\ergoeding materiële oorlogsschade Eerste Kamer wil wetsontwerp aanvaarden Waar werd Van Oldenbarnevelt begraven? Lege „vriendschapvoor Moskou M thermogene De Zwarte Vos R VAN M/ENTJE KWETTER ZUIVER WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK TM Bezorgdheid over optreden uitvoerend personeel Vrede en welvaart Uit de sportwereld Recente onderzoekingen zonder succes Overzicht Eerste Kamer Gedemonstreerd door lege feestzaal Wereldrecord van Fanny Blankers ADIO programma DONDERDAG 5 JANUARI 1950 PAGINA 2 De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp regeling materiële oorlogsschade in eerste instantie onderzocht. En het voor lopig verslag van deze behandeling in de afdelingen wekt de stellige indruk, dat het ontwerp hij de openbare behan deling in de Kamer zonder al te veel discussie zal worden aanvaard en onder de hamer door zal gaan. Alleen achtte een aantal leden het dienstig, er ook in deze Kamer aan te herinneren, dat eigenlijk de geleden oorlogsschade zonder enige twijfel door Duitsland diende te worden vergoed. BEVORDERING EXPORT NAAR AMERIKA Rezoek Amerikaanse zakenlieden aan Nederland Beschadigde halswervels „FIETS" GING VLIEGEN Thans chef vliegdienst A msterdamD jakarta WAFDISTISCHE OVER. WINNING IN EGYPTE UIT HET MUS' VERTAALD DOOQ SEBASTIAAN No. 41 15 VOER „De grote vier", zoals de vier be langrijke mussen heten, die met rode Jozef contact zouden zoeken, „de grote vier" hebben hun eerste bespreking in< de tuin van de no taris gehad. Zij werden ontvangen door een bol grijs katertje, Vishikkie gehe ten, omdat ie zoveel vis eet en daar altijd een hele dag van loopt te hikken. Vishikkie begon te vertellen, dat ie met de beste bedoelingen bezield was en van rode Jozef opdracht had gekregen de onaangename me- nings-verschillen voor eens en voor altijd uit de weg te ruimen. „Nou, dat is fijn" sjilpten de gro te vier verheugdmogen we het horen!" „Wel ja," zalfde Vishikkie "voor wat zullen we altijd ruzie maken., het leven is voor jullie mussen toch al zo kort, hé?" „En beloven jullie dan dat je nooit meer mussen zult eten?" vroegen de grote vier. „Nou moet je niet direct met die hatelijke vragen komen" vond Vis hikkie. „Maar daar gaat het net om" meenden de grote vier. „Nou ja," hernam Vishikkie. ...i „dat moeten jullie natuurlijk zeg gen om de publieke opinie op je hand te krijgenMaar doe alsje blieft niet, of je de verongelijkte partij ben, want wij, katers, heb ben ook onze grieven." „Je gaat toch niet beweren, dat de mussen wel eens een kater op vreten, wel?", vroeg een van de grote vier, die erg slim is. „Dat is een vraag, waarop ik niet wens te antwoorden" zei Vishikkie koel. „Laten we nou maar geen ruzie maken" suste een andere van de vier. „Misschien is het beter als we de conferentie even onderbreken om de zaak verder in studie te nemen" stelde Vishikkie voor. „Nou, vooruit dan maar" gaf de grote vier toe. In de krant van vanavond was sprake van „een gematigd optimis me". WETSONTWERP OOK HIER AANVAARD BESPREKINGEN FINEBEL Worden half Januari te Parijs hervat BELGISCHE SOCIALISTEN STUREN AAN OP PARLE MENTSCRISIS Als Volksraadpleging wordt aangenomen NEDERLANDS CONSUL IN JOHANNESBURG GEWOND JE VOELDE HET AANKOMEN SPIERPIJN, SPIT... Door C. B. Booth. Door Australische geëvenaard WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN VOOR DAMES EUWE VERLIEST VAN SZABO Aanvaardende het beginsel van diffe rentiatie bij de toekenning van schade vergoeding, waren deze zelfde leden van oordeel, dat de wijze, waarop het wets ontwerp dit beginsel wil toepassen, aan redelijke eisen voldoet. Zonder zich in details van de regeling te begeven, ver klaarden zij dan ook in te stemmen met de strekking van het wetsontwerp. Ook andere leden meenden hoezeer rij oog hadden voor het teleurstellend karakter van de voorgestelde sterk be perkte vorm van tegemoetkoming voor die grote groep van oorlogsslachtoffers, wier leed en ontbering in de afgelopen jaren werden verzacht door hun ver wachting, dat althans hun materiële schade naar recht er; billijkheid zou wor den vergoed dat de individuele aan spraken o.p oorlogsschadevergoeding noodgedwongen haar beperking zouden moeten vinden in wat het volk als geheel financieel en eeonomisch zou kunnen dragen. Uitgaande van de eis van recht en bil lijkheid, zagen ook deze leden geen an dere mogelijkheid, dan het standpunt der regering te aanvaarden, dat een zekere differentiatie tussen de economisch ster keren en de zwakkefen onder de oor logsslachtoffers. met het oog op 's lands economische toestand onvermijdelijk is. Dit in aanmerking nemende, wa ren zij van oordeel, dat het schrifte lijk overleg tussen de regering en de Tweede Kqmer tot een regeling heeft geleid, welke, als geheel genomen, De jaarlijkse boodschap van de presi dent der Verenigde Staten, ditmaal bij de hervatting van de 81ste zitting van het Amerikaanse Congres, het best te vergelijken met onze Troonrede, is steeds zowel voor Amerika zelf als voor de ge hele buitenwereld, een gebeurtenis van de eerste rang- Het is nu eenmaal zó ,en het zal voor lopig wel zo blijven, dat de Verenigde 6 laten politiek, economisch en finan cieel, verreweg het sterkste land ter we reld zijn, en dat de overige landen on zer aardbol voortdurend het oog op Was hington gericht houden. Men moge het aangenaam vinden of niet, het is 's werelds beloop, dat de machtscentra zich voortdurend verplaat- ten. Na Voor-Azië, waren Griekenland en Rome aan de beurt; vervolgens de West- li-uropese im-perla, en nu is de machts positie, overigens 'n zware en uitermate verantwoordelijke taak, aan Amerika ten deel gevallen. In een verdere toekomst verschuift zij wellicht nog meer naar het Westen en komt zij weer' bij Azië, Cost- en Zuid-Oost-Azië. Volken, die hun dominerende pjaats moeten afstaan, kun nen daarove mokken, maar de steeds voortschrijdende geschiedenis laat zich daardoor ook maar niet één seconde op houden. Op de „state of the Union message", welke president Truman gisteren heeft uitgesproken, werd om verschillende re denen met bijzondere spanning gewacht. President Truman sprak tot de Con gresleden, van- wie er velen, ook In de democratische partij, vijandig tegenover hem staan ,of aarzelend bij de vastbera denheid, welke hem meer en meer eigen is geworden. Maar over de hoofden van de afgevaardigden en senatoren heen, richtte hij zich weer tot het Amerikaan se volk, tot zijn volk, dat hem persoon lijk op het Witte Huis heeft gekozen. Hij weet, dat de politici reeds door ver kiezingskoorts zijn aangegrepen; van hen ts meer propaganda dan verstand en waarheid te verwachten. Maar Truman, die er in zijn hart wel zeker van Is, dat de democraten weer zullen winnen, durft dc waarheid volhouden. Hij komt niet met een lange lijst van belastingverlagingen, maar vraagt Inte gendeel verhoging ervan. Hij wil de economische en militaire hulp aan West- Europa en te achterlijke landen niet be perken ,maar vraagt de volledige uit voering van het ontworpen program; hij legt zich niet neer bij de tegenslagen, welke hij op sociaal gebied heeft gele den, maar vraagt eindelijk de fair deal, de eerlijke verdeling van de nationale rljkdonpnen in een nieuwe sociale orde, met kracht ter hand te nemen: hij loopt niet mee met hen, die om hun verkie- zirgskansen te vergroten de begrotings uitgaven willen besnoeien, maar vraagt, dat men toch goed zal begrijpen, dat al die uitgaven bitter noodzakelijk zijn om vrede en welvaart in de wereld te hand haven of brengen. Wie Tfuman's rede, door de aether- golven tot in de uiterste uithoeken der wereld gebracht, gehoord heeft, moet wei getroffen zijn defer de volkomen eerlijke en oprechte toon van de president. En het niet verpolitiekte deel van het Ame rikaanse volk moet Truman's dieper» bedoeling wel begrepen hebbenals ge de andere volken economisch en militair helpt, redt ge u zelf. Een andere red ding, ook van Amerika, is niet mogelijk. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft in het kader van het exportplan een uitno diging om Nederland te bezoeken ge zonden aan de heer A. C, Kaufmann, leider van het Gimbelwarenhuisconcem In Philadelphia en voorzitter van de Raad van Bestuur van de Kamer van Koophandel aldaar. De heer Kaufmann Wordt 8 Januari op Schiphol verwacht met twee leden van zijn staf. Zij zijn uit genodigd om de Nederlandse autoriteiten vzti advies te dienen bij de exportbevor dering en de daarmede verbonden ten toonstellingen van Nederlandse produc ten in de Ver. Staten. aanvaardbaar is te noemen, al zullen er bij haar toepassing schrijnende gevallen blijken te zijn, waarin aan begrijpelijke verwachtingen onvol doende zal kunnen worden voldaan. Van verschillende zijden werd gewezen op de oorlogsschade, door Nederlanders in Indonesië geleden. Enkele leden achtten de beperking van de schadevergoeding naar welgesteldheid en vermogen minder gelukkig. Naar hun gevoelen heeft te dezen elke Nederlan der recht op een gelijke behandeling. Anderzijds konden deze leden zich ver enigen met de gedachte, dat. in het alge meen een recht op vergoeding van ge leden oorlogsschade niet te verdedigen is, in zoverre het rijk niet aansprakelijk te stellen is voor deze soort van schade. Wel meenden zij dat een schade, als door Walcheren geleden, met toestemming van de Nederlandse regering aange bracht en een algemeen geallieerd oor logsdoel dienende, ten volle voor rijks rekening behoorde te komen. Voorts vroegen deze leden, of schaden als in 's-Gravenhage (Bezuidenhoutkwartier) en in Nijmegen bij vergissing bleken te zijn aangericht, wel voor Nederlandse rekeniSl behoren te komen, of niet al thans het een geallieerde plicht moet worden geacht, in de regeling van deze schaden bij te dragen. Enige leden stelden er prijs op te ver klaren, dat het huns inziens niet aan gaat, bij de schadevergoeding met de economische welstand van de getroffene rekening te houden en deze welstand dan ook nog eens al grond aan te voe ren voor een progressieve belasting, om de voor het rijk uit deze wet voortvloei ende kosten te dekken Zij zouden daar om meer van de dekkingsplannen der regering willen vernemen Vele leden vroegen zich met bezorgd heid af, of de toepassing van de gedetail leerde en gecompliceerde regeling, in het wetsontwerp vervat, op zulk een wijze zou kunnen geschieden, dat een gevoel van rechtszekerheid de getroffenen niet zou ontbreken. In verband met de bij hen bestaande ongerustheid, zouden deze leden het dan ook op prijs stellen, van de regering de verzekering te ontvangen, dat met kracht zal worden gestreefd naar een werkwijze van de met de uitvoering van de wet belaste diensten, welke meer bevredigt dan die van de tot dusver met de be handeling van de iiierbedoelde materie belaste instellingen. Naar hun mening zal hiertoe in het bijzonder bij de bu reau's van het commissariaat voor oor logsschade en van de schade-enquête commissies een scherpere selectie van het personeel vereist zijn. De Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek, die, zoals men zich zal herinneren, enige tjjd geleden is begonnen de grafkelders van de Ned. Hervormde kerk in Berkel (Z.H.) te onderzoeken, heeft zijn werk aldaar beëindigd. De dienst heeft interessante vondsten gedaan, doch hetgeen men eigenlijk graag had willen vinden, werd naar alle waarschijnlijkheid niet aangetroffen: namelijk het stoffelijk overschot van raadspensionaris Johan van Oldenbarnevelt. Men heeft nooit de juiste begraafplaats van de in 1619 onthoofde staatsman kun- nerr vinden. Berkel zou een goede kans maken, omdat Van Oldenbarnevelt heer van Berkel en Rodenrijs, was. Zijn we duwe zou desti,jds hebben verzocht zijn lijk daar te mogen laten begraven. Bo vendien verhaalt de legende, dat vrien den het lichaam van de landsadvocaat des nachts in alle stilte op een wagen van Den Haag naar Berkel hebben ver voerd. Hoe bet ook zij, men maakte grif ge bruik van de gelegenheid een onderzoek in te stellen, toen het koor van de Ned. Hervormde kerk, dat enkele jaren ge leden tijdens een storm ernstig werd be schadigd, werd afgebroken om te zijner tijd herbouwd te worden. Men heeft bij het openen der grafkel ders vele skeletten gevonden, die voor nader onderzoek naar het anatomisch instituut te Utrecht werden overgebraent. Zo werd een steen gevonden, die het op schrift droeg „Mag te eeuwigen dage niet worden opgelicht". Men heeft zich aan dit vermoedelijk eeuwenoude bevel niet gestoord en de steen verwijderd. In de grafkelder werden drie skeletten gevonden. Een ervan werd geïdentifi ceerd als het overschot van Johan van den Koeven, heer van Berkel en Roden rijs, de twee andere konden niet wor den geïdentificeerd. Van een der twee andere skeletten waren de halswervels beschadigd, doch men betwijfelt ten zeer ste of men hier met het gezochte over schot van Johan van Oldenbarnevelt te maken heeft. In de eerste plaats schijnt het een veel jongere persoon geweest te zijn. De beschadigde halswervels zou den wel duiden op een gewelddadige dood, maar dit zegt niet veel als men weet dat Berkel en omgeving destijds een broeinest van complotten tegen Prins Maurits waren en verscheidene vooraanstaande ingezetenen onthoofd zijn. Ook was het gewoonte, de terecht- gestelden met het hoofd in de handen te begraven. Dat het derde skelet van de raadspensionaris zou zijn is ook al on waarschijnlijk, omdat de legende wil, dat Van Oldenbarnevelt in een loden kist begraven werd en het skelet niet in zo'n kist werd aangetroffen. Zeker heid zal men uiteraard pas hebben na afloop van het onderzoek in Utrecnt, hetgeen nog wel enige weken zal duren Nu bestaat er het vermoeden, dat er nog een tombe op de plaats der opgra vingen is, doch het is de vraag of de juistheid hiervan, ooit aan feiten zal kunnen worden getoetst. Men kwam tijdens de uitgravingen reeds tot op het grondwater en aangezien men dit niet dorst te verwijderen omdat de fundering van de kerk dan gevaar zou lopen heeft men het graven moeten staken. Doch niet alleen Berkel ook andere plaatsen, zoals Overschie, Bunschoten en Amersfoort, zijn genoemd in verband met het begraven van de raadspensionnaris. In het archief van Overschie ligt een stuk d.d. 6 Juni 1679, waaruit blijkt, dat zich toen in het koor der Hervormde kerk een grafkelder bevond met eert zerk, waarop Van Oldenbarnevelt's wa pen was uitgehouwen. Een onderzoek hier ingesteld, heeft echter niets aan het licht gebracht. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat „de Fiets'" zijn vliegbrevet haalde, het zgn. klein brevet van de F. A. I. „De Fiets" dat is dan de heer G- van Mes- sel, die voor die tijd officier was geweest van het regiment wielrijders, aan welke functie hij zijn bijnaam had te danken. Sinds hij het brevet had behaald, is hij echter de vliegerij trouw gebleven en ook de oorlog is hij vliegend doorgekomen. Bij de K. L. M., waar hij in totaal 21209 vlieguren heeft gemaakt, begon hij zij i vliegersloopbaan en in Mei 1929 zag hij zich bevorderd tot eerste bestuurder. He', jaar daarop ging hij over naar de dienst van de K-N.LL.M- De heer Van Messel werd commodore bij de K.N.I.L.M. maar na de Japanse aanval op Indië trad hij in dienst bij het American Transport Command, dat van Australië uit opereer, de- De tweede helft van de ooflog vloog hij in het Nederlandse negentiende squadron. Gezagvoerder Van Messel beeft ook nog steeds als militair vlieger in 1946 de openingsvlucht gemaakt van de lucht lijn BataviaLos Angeles. Toen in 1947 de KN.I.L.M. werd opge heven, trad gezagvoerder Van Messel weer in dienst van de K. L. M- Thans is hij chef van de vliegdienst Amsterdam- Djakarta. De jubilaris is ridder in de orde van Oranje-Nassau en chevalier de l'étoile noire France. De Wafdisten hebben de eerste na de oorlog in Egypte gehouden algemene verkiezingen met overweldigende meer derheid gewonnen. zy hebben, volgen» de thans bekende uitslagen, reeds de finitief 160 van de 819 zetels In de nieuwe kamer van afgevaardigden ver worven. Volgens de laatste gegevens is de ze telverhouding thans: Wafdisten 160 zetels, Saadisten 31, Liberalen 20, onafhanke- ijken 24. De kleine partijen hebben vier of minder zetels verworven. ««Lm! mm Zo nu en dan glipt er, ondank» alle voorzorgen, ln de Tsjechoslowaakse pers, wel eens een of ander bericht door. dat een heel eigenaardige kijk geeft op de „vriendschap" van de Tsjechoslowaken jegens de grote sovjet-Russische buur man. Zo schreef het plaatselijk blad van Zlin, de stad van de vroegere schoenen koning Bata welke roemrijke stede tegenwoordig de schone naam Gottwaldov voert naar aanleiding van een fecst- vergadering der vereniging van vrien den der sovjet-unie in de raadzaal van Goidwaidov een veelzeggend artikel. Wü citeren daaruit het volgende; „Het werd zeven, het werd acht uur, maar de zaal van het raadhuis bleef leeg. De schooljeugd had aan de ouders duizend uitnodigingen gezonden en de plaatselijke radio kondigde de bijeen komst met geregelde tussenpozen aan. Desondanks waren wij. het bestuur mee geteld, in totaal met 25 man. Een kinder koor onder leiding van d« meester, kameraad Blaka. wachtte voor de deur van de zaal. De organisator van deze (Zitting van 4 Januari). Het zuiver wetenschappelijk onderzoek zoals het belichaamd was in het wets ontwerp ,dat vanmiddag in de Eerste Ka mer werd behandeld, vond' daar niet meer dan één vurig verdediger en één heftig bestrijder. Afgezien dan van het feit, dat de communistische heer Van Santen de Bond van wetenschappelijke werkers uitgeschakeld wenste te zien. De verdediger was de heer Cramer (P. v. d. A.), die zich zeer verheugd toonde met dit voorstel, welks bedoeling de P. v. d. A. sinds jaren had voorgestaan. De bestrijder was prof. Woltjer (A.R.), die alle bezwaren opsomde, welke wij in de Tweede Kamer reeds uit de mond van de heer Terpstra hadden gehoord. Ee nregeling als hier werd voorge steld, iag 'niet op de weg van de over heid; die moest alleen bijspringen als het particulier initiatief tekort schoot. Bo vendien droeg zij een min of meer mo nopolistisch karakter en als gevolg van te ver gaande overheidsbemoeiing was nu waarschijnlijk geen particulier weten schappelijk onderzoek meer nodig. Ove rigens liet het ontwerp geen recht we dervaren aan het hoger onderwijs, dat niet meer de centrale zou zijn van het wetenschappelijk onderzoek, enz. enz Prof. Rutten was eigenlijk stomverbaasd hoe iemand zoiets kan zeggen. De minis- ter wilde juist af van het dirigisme van avond gaf na vruchteloos wachten op de de overheld dat uH dCT1 bnze was, en lutL !L d,f, daaraan nu' kon prof. Woltjer medewer ken. Het college immers, dat de aanvra aan kameraad Blanka een wenk om het koor te laten aantreden en de 25 aan wezige leden zijn culturele prestatie» te laten horen. Na de aanwezigen te hebben begroet, verklaarde de organisator: „Na het fiasco gisteren in Zalesné, waar wegens gebrek aan belangstelling de avond verschoven moest worden, moet ik thans lot mijn grote teleurstelling constateren, dat wij ook hier om dezelfde reden deze bijeen komst moeten veïzetten. Desondanks verzoek ik kameraad Blaka de kinderen niet teleur te stellen en hen toch de ingestudeerde liederen te laten zingen". De verslaggever van het blad richt dan de volgende woorden tot zijn lezers: „Bewoners van Gottwaldov, waar blijft uw gevoel voor plicht en liefde jegens onze Slavische broeders, jegens de sovjet unie, die ons de vrijheid heeft gegeven en deze door haar heldhaftige strijd voir de wereldvrede dagelijks behoedt en garandeert?". Het artikel had tot kop; „Een schande". invloed was van de universitaire centra. Het wetenschappelijk onderzoek bleef zo primair de taak der universiteiten en hogescholen. Het op te richten college zou adviezen uitbrengen aan de minister, die bij de veelheid van wetenschappe lijke objecten, deskundig advies hard no dig had, daar hij toch ook niet alwetend was. Daarmede was de kou» af. Geen spre kers van K.V.P., V.V.D. of C.H. meldden zich. En dit terwijl er in de Tweede Ka mer nog nog heftig gedebuteerd was en zelfs tegengestemd door A.R., C.H, en S.G., bij wie zich tenslotte me}. Ten- deioo uog schaarde. Van tegenstemmen was hier zelf» geen sprake, maar z. h. st. werd 't wets ontwerp aangenomen. F. S. gen zou moeten onderzoeken, zou wor den samengesteld op grond van aanbe velingen van de senaten der universitei ten zodat er dus juist een overwegende De ministers van Financiën van Ilallë, België en Nederland, Luxem burg en Frankrijk zullen half Januari te Parijs bijeenkomen om de rappor ten te bespreken van hun deskundi gen, over de mogelijkheid een econo- De socialistische leden van het Bel gische parlement overwegen en bloo af te treden, indien de wet tot hel houden van een volksstemming over de terugkeer van koning Leopold wordl aangenomen, aldus verneemt Reuter uit betrouwbare bron. Het door de christelijke volkspartij in gediende wetsontwerp is reeds door de senaat aangenomen' en het debat in de kamer van afgevaardigden zal op 10 Januari beginnen. Het ontslag van de socialistische par lementsleden zou op de dag na het aan nemen van de wet door de kamer ge schieden en zou leiden tot onmiddellijke ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen. De Ned. consul te Johannesburg mr. J v. Hattum, is verleden Vrijdag tussen Pretoria en Johannesburg, doordat hij door het licht van een tegenligger werd verblind, met zijn auto tegen «en boom mische en monetaire relatie tussen gereden. De heer v- H. kreeg het ernstigst die landen tot stand te brengen. De ge ruchlen, dat de ministers van Finan- ietsel aan een knie en moet nog in het ziekenhuis blijven. Zijn echtgenote die ciën voornemens zouden zijn de plan- naast hem had gezeten, kreeg een lichte nen te laten varen, worden tegenge-hersenschudding en snijwonden aan het sproken. gelaat. Zij mocht de volgende dag reeds het ziekenhuis verlaten. De Longa-speler Van Roessel, die over schrijving had gevraagd naar N.A.C., heeft thans meegedeeld die aanvraag te hebben ingetrokken. In het basketball-tornooi te Nice sloeg België de Nederlandse ploeg met 39—15 Advertentie 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogëne verdrijft de snerpende p(jn. -49) Ikik geloof het niet! kreunde mevrouw Eastman, die met de twee an deren in de gang was blijven staan. Natuurlijk niet!, gromde Edwards. Daarmee moeten ze bij mij niet aanko men. Als hij dood gaat, zullen ze hem de schuld geven. Daar komt niets van De dokter had de gewonde intussen een injectie gegeven. Ze werkte snel en Paul sloeg na enkele seconden de ogen op en kreunde van pijn. Maar zijn geest scheen helder te zijn. Beterdat ik.... zo.... wegga. kreunde hij. Ik kon.... bocht niet.... halen. Hoe langheb ik..,, nog te leven? Niet lang meer Gimshaw, antwoord de McAllister. Als je iets te bekennen hebt, doe het dan in het kort. Heb iii die. Ik heb., het gedaan, kreunde Paul. allebei vermoord.... Geef me., whiskv. Tommy' zocht een fles op en de dok ter hielp de gewonde drinken. Ik wigtdat allesverloren wastoen hij doordie brandkast in huis kwamIk moet kort zijn De avond tevorgn.. had oom John me.. er uit gesmetenzonder een cent..,. Misschien had ikhet goedkun nen makenmaar die verloving met PollyIk moest opschietenwist dat Jaggerspistool hadna ont bijt weggehaald. Jagger» beneden.... naar Pocket Cove gegaanom eind te makenZag Padden uitboothuis je komen In geen week kunt u die tunnel.,., vinden, als uniet weetwaar te zoeken- Onder zand.... over de planken Zijn stem raakte uitgeput en Baker- ville kwam hem te hulp. Misschien kan ik je helpen, Grim- shaw, zei hij rustig: Je bent die'tunnel ingegaan en uitgekomen door de schoor steen in de brandkast en zo in de bibli otheek. Ja, fluisterde Paul zwakjes; Ik had toen.... geen moordplannen. Ik ging., door de bibliotheek.naar de kamer van oom Johnom hem te vertellen. van die gang.Hij haalde juist.die cliché's uit de lade en stak de sleutel weer in zijn zak. Hij zag me. Was uit z'n hu meur.na ruzie met Bob.... Wist ik niet. Vloekte me uit. Toen werd ik. woedend. En dachtals ik hem dood schiet. verdenkt iedereen die.drie- vingerigemanIk haatte hem had hem alleen verdragenomdat ik hoopte.... erfgenaam.... Schoot hem neerpakte cliché'sLiet pistool vallen.... Hoorde Polly op trap schreeu wen.... Moest pistool laten liggen.... rende gang over.... toen.... sloeg die deur dicht. Was net in de brandkast, toen Bob binnen kwam. Knelde de vinger tussen die deurIn de tunnel lag de schop, waarmee Padden gegraven hadHij zuchtte en fluisterde ver warde woorden van berouw. Zo, du» daarvoor had hij die schop nodig, zeide Tommy zachtjes tegen Ba kerville: hij moest de tunnel wat uitgra ven. Ssst! Padden kwam terug.jammer ge noeg. Zag de cliché'», vi«l m» aanme; een.... revolverIk had niets tegen hemdie revolver ligt er nogIk verweerde me.met de schop.Sloeg zijn schedel in. Waarom heb je het lijk naar de baai gebracht? Waarom het niet in de tunnel laten liggen? Bang, dat iemandander» tunnel zou ontdekken, zei Paul met steeds zwakkere stem: Dan zouden ze drievin- ggrige man niet kunnenverdenken. Boot vlakbijZand over de uitgang.. Roeide een klein eindje.... anker aan zijn voeten.... Maar die cliché's? vroeg Bakerville dringend: wat heb Je daarmee gedaan? Die.... die waren.... o jadie heb ik ln de Toe dan, Grimshaw, waar heb Je die cliché's gelaten? In de boot En die boot? Vlug dan toch, wat is er met die boot gebeurd? Er volgde een lange stilte en de ge wonde staarde wezenloos naar de zolde ring. Bakerville had de hoop reeds op gegeven, toen Paul nauwelijks hoorbaar fluisterde: Meegedreven.met getij Omgeslagen., halve mijl., van strand., alles op de bodem der zee. Ik dacht.... veilig te zijn- Wist niet dat Bob's vingers op dat pistool afgedrukt warendat voorletters van JaggersHij werd on verstaanbaar, sloot de ogen, lag stil. Sheriff Edwards was te verbaasd om een woord te kunnen zeggen, maar besef'-e toch wel, dat dit een bekentenis van de ware schudige was, en kon zich niet lan ger op de achtergrond houden. Hij stak zijn hand in zijn zak en rammelde met de handboeien. Paul Grimshaw, begon hij op barse toon, Ik arresteer je wegen».,,. Dokter Mc Allister schudde het hoofd en hief afwerend de. hand omhoog. Niet nodig, sheriff, zei hij zachtjes. De man is stervende. Doch Paul Grimshaw was reeds dood. Er viel een sombere stilte over de gro'e. droefgeestige kamer. De klok op de schoorsteenmantel sloeg drie uur. Vera Kingslake schreide bitter; mevrouw East man zat als een gebroken vrouw op de bovenste traptrede.' Breng 'me wegBreng me uit dit griezelige huis weg, steunde ze. Drie doden in twee dagen! Mijn zenu wen! Polly deed haar best om door haar tranen heen te glimlachen. Kom moeder, alles is nu immers in orde, troostte zij haar. De dokter wendde zich tot de sheriff. Edwards, zei hij, de zaak is op gelost en er valt nog slechts één ding te doen, en dat is, naar Shoreham te gaan en een onschuldig man in vrijheid te stellen. Hoe eerder hoe beter. Hij heeft er recht op! Ik ga mee! riep Polly. Maar Polly!, kermde haar moeder, zo midden in de nacht? Ik wil de eerste zijn, die het hem vertelt! McAllister bood Bakerville de hand. Ik zou u graag voor uw hulp bedan- ken, zei hij. Als u er niet geweest Neen dokter, viel J. B. hem hoofd schuddend in de rede, de eer, deze zaak tot oplossing te hebben gebracht, komt in werkelijkheid toe aan meneer Reynard en.... Tommy Oliver. Zonder Keynard zouden we die geheime tunnel nooit ontdekt hebben en zonder Tommy, die zo dapper de wacht gehouden heeft, hadden we Reynard nooit gesnapt. Hij wendde zich tot de Zwarte Vos. Zeg Reynard, ik geloof dat jij net zo blij bent als wij. Als je die cliché's in handen ge kregen had, dan.... Het waren de beste, die ik ooit ge maakt heb, zuchtte Reynard. Ik had ze? vijftien jaar geleden, net af, toen ze - Ik zou zo zeggen, dat dit een goede les voor je geweest is, zei Bakerville. Je ziet er uit, hoe weinig de misdaad op levert, Je bent, dukt me, vrij om te gaan, waarheen je wilt. Gezien de ons verleen de hulp, is er geen reden, je vast te hou den. De Zwarte Vos keek de kamer rond. Het is erg laat, zei hij schor. En ik ben oud en erg vermoeid. Misschien zal niemand er iets tegen hebben, dat ik nog één nacht in dit oude huis door breng.... in het huis, dat ééns het mijne was. De Zwarte Vos bracht in dat huis niet één maar vele nachten door. Het 'Boe venhuis" werd geërfd door een verre neef van Strawn, die er geen belang in stelde. En kopers waren er niet voor te vinden. Philip Reynard mocht er als huis bewaarder in blijven wonen. Voor zijn gevoel echter was hij weer de eigenaar; het grootste deel bracht hij door in de leunstoel voor het raam der bibliotheek. Daar zat hij uren en uren. Alleen en toch niet eenzaam. Want hij was omringd door honderden vrienden.zijn geliefde boe ken EINDE Tijdens de Australische athletiekkam- pioensehappen voor dames, welke te Ade laide zijn gehouden, werd de finale van de 100 yards gewonnen door de jeugdige Marjorie Jackson, het sprintstertje uit Nieuw Zuid-Wales, dat tijdens de Aus tralische tournee van Fanny Blankers Koen, enkele malen tot de tegenstandsters van onze landgenote behoorde. Marjorie Jackson evenaarde hierbij het wereldrecord op de 100 yard», dat met 10.8 sec. op naam staat van Fanny Blan kers—Koen. De Nederlandse athlete noteerde deze tijd tweemaal. De eerste keer op 18 Mei 1944 te Amsterdam, waarmee zij het re cord van de Nieuw-Zeelandse athlete Decima Norman met 0.2 sec. verbeterde- De tweede maal op 26 Augustus 1948 ta Dublin. Woensdag werden de afgebroken p»*" tijen van de zevende en de achtste ron de gespeeld. De uitslagen luiden: Rub- tsova (Rusi.)—Karff (V, St.) 10, Clau de de Silans (Frankr.)Bykova (Ru»l.l 0—1, Gresser V. S.)—Bykova (R.) 01. Claude de Silans (Fr.)Keiler (Oost- Duitsland) 1—0, Gresser (V. S.)Mora (Cuba) 01, Germanova (Polen)Fenny Heemskerk (Ned.) HLarsen (Den.) Grushkavo (Tsj.sl.) 0—1, Grustkov* (Tsj.sl.)Langosh (Hong.) 10. De afgebroken partij uit de vijfde ron de tussen Tranmer (G.B.) en Langosh (Hong.) eindigde in remise. De stand na de achtste ronde luidt: L Rubtsova 0 punten; 2, 3 en 4 Belova, Ru- denko en Chaudet de Silan ieder 5V% punt; 5. Fenny Heemskerk 5 p.; 6. By kova 4% p.; 7. 8, 9, 10, 11 Gresser, Ba- nini, Keller, Grushkova en Mora ieder 4 punten; 12. Tranmer 3% P.; 13. Lan gosh 3 p.; 14. Karff 2Vss P-, 15. Germano va 2 p.; 16. Larsen I p. In de zesde ronde van het sahaaktour- nooi te Hasting» heeft dr. Euwe zijn partij tegen de Hongaar Szabo na 63 zetten ver loren. De laatste paste met succes de Nimzo-Indisöhe verdediging toe. Voorts speelden BardaEvans remise! WinserHorne idem en won Roasolirno van Wood. Rossolimo en Szabo hebben thans ieder 5 pnt; dan komen Evans 4)i pnt; Euw» 3Mi pnt. en Horne 3 pnt» VRIJDAG JANUARL HILVERSUM I (501.5 M.) 7.00—24.00 KR®" 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.30 SLUI TING: 8.30 Nieuws: 0.40 Gram.; o.oo Week berichten; 9.03 Gram.; 9.20 Hoogmis; U-O", d. zieken; 11.35 Pianovoordr.; 12.00 Angel"»' 12.03 Metropole-ork. (12.30—12.33 Medede"" gen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws e™ Kalh. nieuws; 13.20 Strijkork.; 13.40 Pian°" voordr.; 14 00 Gevar. progr.; 14.45 „Der Sc hier von Bagdad", opera; 15.45 Gram.; 18„ V. d. zieken; 10.30 SLUITING; 17.30 o. jeugd; 17 45 Kinderkoor; 18.00 Amusernen"" ork.; 18.30 Nqd. Strijdkr.t 19.00 Nieuws; J9'9 Regeringsuitz.; 19.35 Lichte muziek; >9;?9 Reportage; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20-12 Omroepork., groot omroepkoor en solisten: 21.15 „De sociale wetenschappen en de moderne zielzorg", causerie; 21.30 piano muziek; 21.40 „Epiphania", hoorspel met mu ziek; 22.25 Reportage: 22.45 „De zin varL- huwelijk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Re portage; 23.22—24.00 Gramofoonmuziek, HILVERSUM II (416 M.) 7.00 VARA, VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16 00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO' 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 7.30 SLUITING: 8.30 Nieuws; 8.43 Gram.; 8.50 V. d. vrouw. 9.00 Weerber.; 9.03 Gram.; 9.30 Waterst.; 989 Qram.; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.24 Gram.: 10.30 V. d. zieken; H;»» V. d. vrouw; 11.15 Orgel en zang; 11.40 Voor dracht; 12.00 Lichte muziek; 12.33 SP°r:„ praatje; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; Musette-ork.; 13.45 Gram.; 14.00 V. d. vro"^» 14 20 Strijkkwintet; 14.40 Litt. causerie; J9™ Kamerork. en solist; 10.44 v. d. jeugd; u1™ SLUITING; 17.30 Muz. causerie; 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties; 18.35 Dansork.; 19 00 vD®"K om de bocht"; 19.15 Gram.; 19 30 Godso. causerie; 19.45 „Een radiokrsbbel" 20.00 OKraooei Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Sopraan en plano; 20.30 „De mens", causerie: 21.00 ver- zoekprogr. (gl.pl.); 21.40 „De Ducdalf": M\™» Buitenl. overz.;-22.15 Gram.; 22.40 „Vandaag causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuw». 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws; 7.05—7.30 gram.; 8.30 conc.; 9 00 nws, 9.05 gram.; 10.00 Eng. L.P.: nws. 10.10 verz.pr.: 11.00 Wally Rockett en ork.:lL3U Eng. H.S.: Jack Nathan en ork.; 12,0° Y> Br.: volkslied.: 12.30 weerber.: 1 f32 orp. Peter Welffens; 13.00 nws: 13.J,5 S mz.: 14,00 gram.; 15.00 Eng. H-s-: PdY Midi. Light Orch.; 16.00—10.30 Enfi- L.P.. David Java en ork.: 17.30 Kootwijk. Bata via: 18,00 Beromünster: Zwits. amus.muz, 18.30 VI. Br,: v. d. sold.: 19.00 nws; 19.30 nws: VI. Br.: nws; 22715'dansmuz.: 22,{ 22.55 dansmuz.; 23.00 gramofoon. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: nws: 7.15—7.30 ..Bonjour le Monde 8.30 Fr. Br,; conc.; 9.00 kookpr. en kunstoverz.; 9.10 symnh. muz. 10.00 Lux.: Le Ménage en Musique (VI.); 10 45 Eng. H.S.: Sere nade ork.; 11.30 NWDR: P|9no: 12.00 Weense muz:; 12.30 Fr. Br.: Jean Delhey en ens.: 13.00 Kng. L.P.: orgel; 13,3.0 v. d. kind. 14.00 BBC North. Orch 15.00 v. d. vrouw; 16.40—16.30 NWDR: muz. kleinig heden; 17.30 Fr. Br,: verz.pr.: 17.40 zang: 18.00 v. d. sold. 18.30 Eng. L.P.: Geraldo en ork.; 19.00 Sandy Macpherson; 19.15 Syd Dean en <R-k.; 19.45 hoorspel: 20,00 Fr. Br.: omr.ork. m. vioolsol.; 21.15 Franse chansons; 21.30 Lux.: div. ork.; 22.00 Eng. L.P.: „Over the garden wall": 22.30 Lux.: Musette- en dansmuz.: 23,00 Ent' LP.: nws: 23.15 „Topic for to-night"; 23.20 .Writ» a tune".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2