Amerika commandeert Japan Concurrentie-spook kri jgt vorm W eerbericlit Ongeoorloofde manipulaties van een bankier Bakkers bakken nog geen 5% Nachtelijke aanvaring in Deense wateren Arme zwervers hebben aangepakt 1 Voor de ouden van dagen Hatta wil dollar lening m Gezondheidszorg en sociaal werk in Amerika DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Reeds belangrijke prestaties geleverd Ongeregistveerde effreten in Oudewater Premie ziekenfonds =J NDER DE Morgen praten met ministe Mansliolt O U P E Ned. kustvaarder werd door Rus tweemaal geramd Piloot Lewis in een klooster P.T.T.-financiën niet zo gunstig 72ste JAARGANG DINSDAG 3 JANUARI 1950 No. 21123 Geen armlastig Japan Amerikaanse maatregelen VEEL BEWOLKING Verhoging nooduitkering in voorbereiding t DE NIEUWJAARSWENS VAN, PRINSES BEATRIX Op 3.6 pCt. gehandhaafd In Mei - maakte mgr. dr. Joseph Beran, Aartsbisschop van Praag, een vorm- en visitatiereis door zijn bisdom, waarbij mgr. ook een bezoek bracht aan het dorp Lidice, dat destijds door de Duitsers verwoest werd en thans in opbouw is Een meisje uit Lidice bood mgr. Beran bloemen aan; men ziet hier het meisje en haar moeder met mgr. Beran in het midden. De moeder, die bij de ramp van Lidice haar man verloor, werd na de Februari-omwenteling geschorst als onderwijzeres aan een Nijverheidsschool; zij is thans met haar tweede man, haar dochtertje en een baby van 9 maanden uit Tsjechoslowakije uitgeweken naar de Amerikaanse zone. Deze foto werd gemaakt kort voor mgr. Beran de vrijwillige gevangene werd in zijn paleis. De visitatiereis moest ontijdig onderbroken worden door de maatregelen van de regering. NAAR DE POMP! Toen Prins Bernhard gisteren met de „Karei Doorman" naar de West vertrok, waren de oudste drie Prinsesjes mee naar Rotterdam gekomen om afscheid van haar vader te nemen. Irene, de kleine Margriet en Beatrix gedrieëlijk op weg naar de sloep, die haar naar het vliegtuigmoederschip zal brengen. Boete voor zijn atoombom op Hirosjima De strijd tegen de bandieten van Guiliano op Sicilië gaat nog steeds in onverminderde hevigheid voort. Op de bovenste foto neemt de Italiaanse politie een aantal grotten op het rotsrijke Sicilië onder vuur. Beneden: het resultaat van een aanhoudend spervuur: zeven bandie ten geven zich over. Prachtig werk, maar artsen tegen wettelijke ziekteverzekering Geen bezuiniging in oude stijl DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt ƒ3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bf de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bfl vooruitbetaling. Het is bekend, dat Japan in de 30er jaren een geducht concurrent werd op de wereldmarkt. Door een „dumpings" po litiek kon het toen vrijwel elke marki, veroveren. Nederland bemerkte dit in Indonesië vooral op textielgebied, maar speciaal Engeland ondervond de moeilijk heden van een concurrent, die tegen veel lagere prijzen kon aanbieden. De katoen industrie was een van de voornaamste export bedrijven zowel van Japan als van Engeland. Een voorbeeld van de krachtsverhoudingen voor de oorlog is wel. dat Engeland in 1913 een uitvoer van katoenen weefsels bereikte van 7 milliard vierkante yard, terwijl het in 1931 nog slechts een hoeveelheid van 1.7 milliard vierkante yard kon uitvoeren. De Ja panse uitvoer van katoenen weefseis daarentegen beliep in 1933 2.1 milliard vierkante yard, of vijf maal zoveel als in 1913- Hiermee verdrong Japan Engeland van de eerste plaats met als gevolg een aanzienlijke werkloosheid in de Engelse katoenindustrie. Engeland nam in die tijd uitgebreide af weer maatregelen, maar kon hiermee het opdringen van Japan toch niet tegenhou den- De toenemende betekenis van Japan wordt ook duidelijk, als men de stijging van de waarde van de totale uitvoer van het land beziet. Deze beliep in 1868 in totaal 15.6 millioen yen, bereikte in 1913 de 632.4 millioen en in 1940 ca- 3.972 mil lioen yen (d.i. 929 millioen). Uiteraard heeft de capitulatie van Japan aan dit alles een einde gemaakt De uitvoer daalde tot nog niet eens 100 millioen in 1946 en in dit jaar beliep het aantal spindels en weefgetouwen in de katoenindustrie slechts resp. 2-78 mil lioen en 120.000 tegen 13 millioen en 362.000 in 1939. De V- S. hebben echter vooral de laat ste tijd hun uiterste best gedaan om ver betering te brengen in de positie van Japan. Dit om verschillende redenen. Zo willen zij van Japan een bolwerk tegen Russische invloed in Azië en bovendien de werkplaats van het Verre Oosten ma ken. Daarnaast spelen de kosten ook een woordje mee en de V. S- zijn niet van zins een armlastig Japan nog veel langer op de been te houden. De,politiek, die hierbij gevoerd wordt gaat in de richting van een zo groot mo gelijke vrijheid voor het Japanse econo mische leven. De stuwende kracht van deze politiek is gedurende de laatste tijd Joseph M. Dodge', de financiële adviseur van generaal MacArthur, die thans bijna 'n jaar die functie bekleedt. Dodge streef', voorts êen disinflatie na om het prijs niveau zoveel mogelijk te drukken en zodoende de concurrentie-mogelijkheid van de Japanse producten op de wereld markt te vergroten. Een zekere druk op 't prijsniveau is zeker noodzakelijk, want het voordeel, dat Japan vroeger had ie de vorm van uiterst lage arbeidskosten, heeft het thans zeker niet meer in die mate- Sociaal is daar immers ook wel het een en ander veranderd. De arbeiders kunnen er nu hun eisen stellen en men heeft te rekenen met mogelijke stakin gen. Bovendien heeft Japan ook hoge in voerprijzen te betalen, terwijl de organi satie van de exportindustrie een flinke slag heeft gekregen door de ontbinding van de grote kartels. Van de zijde van de Amerikaanse be zetting is nu toegestaan de onbeperkte ontwikkeling van de vredesindustrie, de ontmanteling is stopgezet, eind October 1949 zijn de minimumprijzen voor de export opgeheven en vapaf 1 Januari 1950 heeft de gehele Japanse exporthan- del volledige bewegingsvrijheid gekregen ook die sectoren, die voorheen door de staat gedreven werden, zoals de katoen-, zijde- en theehandel. Sedert Juli 1948 bestaat er een finan cieringsplan van het Geallieerde hoofd kwartier, dat voorziet in een financiële steun van Amerikaanse zijde ten bedrage van 1:570 millioen lopende over de periode tot 1952 en er bestaat een vijf jarenplan, volgens welk de export in 1952 een hoogte van 1-646 millioen moet bereiken. (In 1947 beliep de export 173.6 en in 1948 258.6 millioen). Van de 1.646 millioen zal 485 mi. lioen voor rekening moeten komen var. katoen, 213 millioen van rayon -e.d. 5 bal millioen van zijde en 88 millioen van WWat Japan inmiddels bereikt heeft is niet gering De export van zijdenstoffen steeg van 1946 tot 1948 van 776-000 M2. tot 30 480.000 m2, die van wollenstoffen van 377.000 m2 tot 3 millioen m2 en die De verwachting, geldig van heden- j tot morgenavond luidit: Half tot zwaar bewolkt met aan- vankelijk hier en daar mist en later op de meeste plaatsen enige regen. Vannacht weinig wind, morgen tot matige of krachtig toenemende t Zuid-Westelijke wind. Tegen de 2 ochtend voornamelijk in het Oosten van het land temperatuur om het vriespunt, overdag ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag. Woensdag 4 Januari: Zon op 8.48 uur. onder 16.42 uur; maan op 16.22 uur. onder 9-37 uur. van katoenen weefsels van 0.82 tot 337.9 millioen m2. Daarbij zien wij de laatste tijd een verschuiving optreden wat be treft de belangrijkheid van de verschil lende bedrijfstakken voor de export en wel in die zin, dat de chemische en me taal industrieën de voornaamste plaats gaan innemen boven de textielindustrie- Mogelijk is dit te wijten aan het feit, dat dt textielindustrie nog een groot gedeelte van de oorlogsachterstand moet inha len. Feit is in ieder geval, dat de laatste nog slechts een productie-omvang heeft bereikt van 25 pet. van de jaren 1930 tot 1934. De concurrentie van Japan doet zich momenteel het sterkste voelen t.a.v machines, rijwielen en porselein en aar dewerk. De totale industriële productie stond in 1947 op 50 pet. en in 1948 op ca. 75 pet. van de vooroorlogse- Een verdere hinderpaal voor de Japan se exportcampagne ligt in het feit, dat het land nog steeds tot het dollargebied behoort, omdat geeist wordt, dat even tuele saldi in het handelsverkeer in dol lars of goud worden verrekend. Boven dien is China practisch geheel als afzet gebied verloren gegaan. Bovengenoemde ontwikkeling, die onder Amerikaanse supervisie plaats vindt, heeft aan Engeland en aan het particu liere Amerikaanse bedrijfsleven aanlei ding gegeven herhaaldelijk tegen de ge nomen maatregelen te protesteren. He', is echter niet te verwachten, dat deze protesten veel uit zullen halen, ook ir> de toekomst niet. In Engeland heeft men zich dan ook al beraden op tegenmaat regelen. Ten voordele van deze bedreigde concurrenten strekt de omstandigheid, dat de Japanse exportprijzen over het al gemeen nog niet aantrekkelijk genoeg zijn om grote orders aan te trekken. Dit laat ste zou wel eens aanleiding kunnen zijn dat de bevoegde autoriteiten een deva luatie van de yen zullen gaan overwegen Volgens sommige berichten zouden han delskringen in het Verre Oosten reeds de overtuiging zijn toegedaan, dat een devaluatie onvermijdelijk is. (Van onze verslaggever.) Gistermiddag hadden wij een onder houd met de officier van justitie, mr- Grasso. De bewering, dat hier deviezettfr,audi>. in het spel zou zijn, sprak hij ons tegen. Het onderzoek bevond zich echter nog pas in het allereerste stadium, zodat er nog maar weinig over kon worden me degedeeld. Alles berust nog op vermoe dens, maar in dit geval is het ingrijpen van de justitie geschied in verband met bepaalde verdenkingen van handel in biet-geregistreerde effecten. Mr. Grasso heeft in het belang vén het onderzoek de gehele administratie van de bank in beslag laten nemen- Met het ge volg, dat de bank bij gebrek aan boeken haar deuren wel gesloten moest houden De bewering, dat deze sluiting zou zijn geschied op last van de Officier van Justi tie is dan ook niet juist. Inmiddels is mr. V. voor de Officier geleid en in verzekerde bewaring gesteld Ook het overige personeel van de bank staat nog ter beschikking van de Justitie Het gaat hier vermoedelijk om zwar- aangekochte effecten, die natuurlijk, al dus mr. Grasso, heel goed uit Joods ver mogen kunnen stammen Van effecten, die niet geregistreerd zijn, is de herkoms altijd moeilijk vast te stellen, maar oox De heer G. de Bruin, secretaris van de bond van ouden van dagen, deelt ons mede, dat de bond van minister Joekes de mededeling ontving dat een wettelij ke maatregel tot verhoging van de nood- uitkering voor ouden van dagen, in voor bereiding is. de Officier vermoedde, dat deze uit Joods bezit zouden zijn gekomen. Of overigens het geval een privé-aan- gelegenheid van de directeur is geweest, of dat het manipulaties van de bank als zodanig betreft, valt ook nog niet direct uit te maken. Want al is de bank een N.V in feite is zij toch een éénmanszaak en dan zijn privé en zakelijk eigendom moei lijk te scheiden, aldus mr. Grasso- Tragisch voorval Opnieuw werd Oudewater opgeschrikt door een gebeurtenis, die wel eens ver band kon houden met het ingrijpen, op last van de justitie, bij de Oudewaterscne Bank. Gisteravond trof een dochter van de heer O., die ongeveer 60 jaar oud is en die tot de gegoede ingezetenen der ge meente behoort, haar vader dood aan ir. een der slaapkamers. De heer O. is gisteren door de officier van justitie ge hoord in verband met de moeilijkheden met de Oudewatersche Bank, Het bleek, dat de heer O. zich door ophanging var. het leven had beroofd. Om 9 uur had men de heer O. nog door de straten zien wandelen. Om on geveer half tien had hij zich thuis naar een der slaapkamers begeven en om kwart voor tien deed de dochter haar verschrikkelijke ontdekking. Dit voorval heeft niet nagelaten tn Oudewater opnieuw grote beroering ie wekken. De Indonesische delegatie, op thuis reis, naar Djakarta, landde vanochtend met de K.L-M.-Constellation in Singa pore. Tijdens een kort oponthoud al daar verklaarde Hatta dat één van de eerste zaken, waarmee zijn kabinet be last zou worden, het verkrijgen van een dollarlening van Amerika zou zijn „Indonesië heeft binnen het kader van zijn economisch bestel buitenlands kapi taal nodig", aldus de minister-president, die er aan toevoegde, dat hij zeer tevre den was met de souvereiniteitsover- dracht. Het enige overgebleven pro bleem was volgens hem, nog de souverei- niteit over Nieuw-Guinea. Toen hij on dervraagd werd over de waarschijnlijke houding van Rusland tegenover het In donesisch verzoek tot toelating als lid der Verenigde Naties, repliceerde Hatta, dat hij het niet wist ên dat alleen Rus land deze vraag kon beantwoorden. Gisteren moest 6e „Eindhoven we gens slecht weer een tussenlanding in Gaya (India) maken. In Calcutta ver bleef het gezelschap ongeveer drie uur. Toen H. M. de Koningin en Prins Bernhard gisteren in Rotter dam de erewacht van mariniers, die gekleed wanen in hun oude, traditionele uniformen, inspecteer den, moesten de drie prinsesjes bij de auto blijven. Er bleven ook enkele der hoge functionarissen achter, door wip het vorstelijke echtpaar begroet was. Prinses Beatrix nam ze. echt kinderlijk, zo van terzijde op. Een er var., extra met strepen getooid, trok haar bijzondere belangstelling. Blijkbaar meende ze, dat deze „hoge piet" wel bijzondere eer ver diende. Of ze vond hem zo sym pathiek, dat ze iets aardigs tegen hem wilde zeggen. Ze stapte reso luut naar hem toe met een: „Heb ik u al Nieuwjaar gewenst?" Wat de hoge functionaris ant woordde. konden we niet verstaan. Maar een g-ote en een kleine hand werden geschud en prinses Beatrix keek vergenoegd om zich heen, blijkbaar ook, omdat ze tegenover de grote mensen niet in gebreke gebleven was Blijkens een beschikking van de mi nister van Sociale Zaken wordt de premie voor ingevolge het ziekenfondsenbesluit verplicht verzekerden gehandhaafd op 3,6 pet Zoals bekend moet de werkgever de helft van deze premie van het loon van de werknemer inhouden. Het werk nemersaandeel in de ziekenfondspremie blijft derhalve 1,8 pet. De maximum in houding bedraagt voor 1950 resp. voor maandlonen van 260 af, voor weeklo nen van 60 af en voor daglonen van 10 af, 4.69, 108 en 0.18. Of Tot resultaat is men Vrijdag niet gekb- I brood. Men kwam dus aardig in de knel men en nu zouden gisteravond de be sprekingen worden voortgezet. Dit is echter 'niet doorgegaan, maar uitgesteld tot Woensdagavond. Dit uitstel vindt zijn verklaring in hel feit. dat minister Mansliolt aan de werk gevers- en werknemers-organisaties in t bakkersbedrijf een audiëntie heeft toe gezegd, welke Woensdag in de loop van de dag zal worden gehouden. Het is met de bakkers een apart ge val, zo verklaarde men ons van werkge verszijde. Indertijd heeft het bedrijf zich met de prijsvaststelling van het zgn volksbrood en de handhaving daarvan accoord verklaard. Het kon dat tenslotte ook doen, omdat het witte kleinbrood 'n behoorlijke uitwijkmogelijkheid bood ter compensering van verliezen elders. De omzet van het kleinbrood had toen een dusdanige omvang (gemiddeld 12 procent van het geheel), dat daardoor het ver lies op het volksbroód kon worden op gevangen. Toen later echter het wittebrood vrij kwam, is de consumptie van het kkpin- orood voor een zeer groot gedeelte op het wittebrood overgegaan; van de ge noemde 12 pet. liep zij terug tot 4 pet. Voor de bakkers had zulks echter dit bezwaar ,dat de winstmarge op witte- orood veel geringer is dan die op klein te zitten, temeer omdat zaken als kolen, gist en stroom duurder werden of wor den. En uitwijkmogelijkheden elders zijn niet te vinden. Om die reden menen de werkgevers, dat het niet mogelijk is zonder meer de loonsverhoging toe te kennen. Een ver hoging van de broodprijs met 2 cent zou den zij daarom voorstaan. Zie zo. de eerste dagen zitten er weer op; vele handen geschud en beste wensen uitgesproken en dus kunnen wij de zaak weer op de oude voet voortzetten. Neen, dat nu juist niet; wij hebben toch allemaal het voornemen gemaakt om net voor elkaar zo prettig en gunstig moge lijk te maken; anders hadden wij onze goede wensen wel in onze zak kunnen houden; met mooie woorden toch komen wij er niet. Wij zullen daden moeten stellen. En wat dienen die daden te zijn? Nog al eenvoudig: een beetje meer denken aan onze naasten dan aan ons zelf. Heus, dat behoeft niet nader gedetailleerd. Niet zo eenvoudig zal het zijn om altijd dienovereenkomstig te handelen; wij vin den nu eenmaal, dat het hemd nader is dan de rok. En dat is wel waar, doch wij zijn toch aan de andere kant een bee i. je te gai w bang, dat wij in ons hemd komen te staan, als wij aan de rok van een ander denken. En het gevolg is, dat wfj onze naaste maar al te spoedig in hun genoemd onontbeerlijk kledingstuk laten staan. Enfin, 1900 zit er voor de helft weer op; zij, die in 1900 geboren zijn, zoals schrij ver dezes en derhalve „kinderen dezer eeuw" zich mogen noemen voor zover er van „kinderen" nog gesproken kan worden bij grijze haren weten aas. dat zij de meeste zakken meel verorberd hebben. Nog een half eeuwtje er bij. zal voor de meesten van hen wel niet zijn weggelegd. Moeten wij daarom treuren. Och, waar om zouden wij treuren, de hemel is zo groot. En het leven is verre van een lol letje. Waarbij het beroerdste is, dat het niet zo eenvoudig is om er een lollehe van te maken, aangezien de omstandig heden en de mensen er de lol niet aan brengen. Maar laten wij niet pessimis tisch zijn; hopelijk zal blijken, dat wij het meest bevreesd zijn geweest voor narigheden, welke toch niet kwamen. Maken wij er zelf het beste van, wat er van te maken valt en dan zal het waarachtig wel weer gaan. Voor de equipage van 1950 geldt in storm en ge vaar hetzelfde als voor elk schip in nood: pompen of Dus laten wij allen, wanneer nodig, naar de pomp lopen, om aldus het hoofd boven water te houden En dan kan 1950, wat ons betreft, ver der naar de pomp lopen! ANALYST De 250 ton metende Nederlandse kust vaarder „Limfjord" uit Delfzijl, die op Oudejaarsdag op weg was van Gdynia naar Denemarken, heeft in de Deense wateren een onaangenaam-avontuur be leefd. Een minuut of tien voor middernacht doemde tussen Kaap Arcona en Born- holm plotseling in de nabijheid van de „Limfjord" een Russisch schip op. Een botsing bleek onvermijdelijk en de sche pen kwamen in onzachte aanraking met elkaar. De schade viel echter mee en de vijf koppen tellende bemanning van de „Limfjord" stelde door middel van seinen en zoeklichten onmiddellijk alles^ in het werk om de Rus en het eigen schip weer in goede vaarpositie te helpen. Maar toen gebeurde het vreemde, de Rus scheen geen der gegeven seinen op te merken en begon plotseling en onver wacht de verkeerde kant uit te vaJen. zodat de „Limfjord" voor de tweede keer werd geramd. Ditmaal kwam de Neder lander er minder goed vanaf. De wand van de kustvaarder werd ingedrukt en het roer beschadigd. Het andere vaartuig voer - hierna zon der meer met volle kracht verder en verdween in het duister, de „Limfjord" stuurloos achterlatend. Meer dan zes uur heeft de kustvaarder zo hulpeloos rondgedreven, terwijl hij bovendien water maakte. Tenslotte kwam een Duits schip in de nabijheid, dat de „Limfjord", die met stukgoed was ge laden, een Deense haven heeft binnen gesleept. De kapitein van het Nederlandse schip vertelde, dat hij, noch de overige leden van„ de bemanning dié er overigens gelukkig zonder letsel waren afgekomen de naam van de Rus hebben kunnen vaststellen. Wel had de kapitein gezien, dat de brug van het Russische schip ai die tijd verlaten was geweest. De Amerikaanse kapitein-vlieger Robert Lewis de man, die de eers'e atoombom op de Japanse stad Hirosji ma wierp, waarvan driekwart vernield werd, terwijl er 100 000 doden vielen zou, nadat de verschrikkelijke gevol- (Van onze Amsterdamse redacteur). „Het Is een vaststaand, maar ver heugend feit, dat onze Kruisverenigin gen een, nog eigenlijk over de gehele wereld uniek, werk verrichten. En toch moet ik zeggen, dat wij in Amerika zeer veel kunnen leren. Het „social case" werk daar is namelijk zeer be langrijk en het ligt dan ook in de be doeling dit jaar vier cursisten van hier naar de V. S. te zenden ter nadere bestudering van die tak van sociale zorg", aldus mr. J. de Vreeze, secretaris van het Wit-Gele Kruis, die zo pas terugkeerde van een studiereis van 70 dagen door de V. S„ waar hij acht steden en ontelbare Instituten bezocht. Amerika staat sedert de bevrijding in het brandpunt van de belangstelling. En dat land zou niet Amerika helen, ais men zich niet volkomen op die belang stelling had ingesteld. Men staat er open voor en men bemiddelt graag en ge makkelijk. „Maar", zegt mr. de Vreeze, „het mooie is toch wel, dat Amerika nen de mogelijkheden, die zij hebben, niet alleen beseffen, maar dat zij ook dc praktijk ingesteld. Men is er van overtuigd, dat een goede wijkverpleeg ster in zekere zin belangrijker werk doet dan de super gespecialiseerde specialist, maar men is er ook van overtuigd, dat deze laatste voor het eerste de basis moet leveren. Men is dan ook niet alleen zeer gast vrij en tot volledige instructie bereid, men toont volledige interesse voor wat wij bereikten, hoe verschillend opzet en uitkomsten dan ook mogen zijn. Het contact met katholieke instellin gen was voor mr. De Vreeze uiteraard het meest interessant. Het Episcopaat heeft de beschikking over de Nationaal Catho lic Welfare Conference, een centrale, die activiteit op vrijwel ieder gebied ont plooit. Het is eenvoudig verbijsterend wat de nazaten van die in lompen gehulde katholieke landverhuizers nu weten op te brengen. tVant alles betaalt men zeif het onderwijs, de ziekenhuizen, de so ciale zorg, de universiteiten, noem het maar op. Die arme zwervers van des tijds hebben het hem toch maar gele verd, om alleen ai vijf katholieke medi sche hogescholen op- en in te richten en te laten voortbestaan. Die medische hogescholen leveren 7yj pet. van alle artsen af, een percentage dat wij in Nederland met Nijmegen wel eens zouden willen benaderen. Een typische Amerikaanse vorm van sociaal werk is het z-g- .social case work" Amerika is zeer wetenschappelijk. Daar komen een heleboel psychiaters, psy Maar dat wetenschappelijke is altijd op choiogen, priesters en sociale werkers aan inzien, dat dit hun verplichtingen op legt". Overigens schroomt men er niet voor. ook de erbarmelijke toestanden op het platteland te tonen, maar men zou er onrecht aan doen Amerika, dat èn sociaal, èn economisch zozeer, en zover van onze begrippen afstaat, naar die maatstaf te beoordelen. De zaak is immers dat het gezegende werk van de Kruisverenigingen hier van onderaf is gegroeid. Maar Amerika is niet alleen jong; de ontwikkeling van het katholicisme daar beslaat maar enige decennia. En gezien de geweldige uitge breidheid van land en volk. van kapitaal en mogelijkheden, ligt het voor de hand, dat dit soort werk van boven af. dus van af de uiterste mogelijkheid wordt aangepakt. In Chicago bezocht mr. De Vreeze b.v. een instituut voor uiterst moeilijk opvoedbare kinderen. Daar wor den 90 kinderen verpleegd, die door 45 specialisten behandeld worden; iedere patiënt komt de stad op een kleine ,f 15.000. Dat lijkt belachelijk, maar men weet door zo'n instituut dan ook precies wat bereikbaar is. Op de resultaten van al dat super specialisme bouwt men de kleinere mogelijkheden op. Het meeste werk in te pas, het is een „team work" dat tol doel heeft een ontspoord geval weer in het, en liefst een heel goed gareel te helpen. Ook daar kan men een beetje om gaan lachen, de Amerikanen geven trouwens toe, dat het systeem nog in volle ontwikkeling is, maar het geheel is zo belangrijk, dat men er hier alle be langstelling voor heeft. Nu heeft dat werk daar ook zo'n grote vlucht genomen, om dat men geheel anders werkt dan hier, een sociale werkster moet het in de V. S bijv. niet in haar hoofd halen onaange kondigd op bezoek te gaan. Dat betekent een inbreuk op de vrijheid van het indi vidu. Ook het gezag van de geestelijkheid is, zacht gezegd, veel beperkter. De sa menwerkende katholieke Nederlandse so ciale organisaties hebben dit werk inmid dels zo belangrijk gevonden, dat zij dit jaar vier cursisten naar de V. S. zenden om dit werk grondig te bestuderen- Overigens is in de V. S. een felle strijd gaande omtrent de ziekteverzekering, (wij drukken ons maar zo eenvoudig mo gelijk uit) Er is op dat gebied nog niets en de artsen verzetten zich met kracht tegen een eventuele invoering van een verplicht stelsel. De artsenvereniging telt 145 duizend leden en beschikt over een bureau met tegen de 900 man personeel Kort geleden besloot men 25 dollar per hoofd bijeen te leggen om een actie, tegen de plannen van Truman in deze rich ting, te financieren. „Het zou Amerika niet zijn", aldus besloot mr. De Vreeze zijn interessante, behartigenswaardige en leerzame medede lingen, „het zou Amerika niet zijn, als de door de artsen gefinancierde anti-platen niet overal hingen. Neen niet alleen in rie trein, of in de spreekkamer, maar ook in het departement van sociale zaken onder het oog van de secretaris-generaal die deze zaken regelen moet gen van die bomaanval hem bekend waren geworden, aan grote gewetens angst ten prooi gevallen zijn en beslo ten hebben vrijwillig voor zijn daad te boeten. Op 5 Augustus 1945 was hij opgeste gen, zonder het doel van zijn tocht te kennen, noch te weten, welke zijn op dracht zou zijn. Toen hij tenslotte blinde lings het bevel had uitgevoerd, hetwelk hem op zeker ogenblik gegeven werd, duurde het niet lang, of de vreselijke waarheid drong tot hem door. Een hevige onrust moet zich daarop van hem hebben meester gemaakt. Hij wilde boete doen voor het onheil, dat hij zij het zonder persoonlijke voorken nis onder de Japanse bevolking had aangericht en dit schijnt één van de re denen te zijn geweest, die hem er thans toe gebracht hebben, zijn verdere leven in een klooster door te brengen. Zoals gebruikelijk heeft de directeur- generaal der PTT., de heer L Neher, gisteren voor vertegenwoordigers van alle rangen van het personeel een Nieuw jaarsrede uitgesproken. Hij noemde daar in de financiële positie van het bedrijf niet erg rooskleurig. Hij verwachtte voor 1950 veel moeilijkheden. In de eers e plaats als gevolg van de devaluatie. Het opvangen hiervan zal grote bedragen eisen. Voorts zal zeker een regeling van de lonen en salarissen tot stand moeten komen. Of ook voor het P.T.T.-personeel tot een loonsverhoging van 5 pet zal worden overgegaan, is nog niet bekend. De middelen, waaruit de hogere ui-- gaven (ook voor materialen) zu.len moe ten worden bestreden, zullen, zo en.gs- zins mogelijk, niet in verdere tariefs verhogingen worden gevonden. Ook mei in een bezuiniging in oude stijl, maar in doelmatiger werken, waarbij alle in het personeel aanwezige krachten op ie juiste en meest efficiënte wijze zullen worden gebruikt. Wat de samenwerking met Indonesië betreft, zeide spr., dat reeds een beroep op de Ned. P.T.T is gedaan, voor het w* stand brengen van het telecomir.ui: catie- verkeer met N.-Guinea. D.t zal, aldus de heer Neher. met alle kracht ter hand worden genomen en tot elke prijs tot een goed resultaat gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1