Roden poogden Ey 8 kens ten val te brengen Maar hun opzet mislukte REIZEN PER TREIN WORDT DUURDER Weerbericht Woedende „Waarheid" spuwt vuur bij K.A.B.-jubileum ndonesiëop nieuwe wegen Laaiende vuurgloed boven open Rotterdamse binnenstad Standard Vacuum Oil in Palembang gesloten BEGRAFENIS als propaganda 1 Feb. 5 verhoging van reizigers- en goederentarieven s-jf"z DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE OUDEWATERSCHE BANK Oudste havenpand gedeeltelijk uitgebrand Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Belgische Kamer over de zwendel-zaak Italiaanse regering afgetreden Amerikaanse tanks naar Formosa Dreigt er staking in het taxi-bedrijf? Prijs algemene abonnementen ongewijzigd Onbeschofte beschuldiging tegenover het Vaticaan „De weg is soms Iqng en zwaar Nieuwe voorstellen van Amsterdamsche Bank door crediteuren aanvaard Het Witte Huisin het licht der vlammen Trein stagnatie Lij Den Haag Schip „Hulp in nood" in nood Togliatti doet de Gasperi ernstige verwijten Schipperskind door lier gedood 72ste JAARGANG DONDERDAG 12 JANUARI 195C No. 21131 ém Zoals wij reeds berichtten, hebben de Nederlandse Spoorwegen zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met een voorstel tot verhoging der tarieven in verband met de devaluatie en de ver hoging der lonen met 5 procent, welke de directie aan het spoorweg personeel zou willen toekennen. Deze voorstellen hebben de goedkeu ring van de minister ontvangen. Met ingang van 1 Februari a.s. zullen derhalve de meeste tarieven voor reizigers en de goederentarieven verhoogd worden. Deze verho gingen zijn niet voor alle categorieën gelijk, doch blijven binnen be paalde grenzen. De prijzen van enkele reizen gaan 5 procent omhoog, die van de retours over de korte afstanden méér, evenals de traject-, week- en schoolkaarten. De prijzen der algemene abonnementen, alsmede die der rijwielkaar- ten, blijven ongewijzigd. Na deze verhoging zal een enkele reis Den Haag-Groningen 130 procent kosten van de prijs van 1939, het retour 152 procent van die prijs. Voor Den Haag-Amsterdam zijn deze cijfers resp. 145 en 173 procent. Wat de goederentarieven aangaat worden de prijzen der wagenla dingen wat meer verhoogd dan die der stukgoederen. KOUDER WEER DES NACHTS DE LAST ZAL DE BRUIJN WEL TREKKEN Rede Aposto]jsc], Delegaat in Indonesië UNIFICATIE DER ARTIL LERIE ACHTER HET IJZEREN GORDUN Zo was de aanblik van de brand in het Rotterdamse liavenpand aan de Wijnhaven, toen deze gisteravond op z'n felst woedde: kolkende rookwolken, grillig beschenen door 't groen en rood van de Neon lichtreclame op het daarachter staande Witte Huis, stijgen omhoog; een laaiende gloed zijn de hoger gelegen étages; van alle zijden gooien de waterkanonnen hun kubieke meters op het verterende vuur. Waterval in de vlammen OP NAAR NEWCASTLE Koinpasafwijking door ijzer- onderdelen STAKING ONDER INDONE SISCHE ARBEIDERS DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. I (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De communistische en socialistische pers en parlementsleden, die het zwendelgeval met op bedrieglijke wijze geregistreerde effecten tot een politieke affaire tegen de C.V.P. hadden opgeblazen, met het klaarblijke lijk doel de katholiek-liberale regering Eyskens ten val te brengen, om daardoor de behandeling der kwestie van de volksraadpleging tegen te houden, zijn niet in hun opzet geslaagd. En in de plaats van de liberale ministers tegen hun minister-president Eyskens in 't harnas te jagen en ze de regering te doen verlaten, hebben socialisten en communisten het voor hen negatieve effect bereikt, dat niet minder dan drie liberale ministers zich naar het spreekgestoelte hebben begeven, om voor heel het land te verklaren, dat hun vertrouwen in minister-president Eyskens niet alleen ongeschokt is gebleven en dat zijn eer onaantastbaar uit het debat kwam, maar. ook, dat zij fier zijn onder zijn leiding in de rege ring te blijven zetelen. Een leidend liberaal kamerlid, dat nog voor de liberale ministers een dergelijke verklaring aflegde en zelfs de socialisti sche interpellant, de heer Tielemans en nog enkele andere socialistische sprekers moesten toegeven, dat de integriteit van de heer Eyskens boven alle verdenking stond. Alleen de communistische inter pellant de heer Demany, had niet die objectiviteit. De zitting begon met een belangrijk exposé van minister-president Eyskens die zijn beleid van minister van finan cien in de regering Spaak uiteenzette on der dewelke de fraude werd gepleegd. De heer Eyskens hield zich hierbij uit- Sw:e«^?d,??,mistratief ^rrein, omdat u onderzoek inzake de nnf h ^if tjn£rautle nog aan de gang Lnt. rf wilde hij wel zeggen, dat hij tp w.1 schuldigen op de zwaar ste wijze zullen gestraft worden. vooral katholieken in dit geval zijn gemoeid, is voor de katholieken zelf ,kwestie. maar geen enkel rechtschapen katholiek kan ooit bedrog eigen geloofsgenoten gepleegd, goedkeuren. Er is gesjacherd geworden Tuj - d'e als eigendom van de Abdij van Averbode en van de Antwerp- t? ji-i Laurentiusparochie doorgingen. Tale f Werd op geraffineerde wijze met XfL tormulicren, zegels en stempels te Kpgaan. De administratie, die deze siuKicen voor echt hield, heeft zich ver- f.., maar kan hiervoor niet aansprake- njk worden gesteld. De socialistische interpellant Toeleman ontwikkelde zijn interpellatie in kalme won"?!- A'S hij echter de C- y- Fverant- handvÜi wilde stellen voor door een werd hem ath?lieken gepleegde fraude, van de banken van de C. V. P toegeroepen, dat hij wel eens mocht denken aan het schandaal, dat voor de oorlog een socialistische bankinstelling In opspraak heeft gebracht en er ging schaterlach onder de katholieken op, toen dezelfde heer Tielemans op melodrama tische toon uitriep, dat de heer Eyskens op moest staan om zch onmiddellijk naar de prins-regent te begeven en daar het ontslag van de regering in te dienen! wrforT v de com™unist Demany aan het half wnWam' p de kamer «leer dan kom ug en gi«gen velen in de koffie kamer het eind van diens redevoering in Moskouse trant afwachtten. evoenng 111 Toen Demany beweerde, dat van de fraude afkomstig geld in de kas van de .Y' terecht is gekomen, werd dit pei tinent tegengesproken door de na?io nale penningmeester van de C. V P Men riep: „Spreek ons liever over het geld dat uw partij uit Moskou zou ontvangen Dan zag men beurtelings de liberale leider Lefèvre en de liberale ministers Diebaert, Lilar en Devèze, de eer en de onkreukbaarheid van minister-president Jtyskens op het spreekgestoelte komen bevestigen. Devèze voegde hieraan toe dat geen enkele groep vrij is van schan dalen. Elke partij heeft het hare gekend ■«ovendien zijn het niet enkele zwarte nart-8?' d'e u e0r V3n ee« gr0eP Of pdrtiJ kunnen bezoedelen, aldus spreker. Het debat eindigde met het indienen van een communistische en sociahVi- sche motie, waarin om. wordt aange drongen op een parlementaire enquete en van een liberaal-katholieke motie, die vertrouwen schenkt aan de rege ring en de wens uitdrukt, dat het Be recht met de nodige voortvarendheid zal te werk gaan om de schuldigen zwaar te straffen. Over deze moties zou hedenmiddag gestemd woi en. Na een zitting, waarop de crisis in het coalitie-kabinet, ontstaan door het aftreden van drie rechtse socialistische ministers in October van het vorige jaar, werd besproken, heeft het hui dige Italiaanse kabinet besloten af te treden. Men verwacht, dat de nieuwe regering tegen het einde van deze week of in het begin van de volgende week zal worden geformeerd. Waarschijnlijk zullen de rechtse socialisten, die op hun onlangs te Napels gehouden conferentie tot her nieuwde samenwerking met de regering besloten, in de nieuwe regering worden opgenomen. De andere partijen van de coalitie zullen zijn: de christen-demo craten, de republikeinen en de liberalen. Bijna 300 Amerikaanse tanks en pant serauto's zijn gisteren te Philadelphia in een Turks vrachtschip geladen, bestemd voor de Chinese nationalisten op Formo sa. Van diplomatieke, zijde te Washington verklaarde men, dat de 300 tanks en pant serauto's slechts een deel vertegenwoor digen van de verlate uitvoering van or ders, die de nationalisten het vorige jaar in de Ver. Staten geplaatst hebben. Zoals reeds eerder werd bekend ge maakt verklaarden de werkgevers in het taxi- en huurautobedrfjf zich bij de be sprekingen over de invoering van 5 pet. loonsverhoging bereid tot een verhoging van het basisloon met 2 per week, mits teruggekeerd kan worden tot de werk tijd, die vóór 1 April 1948 heeft gegol den. De werknemersorganisaties konden zich met laatstbedoelde voorwaarde ech ter niet verenigen. De in de Unie „Ver keer" vertegenwoordigde organisaties van werknemers hebben echter thans aan de werkgeversorganisaties bericht, dat indien niet vóór 18 Januari a.s. over eenstemming wordt bereikt over uitbe taling van de 5 pet. loonsverhoging in deze bedrijfstak, de rust in de bedrijven niet langer kan worden gegarandeerd. van 1 Januari 1950 bevestigend beant woordt. Deze maatregel zal van toepassing zijn op een ieder, die 23 jaar of ouder is, ter wijl voor het personeel beneden 23 jaar nader overleg met de personeelraad zal geschieden. In de gisteren gehouden bespreking tussen de directie der N.S. en de perso neelraad heeft de directie medegedeeld dat, nu de regering de door de directie ingediende voorstellen heeft goedgekeurd, zij de vraag van de personeelraad inzake toekenning van een 5 procent loonsver hoging voor het NS personeel met ingang De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Komende nacht koude, met hier en daar temperaturen even onder het vriespunt en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag geleide lijk toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en iets lagere temperaturen dan vandaag. Vrijdag 13 Januari: Zon op 8.44 uur, 20n onder 16.54 uur; maan op 3.41 uur, maan onder 12.19 uur. De Nederlandse pers, ook de niet-ka- tholieke, heeft waarderende aandacht ge schonken aan het grootse festijn der zil veren Katholieke Arbeidersbeweging. De K.A.B. is ook een belangrijk orgaan in het maatschappelijk bestel van ons land. Kardinaal de Jong verklaarde zelfs, dat als het communisme hier niet veel voet aan de grond kreeg, dit te danken is aan de zegenrijke invloed van de K.A.B. en haar instellingen. Mede om die reden is „De Waarheid - redactie op haar achterste benen gaan staan. In het nummer van gisteravond wierp zij haar gal uit. Al wat aan haat leeft werd in een vlammend bericht te zamen gebracht. En aldus werd een dosis vergift weggespoten: „Op de gisteren in de Utrechtse Jaar beurs gehouden feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de Katholieke Arbeidersbe weging (K.A.B.)hebben de Roomse leiders ge-en twijfel laten bestaan over hun bedoelingen. In antwoord op een telegram van de onder-staatssecretaris van het vati caan. Montini, de leider van de Roomse internationale spionnen- ®n terreurorganisatie die men „Katho lieke Actie" noemt, werd door de vakbewegingsleiders een tele gram van hulde en trouw aan de Paus gezonden. Natuurlijk waren er ook „socialisten" waaronder Drees en Joekes, aanwezig- De eerste kennelijk om de verbonden heid van de regering met de rooms- katholieke leiders te demonstreren, Joekes om m een rede de K.A.B. te bedanken voor de bijdrage, die de lei ding van dit vakverbond heeft gele verd, bij het „bewaren van de sociale rust in Nederland" en om de K.A.B.- voorzitter De Bruyn, die gedurende de 11 N[" einde van de vorige maand M„r. n."sto,is<-he Delegat in Indo- nefoek aeh?' de IonShe «"Ardoye, een bf «-lire oneacht aan Semarang Na de F,Cfeén C^a"^t hield de hoge pre- helangrijiie aa,k' waarin hij wees op dcn semarang iP'aats dip hct vicariaat V-a i,e ArchipV emt in de Indon(>- sisf! van degpn °P de werkzaam- h Tl opgebn!?en' die dit vicariaat he"erna«onale kai^E alsmedp op .hct super - ter van de Katho- van de we- rpldgeede óverwinemn<le religieuzen, zo wel i" de wnuiing als ,n fcet of{ef Na a vangst6 Y°.lgt er een periode en de 6 intellectuelen stuurders willen, dat er vrede en orde heersen in hun land. De geschiedenis heeft hun geleerd, dat de Katholieke Kerk in een land het beginsel is var stevigheid en van eenheid. De Katholieke Kerk heeft haar so ciale wetgeving, die de naastenliefde en de rechtvaardigheid tot richtsnoer heeft In Europa bezit de Katholieke Kerk haar christelijke vakverenigingen en die be wonderenswaardige organisatie van de werkende jeugd, welke ook opkomt voor de rechten van de arbeiders: zij herin nert de werkgevers aan hun plichten door in zekere omstandigheden hun rechten te verdedigen. De weg is soms lang en zwaar, de in nerlijke en uiterlijke vijanden zijn talrijk, maar denkt dan aan het woord van een wijsgeer, dat zegt: „Met de hulp var. God kan ik doen datgene wat alleen God maar kan doen", en ten slotte wil ik (J zeggen, wat Christus tot Zijn apostelen zeide: „Hebt vertrouwen. Ik heb de we reld overwonnen". Weest dan steeds vol gelingen van Christus, aldus besloot de apostolisch delegaat. bezetting naar Duitsland reisde om van zijn waardering voor hetgeen de nazi's tot stand gebracht hadden te ge tuigen, te vertellen, dat hij benoemd was tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. N vV°ren had de voorzitter van het c Oosterhuis, in een gelukwens ot „zegenrijke werk" van de gesproken, waarbij hij in het °nder het streven van de K.A.B. naar de neo-fascistisdhe Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie roemde". Eén stuk verdachtmaking. De aanval der rode mieren op de K.A.B.-rots zal weinig uithalen. De last, die eventueei mocht worden veroorzaakt zal De Bruyn wel trekken. Volgens inlichtingen, die de diploma tieke kringen in de Zweedse hoofdstad hebben bereikt, zou Stalin aan maarschalk Voronov, generaal der Sovjet-artillerie, opdracht hebben gegeven om de artillerie van de sateliiet-staten achter het IJzeren Gordijn te reorganiseren en te unificeren. De legers der sateliet-ianden zullen alle dezelfde wapens gebruiken, die in Rus land of in Tsjechoslowakijë vervaardigd zijn. Gisteravond hebben crediteuren van de in staat van faillissement verklaarde Oudewatersche Bank N. V. andermaal te Oudewater een vergadering gehouden, welke geleid werd door de heer L. Vos te Rijswijk. Na deze bijeenkomst, die door 250 crediteuren wer.d bijgewoond hebben de heer Vos en de loden der door de recht bank benoemde commissie uit de schuld eisers mededelingen gedaan omtrent het verloop der besprekingen. Medegedeeld werd, dat een niet ongunstige wending was gekomen in de onderhandelingen. De Amsterdamsche Bank heeft zich name lijk bereid verklaard aan de crediteuren een aandeel van 25.000 te verstrekken, dat ponds-pondsgewijze zal worden ver deeld, zomede een garantie, dat de 50% van de over de eerste drie jaren te maken winst, welk percentage genoemd is in de voorlopige overeenkomst tussen de cura toren en de AmsterdamscheBank niet min der zal bedragen dan 25.000. De Amster damsche Bank zal ttvens - de faillisse- mentskosten, die anders ten laste van de en het waterkanon van dit vaartuig, dat als eerste langszij lag, begon onmiddel lijk massa's water in het als een fakkel' brandende pand te gooien. Van alle zijden kwamen intussen de motorspuiten aangeloeid, de machinale ladder was reeds ter plaatse, een boot van de Havendienst kwam ook aangevaren en binnen korte tijd begonnen twintig stralen een gevecht met de vernielende vlammen. Kwart over zes was het geweest gisteravond en een grote stroom van werkers was juist uit de Rotterdamse binnenstad verdwenen, toen eensklaps in het open gedeelte daarvan, een rode gloed aan de horizon verscheen, die al spoedig feller werd. Al gauw bleek, dat er een grote brand woedde. Een pand aan de Wijnhaven 19, een van de weinige huizen, die de catastrofale Meidagen overleefden, en waarin een graanhandel gevestigd was, bleek een prooi van het vuur te zijn geworden. Dit gebouw, dat nog uit de zeventiende eeuw stamt, en een der oudste havenpanden is, die Rotterdam nog bezit, brandde bijna geheel uit. De brandweer had bij de eerste mel ding reeds het gevaar ingezien en trok al spoedig met groot materiaal naar de bedreigde huizen. Het betreft nl. een zonderling in elkaar gebouwd complex, aan de ene zijde uitkomende in de wijnstraat en aan de andere zijde op de Wijnhaven. Vier verdiepingen telt het pn Y1 "e erwtenschonerij van de graan handel van de firma J. Bosman schijnt de brand begonnen te zijn. Mogelijk heeft het zijn oorzaak ge vonden, doordat enige zakken tegen of op een brandende potkachel zijn terecht S„ rr16*' i?n mi«der dan geen tijd was a u- ;e vuurgloed ontstaan, die de „Pil3 )rok'. niet alleen in de stad, T'a, 0,0k ln wijde omgeving. Want juist d°?f.<fat deze Panden, in de onmiddellijke nabijheid van het „Witte Huis" gelegen, zo eenzaam en verlaten in de open, don kere binnenstad stonden, kreeg men van alle zijden een machtige aanblik van de hoog oplaaiende vlammen uit het bran dende huis. Nog fantastischer werd de aanblik, omdat de grote lichtreclame van Van Nelle boven op het „Witte Huis" tel kens de omgeving in een rode en groene gloed zette; rookwolken kolkten er om heen. die ook de kleuren aannamen van de oranje-gele vlammen en het rood en groen van het neonlicht. De „Stormvogel", een boot van Van der Graaf's bergingsbedrijf, lag juist op stoom in de Maashaven Dadelijk ge alarmeerd door de vlammen, stoomde men op volle kracht naar de Wijnhaven Door deze overvloed van water kon men voorkomen, dat de aangrenzende percelen aangetast werden. De nabijheid van het ..Witte Huis", dat zelf ook enkele ogenblikken ernstig in gevaar verkeerd heeft, was in zoverre gunstig voor de bestrijding van het vuur dat men vanaf de zevende etage van dit eens hoogste gebouw van Nederland waterstralen naar beneden op het vuur kon richten en zodoende de vuurzee als het ware kon verdrinken. Niet voorkomen kon echter worden, dat de ene helft van het dubbele pand totaal uitbrandde. De andere helft, die door een muur en stalen deuren van het brandende deel was gescheiden en waarin de dek- kledenfabriek van de firma A. Kwint is gevestigd, kon behouden blijven. Dit heeft tot gelukkig gevolg gehad dat een enorme schade kon worden voorkomen, want in deze opslagplaats lagen ,niet minder dan 30.000 meter zeildoek opgeslagen. Wel heeft men hier nogal wat waterschade opgelopen. De schade in het afgebrande deel van het pand is nog niet te overzien; behalve dat grote partijen maanzaad en peul vruchten volkomen vernietigd zijn zijn ook de installatie van 't bedrijf en 't ge hele interieur van dit pandgedeelte over alle vier etages zo goed als verwoest. Verzekering dekt de schade. boedel zouden komen, op zich nemen. In verband met het feit, dat de gear resteerde directeur der bank appel heeft aangetekend tegen het faillissement, werd medegedeeld, dat curatoren, rechter-cora- missaris en officier van justitie van oor deel zijn, dat de belangen van crediteu ren het best gediend zijn als het faillisse ment niet wordt opgeheven. De vergaae- ring van crediteuren heeft de commissie gemachtigd het gerechtshof te verzoeken het faillissement te handhaven. Voorts zal een beroep op de overheid worden gedaan om op billijkheidsgron- den tegemoetkoming te betrachten ten aanzien van fiscale aangelegenheden. Nog werd medegedeeld, dat bij de be sprekingen met de vertegenwoordigers der Amsterdamsche Bank dezen hebben toegezegd de kleine spaarders - de commis sie gehooid te zullen helpen, een toe zegging, waarvan de commissie zeide dankbaarnota te hebben genomen. Het Borgstellingsfonds voor Gouda en om streken, zo werd tenslotte verklaard, had eveneens direct hulp toegezegd. Drie uur lang, van half zeven tot half tien gisteravond is er storing geweest in het treinverkeer tussen Amsterdam en Rotterdam, doordat bij het station „Hol landse Spoor" in Den Haag, aan de zijde van het station „Laan van Nieuw Oost Indië". een draadbreuk was ontstaan in de electrische bovenleiding. De treinen Amsterdam. Rotterdam v.v. werden tus sen Den Haag H.S. en Voorschoten over enkel spoor geleid. Van Rotterdam Hof plein liepen de treinen slechts tot Leid- schendamVoorburg. Vandaar tot Den Haag en van Den Haag naar Schevenin- gen v.v. werd het verkeer door de „Blau we Tram" overgenomen. Onder het luiden van de kerkklokken en 't loeien van de scheeps- en fabrieks- fluiten rende de Finse hardloper Viljo Heino midden tussen een hevig opge wonden en lastig opdringende menigte van het oude het nieuwe jaar in. Hij won er een hardloopwedstrijd over 7300 me ter mee, die van de buitenwijken naar het centrum van de Braziliaanse stad Sao Paulo werd gehouden. Al uren tevoren had men over het parcours het verkeer stil gelegd en er waren vele duizenden mensen op de been om dit oud-in-nieuw- spektakel bij te wonen. Wij vinden het maar een heel rare manier om afscheid van het oude jaar te nemen en het nieu we jaar te begroeten. Sterker: wij vin den dit een uiting van bijna hopeloze ver dwazing, en als onderdeel daarvan ook van sportverdwazing. In ieder geval is deze manier om de jaarwisseling te vie ren o.i. niet anders dan te laken. Angst is een slechte raadgeefster. En wie daarmee het nieuwe jaar, op sport gebied, ii, gaat, is al evenmin op de goede weg. Heel wat lieden zijn angstig over de wedstrijd, die het Nederlands elf tal op 22 Februari in Newcastle tegen het Engels B-elftal gaat spelen. Deze eer ste (semi-) interland van het nieuwe jaar had volgens hen nooit aangenomen mo gen worden. Want er ligt daar in New castle voor onze ploeg niets anders dan een vreselijke aframmeling te wachten. We zijn alleen nog maar goed om als sparring-partners voor de grote broers te dienen- Het enige dat er op 22 Fe bruari gebeurt, is dat onze ploeg zich moet laten afdrogen om de Engelse profs op hun vorm te testen. Wij zijn geen te genstander meer maar trainingsobject. Aldus alles deze angstige tegenstanders. Maar sinds wanneer loopt het Neder lands elftal 'n nederlaag (want inderdaad kan er in Newcastle niets anders uit bus komen) uit de weg? En sinds wanneer gaat het niet meer op, dat er van een nederlaag tegen een sterkere meer te le ren valt dan van een overwinning op een zwakkere of gelijkwaardige? Verloren we niet bij voorbaat al kansloos tegen En geland in November '46 en tegen Frank rijk in Mei '47? Was het eigenlijk niet een meevaller, dat we in September '47, in Juni '48. in April '49 van resp. Zwit serland, Zweden Frankrijk wonnen ir> plaats van zoals verwacht verloren? Wisten we ook in Mei '49 niet dat we van de Engelse B-ploeg zouden verlie zen? Waren we ook steeds twee maai in het jaar niet bang van België te zul len klop krijgen? Dikwijls is het anders uitgekomen, was het resultaat gunsti ger dan we vermoed hadden, maar re kenden we niet meestal bij voorbaat op een nederlaag? En waren we dan bang, wilden we die nederlaag dan ontlopen? Kom nou Bovendien, als we het Nederlands elf tal alleen maar willen zien winnen, als we alleen maar bij voorbaat de zege in de zak willen hebben, zouden we dan niet eigenlijk onze tegenstanders moeter beperken tot een zeer kleine kring van voetbal-lilliput-landen? Maar zou dan niet onvermijdelijk het gevolg zijn, dat ons voetbal zwak bleef? (we dachten wel eens anders, bij een uitschieter, maar in feite is ons voetbal interna tio naai gezien toch maar heel zwak). Veel eer zullen we trachten ons te sterken tegen landen waarvan we kunnen leren. En bovendien is een landenwedstrijd nog iets anders dan een kwestie van winnen of verliezenNooit gehoord van de „andere" waarden van het sportcon- tact....?? Daarom, op naar Newcastle- En als sportieve verliezers terug. SUPPORTER. Gisterenavond is het bergingsvaartuig „Hulp In Nood" van de rederij Goedkoop bij Wijk aan Zee gestrand. Het schip was 's ochtends vroeg uitgevaren om een po ging te doen de ter hoogte van Casir.cum tijdens de laatste stormen gezonken coas ter „Sandbergen", die gietstukken voor de Hoogovens aan boord had, te lichten. Het schip had onderdelen van de „Sand bergen" aan boord. Door de aanwezigheid van deze on derdelen is een kompasafwijking ont staan en in de avonduren zag de „Hulp In Nood" zich genoodzaakt vlak onder de kust voor anker te gaan. Het scheep je heeft vanochtend getracht op eigen gelegenheid de reis voort te zetten. De leiders van de Italiaanse com munisten hebben de begrafenis van de zes arbeiders, die Maandag j.I- bij door de rode vakbonden te Modena uitge lokte ongeregeldheden om het leven kwamen, aangegrepen om een com munistische manifestatie te houden- Er waren naar schatting 200.000 per sonen aanwezig, o.w. 170 communis tische of communistisch gezinde sena toren. Er werden minstens duizend rode vlaggen in de stoet meegevoerd. Het plein, waar Togliatti, de leider van de Italiaanse communisten, een lijk rede hield, was een zee van rode vlag gen en bloemen, door de deputaties van arbeiders meegebracht. Hij noemde de christelijk democratische minister-presi dent, De Gasperi, „rechtstreeks verant woordelijk voor deze moorden". De dood van deze stakers was volgens Togliatti een gevolg van de politiek der regering om „de arbeiders te onderdrukken en de bevoorrechte klassen te beschermen". De teraardebestelling geschiedde zon der religieus ceremonieel. Er werden anti-kerkelijke leuzen uitgeroepen. Op de begraafplaats waren slechts twintig leden van de plaatselijke politie aanwezig. De minister van binnenlandse zaken had, teneinde provocatie te ver mijden. zijn gewapende overvalbrigades buiten de stad gehouden. Nadat het dagelijks leven in Modena twee dagen verlamd was geweest Dinsdag tengevolge van de protest-sta- kine. V' ensdag tengevolge van de be grafenis begon het gis 1 avond zijn normale aanzien te hernemen. Bij de Standard-Vacuum Olie Raffi naderij, bij Palembang op Sumatra, de grootste Amerikaanse investering in Nederland, is een sit-downstaking uit gebroken onder de helft van de 5000 arbeiders. De stakers eisen een loons verhoging van 50 tot 100 pet. De sta- king begon Zaterdag j.I. in de machine afdelingen en breidde zich de eerste dagen van de week uit tot de rest van de fabriek. Maandagavond heeft de maatschappij het bedrijf gesloten, aangezien men met slechts een minimum-bezetting niet het risico van brand wilde lopen, zodat alle Indonesische arbeiders thans buiten de raffinaderij zijn. De Nederlanders en de Amerikanen houden de electriciteitsvoor- ziening aan de gang, opdat het ziekenhuis en de woonhuizen stroom krijgen. Het fabrieksmagazijn, waar de arbeiders voor heen het grootste gedeelte van hun levensmiddelen kochten, is gesloten. Van de zijde van de maatschappij werd gisteren gezegd, dat men niet met de arbeiders gaat onderhandelen, zolang het werk niet wordt hervat. De vertegenwoordiger van de Standard- Vacuum te Djakarta verklaarde, dat het feit. dat de raffinaderij niet produceert, vier tankschepen in Palembang ophoudt. De maatschappij zal, volgens deze woordvoerder, geleidelijk haar olievelden in Zuid-Sumatra moeten sluiten om te voorkomen dat de opslagtanks overlopen. De staking heeft zich nog niet uitge breid tot de olievelden of de naburige Nederlandse Shell Raffinaderij, die met de Standard-Vacuum de grootste oliepro ducent is in het Verre Oosten. Het thans stilliggende bedrijf produceerde per dag 65.000 vaten olie. De producten der maat schappij worden verscheept uit Palem bang over het Westelijk halfrond van Australië naar Oost- en Zuid-Afrika. de Philippijnen, Japan, China, India en Zuid- Oost-Azië. De stakende arbeiders hebben gisteren in een Palemibangs theater een bijeen komst gehouden. De zegsman van de Mij verklaarde dat de staking onofficiëesl is en dat er geen woordvoerder voo- de stakers of hun bond is, die erkona kan worden. De lonen van de Indonesische arbeiders bij de Standaard Vacuum zijn volgens Westerse begrippen laag. maar behoren tot de hoogste in Indonesië. Een iragisch ongeval, dat aan een vierjarig scliipperfjochtertj« lev.-n heeft gekost geschiedde gistern »,cnd aan boord van een beurtschip, dat iu het Singel in Amsterdam lag. De schipper was bezig ijzeren platen in te laden, waarbij een laadboom werd gebruikt, die door een machine werd voortbewogen. De draaiende as van deze machine stak ongeveer 11 cm. uit. He' meisje liep langs de motor en vermoe delijk door een windvlaag zijn haar kleertjes door ne snel draaiende as ge grepen Voor men de motor kon stilzet ten was het kind rondgesleurd en te gen het gangboord dood gedrukt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1