K.A.B. zet de schijnwerpers op noden en problemen van de tijd Realisme van de P.B.O. niet inkapselen of verlammen eerbericlit j Z. H. Exc. Mgr. P. W. A. Hopmans bediend y I De koningin bij repatriërende militairen Formosa meent het met de kustblokkade Prins Bernhard zal regent zijn en voogd Het Britse Gemenebest en rode dreiging in Azië K.A.B. en loons verhoging Apostolaatskernen hefbomen voor hoge r niveau DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Baby verdronken in tobbe wasgoed NDER DE Eerste steen voor betere saamhorigheid Ener. schip nabij Sjanghai beschoten O U P E Indien Koningin iets zou overkomen Men voelt echter niets voor een Stille-O ceaanpact Brandweer had het getij tegen 72ste JAARGANG DINSDAG 10 JANUART 1950 No. 21129 Gisteren, aan de vooravond van het zilveren jubileum van de gecentraliseerde K. A. B-, heeft deze te Utrecht haar eerste ver- bondseongres gehouden, dat ook bijgewoond werd door vertegen woordigers van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, de Kath. Middenstandsbond, de Kath. Boerenbond en de Kath. Bond van Onderofficieren. Thans waren het drie gewichtige actuele zaken, die de aandacht vroegen: de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de godsdienstig-zedelijke taak van de K. A. B. en het afdelingswerk, hij welke laatste twee onderwerpen bijzonder het licht valt op het grote-stadsprobleem". Met de totstandkoming van een op een wet steunende bedrijfsorganisatie er was een weinig op gerekend, dat het op 12 October j.l. door de Tweede Kamer met 55 tegen 35 stemmen aangenomen wetsontwerp op de P- B. O. begin Januari de Eerste Kamer zou zijn gepasseerd wordt aldus de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, in zijn openingsrede, de kroon gezet op tien tallen jaren arbeid. De K. A. B. was in de strijd der geestelijke vrij making van de arbeiders een van de belangrijkste middelen, die op haar beurt groot profijt trok uit het baanbrekende werk van een aantal Katholieke intellectuelen. Met grote dankbaarheid dacht spreker aan mannen als Aalberse, Nolens, Veraart, Poels, Van Beurden en anderen. Tot die „anderen" behoort ook de oud minister van Sociale Zaken, de voorzitter van de Kath. Tweede- Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, die in de morgenzitting van het congres een inleiding hield over de P- B. O. üe PLAATSELIJK MIST Gisteren werd Z. H. Exc. Mgr. P. *W- A. Hopmans, Bisschop van Breda, in het St. Elisabethgasthuis aan de Haagdijk te Breda, uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der stervenden voorzien GODSDIENSTIG-ZEDELIJKE TAAK HET AFDELINGSWERK IN DE K. A. B. Haar eerste begroeting in het vaderland kreeg dit gewonde lid van het Vrouwelijk Hulp Korps van haar KoninginHare Majesteit was gisteren aanwezig bij de debarkatie van het troepen- en hospitaalschip „Groote Beer" te Amsterdam. hp - °Ptn 6 eren no9 in Deventer. Maar gisteren vertrokken de Qtui.e-n emP\er en Zijlstra weer van deze plaats om nog een stevig je te wandelen; zij zijn n.l. te voet op weg naar Rome. De bagage beperkt zich tot een rugzak. Mgr. Hopmans, de thans 84-ja- ri^e j6r van Bredase dio cees, a Plotseling een hevige aanval van hartkrampen gekre gen, ie een zeer pijnlijk verloop hadden. In aanwezigheid van een vijftal heren geestelijken, waaronder ook z H. Exc. mgr. Jos. Baeten, Bis schop-Coadjutor van Breda en de rectoren van het gasthuis, had de plechtigheid der bediening plaats. De hoge lijder had verder een rustige middag en avond. Tot gisteren nam mgr. Hopmans nog steeds de zorg waar over de religieuzen in zijn bisdom, terwijl het officiële kerkblad van het Bis dom, „Sancta Maria", nog geheel door hem werd geredigeerd. Laatste beroep op Amerikaanse steun ERFELIJK BELAST Het Chr. Nat. Vakverbond Witte boorden genoeg' Machinehandel in Zierikzee kreeg ernstige schade DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Utrechtse redacteur). breed en verdiept en derhalve ook de ontwikkeling en de vorming van alle bedrijfsgenoten, in het bijzonder van de katholieke arbeiders, met kracht gericht zjjn op het kunnen dragen van de nieuwe en grote verantwoordelijk heden, aan de toepassing van de P. B. O. verbonden. Om tot verwerkelijking van de PBO te komen, moet worden gepoogd verder te komen met de instelling van product schappen, hoofdbedrijfschappen, bedrijf schappen en voorzieningen van algemeen Carrng. En daarnaast de gedachte van de in d', populariseren, zoals het bestek in wet aangeeft. Bij dit „populariseren" is prof. Rommo voor een gezamenlijk aan pakken in Centraal overleg van de ker nen van de Kath. Werkgevers-, Midden stands Boei in- en Arbeidersorganisaties. Er is ook oi der de Katholieke bevolking nog geen algemene bewustheid van het voornaamste streven, waarop de staat en alle invloedrijke burgers zich moeien richten. En prof. Romme herinnerde aan de Kerstboodschap van Z.H. de Paus, die ons opnieuw doet zien, dat wij als pri maire taak moeten beschouwen het her stel van de christelijke orde in de samen leving. Er moet echter begrip bijgebracht worden, waarom het gaat: Dat de raam wet reële mogelijkheden biedt tot zede lijke verheffing van het bedrijfsleven in het algemeen en het leggen van een men selijk verband tussen de arbeid en de voorziening van de behoefte in de samen leving. De niet-Katholieken in het be drijfsleven moeten leren inzien, dat de P.B.O. de vormgeving is van de gedachte van een stelsel van realisme op sociaal- economisch terrein en het gaat om het algemeen welzijn. Prof. Romme acht het zeer juist, dat in het parlement besloten is dat, wanneer het bedrijfsleven het over de instelling van een bedrijfschap eens is, het parlement daarover niet meer te beslissen heeft. Ook het voornemen tot instelling van een organisatie-commissie uit de Sociaal- Economische Raad is zeer goed, mits daar van niet het gevolg is, dat men gaat zitten afwachten en initiatieven uit afzonder lijke bedrijfstakken niet worden gedood of verlamd. Primair is de taak van deze commissie initiatieven te stimuleren en subsidiair waar men in gebreke is zelf actief te zijn. Het voornaamste is, dat in een bedrijfstak de organische ontwikke ling voldoende is gevormd. Het moet tot de mogelijkheden behoren, De verwachting van heden, tot S morgenavond luidt: i Plaatselijk nevel of mist, overi- j gens droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige j wind tussen Zuid-Oost tot Zuid- West. Vannacht iets minder koud l vooral in het Westen van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur. j Woensdag 11 Januari zon op 8.45 t uur, zon onder 16.51 uur; maan op 0.45 uur, maan onder 11.47 uur. dat was prof. Romme's laatste stelling, dat de uitvoering van de verschillende takken van sociale verzekering, zeker voor zover deze voor uitvoering door be drijfsverenigingen in aanmerking komt, kan geschieden door de lichamen der P.B.O. Een P.B.O. zonder bloeiende vrije organisatie, aldus besloot prof. Romme in een hooggestemde peroratie zijn rede is een absolute mislukking. Bij de beantwoording van de verschil lende vragen en opmerkingen drukte prof. Romme er zijn voldoening over uit, dat in deze kring zo veel begrip ge toond wordt voor de moeilijkheden, die er op dit terrein van de P. B. O. zijn en hij vertrouwde in de motorische kracht van de KAB om de weerstanden te over winnen. De twijfel bij een debater, dat het mogelijk moreel niet verantwoord is de P. B. O. door te voeren bij de geringe meerderheid, waarmee de wet in de Tweede Kamer is aangenomen, nam prof. Romme weg met een verwijzing naar de regel in ons staatkundig bestel van een eenvoudige meerderheid. sPr- wees voorts op de motieven waarom 1de A. r, en de C. H. tegenstemden. Zij hadden nl. bezwaar van grondwettelijke aard, maar niet tegen de zaak zelf, terwijl ook de VVD andere bezwaren had. Het opnemen in de wet op de B. P. O van een wettelijke regeling op de onder nemingsraden zou de P. B. O belangrijk hebben kunnen vertragen, terwijl deze beide zaken evengoed in twee wetten geregeld kunnen worden, mits naar de inhoud het economisch-sociaal verband maar wordt vastgelegd. Het onderbren gen van het hoger leidinggevend perso neel bij werknemers of ondernemers zal geval voor geval en bedrijfstak voor bedrijfstak bekeken moeten worden. Zeker dienen ook de hoofd arbeiders, welke aangelegenheid door de afgevaardigde van de Kath. bond van handels en kantoorbedienden ter sprake werd gebracht, in de bedrijfsorganen opgenomen te worden. „St. Raphael" en de KAB hadden uiteraard interesse voor de mogelijkheid van een bedrijf schap bij de Spoorwegen en het over heidspersoneel. Juridisch is zulks vol gens prof. Romme mogelijk, maar men dient te bedenken, dat het algemeen be lang eist, dat de overheid zeggenschap behoudt in de bedrijfsvoering. Het algemeen congres van de KAB> heeft na een levendige gedachtenwis- seling over de rede van prof. mr. C- P. M. Romme een resolutie aangeno men, waarin, allereerst de overweging werd uitgesproken, dat de verwerke lijking van de B. P. o„ naar de rege len van het desbetreffende wetsont werp, in 's lands belang met kracht moet worden bevorderd. Daarom moet het inzicht in de zedelijke en econo- misch-sociale betekenis van de B. F- O. onder alle geledingen van ons volk, waar mogelijk in samenwerking met anderen, stelselmatig worden ver- Op een meer ideëel vlak, al is er nauw verband tussen het materieel en geestelijk welzijn van de arbeider la- gen de besprekingen over de godsdien stig-zedelijke taak van de K. A. B. in de stad en op het platteland en het afde lingswerk m de K. A. B. (activering van ft0uirde?s)en SCh0hng van afdelingsbe- pa:err ,^?C' Jacobs M.S.C., de sociale P de school van Poels sprak over de geestelijke noden van de arbei der- Geestig en overtuigend met felle lpnSem=Van iieldere gedachten geuit dooi de practjjk van de zielzorg a» tn kenner van de zielen- Voor mst van het Christendom is het van zeer groot belang, dat de K. A. B naar godsdienstig-zedelijke taak de oorwaarden verwerkelijken, die het aan Qe arbeiders mogelijk maken om me* normale inspanning hun godsdienstig en moreel leven tot volle ontwikkeling te brengen goed vervult- Het zou er in de stad en op het platteland, waar de ontkerstening steeds groter wordt, an ders uitzien, als er 60 jaar geleden in de verschillende plaatsen een bloeiende Ka tholieke arbeidersbeweging was ge weest, waarbij pater Jacobs o-a- dacht aan de Brabanders, die naar Rotterdam trokken en hun geloof verloren. De richtlijnen volgend van de Pause lijke encyclieken beschouwt de K. A. 3 als het voornaamste van al de middelen tot het vervullen van haar godsdienstig- zedelijk taak: het vormen van apostolaats kernen, die volgens haar rechtstreeks werkterrein onderscheiden worden in de plaatselijke of parochiële Credo Pugno- clubs voor het milieu, waarin de arbei ders wonen en de onderneming-Credo Pugno-clubs, die als rechtstreeks doei hebben de kerstening van het milieu van de arbeid- Men moet er evenwel voor waken, dat de Credo Pugno de zuurde sem van de K. A- B. blijft en er dus niet naast komt te staan. De inleiding van het derde onderwerp op dit congres „Het afdelingswerk in de K. A. B." (activering van de leden en scholing van de afdelingsbestuurders) was weggelegd voor de heer J, W. v. d. Akker, voorzitter van de Haarlemse bond. De K. A. B., aldus de heer v. d. Akker, zal sterk zijn, wanneer de afdelingen, die a.h.w. de wortels zijn, waarmee zij in het leven vergroeid is, sterk zijn en er over een goed ontwikkeld en groot ka der wordt beschikt. De K. A. B. streeft er naar, de arbei ders bewust te maken van de waarde van hun menselijke persoon door bij hen zelf-verantwoordelijkheid en zelf werkzaamheid aan te kweken. Bij het toepassen van middelen om tot haar doel te geraken moet de K. A. B. met het eigene van de omgeving en de omstandigheden waarin de arbeiders le ven rekening houden. Die middelen moeten op het platte land anders zijn dan in de grote stad, in de st» eken met over wegend katholieke bevo/xing anders dan in die met een sterk gemengde bevol king. Er moet bu de uitvoering van het vormingsprogram, bij de propaganda, bij de vorming en scholing van leden en be stuursleden in de afdelingen, met de geestelijke sfeer, waarin de arbeiders le ven, zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Het streekeigene is bovendien van veel waarde en moet behouden blij ven. De katholieke arbeiders hebben zich in ons land mede georganiseerd om een dam op te werpen tegen de toenemende ongodsdienstigheid. De K. A. B. heeft een Apostolaatstaak. In de steden en in bepaalde industrie centra, waar de onchristelijke levenshou ding het sterkst ontwikkeld is, is de taak der afdelingen veel moeilijker dan daar waar dat gevaar niet bij voortduring dreigende is. Vooral in de bedoelde ste den en industriecentra, waar het wer ken veel moeilijker is, moet onze acti viteit sterker gericht worden. De K. A. B. is gezinsbeweging, zij heeft tot taak de belangen van de ar beidersstand te behartigen, dus ook die van de arbeidersvrouwen, de jonge man nen en de jonge vrouwen. Voor de jon ge mannen bezit zij de K. A. J. Voor de katholieke arbeidersvrouwen zal een K. A. V.-organisatie bevorderd moeten worden. Het anderhalf jaar oude dochtertje van de familie M. te Ekehaar bij Assen, ge raakte Maandag in een onbewaakt ogen blik in een tobbe met wasgoed en ver dronk jammerlijk. ot Het was een grote en blijde verrassing voor de repatriërende militairen, toen Koningin Juliana gisteren op de Java kade in Amsterdam verscheen. Het trouwe Victory-schip de „Groote Beer arriveerde voor de zoveelste maal in ae hoofdstad en de daarop terugkerende militairen werden door de Koningin wel kom geheten. De „Groote Beer" kwam Zondagavond in de Amsterdamse haven aan met aan boord ruim 960 manschappen, behorende tct onderdelen van de Kon. Landmacht, do Luchtstrijdkrachten, de Kon. Marine, de Mariniers en het K.N.I.L. In totaal waren er 315 patiënten aan boord, waar van 110 zaalpatiënten. Het grootste ge deelte van deze laatsten is lijdende aan Monseigneur had een rustige nacht en de toestand was hedenmorgen naar omstandigheden bevtedigend. Een Amerikaans schip, de „Flying Ar- row met een lading ter waarde van 10 millioen dollar uit Hongkong vertrokken was en probeerde de kust- lokkade der Chinese nationalisten te breken, is gisteren beschoten, waar door brand op het achterdek ontstond. Er vielen geen slachtoffers. i "Fly™f Arrow" werd reeds uren lang gevolgd door twee nationalistische torpedojager-escortes. Het schip kreeg enkele aanmaningen om te stoppen, doch zou daaraan geen gevolg hebben gegeven. Toen het de mond van de Jangtse had bereikt werd het beschoten. Er waren reeds 38 granaten afgevuurd, voor het schip getroffen werd. De Flying Arrow" was niet langer zee waardig. Ze ligt thans voor anker en wordt, bewaakt door de nationalistische schepen. Ze heeft 12 passagiers en een bemanning van 43 koppen aan boord. Van nationalistische zijde werd de vol gende lezing van het incident gegeven. De kanonneerboot „Woeling" beschoot het Amerikaanse schip om te verhinderen dat het een mijnenveld zou binnenvaren en in de lucht zou vliegen. De „Woeling" was pas op het schip gaan richten, toen waarschuwingsschoten en andere signa len de „Flying Arrow" niet hadden kun nen stoppen. De beschieting bad ten doel: de vrachtboot onklaar te maken en voor volledige ondergang te behoeden. Overigens achtten de nationalisten het incident „een goede les voor handelsgekke kooplieden". Het algemeen oordeel in Taipei (For mosa) is, dat de „Flying Arrow" als een proefkonijn heeft gediend voor de nationalistische blokkade van de communistische havens. Verwacht wordt, dat een soortgelijke actie Britse koopvaarders zal treffen. De Chinese nationalistische autori teiten hebben de Amerikaanse regering voorgesteld, het nog niet-bestede ge deelte van de in 1948 voor economische hulp aan China uitgetrokken E.C.A.- gelden te bestemmen voor gebruik op Formosa. Dit bedrag beloopt 94-200.000 dollar en zou, overeenkomstig de E. C.A-bepalingen, vóór 15 Februari a-s. besteed moeten zijn. De E.C.A.-leiding bestudeert thans dit voorstel, doch zij heeft reeds uiting ge geven aan haar twijfel, of een dergelijk groot bedrag wel voor 15 Februari alleen voor hulp aan Formosa zou mogen wor den uitgegeven. De reseringen van Denemarken en Tsraël hebben het regiem van Mao Tse Toeng erkend. t.b.c. Voorts vertoefden er in de mental- ward. Gisteren wérd met de debar- kering begonnen, mhar daarvóór werden de mannen door de Koningin toege sproken. Aan de grens van het terrein van de „Nederland" wérd H. M. verwelkomd door de heren A. F. Bronsing en ir J Verschoor, beiden directeur van de maat schappij. Even voor negen uur begaf de Koningin zich naar de kade. waar reeds aanwezig waren minister' Schokkine vice-admiraal N. A. Rost van Tonnmgem generaal Kruis; de chef van het vierde militaire gewest, generaal-majoor H Dürst Britt; de majoor dr. J. Wilkens en vele andere, hoge officieren. Toen H. M. op de kade verscheen, speelde de kapel der Huzaren van BoreeJ het Wilhelmus. Stram in de houding stonden de honderden militairen langs de reling en op alle andere plaatsen waai- op zij waren geklommen om iets te zien. In haar toespraak riep de vorstin allen een welkom in het vaderland toe, dat in zijn betekenis betrekking heeft op de gebeurtenissen van de laatste tijd En ir dit verband sprak zij over het doe] van de uitzending van onze militairen Daar Indonesië. De souvereiniteitsoverdracht aldaar za! tot een vernieuwing voeren, die in zich draagt de „eerste-steenlegg'ing" voor een betere saamhorigheid en de óffers die zijn gebracht, zijn alleen offers m de ze zin. H. M. hoopte, dat allen met deze over tuiging de vaderlandse bodem zouden be treden; dat zij zich hier eep toekomst zouden bouwen en dat zij Nederland en Indonesië zouden eerbiedigen als ver zoende naties. Na de rede van de Koningin, las rit meester Bisschoff van Heemskerck ee brief voor, die Prins Bernhard onlangs publiceerde Daarna sprak de minister van Oorlog, mr. H. W. Schokking, die de mannen har telijk welkom heette namens de regering hen dankend voor de inspanning, die zij opgebracht hadden, en de gevallenen herdenkend. Daarop bracht de minister met de man schappen een driewerf hoera op de Ko ningin uit. Na de redevoeringen begaf het gezel schap, waaronder zich o.m ook de se cretaresse van de Koningin, mevr Smit. bevond, zich aan boord. Uitvoerig liet de Koningin zich tdoor de staf over de reis inlichten. Later bracht zij een bezoek aan de ziekenboeg, waar tien liggendtT pa tiënten aanwezig waren. Op een der zalen bood de jongste en langste patiënt aan H.M. een door hem zelf vervaardigde negerpop voor prinses Marijke aan. Ook met vele andere man schappen en verpleegsters onderhield H.M. zich op ongedwongen wijze. Luide toegejuicht door de manschappen verliet zij na ongeveer 1 uur hét schip. Onder de repatriërende officieren be vindt zich ook eerste luitenant C. Leo, beter bekend als Jan Contact van het Strijdkrachtenprogramma Lt. Leo is van begin 1946 in Indonesië geweest en heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt, vooral door zijn wekelijkse praatjes voor Neder land. Hij vertelde ons, dat hij daarop vele reacties kreeg uit het vaderland. Deze brieven kwamen vooral van de kleine man, die zich kennelijk zeer ongerust ge steld voelde door-zijn voorlichting. Kapitein P. Hillenaar vertelde ons, dat de reis zeer voorspoedig geweest was. Men had Kerstmis op de Indische Oceaan ge vierd. Aalmoezenier Pieters had de Nacht mis opgedragen en er waren vijf kerst bomen aan boord. Oud en Nieuw vierde men in de nacht van vertrek van Port Said. Belasting betalen vindt niemand leuk. maar daarvan te zijn vrijgesteld schijnt ook niet alles te zijn. In de Staten der Ned. Antillen heeft men, gelijk men in ons blad heeft kunnen lezen, besloten de bepaling buiten werking te stellen krach tens welke de bewoners van de Boven windse eilanden (Saba, St. Eustatius, St. Maarten) nu al sinds .1932 geen inkom stenbelasting behoeven te betalen. Het desbetreffende voorstel vond algemene instemming, maar bijzonder de twee vertegenwoordigers van de Bovenwin den, de heren Voges en Cruger. toonden zich zeer voldaan, omdat nu niet op die eilanden behoeft te worden neergezien als op armlastige familieleden. Nu. als belasting betalen een reden is om trots te zijn, dan kunnen de Neder landers wel van louter hoogmoedswaan zin naast hun schoenen gaan lopen. Wel ke acrobatische toer, als zijnde een fik se besparing op schoenreparaties, de schoenherstellers echter weer dusdanig zou duperen, dat zij zouden gaan vallen, in de categorie: armlastige niet-belasting- betalers. En zulks zouden die lui, on danks het feit, dat zij thans klagen over te hoge belastingen, toch niet leuk vin den. Zo bezien, zit er wel iets in de vreugde van belasting te mogen beta len. Maar gek dan, dat niemand blijmoedig zijn belastinggelden neertelt! Zou dit vreemde verschijnsel terug te brengen zijn tot een erfelijk-belaste afkeer van wege Alva's tiendepenning in ons onder- bewustzijn? Wij zijn ons daarvan onge twijfeld niet bewust, al is het langzamer hand wel tot ons bewustzijn doorgedron gen. dat Lieftinck met een Alvase tiende penning momenteel een 10 zou krijgen. Doch haalde Lieftinck een 10, dan zou zijn collega-ministers zeker geen 10 wor den toebedacht; misschien wel een 0, om dat men zou vinden, dat het allemaal maar nullen zijn. die niets uitvoeren. Welk verwijt toch weer onredelijk zou zijn, aangezien b.v de minister van So ciale Zaken met een tiende-penning aan belasting niet het tiende deel zou kunnen doen als thans geschiedt. En nu vrezen wij, dat ons voor dit fis- cus-vriendelijk stukje ook al geen 10 zal worden gegeven Nu ja, de meeste men sen krijgen niet, wat zij verdienen.... Dat denken zij tenminste! ANALYST Evenals het N.V.V. staat ook de K A B op het standpunt, dat de vijf procent loonsverhoging over de gehele linie moet worden doorgevoerd. Mochten er bedrij ven zijn, die niet in staat zijn haar te dragen, dan zal echter overleg worden gepleegd, hoe de moeilijkheden op te los sen. In andere gevallen zal wel worden opgetreden tegen weigerachtige bedrij- m, desnoods met een ultimatum. Het C. N- V. staat desgelijks op het standpunt, dat ook in de bedrijven, waar tot nu toe nog geen overeenstemming is bereikt, langs de weg van besprekingen en overleg de noodzakelijke loon- ca salarisverhogig moet worden toegepast. „De aangesloten organisaties hebben in het bijzonder de taak om elk in eigen bedrijf de door de overheid toegestane verhoging tot stand te brengen, waarbij uiteraard bij kennelijke onwil van de werkgevers om tot overleg te komen, de vakbeweging genoodzaakt zal zijn haar actie in scherper vorm te voeren". Over de gang van zaken ii Indonesië was de minister niet ontevreden. „In de 38 en meer maanden dat gij daar waart zo zeide hij is er veel ten goede ver anderd. Toen heerste er een financiële en economische chaos, dit is nu we) anders. Dat is iets waar te weinig aan gedacht wordt". Tenslotte wees de minister op de noodzaak een beroep te kiezen. „Witte boorden hebben wij genoeg, zeide hij. Denkt daar wel aan". Bij de Tweede Kamer zjjn ter be handeling door de Verenigde Verga dering der Staten-Generaal ingediend twee wetsontwerpen houdende de be noeming van een regent voor het ge val van erfopvolging tijdens minder jarigheid van de troonopvolger en re geling van de voogdij over de minder jarige koning. Volgens dit ontwerp werd tot regent en tot voogd benoemd Z. K. H. Prins Bernhard der Neder landen, gemaal van H. M. de Koningin en vader van dc minderjarige vermoe delijke troonopvolger. Dat reeds nu deze benoemingen moeten geschieden is een voorschrift uit de grondwet, die sinds 1848 ongewijzigd is en die be paalt. dat de wet betreffende de waar nemingen van het koninklijk gezag door een regent gedurende de minder jarigheid van de koning, alsmede de benoeming van een voogd nog bij het leven van de regerende vorst moet worden gedaan. De bedoeling van deze bepaling is, dat de regent wordt be noemd, zodra de omstandigheid zich In de openingszitting van de conferen tie van Colombo is vooral aandacht besteed aan de wijze, waarop de sta- ten-leden van het Britse Gemenebest kunnen samenwerken om een halt toe te roepen aan de uitbreiding van het communisme in Zuid-Oost-Azië, aldus meldt Reuter. De te Colombo aanwezige ministers zijn algemeen van mening, dat samen werking en geen interventie en he: wegnemen van de economische omstan digheden in Azië, welke het communis me in de hand kunnen werken, de enige doeltreffende bestrijdingswijzen van het bolsjewisme in dit gedeelte van de we reld zijn. Bevin en Pandit Nehroe hebben zich beiden uitgesproken tegen het sluiten van 'n verdrag voor het Stillen-Oceann- gebied, volgens de richtlijnen, die gol den voor de sluiting van het Noord- Atlantisch pact. Bevin was van mening, dat in Azië een andere werkwijze dien de te worden gevolgd. Slechts de Nieuw-Zeelandse minister van buitenlandse zaken brak een lans voor het sluiten van een verdrag voor het ge bied van de Stille Oceaan. Hij zeide. dat het probleem van de veiligheid de gehele wereld aangaat en dat het zinneloos is. slechts het Noord-Atlantisch gebied te be veiligen. Van goed ingelichte zijde wordt verno men, dat een der ministers zou hebben voorgesteld, dat de betrokken mogend heden een gedeelte van hun inkomsten zouden afstaan om de landen van Zuid- Oost-Azië te helpen door hun huidige moeilijke omstandigheden heen te komen. De deelnemers aan de conferentie ver klaren, dat de besprekingen in uitstekende geest verlopen. voordoet, dat er een minderjarige troonopvolger is, hetgeen tengevolge van de jongste troonwisseling het ge val is, nu n.l. Prinses Beatrix automa tisch kroonprinses geworden is, en xij bijna 12 jaar is. Prins moge delen in onze gehechtheid De regering vertrouwt, dat in de ge geven omstandigheden de benoeming van de Prins der Nederlanden tot regent en voogd over de vermoedelijk minder jarige koning geen verschil van gevoe len zal bestaan en dat, indien Prins Bernhard onverhoopt als regent zou moeten optreden, het Nederlandse volk Zijn Koninklijke Hoogheid ook als zo danig zal doen delen in de trouw en de gehechtheid, welke het steeds heeft be toond aan het vorstelijk geslacht, waar mede hij door zijn huwelijk thans meer dan twaalf jaren is verbonden. Onnodig komt het de regering nu nog voor in bijzonderheden in herinnering te bren gen, dat de Prins herhaaldelijk heeft getoond, hoe dierbaar hem het volk van Nederland, zijn taal en zijn zeden en gewoonten zijn geworden, en dat hij gedurende de oorlogsjaren en de tijd, die daarop volgde, de Nederlandse s at in menige functie onder niet zelden uiterst moeilijke en niet ongevaarlijke omstandigheden grote diensen heeft be wezen. Overigens ligt in zijn betrekking tot de troonopvolger reeds een waar borg, dat de waardigheid van het ko ningschap door hem gehandhaafd zal worden. Gistermiddag brak brand uit in de op slagplaats van onderdelen van de firma Timmerman en Verbeek, handel in land bouwmachines. gelegen aan de St. J3- cobstraat te Zierikzee De brand liet zich ernstig aanzien, daar de bebouwing in. deze omgeving zeer dicht is. Verschillen de belendende percelen werden dan ook uit voorzorg ontruimd. De brandweer moest van de waterlei ding gebruik maken, daar er voor de slangen van de autobrandspuit geen wa ter in de niet veraf gelegen Tijhaven aanwezig was, doordat de eb was inge treden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1