Vraag en antwoord rond loonsverhoging de Waarom maar vijf procent en waarom meer productie? NADRUK OP INTERNATIONALE PROGRAMMA'S Vijfhonderdduizend kinderen hebben nieuwe scholen nodig eerberichtj Bemanning van behouden de „Berkel" thuis Gepasteuriseerde melk wordt duurder IJzeren gordijn vooruitgeschoven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN 72ste JAARGANG ZATERDAG 7 JANUARI 1930 No. 21127 De maatregel van de regering om te vergunnen, dat de lonen met 5 procent worden verhoogd, heeft al heel wat vragen opgeworpen. En velen zitten nog steeds op een duidelijk antwoord te wachten. Mede om hen te gerieven heeft de secretaris-generaal van het Ministerie van Econ- Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, die als voorzitter het overleg tussen regering en Stichting van de Arbeid medemaakte, gisteren avond via Hilversum I een antwoord gegeven op een aantal ontvangen vragen. Omdat deze kwesties tenslotte ieder nauw aangaan, geven wij de uiteenzetting van de heer Van Rhijn hieronder uitvoerig weer: Secretaris-Generaal geeft college Productie-verhoging Waarom alleen volwassenen? De kleine middenstand Ouden van dagen Economisch rapport van Truman POSITIE DER V. S. GOÉD, DOCH ZIJ KAN BETER ZIJN Is vijf procent voldoende? VOOR HET VADERLAND GEVALLEN De onderhandelingen VANE1\ HEFT DE DAG Een der nieuwe Amerikaanse raketwapens is de „Navy War Bird", welke van schepen af wordt gelanceerd ter bestrijding van aanvallende vliegtuigformaties. Zoals op de bovenste afbeeldingen is te zien bestaat de raket uit twee delen. Zodra de startraket is uitgewerkt, wordt deze automatisch ontkoppeld en gaat de voorste helft in zijn eentje verder. Gaan schoolbanken na 1957 verdwijnen? I WEINIG VERANDERING IN j I TEMPERATUUR Havenstaking in Svdney Communisten proberen krachtproef „LAATSTE REIS? WAARACHTIG NIET!" „Berkel" in ijspantser Bouwvolumen voor verwoeste stadskernen Werkloosheid in België In deel van 't land ook losse consumptiemelk Vier persmannen dooi* Praag uitgewezen SLIJTERSMARGES HERZIEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt ƒ3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS of gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bjj de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De eerste vraag: waarom is de verho ging niet bindend opgelegd aan het be drijfsleven, beantwoordde spr. fcet de op merking, dat het toch een abnormale toestand is, dat de regering dfe arbeids voorwaarden vaststelt- „Na de oorlog was dit door' de bijzondere omstandig heden nodig maar langzamerhand moe ten .de organisaties van werkgevers n arbeiders in iedere bedrijfstak hun na tuurlijke taak weder zelf vervullen. Van daar dat met opzet geen bindende be slissing is opgelegd. Vertraging in de - doorvoering der loonsverhoging is daar door niet te vrezen. Want een loonsver hoging welke pas na 1 Januari wordt overeengekomen heeft terugwerkende kracht tot die datum". De tweede vraag was: waarom heelt de regering aan de vergunning tot loons- verhoging de noodzakelijkheid van pro ductieverhoging vastgekoppeld? Wie een loonsverhoging ontvangt zo antwoordde dr. v. Rhijn, verwacht meer artikelen te kunnen kopen, maar die meerdere artikelen moeten dan ook eerst worden voortgebracht. Dit is nu juist het moeilijke punt. Wij 'verbruiken op dit ogenblik meer dan wij voortbrengen- Het meerdere, dat wij niet zelf voortbrengen, krijgen wy uit het buitenland, vooral door de Mars hallhulp. Natuurlijk kan dit niet zo maar doorgaan. Daarom is verhoging der pro- - ductie nodig. Met de loonsverhoging zijn wij eigenlijk al op een productieverho ging vooruitgelopen. In de Tweede Ka mer is daarom terecht gezegd; dat deze loonsverhoging is een „wissel op de toe komst", „een voorschot" op de produc tieverhoging, die nog komen moet- Wanneer de productieverhoging .er niet zou komen, blijven de artikelen, .welke de arbeiders met hun 5,procent loonsverho ging willen kopen, ontbreken en -dan ontstaat een nieuwe .prijsstijging. ging na de devaluatie bleek nog geen 5 procent te bedragen- Na wat ik zoeven opmerkte over de noodzakelijkheid van productieverho ging, begrijpt u wel hoe voorzichtig wij met een verdergaande loonsverhoging moeten zijn. Een loonsverhoging ver meerdert de productiekosten en houdt daardoor weer een prijsverhoging in zich. Onze grote taak is te bevorderen dat de arbeider niet een hoog geldloon ontvangt, maar een hoog werkelijk loon, dus een loon, waarvoor hij veel kan kopen. Het is een klein kunstje om de spiraal van steeds hogere lonen en steeds hogere prijzen in beweging te zetten, waardoor de waarde van de gulden steeds geringer wordt en wij economisch naar de afgrond hollen- Juist de kleine man wordt daar van de dupe. Want onze minister-presi dent heeft in de Kamer eens terecht ge zegd: De lonen stijgen in een dergelijk geval met (je snelheid van de trap, maar de prijzén met de snelheid van de lift. De loonsverhoging is alleen aanbevolen voor de volwassenen en niet voor de 18 tot 23-jarigen, omdat de cijfers aantonen, dat de jongeren na de oorlog in vele ge vallen ongeveer 20 procent meer in loon zijn verhoogd dan de volwassenen. Hier voor is zeker geen reden omdat de vol wassenen op zwaardere lasten zitten dan de jongeren. Bovendien is er bij de jon geren dikwijls onvoldoende lust om zich te laten scholen. Daarom is een prikkel tot scholing in de regeling opgenomen. Want ook de 18 tot 23-jarigen komen voor een geleidelijk opklimmende verhoging in aanmerking, indien en voorzover zulks in het belang der scholing nodig is. Nadat spr. hierna had betoogd, dat met subsidieverhoging de zaak niet was op te lossen kwam hij te spreken over de kleine middenstanders. Hebben, zo was er gevraagd, vele kleine middenstanders, die zelf al op zulke hoge lasten zitten, geen grote moeite om de loonsverhoging aan hun arbeiders te be talen? Hierop antwoordde spr., dat de regering zeer wel inziet, dat er vele kleine mid denstanders zijn, die het buitengewoon moeilijk hebben. Vandaar, dat voor deze groep een kinderbijslag van het derde kind af wordt voorbereid, die aanvanke lijk geheel uit de schatkist zal worden betaald. Wanneer het plan van de minis ter van financiën om de ondernemings winstbelasting af te schaffen straks wordt doorgevoerd, zal ook voor vele midden standers een verdere verlichting worden verkregen. Tenslotte zeide mr Van Rhijn, dat al het mogelijke wordt gedaan om de uit kering van de verhoging aan de ouden van dagen te bespoedigen. Daarvoor is echter een wetswijziging en. veel admi nistratief werk nodig, zodat er heel wat tijd mee gemoeid is. „Maar onze oudjes zullen niet achterop geraken, want de verhoging heeft ook hier terugwerkende kracht tot 1 Januari". President Truman beeft in zijn jaar lijkse economische rapport, dat hij Vrjj- De productieverhoging moet er dus komen. In het overleg tussen regering, ■werkgevers en arbeiders worden thans allerlei maatregelen daartoe nader Uit gewerkt. Is een loonsverhoging van 5 procent wel voldoende? Zijn de kosten Van het levensonderhoud niet veel meer geste gen. zodat eigenlijk een verhoging van b.v. 10 procent nodig is? Op deze tweede vraag antwoordde spr. met een volmondig neen. Want. zo zeide hU, in onze commissie zijn de kosten van het levensonderhoud tot half December met de grootste nauw keurigheid nagerekend. De prijsverho- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon- Landmacht: Gesneuveld 13 Juli, na vermis sing: soldaat P- J- Vaas uit Neder- wêert; gesneuveld 20' December: soldaat le kl- J. F- Olivier uit Am. sterdam. Overleden 23 September tenge volge van een op 28 Januari 1949 bekomen verwonding: korporaal J. J. Linssen uit Eindhoven- Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 13 December: sergt- vlieger-waarnemer mil. luchtvaart H. B- Tomassen uit Indonesië- dag in het Congres heeft ingediend, aan gedrongen op voortzetting van de uitvoe ring der Amerikaanse programma's voor hulpverlening aan het buitenland op een zodanige schaal, dat de doeleinden, waar voor zij zijn begonnen, kunnen worden verwezenlijkt. De vorderingen, die reeds gemaakt zijn bij het nastreven van de doeleinden van het Europese herstelpro gramma eh van andere programma's voor hulpverlening op korte termijn dienen aanleiding te zijn voor voortzetting van de uitvoering dezer programma's op een basis, die a?n de behoeften beantwoordt, zo zeide hij,, nieraan toevoegend, dat de vooruitgang die reeds bereikt is, gevaar zou lopen, en de reeds uitgegeven bedra gen wellicht verspild zouden zijn, wan neer deze programma's thans te veel zou den worden besnoeid. Truman verklaarde, dat de Ver. Sta ten in de komende jaren in toenemen t mate de nadruk zullen moeten leggen op internationale economische pro gramma's op lange termijn, tenein e hierdoor op krachtige wijze te s re ven haar een de gehele wereld omvat tende uitbreiding van de internationale handel. Het resultaat hiervan zou zijn een grotere invoer, in de Ver. Staten, terwijl andere landen hierdoor bovendien zou den wordep geholpen bij het verdienen van de dollars, die zij nodig hebben. Te zelfder tijd zou hierdoor Amerika s eigen levensstandaard stijgen. Een onmiddel lijke stap in deze richting is volgens Tru^ man onverwijlde goedkeuring van het handvest van de Internationale Handels i Organisatie, die een code van geoorlootue j handelsmethoden vormt, zo mede een middel voor gestadige verbetering van i de internationaele handelsbetrekkingen het uitvoeren van het project ter ver betering van de St. Laurens-rivier en ter benutting van deze waterweg voor de op wekking van electrieiteit: de verruiming van de sociale voorzie ningen door verbetering van de ouder domspensioenverzekering, weduwen- en wezenpensioenverzekering en werkloos heidsverzekering, instelling van 'n ziek- invaliditeitsverzekering en ver hoging van de federale steun aan de staten voor maatschappelijke hulpverle ning; In het maatkledingbedrijf is men over eengekomen, dat met ingang van 1 Jan. de lonen van werknemers boven 22 jaar worden verhoogd. De C. A. O.-lonen voor het 10e leerjaar zullen dan (met inbegrip van de gulden van Joekes) als volgt worden verhoogd: uurlonen van minder dan 66 cent met 5 cent, uurlonen van 66 U tot en met 84 cent met 6 cent, en uurlonen van 85 cent en daarboven met 7 cent. Over j pv de lonen van werknemers jonger dan 23 jaar wordt nader overleg gepleegd. Ook tussen de raad van bestuur en de zeevaart en de contactcommissie van werknemers ter koopvaardij is overeen stemming bereikt. Het wachten is nu op de goedkeuring van de rijksbemiddelaars, j Het beroepsgoederenvervoer over de weg heeft gisteren opnieuw geconfereerd en thans hebben de werkgevers zich met de 5 pet. loonsverhoging accoord verklaard op voorwaarde, dat deze verhoging van lasten in de tarieven mag worden doorbe- I rekend. Ook hier is dus de beslissing bij de autoriteiten. Voor het kappersbedrijf is tussen werkgevers en werknemers overeenstem ming bereikt over een loonsverhoging van 2 per week voor de eerste bedienden van 23 jaar en ouder en van 1 per week voor de tweede bedienden van 22 jaar en ouder. De kappersbedrijfsunie heeft zich het recht voorbehouden alsnog een aan passende loonsverhoging voor de perso neelsgroep van 18 tot 23 jaar bij het college van rijksbemiddelaaxs te bepleiten. De aangelegenheid der 5 procent loons verhoging voor het spoorwegpersoneel is Donderdag in 'n conferentie van de direc tie met de per^oneelsraad besproken. Naar wij vernemen is de beslissing hier over aangehouden' tot 12 Januari. goedkeuring van het programma voor technische hulp aan laag ontwikkelde landen en van het programma voor het verstrekken van garanties door de e*Port-import-bank voor particulier" beleggingen in het buitenland. Voorts herziening van bepaalde onderdelen van de belastingwetten betreffende de belasting van inkomsten uit investe ringen in het buitenland, en tenslotte uitbreiding van de bevoegdheden van raad van bestuur van het Federal Re serve System ten aanzien van de bank- reserves en herstel van de bevoegdheid van deze raad tot het reguleren van de consumentencredieten. Voorts verlening van de bevoegdheid aan deze raad om de speculatie op de goederenbeurzen te re- suleren. President Truman verklaarde, dat de economische positie van de Ver. Sta ten heden ten dage goed is. doch dat z<j beter zou kunnen zijn. Vijf honderd duizend kinderen meer dan thans zullen eind 1957 de lagere scholen bevolken. Tegen 1.200-000 leer lingen van gewoon en voortgezet L- O. eind 1949 zullei er dan 1.700.000 zijn. Een gevolg van de zeer sterke geboorten-aanwas na de oorlog. Maar daarmede zal dan ook de top zijn be reikt en in de daarna volgende jaren kan men een sterke daling van het totale leerlingental verwachten. Nieuw zijn deze cijfers niet. De laat ste jaren zijn zij o.a. bij de Kamerde batten als het ging over gebrek aan en opleiding van onderwijspersoneel en over scholenbouw uit een en tena naar voren gebracht. Minister in 't Veld op zijn beurt sprak er gisteren over, toen hij m het Drentse Zuidlaren een nieutwe school open-de en in de toespraak, wvlkè hij daarbij hield „enige algemene opmerkingen over de bouw van scholen" maakte. Wat de toeneming van de schoolbe volking betreft merkte hij op, dat er om deze op te vangen voor 1957 in totaal 12.500 nieuwe lokalen nodig zullen zijn. Zodat er tot en met dat jaar jaarlijks ruim 1500 lokalen zullen moeten wor den gebouwd. Bij een bouwprijs van gemiddeld 13-000 per lokaal zal er ge middeld per jaar 23 millioen in het L. O- en GLO moeten worden geïnves teerd. Op de begroting voor 1950 is voor scholenbouw 40 millioen uitgetrokken, terwijl voor 1951 dit bedrag nog iets zal worden opgevoerd. Bij het opstellen van de plannen daar voor zal men ernstig rekening moeten houden met de wensen t- a. v. de onder wijsvernieuwing, al zullen vele daar van voorlopig nog onvervuld moeten blijven. Als voorbeeld daarvan noemde spr. de vervanging van de schoolban ken door stoeltjes en tafeltjes- De ver wezenlijking van deze wens zou de kos ten aanzienlijk verhogen, alleen reeds door het feit, dat men dan 20 procent meer vloeroppervlak nodig zou hebben per lokaal. Met het vooruitzicht van het verminderen van het aantal leerlingen na 1957 meende de minister, dat het niet aanvaardbaar is, de thans te bouwen schoollokalen groter te maken dan nood zakelijk is voor het plaatsen van school banken voor 48 leerlingen- Event, zou men na genoemd jaar over een vervan gen van deze banken kunnen gaan den ken. Het departement, aldus Z.Exc-, staat t.a-v- de scholenbouw open voor elk oor spronkelijk initiatief en indien het le vensvatbaarheid heeft zal men zeer ze ker meewerken aan de verwezenlijking van de plannen. Het Ned. Congres voor openbare gezondheidsregeling heeft eer. studiecommissie voor de scholenbouw in gesteld. Spr. noemde het wenselijk, dat deze commissie tot tastbare resultaten komt. Wat de bouwkosten betreft, zijn over het algemeen scholen zonder verdieping te prefereren- Alleen in de steden zal men soms de voorkeur moeten geven aan een school met een of meer verdie pingen. De uitvoering van nieuwe scho len moet sober .zijn. In sommige gevallen zal het kleuter onderwijs misschien geholpen kunnen worden door combinatie met verenigings gebouwen. Ook aan de laatste bestaat immers grote behoefte- Omstreeks 1957 zal eveneens, indien noodzakelijk kunnen worden begonnen met de bouw van werklokalen, aula's, enz- De uit onderwijskundig oogpunt noodzakelijke verlaging van de gemid delde klassebezetting zal na dit kunnen worden nagestreefd. Naast de schoolruimte voor G. L- O en V. G. L. O- zal ook meer ruimte voor de andere sectoren van onderwijs moeten worden geschapen. Door de oorlog is ook in deze sectoren een acn- terstand ontstaan, die thans zo spoedig mogelijk moet worden ingehaald, wil Nederland zich in de wereld kunnen handhaven. Bij de srhool, welke de minister 'n Zuidlaren kwam openen, is op zijn ini tiatief een proef genomen met het montagebouwsysteem DotremontTen Bosch- De bouw vergde niet meer dan 4 maanden en behalve een lagere schooi omvat het zeer moderne complex ook een kleuterschool en een gymnastiekzaal. Na de minister hebben nog verschei dene andere sprekers o.w. dg Commis saris der Koningin iri Drenthe, mr. dr. R. baron de Vos van Steenwijk en de heer J. Wesselings, die de minister van O-, K. en W. vertegenwoordigde, het woord gevoerd. Matige en in de kustgebieden af en toe vrij krachtige wind tus sen Zuid-West en Zuid Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen of mot regen- Weinig verandering in tem peratuur. Zondag 8 Januari: Zon op 8.47 uur, onder 16,47 uur; maan op 21.57 uur, onder 11.12 uur. Maandag 9 Januari: Zon op 8.46 uur, onder 16-48 uur; maanop 23.21 uur, onder 11.24 uur. De 6000 havenarbeiders van Sydney zijn in staking gegaan, waardoor het havenverkeer volledig is stilgelegd. Als gevolg van de staking liggen 51 Australische en buitenlandse schepen werkeloos in de haven. De staking dreigt over te slaan naar alle andere Australische havens. De staking werd begonnen als protest tegen het te werk stellen van verple- jaar gend personeel op buitenlandse havens aandoende Australische schepen, dat niet is aangesloten bij de federatie van vak verenigingen van Australische havenar beiders. De staking is uitgeroepen door deze federatie die onder communisti sche leiding staat. Scheepvaartautoriteiten beschouwen deze door de communisten geïnspireerde staking als de ecvste krachtproef voor de nieuwe Australische regering (zoals be kend steunende op een coalitie van libe rale en boerenpartijen), die in haar ver kiezingsprogramma heeft verklaard de Australische communistische partij bui ten de wet te zullen sollen. De president drong er in zijn rapport voorts bij het congres op aan een twaalf tal wetsvoorstellen tot wet te verheffen, die o-a. inhouden: Enige herzieningen van het belasting stelsel met het doel ongelijkheden ce verminderen, de economische bedrijvig heid te stimuleren en de belastingin komsten in bescheiden mate te verho gen. het instellen van een Columbia Val ley Administration en machtiging voor (Van onze Amsterdamse redacteur) De bemanning van de Nederlandse hout boot „Berkel", die enige dagen geleden yoor de Zweedse kust aan de grond liep, is behouden in het vaderland terugge keerd. Om precies acht uur landde gisteravond de Convair, „Gerard Terborgh", die als extra toestel op Stockholm was ingezet, om de bemanning van de „Berkel" naar buis te brengen. Wij stonden te kleumen °P het platform en verwachtten, dat een gezelschap haveloze, eveneens verkleum de lieden zou uitstappen. Edoch in plaats daarvan kwamen er mannen uit bet toestel, die eerder leken op gegoede Amerikanen dan op schipbreukelingen. „De bemanning van de Berkel?" „Ja wel". Nou je kon wel zien, dat die niets meer hadden kunnen redden en geheel nieuw in de kleren waren gezet. Prach tige blauwe gabardine regenjassen en grote lichte Trumanhoeden. bruine schoe nen met dikke zolen en nog een extra paar in een doos onder de armen. Eerst geduldig poseren voor de fotografen. „Nog een keer heren, nog even geduld". Het leek wel of we op een bruiloft waren, zo geduldig werd alles verdragen. We wilden de kapitein spreken, maar die was er niet. „Die is, met de machinist en dë 3e machinist bij het schip geble ven." Dan trachten wij met de le stuur man te spreken, de 48-jarige Karei van der Lee uit Rotterdam. Maar hij is niet zo erg te spreken. Zijn handen zitten in dik verband. „Het is niets," zegt hij, „morgen kan de doek er af", maar later blijkt, dat zijn beide handen bevroren zijn. „Ik kan niets zeggen heren, de zaak moet nog voor de Raad van de Scheep vaart komen." „Maar u kunt toch vertellen wat er gebeurd is?" De opvarenden van het bij de Zweedse kust op een rots gelopen ^£en°^de'morgen^andl 4e Januari m.s. „Berkel" zijn gisteravond op Schiphol geland. Steward Kemp omstreeks vier uur „op de stenen" voer wordt door zijn moeder en verloofde allerhartelijkst welkom geheten, j abomfnlbei. terwijl de olieman Berkelaar en matroos Vooys toekijken. Ier woedde een verschrikkelijke sneeuw storm. Het schip maakte direct veel wa ter, er werd alarm geslagen en het S.O.S - sein werd uitgezonden. Men had direct contact met de Zweedse kust, al spoedig kwam een reddingboot langszij, maar het was niet mogelijk iemand aan boord te nemen. De eigen boten kon men niet strijken, omdat de touwen door sneeuw en vorst hiervoor geheel onbruikbaar ge worden waren. Toen heeft men tot de dageraad, omstreeks half negen, gewacht, om zich in de reddingboot in te schepen en om half tien zat men aan een heerlijk ontbijt met gebakken eieren. Onder dit verhaal zat stuurman Van der Lee als maar met zijn pet te zwaaien om de fotografen geen gelegenheid te geven een plaatje te maken. En toen stoof hij met een >,Ja> daar is mijn vrouw", opeens weg. Wij hebben toen de 19-jarige assistent machinist Willem Mulder nog even aan geklampt. Hij vertelde met veel zelfver trouwen zijn wedervaren. Hij lag in bed en werd gewekt, omdat er iets aan de hand was. Men heeft toen vervelende en zeer koude uren aan dek doorgebracht. „Maar dat vuur dan, er heeft toch een vuur aan dek gebrand?" „Ja, natuurlijk, anders waren we he lemaal vergaan van de kou!" Wat er met de schuit precies aan de hand is, weet hij niet. De lading zat goed en zit volgens hem nog goed. De vrouw van de kapitein is met de trein naar huis. Of het schip nog te redden is? „Hij ziet het niet. In ieder geval zijn 28 man, een vrouw, twee honden en een kat gered. De bagage moest men aan boord laten. „Heeft U al veel gevaren?" „Dit was de eerste reis!" „Ook de laatste?" „Waarachtig niet!" Maar dan is ineens alle jonge zelfver zekerdheid weg: „M'n moeder!" En hij ir al weggesneld Intussen is de situatie van de .Berkel" wel enigszins veranderd. Bij d'e harde vorst is het water, dat geregeld tegen en over het schip sloeg, bevroren, zo dat de boot nu een pantser van ijs lijkt te hebben. Voor de bergers is de taak er hiervoor niet gemakkelijker op gewor den. Zolang het weer niet gunstiger wordt is er voor de sleepboten geen beginnen aan om een sleeptros vast te maken. Teneinde de besturen van getroffen gemeenten, waar mee* dan 10% van de stadskern, dan wel meer dan 100 panden zijn verwoest, in de. gelegenheid te stel len hun stadskern te herbouwen, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting bouwvolumen voor dat doel beschikbaar gesteld. Dit volume wordt geput uit de Sector „Bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer" van het bouw plan 1950. Daar in de getroffen kernen, behalve zakenpanden, ook woonhuizen zijn ver woest, zullen de betrokken gemeentebe sturen een deel van het hun onlangs toe gewezen woningcontingent moeten com bineren met het hun thans beschikbaar gestelde bouwvolume. Het jaarlijkse bouwvolume voor de herbouw van de stadskern bedraagt o.a. voor Middelburg f 1,33 millioen, Eindho ven f 1 millioen, Arnhem f 2,32 millioen, Nijmegen f 2,25 millioen, Tiel f 1,1 mil lioen, Venlo ruim f 1 millioen, Den Hel der 7 ton en Groningen bijna 1,2 millioen. Met een plechtige kerkelijke viering en een grootse herdenkingszitting za! te Utrecht Dinsdag a.s. het 'zilveren jubileum der K.A.B. in gecentraliseerde vorm worden herdacht. Een feit, alleszins waard om even het jachtend tempo in te houden. Er zal op die dag aan O.L. Heer grotelijks dank ■worden gebracht, er zuilen in die feest uren ook lofwoorden gesproken worden tot leiding en medewerkers met als eerste onder allen voorzitter A. C. de Bruijn. „Heft de vanen hoog". En bijzonder op de dag van 10 Januari, die afsluiting be tekent van de enorm moeilijke periode van begin, crisis, oorlog, vernietiging en herstel, maar tegelijkertijd de aanvang van een gezonde vernieuwing, belang wekkende maatschappelijke en godsdien- stig-culturele taak, van ongeëvenaarde verantwoordelijkheid bij het brengen van een goed geordende gemeenschap. Over elk onderdeel zou uitvoerig zijn te schrijven, maar we menen na het be gin. waarover aanstonds nog een enkel woord, de afgelopen jaren te kunnen samen vatten in enkele citaten van de samensteller van het negende boekjaar over 1933. „Men denke zich in. dat iemand een groot gedeelte van z'n leven in volko men overgave heeft gewerkt aan de verwezenlijking van een ideaal en heel dat levenswerk vrij plotseling in ge vaar komt of in korte spanne tijds totaal wordt vernietigd". „De ellende op materieel gebied is groot, maar als natuurlijk gevolg daar van is ook de morele ellende in ont stellende mate vermeerderd. Daar heerst in de maatschappij een verwar ring, waarbij men zich afvraagt, waar heen we gaan. „Bij al die verwarring we mogen 't in alle bescheidenheid memoreren hield de leiding der Katholieke Arbei dersbeweging het hoofd koel en gaf leiding". Wat dat zeggen wil „gaf leiding" moet een lid niets slechts naar zijn persoonlijke voordelen afwegen maar afmeten naar wat nationaal en plaatselijk door hon derden leidende mannen werd gepres teerd. Een vluchtig doorbladeren van de reeks bekende jaarboeken, die zelf weer een samenvatting zijn, wijzen uit, dat tienduizenden en nogmaals tienduizenden geestelijk en materieel vruchten van het werk der K.A.B hebben geplukt en nog plukken. Er is dan Dinsdag feest in Utrecht om de verworvenheden na een moeilijk begin. Want de federatie der diocesane R.K. Volks- en Werkliedenbonden d.d. 9 Sep tember 1906 en het bureau van de R.K. Vakorganisatie d.d. 18 Juli 1909 waren het vóór 13 October 1924 de stichtings datum van de K.A.B. toen nog het R.K. Werkliedenverbond, zo maar niet eens. Een zuinig bewaard en min of meer vergeeld geschrift met gele omslag uit 1925, dat de „Beginselverklaring" bevat, vastgesteld door de Verbondsvergadering van 25 Januari van dat jaar licht ons daaromtrent in. Wij herlazen: „Zo is dan eindelijk ons R.K. Werk liedenverbond gesticht! 't Heeft heel wat voeten in de aarde gehad, vóór 't zover was. Meer dan 17 jaar geleden reeds werd éne nationale Centrale voor onze ge hele R.K. Arbeidersbeweging als een wenselijkheid bepleit. Er moest echter „veel strijd gestreden en veel leed ge leden zijn", voor deze wens in vervul ling ging. In de loop der jaren had Ka tholiek Nederland meermalen te aan schouwen een verdeeldheid en 'n ge twist in onze R.K. Arbeidersbeweging. Eindelijk was men zover. De Beginsel verklaring, de vlag van zijn en willen, kondigde vriend en tegenstander de nieu we tijd aan. En tot op vandaag mag Katholiek Ne derland maar ook ons gehele land trots en dankbaar zijn op de K.A.B., die een hefboom was bij het zware werk der stichting van een nieuwe maatschappij. Hulde, proficiat voor de zilveren K.A.B, en zijn zilveren leider De Bruijn, in wie we overigens zijn naaste medewerkers, levend of gestorven, tegelijkertijd willen eren. Opnieuw, heft de vanen in de dag! HENK VAN DER MAZE. In de loop van de week van 25 tot 31 December 1949 is het dagelijks gemid delde van hef aantal volledige werk lozen in België in vergelijking tot vorige week met 4813 tot 201.644 geste gen. Het aantal gedeeltelijk en toevallig werklozen is met 23.944 gestegen tot 79.997. De stijging van het aantal volledig werklozen houdt verband met het win terseizoen in het bouwbedrijf en de sui kerindustrie. Bovendien zijn nog onge veer 3000 grensarbeiders werkloos. Het hoge cijfer van de gedeeltelijke en toevallige werkloosheid is voornamelijk toe te schrijven aan de sluiting van de talrijke ondernemingen met Kerstmis en Nieuwjaar. De Tsjechoslowaakse regering heeft vier Westelijke journalisten bevolen op korte termijn het land te verlaten. Het zijn de Amerikaan Richard Kasisrhke, hoofd van de Praagse afdeling van „Associated Press", de Amerikaan Roy Buckingham van' „United Press", de Engelsman Eric Bourne, vertegenwoor diger van het Kemsley-concern en van „Exchange Telegraph News Agency" en de Griekse mevrouw Amber Boesogloe. vertegen vn vdigster van het Franse persbureau A.F.P. De minister van buitenlandse zaken, Clementis, heeft de Britse ambassadeur te Praag gezegd, dat bëzwaar werd ge maakt tegen Bourne's omgang met bur gers van Praag. I Het Praagse ministerie van buiten landse zaken heeft „U.Pmeegedeeld, dat tegen dat bureau geen bezwaar be staat. maar wel tegen de berichten van Buckingham. Op de vraag, hoe het ministerie wist, welke berichten Bucking ham zond, antwoordde een woordvoer der van dit ministerie: „Wij hebben middelen om hier achter te komen". Het herwaar tegen de uitgewezen journalist K - bke is. dat zijn berichten „met objectief" zijn. Met ingang van Zondag 8 Januari, wordt de prijs van gepasteuriseerde flessenmelk met één cent per liter ver hoogd als gevolg van nader en hoger berekende kosten van pasteurisatie. Deze. verhoging zal gedurende het eer ste halfjaar gelden. Daarna wordt de prijs gedurende het tweede halfjaar in het gehele land weer met één cent per liter verlaagd. Met ingang van dezelfde datum wordt in verband met de reeds geruime tijd geleden ingetreden stijging van de kos ter. in het melkslijters-bedrijf in een groot aantal gemeenten van ons land de handelsmarge voor de rnelkslijters ver hoogd. In het gebied der grote steden (en directe omgeving), .in bet Westen des lands en in Arnhem e.o„ Apeldoorn e.o. en Nijmegen e.o. blijft de bestaande marge gehandhaafd. Eveneens met ingang van dezelfde da tum worden de kosten, verbonden aan de gevolg, dat waar deze verhoging niet op andere wijze kan worden opgevangen, de maximum verb ruikerspr ijs voor melk roet één cent per liter verhoogd wordt in een beperkt gebied, n.l. in Zuid-Oost Utrecht (Rhenen, Amerongen, Wijk bij Duurstede, enz.), in de midden-Veluwe en Veluwe-zoom (met uitzondering van Arnhem en Apeldoorn), in enkele ge meenten in de kop van Noord-Holland, in de kleinste plaatsen van 't zgn. waar- dengebied in Zuidholland en in een aan tal plattelandsgemeenten van Noord- Braibant en Limburg. In Zeeland en Goeree en Overflak- kee is de verhoging slechts gedurende vier maanden van het jaar nodig. In enkele gemeenten, liggende in een dergelijk tekortgebied. waar óók de slijtersmarge verhoogd wordt, zal de prijs twee cent per liter verhoogd wor den, deels alleen voor het winterhalf jaar. Deze plaatsen zijn Goirle, Ber kel en Enschot, OisterwUk, Waalwijk. Kaatsheuvel, Rhenen en Veenendaal. De prijzenverordening 1949 consump- aanvulling van melktekorten in bepaaldetiemelk van het bedrijfschap voor zui- gebieden in de melkprijs voor de consu- vel, die de nieuwe prijzen en de nieuwe ment tot uitdrukking gebracht. I marges vaststelt, wordt afgekondigd in De verhoging van de marge heeft tot I het Voedselvoorzieningsblad van heden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1