Hatta zag sneeuw en vertrok F m i Dr. Drees over Oost-militairen Vriendelijkheden, eisen en beschuldigingen Helpt de gedemobiliseerden aan werk! Loonsverhogings-zonnetje dringt overal door Justitie-onderzoek bij bank in Oudewater Naar vacantie-spreiding Weerbericht! y Zware werkmaanden voor de boeg Rapport over Oslo- vliegramp Moordenaars van A. M. de Jong DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nationale feestdag op 17 Augustus Geen opheffing van Pasundan Hun offer was niet tevergeefs Staatslieden bij de ingang van 1950: B Lugubere vondst'in Uithoorn „Siali der Sjahs" op Schinhol Moeder bakte oliebollen Vergeetachtigheid had dood tot gevolg Nieuwjaarssurprise van Grotewohl Directeur in voorlopige hechtenis Bouwbedrijf bepaalt vacanties in provincies Hongerstaker-violist gaf het op T2ste JAARGANG MAANDAG 2 JANUARI 1930 No. 21124 INDONESISCHE LEIDERS HUISWAARTS Wat doet Sjahrir Kransen in Karachi Hamid reizend ambassadeur Veiligheid nog niet weergekeerd Piloot had op instrumenten moeten vliegen Bij zijn bezoek aan president Sukarno ter overhandiging van zijn geloofsbrieven inspecteerde de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, gekleed in de tenue van ambassadeur, de erewacht voor het paleis Koningsplein. De leiders van vele landen hebben in hun Nieuwjaarsboodschappen de gebeurtenissen, moeilijkheden en vraagstukken van 1949 de revue laten passeren. De verwachtingen, die zij van het jaar 1950 koesteren, zijn uiteraard grotendeels op de lessen van het afgelopen jaar gebaseerd. Tito heeft de gelegenheid bijv, aangegrepen om Rusland van allerlei lelijks te beschuldigen en te verzekeren, dat de Kominform hem „toch nooit klein zou krijgen". Hij stelde zijn landgenoten „nieuwe leningen en handelsovereenkomsten met het Westen" in het vooruitzicht, waardoor het leven in Joegoslavië „iets gemakkelijker zal worden". Over de Kerkvervolging, waarover mgr. PRINS BERNHARD VRAAGT BIJ ZIJN VERTREK NAAR DE WEST: Jet*»»/" ffyf Ama y-3* W ^7*: *4 Veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf Geraamte van meisje onder de vloer Twee kinderen kregen gloeiende olie over zich heen Moeder van drie kinderen door gas gestikt De Sjah van Perzië op Schiphol in gesprek met Viruly. Van links naar rechts: de Perzische gezant in Zweden, de Sjah, ir. Philips, Viruly. Daarachter dr. Plesman. OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Amsterdamse redacteur.) Precies acht uur liet commandant Vickerstaff van de Constellation „Eind hoven" de vier motoren op volle toeren draaien, waardoor de achterbljjvenden een stormvlaag van ijskoude lucht om de oren blies. Zo op de grens van het oude en het nieuwe :«iar en juist toen het zachte kwakkelwrer omsloeg in een felle koude, vertrok de minister president van de V. S. I. weer naar zijn warme vaderland. In de Icarushal, zoals de intercontinen tale vertrekhal van Schiphol toepasselijk hee^ was weer zo'n intieme receptie, zoals we al zo vaak bij aankomst en ver trek hebben meegemaakt. De minister president, dr Drees, was er weer met de ministers Stikker en Van Maarseveen en onder de vele verdere belangstellen den, waaronder vooral ook veel Indone siërs, merkten wij nog op de heer Lovink en prof. Schermerhorn. Met de minister-president Hatta, reis den met de „Eindhoven" nog mee de de legatieleden sultan Hamid II en prof. Supomo Wij hadden eerst een gesprek met de beminnelijke sultan, die ontken de, dat er een mogelijkheid was dat hij Hoge Commissaris in Nederland zou wor den. Er is nog geen beslissing over deze kwestie genomen, maar volgens de sul tan zal mr Mohammed Roem deze func tie wel gaan vervullen. „En mocht dat waar zijn, dan zijn èn Nederland èn de V. S. I. te feliciteren met die benoeming". „Wat gaat U zelf doen?" „Dat moet U mijn baas vragen", ant woordde sultan Hamid lachende en wij zende op Hatta. Hij ontkende ook, dat er een belangrijke post in het federale leger op hem zou wachten. Hij achtte het voor de hand liggend dat de sultan van Djogja zich in hoofdzaak met de defensie-aangelegenheden zal bezig hou den. „Hij is er het bekwaamste voor ook". „Wat dunkt U van het aantal inciden ten; verwacht U nog moeilijkheden?" „Wij zijn het meest-gedisciplineerde volk ter wereld", antwoordde de sultan trots. „Men behoeft bij ons niet te ver wachten dat gegeven bevelen niet wor den opgevolgd". Ook de figuur van Sjahrir kwam weer ter sprake. Men vroeg de sultan of hij nog minister van buitenlandse zaken of ambassadeur in Londen zou worden, „Eigenlijk verwacht ik geen var, béide. Sjahrir wil niet jnet ons meedoéü. En om eerlijk te zijn, ik zou er blij om zijn als hij in de oppositie bleef. Een demo cratisch land heeft oppositie nodig en het zou te betreuren zijn als er alleen extremistische oppositie was". Toen hein tenslotte werd gevraagd of hij verwachtte, dat Amerika een goed deel van de economische invloed zou overnemen, antwoordde hij: „Het is mo gelijk, dgt Nederland het alleen niet zal aankunnen. Maar Nederland zal dat wel kunnen als deel van die andere unie waar het lid van is: de Benelux. De Benelux zal wel in staat zijn in onze behoeften te voorzien". Dan stellen wij premier Hatta de vraag, die velen de laatste dagen bezig hield: wat hij wel in Zürich deed. „Ik was er niet voor mijn ogen, ook niet om er een lening te sluiten, maar om geen enkele andere reden dan dat ik volkomen rust wilde hebben en sneeuw wilde zien". „Mijn verblijf hier In Nederland was weer heel prettig, ik heb weer heel veel gastvrijheid en vriendschap genoten". Minister Hatta ontkende, dat het ka binet van de V. S. I. al belangrijke be slissingen genomen had. „Dat zal in de komende maand gebeuren", zei hij. „Dan zal ook de kwestie der buitenlandse ver tegenwoordiging geregeld worden" „En de Uno?" „Ook daarover hebben wij in het kabi net nog niet gesproken. De heer Palar zal ons voorlopig in New York vertegen woordigen. Of hij daar zal blijven en of hij daar eventueel assistentie zal krijgen is nog niet besproken". De premier vertelde tenslotte, dat de nationale feestdag van de V. S. I. de dag van de proclamatie van de republiek zal zijn, nl. 17 Augustus. Aan iedereen het beste voor het ko mende jaar toewensend nam hij afscheid en even later schoof de grote Connie de koude, donkere, laatste avond van 1949 in Het oud en nieuw hoopte men boven Brindisi te vieren en de eerste landing van 1950 in de morgen op het vliegveld van Cairo. Zondagavond is, naar Reuter nog meldt, Hatta te Karachi ontvangen door een juichende menigte Pakistanse studenten. Men hing hem bloemenkransen om en riep: „Lang leve de Verenigde Staten van Indonesië, „Lang leve Hatta" Bij de ontvangst bevonden zich vele Pakistanse functionarissen en buitenlandse diploma ten, evenals de plaatsvervangende Paki stanse minister van buitenlandse zaken, Mahoed Hoessein. Hatta zeide, dat er thans een goede verstandhouding tussen Nederland en In donesië heerste. De grote meerderheid der Nederlanders koesterde vriendschap pelijke gevoelens tegenover de nieuwe staat. Hij had geen besprekingen met Ne derlandse ministers gevoerd, doch er zou „misschien in Maart" een conferentie van ministers bijeen komen om de kwestie van Nieuw Guinea te behandelen, Indo nesië zou de communistische regering te Peiping erkennen als deze regering de Ver. Staten van Indonesië zou erkennen. Sultan Hamid verklaarde, dat hij rei- zend ambassadeur voor Indonesië zou worden met het doel goede betrekkin gen met landen in de gehele wereld aan j te knopen. Een van zijn plichten zou 1 bestaan in het vestigen van diplomatieke I missies in het buitenland. Deze taak zou hem echter niet beletten in het kabinet te blijven. Telkens weer duikt het gerucht op. dat er grote kans bestaat, dat de negara Pasundan zou worden opgeheven en dat dit deel van West-Java zou samensmel ten met de republiek van Djogja. In een persgesprek verklaarde Wiranata Kusu- ma. het staatshoofd van Pasundan, giste ren echter aan Aneta, dat de actie voor zulk een opheffing, welke van bepaalde stromingen uitgaat, onder het volk geen weerklank vindt. Het beste is, zo zeide hij, dat de staat Pasundan wordt gehand haafd. daar dit ten goede komt aan de Ten aanzien van de Darul Islam ver klaarde de Wali negara, dat de troepen van de D.I. voornamelijk bestaan uit gedeserteerde T.N.I.-soldaten. die zich na de Renville-overeenkomst niet wilden terugtrekken en voorts uit deserteurs van het K.N.I.L. en van de politie Voorts zeide hij, dat, indien de veiligheid in geheel Pasundan niet verzekerd is, geen algemene verkiezingen kunnen worden gehouden. Tot dusver is het derde deel van 't gebied van Pasundan nog onveilig. Op een vraag of thans reeds verandering' merkbaar was in de veiligheid, nadat de verantwoordelijkheid was overgegaan op de T.N.I.. zeide hij, dat nog geen ver andering merkbaar was. Voor de wereldomroep heeft de minis ter-president dr. Drees, Zaterdag een Oudejaarsrede gehouden, waarin uiter aard Indonesië de hoofdschotel vormde. Als wij, wat daar nu is gebeurd, zien als een stuk wereldgeschiedenis, als een deel van de omwenteling in de verhou ding tussen Europa en Z.-O.-Agië. dan zouden wij er ons bewust van worden, zeide spreker ,dat het resultaat zo is, dat het grote beloften inhoudt en ruime mogelijkheden opent. De samenwerking van de V.S.I. met de K.I..M. noemde hij een eerste aan wijzing, dat. wanneer Jan Compagnie uit Ned.-Indië verdwijnt, hij in Indo nesië niet door Jan Salie maar door Jan Kordaat wordt vervangen. Onze toekomst hangt af van onze pres taties. En over onze militairen, die in Indo nesië waren en zijn, zeide Z.Exc.: Het zal voor menig Nederlands mili tair, die enkele jaren van zijn jonge le ven onder ontberingen en gevaren in In donesië heeft doorgebracht, en die vele makkers heeft zien vallen, een moeilijk ogenblik zijn geweest, toen het rood-wit blauw door het rood-wit werd vervan gen. Ik zou er onze militairen van willen doordringen, dat toch, wat van hen ge vraagd werd ,wat zij gegeven hebben, het ,-J* •X. Zaterdag is, naar Reuter meldt, in Oslo een rapport gepubliceerd door de officiële Noorse commissie, die belast was met het onderzoek naar de oor zaak van l"«t ongeluk met de Dakota van Aero Holland bij Oslo, waarbij 26 Joodse kinderen het leven verloren. De commissie heeft als oorzaak vast gesteld, dat het vliegtuig op contact met de grond vloog inplaats van op dé instrumenten. Dit laatste was volgens de commissie, gezien de mist en het laaghangend wolkendek, de aangewe zen methode geweest. De commissie is tot de bevinding ge komen, dat er niets defect kan zijn geweest de motoren en de radio van het vliegtuig. ben^grtiracht, °niet 'zonder"zh^is^geweest Santin' de bisschop van Triest, zich in zijn Nieuwjaarsboodschap Niemand kan sterker dan ik, vervuld zün i beklaagde, zeide Tito natuurlijk niets, van wat aan beide zijden geleden is en D toch is mijn overtuiging ongeschokt, dat prQf Heuss> de preBident van de W, het voor beide volkeren noodlottig zou Zijn geweest, indiert Nederland in 1915 zich eenvoudig uit Indonesië had terug getrokken en het aan zijn lot had over gelaten. De 35-jarige D. Bernard en dé 33- jarige L- van Gog, beiden uit Amster dam, die ervan beschuldigd zijn, tij dens een zgn. „Silbertanne-actie" de schrijver A. M. de Jong in diens wo ning te hebben vermoord, zijn door het Amsterdams B-G. ieder tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld- In de sententie nam het Hof o-a. als bewezen aan, dat beide verdachten zich tn een wagen van de Sipo naar het huis van de schrijver in Blaricum hebben be geven zich daar hebben voorgedaan als Nederlandse politie-beambten, die de ver duistering kwamen controleren, waarna tenslotte op De Jong is geschoten. Deze uitspraak werd gedaan op Oude jaarsdag tijdens de laatste zitting van het Amsterdams B-G- De overgebleven zaken waaronder nog zeer belangrijke, zoals de president, prof- Van Hamel, op merkte zullen ook hier door een bij zondere strafkamer van de rechtbank worden behandeld. Arbeiders, die de vloer van een woon huis aan de Kromme Mijdrecht onder Uithoorn aan het openleggen waren, hebben een lugubere vondst gedaan. Tijdens hun werkzaamheden in een on langs leeggekomen gedeelte van het huis, stuitten zij plotseling op beenderen, die bij nader onderzoek het. geraamte bleken te vormen van een circa 12-jarig meisje, dat daar vermoedelijk enige jaren ge leden is begraven. Omtrent de resultaten van het onder zoek, dat de politie heeft ingesteld, is nog niets bekend. Duitse republiek, had vriendelijke woor den voor de drie bez„: ende mogendheden. Hij hoopte op volledig- herstel van de „oude goede betrekkingen" en dankte speciaal voor de hulp van de V.S., „zon der voorbeeld in de geschiedenis". De Oostenrijkse president. Renner, en de kanselier. Figl. spraken natuurlijk over het vredesverdrag. Laatstgenoemde „eiste", dat het spoedig zou worden ge sloten, terwijl de eerste zeide, dat Oosten rijk „Zijn eigen vraagstukken heus wel weet op te lossen en met rust gelaten wil worden" De Franse prem; Bidault, drukte zijn volk op het hart niet bevreesd te zijn voor de toekomst. Men moest niet altijd den ken, dat de dingen zich van kwaad tot erger ontwikkelen. Men stond er in som mige opzichten slechter, maar in andere opzichten beter voor dan in het begin van deze eeuw. Gottwald van Tsjechoslowakije zeide er over voldaan te zijn, dat het „vijandige streven" van de kerkelijke leiders in het Nederland is enkele uren de pleister plaats geweest van een Oosters vorst In een eenvoudig colbertcostuum, dat in niets herinnerde aan de pracht en praal, waarmede men Oosterse heersers gaarne omgeeft, klom Z. M. Mohammed Reza Pahlavi.' Sjah der Sjah's van Perzië, Zaterdagmorgen uit de K.L.M.-Constel lation „Soerabaya". die hem, zijn zuster Fapeme en een gevolg van elf personen in één ruk van het vliegveld Gander op New-Foundland naar Schiphol had ge vlogen. Langer dan nodig was om het vliegtuig van brandstof te voorzien en na te kijken, bleef de hoge gast, d:e terugkeerde van een verblijf in de Ver. Staten, niet. Het speet hem wel. Ik was graag een poosje hier gebleven, zo zei hij. maar in Rome wachten mijn moeder, mijn twee zusters en mijn negenjarig noebtertje Sjahnaz op mij. Met .een vriendelijke Nieuwjaarswens aan de Koninklijke familie en het Nederlandse volk besloot de Sjah het gesprek. Gedurende het oponthoud op Schiphol, waar o.a. vice-admiraal Rost van Ton ningen namens H. M. de Koningin en mr. Visser, chef van het protocol van buitenlandse zaken, namens de regering, ter verwelkoming aanwezig waren, had de vorst nog een onderhoud met ir. F. Philips van de Philipsfabrieken, die hem het nieuwste type draagbaar radiotoestel aanbood en met dr. Plesman. Omstreeks elf uur vertrok de Sjah weer. Twee kinderen van de fam. B. te Alkmaar zaten op Oudejaarsavond sa men op één stoel toe te kijken hoe moeder oliebollen bakte. Op een gege ven moment verloren de kleinen, die respectievelijk 2 en 4 jaar oud zijn, beiden hun evenwicht en vielen van de stoel. Zij tuimelden tegen de kachel aan, waarop een pan gloeiende olie stond. Een van he* greep in de val de pan beet, met het gevolg dat de kin deren de olie over zich heen kregen en ernstige brandwonden opliepen. De hevig ontstelde ouders renden met de kleinen naar buiten en dompelden hen geheel en ai in het water van de Ring vaart. De kinderen zijn in een zieken huis opgenomen. Hun toestand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch di rect levensgevaar is thans geweken. Op Nieuwjaarsdag werd de politie van Laren gewaarschuwd, dat zich een geval van gasverstikking had voorge daan bij de familie van der H. De vrouw des huizes, die invalide is, lag Zondagmiddag te bed in een kamer, grenzende aan de keuken. Ter verwar ming had men daar een gascomfoortje met een slang aan het gasstel uit de keuken verbonden. Een inwonende schoonmoeder heeft, toen het gas op een gegeven moment uitging, een nieuw muntje in de meter gedaan. Ver geten werd evenwel het kraantje van het comfoortje in de slaapkamer op nieuw aan te steken, zodat het gas hier vrijelijk uitstroomde, hetgeen een uur later pas werd ontdekt. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon bij de vrouw, een moeder van dri» kinderen, slechts de dood constateren. De president van de Philippijnen, Quirino. vertrekt 5 Januari naar de Ver enigde Staten om daar een operatie te ondergaan. Hij zal per vliegtuig reizen, vergezeld door de minister van financiën van de Philippijnen, Pio Pedrosa en Jose Joelo, lid van de raad van state. Men meent te weten, dat president Quirino van zijn verblijf in de Verenigde Staten gebruik zal maken om te ver zoeken zijn land zo spoedig mogelijk een lening toe te staan. afgelopen jaar was „teniet gedaan" en de staat had door de nieuwe kerkwetten „ziin zofg voor het welzijn" van de ge. wone geestelijkheid getoond. Generaal Franco verklaarde in een radio-rede, dat de betrekkingen van j Spanje tot de V.S. „met de dag nauwer j worden". De stem van Moskou was natuurlijk1 vrij dreigend. „Nieuwe Tijden" wist voor j 1950 niets beters te meiden, dan dat de sovjet-unie in dat jaar „sterk genoeg zal 1 zijn om iedere aanvaller neer te slaan". Om de pil te vergulden wordt hieraan toegevoegd, dat de sovjet-unie „onwrik baar" blijft werken voor de vrede. De H. Vader droeg een H. Mis op in de St. Pieter. In een preek, uitgesproken in zes talen, wenste Hij de duizenden; !l aanwezige pelgrims een Zalig Nieuwjaar j en gaf hun tenslotte Zijn zegen. Het secretariaat van de meubelmakers- bond deelt mede, dat behoudens raad pleging van nog enkele instanties de werkgeversorganisaties in de meubilerings industrie in overleg met de bedrijfsunie hebben besloten de loonsverhoging ad vijf procent van 1 Januari af te zullen toe passen. Ook is overeenstemming verkregen over de lonen van arbeiders beneden de 23 jaar. Eenzelfde besluit is genomen door de werkgevers in de borstel- en houtwaren- industrie en de sectie groot kuipwerk. Tussen werkgevers en werknemers in het slagersbedrfijf is overeenstemming bereikt over de doorvoering van de loons verhoging van 5 pet. voor de gezellen. Een desbetreffend voorstel zal nader worden geformuleerd en bij het college van rijksbemiddelaars worden ingediend De federatie van Ned, schoenfabrikanten heelt een de werkgever* ln de schoen industrie geadviseerd met ingang van de eerste loonweek van Januari de toegestane loonsverhoging van 5 procent bereids toe te passen voor de mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder, in dier voege, dat het basisuurloon met zes cent wordt ver hoogd. In deze verhoging is dan de toeslag van 1 mede verwerkt. Over de lonen voor de vrouwen en die voor de manne lijke werknemers in de hogere leeftijds klassen beneden 23 jaar wordt nog overleg gepleegd tussen genoemde federatie en de bedrijfsunie voor fabriekmatige bedrijven, bedrijfstak schoenindustrie. Voor muziekinstrumentmakers en stem mers worden de lonen der werknemers boven 23 jaar en van de kostwinners beneden 23 jaar verhoogd met 5 procent. De werknemersorganisatie heeft zich bereid verklaard voor elk eerste overuur per werkdag tot een maximum van 5 per week de vergoeding van 25 pet. extra te laten vervallen. Ook in het stucadoors- en het granito- bedrijf is overe«nst«mitóiJS verkregen ever de verhoging- i OHo Grotewohl, de premier van Oost-Duifsland. die volgens geruch ten in ongenade zou zijn gevallen by de Russen en deswege een schynver- pleging in een ziekenhuis zou „genie ten", heeft vriend en vijand op Nieuw jaarsdag een verrassing bereid- En wel doordat hij, na het sovjet- Russisch ziekenhuis, waar hij verpleegd werd, te hebben verlaten, voor het eerst in het openbaar verscheen. Welke scho nere gelegenheid had hij hiervoor, kunnen uitkiezen, dan de Nieuwjaarsreceptie ten huize van de Oost-Duitse president, Wil helm Pieck?- Dat het met Moskou nog koek en ei was, demonstreerde hij door in een korte toespraak te verklaren, dat de „strijd voor de eenheid van Duitsland en voor vriendschap met de sovjet-unie de be langrijkste taak voor 1950 is". Op de receptie waren eveneens aan wezig hef hoofd van de sovjet-russische missie in Oost-Duitsland, Poesjkin, en vertegenwoordigers van de meeste Óost- Europese landen. Intussen heeft „Neues Deutschland" het dagblad van de socialistische eenheids partij, gisteren op zijn voorpagina een uil 2000 woorden bestaand artikel van Grote wohl gepubliceerd, waarin deze een be roep doe.t op alle Duitsers om zich te verenigen in een gezamenlijk front voor de redding van Duitsland. De publicatie van dit artikel, tezamén met een foto van de schrijver, is bedoeld als een doodsteek voor de in West-Ber- lijnse dagbladen gepubliceerdeberichten, volgens welke Grotewohl gezuiverd, ol in ongenade gevallen zou zijn. De liberale partij van Wales heeft be sloten een petitie te organiseren voor eeh eigen parlement voor Wales. Ook is er reeds een petitie georganiseerd voor „Home Rule" voor Schotland en men zegt dat deze petitie door honderdduizenden personen per week getekend wordt. (Van een speciale verslaggever). Op Oudejaarsdag is het rustige stadje Oudewater in opschudding gebracht door een justitieel onderzoek bij de Oudewaterse bank aldaar. In de vroege morgen verscheen eens klaps een politie-auto voor de bank, die in verband met de Oudejaarsdag was gesloten. De inzittenden gingen naar binnen en toen zij enige tijd later weer naar buiten kwamen, hadden zij drie leden van het personeel in hun midden, nl. mej. v. d. V. en de twee procuratiehouders E. en A, De directeur, mr. V., die naast de bank woont, was niet aanwezig, doch zijn vrouw werd met de drie genoemden meegenomen naar Rotterdam, waar de officier van justitie persoonlijk het on derzoek leidt. Mr. V„ die in Loosdrecht verbleef, heeft zich, toen hij van deze gebeurtenis sen hoorde, bij de politie gemeld. Hij is in voorlopige hechtenis gehouden, doch de andere vier zijn gisteren weer op vrije voeten gèsteld. In het stadje, heeft een en ander, zo als gezegd, een hele opschudding veroor zaakt. Men verdiept zich in gissingen, wat de oorzaak van dit alles kan zijn ge weest. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat er verdenking, dat bij de bank deviezen- fraude zou zijn gepleegd, doch anderen spreken weer over manipulaties met Joods effectenbezit. De bank genoot in Oudewater het vol ste vertrouwen, wat wel hieruit spreekt, dat Vrijdagavond nog de gemeenteraad besloot een lening bij haar aan te gaan. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft besloten om in 1950 voor te schrij ven. dat in de bouwvakken de vacantie- weken zullen vallen voor de provincies Noord-Holland 't Gooi inbegrepen Friesland, Groningen, Drenthe in da week van 1522 Juli; de provincies Utrecht, Gelderland, Overijssel en Zuid- Holland tot en met de grenslijn, gevormd door de plaatsen Monster, De Lier, Schip luiden, Delft. Berker, Bergschenhoek. Ze venhuizen, Moordrecht, Gouderak, Stol wijk, Lopik Langerak, Goudriaan, Hoor naar. Arkel in de week van 22 tot 28 Juli. d« provincie» Noord-Brabant, Zeeland. Limburg en Zuid-Holland met de plaat sen 's-Gravenzande, Maasland, Maassluis Vlaardingen, Schiedam, Rotterdam, Ca- pellead. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Krim pen a.d. IJssel, Lekkerkerk, Ammerstol, Nieuwpoort, Groot Ammers. Ottoland Peursum, Giesen Nieuwkerk, Gorinchem en alle plaatsen die ten Zuiden daarvan liggen in de week van 1522 Augustus. Men hoopt hierdoor een zëer belangrij ke bijdrage tot spreiding der vacanties te leveren. Andere vakraden, w.o. die van metaal, textiel, confectie, kleinmetaai zullen met klem hun "bedrijven advise ren deze regeling over te nemen, i (Van onze correspondent) De heer Louis Grootens te Hilversum, die op Eerste Kerstdag in hongerstaking ging, heeft deze staking thans opgegeven. Hij heeft dit gedaan in verband met een schrijven van de minister van Sociale Zaken, waarin staat, dat het vraagstuk van mogelijke verdere maatregelen ten behoeve van minder validen een voor werp van studie vormt. De heer Groo tens heeft besloten zijn vasten die zeven dagen heeft geduurd, op te schorten tot dat het hoofdbestuur van Revag een persoonlijk onderhoud heeft gehad met minister Joekes. j De verwachting, geldig van he- den- tot morgenavond luidt; Zwaar bewolkt met plaatselijk I enige lichte regen of motregen en hier en daar mist. Later enkele S J verspreide opklaringen. Meest ma- tige Westelijke wind, langs de Waddenkust tijdelijk weinig wind Iets zachter vooral in het Zuiden van het land j Dinsdag 3 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.41 uur; maan op 15.15 uur, onder 8.47 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1