Regering en Kerk dankten voor sublieme steun en activiteit De Bruijn commandeur in de Orde van Oranje-Nassau Weerbericht! Engelse verkiezingen op 23 Februari a.s. Daverende receptie vormde het slot Tsjechoslowakije neemt de vormen niet meer in acht Nederlands zakenman van zijn vrijheid beroofd Kosten van levensonderhoud per 15 December Nieuw rumoer bij de bank van Oudewater DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Luisterrijke morgen Werkgevers en werknemers-collega s hieven lofliederen aan bijstand belet Normale diplomatieke en consulaire Vijf ernstig gewonden bij auto-botsing Sedert vorige maand verder gestegen Granaten in Arnhems huisvuil „Flying Arrow" krijgt assistentie Ook de K.R.O. deze week 200.000 leden Gedupeerden niet accoord met plannen Z.H. Exc mgr P. Giobbe onderscheiden 72stc JAARGANG WOENSDAG 11 JANUARI 1950 No. 21130 Op uitbundige wijze is gisteren het zilveren jubilé der K.A.B. herdacht. Was de feestviering zelf een opzet van fijne vormen, de belangstelling door hoge autoriteiten en respectvolle uitingen was dermate verrassend, dat de Katholieke Arbeidersbeweging een machtig instituut in Neerlands maat schappelijk leven mag worden genoemd. Het slotstuk: de receptie was eenvoudig overweldigend. De gisteren 70 jaar geworden mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius te Den Haag, was ook tegenwoordig bij het zilveren jubileum der K. A. B. te Utrecht. Van deze aanwezigheid werd gebruik gemaakt om de internuntius te huldigen en namens de K. A. B. werd hem een oorkonde overhandigd. I eeslrede dr. Olierook TÏÏfhirl K. W«kll,fc»vetbraa Kardinaal De Jong spreekt Onderscheiding voor voorz. De Bruijn j AANHOUDEND ZACHT I WEER j Emigratie naar Canada uitgesteld Ook de heer De Bruijn in de bloemetjes gezet Een opname tijdens de eestvergadering gisteren te Utrecht ter viering van het zilveren jubileum der gecentraliseerde K. A. B. Op de eerste rij ziet men van links naar rechts: minister Van Maarseveen, minister Stikker, de Pauselijk Internuntius, mgr. P. Giobbe, Z. Em. Joh. Kardinaal De Jong, minister-president dr. W. Drees en minister Joekes. Met Grootkruis in orde van Oranje Nassau DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt' 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. K. A. B. indr uk wekkend gehuldigd (Van onze Utrechtse redacteur). Met een luisterrijke vergadering, bijge woond door de pauselijke Internuntius, Z. Hw. Exc. mgr. Paolo Giobbe. Z. Em. kard. De Jong, minister-president dr. W. Drees en vele andere autoriteiten heeft de- K A B gisteren in 't Jaarbeursgebouw te Utrecht het 25-jarig bestaan in haar tegenwoordige gecentraliseerde vorm ge vierd. Daaraan ging vooraf een plechtige H. Mis, die in de St. Augustinuskerk werd opgedragen door mgr. J. G. van Schaik met assistentie van p. Engelber- tus O.F.M. Cap. en aalmoezen. A. Mouwen. Mgr. Giobbe was ook in de kerk aanwe zig, evenals de ministers mr. F. Teulings en mr Th. Wijeers, de rector magnificus van de katholieke universiteit prof. dr. K. H. Janssen en enige leden van de Eerste en Tweede Kamer. Tot de hoge autoriteiten, die in de her- denkmgszitting werden begroet behoor den verder de ministers mr. A. M. Joe- Ti,eSQpu<i dr' J' R- M- V. d. Brink, mr. D. Ti, Sr' mr' J- van Maarseveen, mr. Th. Wijers, mr. F. Teulings en Götzen, voorts staatssecretaris mr. W. v. d. Grin- ten mr. dr. A. v. Rhijn, secretaris-gene raal van Sociale Zaken en mgr. D. Huur- deman, vicaris-generaal van de aartsbis schop. Onder de genodigden waren bo vendien de Belgische ambassaderaad de heer R. Baert, miss R. C. Kent, vice-con sul en attaché voor arbeidszaken van Amerika, mr. a. Greenhough, attaché van Engeland, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Berger voorzitter van het College van Rijksbe middelaars, professoren uit Nijmegen en Tilburg onder wie de oud-minister-pre- sident, dr. L. J. M. Beel, de heer G Tes- sier, voorzitter van het Intern. Chr. Vakverbond, de heer A. Cool voorzitter van het Alg. Christ. Vakverbond van België; vertegenwoordigers van het Alg Chr. Werkgeversverbond in België de progressieve werknemersorganisatie 'van Suriname, de directeur-generaal van de Arbeid, vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid, tal van andere sociale instellingen en organisaties, waar onder N.V.V. en C.N.V. en de prior van ue Cisterciënsers te Nieuwkuyk. De heer A. C. de Bruijn, die tegelijk op deze dag zijn zilveren jubileum als voorzitter vierde, memoreerde in zijn openingsrede de steun, die de K.A.B. oij haar tijdelijke opheffing in 1941 van het Episcopaat ontving en bracht in de per soon van de Kardinaal dank aan de Nederlandse bisschoppen en de duizen- „n Priesters voor de medewerking, die bt 25 jaar ondervond. Daarbij d'acnt de heer De Bruijn speciaal aan os Schaik. die reeds langer dan j sffêr™ jV'Odel-adviseur is. Tegenover Jker on'm"8' mgr Giobbe. betuigde ?.pr i oliikheirt onwankelbare aan hankelijkheid en trouw van de K.A.B. aan Z H. de Paus, terwijl aan mgr. die gisteren zeventig jaar werd, als souvenir werd aangeboden een gedicht van Jan Muller, gekalligrafeerd door Ant. Helta De voorzitter herdacht vervolgens met een gevoelvol en pieus woord de Ver- böndsbestuurders. die God tot een beter leven riep- De illustere vergadering kreeg een artistieke omlijsting door de medewer king van h'et versterkt katholiek a Cappella-k°nr van de onderafdeling van de Utrechtse K.A.B. met een orkest, samengesteld uit Utrechtse musici, o.l.v. Guus Stoop- Na de opening zong het koor „De kracht in ons speciaal voor deze ge legenheid geschreven door Jan Muller en getoonzet door, Guus Stoep De sopraan- zangeres Thea v. a. steen zong met een fijn timbre b'et f-Audate Dominum van Mozart. Dr. A. A. Olierook directeur van het A, c. de Bruijn-instituut voor SOcianl- ecor.omische vorming in Doorn, sprak de herdenkingsrede mt. waarin hij wees op de sterke verbinding van de K. a. b. met de Kerk en haar onderwerping aan het 1 1 Januari 1925 het levenslicht aanschouw de, kwam het niet als een meteoor uit de lucht vallen, maar het was de voorlopige eindfase va-n een langzame evolutie. Dr Olierook herinnerde aan de histori sche bespreking van het Episcopaat van 31 October lyi6, die heeft geleid tot een openlijke erkenning van een zelfstandige en onafhankelijke Katholieke vakbewe ging. De vele acties, die de K.A.B. ont wikkeld heeft, memorerend herinnerde spreker aan de acties voor de nieuwe gemeenschap, waarnaar men streefde. Hoogtepunten waren verder de herden king van de sociale encyclieken en de stichting van het Huis van de Arbeid, fabriek van sociale en economische pro- ructen". In de bezettingstijd ging de K. A.B. niet ten onder, maar zij werd een bond zonder naam, die werkte in ondeJ" grondse activiteit. De ideeën, neergeleg in het reorganisatie-rapport na de be vrijding, zijn in grote lijnen in de prac- tijk gekristalliseerd. Als spreker's oog dwaalt over heel de veelkleurige lijst van instellingen en werkzaamheden blijft het rusten op de gestalte van één man de centrale figuur: de voorzitter vóór de bezetting, tijdens de bezetting en na de bezetting. Op de persoon van De Bruijn kan getransponeerd worden hetgeen op het voetstuk van het standbeeld van de Franse arbeidersleider Albert Thomas ge schreven staat: „Men ontsteelt mij het leven niet. ik geef het". Dr. Olierook liet in deze met int®n®j aandacht gevolgde rede, die sprankelend van geest en' rijk aan interessante rische gegevens was, vervolgens uitko men, dat de KAB een katholieke .organi- satie is, wat niet wil zeggen een kerke lijke, minder nog een godsdienstige ver eniging. Zij is een organisatie van leken, die zich laten leiden volgens de normen van de katholieke levensbeginselen en dus in verbondheid met het Kerkelijk ge zag. Voortbouwend op haar rijke erva ring kan de KAB vertrouwvol de toe komst ingaan, waarbij zij niet blind voor de gemaakte fouten. In de toekomst zal zij er toe moeten medewerken, uat de vrije liefde tussen patroon en arbeider wordt omgesmeed tot de onverbreekbare band van een corporatief huwelijk. Offers zullen er gebracht moeten wor den, zo besloot spreker, maar wat komt het er op aan: wij werken voor God. Het geroezemoes na de muziek en zang verstomde tot een plechtig ogen blik van stilte, toen de hoogpurperen ge stalte van kardinaal De Jong oprees, maar spoedig werd dit weer verbroken door een ovationeel applaus. In het licht van schijnwerpers met ais achtergrond het groen en de witte seringen van de podiumversiering, waarboven helle kleu ren van vlaggen, stond de beminde kar dinaal, daar als een imponerende figuur voor het leger van katholieke arbeiders en gasten. De Kardinaal herinnerde aan de man nen, die aan de totstandkoming van de K. A. B. en haar centrale organisatie hebben medegewerkt, aan dr. Schaep- man maar ook aan A. C. de Bruijn. Ze- genrirht v T?bben baar instellingen V land t t getuigde, dat als in on® „!?et ,co.mmunisme niet veel voet rip °nd kreeg. dit te danken is I 2, ,z®gennjke invloed van de K. A. dankte de^ l"steJlibgen. De Kardinaal heid wrof J5'. A.' voor haar volgzaam- aan 'ri» arblJ bÜ in het bijzonder dacht rip ezettmgsjaren, toen zij in 1941 volgde V3n het Kerkelijk gezag i,oT,G5Sl?.tte prees Z. Em. de werkkracht I ee heer De Bruijn en hij wenste, dat zegenerfnS W6I"k n°S Vele jaren mocht Minister Joekes, die namens de rege ring sprak, constateerde een vruchtbare samenwerking binnen de K A.B. en haar gunstige ontwikkeling. De waarde van die ontwikkeling is echter voornamelijk te zien in de verandering met betrekking tot de waarde-erkenning van de arbeid en van de arbeider. Aan de standvastige houding en het begrip van organisaties als de K.A.B. ook voor de positie van werkgevers is het te danken, dat hier in het land een sociale rust heerst. De totstandkoming van de P.B.O. en de on dernemingsraden, die wij in de loop van dit jaar kunnen verwachten moge de kroon op het werk zijn. Dit jubileum van de K.A.B., zo richtte minister Joekes zich vervolgens speciaal tot de heer De Bruijn, is tevens uw jubi leum. Het zou te veel tijd vragen, een overzicht te geven van uw drukke werk zaamheden en lidmaatschappen van be langrijke commissies, maar deze werk zaamheden werden ook van de zijde dei- regering hoog gewaardeerd. Minister Joekes deelde dan mede, dat H. M. de Koningin de heer De Bruijn heeft be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassaua De heer De Bruijn dankte zeer ge troffen voor deze onderscheiding. Ver volgens deelde hij mede, dat bij de Intemuntiatuur een hartelijk en uit voerig felicitatie-telegram van Z. H. de Paus was binnengekomen. De vergade ring zond aan de H. Vader een telegram van eerbied en aanhankelijkheid. Nadat Jan Muller een door hemzelf geschreven herdenkingsvers had voorge dragen, werden korte toespraken ge houden door de heer J. Maenen, voorzit ter van de K.A.B. Limburg, namens de diocesane bonden; de heer Th. de Groot, sedert de stichting van het Verbond voorzitter van de Kath. Houtbewerkers- bond, namens de vakbonden; prof. dr. \V. Bronkhorst, geneesheer-directeur van het j De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Veel bewolking met plaatselijk nevel of mist, overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind j tussen Zuid-West en West. Aan- houdend zacht weer. Donderdag 13 Januari- Zon op S 8.44 uur, zon onder 16 52 uur: maan op 2.12 uur, maan ondei 12.01 uur. sanatorium Berg en Bos namens de iv stellingen en de heer A. v. d. Horst, voorzitter van de K.A.J. namens de Kajotters. Met het machtige Alleluja van G F. Handel werd de hooggestemde vergade ring besloten. Premier Attlce heeft gisteravond in een officiële verklaring medegedeeld, dat de koning zijn goedkeuring heeft verleend aan het voorstel om op Vrijdag 3 Februari a.s. liet Parlement te ontbinden en ingevolge de des betreffende wetsbepalingen op Donderdag 23 Februari algemene ver kiezingen te houden. Hiermede is een einde gekomen aan speculaties, die de Engelsen en onder hen vooral de gokkers wekenlang hebben bezig gehouden. Het is in Engeland ongebruikelijk, dat algemene verkiezingen reeds zes weken tevoren worden aangekondigd. Een pts- cedent wordt gevormd door de verkie zingen in 1929. Men meent, dat de rege ring door de verkiezingsdatum drie we ken vóór de wettelijke termijn bekend te maker., alle politieke partijen vol- (Van onze Utrechtse redacteur). Van hoog tot laag, uit confessionele en niet-confcssionele kringen, van werk geverszijde en van de kant van zuster organisaties, is gistermiddag op een ontstellend drukke receptie in het Jaar. bcursrestaurant getuigd van de ondub belzinnige waardering voor het prach tige werk, dat de K. A- B., die giste ren in haar huidige vorm het zilveren jubileum vierde, heeft verricht. Een hulde, die terugsloeg op haar voorzit ter, die meejubilecrde, ai schoof de heer C. de Bruijn zich bescheiden op de achtergrond. „Omdat wat aan het adres van de K- A. B. gezegd wordt, ook De Bruijn geldt. De K. A. B. is De Bruijn en De Bruijn is de K. A. B.;' gelijk de heer L van Heyst uit Vught, voorzitter van de Algem Kath. Werk geversvereniging, die met een uitge breide deputatie verscheen, markant opmerkte. Werkgevers en werknemers hebben zich meer dan ooit één gevoeld, in Aug. 1941, een gedenkwaardige datum in de sociale geschiedenis, waaraan ir. M. H Damme, voorzitter van de Stichting van de Arbeid en voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond herinnerde, toen de werkgevers het contact verbra ken met wat aan arbeidersorganisatie onder Duits toezicht nog overgebleven was- Een kloek woord sprak de heer Ooster huis, voorzitter van het N V.V. en de Raad van Vakcentralen Hij uitte zijn vreugde over de weg naar goede samen werking, die gevonden was, al is die niet altijd effen. Het bestuur van het N V.V. leefde van harte met het jubileum van de K.A.B. mee en geroemd werd ten slotte de prettige samenwerking met de heer De Bruijn in de Raad van Vakcen tralen en de Stichting van de Arbeid De heer M- Ruppert, voorzitter van het C.N.V-, deed niet in waardering on der en verklaarde onomwonden, dal de K.A.B- haar positie, invloed en gezag, naar de mens gesproken, dankt aan de heer De Bruijn, die in letterlijke zin dag en nacht voor de K-A.B. op de bres s'aat. De voorname positie van de K. A. B is echter niet alleen in eigen land ge kend, zij heeft internationale roem en in een gloedvolle, echt met Zuidelijk temperament doortrokken rede legde hiervan Monsieur Gaston Tessier uit Pa rijs, voorzitter van het Intern. Chr. Vak verbond getuigenis af- De K A B. is 25 jaar, zelfs nog langer, een voorbeeld var, organisatie geweest voor de andere in het I, C. V. gegroepeerde organisaties, door haar getrouwheid aan de leer en al gehele toewijding aan het algemeen be lang. Onze West was vertegenwoordigd door deheer C. R. Biswamitre van de Progres- Naar aanleiding van het feit, dat op 13 December 1949 te Praag is gearres teerd de beer J. A. Louwers, vertegenwoordiger van de N.V. Algemene Kunstzijde Unie aldaar, maakt de Nederlandse regering bekend, dat door Hr. Ms. gezantschap te Praag onmiddellijk na deze arrestatie herbaalde en dringende demarches bij de Tsjechoslowaakse regering zijn gedaan om mededeling te ontvangen op welke gronden de heer Louwers van zijn vrij heid is beroofd en waar bij gevangen gehouden wordt, alsmede om toe stemming te verkrijgen met de beer Louwers in contact te treden Deze inlichtingen zijn tot nu toe niet verstrekt, terwijl het gedane verzoek evenmin werd ingewilligd. De Nederlandse regering betreurt ten zeerste, dat zij heeft moeten vast stellen, dat ten ^Ieze de Tsjechoslo waakse regering de in het verkeer tus sen beschaafde volkeren gebruikelijke vormen niet in acht neemt. Aangezien derhalve de Nederlandse regering belet wordt aan in Tsjecho- slowakije verblijvende Nederlanders de normale diplomatieke en consulaire bijstand te verlenen, wordt aan Neder landers, die voornemens zijn zich naar Tsjechoslowakije te begeven, de em- Het CBS. heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik per 15 December 1949 berekend. T.o.v. 15 November steeg het totaal- indexciifer van reeks I; huishoudrekenm- gen April 1948--Maart 1949, van 202 naar 205, of met 1,5 Pct- en dat van reeks II. huishoudrekeningen 19351936, van 221 naar 226, of met 2.3 pet. Bij de voedingsmiddelen stegen de prij zen van fruit, thee, boter, vis en kaas. Daartegenover stond een daling van de eierprijzen. De hierboven genoemde prijsveranderin- gen deden het indexcijfer voor de groep voedingsmiddelen van reeks I stijgen van 242 naar 246, of met 1,7 pet., terwijl dat van reeks II opliep van 251 naar 257, of met 2,4 pct. Het verschil tussen beide reeksen m de prijsstijging der voedingsmiddelen is het gevolg van de omstandigheid, dat het ver bruik van varkensvlees gedurende de pe riode April 1948Maart 1949 (reeks I) belangrijk geringer was dan voor de oor log (reeks II). De prijsstijging van dit artikel oefent derhalve op de indexcijfers voor de voedingsmiddelen en het totaal van reeks I minder invloed uit dan op die van reeks II. Bij de niet-voedingsmiddelen zette zich de prijsstijging van kleding verder voort, als gevolg waarvan de indexcijfers voor deze groepen t.o.v. 15 November met resp. 3,2 pct. en 3,1 pct. stegen. Voorts stegen de prijzen van huishou delijk linnengoed en metalen keukengerei, waardoor het indexcijfer voor de groep woninginrichting en huisraad van reeks I met 0,3 pct. en dat voor reeks II met 0,6 pct. opliep. De indexcijfers voor de overige groepen stegen resp. met 1,3 pet. en 1,2 pct. vnl. als gevolg van een prijsverhoging van tabak. PRIJSINDEXCIJFERS VAN HET GEZINSVERBRUIK. Volgens huishoudrekeningen April 1948 Maart 1949, gezinnen met inkomens van 4050 per week (reeks I) 15 15 15 15 Sept. Oct. Nov. Dec. Totaal 197 197 202 205 Voedingsmidd. 235 233 242 246 Kleding 309 310 316 326 Schoeisel 356 356 364 364 Reiniging 325 325 325 325 Woninginr. en huisraad 302 300 307 308 Overige groepen incl. huur 151 152 154 156 Huur 100 100 100 100 stige raad gegeven met het vorenstaan de rekening te houden. De Nederlandse regering heeft de Tsjechoslowaakse gezant te 's-Graven- hage van haar standpunt ten deze in kennis gesteld. Vijf personen: dc familie J. G. uit Am sterdam, bestaande uit vader, moeder en zoontje; mevr. B. I. uit Den Helder en de heer W. R. uit Enschede, werden gis teren ernstig gewond bij een botsing tussen twee personenauto's op de Rijks straatweg HoevelakenApeldoorn onder de gemeente Stoutenburg. Twee van hen verkeren in levensgevaar. De familie G. keerde terug van een familiebezoek in verband met haar aan staand vertrek naar Canada. De heer R. passeerde omstreeks het middaguur een voor hem rijdende au'o Waarschijnlijk tengevolge van de mist merkte hij een hem tegemoetkomende wagen niet op, waarin de familie G. en mevr. I. waren gezeten. Met een hevige klap ramde hij deze auto. Alle gewonden werden naar het ziekenhuis in Amers foort overgebracht. Van de auto's was weinig bruikbaars meer overgebleven. sieve Werknemersorganisatie van Suri name. De arbeidersbeweging daar heeft haar eerste schreden pas in 1930 gezet en de organisatiemolen maalt daar met schokken- Erkentelijk was spr. voor hetgeen de K-A.B. vo-or de organisatie van de arbeiders daar heeft gedaan. De heer G- F. Evelein voerde nog het woord namens dé Federatie van bedrijfsvereni gingen. De stroom van bezoekers hield intus sen aan en was schier niet te stelpen. Prominente figuren uit regeringskringen en het maatschappelijke leven, alsook ge- pensionneerden uit de K. A. B., voor wier belangstelling de heer De Bruijn bijzon der erkentelijk was. Om slechts enkele namen te noemen: minister prof. dr F. J. Th. Rutten. mr Clarence Hunter, hoofd der E.C.A.-Missie, mr Lee R. Smith, labor-adviser van de E.C.A.-Missie, mr B. M. Berger, lid van de Eerste Kamer, mr J. J. Hage, directeur van Centraal Beheer, dr ir Teilegen, voorzitter van de K. A„ pater S. van Nuenen O E.S.A., pro vinciaal der Augustijnen, prof. dr J. B. Kors, voorzitter van de K.R.O., B. en W. van Utrecht en de heer J. Kuijpers. di recteur van „De Maasbode". Natuurlijk is de heer A. C. de Bruijn in letterlijke en figuurlijke zin in de bloemetjes gezet. Ook op „smakelijke" wijze door de aanbieding van een reus achtige taart en een kolossale krenten mik, een attentie van de Bredase arbei dersvrouwen. Heel bijzonder stelde hij op prijs het persoonlijk cadeau van zijn»col- lega's, een fiets en sigaren, aangeboden door de heer Th. de Brouwer, voorzitter van de R. K. Bouwvakarbeidersbond, met een fraaie ruiker voor mevrouw De Bruijn. Het is een schone dag voor de K.A.B. geweest, die, zoals de Verbondsvoor zitter in zijn dankwoord aan het slot van de receptie zei, bewezen heèft, hetgeen uit de gedifferentieerde be langstelling bleek, dat zij geen secta- rische beweging is, maar een bewust en volwaardig deel van de Nederlandse volksgemeenschap. Als factor van bin dende aard heeft deze dag betekenis voor ons volk en de heer De Bruijn deed een bijzonder beroep op de jon geren om hun volle liefde aan de be weging te geven. Een echt hartelijk woord van dank bracht hij aan de heer Mulder, administrateur van het Ver bond, zonder wie hij naar eigen zeg gen geen derde deel had kunnen doen van wat hij nu gedaan heeft. Met een enkel woord wees hij op de grootse taak, die de K.A.B. nu heeft met de arbeiders duidelijk te maken wat het aanvaarden van verantwoor delijkheid in sociaal, maar vooral eco nomisch opzicht betekent. doende tijd heeft willen schenken voor het opstellen van haar verkiezingslec- tuur en het voorbereiden van de verkie zingscampagnes. Men verwacht, dat de komende ver kiezingscampagne een van de felste zal zijn, die tot dusverre in Groot- Brittannië is gehouden. Van de verkiezingsprogramma's éer grote partijen is de kwestie der nationa lisaties wel het belangrijkste punt. De socialisten wensen niet alleen consolidatie van de reeds genationaliseerde industrieën, doch willen ook de cement-, staal-, sui ker- en koelbedrijven nationaliseren. De liberalen zijn voor stopzetting van de na tionalisaties, terwijl de conservatieve^ nog verder gaan en, voor zover mogelijk is, alle reeds uitgevoerde nationalisaties on gedaan willen maken. Zij willen even als de liberalen aansturen op belasting verlaging en vermindering van de rege- rings-controle. De werkzaamheden aan het D.U.W.- object op de steenfabriek Capelle van Walsum te Wester voort, waar o.m. het Arnhemse huisvuil verwerkt wordt, zijn stopgezet. Dit was noodzakelijk omdat er voortdurend granaten in het huisvuil werden gevonden. Blijkbaar zijn er nog verschillende Arnhemmers, die ondanks de inzameling, destijds door de hulpver leningsdienst gehouden, geen andere weg weten met dit oorlogstuig dan het maar in de vuilnisemmer te deponeren. In een officiële bekendmaking is nu nogmaals de aandacht gevestigd op het onverant woordelijke optreden van deze lieden. Twee Amerikaanse torpedoboot jagers zijn gistermorgen aangekomen bij het vrachtschip „Flying Arrow", dat voor de mond van de Jangtse, ter hoogte van Sjanghai, door nationalistische oorlogs schepen werd beschoten. De Amerika nen hebben opdracht het schip te es corteren „naar elke haven, behalve Sjanghai". Senator Ferguson (rep.) heeft te Was hington verklaard, uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat schepen van de „Isbrandtsen-maatschappij" aan wie de „Flying Arrow" toebehoort olie en munitie hebben gebracht naar de Chinese communisten. Tijdens de muzikale show, waarmede de K.R.O. voor een uitverkochte zaal van Musis Sacrum in Arnhem kwam, deelde de heer Hermans, chef van de afdeling propaganda mede, dat nog deze week 't tweehonderddui zendste lid van de KRO wordt ver wacht. Het ziet er naar uit, dat de gedu peerden van het gebeuren met de Oude waterse Bank N-V. niet accoord zullen gaan met de plannen, welke de Amster- damsche Bank omtrent de failliet ge- gane bank verwezenlijkt wil zien. De gedupeerden zijn van mening, dat hun onderhandelingspositie door de tussen curatoren in het faillissement en de Amsterdamsche Bank getroffen voorlo- a» ««sawa?*» -<*■■■< N' .X-'vï^Wo.. pige overeenkomst die o.m. inhoudt, dat laatstgenoemde 50 pct. van de over de eerstvolgende 3 jaren te maken winst aan de curatoren zal afdragen uiter mate verzwakt is- Maandag zijn de betrok ken partijen weer in bespreking bijeen geweest en vanavond zouden waarschijn lijk de gedupeerden weer bijeen komen teneinde hun standpunt definitief te be palen. Directeur in hoger beroep Wij vernemen, dat de directeur van de voormalige N.V. Oudewaterse Bank gistermorgen hoger beroep heeft aange tekend via zijn raadsman mr. S. H. Smit te Gouda, tegen het door de Rotterdamse rechtbank uitgesproken faillissement van de bank. De raadsman heeft dit beroep bij het gerechtshof aangetekend, omdat hij van mening is, dat de Oudewaterse Bank haar betalingen niet heeft ge staakt, hetgeen een vereiste voor een faillissement is, terwijl mr. Smit tevens de mening is toegedaan, dat het algemeen belang met een faillissement niet is ge diend. De minister van Buitenlandse Zaken heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de vertegenwoordiger van de Heilige Stoel bjj het Nederlandse Hof, Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe ter gelegenheid van diens 70ste verjaardag. Minister Stikker deelde mede. dat het H. M. de Koningin heeft behaagd b(J deze gelegenheid aan mgr. Giobbe het Grootkruis van de orde van Oranje Nas- san te verlenen. De versierselen van deze onderschei ding werden door minister Stikker tijdens het bezoek aan de vertegenwoordiger van de Heilige Stoel overhandigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1