Valse honderdjes stroomden ons land binnen HET HEILIG JAAR 1950 R Won der <r VAN M/ENTJE KWETTER Grootste valse munterszaak sedert bevrijding opgelost Op Arabon was geen feest een Enkele practische gegevens voor pelgrimstocht naar Rome Chinees protest tegen Engeland ADIO programma Het der liefde ZATERDAG 7 JANUARI 1950 PAGINA 5 BELGISCHE BENDE MAAKTE OOK MARKEN EN FRANSE FRANCS In Belgie het hoofdkwartier BELGISCHE GLASUITVOER NAAR NEDERLAND GEEN TREINEN MEER NAAR TASIK Wie het H. Jaar te Rome wenst te vieren, wende zich tot zijn diocees of tot het nationale comité van 't H. Jaar (Nederland: Taaistraat 51. Vught) tot het verkrijgen van alle gewenste inlichtingen; men kan daar ook kennis nemen van de diocesane of nationale bedevaarten. Wie particulier wil reizen, kan ook bij het nationale comité de pelgrimskaart verkrijgen, welke recht geeft op verschillende faciliteiten. Bij het vertrek uit zijn land ontvangt men een enveloppe met de volgende inhoud: de pelgrimskaart het officiële insigne van het H. Jaar het pelgrimsboekje— een gids van Rome. De pelgrimskaart geeft recht op de volgende faciliteiten: de zekerheid, dat men een audiëntie of een plechtigheid van de H. Vader kan bijwonen; de mogelijkheid om gemakkelijk een individueel of collec tief paspoort te verkrijgen; de individuele reductie van 40 pet. (50 pet. of 60 pet. voor groepen) op de Italiaanse spoorwegen; verschillende reducties op de Europese spoorwegen, ook voor transito-verkeer; een reductie van 50 pet. op de entrée-kaarten van de musea in het Vaticaan en in Italië» een reductie op de trams van Rome (dagkaarten van 70 Lires, kaarten voor 2 dagen van 170 Lires, enz.). Volledig pension te Rome kost per dag: 2e klas 4.000 Lires; 3e klas hotel 3.300 Lires; 2e klas pension 3.000 Lires; 3e klas pension 2.500 Lires; centra van ontvangst 1.950—1.550 Lires; religieuze huizen 1.800—1-400 Lires; vaste kampen 1,200—1.000 Lires. Enkel logies te Rome kost per 4ag. 2e klas hotel 900 Lires; 3e klas hotel 700 Lires; 2e klas pension 700 Lires: 3e klas pension 600 Lires; centra van ontvangst 600400 Lires; religieuze huizen 500300 Lires» vaste kampen 300—200 Lires. Een eenvoudige maaltijd kost te Rome 6001.000 Lires, 'n drank 40—80 Lires, 'n prentbriefkaart 10—20 Lires; 'n rondrit door de stad in auto-pnRman (halve dag) 350 Lires. 1. 2. 3- 4. 5. 6. AMSTERDAMSE GRAANBEURS UIT HET Mos* VERTAALD DOOR 5EBASTIAAN No. 43. 18e VOER De grote vier hebben hun be sprekingen mét Vishikkie „Met ge sloten deure" voortgezetZe heeft„met huid en haar" stond er nadrukkelijk bij. De Jokkebrok schreef dat dit „de gebruikelijke laster-campagne" is en dat dergelijke berichten zijn nou bezig een agenda op te|goetje verstandhouding vertroebe- stellen" verklaarde Jan, maar ver- der wilde hij er niets van zeggen Intussen stond er in De Moskrant van gisteren, dat rode Jozef weer twaalf jonge mussen In elk geval hebben Jan en ik be sloten dat de kinderen niet zonder opgepeuzeld i geleide uit mogen vliegen. Zi] oefe nen nu elke dag en maken al heel goede vorderingen. Over veertien dagen gaan ze voor het eerst naar school. Ik ben al bij juffrouw Penne- wiek geweest om een plaatsje voor hen te bespreken. De school van juffrouw Pennewiek is speciaal voor musjes uit de meer gegoede stand. Ze leren daar met twee woorden sjilpen, fraaie buigingen maken, in koor zingen en andere tafelmanieren. Jan en ik stellen er prijs op dat onze kinderen een keurige opvoe ding krijgen. Wij willen dat ieder een direct kan zien „Dat zijn die nette meisjes van Mos, de mi nister". Pech en Stinkie waren liever naar het burgerklasje van meester De Grauwe gegaan„Wat heb- bie nou an die deftige tutten- school" klaagden ze. „Maar kinderen" verweet Jan. „Jullie zijn nog niet eens bij juf frouw Pennewiek gewéést. hoe kun je dan zeggen dat. „Het is een echte nare opschep per-school", sjirpte Stinkie eigen wijs ,,En toch gaan jullie er heen, be- grépen". zei Jan. de Wanneer men in de parken Sonsbeek en Zijpendaal te Arnhem komt, zal men er een grote bedrijvigheid zien. Er wordt druk gebouwd; maar schrik niet natuurliefhebbers, de bouwwerken zijn niet perma nent. In het voorjaar wordt er de tentoonstelling „Mijlpaal lyaü geopend en de exposanten stellen er een eer in, de naam van de tentoonstelling waar te maken. Alle regeringsinstanties zullen er vertegenwoordigd zijn. Op deze foto ziet U het bijna gereed gekomen gebouwtje van de P.T.T. BEPERKING SPOORWEG VERKEER IN V.S. DREIGING VOOR FRANS KABINET NIEUWE VERKEERSTOREN OP SCHIPHOL Reeds in Februari in gebruik fL ONDANK IS NOG STEEDS 'S WERELDS LOON Ir. BLOM VERLAAT „VERKEER EN WATERSTAAT" NEDERLANDS SCHIP, DE „VENUS" HEEFT AANVARING PROCES TEGEN LEWIS RANGVERHOGING BIJ K. L. VERTRAAGD Ottuiell Binns Dag en nacht zijn Nederlandse politie mannen in de weer geweest om de ge ruchtmakende affaire der valse bank biljetten van honderd gulden de groot ste valse munters/.aak na de bevrijding tot een oplossing te brengen. In nauwe samenwerking met Belgische politie-instanties mochten de rechercheurs van het Bureau Criminele Voorlichting, als resultaat boeken, dat de bende, deze enorme vervalsingszaak op naar ge- Weten had, werd opgerold, vijf-en-vijf ïg personen van alle rang en stand werden gearresteerd en een groot aantal waarde loze bankbiljetten alsmede drukpersen enz. in beslag werden genomen. Commissaris Kallenborn, hoofd van het Bureau Criminele Voorlichting, heeft het een en ander medegedeeld over de werk- Franco-regiem in Spanje ten val te bren gen. Om de aanmaak van deze peseta's te financieren ging men tot de aanmaak van valse honderd gulden-biljetten pver iets wat 'door De K. werd beaamd Ook zou R. ten deze, in opdracht van de Engelse regering hebben gehandeld. De politie gelooft hier echter niet veel van, omdat is komen vast te staan, dat de bende, behalve 9.500 valse biljetten van honderd gulden, ook nqg 7.500 valse bil jetten van honderd Mark, valse reis- cheques ter waarde van 4.500.000 Franse francs, valse Belgische paspoorten, valse bank- en douanestempels, valse triptie ken. valse licenties voor de Invoer van goud en zilver, valse reisbons vervaar digd en in omloop heeft gebracht. Ondertussen is gebleken, dat B. een leidende rol heeft gespeeld in de ver takking van het complot. Hij richtte des tijds een reisbureau op, dat alleen op papier bestond en fictieve reizen naar wiize van de bende en de fouten, welke i Frankrijk organiseerde. B. liet valse reis zij maakte, feilen, die mede tot gevolg cheques maken, die door de banken' wer- hadden, dat de valse munters konden worden gegrepen. Het onderzoek begon m Augustus ].l., toen er in verschillende steden van ons land valse honderdjes werden ontdekt, Toch moest het eerst ;0 September wor den, voordat de eerste belangrijke aan wijzing, die de pplitie aan een spoor zou helpen, binnenkwam. Duitser leurde met honderdjes De Nederlandse consul-generaal te Diisseldorf berichtte op die dag, dat er in Krefeld een Duitser was aangehouden, die 70 valse honderdgulden-biljetten bh zich bleek te hebben. Deze Duitser ver telde dat de directeur van een in aan bouw zijnd casino te Königswinter de Belg M hem 150 valse bankbiljetten had seeeven' met het verzoek, deze in te ■wisselen voor Duitse Marken. Het had de Duitser echter niet meegezeten, want toen hij 'n aantal van de valse honderdies aan een koopman wilde overdoen, had deze de falsificatie bemerkt. Intussen bleken de directeur van het casino en zijn collega R., eveneens een Belg, lont geroken te hebben, want toen de politie hun een bezoek bracht, had den zij alles wat, hen zou kunnen be lasten, uit hun woning verwijderd, zodat zij de dans ontsprongen. Men was al bang, dat de valse munters nu wel voldoende gewaarschuwd zouden zijn, waardoor zij de politie zouden ont glippen. Een voorval in Den Haag maak te deze vrees echter beschaamd. Daar werd, mede dank zij de oplettendhe.4 van de cassière van een herenmodezaak, een Belg gearresteerd, die.in deze win kel een vals briefje van honderd gulden had aangeboden. De man had dit, naar later bleek, ook in een aantal Utrechtse Winkels gedaan. De Belg bekende, dat hu met nog twee andere Belgen, de be kende zwemkamipioen A. B. en zijn vriend in €*en auto -honderden valse bankbiljetten naar Nederland had ge smokkeld. Intussen hadden deze laatsten, toen zij de arrestatie van hun vriend vernamen, de benen genomen. B. was met de wagen haasje-rep-je naar België teruggereden en D. had de trein genomen naar Maas tricht. De politie hem achterna. Van 'Maastricht ging het spoor naar Eysden, waar men een oom van B. arresteerde, ■lie de valse biljetten van de vluchtende X) zolang in bewaring had genomen. Dank zij de mededelingen van oom, kon den en B. worden gearresteerd. Toen de zaken eenmaal zo stonden, werd het meer en meer waarschijnlijk, dat de bron van de valse briefjes in België moest worden gezocht. Er scheen plotseling een nieuwe wen ding in de zaak te komen. In Leeuwarden had men namelijk een vrouw aangehouden, die een vals hon derdje had dangeboden. Deze vrouw bleek de gewezen schoonmoeder van een Groninger te zijn, die iin Bonn werk'e en haar had gevraagd eens na te gaan of het honderdje, dat hij in een brief insloot, nog in circulatie was. De Gro ninger bleek te goeder trouw te zijn. Hij wilde, 'toen de recherche hem een bezoek bracht, alleen graag weten, hoe ze dat bjj de politie nu eigenlijk klaarspeelden om een echt briefje van een^ vals te onderscheiden. Toen men hem op dat onderscheid wees, kwam hij met nog twaalf andere valse honderdjes te voorschijn. „Het heeft dan toch geen zin meer als ik ze bewaar, want jullie grijpen me dadelijk als ik ze uitgeef" zei hij Via de Groninger kwam men bij een vriend, van wie hij het bankpapier had gekregen. Deze zei. de honderdjes op straat te hebben gevonden. De politie mannen vonden deze verklaring wat te naïef en wilden graag wat meer weten. Het bleek toen, dat de vriend stoker was geweest in een in aanbouw zijnd casino te Königswinter. Op zekere dag had hij opdracht gekregen al het papier in het gebouw te verbranden. De man had toen allerlei dozen in het vuur geworpen. Een der dozen was open gesprongen en er was een pakje bankbiljetten van honderd gulden uitgevallen, dat hij in zijn zak had gestoken. Het viel de recherche niet moeilijk zijn verhaal met dat van de Duitser uit Kre feld te combineren en ditmaal had zij in Königswinter meer geluk. Zij konden de directeur R. arresteren, zijn compagnon M. was afwezig en is tot nu uit handen van de politie weten te blijven. Terwijl dit alles gebeurde, had men in tussen in België niet stilgezeten en wa ren daar al heel wat bendeleden gearres teerd. Tenslotte slaagde men er in uit een afgeluisterd gesprek in een bar de naam van de drukker der valse briefjes te weten te komen en toen waren spoe dig de drukkerij gevonden en de valse munters, die er werkten, in hechtenis genomen. Dit gebeurde in October. In nauwelijks twee en een halve maand tijds had men de bende voor het grootste deel opgerold. De bende bleek als volgt georgani seerd te z(jn: De man, die op het idee was gekomen was H. R.t directeur van een export-firma met handelsbelangen in Spanje. De notariszoon L., de Indu strieel S. en de directeur van een N. V., v. L., fungeerden als geldschieters. Uit voerder was de kermisreiziger De K. B. D. en de man, die in Den Haag werd gearresteerd, zekere M„ behoorden tot de groep, die het valse geld in omloop bracht. Wat de motieven voor de vervalsing betreft, B. D. en M., leden van zeer goe de families, wilden enkel zo spoedig mo gelijk veel geld bij elkaar krijgen. Actie tegen Franco R. en de drie geldschieters brachten echter naar voren, dat zij valse peseta's wilden vervaardigen, om hiermede het den uitbetaald. B. en zijn vrienden zou den op deze wijze ruim 25 millioen Fran se frans „verdiend" hebben. Er kwamen bij het oprollen van de bende nog verschillende moeilijkheden teren, die twee jaar geleden wegens het namaken van distributiebescheiden was gearresteerd. Hij was eehter uit Veen- huizen, waar hij gevangen zat, ontsnapt en in België ondergedoken. P. bekende, dat hij 2500 bankbiljetten van 100 gul den had laten vervaardigen. Zijn cliché- maker eveneens P. (,.met de baard'ge heten, bleek dezelfde te zijn, als degene, die voor De K. een cliché had gemaakt. Hij had er twee gemaakt om later ^cp eigen houtje „zaken te kunnen doen Rest ons nog het verhaal te van de man, die op zekere dag het Maa trichtse hoofdbureau van politie binnen stapte en aanbood 2,5 millioen aan vals bankpapier aan het ücht te k!;®nge"' dien hij 10 pet van de werkelijke waarde zou krijgen. De man is meteen vastge houden, hij heeft geen cent gezien.... De Belgische glasuitvoer naar Neder land bedroeg in November j.l. 4.300 ton. Verwacht wordt ,dat dit cijfer voor de maand December verdubbeld is. De Bel gische glasindustrie werkt thans op volle capaciteit. De staatsspoorwegen hebben bekend Evenals overal elders in Indonesië is op 27 December ook op Ambon de over dracht der souvereiniteit plechtig her dacht. De plechtigheid vond plaats voor het kantoor van de Kepala daerah (het hoofd van de daerah) maar slechts onge veer duizend mensen woonden haar bij. Aneta meldt, dat vooral in de Islamietische en Chinese buurten vele vlaggen waren uitgestoken, terwijl ook In enkele negorijen het rood-wit wapperde. Tijdens de plechtigheid las de kepala daerah, Manuhutu, de preambule van de grondwet van de R. I. S. voor, waarna twee minuten stilte in acht werden genomen voor de aan weerszijden gevalle nen. Daarop ward de vlag gehesen en het Indonesia Raya gezongen. Ook werd een waringboom geplant ter herinnering aan de overdracht. De plech tigheid trok betrekkelijk weinig belang stelling. Zeer weinigen vertoonden zich op straat. Incidenten deden zich in het geheel niet voor. naar voren. Zo ontdekte men in het Zul- gemaakt,wegebde toenemende on- den van ons land op een gegeven mo- „t.,- waaraoor net herstel der ge- ment. dat er twee verschillende typen spoorwegverbinding onmogelijk veiligheid in h,et gebied ten oosten van waardoor het herstel der ge- valse biljetten van honderd gulden in omloop waren. Men slaagde er op 16 November in een Nederlands schipper, zekere P., te arres- wordt gemaakt, het treinverkeer tussen Tjibatu en Tasikmalaja tot nader order is stopgezet- Het goederenvervoer is om gelegd over Tjikampek en Purwokerto. uiSÜSllU.' GRANEN: De omzetten in buitenlandse granen bleven beperkt tot kleinigheden. Voor inlandse granen heerste over hst algemeen een prijshoudende stemming. Rogge directe levering werd geoffreerd voor f 24.35 en Februari voor t 24.73. Zowel het aanbod als de vraag bleven gering. Haver 50/51 kg. noteerde f 25.60, 53/54 kg. t 26, 55/56 kg. f 26.15 en 56/57 kg. f 26.25, alles directe levering. De premies op verdere leveringen zijn vrij hoog. Zo werd b.v. voor 55/56 kg. leve ring Februari f 26.70 gevraagd. Zomer- gersrt zeer weinig aangeboden. Bij kleine partijtjes werd geoffreerd voor f 31.50. .v-jgsy* De Amerikaanse spoorwegmaatschap- 1 pijen nemen maatregelen om, van Zon dag middernacht af, het spoorwegverkeer aanzienlijk te beperken. Alle maatschappijen zullen op die da tum nog nauwelijks voor 25 dagen kolen in voorraad hebben. Zij zullen daarom het aantal stoomtreinen met 1/3 vermin deren. Deze maatregel is het rechtstreeks ge volg van de vermindering van de kolen- voorraad, voortspruitend uit de toepas sing van de drie dagen arbeidsweek voor de mijnwerkers. Guy Mollet, de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, heeft pre mier Bidault gedreigd met ontslag van de socialistische ministers uit zijn coali tieregering, wanneer geen „positief ant woord" ontvangen wordt op de socialis tische eisen om uitbreiding van het ver lenen van duurte-bonussen Een delegatie van de partij heeft uit kering van een bonus van 3000 francs geë^t aan alle arbeiders die minder dan 15.000 francs per maand verdienen. De regering kende deze bonus in November jl. slechts toe aan arbeiders met kleinere inkomens. Het ligt in de bedoeling een deel van de nieuwe verkeerstoren op Schiphol zo mogelijk nog in Februari aanstaande in gebruik te nemen- Men heeft dit besluit genomen door de nijpende plaatsruim'e in de oude toren, waarin 40 man op de tweede kleine verdieping en in het koe peltje werkzaam zijn. Dit ruimtegebrek is j door de zich steeds uitbreidende tech nische apparatuur zo nijpend geworden, dat in het begin van de winter een elec- rische verwarmingssysteem moest wordeu aangelegd, omdat voor de kachel geen plaats meer bleek te zijn. De voornaamste reden voor de gedeeltelijke ingebruik neming van de nieuwe toren, die vier verdiepingen plus een glazen koepel bezit, is echter, dat men reeds thans beginnen wil te experimenteren met een nieuw systeem voor het berekenen der posities van d'e vliegtuigen. Tot. nog toe werk', men met i.g, „tijd-weg diagrammen". Ge leidelijk wil men echter overgaan toi het verkrijgen van een geografisch beeld. Men heeft hiervoor in gedachten een soort grote kaart, die in de verkeers toren wordt opgesteld en waarop mer. niet alleen een volledig beeld heeft van de positie der vliegtuigen op een bepaald ogenblik, doch ook van de posities over een bepaalde tijd. Door het geografische beeld, dat hierdoor verkregen wordt, zal het mogelijk worden het botsingsgevaar tot het uiterste te beperken. Het is waarschijnlijk, dat in de loop van dit jaar nog de oude toren, die begin 1946 is gebouwd, van Schiphol zal ver dwijnen. Ir F. J. Blom, raadadviseur im alge mene dienst bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat, heeft wegens he be reiken van de gestelde leeftijdsgrens het vaste dienstverband met genoemd mi nisterie verlaten. Voorlopig zal hij ech ter nog werkzaamheden voor het mi nisterie blijven verrichten onder de per soonlijke titel van raadadviseur in alge mene dienst. Te dezer gelegenheid is »r. Blom benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De Chinese ambassade te Londen heeft een verklaring van dr. George Yeh. de Chinese nationalistische minister van buitenlandse zaken, gepubliceerd, waar in de Engelse erkenning van het commu nistisch regiem veroordeeld wordt, „daar deze de deur opent voor de vloed van communistische propaganda „De nationalistische regering neemt in een mengeling van verbazing en teleur stelling het verschijnsel waar, dat land zich haast het communistisch marionettenregiem te Feiping te erken nen dat geen aanspraak kan maken op volledige souvereiniteit, noch de vrijwil lige steun geniet van de grote meerder heid der Chinese bevolking'aldus deze verklaring, d'ie gelijktijdig te Londen en op Formosa wordt gepubliceerd. „De Chinese regering heeft na deze daad ge.a andere keuze dan haar diplomatieke missie in Engeland terug te roepen De Noorse regering heeft besloten, de Chinese volksrepubliek de jure te er kennen, De Noorse consul-generaal te Sjanghai heeft opdracht ontvangen de Chinese minister van buitenlandse zaken mede te delen, dat Noorwegen bereid is een zaakgelastigde naar Peking te zen den. De secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, heeft verklaard, dat de Ver. Naties geen stappen zouden doen tot ac creditering van afgevaardigden van het communistische China, zolang de diverse organen van de V N- in deze kwestie niet zelf een beslissing hadden genomen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Franse regering niet tot erkenning van het Chinese commu nistische bewind kan overgaan, zolang de nationale vergadering het verdrag, wordt verleend, nog piet bekrachtigd heeft. In officiële kringen te Washington wordt verklaard, dat de Ver- Stalen a« 'communistische regering van China ver moedelijk wel zullen erkennen, maar de eerste maanden nog niet- Het Nederlandse m.s. „Venus" en het Zweedse 2065 ton metende s.s. „Spica" zijn vandaag, volgens mededelingen van Lloyds uit Middlesbrough, op de Engelse rivier de Tees met elkaar in aanvaring gekomen. Zes kolenmaatschappijen van de staat Ohio hebben tegen John Lewis en andere leiders van de mijnwerkersbond een pro* ces ingesteld om acht millioen foliar schadevergoeding. De gerechtelijke actie van de maatschappij steunt op een wet van de staat Ohio, waarbij verboden wordt de handel van deze staat te be lemmeren. De maatschappijen beweren, dat de stopzetting van het werk aan de mijnwerkers 11.600.000 dollar aan verloren loon heeft gekost. In verband met de overgang ven KNIL-personeel naar de Koninklijke Landmacht zullen de normale bevorde ringen, zoals die voorheen een paar maal per jaar afkwamen, voorlopig geen door gang vinden. Dit betekent echter niet, zo vernamen wij, dat alle rangverhogingen thans stilliggen. Over het probleem der waarbij de staat Vietnam (waarvan ex- ran-ve.r.}10,ginig€n zjjn n0g geen definitie- keizer Bao Dai het staatshoofd ,s) onaf- hankelijkheid binnen de Franse Urne ve besluiten genomen. ZONDAG, I JANUARI. HILVERSUM I (301.5 M.) 8.00 KRO., 9.30 NCRV 12.15 KRO., 17.00 IKOR, 18.30 NCRV., 19 4524.00 KRO. 8.00 Nws.; 8.15 Gram.: 8.25 Hoogmis; 9.30 Nws. en waterst.; 9.45 Gram.; 10 00 Geref. kerkdienst; 11.30 Geest, liederen; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Populair conc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws., mede delingen en Kath. nws.; 13.20 Radio Philh. Ork en soliste. (In de pauze „Uit het boek der boeken") 14.40 „Een directeur neemt afscheid", hoorspel; 15.40 Strijkkwartet; 10.15 Reportage; 16.30 Vespers; 17.00 Ned. Herv. kerkdienst; 18.20 V. d. Strijdkrachten; 19.00 Gram.; 19.15 Bijbellezing; 19.30 Nws.; 19.45 Actual.; 19 52 Boekbespr.; 20.05 De gewone man; 20.12 Gevar. progr.22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM I (416 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO., 17.00 VARA, 18.00 VPRO., 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.0 Nws.; 8.18 Koperkwar tet; 8.30 V. h. platteland; 8.40 Gram.; 9.10 Sportmededellngen: 9.15 Verzoekprogr.; 9.45 Causerie; 10.00 Semi-klass. muziek; 10.25 Lite rair overz.10.50 Amusementsmuziek; 11.15 Cabaret; 12.00 Muziek-mozaiek; 12.30 V. d. jeugd; 12.40 Volksliedjes; 13.00 Nws.; 13.20 Musette ork.; 13.50 „Even afrekenen, heren"; 14.00 Gram.; 14.05 Boekbespr.; 14.30 Omroep Ork.; 15.45 Filmpraat.ie; 16.00 Dansmuziek; 16.30 Sportrevue; 17.00 Orgel; 17.30 „Ome Keesje"; 17.50 Gram.; 18.05 Reportage; 18.15 Nws. en sportuitslagen; 18.30 Studio-dienst; 19.00 Kinderdienst; 19.30 BUbelvertelling; 20.00 Nws.; 20.05 Orkestconc.; 20.50 Hersengymn.; 21.15 Vierhandige pianovoordracht; 21.35 Actual; 21.50 Amusementsmuziek; 22.25 Caba ret; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 8 VI. Br.; Nws. 8.05 Ork. fantasieën 8.30 Fr. Br.; Weerber. 8.32 Verz. pr. 9 VI. Br.: Nws. 9.15 Carillonsp. 9.20 Apéritif 9.30 Casi- nopr. 9.45 Groet a d arb. v België 10 Muz. geschied. 11 Gram. 11.45 Fr. Br.; „Hot Club" 12 VI. Br.: Ork. Jef de Winter 12.30 Weerber. 12.32 Vervolg ork. 13 Nws. 13.15 Chansons 13.30 V d sold. 14 Opera en belcanto 15.30 Eng. L.P.: Gram. 16.30 „Take it from here" 17 Kootw.: Djakarta 18 NWDR: Kamerork. m piano 18.45 Fr. Br.; V d Jeugd 19 VI. Br; Nws. 19.30 „Non stop! Rechtdoor!" 21.30 Fr. Br.: „Vous 2). Terwijl hij sprak gingen zijn ogen van de een naar de ander en zij bleven ten slotte rusben op Stella. Iets in zijn bh» bracht een kleur op het gelaat vaft hei meisje en zij betrapte er zich op, dat zij hem aankeek met een belangstelling, "welke zelden door een huiseigenaar, met wie men onderhandelt, wordt gewekt- Hij was een kunstenaar, maar hij was kennelijk ook een heer, in de beste be tekenis vaJi het woord en daarbij ver bazend knap, op een sterke, mannelijke manier. Zij bloosde dieper om haar eigen be langstelling in hem en vroeg, zo vor melijk als ze kon, de flat te mogen zien- Zonder verder uitstel leidde hij haar door de suite, toonde haar het eigenlijke atelier, dat vol hing met studies en doe ken, en zei bij wijze van verklaring; Het is nogal rommelig, maar ik heb geen tijd gehad, om op te ruimen Er is deze week een nieuwe concierge gekomen, en daar zijn vrouw, die de boel moet schoonhouden, hier het klappen van de zweep nog met kent, zijn de din gen een beetje verwaarloosd. Maar al deze rommel van my kan in een hoek worden gegooid, zodat er niets meer in de weg staat en voor de rest wel, u hebt 't gezien! glimlachte Stella toe met een ka- meraadschappelijkheid, die haar tante niet geheel aanstond en 't meisje glim lachte terug. Ik vind het een verrukkelijke flat. zei ze, en zich tot Pilar Duero wendend, informeerde ze: U niet, tantetje? De oude dame, die het hele plan af keurde, haastte zich niet haar instem ming te betuigen. Wie wonen hier nog meer? infor meerde zij. We zijn langs twee étages gekomen, toen we hierheen kwamen. De jongeman raadde haar angst en glimlachte. Dat kan ik u gauw genoeg vertel len. Een Hongaar met zijn vrouw en twee Zweedse meisjes- Maar op dit ogen blik zijn ze allemaal in het Loire-district om kastelen te schetsen Het zijn aardige lui en de meisjes zijn de dochters van een man, wiens naam u wel zult kennen. Hij noemde de naam die van een artist van grote vermaardheiden ter stond kwam Stella tot een besluit. Ik vind dat alles in orde is, tan tetje. We zullen waarschijnlijk niets vin den. dat beter is. Ze wendde zich tot de schilder, die, nadat hij een blik van af' keuring had bemerkt op het gelaat van Pilar Duero, probeerde zijn geamuseerd heid te verbergen. We zullen de kamers nemen, mijnheer Cabados- Hier is mijn kssrtjc De jongeman glimlachte en keek even naar het kaartje, dat ze hem toereikte, Dank u, juffrouw Duero. Ik ben blij, de flat aan u te verhuren. Onbe woonde kamers' hebben meer te lijden dan kamers, die in gebruik zijn. Ik zal u de sleutels meteen geven, over een half uur of minder ben ik weg- Wij moeten toch nog afspreken.... begon de oude dame, maar hij viel haar glimlachend in de réde- Helemaal niet. U kent de huur en hoewel u vreemden voor mij bent, ben ik niet bang voor het geld of voor mijn bezittingen. Ik heb trouwens ontzaglijke haast en ik zal u wel uit Madrid schrij ven, als ik mag. Het is tamelijk ongebruikelijk.... Misschien, tantetje! lachte Stella. Maar als mijnheer Cabados ons wil ver trouwen. waar zit dan de moeilijkheid? Juan Cabados keek haar aan en lachte goedkeurend. Hier zijn de sleutels, juffrouw Duero. dan zal ik mijn bagage verder inpakken. Ik zal de concierge op de hoogte brengen hij is half blind, ziet u dan kunt u de appartementen be trekken, wanneer u wilt. Dank u, mijnheer Cabados. zei ze, terwijl ze de sleutels aannam, die hij haar overhandigde. Wij zullen u verder niet ophouden, u kunt ons later uw adres tn Spanie wel zenden. Goeden morgen. Ze reikte hem 'haar hand, die Cabados harteliik drukte. Ik hoop. dat u het hier naar uw zin zult hebben, zei hij met een vriende lijkheid, die haar tante de wenkbrauwen deed fronsen; en u ook. juffrouw Duero Dank u, ik hoop het, antwoordde Pilar Duero op een toon, waaruit bleek, dat zij er hard aan twijfelde en ze ging zonder meer naar de deur- Haar nicht zag de begrijpende glimlach in de ogen van de jongeman en glimlachte ten ant woord; toen volgde ze haar tante. Op de binnenplaats keek Pilar Duero omhoog en ze bemerkte dat Cabados haar voor het raam stond na te kijken- Op nieuw fronste ze haar voorhoofd. Die jongeman staat me niet erg aan. merkte ze op. Hij is te impulsief- Impulsief? vroeg Stella- Ik vond hem erg aardig. Mogeiyk! Maar hij is te impulsief. Stel je voor, je flat te verhuren aan vreemden, van wie je niets weet. We loonden wel de grootste bedriegers zijn. Maar dat zijn we niet, lachte Stella. toen ze door de poort naar de wachtende taxi liep. De jongeman, die ze verlaten hadden, stond nog altijd aan het venster. Zijn ogen staarden afwezig naar een paar duiven, die heen en weer trippelden op de overigens lege binnenplaats, maar het is twijfelachtig of hij die, zelfs zag, want z'n hoofd was vol gedachten, waar in de nieuwe bewoonster van zijn ka mers de centrale figuur was. Na een poos zag hij het kaartje liggen, dat het meisje had achtergelaten. Stella Duero! mompelde hij. Het is een mooie naam en het meisje zelf is... Hij zweeg en lachte om zich zelf, maar toen hij het inpakken had hervat, be trapte hij er zich van tijd tot tijd op, dat hij dacht aan het lieve gezicht, dat hij zo pas gezien had en eenmaal glim lachte hy en uitte zijn gedachte over luid. Koppig natuuriyk! En haar eigen baas! Zou wel eens willen weten, wat haar oude tante er van denkt! HOOFDSTUK II. Een verschrikkeiyke situatie. Drie uren later deed Juan Cabados. die in een café nog haastig een maaltijd gebruikte, een onaangename ontdek king. Zijn portefeuille was zoek. Hij had voldoende klein geld op zak om de re kening te kunnen betalen en een franc of twee over te houden, maar dat was alles. Onder het roken van een sigaret kwam hij tot de conclusie, dat hij de portefeuillie op de flat moest hebben achtergelaten, waarvan de sleutels niet meer in zijn bezit waren. De laatste overweging was niet bijzonder veront rustend. want zoals hy wist, had de concierge duplicaten voor elke woning en het zou gemakkelijk zyn, toegang tot de kamers te krijgen. Hij nam daarom de Metro naar de halte, die 't dichtst bij zyn laatste woon plaats lag- Toen hij de ruime poort door ging naar de binnenplaats, zag hy, dat de concierge sliep. Hy glimlachte en was op het punt hem te wekken, toen hem een gedachte te binnen schoot, die hem ervan weerhield. Mogelijk hadden Duero en haar nicht de kamers reeds betrokken. Hij besloot, zich daar eerst van te vergewissen en toen hij de binnenplaats overging, keek hij omhoog naar de ramen van z'n flat Een ervan stond open en hij had het zelf kort tevoren dichtgeslagen. (Wordt vervolgd). souvenez-vous?" 22 VI. Br. Nws 22.15 Verz. pr. 23 Nws. 23.05 Gram. 23.30 Dans- muz. RADIODISTRIBUTIE IV; 8 Lux.: Nws 8.10 Chansons en dansmuz. 9 Eng. L. P.: „Ranchers" 9.20 Piano 9.40 Sandy Mac- pherson 10 Nws. 10.10 Strings en Choir 11 Gram. 11.30 „Squadronnaires Dance Orch." 12 Fr. Br.: Kunstoverz. 12.08 Omr. ork. 13.00 Eng. L. P.: Verz. pr. 14.15 Peter Yorke en ork. 15 Fr. Br.: Symph. ork. 15.45 Marsmuz. 16 Lux.; Am. Schlagers 16.15 Charlie Kunz 16.30 Cyril Stapleton en ork. 16.50 VI. Br.: Symph. no. 3 Mahler 18.25 Sportuitsl. 18.30 Eng. L. P.: Verz. pr. 18.45 Ork. muz. 19.30 „Rav's a Laugh" 20 Nws. 20.30 ..Palm Court" ork. 21.30 Com. singing 22 Ternent ork. 23 Nws. 23.15 Piano 23.30 „Think on these things" 23.45 Macpherson. Maandag 9 Januari HILVERSUM I (301.5 M) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Sportuitsl.; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 SLUITING; 8.30 Nieuws; 8.40 Muziek; 9.00 Weerberichten; 9.30 Gram., 9.15 v. d. zieken; 9.30 Familiecomp.; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.20 Voordracht; 11.40 Tenor en piano; 12.10 Gram; 12.33 Populaire muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade ork. en soliste; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram; 14.45 v. d. kinderen; 15.00 Gram; 15.05 Muziek: 15.45 Bijbellezing: 16.30 SLUI TING; 17.30 Gram; 17.45 Regeringsuitz; 18.00 Koorconc; 18.20 Sportrubriek; 18.30 v. d. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Engelse les; 19.30 Gram; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram; 20.15 Strijkork; 21.00 .Abraham Lincoln", hoorspel; 21.45 Vocaal kwartet; 22.00 Internat. Evangel, comment; 22.10 Gram; 22.15 Reportage; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (416 M.) 7.00 VARA; 10.00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram; 7.30 SLUITING; 8.30 Nieuws; 8.43 Gram: 9.00 Weerberichten; 9.03 Gram; (9.309.35 Waterst.); 10.00 Cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 v. d. Vrouw: 10.35 v. d. Zieken; 11.20 Bariton en piano; 11.40 Voordracht: 12.00 Accordeonmuziek; 12.33 v. h. platteland; 12.38 Pianoduo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws: 13.15 Dansmuziek: 13.45 Gram; 14.00 Cello en piano; 14.30 P°PU- lair-wetensch. causerie; 14.45 Gram; la.00 „Het proces", hoorspel; 16.00 v. d. Kinderen* 16.30 SLUITING; 17.30 Orgel-ensemble; 18.00 Nieuws; 18.20 Metropole ork; 18.45 Lezing; 19.00 Strijkkwartet; 19.30 Causerie; 19.45 Re geringsuitz.; 20.05 Actual.: 20.15 Sextet; 20.45 Cabaret; 21.20 Amusementsmuziek; 21 45 cau serie: 22.00 Radio Phil. Ork. en soliste; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel: 23.25—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7 VI Br Nws. 7.05-7.30 Gram. 8.30 VI. Br.. Cmw- 9 Nws. 9.05 Gram. 10 Eng. L. P >>ws. 10.10 Verz. pr. 11 Orgel 11.30 Eng. H. S- Pol. ork. 12 VI. Br.: Gram 1230 Weer- en landb. ber. 12.40 Piano 13 Nws. 13.15 Gram. 14 Eng. H. s-: Nws. 1410^Those were the days" 15 Arb. ork 15.30—16.30 BBC Welsh Orch. m vioolsol. 17.30 Koot- wyk: Djakarta 18 VI. Br.: Riano 18.25 Boekbespr. 18.30 V d Sold. 19 Nws. 19.30 Gr 19.50 Feuilleton 20 Vocaal ens. 21 Eng. L. P.: Philh. Orch. 21.45 VI. Br.: Omr. ork. 22 Nws. 22.15 Verz. pr. 22.5a Nws. 23 Klass. muz. RADIODISTRIBUTIE IV: 7 Luxu Nws. 7.15-7.30 „Bonjour le monde" 8.30 Fr. Br.: Conc. 9 Kookpr. en kunstoverz. 9 10 Symph. muz. 10 Lux.: *Le Ménage en Mu- sique (VI). 11 Le Ménage en Mustque (Fr.) 11.45 Eng. L. P.: Skyrockets Dance Orch. 12.30 Fr. Br.: Omr. ork. ,13 Eng. L.P.: „String Serenade" 13.30 Kerstvac. v d kind. 14 BBC North Orch. 14.45 Sportreport. 15 Lux.: V d VI. Vrouw 15.30 Kalundborg: Alex Christoffersen en ork. 15.40 NWDR: Willem Gre-hs en dansork. 1616.30 Amus. ork. mmv Uur- bert Ernst Groh. 17.30 Fr Br.: C 18 V d sold. 18.30 Omr ork 18 45 Eng. L. P.: Tito Burns en sextet 19.15 John Reynders en ork. 19.45 Hoorspel 20 Lux Le crochet radiophonique 20.30 Weerber. 20.31 Parlez moi d'Amour 20.45 Fr. Br.: Lyrische muz. 21.15 Omr. strijkkwartet en omr. koren 22 Eng H S.: Nws. 22,15 Eng. L P.: Palace of Variety 23 Nws. 23.15 „topic for to-nigM" 23.20 Pr. ter herin, a Tommy Handley.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5