Het Bagno van Cayenne 57.000 gevangenen hebben er „geleefd" In het teken van herstel De Zwarte Vos CAYENNE Uit de sportzuereld Zustertjes blijven bij melaatsen Partijraad K.V.P. 17 en 18 Februari bijeen Weer tegen mr. Visser 5Va maand geëist Max Reimaiin moet verdwijnen Kerkelijk leven in 1949 ZATERDAG .Tl DECEMBER 1949 PAGINA 4 Het laatste transport „galeiboeven" is uit Cayenne in Frankrijk aangekomen. De merendeels reeds op leeftijd zijnde „bagnards" waren begenadigd. Sommigen konden bij familie onderdak bekomen, de meesten kwamen weer ten laste van de staat. Want velen hunner hebben twintig en meer jaren in het „bagno" doorgebracht en zijn niet meer geschikt, om in het maatschappelijke leven te worden inge schakeld. Een hunner werd door zijn oude moeder verwelkomd, die steeds in zijn onschuld was blijven geloven, al hadden de rechters overstelpende bewijzen aangevoerd, dat hij een moordenaar was. 7: COCHRAN OVER STEUN AAN INDONESIë Eerste rijst midden Januari - '4' Deze „model" bagnard is een moordenaar, die door bemiddeling van zijn rijke moeder een baantje op het kantoor van de directeur kreeg. Een kunstschilder stal uit de kathedraal van Rouaan een kost bare, Middeleeuwse triptiek. Later vervalste hij geld. Hij kwam in Cayenne terecht. Daar beschilderde hij de muren van de kapel. SCHOOLRADIOPROGRAMMA VAN K, R. O. UITGEBREID K.L.M.-PILOOT MOLL WORDT COMMODORE VERTROUWENSVOTUM BEURTVAARTUIG AAN DE GROND BIJ TEXEL Ernstige crisis in de W.-Duitse communistische partij Belangrijke vastenbrieven EEN GOEDE ADVISEUR VOOR MIN. v. d. BRINK I titer nationaal kath oliek medeleven Jubilea Bagnardsvan het beruchte Cay enne Bij hun binnenkomst in de ko lonie, na het houthakken in het ■oerbos, worden ze door een mede gevangene op wapens gefouilleerd. Door C. B. Booth. TAFELTENNIS-EVENEMENTEN IN ROTTERDAM EN UTRECHT WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN VOOR DAMES VERPOEST WINT IN HUISSEN KRAMER IN LUZERN EUWE SPEELT REMISE Het Bagno van Cayenne is opgeheven. I Nog tot in onze tijd toe deden de vre selijkste verharen de ronde over d-e hel daar in Frans Guyana, vlakbij ons Suri name, waarheen telkens weer wanhopn- Sen probeerden te vluchten, dwars door oerwouden heen en over door vraatzuch tige vissen bevolkte rivieren, een gemak kelijke prooi voor de rondzwervende Indianen die graag de beloning wilden verdienen voor het aanbrengen van een ontsnapte gevangene, dood of levend- Eeuwen lang heeft Frankrijk zijn moor denaars en gevaarlijke politieke gevan genen uit zijn imperium naar Cayenne gestuurd, waar het z-g- Duivels-eiland f,,R lugubere beroemdheid had gekregen, maar toch de kleinste van de zeven strafkolonies was, welke gezamenlijk ..Cayenne'' uitmaakten. Schande voor het land CayenneVelen in Frankrijk noem den het een schande voor het land- ln de vorige eeuw werd de aandacht van de hele wereld er op gevestigd door de vermaarde Dreyfus-affairo. Nadien werd telkens op opheffing van Cayenne aan gedrongen. Uit La Roe helle bij Bordeaux l wen de stoeten getekende „bagnards vertrekken. Ze werden door het boeven- schip „La Martinière'elk afzonderlijk in een ijzeren kool opgesloten, over de Atlantische Oceaan naar Cayenne ge bracht- Dank zij een publieke agitatie, die o.a. tot gevolg had, dat een aantal der Cor- sicaansc bewakers wegens onmenselijk optreden ontslagen werd, ging de Franse regering er in 1935 toe over, de trans sporten stop te zetten- Ze moesten later echter weer worden hervat. ln de laatste jaren begon Cayenne steeds meer in de route van het zich langs de kust van Zuid-Amerika snel ontwikkelende luchtverkeer te liggen en de strafkolonie kwam telkens in hetj centrum der belangstelling te staan, waaraan Amerikaanse sensatielust niet] vreemd was- De Amerikaanse pers pu bliceerde geregeld aangrijpende repor tages over Cayenne. De verhalen van ontsnapte gevangenen werden door pers en radio over heel de wenêld verspreid, voor Frankrijk «en averechtse reclame opleverend. Stof was er genoeg voor die verbalen- Hoeveel er werden uitgezonden In totaal zijn door Frankrijk 57 000 mensen naar Cayenne gezonden. Vele hunner hebben er een jammerlijk einde gevonden- Slechts weinigen keerden te rug. om weer hun plaats in de vrije maatschappij in te nemen. Het z,g- Dui- v els-eiland was de ergste gevangenis van de zeven, waaruit de strafkolonie Ca yenne bestond- Hét lag eveneens in de 'delta van de Maroni-rivier, omgeven door een, door vraatzuchtige haaien ver peste zee- De bewoners van Cayenne waren «n vier klassen verdeeld. Ten eerste de dwangarbeiders (formats), die de twee eerste jaren van hun gevangenschap eenzaam in een cel doorbrachten. Ten tweede de ballingen (rélégués) die met zfln veertigen ln een loods woonden, als vrij beschouwd werden, maar toch elke dag ter betaling van hun onder- ....Een naam, door heel de we reld berucht. De befaamde Drcy- fus-zaak vestigde er voor het eerst de algemene aandacht op. Da on schuldig veroordeelde kolonel van het Franse leger vertoefep vyf jaren op het Duivels-eiland. Na een geruchtmakend proces keerde hij terug, een der weinigen Deze onmenselijke strafkolonie is thans opgeheven en er is een schande van de naam van Frank rijk weggenomen. Toch heeft Frankrijk ook hier zijn naam op gehouden. Het geschiedde door eenvoudige Franse kloosterzusters, die thans, na de opheffing, de zorg op zich genomen hebben voor de melaats geworden „bagnards", die niet meer in de samenleving mogen terugkeren. Ook legen hun zin in Cayenne! De bewakers dienden meestal tegen hun zin in Cayenne. Elke twee jaar kre gen ze zes maanden verlof, om in het vaderland even uit te blazen- Hun te lage salarissen vulden ze aan met steek penningen van de gevangenen, voorts met de verkoop van allerlei voorwerpen, die die gevangenen niet mochten bezitten of niet kregen, zo b-v. speelkaarten, waarmede de ongelukkige „bagnards" De eerste, rijst uit de steunverlening in het kader van de E.C.A. kan midden Januari in Indonesië verwacht worden, zo deelde Merle Cochran mede- Hij ver klaarde, dat tijdens zijn verblijf in Amerika bespreking-en over leningen van de Export-Importbank werden gevoerd tussen deze bank en Indonesische verte genwoordigers. Ei- kon echter geen con tract worden getekend voordat de ver tegenwoordiger van cte nieuwe staat daartoe gemachtigd is. Hij uitte de mo gelijkheid, dat de Indonesische ministers van financiën en economische zaken naar Amerika reizen. Wij hebben een toelichting gegeven voor welke zaken de Export-Importbank geld kon verschaffen, de verwachting bestaat, dat de leningen voornamelijk verstrekt zullen worden: 1) Voor steun van de landbouw een grotere rijstproductie zal een be sparing betekenen van de harde valuta die Indonesië thans rnoet besteden voor rijstaankopen, en 2) Voor transportmiddelen en de eco nomische opbouw, waardoor Indonesië ln staat zal zijn de uitvoer te vergroten, aldus Cochran. De partijraad van de Katholieke Volks partij zal op Vrijdag 17 Februari en Za terdag 18 Februari 1950 te Utrecht in het Jaarbeursrestaurant bijeenkomen. Op de eerste dag zal o.m. een voorstel tot stich ting van een centraal vormingsinstituut en de vaststelling van de begroting 1950 worden behandeld. Op de tweede dag zal de voorzitter van de katholieke Tweede Kamer-fractie, prof. mr. C. P. M. Romrne de raad voorlichten over de staatkundige toestand en het parlementaire werk. zich de tijd kortten- De gemiddelde temperatuur in Cayenne Is 85 graden in de schaduw. Grote stro hoeden beschermden de „bagnards" tegen de zonnestralen, tevens hen als gevangenen kenmerkend- Toen het besluit tot opheffing van Cayenne genomen werd, waren er on geveer 2500 „bagnards", 3500 z-g- vrijen «n 1200 personen, die In vrij heid waren gesteld, maar voor wlc het verboden was, naar Frankrijk terug te keren, alsmede 500 Indo-Chinese communisten". V|jf honderd bewa kers waren nodig, om dit, legertje ge vangenen er onder te houden en ont snappingen of onderlinge vechtpartijen te voorkomen. Van elke v|jf duizend bewoners van Cayenne stond het vast, dat duizend er van binnen twee jaren zouden sterven. Wie op het Duivels eiland werd vastgezet, had een bijna zekere kans. krankzinnig te worden- En in deze verschrikkelijke kolonie regent het zeven maanden van het jaar, moesten de bewoners blootvoets lo pen en het hele jaar door moesten de mensen in Cayenne, ondervoed en overwerkt als ze waren, vechten tegen luizen, muskieten, grote spinnen en ander ongedierte. Was de beul gehaat, de gehaatste man in Cayenne was wel de „bagnard" Bar- rère, die de taak op zich had genomen, ontsnapte gevangenen in de wildernis sen en moerassen rond de strafkolonie te achtervolgen. Hij werd vier malen aangevallen en bijna vermoord- Een tragedie in de jungle Een poging tot ontsnapping o,ver de ongeveer anderhalve kilometer brede Maroni-rivier naar Suriname stond bij na gelijk met zelfmoord, In 1932 lukte het eên zekere Jean Guien, na vijftien jaar in de hel van Cayenne te hebben vertoefd, naar Nederlands grondgebied te ontsnappen. Hij slaagde er in, zich in de bossen verborgen te houden- Na twee en een half jaar bekende in Frank rijk een man, de moord te hebben ge pleegd, waarvoor Gulen naar Cayenne was gezonden. Jean Gulen was inmiddels van Suri name weer naar Frans Guyana gevlucht. Men vond ten slotte zijn spoor en trof hem in een door muskieten verpest moeras, levend, maar volkomen krank zinnig. De directeur van Cayenne kon bij ver grijpen tegen de strenge discipline in het „bagno" over leven en dood der gevangenenbeslissen. Doodvonnissen werden met de guillotine voltrokken. Dé beul was óók een gevangene. Hij was een der gekaatste mensen in Cayenne en moest er steeds op bedacht zijn, niet door een gevangene te worden aangeval len. Pogingen tot ontvluchten werden met. drie maanden eenzame opsluiting gestraft. Een uiterst streng regiem was nood zakelijk, want de massa der gemiddeld zeven duizend gevangenen bestond toch altijd uit zeer gevaarlijke elementen. Er is een aanlai gevangenen ln Cayenne achtergebleven en wel in de melaatsenkolonie van Acaranuany, Daar blijven de Franse religieuzen, die. zich het lot van deze dubbel uit- gebannenen hebben aangetrokken, op haar post, samen met Përe Esnault, de aalmoezenier van Cayenne. Wat de strafkolonie zelf betreft, spe ciaal bet Duivelseiland, ze zal in de huidige toestand gelaten worden, met alle martelwerktuigen, inclusief de guilloutine. Men verwacht, dat Cayenne een doelwit zal worden voor het steeds in omvang toenemende toeristenver keer De officier van Justitie eiste voor de Haagse econ, politierechter gisteren opnieuw vijf en een halve maand gevan genisstraf tegen de oud-burgemeester van Den Haag, mr W- Visser. Een week geloden besloot de politie rechter deze zaak aan te houden, om in met-openbare zitting een aantal getuigen te horen. Dit verhoor hieid verband met de besteding van een. bedrag aan Zwit serse francs, dat voor charitatieve doel einden zou zijn gebruikt. Het geheime verhoor, waarbij evenals Donderdag bij de behandeling van de zaak tegen drs Bos, deurwaarder en parket wachters niet aanwezig mochten zijn, nam vele uren in beslag. Tijdens een korte openbare zitting verklaarde de officier, dat zijns inziens geen nieuwe aspecten uit de verhoren waren voortgekomen. Hij bleef bij zijn Oorspronkelijke eis- De verdediger van mr V. persisteerde eveneens bjj 'zjjn pqnqlug.ie, dat de eis in genen dele in normale verhouding staat tot de ernst en de omvang der gepleeg de overtredingen- (Van onze correspondent). In het schoolradioprogramma, dat ont worpen is voor de periode van Januari tot Juni, heeft de K. R. O. een aantal nieuwe cursussen ingelast. Naast de voortzetting der muziekcursussen wor den tevens een twintigtal toverlantaarn klankbeelden uitgezonden. Deze worden gebracht in vervolg op de besprekingen van Leni Verstegen over de vrouwelijke beroepen en zijn samengesteld door Tom Bouws. Paul de Waard bespreekt verder voor de oudere jeugd het wereldgebeu ren. Voorts is cr een serie „De Kathe draal als Godshuis kunstwerk en we- reldspiegel" van dr. J. B. Knipping en enige uitzendingen over de kerkvaders Gedurende en omstreeks de Vasten zal de K. R. O- tenslotte zes Bijbelse hoor spelen laten horen, zulks ter ondersteu nlng van het onderwijs hierin- De bekende KLM-piloot J. J. Moll is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot commodore op de Indonesië-route. Commodore Moll, die de volgende maand 25 jaar in het vliegbedrijf werk zaam zal zijn, is de oudste dienstdoende gezagvoerder op genoemde route Hij vloog om. in October 1934 als tweede piloot met Parmentier de beroemde Melbourne-race. Het Is voor de eerste maal, dat de KLM overgaat tot het invoeren van de rang van commodore in de maatschappij. Aan deze rang is verbonden het recht tot het dragen van een gouden ster boven de vier galons als vlieger 1ste klasse Het begrip „commodore" is een persoonlijke onderscheiding, waaraan voor de dienst uitvoering geen verdere consequenties verbonden zijn, zij het dan, dat de lei ding der KLM uiteraard voor adviezen kan putten uit de schat van ervaringen, die gezagvoerder Moll in de loop der jaren heeft opgedaan. B|j de stemming over de twee voor stellen inzake de begroting voor 1950, die gisteren aan de Franse nationale vergadering z|jn voorgelegd, heeft de regering Bidault het vertrouwensvotum gekregen, De uitslag vau.de stemming over het eerste voorstel was 305 tegen 287. Die over t)et tweede 306 tegen 288, Tussen Texel en Den Helder is giste renavond op de z-g- Schanserwaard het 100 ton metende beurtvaartuig „Zwaluw" dat geladen is met aardappelen, vastge lopen. De „Dorus Rijkers" voer uit om eventueel hulp te bieden- „De Zwaluw", die onder commando staat van schipper Sys uit. Alkmaar, is ten gevolge van de vrij dikke mist be zuiden Schanserwaard, Westelijk van Oude Schild, te ver Westelijk gestuurd, zodat het scheepje buiten de vaargeul terecht kwam, waar het door de strek kende eb werd meegenomen en op de zandbanken werd gezet. Om half negen kwam gisterenavond het bericht door, dat „De Zwaluw" een Texels motor vaartuig had gecharterd, waarmede men later in de nacht het schip hoopte vlot te trekken. De lading aardappelen is bestemd voor Amersfoort. De communistische partij in Wesl- Duitsland, die, zoals bekend onder lei ding staat van Max Reirnann, bevindt zich in een ernstige crisis. Op hoog bevel van Moskou is ook in haar rijen een ver woede jacht geopend op werkelijke of vermeende Trotzkiïsten en Titoisten. Tot hen, die moeten verdwijnen, behoort volgens ingewijden ook Max Reirnann zelf, die het vertrouwen van de sovjet- Russische bazen te Karlshorst voor goed schijnt te hebben verspeeld, omdat de be-velen van Moskou in zijn bureau te Frankfort a. d. Main vaak een nogal eigenzinnige uitlegging hebben onder gaan. Dergelijke dingen pleegt Moskou niet lang te dulden. Alleen zijn grote populariteit onder de West-Duitse partij genoten schijnt Reirnann tot nu toe voor een smadelijke val te hebben behoed. Toch is hij op het ogenblik nog maar alleen als decoratie te beschouwen. De Kominform wilde Reirnann aanvaru- kelijk vervangen door niemand minder dan Gerhard Eisler, Slechts de overwe ging dat deze gevaar zou lopen bij het verlaten van Oost-Duitsland door de Amerikanen opnieuw te worden gear resteerd, weerhield de Sovjet-Russen van de uitvoering van dit plan. Thans is de keus van de Kominform op Joseph Letbrunn gevallen, die onlangs reeds werd aangewezen om de van Titoïsme beschuldigde hoofdredacteur van het of ficiële orgaan der KPD te vervangen. Hij is het type van de ijskoude samen zweerder, die zjjn kansen nauwkeurig weet te berekenen en tot alles kan woe den in staat geacht, in tegenstelling roet Max Reirnann, die nog te veel menselijk gevoel bezit, hetgeen bij een communist in leidende functie nu eenmaal niet kan worden getolereerd. Langzamerhand herstelt zich in ons land het kerkelijk leven. Dit blijkt Uit wendig' in het herstel en de opbouw van beschadigde en verwoeste kerkgebouwen en in de oprichtingen hier en daar van nieuwe kerkgebouwen, Ook blijkt bet uit het simpele feit, dat in bet afgelopen jaar ten dele weer de Vasten- en Onthoudings- wet is heringevoerd. Vrijdagen zijn weer dagen van onthouding- geweest en de ver. plicliting van vasten en onthouding werd weer ingesteld voor Aswoensdag, Goede Vrijdag en voor de vigiliedagen van Maria ten Hemelopneming en van Kerstmis. Dat het Hoogwaardig Episcopaat een bijzondere waarde hécht aan de uitstra ling van het godsdien3tig-zedeüjk leven en het sociaal-economisch terrein, blijkt wel uit de vastenbrief van het afgelopen jaar, die handelde over Sociale Recht vaardigheid, Eigendom, Rechten van de werknemers, .Plichten van de werkne mers, Rechtvaardige prijzen. Mede sprak het Hoogwaardig College zich uit voor medezeggenschap en medeverantwoorde lijkheid in de ondernemingen en voor een zeker deelgenootschap in de winst. Vermelding verdient, dat mgr v. d. Veen Zeppenfeldt, Apostolisch /icaris van de Nederlandse Antillen, zijn vastenbrief heeft gewijd aan infiltraties van commu nisten op deze eilanden, terwijl hij tevens ont haar onkatholieke princiepen de De mocratische Partij en de Nationale Volks partij moest afwijzen. Hoewel de uitslag van de verkiezingen niet zeer gunstig was voor de katholieken, is toch uit dit kerkelijk ingrijpen in de politiek vanwege het gevaar voor het geloof, het grote voordeel van een klare en duidelijke si tuatie ontstaan en heeft na de verkiezin gen de Katholieke Volkspartij zeer veel aan prestige gewonnen. IMMHI •kMICH Het begin van dit jaar werd ons land, met de gehele wereld, opgeschrikt door het afschuwelijke proces tegen Kardinaal Mlndszenty. De verontwaardiging over deze schanddaad bij uitstek kwam in de katholieke pers op ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking. Tevens werden alom pro testvergaderingen georganiseerd, waar van de te Amsterdam gehoudene onver getelijk is. In Juni herhaalde zich het snode com munistische spel, dat in Hongarije ge speeld was, in Tsjechoslowt kije tegen mgr Beran. Wederom konden de katholieken niets anders doen dan bidden en door vlammende protesten de publieke opinie wakker schudden. Op 2 April vierde Z.H. de Paus zijn gouden priesterfeest. Ons blad verscheen op 1 April met een zeer gewaardeerd feestnummer. Aan de priesters was het op Passie-Zondag in verband met dit feest toegestaan een tweede H. Mis en we) de votief „Voor vergiffenis der zon den" te lezen. Katholiek Nederland schonk bij deze gelegenheid aan de H. Vader een 100 kw. kortegolfzender voor Radio Vaticana, waartoe de gelden op ontroerend gulle wijze in enkele weken door heel de katholieke bevolking wer den geschonken. Voor nóg een kwestie van katholiek in ternationaal belang werd de belangstel ling der katholieken van Nederland op, geroepen, namelijk voor de bepaling van het statuut voor de Heilige Plaatsen in Palestina. Voor Jerusalem vroeg de Paus een internationaal regiem in twee achter elkaar verschijnende encyclieken: „In multiplicibus" en „Redemptoris nostri". Tevens werd door de Paus in deze ency clieken hulp gevraagd voor de verdreven Palestijnse vluchtelingen, waaronder zich vele ohristenen bevonden. Van de gevierde jubilea is o.a. te ver melden het gouden priesterjubileum van Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem op 15 Augustus. Op 16 Juli vierde de orde van O.L.V. van de Berg Carmel het zevende eeuwfeest van haar bestaan in Nederland. Het seminarie Warmond bestond 18 Mei 150 jaar. houd moesten werken. Ten derde de i.(. dubbelen (doublé's), die nadat ze straf hadden uitgezeten, nog eens een zeifde termijn ln de strafkolonie, maar niet opgesloten moesten uitdieneiv en ten vierde waren er de z-g- vrijen, voor wie het echter verboden was, naar Frankrijk terug te keren. Op het Duivtfls-ciland waren hoofd- zaikelijk de landverraders en spionnen sajftengebrecht, op het St. .Toseph-eiland de onverbeteriiiken en krankzinnigen, terwijl op het derde, voor de kust lig gende eiland (Royal) het personeel en de bewaking gehuisvest waren. Ook de directeur woonde er. Langs de kust lagen voorts de gevrees de werkkampen, Mana, Organanbo, Sin- u namarv, Pariacabo en Koeroe. Langs de rivier bevonden zich voorts het speciale strafkamp f» Louis, de hoofdgevangenis St, Laurent en de kolonie St. Jean, waar de z-g- vrijen woonden- Het onderhoud van Cayenne kostte de Franse regering vóór de oorlog gemiddeld twee en een half millioen gulden per jaar. 45). Vervolgens werden de getuigen binnen geroepen. Mevr. Eastman kwam binnen met Polly, die nauwelijks haar tranen kon bedwingen, toen ze Dolliver me' handboeien aan, zag zitten en ze deed haar best, hem bemoedigend toe te lachen, Mevr, Kingslakc kwam in het zwart binnen en wierp Dolliver een be sehuldigenden blik toe. Achter haar kwamen de drie dienstboden, hoewel ze als getuigen vrijwel overbodig waren; Paul Grimshaw kwam het laatst de kamer ln. Het was hem aan te zien, dat hij weer gedronken had. De dienstboden werden voor de vorm het eerst verhoord, maar, omdat ze niets konden verklaren, al spoedig naar de keu ken teruggestuurd. Paul Grimshaw, die voornaam in de kamer zat, stond op, toen zijn naam werd genoemd en de jonge rechtsgeleerde begon hem te ondervragen. U bent dus de neef van de hm.... van de overleden mijnheer Grimshaw.... ven mijnheer John Strawn, nietwaar? Ja, antwoordde Paul. Wit U ons meedelen, wat tl van deze droeve geschiedenis afweet? op de moord gebeurd was. Daarna begon hij over de volgende morgen. Daarover kan ik u veel meedelen. Ik ben kort na het ontbijt op het strand gaan wandelen. Ik weet beslist, dat het vlotje nog in het botenhuis lag, toen Ik mijn wandeling begon. Ik ben vrij lang uitgebleven. De moord op mijn oom was, toen ik thuis kwam, reeds een uur geleden gepleegd. Dat is alles. Als ik mijn mening aan de jury.... Ne.en, viel de jonge officier van justitie hem in de rede. We moeten ons strikt aan de feiten houden. U hebt het tweede slachtoffer door u de drievinge- rigen man genoemd, dus niet dien morgen aan het strand gezien? Ik heb hem iloói ergens gezien, voor dat Ik hemt dood op het strand zag liggen, antwoordde Paul, Tommy kneep zijn ogen half dicht en drukte zachtjes de arm van J. B. Hoort u dat? vroeg hij. Dan is mijnheer Grimshaw vrij om te gaan, tenzij de coroner of een der jury leden hem nog iets wenst te vragen? zei Oakley. Dokter McAllister knikte even. Hoe was de verhouding tussen uw oom cn Dolliver? vroeg hij. Vrij vriendschappelijk, antwoordde Paul. Maar mijn oom was nu eenmaal iemand om vroeg of laat met 'n ander ruzie te krijgen, hoewel ik beslist weet. dat Bob geen enkele „Geen meningen! Geen meningen, mijn heer!" waarschuw '_e de officier. „Weet u soms, of uw oom en Dolliver te eniger tijd over een zakare jonga dame kwestie hebben gehad?" vroeg de coroner. „Bij mijn weten niet". „Dank u, dat is alles, mijnheer Grim shaw. Mevrouw Eastman nam zijn plaats in, „Wat weet u ons mee te delen, me vrouw Eastman. „Daar", wees ze drei gend op Dolliver, „déar zit de-man, die John Strawn vermoord heeft!" „Moedes!" kreunde .Polly,, „moeder, schei toch uit!" „Het is mijn plicht alles te verteije'n, wat ik weet", vervolgde mevrouw East man grimmig en 'wraakgierig. „Gister morgen aan het. ontbijt heeft mijnheer Strawn zijn verloving met mijn dochter bekend gemaakt. Mijnheer Dolliver was blijkbaar erg onder de indruk. Later op de morgen is hij naar de werkkamer van mijnheer Strawn gegaan, kreeg daar ruzie met hem en uitte bedreigingen". Polly begon zenuwachtig te snikken. ..Wat voor bedreigingen?" vroeg de officier verder. Hij dreigde hem, te doden". „Wat hebt u hem dan horen zeggen?" „Ik heb het niet zelf gehoord, maar mijn dochter kan u alles vertellen als zo ten minste wil", „Ze moet het vertéllen", gromde de sheriff; „als ze het niét vertelt, dan gaat ze ook de kast iri!" „Wat nog meer, mevrouw Eastman?" „Is dat.is dat nog niet genoeg?" De juryleden knikten instemmend, i Bob Dol.ljvrr '.akte moedeloos op. zijn .stoel..inee.ii Hij begon te beseften hoe hij steeds meer in hel net verward ge raakte. Mevrouw Eastman gaf uitvoe rige antwoorden op de haar verder nog gestelde vragen. Daarna was mevrouw Kingslake aan de beurt. Zij twijfelde al evenmin als me vrouw Eastman aan Dolllver's schuld, maar zc kon niéts méér vertellen dan mevrouw Eastman reeds gedaan'had. Juffrouw Eaétman, zei1 de officier daarop, u hebt gehoord, wat u moeder verklaard heeft. Is het waar. dat u ge tuige bent geweest van een twist tussen mijnheer Strawn en mijnheer Dolliver en dat de laatste ernstige bedreigingen heeft geuit? 'U... u begrijpt "het todh niet, hak kelde ze, Ik kunhet u toch niet duidelijk genoeg maken. De sheriff fluisterde Oakley iets in het oor.- Die twist ging over u, juffrouw Eastman. Is. dat zo? J.... jazei Polly nauwelijks hoor baar. Heeft Dolliver niet tegen Strawn ge zegd, dat hij hem vermoorden zou, als hij zijn plan, om met u te trouwen, door zette? Nee!, riep Polly heftig uit. Het het is zo lastig te vertellen, vervolgde ze blozend. Daar.daar ging het helemaal niet om. Mijnheer Dolliver kendé het hef tige karakter van mijnheer Strawn: en hij zei tegen hemdatdatals hij ooit iets legen mij.... Dat hij hem dan vermoorden zou?, voltooide 'Oaklcy dramatisch., Polly zweeg. Is dat niet zo, juffrouw Eastman, of ls het zo niet? Polly wierp een doodsbenauwde blik op DolUver. Ikik weiger daarop te antwoorden. Sheriff Edwards kon zich niet langer bedwingen. Is het niet waar. dat je al die fei ten voortdurend stilgehouden hebt?, brul- de hij. Is het niet waar, dat je af wist van die bedreigingen tegen Strawn, zon der er ooit een woord van te zeggen? Je wist, dat er een moord was gepleegd en toch nam je die Dolliver in bescherming! Verliefd op hem, nietwaar? Verliefd op de een en verloofd met de ander, is het zo niet? Sheriff, nu is het genoeg!, riep de coroner. Gaat u zitten. Juffrouw Eastman, ik zou u Niet doen!, riep Bob hees, vraag haar toch niet verder.' Polly kan er niet tegen. Ik zal zelf alles over die ruzie vertellen. Ik geef toe. dat er ruzie gewast is. John Strawn was soms een onmens, als hij zich niet beheersen kon. Ik heb toen tegen hem gezegd, dat als hij Polly, nadat ze met hem getrouwd was. ooit kwaad zou doen. ik dan een ongeluk zou begaan! Hij hijgde naar adem. En dat meende ik. Maar ik heb Strawn niet ver moord! Die vingerafdrukken op zijn boord heb ik gemaakt, toen hij me aan vloog en ik hem van mijn lijf moest hou den. Daarop ben ik zijn kamer uitgegaan. (Wordt vervólgd) Interland NederlandZweden en de internationale kampioenschappen Op 17 Januari a.s. (Dinsdag) zal in Lommerrijk te Rotterdam-HJHegersberg een landenwedstrijd tafeltennis worden gespeeld tussen Nederland en Zweden. De wedstrijd vangt aan om 8 uur des avonds. Voor Nederland zullen uitkomen Cor du Buy, 'Cor Pelser en Willy van Zoelen. Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari zullen te Utrecht, tn de Beatrix-hal van de Jaarbeurs, wederom de open inter nationale Nederlandse kampioenschappen die vorig jaar zo'n groot succes waren, georganiseerd worden. Met 's werelds sterkste speelsters én spelers uit Enge land, Amerika, Frankrijk België, Polen en Zweden zijn de onderhandelingen reeds in een vergevorderd stadium. Uitslagen van de vijfde ronde: Heems kerk— Rubtsova afgebr., Gresser—Germa- nova 10, LarsenRudenko 'tii overige partijen afgebroken. De uitslagen van de 8ë ronde van het schaaktournooi om het wereldkampioen schap voor dames te Moskou luiden: Belova (R.)— Mora Cuba) 1—0; Rub tsova (R.)Larsen (Denemerkeu) 10; Bykova (R.)Germanova (Polen) 1—0; Chaude de Silan (Fr.)—Karff (V.S.) 1—0; Fenny Heemskerk (Nederland)Grusb- khova Belska (Tsj.slow.) 1-H). De overige partijen werden afgebroken. De stand na de 6e ronde luidt: 1 Rubtsova 4 pnt en 1 afgebr.: Gresser 4 ptn; 3 Chaude de Silan 3% pnt en 1 afgebr.; 4 en 5 Rudenko en Belova 3 pnt en 1 afgebr.; 6 Langosh 8% pnt en 2 af gebr.; 7 Karff 2% pnt en 2 afgebr-; 8 Mora 2% pnt en 1 afgebr.; 9 en 10 Benini en Keiler 2 pnt en 2 afgebr.; 11 en 12 Bykova en Fenny Heemskerk 2J£ pnt en 1 afgebr. enz. Gisteren werd te Huissen de 7e, tevens laatste ronde van het internationaal dam tornooi gespeeld. De uitslagen luidden": Gordijn (Den Haag)—Verpoest (Ant werpen) 1—1, Dionis (Frankrijk)—Guig- nard (Zwitserland) 1—1. Van Dijk (Wa- geningen)—Van Aalten (Huissen) 1j, Olsen (Rotterdam)—Ham (Rotterdam) 2—0. De Antwerpenaar Verpoest ls met 11 punten uit 7 wedstrijden ongeslagen win naar van dit tornooi, onze nationale kam pioen Gordijn bezet met 10 punten de tweede plaats. De eindstand luidt: 1 Verpoest n pnt. 2 Gordijn 10 pnt. 3 Van Dijk 9 pnt. 4 en 5 Guignard en Van Aalten 7 pnt. 6 Ham 6 pnt. 7 en 8 Dionis en Olsen 3 pnt. In de vijfde ronde van het schaak- tornooi te Luzern speelde onze landge noot Kramer remise met de Duitser Un- zicker. Hij staat nu op. de vijfde plaats met 2 punten en een afgebroken partij- Aan de heer J. M. J. Korpershoek, voorzitter der vereniging van leraren in de lichamelijke opvoeding is de erepen ning van 't N-0;C. uitgeretkt wegens zijn verdiensten voor de lich. opvoeding in schoolverband. Onze landgenoot Kramer won in de 6e ronde van het internationaal schaaktnr- nool te Luzern van de Zwitserse kam pioen Tordion. De resultaten van enkele afgebroken partijen luiden: UnzickerBiau 1—0, Grob—Unzicker 10, MuellerZnosko Borovsky 1—0. De afgebroken partij Blau—Kramer moest na 8 uur spelen opnieuw worden afgebroken, doch de Zwitser staa' gunsti ger. Hetzelfde geldt voor zijn afgebroken partij tegen Rabar- De stand luidt thans: 1 Rabar (Z. Si.) 4 pnt. en 1 afg partij. 2 Unzicker (Duits! 4 pnt. 3 Kramer (Ned.) 3 pnt. 6n 1 aig- partij. 4 Grob (Zwitserland) 3 pnt. 5 Blau 2% pnt. en 2 afg. partijen. 6 en 7 Znosko Borovsky en Mueller ieder 21/» pnt. 8 Tordion (Zwitserl.) pnt. In de tweede ronde van het interna tionaal schaaktornooi te Hastings speei- cie onze lanagenogt dr'. Eu'we fèmfse me*, de 17-jarige Amerikaan Larry Evans.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4