij aan Vietnam een soort dominion status werd toegekend. Saigon ontwaakte gisterochtend vroeg door de vreugdekreten van bijna 50.000 Vietnamse mannen, vrouwen en kinderen, die met vlaggen naar het versierde stad huisplein marcheerden om getuige te zijn van de plechtige machtsoverdracht. Op straat waren geen Franse troepen te zien. De Vietnamese politie bewaarde de orde. De zeer sobere plechtigheid van de ondertekening van het accoord duurde slechts heel kort. De twee ondertekenaars hielden een korte toespraak. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in verband met de intrekking van de tweede distributiestamkaarten- beschikking 1946 geen uitgifte van nieu we stamkaarten meer zal plaats hebben. Inlevering van stamkaarten behoeft voortaan eveneens niet meer te geschie den. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de geldende bonkaar ten van kracht blijven en dus moeten worden bewaard. De distributie van koffie en kolen geschiedt thans zonder gebruikmaking van de tweede distribu tiestamkaart. (Van onze redacteur). Naar wij vernemen, is dezer dagen bU een bespreking tussen het georgani seerd overleg der ambtenaren-organi saties en de regering de loonsverhoging van 5 pet- ter sprake gekomen, waartoe de regering heeft geadviseerd- Naar het schijnt, ion men het er over eens ztjn, dat de regering deze salarisverhoging van 5 pet. aan de ambtenaren zal ge ven als een bijdrage ineens en wel twee maal voor de dnur van een half jaar; dit om de ambtenaren, die zulks no dig hebben, in de gelegenheid te stel len voor dit bedrag kleding en ander* noodzakelijke dingen te kunnen aanko pen. Kleine metaalnijverheid aan vaardt loonsverhoging In een gisteren gehouden vergadering van de vakraad voor de kleine metaal nijverheid is overeengekomen, dat aan het college van rijksbemiddelaars zal worden voorgesteld 5 pet. loonsverhoging bindend in de loonregelingen op te ne men. Het betreft hier de bedrijfstakken van het garagebedrijf, het carosserie- en wagenbouwbedrijf, het loodgietersbedrijf. het electrotechnisch bedrijf, het rijwiel- reparatiebedrijf, het smedenbedrijf, het metaalbewerkingsbedrijf, het centrale verwarmingsbedrijf en het kantoorma- chinereparatiebedrijf. (van onze weerkundige medewerker) De temperatuur, die op Tweede Kerstdag een belangrijke sprong naar boven heeft gemaakt, is in dc afgelopen dagen geleidelijk weer ge daald. De oorzaak van deze teruggang is de grote rust in de atmosfeer, die de vochtige lucht tot stilstand deed komen met het gevolg, dat het min der zacht werd en er zich bovendien mistbanken vormden. De laatste da gen van het oude jaar hebben zo doende niet veel mooi weer opgele verd, ondanks het feit. dat er bijna geen regen is gevallen. Vanmorgen was de situatie in zo verre verbeterd, dat de mist was verdwenen. Dit verkeersobstakel zal voorlopig niet terugkeren, omdat de wind in de Oosthoek is terecht geko men en er nu drogere lucht wordt aangevoerd. Die Oostenwind zou ook nog wel eens andere gevolgen kunnen heb ben. In Rusland is de koude n.l. zeer fel geworden; tot in Zuid-Rusland komt zelfs strenge vorst voor. In de afgelopen nacht vroor het in Moskou 20 gr. bij lichte sneeuwval, een kou de, die iets minder erg is dan enkele dagen geleden, toen het kwik op niet minder dan 25 gr. onder nul stond. Nu de luchtdruk in Scandi navië flink is gaan stijgen, heeft deze koude lucht zich naar het Westen kunnen uitbreiden. Vanmorgen lag bijna geheel Polen reeds onder de koude lucht. De vorstgrens bevond zich toen nog op 600 km van ons land. Maar omdat ook in Engeland en Frankrijk de luchtdruk aan het stijgen is, zal de intensiteit van de koude stroming vermnderen, zodat het vanmorgen nog altijd niet zeker was, dat wij die koude lucht ook hier zullen zien. Zondag is dan ook nog geen vorst van betekenis te verwach ten, maar er is kans, dat op de tweede dag van het nieuwe jaar het kwik enkele graden onder het vries punt zal komen. Aanvankelijk blijft er nog veel bewolking, maar later worden opklaringen mogelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1