„Nieuwland-flats" zijn merk „anti-sjouw" Mannen zijn er geestdriftig over G MR LAATSTE BERICHTEN De catechismus op de schoorsteen Mr.r. B. Los onbezoldigd bijzonder Stï docent aan R.H.B.S. Hulp 1 «SS eheugen (Ze zijn beredeneerd opgezet!) en in hoofd en hart van de kinderen het mooiste geschenk gastmaal der kinderen Britse troepen naar Eritrea nieuwe zege voor Harde storm woedt om de „Berkel" Nog geen Hoge Com missaris benoemd in Nederland Nog steeds: Nw.-Guinea DONDERDAG 5 JANUARI 1950 PAGINA 3 Graag zouden wij U aanraden eens naan de Vlaardingerdijk te wandelen en daar de flats voor bejaarden van dichtbij te gaan bekijken. Maar als we op de klok kijken en zien, dat we een uur hebben nodig gehad, om onze nette schoenen te ontdoen van Nieuwlandse polder, specie en verf, dan aarzelen wij. Toch is het de bedoeling, dat Schiedam eens komt kijken, want enkelevan da woningen zijn compleet ingericht en alles is erop berekend de reflectanten de flat met de strooplepel van een aardig interieurtje in te geven. Het schijnt nu zo te zijn, dat Gemeentewerken de moeit ezullen nemen om een draaglijk pad naar de flats aan te leggen, omdat het niet de bedoeling kan zijn, dat deze als een soort pre-historische varkens in de modder blijven wroeten. Het lappen van de glazen kost geen moeite meer. Een patent raam zorgt ervoor, dat het kozijn, na opening aan beide kanten ge noeg ruimte laat om een besponsde of bezeemde hand gelegenheid te geven glans op de ruiten te brengen. Dat gaat zonder veel moeite, ook voor bejaarden. Dat is op deze foto wel niet gedemon streerd, mahr heksentoeren be hoeft dit meiske toch niet uit te halen. W Een tafel, een dressoir en twee stoelen. Dat is de breedte van de kamers. De volle breedte, zoals die op deze foto door het gordijn wordt gemarkeerd. De diepte laat aan gene zijde van het dressoir ruimte voor een leunstoel en aan deze zijde voor een tafeltje. Aan de kant van waaruit de foto genomen werd zit de deur naar het keukentje. Nu de Emmaflat uit de stellingen is, blijkt pas welk een massale en imposante indruk deze bewoning voor bejaarden maakt. Nog rijst de glazen wand op uit het grauw van de Nieuwlandse polder, maar als de beplanting klaar is, de wegen aangelegd zijn, de stroken weiland en volkstuinen rondom hun definitieve bestemming gekregen hebben, zal pas blijken dat hier niet alleen iets kolossaals, maar in architec turaal, sociaal en materieel opzicht iets groots werd verricht. Geheel rechts en ook links ziet men de liftkokers naar de beglaasde gaanderijen, waaraan de flats liggen. DEZE MILITAIREN KOMEN THUIS R. K. SCHAAKVER. S. B. O. CONTACTAVOND U- V. G. burgerlijke stand ELKE 90ste NEDERLANDER HEEFT EEN AUTO BIDAULT HAVENARBEIDERS u t r» ti 1 i STAKEN IN BEI.AWAN UURTJE STAATSINRICHTING Australische pers doet suggesties MR. DR. A. A. VAN RHIJN OVER DE 5 LOONS- VERHOGING TERREUR VAN DARUL ISLAM Nederlanders te hulp geroepen HOGE RAAD BEPAALT: AUTO KAN VERNIETIGD WORDEN Bij dronkenschap achter het stuur JERUZALEM HOOFDSTAD VAN ISRAëL WILDE STAKING BU DE P.Z.H. VOORMALIG K. N. I. L.« SOLDAAT VERMOORD „NOL DE BRABANDER" NIEUWE H. DEUR DRIELING GEBOREN Intussen zijn wij U voor geweest. Wtj hebben de last van enkele kilo's echte dertiende eeuwse rivierklei rond gedragen, om te kijken, of de flats de lof waand zijn, die hun is toegezwaaid. By voorbaat zij gezegd, dat „wij" mannen zijn. Dit is belangrijk, omdat mannen altijd handige uitvindingen doen en practische indelingen maken voor de vrouw, die deze, na het eer ste gebruik, prompt verwerpt als las tig, echt mannelijk en onpractisch. Vanuit het standpunt van de man durven wjj gerust de loftrompet over deze woningen te steken. De vrouw behoeft geen trappen te lopen, hetgeen minder energie kost. (Maar vrouwen hebben vaak geen behoefte aan ener gie-besparing, integendeel). Er is practi-sch geen werk aan de huiska mer voor het afstoffen, voor het ver schuiven van de stoelen, voor het lap pen van de glazen. (Maar vrouwen zoeken vaak naar een stofdoek, om denkbeeldige stofjes van maagdelijke politioervlakken te halen en plassen met water is voor velen een heerlijke en ongevaarlijke properheids-obsessie). Koperen pulletjes, kannetjes, snot neuzen, muizen, paardenhoeven etc. etc. zijn taboe. Daarvoor ia geen ruim te. De ruimte in de kamer kan schat tig (naar moderne opvattingen) wor den uitgebuit. (Maar vrouwen vinden een tafel in het midden, vier stoelen er omheen, een dressoir midden tegen de zijmuur en de lamp in het hart van de diagonaal toch nog maar het echte. Waar blijven dan al die ruimte-artisten op de zestien vierkante meter?). In de modelkamers staan hele leuke meu beltjes. Het zijn echte tafels, stoelen en kasten, die in deze schaarse tijden iets aardigs voor niet te veel geld ver schaffen. (Maar schoonmama heeft al tijd bij elk bezoek al zo zuinig naar diie in twee opzichten lichte meubeltjes van de kinderen gekeken en ze zou nog lieverdan er nu zelf op te gaan zitten.). De slaapkamer is echt een slaapka mer. Geen huiskamer met een bed er in; geen in de ruimte zwemmende Hts jumeaux met een prachtige lin nenkast. Nee, achter twee glazen deu- i i Vandaag, 3 Januari, Vigilie van Drie koningen. Passage. 8 uur: Kunstkring De Hoofd stad-Operette: Victoria en haar Huzaar. R. K. Volksbond (gr. zaal) half 8: Ouderavond Broederscholen. Pater Ver zijl S.J. spreekt over katechismus-onder- wijs in het gezin. Jongens voeren „Het gastmaal der kinderen" van Henri Ghéon op. Torenzaal, 8 uur: Pater Hens-en O.P. vervolgt inleiding over „Lekenspirituali teit". Bijkerk Aleidastraat, 8 uur: Dr. A. A. Olierook spreekt voor vrouwen over: „De verzorging van het geestelijk leven". Morgen, 6 Januari Driekoningen. Eerste Vrijdag van de maand. Musis Sacrum, 8 uur: Katholieke Kring organiseert Nieuwjaars-soirée. Bijkerk Aleidastraat, 8 uur: Dr. A. A. Olierook spreekt voor de mannen o-ver: „De heiliging van de arbeid". R.K. Zwemvereniging „Start". Jaarver gadering „Amslelbron", 8 uur (ben.zaal). Overmorgen Zaterdag 7 Januari. Octaaf van Driekoningen. Eerste Zaterdag van de maand. Torenzaal.8 uur: Het oratorium ..Jeanne D'Arc au büdher" van Arthur Honneger wordt gedraaid met een inleiding van Pa ter Willems O.P. Gebouw Hoofdstraat 65: Tentoonstel ling van de prestaties van de schilders groep 37 uur „De Studievrienden": 3 uur opening. Dagelijks: Passage 2, 7 en 9.30 uur: Gunga Din. Monopole 2, 5 en 9 uur: Avontuur op Martinique (14 jaar). Sted Museum: Tentoonstelling Werken leden Rott. Kunstenaars Sociëteit. ren van de huiskamer staan twee bed den met een nachtkastje er tussen. Een keer links en een keer rechts met de zwabber en de slaapkamer is des morgens gedaan. Voor de rest kun je er alleen slapen. Dat is je ogen dicht doen en verder niet zijn, Practisch zijn deze flats. Daar is bijvoorbeeld de keuken. Een soort pan try uit een K.L.M.-vliögtuig. Plaats voor een twe-epits-gasstel. Twee kranen, warm en koud water. Plaats voor twee bordjes, twee schoteltjes, twee kopje», twee messen, twee vorken, twee le- pelS, en als de schalen niet te groot zij,n ook nog voor twee messenleggers. Deze flats zy,n absoluut anti-sjouw! Een hand links en men bestrijkt de hele kast met etenswaren, een greep naar rechts en men rij kt tot in de verste hoeken van de diepe legkast. Een uitkomst voor d-e man. Hij kan er niet meer bij staan om de vaat af te drogen Wie een bad wil nemen moet even de herinneringen aan verblindend wit te betegelde bagkamers met pas ge schuurd (schuimt en kan niet kras sen) emaill-e, flatterende spiegels en licht plenzend chroom, uit zij,n fanta sie verbannen. Een ruim kabinetje, waarin men kan gaan zit-staan en dan het reinigend water over de al of niet stramme leden kan I-aten lopen. Hot werkwoord zit-staan is het juiste. Men zit en staat half. wat toch riet ongemakkelijk is. Dan is er het toilet en daarmee is een flatwoning beschre ven. In de kelder van een van de fIaP? staan de verwarmingsketels opgesteld voor alle gebouwen. In de toekomst wordt hier nog een derde flat op aangesloten. Om de ketel-s van brand stof te voorzien rij-den in deze kelder van de cokesbewaarplaats na.ar de ke tels complete kolenwagens, die via een klep hun -inhoud in de verzwelgende vuurhaard lossen. Wij hebben d-eze flats als mannen gezien. Zij zijin uiterst geschikt om er in te wonen. Zij Zijn niet -geschikt om erin te be-re-cl-derenAIs moe-der haar hele leven hot en haar gelopen heeft, altijd, heeft willen zorgen, over al bij heeft willen zijn en zij komt van dat ïevensry-thme in deze kamers, dan zal zij heel wat om te schakelen heb ben. Maar het is ook mogelijk, dat be jaarden, die deze flats zullen gaan bewonen, moderne bejaarden ziyn. Dat zij zullen inzien, dat deze woningen het toppunt van nuttigheid zijn. Mis schien is het niet eens zo raar van deze woninginrichting, om -in een van d-e flats een ameubeiement voor jong gehuwden -te plaatsen. Immers wie de laatste weken de mensen he-eft aange zien, die m-et pensioen gingen, zal moeilijk nog van bejaarden kunnen spreken. Waarmee wij maar willen zeggen, dat de jeugd op de bejaardheid en des, fs, w®I}sep en inzichten een even verkeerde kijk kan hebben al-s anders- om. Dat zou dan betekenen, dat de flats een grandioos succes van nuttig en rationeel won-en worden. Wij wensen het de bewoners, de architecten en het gemeentebestuur gaarne toe. Zo gaarne, dat de officiële opening met hoge heren van het departement Uit Den Haag voor een „full house" zal plaats vinden. Een hui-s vol van geestdriftige bejaarden en alleenwo- nenden. Met intense ijver wordt gewerkt aan de herkerstening van de gezinnen door hun de catechismus terug te geven. Als iemand morgen het Hoogwaardig Epis copaat bet grootste geschenk wilde geven, dat het kon wensen, dan zou hij het de belofte van alle Katholieke ouders moeten aanbieden, om het cate chismus-onderricht en 't grondig over horen van de vragen door vader en moeder thuis weer in te voeren. Wat het voor Katholiek Nederland over enkele jaren zou betekenen, als dit gebeurde, is onbeschrijfelijk- Iets ervan heeft pater Verzijl S.J. Dinsdag en Woensdag- en hedenavond laten ziien tijdens zijn toespraak voor de ouders der leerlingen van de broeder scholen. Het overhoren van de catechismus be hoeft aan d-e ouders niet veel tijd te kosten, mits zij hun kind-eren eraan wen nen, grondig en letterlijk de tekst te leren. Zij megten in dit opzicht zeer streng zijn- Niét voorzeg-gen, noch zelf, noch andere broertjes of zusjes; geen ge noegen. nemen met een andere formule ring dan -d-e vraag aangeeft. In gezinnen, W3&r m&Gr kinderen, zijn, kunnen, zij esrst eik-aar overhoren en inwerken, om aan vader en moe-der het eind-examen over te laten. Door 't overhoren van de cate chismus scheppen va-der en moeder de gelegenheid om te praten met de k n- deren- Het kind zal vragen hebben, of vader en moeder zullen naar aanleiding van de vragen het kind lichte problemen voorleggen. Uit de antwoorden kunnen de ouders een buitengewoon rijke kijk krijgen op datgene wat er in hun kind-e ren omgaat. Aan de hand van enkele voorbeelden uit de praktijk liet Pater Verzijl horen welke mooie gedachten er in onze kinderen leven,, waarvan wij geen idee hebben, eenvoudig, omdat wij nooit met -hen over mooi-e dingen en over God Spreken. Voor de ou-ders beginnen de moeilijk heden schijnbaar pas, als de kinder»n in d-e moeilijke jaren komen. Dan kla gen zij erover, dat de jongens en meis jes z-o gesloten zijn; dat zij geen moge lijkheid zien om met hen in contact te komen. De oorzaak hiervan ligt in de nalatigheid, om reeds op jeugdige leef tijd met de kind-eren over geestelijke en persoonlijke kwesties te spreken. Die mogelijkheid, biedt het overhoren, van de catechismus vanaf de eerste tijd. Het biedt tegelijkertijd de aanknoping tot het belangdijke probleem van de voor lichting. De lessen over het huwelijk zijn voor de ouders een gelegenheid om bij de hoge opvatting, welke de kinde ren over hun ouders krijgen, aan te knopen- Waar de oateehismus de deur uit is gezet, heeft men het vierde gebod, de plicht tot het eren van de ouders, verwijderd- Wie de kind-eden goed en regelmatig overhoort, kweekt bij hen de gewoonte om d-e catechismus letterlijk te leren en zich niet er vanaf te maken met het gevolg, dat zij geregeld hun lessen niet kennen. Deze moeten herhaald worden, waardoor de gehele klas achterop raakt en verslapt in de belangstelling. Wat betekent de herhaling van het catechismus-onderwijs niet voor de ouders? Wat leren zij zich niet ei-gen maken aan geloofskennis, die anders een verborgen schat zou zijn gebleven- Door het meeleren met de kinderen gaat het geloof voor de ouders weer leven. Is het niet merkwaardig, dat men zulke negatieve antwoorden krijgt van een Katholiek, als men hem vraagt, wat zijn geloof hem zegt. Vraagt men e-en com munist wat zijn communist-zijn betekenit, dan antwoordt hij: „het strijden voor de omverwerping van de bestaande orde en d-ezé vervangen door de klasseloze maat schappij". De instelling weet. wat zij wil. Vraagt men een Katholiek wat zijn Katholiek-zijn betekent, dan zal menig een d-e lijst van dingen noemen, die hij moet doen en niet mag doen. Wat de positieve inhoud van zijn overtuiging is, wat hij kan en wil bereiken met zijn Katholicisme, weet hij vaak niet- Wie over de gevolgen van het terug brengen van de Catechismus in het ge zin nadenkt, 'zal helemaal niet verwon- derd zijn, dat de bisschoppen daarop zo sterk de nadruk leggen. Zo sterk, dat Z E-m. Kardinaal de Jong, het gods dienstonderwijs aan de jeugd belang rijker acht dan welke andere vorm van jeugdbinding ook. Daarom mag de plaats van d-e cate chismus niet bepaald wodd-en-, door de d'e men bij toeval wel een>s even vrij -heeft voor d-e kinderen. Onaantast baar moet geregeld de nodige tijd wor den vrij gemaakt, om aan de kin leren gelegenheid te geven hun lessen op te peggen en hun moeilijkheden te vertel- eni Er zijn goedkope uitgaven in de n-an-del, die de ouders bij d-eze taak hel- pen. Na deze inleiding, die uit de ouders v!v A vra§en naar voren deed komen, voerde een groepje leerlingen van de Droederscholen het stuk van Henri Ghéo-n "tv gas*-maal der kinderen" op. o„ A stuk in het Noord-Nederlands te spelen, is uiterst moeilijk. De taal van deze streek is hard en zonder muzikaii- 'eit en wordt nog harder, als de kinderen hun best doen duMelijk en overal ver staanbaar të spreken. De .beide broeders, welke meespeelden, kwamen dan ook kennelijk uit het Zuiden. Men behoeft het Nederlandse „Jezus" maar eens hardop "A te spreken tegenover het Fransp „ojeezu" en men voelt direct, waar d« raoeilijkheden in een vertaling zitten. Be halve in de taal ligt dan bovendien nog een hinderpaal in de moeizame en vaak grove houding op he-t toneel van de kin deren van boven de Moerdijk. Factoren genoeg om des te meer bewondering te hebben voor de prestaties, welke de broe ders met dit materiaal hebben bereikt. Mocht de geest van Ghéon dan in speels en spiritueel opzicht te weinig verwezen lijkt zijn; de bedoeling van het spel werd zuiver tot de mensen gebracht. In dit gastrnaal der kinderen vertelt Ghéon ons °P zijn bekende manier van vermenging van bovennatuurlijke en natuurlijke za ken, hoe het Kindje Jezus vriendschap heeft gesloten met twee priester-studen tjes; hoe hij die vriendschap zo erg „zelf zuchtig" opvat, dat hij het grootste deel van hun eten iedere middag naar binnen speelt; hoe de knaapjes .vermageren en de toedracht aan Pater Bernard vertellen; hoe deze hen laat vragen aan Jezus, om iets ui-t Diens Vaders overvloed mee te brengen en hoe Deze hen uitnodigt met Hem ten hemel te varen en daar eeuwig aan te zitten aan het Gastmaal van Zijn Vader. De opvoering kenmerkte zich door uiterst verantwoorde verzorging, vooral wat de muzikale omlijsting betreft. De effecten, welke door het inschakelen van de ideale fragmenten van de geschiktste klassieke muziek werden bereikt, waren niet te overtreffen. De regie had wellicht de beide knaapjes meer knaap en dus ook in kleding gewoner jongens kunnen laten, in ander opzicht werd door haar veel bereikt. Het lijkt ons niet juist in dit geval namen te noemen. Allen werkten gelij kelijk mee aan het grote succes, dat de opvoering bij de aanwezigen had. Broeder-overste, die de avond had ge opend; de spreker had ingeleid en be dankt, vertolkte aller gevoelens, toen hij de spelers en de mensen achter de scher men voor het mooie werk hartelijk dankte. Met het troepentransportschip „Groot» Beer", vermoedelijke aankomst 9 Jan. a s. te Amsterdam, komen de volgende 7 Schiedamse militairen mede: L. v, d- Brugge, Burg. Knappertlaan 204a: H. J. Plant, Spoorbaanstraat 18; J. W. Sauveur, Boerhavelaan 4-7b; W. Schrumpf, Villastraat 99; W J- Vender- bos, Schie 62a; L. A. v- d- Vlugt, Broek kade 22; A. S. ten Wolde, Oosterstraat 46, Per speciaal vliegtuig kwam r>p 30 Dec. j.l. aan: C. L. Verhagen, IJsselmonda- straat 10. Donderdag speelde SBO een- gongwed strijd om prijzen in haar clublokaal Corner House. Deze avond is zeer ge slaagd- De prijswinnaars waren v. Zijl, Paap, Maagdenberg. Zeef, Steenhouwer, Lee-rentveld, v. Tienen, Kemper, v. Riet, Kleinekoort. Heden-, Donderdag speelt S. B. O. 1 voor de competitie van de RSB tegen Vlaardingen in de bovenzaal van het Corner House, Rembrandtlaan. POSITIES TROEPENSCHEPEN. De „Asturias" wordt 12 Januari om 6 uur van Djakarta te Rotterdam verwacht. De „Waterman", op reis van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Port Soudan (Rode Zee). De „Zuiderkruis" vertrok giateran van Rot terdam naar Djakarta. Onze katholieke handballers hebben het nieuwe jaar ingezet met een nuttige en aangename bijeenkomst in „Beatrix". In zijn openingswoord dankte voorzit ter Gerard Rens de leden voor de me dewerking van het afgelopen jaar, waar door de goede geest bleef gehandhaafd en de vriendschap werd versterkt. De vlotte verkoop van de loten voor aan koop van sportmateriaal. de verfraaiing van het clubblad en de versterking van het ledental waren volgens de voorzitter bewijzen, dat UVG 1950 met vertrouwen kan tegemoet zien. Pater Roghmans hield de leden In een fijne speech voor, dat wie niet opgeeft, ook nooit zal verliezen- Wanneer de le d-en samenwerken in het spel, elkaar helpen en steunen in het particuliere leven, dan kan juist en vooral een sport club, een machtig middel zijn tot ver sterking van het geestelijk leven. „Beijver U", aldus de geestelijk Advi seur, „het onderling vertrouwen en de goede vriendschap van nu, ook in de toekomst te handhaven- Dan zult ge el kaar tot steun zijn in dit gecompliceerde leven, voorkomt ge geestelijke verslap ping en zullen ook de sportieve succes sen geleidelijk toenemen". Onmiddellijk daarna werd aan twee tafels begonnen met een ping-p-ong wed strijd voor de heren terwijl de dames in drie groepen hebben gesjoeld orti vele mooie prijzen- Na deze dikwijls zeer enerverende kampen werd koffie met gebak geserveerd en maakte Pater Rogh mans bekend, dat het polshorloge was blijven stilstaan op 8.43 uur- De win naar van de fraaie prijs zal daarvan schriftelijk bericht ontvangen. Met enkele komische nummers van Loe Jaspers en het zin-gen van het nieu we clublied, werd deze goed geslaagde avond om 11 uur door de voorzitter ge sloten. GEBOREN: Hendricus G T z v A Ver haten en N IJpma; Theodora P F d v F- Janse en A" M Hoozemans; Johanna E d v M C v Troost en M C Landsbergen; Augustinus A M z v H B Matthiissen en A A Tas; Ma-rion d v G Smit én D Maan; Janine d v J Koersma en J J Elderhorst- OVERLEDEN: A Bijl 52 j.; C M Hagen 28 j. vr. v A M Geul; C de Jon-g 58 j, vr. v J W de Gast. Groot-Brittannië heeft gisteren bekend gemaakt, dat het troepen en een oor logsschip naar Eritrea zendt om een einde te maken aan de herhaalde geweldda digheden aldaar. Ongeveer gelijktijdig heeft de Ethio pische regering dr Ver. Naties telegra fisch medegedeeld, dat zij weigert de beslissing der algemene vergadering te erkennen, waarbij Italië met het be heer van de voormalige Italiaanse ko lonie Somaliland wordt belast- Keizer Haile Selassie overweegt, de kwestie voor het Intern, hof van justitie te Den Haag te brengen. Op ongeveer iedere 90 inwoners is één Nederlander in het bezit van een perso nen-auto. Zo was het op 1 Augustus 1949. toen er in ons land 113.477 personenauto's reden op een inwonertal van nog geen 10 millioen. Een jaar daarvoor was iedere 115de Nederlander auto-bezitter. Uit deze cijfers, die wij aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek ontleen den, blijkt ook, dat de grootste aanwas gekomen is na de bevrijding. Van het aan tal van ruim 113.000 auto's is nog geen 9% in 1946 gefabriceerd; ruim 14!i%> is in '47 ge-bouwd. bijna 15% in '48 en even meer dan 15)4 in '49, terwijl ruim 10% van vóór 1934 is. De regering van Bidault heeft deze week haar tweede overwinning behaald, toen de nationale vergadering heden morgen met 331 tegen 185 stemmen het wetsontwerp tot wederinstelling van vrfje collectieve onderhandelingen over lonen goedkeurde. De eerste overwinning werd Maandag behaald, toen de assemblee de begroting voor 1950 goedkeurde. De collectieve onderhandelingen over lonen werden bij het uitbreken van de oorlog in 1939 opgeschort. De lonen wer den sedertdien door de regering vastge steld. Om het wetsontwerp er door te krijgen, zag de regering zich gisteravond genoodzaakt tot de concessie, arbitrage bij industriële geschillen niet verplicht te stellen. Het wetsontwerp, zoals het door de na tionale vergadering is goedgekeurd, gaat thans naar de raad van de republiek (Se naat), die het tezamen met de begroting voor 1950 in de 2e helft van Jan, en begin Februari zal bespreken. Beide wetsont werpen gaan daarna voor een tweede le zing naar de nationale vergadering terug. De toestand van de „Berkel", het 2130 ton metende stoomschip van de N.V. Hdüt- vaart (Vinke Co.) uit Rotterdam, dat zoals wij gisteren meldden op de Hallgrundetrotsen aan de Zweedse kust aan de grond is gelopen, is gisteravond in een kritiek stadium gekomen. Er schijnt namelijk groot gevaar te bestaan, dat het schip zal breken. Een van de lc-od-sen, die bij het slhip is geweest, zei, dat da „Berkel" een grote verdik king midscheeps heeft. Hij meende, dat dit een teken is, dat het schip bezig is te breken. Gisteravond konden de t*vee bergin-gs- vaartuigen „Poseidon" en „Neptunus' niet uitvaren. Er stond windkracht ze ven. Men verwachtte evenwel, dat de harde wind spoedig zou afnemen, waar na men het bergingswerk zo spoedig mo gelijk zal beginnen. Staatsinrichitng is geen aantrekkelijk vak. Het heeft iets van de sfeer van de Grondwet en het Burgerlijk Wetboek. Ook die zijn oer-belangrijk, maar je leest ze niet voor je genoegen. Tenzij men natuur lijk een Romme of een v. d. Goes van Naters, een Tilanus of een Schouten in Aangezien verwacht puin geruimd in Breskens. daar fiks gevochten is, kon worden, dat er her en der nog wel een strijdbijltje zou liggen. L. vond een re volver met patronen. De revolver ver dween in zijn zak en daarna thuis in de kast. Het had daar een tijd gelegen en zou nooit stout geweest zijn, als F. niet i-vaicia, ccii j. ïicinua ui een ocuuuicu au r\; zit den dop is. Sinds staatsinrichting geen r ,voor, e eindexamenvak meer is, ontbreekt aan duurt, heeft een meer georganiseerd -,-rakter gekregen. De staking omvat nu alle arbeiders, in totaal 1000 man. De schepen van de Kon. Rotterdamse Lioyd, de Maatschappij Nederland en de K. P. M. worden nog gelost, maar de goe- deien worden niet verder dan de kade gebracht De opeenhoping van goederen te Bela- wan is ernstig. De goedangs zijn tot de nok gevuld, spoorwagons staan te wach ten om uitgeladen te worden en de gehele scheepvaart stagneert. De stakers eisen een dagloon van 5 x In de eerste vergadering van het nieuwe Indonesische kabinet, die door president Sukarno werd Bijgewoond, zijn o.a. de begroting en de taakverdeling onder de ministers besproken. Hatta deelde aan de pers mede. dat ten aanzien van de benoeming van een Hoge Commissaris in Nederland nog geen be slissing is genomen en dat zulks moge lijk de volgende week zal geschieden. Ook was niet gesprokgn over benoemin gen in het legercommando. De volgende vergadering van het ka binet zal op 10 Januari worden gehouden. In de Indonesische pers wordt hef tig geageerd tegen recente Australi sche kranten-artikelen, die suggereren, dat Nederlands Nieuw-Guinea onder voogdij zou komen van Australië, Ne derland en de Verenigde Naties. Ook werd daarin gezegd dat Nederland het gebruik van de vliegvelden op Nieuw- Guinea aan Amerika of Australië zou hebben aangeboden. Zoals bekend is het officiële Indonesische standpunt, hetwelk door president Sukarno be vestigd werd, dat „vóór het einde van dit jaar Nieuw-Guinea bij de R. I. S. zal behoren". Hatta verklaarde vandaag, dat er in de eerste vergadering van het Indone sische kabinet niet over de toekomstige statuten van Nederlands Nieuw-Guinea gesproken was Naar vernomen wordt, heeft de Australische minister van Bui tenlandse Zaken Percy Spender, die, op weeg naar Ceylon voor de conferentie van het Britse gemenebest, in Djakarta enig oponthoud had. met Sukarno en zijn ministers informatief de kwestie aangevoerd. dit vak bovendien het sporenpaar, dat de leerling in de niet bepaald naar staats recht hunkerende flanken prikt. Als we nu afzien van leraren, die uurtjes staats inrichting versmokkelen to-t staatshuis houdkunde, oftewel economie, hetgeen niet eens verre familie van elkaar is, dan blijven er taaie en aantrekkelijke docenten in de hoofdstukken uit het staatsrecht over. Wij smaakten nooit een onderwerp als „De strafrechtelijke ministeriele verant woordelijkheid" of „De geldmiddelen van het Rijk" uit de mond van de leraar staatsinrichting aan de Rijks H. B. S., alhier. Dit laatste onderwerp moet voor de vaders van de leerlingen bepaald interes santer zijn dan voor de laatsten, want het handelt over zulke onderwerpen als inkomstenbelasting, gemeen-tefondsbelas. ting, vermogensbelasting, personele be lasting, grondbelasting etc. etc. Aangezien wij dit allemaal hebben opgezocht in een boek over staatsinrichting, dat wij sinds onze schooljaren als een kleinood van papier-verknoeiing hebben bewaard, ont breken enkele der aantrekkelijkste speci mina, namelijk de vermogens-aanwas- belasting, de heffing ineens en de nog een stuk of wat van die dingen, welke men vroeger niet kende. (Wat je uit zo'n vervelend boek al niet voor een verleden- perspectieven kunt halen!) Om nu op die leraar terug te komen. Die was bij de droge »tof van de rechterlijke macht blijven steken. (De andere machten zijn de wetgevende macht. de uitvoerende macht ende inspecteur van de belastingen, hetgeen een nog niet gedefinieerde macht is. maar wiens macht zich trachtte uit te voeren naar zulke vrijheidslievende landen als Zwitserland.) Nu is de rechterlijke macht zeer bekend met andere droge stof. No. 1 de droge stof in het brood. Als daarvan te weinig in het brood zit, moet de bakker voor het Kantongerecht verschijnen. Aha, daar is het Kantongerecht. De lezer ziet nu hoe dicht staatsinrichting en Kantongerecht bij elkaar liggen. Hij begrijpt, dat het van de Overschiese- straat naar de Lange Haven maar een paar stappen is. Zulks begreep ook de leraar staatsin richting van de Rijks H.B.S. Dus ging hij met de leerlingen van de hoogste klas een zitting bijwonen van de droge stof; rechterlijke macht en slecht brood.. Mr. Cos was gisterenmorgen onbezol digd bijzonder docent, geassisteerd door de griffier en de Ambtenaar var het OM. Er waren wel enkele smeuïge zaken. Er was zelfs iets, dat zweemde Maav een moordzaak. D. J, L. had na de torlog revolver voor L. te verkopen. Argeloos i plus verstrekkingen en verkorting van gaf L. de zevenklapper mee. I de werkweek. F. was minder argeloos. Hij wilde, met -- de revolver gewapend, een roofoverval plegen. Toen hij daarmee bezig was, werd hij door de boer verrast. Hij schoot op zijn berovings-object en deze werd in de arm geraakt. F. werd ingerekend; de revolver had hij weggegooid. L. stond nu terecht, om dat hij zonder vergunning in het bezit was geweest van een revolver en patro nen. Hij werd veroordeeld tot 2 maal 20 of 2 maal 8 dagen. Tot zover de belangrijke zaken uit Schiedam. De leerlingen zagen ook nog een zaak met een heuse verdediger Het was G. de J. uit Vlaardingen, die' bij stand van een advocaat gevraagd had om zijn precaire zaak te verdedigen. Hij had namelijk op een mistige avond de overweg aan de Binnensingel bij het station Vlaardingen niet gesloten. De man had op een telefoontje uit Schie dam zitten wachten. Dat was niet door gekomen. Plotseling zag hij de trein aanstormen. Hij begon onmiddellijk voet gangers en fietsers te waarschuwen. Het scheelde niet veel of voetgangers, o.a. een hoofdmachinist van de spoorwegen, waren onder de trein geraakt. Na het horen van de getuigen, na de eis van de Ambtenaar en het pleidooi van de ver dediger kwam de rechter aan het woord Hij veroordeelde de J. tot 50 of 20 da gen (eis 70 of 30 dagen). Niet minder interessant uit staatsin- richtinglijk oogpunt was het verwijzen van een zaak van een hoger naar een lager rechtscollege. De rechtbank te Rotterdam verwees een zaak, wegens lichamelijk letsel, naar de Kantonrech ter, waardoor dus de nadruk gelegd werd op de verkeersovertreding. J. M. uit Maasland stond terecht, omdat hij op een slipperige weg niet voldoende de door de toestand van de weg vereiste voorzichtigheid in acht had genomen bij het passeren van een paard en wagen. Hij raakte de wagen en botste tegen een motorrijder. De veroordeling luidde 30 of 12 dagen. En als de leerlingen dit verslag lezen, dan krijgen zij daarmee het sluitstuk op de kenmerken van onze rechtspraak n.l., dat deze als regel openbaar is, terwijl de uitspraken altijd in het openbaar ge schieden. Snapt U? De pers!! Het is prettig te weten weer een stukje opvoedend werk op het terrein van de staatsinrichting te hebben verricht. (Vooral, als je vroeger dat vak altijd hebt laten zwemmen. U weet het toch? Het is geen eindexamen-vak!) Mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het ministerie van Socia.e Zaken en voorzitter yan de interdepar tementale loon- en prijscommissie zal morgen, Vrijdagavond, om kwart over zeven voor de zender Hilversum I (301 m.) In de regeringsuitzending „verkla ring en toelichting", gestelde vragen be antwoorden, Inzake de door de regering genomen maatregel tot 5 pCt. loonsver hoging. Naar hel Franse persbureau A. F. P. meldt, valt uit fragmentarische be richten, in de loop der laatste 48 uur te Djakarta ontvangen, op te maken, dat In de Oostelijke gebieden van West Java de Darul Islam een heftige actie heeft ingezet, met name in het gebied van Garut, Cheribon, Tasikmalaja en Brebes. Volgens mededelingen uit welingelich te kringen ontketende deze organisatie in de nacht van 30 December e#n hevige aanval op Garut en wist zij zich gedu rende verscheidene uren in de stad te handhaven. Daar de sterkte van de T. N. I. niet voldoende was, werd de hulp ingeroepen van de in dit gebied, voor hun vertrek naar Nederland samen getrokken Nederlandse troepen. Deze hulp werd verleend en dank zij deze tus senkomst werd de stad gezuiverd, doch in de omgeving is de situatie nog steeds zeer ges-pannen. Tijdens de aanval der Darul Islam wer den in de buitenwijken van Garut on geveer 300 woningen in brand gestoken en sedert de aanval liggen de posten der T. N, I. voortdurend onder het vuur der extremisten. Een aannemer te 's-Hertogenbosch kreeg een proces-verbaal wegens het besturen van een auto, terwijl hij cmder zodanige invloed van alcoholhoudende drank ver keerde, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar behoren te besturen. Tevens werd de auto in beslag genomen. De kantonrechter in Den Bosch heeft na afloop van het politie-onderzoek het beslag opgeheven. De ambtenaar O. M. is van deze be schikking in casaati» gegaan en thans heeft de Hoge Raad in raadkamer eveneens een beschikking gegeven en die van de kantonrechter vernietigd. De Hoge Raad besliste, dat krachtens artikel 854 van het wetboek van straf vordering en vernietiging of onbruik- baarmaking van een motorrijtuig, dat gediend heeft tot het begaan van een strafbaar feit bij de uitspraak op gron den,aan het algemeen belang ontleend, kan worden gelast. Tijdens het debat In het Israëlische parlement over de buitenlandss poli tiek, heeft de minister-president, David Ben Goerion, verklaard, dat „van he den af Jeruzalem de facto en de Jure de hoofdstad van Israël is". Ben Goerion zeide, dat Israël „meer dan wie ook eerbied voor de V. N. koes tert", doch dat de beslissing om Jerv- zs'lem te internationaliseren „ons er wel toe verplicht heeft, de Israëlische rege ring en het parlement onverwijld naar deze stad over te brengen". Hij gaf de christelijke wereld de verzekering, dat de Israëlische regering zonder enig voorbe houd zal instaan voor de bescherming van de H. Plaatsen en van de godsdienst vrijheid. Na de verklaringen vam Ben Goerion verwierp het parlement een door de op positie ingediende motie van wantrouwen met 63 tegen 28 stemmen en een motie, waarin het heengaan van de regering werd verzocht ,met 63 tegen 11 stemmen. Men meldt ons uit Gouda: Gistermiddag is bij de Koninklijke Plateelbakkerij Zuid-Holland een wilde staking uitgebroken, die veertien mannen, voor zover bekend allen draaiers van ver schillende richtingen betrof. Zij hebben gistermiddag het werk plotseling verla ten. Kort hiervoor had een vergadering van de tariefcommissie plaats gevonden, waarop in de tarieven nog enkele verbe teringen waren aangebracht. De arbeiders namen hier echter geen genoegen mee en verlieten het bedrijf. Onze welingelichte zegsman deelde ons mede, dat er voor de arbeiders geen reden aanwezig was om in staking te gaan, daar de tarieven eerst over vier weken zonder toeslag van kracht zullen worden. Deze toeslag wordt name lijk gegeven om aan de nieuwe situatie, die het Bedeauxsysteem heeft geschapen, te wennen. Hij zeide dan ook, dat men op dit ogenblik nog niet kon zeggen, wel ke uitwerking dit systeem op de lonen zal kunnen hebben, over vier weken. De bona-fide bonden staan uiteraard niet achter deze staking, die moet worden aan gemerkt als een kolfje naai1 de hand van de E.V.C, Ook hedenochtend hebben deze arbei ders het werk niet herval In een kampong aan de zuidelijke stadsgrens van Badung is een voormalig soldaat van het K. N. I. L, vermoord ge- Tonden in een put bij een verlaten wo ning. Het slachtoffer was, na 3 jaar dienst, sedert 2 weken aldaar woonachtig. De behandeling van de zaak tegen d-t handlangers vin A. F. uit Tilburg alias „Nol de Brabander", die aanvankelijk op vandaag was bepaald, zal worden uitgo- steld tot 19 Januari a.s. Zoals vastgesteld was, zou op deze laatste datum de zaak tegen A. F. zeif dienen, d-ooh in verband met de wijziging is het niet onwaarschijnlijk, dat zijn zaak zal worden aangehouden tot een nader ie bepalen datum. De bisschop van Bazel en Luano, mgr. Von Streng, heeft in een Nieuw jaarsboodschap medegedeeld, dat in zijn diocees gelden worden ingezameld voor het doen vervaardigen van een nieuwe H. Deur voor de Sint Pieter te Rome. Deze nieuwe deur zal te Siena worden gemaakt en zestien verguld-bronzen pa nelen hebben met voorstellingen uB het leven van Christus. In Wassenaar is in het gezin J tensKniiff een drieling geboren, jongens en een meisje. Mar- twee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3