Nieuws uit STAD en OMTREK SPORT VOOR ZONDAG G VESTER LAATSTE BERICHTEN „Divina "-kapitein over ramp en reddingspogingen HET LEVEN van ST. LIDUINA Geheimzinnigheid in Apeldoorn w Ontwerp monument voor gevallenen in Plantage eheugen Hulp China en de V eiligheidsraad Geslepen dievegge gearresteerd VerkiezAngsveldslag in Engeland Anti Kominformproces Doodvonnis in Joego-Slavië Montgomery in Nederland Margarine en vitamine Reddingsvliegtuig verongelukt Onderduiker uit minnenijd Motoren zoemen zonder snoer VRIJDAG 13 JANUARI1950 PAGINA 3 ZAL EXCELSIOR REVANCHE NEMEN OP HET NOORDEN? S. V. V.—'T GOOI SPARTA—H. D. V. S, SCHIEDAMSE TONEELKRING Dr. Tsiang'legt voorzitter schap neer Platina collier bracht haar in politiehanden Churchill arriveerde per vliesboot Vrede een zaak der regeringen SCHUMANARRIVEERT TE MAINZ RUSLAND HERSTELT DOODSTRAF Minister weigert de toevoeging NIET DOOR COMMUNISTEN MAAR DOOR POLITIE GEZOCHT Nederlandse politieke delinquent in Engeland in de val DE KATH. VROUWEN IN STADS DOELEN BIJEEN Voordracht door de heer J. Geurts ,jInvasiein Theemsmonding „Almdijk" zond eerste S. O. S. uit Een Lancaster-bommenwerper, met 5 man aan boord, die tegen middernacht van het vliegveld Kinloss was opgestegen om duikers op te halen uit Rosyth, die zouden gaan zoeken naar overlevenden van de „Truculent", is vlak na de start verongelukt. Men hoopt in- van Redsand Tower tussen o^i4 en itussen> dat de ter plaatse aan_ boei East Piles. Hebber, vu* overleven-j_:] nen zullen kunnen komen. En een huwelijk moest worden uitgesteld «MP Men zou zo niet zeggen, dat dit geen dagelijks werk is voor burge meester Schokking van Den Haag, want met een vakkundige zwaai gaat de klei de kruiwagen in. Dit was de eerste spade, die gestoken werd voor de bouw van twee industriepanden in de Binckhorst- polder. Geheel links kijken de wethouders Van Aartsen en Dresmé met kennelijke bewondering naar de „scheppende" burgervader. NACHTELIJK GEVECHT MET INBREKERS NIEUWE UITZENDING VAN RADIO VATICANA VLAARDLNGEN Gmeente Werken hebben dit ontwerp aan B. en W. voorgelegd, als plan voor het nieuwe monument voor gevallenen, dat aan de kop van de Plantage zal worden opgericht. Door B. en W. is dit ontwerp aanvaard en ter beoordeling aan de Raad voorgelegd. Het monument zal worden opgericht recht achter het tijdelijk monument. Voor het monument wil men een voor hof maken van gemetselde bestrating in patroon, omgeven door grasgazons, die ruimte zullen laten, om bij het monu ment te komen. Het monument zelf heeft men zich opgebouwd gedacht uit drie elementen, die met elkaar verbonden wor- den door een plateau, dat 30cm. boven het peil van de voorhof is gelegen. Aan de zijde van het transformatoren huisje wordt het plateau afgesloten door een zwenkend afsluitende wand, waarin de inscriptie wordt gebeiteld: ,,1040-1945 Den Vaderland ghetrouwe blijf ick tot in den doot" Als overgang van de afsluitende wand naar het hoofdmotief is een horizontaal gerichte plaat gedacht als tweede ele ment. Deze plaat staat op een vijftal steunen boven het horizontale platform aangebracht. De plaat is voorzien van vier bronzen haken, waaraan kransen worden opge hangen. Het derde element is het hoofd motief. Dit is het kruisteken op de rech terhoek van 't plateau- Hierin worden tot uitdrukking gebracht de zware geeste lijke en lichamelijke offers welke ge bracht werden door de gevallenen in hun onwrikbaar geloof in de uiteindelijke overwinning, de verlossing en de her rijzenis van het vaderland. Er is alle reden om de verdere gang van zaken in het jubileumjaar 1950 van Excelsior met optimisme tegemoet te zien. Het heeft er de schijn van, dat het diep tepunt is gepasseerd, de crisis is over wonnen. En in ieder geval is het nieuwe jaar met een klinkende 20 zege op de kampioenscandidaat Lekkerkerk ingezet. Nu met nieuwe moed voortgaan op de •weg van herstel! Aller krachten inge spannen om de goede geest op te voeren. Die geest is na de verblijdende en verras sende zege van verleden week plotseling ling weer (laten we maar eerlijk zeggen: bijna uit het niets) te voorschijn geko men. En nu staat er voor a.s. Zondag weer een wedstrijd tegen een der kopploegen pp het programma, want als nr. 2 heeft het (40-jarige) Het Noorden thans zeer goede kampioenskansen. Een wedstrijd tussen twee jubilarissen, maar daarvan moet toch ook onze Schiedamse ons het Jiaast zijn. Misschien keert ook het ge- luk, dat de zwart-witten tot nu toe v/el heel erg in de steek heeft gelaten, nu wel terug. Thuis werd met 2—3 van Het Noorden verloren, maar waarom zou er in de uit beurt (aan het Toepad in Rotterdam- Oost) niet een revanche kunnen worden bevochten?! De wedstrijd begint om 2 uur en het vertrek is om 12.30 uur per tram van Broersvest. Wie gaan er als supporters mee?! van de Nieuwjaars-opleving kunnen Wellicht ook de lagere elftallen profite ren. Het 2e speelt om 2 uur thuis tegen Tonegido 2, het 3e om 12 uur thuis tegen Hollandiaan 2, het 4e om 2 uur (SVV- veld) tegen Fortuna 4, het 5e om 12 uur uit tegen RF.C. 8 (vertrek om 11 uur per tram)," het 6e om 12 uur uit tegen DHZ9 (vertrek om half 11 Per tram), het 7e om 12 uur uit tegenHolland'aa!l6^er" trek om 11 uur per bus) en het 8e om 12 uur uit tegen Noorderkwartier 3 (ver trek om half 11 per tram). Men schrijft ons: De str\jd tussen SW en 't Gooi Zon dag a.s. aan de West Frankelandsedijk Wordt er een met een bijzonder cachet. Inderdaad hebben de SVV-ers nog een appeltje te schillen met de Hilversum mers. omdat zij in de uitwedstrijd aan Ket kortste eind trokken en gezien de spelkwaliteiten toen onverdiend ver loren. De Rood-Groenen zijn nu echter klaar wakker' geworden en Rienus Schaap kan er op rekenen dat hij heus niet veel gelegenheid zal krijgen om zijn snode plannen in werkelijkheid om te zetten. De middenlinie met Bertus Buytenhek aan het hoofd zal het mid denveld voor zich opeisen en daardoor de voorhoede van SVV druk aan het werk zetten om nu eindelijk eens een gedecideerde overwinning te behalen. Dat een en ander veel inspanning zal vergen is vanzelfsprekend doch de SVV- jongens hebben het er graag voor over om hun club weer in aanzien te bren gen en een nieuwe overwinningenreeks in te zetten. Men schrijft ons: De belangrijkste wedstrijd in het Westen, ja misschien wel van alle eerste 'klas wedstrijden in ons land, wordt Zondag op Spangen gespeeld. De gegadigden voor de eerste plaats. Hermes-DVS en Sparta zullen uitma ken wie met Blauw-Wit de strijd ver der zal voortzetten. Want zo is toch de situatie, alle andere clubs zijn mo menteel ver achter. Een nederlaag v$n Sparta schakelt de Kasteelbewoners (voorlopig) uit. Zelfs aan een verdeling der punten, zoals aan de Damlaan hebben zij niets. De Spartanen beseffen dit volkomen aangezien zij de lijstaanvoerder Blauw Wit niet meer ontmoeten. Hermes-DVS kan dan ook verzekerd zijn, dat zij een „tot het uiterste" ge laden elftal zal ontmoeten en de Spar tanen zullen van de eerste tot de laat ste minuut vechten. Hoe staan de kansen van onze stad genoten Een overwinning opent be langrijke perspectieven: drie verlies- punten minder dan Sparta, en BlaUw- Wit komt nog naar Schiedam. War neer het ernst is, en wie zou daara~% twijfelen, om op beide punten beslag te leggen, dat moet Sparta met dezelf de ongetemde geestdrift bestreden worden. Wanneer Van Buijtenen en zijn mannen vaart in het spel weten te brengen en speciaal de achterhoede niet de minste risico neemt en daarbij verstandig opruimt zodat ons hart kloppingen bespaard blijven zoals tegen VSV hetgeen gelukkig voor de einduit slag geen fatale gevolgen had, dan ge ven wü de Schiedammer een goede kans. Natuurlijk zijn er nog vele an dere factoren. Wij denken o.m. aan de mentale voorbereiding, en welk elftal beheerst het best de zenuwen. Doch la ten we hierop vertrouwen. Op Donderdag 19 Januari zal het Ne derlands Volks Toneel in het Passage Theater een uitvoering geven van het spel van Herman Heijenmans „Op Hoop van Zegen". Deze voorstelling wordt georga niseerd door de Schiedamse Toneelkring „Het Schouwspel". Advertentie. mm RQTJERDAMSCHEOjJK 268 A SCHIEDAM TELEFOON 67-593 Dr. Tsiang, de vertegenwoordiger van het nationalistische China in de Veiligheidsraad en voor deze maand voorzitter van de raad, heeft gister avond, direft na de opening van de tweede vergadering van dit jaar, het voorzitterschap neergelegd. Zoals be kend, heeft de Russische gedelegeerde, Malik, Dinsdag de zitting van de raad verlaten, uit protest tegen de aanwe zigheid van de Chinese nationalistische delegatie, die door Moskou niet lan ger aanvaard wordt als de vertegen woordiger van het Chinese volk. Het voorzitterschap werd door de Cu baanse afgevaardigde, dr. Carlos Blanco, overgenomen- Toen deze de voorzitterszetel bezette, nam dr. Tsiang de plaats aan de tafel in, waar hij voigens de alfabetische volgorde is gezeten. De Groningse recherche heeft dezer da gen een Limburgse dievegge gearresteerd, die, naar thans blijkt, zich aan tal van diefstallen van geld en tasjes heeft schul dig gemaakt in allerlei delen van het land. In Groningen stal zij van een Groning se dame een kostbaar platina collier, welk collier in Amsterdam werd opgespoord. Daarna werd de 25 jarige, M. A. N. D., afkomstig uit het Limburgse plaatsje Reu ver, in Limburg door de Groningse re cherche gearresteerd, nadat 'de recher cheurs enige uren in en bij een hotel hadden geposteerd, waar ze argeloos I kwam binnenwandelen. Bij haar operaties bediende zij zich van allerlei valse namen. Nu eens heette ze mej. Van de Berg of mej. Mulder, dan weer Nettie van der Spaa of juffrouw Ultee en deze namen zijn nog slechts enkele van de vele schuilnamen. De Lim burgse werd opgesloten in het huis van bewaring te Groningen. De 75-jarige leider der Britse conser- tieve partij, Winston Churchill, is gister avond per vliegboot uit' Madeira, waar hij een vacantie doorbracht, te Londen terug gekeerd om de leiding van de komende ..verkiezingsveldslag" op zich te nemen Daar het zeer mistig was, heerste er alge mene opluchting toen Engeland's voor malige oorlogsleider veilig en wel uit het toestel stapte. Bevin, die zich ondanks zijn wankele gezondheid weer candidaat voor de La- bour zal laten stellen, zal volgende week Dinsdag per schip vanuit Colombo naar Engeland terugkeren. De 390 socialistische lagerhuisleden zul len op 24 Januari a.s. te Londen een be sloten bijeenkomst houden, waarop door he Partijleiders richtlijnen zullen worden verstrekt over de in de verkiezingscam pagne te volgen tactiek. Vandaag, Vrijdag 13 Januari: Raadhuis 7.30 uur: Behandeling van de Begroting. Algemene Beschouwingen. Morgen, Zaterdag 14 Januari. H. Hila- rius. Overmorgen, Zondag 15 Januari, Twee de Zondag na Driekoningen. Dagelijks: Passage: 2, 7 en 9.30 uur: Mr. Belvedere loopt college. Monopole: 2, 7 en 9 uur: Souka, het kind der Tropen (14 jaar). Advertentie HORLOGERIE REEDS 40 jaar HOOGSTRAAT 9 SCHIEDAM tien6 ihtk°Aiie' in Joegoslavië, hebben Tt" A1bame afkomstige „Komin- hrt l»Sn terecht gestaan wegens 'cinvië lï h\va" spionnage in Joego- OCVe van de Kominform. loordeeld. g werd ter dood ver" !f d® eerste maal, dat een agent ïfi? ëo„L^,°mmform in Joegoslavië op oordeeld aanklacht ter dood is ver- Een andere beklaagde kreeg 20 jaar Seva"2entsstra:f De acht overblijvenden werden tot straffen van 5 tot 18 jaar dwangarbeid veroordeeld. ;.^er°p,f"i1.are aanklager verklaarde in dat het proces had aangetoond welke „misdadige handel wijzen tegen Joegoslavië worden ge bruikt, om het land tot een gewillig werktuig van Moskou te maken". Montgomery gaat in Amsterdam een lezing houden voor de vereniging „Con cordia". En gistermorgen tegen twaalven terwijl de zon stond te stralen aan een vroege voorjaarshemel, arriveerde hij met zijn zoon op het vliegveld Valken burg van de Kon. Marine. Met een opgewekt „Good morning stapte de veldmaarschalk uit de Franse leger-Dakota, d'ie hem hierheen had ge bracht en inspecteerde dan de erewacht van mariniers, die hem ter ere stond op gesteld. Dan volgde een kort onderhoud met de autoriteiten, die ter verwelko ming aanwezig waren. Voor vice-admi- raal jhr. J. E. van Holthe, chef van de marinestaf had hij een grapje: ..Hoe ?aat het met de slagschepen?" vroeg Monty lachend. Verder waren er de plvv. chef van de generale staf, lt-gen. Calmeyer en de heer M. Gage, secretaris van de Britse am bassade. Tegenover de journalisten, die naar Valkenburg waren gekomen, sprak de veldmaarschalk zijn voldoening over de goede samenwerking in de West-Eu- ropese unie. Over de vooruitzichten ten aanzien van de vrede wilde hij niets zeg gen. „Dat is een zaak van de regeringen". De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schüm&n, is hedenmorgen te Malnz aangekomen. Zoals men weet, is hij naar Duitsland gekomen om daar besprekingen van bijzonder politiek belang te voeren met de Duitse bondskanselier, dr. Adenauer. Aan het station werd Schuman be groet door de Franse hoge commissa ris, André Poncet, en- generaal GuillaU' me, opperbevelhebber van deFranse bezettingstroepen in Duitsland. Zwijgzame Duitsers sloegen op het stationsplein het schouwspel gade van het inspecteren door Schuman van Ma rokkaanse troepen en Franse tanks. De minister stond in de houding, toen een Marokkaans muziekcorps de „Mar seillaise" speelde. Het stationsplein wemelde van Britse, Franse en Ame rikaanse vlaggen, naast de rood-zwart- gouden vlag van de nieuwe West-Duit se republiek. Na de bovenomschreven ontvangst zou een officiële receptie plaats hebben. Volgens een bericht van het Russi sche persbureau Tass, aangehaald door radio-Moskou, zal voor verraad de doodstraf weer worden ingevoerd in de sovjet-unie. De doodstraf, in Mei 1947 afgeschaft, zal nu weer kunnen worden uitgesproken tegen „verraders van het vaderland, spionnen en saboteurs", al dus radio-Moskou. Het feit, dat in de margarine geen vi tamine A meer wordt verwerkt, was on langs voor het Tweede-Kamerlid Vonde ling (P.v.d.A.) aanleiding daaromtrent 'n reeks vragen to richten tot minister Mansholt. De minister antwoordt hierop thans, dat het hem bekend is, dat het gebruik van met vitamine A gevitammiseerde margarine uit een oogpunt van voeding de voorkeur zou verdienen boven ge bruik van margarine, waaraan dit vita mine ontbreekt. Op zich zelf oezien, is margarine zonder toevoeging van vita mine A een uitstekend voedingsvet, even als slaolie en gesmolten dierlijk vet, wel ke laatste producten evenmin vitamine A bevatten. Het bedrijfschap voor margarine, vet ten en oliën heeft het voorschrift tot toe voeging van vitamine A in het voorjaar van 1949 ingetrokken, enerzijds omdat de dringende aanleiding voor deze over heidsbemoeiing met de productie door de verbetering der voedselvoorziening sinds 1946-1947 was weggevallen, anderzijds omdat de overheid hiervoor geen over heidsgelden meer beschikbaar meende te moeten stellen. De fabrikanten hebben inderdaad voor gesteld de vitamine A uit Frankrijk te betrekken en deze zelf te betalen, mits deze kosten uiteindelijk op de consument verhaald mochten worden, doch de mi nister heeft dit tot nu toe geweigerd. Deze weigering houdt geen verband met het sinds April nog sterk gestegen ver bruik van margarine, waardoor volgens de vragensteller de totale marge voor de fabrikant zodanig is toegenomen, dat daaruit de aanschaffingskosten van vita mine A bestreden zouden kunnen wor den met behoud van een redelijke winst marge. De aankoopprijs van de vitamine A benodigd voor 25Ü gr. margarine, beliep voorjaar 1949 0,8 cent, deze prijs komt momenteel uit op 0,7 a 0,8 cent- Er is geen door de regering of door het bedrijfschap in een gepubliceerde regeling vastgestelde fabrikantenmarge. De fabrikantenmarge wordt gevormd door het verschil tussen de opbrengst en de grondstoffenprijs plus heffing. Daar uit resulteert' een fabrikantenmarge van 18.50 per 100 kg. (waarin zijn begre pen de kosten van ingrediënten voor de bereiding ad 2.25). Dit komt neer op 4,5 c^nt per 250 gr. margarine. Hei margarineverbruik in 1948, geme ten aan de afleveringen der industrie, bedroeg 157 pet. van het gemiddelde der jaren 1937-1939. De vierwekelijkse afle veringen in 1949 beliepen tot 9 October 105.650 ton. Omgerekend tot een jaarcij fer betekent dit een indexcijfer op 1937- 1939 van 221. Volgens een Reuterbericht is de 38- jarige Nederlander Pieter Otto Chris- tiaan Vosveld door een Engels gerechts hof te Bournemouth tot een gevangenis straf van 31 dagen veroordeeld, omdat hij had verzuimd melding te maken van een verandering in woonplaats. Boven dien adviseerde de rechtbank hem uit te wijzen. De raadsman van V. verklaarde tijdens de terechtzitting, dat de Nederlander zijn naam. had veranderd in Nielsen, om dat hij in Nederland in onmin jvas ge raakt met communisten, die hem volgens zijn zeggen, wilden vermoorden. Tot zover het Reuterbericht. Bij infor matie werd ons bij Nederlandse politie- instanties, echter medegedeeld, dat V. niet uit angst voor communisten doch wegens zijn politiek verleden naar En geland is gevlucht. Hij staat namelijk als politiek delinquent gesignaleerd in de opsporingsregisters van de Nederlandse politie. De procureur-fiscaal bij het voor malige bÜ7onder hof te Amsterdam heeft zijn arrestatie verzocht. Verwacht wordt, dat de Engelse autoriteiten terzake over leg met Nederland zullen plegen. Men meldt ons uit Delft: Bti de eerste bijeenkomst van de Kath. Vrouwenbeweging afd. Delft, welke Donderdagavond in de foyer van Stads poelen werd gehouden, heeft de president, mevr. J. Petit, de leden al lereerst nog een Zalig Nieuwjaar toe gewenst. Zij kon tot haar blijdschap mededelen, dat de Kath. Vrouwenbewe ging ook in Delft een bloeiende organi satie was en dat de afdeling nu onge veer 1450 leden telde. Toch zijn er altijd, die zo weinig actief aan het verenigingsleven deelnemen en maar sporadisch de bijeenkomsten bezoe ken. Zij sprak de hoop uit, dat de goede geest in de vereniging zou blijven groei en en ook dit jaar de groei en bloei nog mag toenemen. Daarna leidde zij de spre ker van die avond in n.l. de heer J Geurts uit Schiedam, die een voordracht met lichtbeelden zou houden over de Schiedamse heilige, de Maagd Liduina De heer Geurts toonde zich in zijn voor dracht een vurige bewonderaar en ver eerder van de Hollandse heilige St- Li duina uit Schiedam- In treffende bewoor dingen heeft hij van haar leven een schets gegeven, waarin hij de nadruk legde op het gezonde levenslustige meisje, dat zij voor haar ongeluk was. Zij groeide op met acht broers onder armelijke omstan digheden. Vooral in haar prille jeugd was zij een beeldschoon kind. dat op haar 12 jarige leeftijd al verschillende huwelijks aanzoeken had gehad. Daar zij echter maagd wilde blijven en haar leven aan God had toegewijd, heeft zij deze aanzoe ken afgeslagen. Toch voelde zij weinig voor de kloosterstaat en zich meer ge trokken tot het volle leven, waarin zij zich wilde blijven bewegen. Zij smeekte echter God haar zodanig te veranderen, dat zij voor anderen geen aantrekkelijk heid meer zou hebben. Na een korstston- aige ziekte, was zij inderdaad van een beeldschoon tot een onaantrekkelijk meisje geworden. In die periode bekwam zij baar tweede ongeluk, waarmede haar 38 jarig lijden zou aanvangen. Bij het schaat senrijden kwam zij te vallen en brak een rib. Dit gebeurde op 2 Februari 1395. Nog drie jaar heeft zij zich strompelend door het huis weten te bewegen, tot zij vocr- goed op haar ziekbed kwam te liggen, dat zij tot aan haar dood niet meer zou verlaten. Uitvoerig schetste spreker alle kwalen, die zij heeft moeten doorstaan en gaf van haar leven een schets, zoals deze uit dq geschiedschrijving is komen vast te staan. Hoewel zij aanvankelijk het lijden aanvaardde kwam zij na het ijsongeluk tot de iijdensvrees, zoals dat elke mens toch in zich heeft.'Slechts zeer langzaam is zij door de gesprekken met haar vader en vooral door de lessen van haar biechtvader gekpmen tot het lijdens verlangen, De laatste 19 jaren heeft zij niets andprs gebruikt dan het Ons Heer. Na een korte pauze heeft spreker aan de hand van een serie lichtbeelden niet alleen verteld over de verering van de H. Liduina door de Schiedammers zelf, maar ook door de talrijke bedevaartgan gers uit geheel de wereld, maar boven dien tal van episoden uit het leven van deze heilige geschetst als raadgeefster, wonderdoenster. door haar voorspellingen en visioenen- Aan het slot van de avond dankte mevr. Petit de heer Geurts voor de duidelijke wijze, waarop hij het leven van de H Liduina had geschetst, waarbij zij de hoop uitsprak, dat door zijn woord de verering van deze heilige ook in Delft i zal toenemen. Advertentie Advertentie BR oËe s v EST 54 SCHIEDAM door de dieptebommen, die rondom haar werden neergelaten. De „Evening Standard" gaf heden op de frontpagina een foto van vier op- va-enden van de „Almdijk", die bij de redding van overlevenden van ie „Truculent" zich bijzonder onderscheiden hebben. De namen der vier werden door het blad opgegeven als volgt: Leen Diks, Leo Wes(t)dijk. Frederik Young en Coe Cinsee De vorige ramp in vredestijd met een Engelse duikboot had in Juni 1939 plaats, toen de „Thetis" in de baai van Liver pool zonk, waarbij 99 officieren, man schappen en scheepswerf-arbeiders om kwamen. Slechts vier mensen werden toen gered. De Thetis" werd naderhand gelicht, en verrichtte als „Thunderboult" belangrijke diensten in de,tweede wereld oorlog. totdat zij in April 1943 tot zin ken werd gebracht. Een driehoekige roodblauwe vlag, op een vlot bevestigd en hevig wapperen! in de wind, duidt de plaats aan. waar de Britse onderzeeboot „Truculent" op de bodem van de Theemsmonding ligt met nog ongeveer 60 man aan boord. Een speciale correspondent, die boven de plek vloog, verklaarde, dat het daar een „klein Duinkerken" leek. Schepen van allerlei grootte en vorm bewogen, zich om het vlot met de vlag. In de nevelige verten waren overal in het rond nog meer silhouetten van vaartuigen te onderscheiden. Een onderzeebootjager en corvetten van de marine lagen als grijze schaduwen tussen kleinere boten, ter wijl sleepboten dikke witte rookkolom men omhoog bliezen in de mist. Voor het overige was er echter weinig be weeglijkheid te bespeuren. Enkele vliegtuigen scheerden laag over het wateroppervlak, op zoek naar over levenden. Signaaltichten aan de toppen van de masten brachten de meldingen omtrent de voortgang van het reddings werk over van schip tot schip. De schijn bare werkeloosheid van de schepen in de uitzichtbelemmerende mist wekte een benauwende sfeer, zoals rond een kolen mijn, die door een ramp is getroffen. Intussen hebben ook duikers, die klopsignalen gaven op de wand van de gezonken duikboot, vap de in- geslotenen antwoordseinen ont vangen. Volgens Karl Hommerberg, kapitein van de „Divina", die een relaas van de ramp gaf, was het weer helder, toen de aanvaring tussen zqn schip en de duikboot plaats had. Hjj had de duikboot vóór de botsing waargeno men. „De boot zonk binnen een minuut en wij namen 10 man aan boord, van wie er twee overleden waren", aldus de kapitein. In de stuurboord-zjjde van de boeg van het Zweedse schip heeft zich een 414 meter lang stuk metaal van de „Truculent" vastgezet. In de mond van de Theems bevindt zich thans een van de grootste red dingsvloten, die Engeland ooit heeft gekend, bestaande uit 40 a 50 torpe- dobootjagers, reddingsvaartuigen en -sloepen en andere schepen. De „Divina" ligt thans op ongeveer 18 kilometer afstand van de plaats der aanvaring gemeerd. De marine-autori teiten hebben honderden zeelieden en havenarbeiders aan het werk gezet om de reddingswerkzaamheden te bespoe digen. Kapitein Hommerberg vertelde in zijn interview nog het volgende: „Ik was op de weg van Purfleet naar Ipswich met een lading parafine. Mjjn beman ning bestond uit 14 koppen. Wij had den een loods aan boord genomen en zowel de loods als ik zelf bevonden zich op de brug op het ogenblik van de aanvaring. Het was donker, maar helder. Wü zagen de duikboot vóór ons en gaven een waarschuwingssein. Plotseling echter volgde de botsing, die ons schip van voor- tot achterste ven deed schudden en de duikboot on- middellük deed zinken binnen één mi nuut. De duikboot bevond zich op het ogenblik van de aanvaring aan de oppervlakte. Wij zagen mensen in het water liggen en mgn bemanning wierp onmiddellijk touwen en reddingsgordels uit terwijl we tevens de reddingboot uitzetten. Nadat wij de acht overle venden een kop koffie hadden gege ven, bracht de reddingboot hen naar een'torpedojager Vier uren bleven wjj op de plaats van de aanvaring naar overlevenden zoeken". Bij het aanbreken van de dag be vond zich naar schatting nog voor ongeveer 30 uur zuurstof in de herme tisch gesloten ruimte, waar ie beman ning zich bevindt. In de loop van de nacht zijn honderden mensen, onder wie verwanten van de bemanning naar de beide oevers van de Theemsmond gestroomd. Het eerste bericht over de ramp was afkomstig van het Nederlandse schip" /Imdi'k", dat een S.O.S. uitzond. Het S.O.S. luidde: „Britse onderzeeër .Truculent" gezonken ten Noord-Westen rues, rvcuvcu vija wwlcVvu-i - den aan b ord Geloven, dat onderzeeër j wezige duikers via het beschadigd in botsing is gekomen met Zweedse gedeelte van de duikboot naar bin- schip „Divina". Verzoeken alle schepen uit te kijken". Intussen is de Zweedse tankboot .Divina", die na de aanvaring met de Britse duikboot aan de grond was ge- loDen vanochtend vroeg vlotgesleept. Op de' tankboot hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan als gevolg van de aanvaring. De geredde commandant van de onder- 7PeTwwf Ti'«fensn+ O Powers, is naar mnri'rVv-n Chsth-.m wrasm OTn t-Onnn bii wcVrssmWen ter red- Vj-rr-,ü?vr vipr h»- Stel U voor, dat TT de beschikking hebt over twee tafeltjes. Op het ene staat een vaas met bloemen, op het andere staan een pot met bloemen en twee glazen water. Om de een of andere reden drukt TT een kus op de bloemen in de pot. Wanneer nu de vaas met bloemen op het andere tafeltje snel in het rond begint te draaien presteert TT hetzelfde wat een meneer liet zien, gisteren in de volle zaal van „La Bordelaise" te Apeldoorn. Wij willen U geenszins adviseren het Sedert Zaterdagmiddag werd te Hoo- gerheide een 26-jarige vrijgezel vermist. Hij was per fiets vertrokken en toen hij des avonds niet naar huis was terugge keerd en men op onderzoek uitging, vond de politie de fiets op korte afstand van de woning. Maar van de vermiste zelf iwas geen spoor te ontdekken. De gehele d-.'VW, "Truculent" valt no?omgeving werd afgezocht, er werd ge- d-' 'H'ders de oorlog we-djdregd, maar alles zonder resultaat. - Toen de politie de omstandighedei zijn verdwijnen konden heb ben genoopt, vermoedde men direct dat hij wel na enkele dagen zou terugkeren. Zijn jongere broer zou namelijk j.L Dinsdag in het huwelijk treden met een meisje, dat de liefde van de 26-jarige had versmaad en de 26-jarige zou bij dit hu welijk getuige zijn. Men vermoedde, dat hij door zijn verdwijnen het huwelijk wilde voorkomen. Inderdaad is hij daarin geslaagd. Het huwelijk is uitgesteld, om dat men van het lot van de vermiste niet zeker was. Donderdagmorgen is hij echter gevon den in de schuur bij een der buren, waar hij de nacht had doorgebracht. Hij is mon ter en wel en het gevolg zal wel zijn, dat nu over enkele dagen de jongere broer trouwt, al zal het dan misschien zijn zon der de afgewezen minnaar als getuige. m->nrdng?J','*« ♦.?»e*S'V met hem znn e- 'y M" -im opge. „„reen W»» sr»> Trttpfu"ir«? Verder pr «-f-' «f F-- V-r-.ner heeft «e-i arm gebroken. Tmcnlent" van nogj de' r" tüders de oorlog werd I wnrm aan de operaties in Tofn de politie de omstandigheden ken- r Ja "an. de- dle tot r''ro"ilte 'rt de Paeif'e met meer Aart""'? Japanse krijgsgevangenen aan boord viel de „Truculent" eens een ennvnrrf aan. waarbij het schip echter door de escorterende torpedoboo'jagers van het. convooi gedwongen werd in alleri.il te duiken. De „Truculent" raakte de zeebodem, maar werd niet getroffen - thuis ook eens te proheren. Misschien zou de vaas met bloemen bij het in het ronddraaien van het tafeltje vallen, als gevolg waarvan een huiselüke twist niet ondenkbaar zou zijn, ofwat meer voor de hand ligt, de vaas zou normaal blijven staan om de eenvoudige reden, dat U er niet aan gedacht heeft een manier te vinden, waarop het voorwerp zonder meer in beweging komt. De heer, die gisteren in Apeldoorn velen in verbazing bracht, blijkt deze manier gevonden te hebben. Hef was echter slechts een inleiding tot andere frappante experimenten. Op het to neel, jvaarop hij zijn kunnen vertoon de, bevonden zich o.m. een stofzuiger, een fiets en een lamp. Op een gegeven moment beweegt de man de schakelaar van de 'stofzuiger Er gebeurt niets, geen wonder want het apparaat is niet met een electrisch snoer verbonden. Doch nauwelijks giet de man wat water uit het ene glas in het andere, die op het tafeltje staan, of de stof zuiger begint te snorren en laat zich op normale wijze in- en uitschakelen. Tot dat de man een slok water uit een der glazen neemt en de stofzuigermotor op houdt met draaien. Dergelijke grapjes haaLt hij ook uit met de fiets en de lamp. De man, die voor al deze geheim zinnigheid zorgt, is de heer A. Sinneghe Damsté uit Apeldoorn, waar hij aan de Soerensë weg een rijwielreparatie-inrich ting heeft. Dit was de eerste maal, dat bij in het openbaar optrad, tot nu toe had hij alleen -binnenshuis gedemonstreerd. De heer Damsté zegt, dat hij na jarenlang zoeken een apparaatje heeft vervaardigd geen z.g. electrisch oog en evenmin een foto-eiectrische cel waarmede hij op enige afstand elec- trische stroom in- en uit kan schake len en benzine-motoren stopzetten. Dat laatste kan hij, zo zeide hij, ook reeds op enkele tientallen meters afstand doen. Hü is ervan overtuigd, door ver sterking van zijn apparaat, die afstand zelfs wel tot 10 a 15 K.M., of wellicht nog meer, te kunnen uitbreiden. Op welke principes zijn apparaat dat in een houten kastje op het toneel zat geborgen berust en hoe het precies functionneert, is echter een geheim, dat de uitvinder uiteraard niet wil prijs geven. Bij een poging tot inbraak in de Ka tholieke kerk te Beek en Donk is gister nacht zekere E. uit Helmond gearres teerd. E. en een metgezel werden bij hun poging tot inbraak gestoord door de juist passerende nachtwaker N. Zij vieleh deze aan, doch de man wist, geholpen door zijn hond, al vechtende de straat te be reiken. Op zijn hulpgeroep kwamen en kele omwonenden toegesneld, die, toen de dieven trachtten te ontsnappen- een achtervolging instelden. Vooral de hond liet zich hierbij gelden. Na een uitput tende achtervolging werd E. tot staan gebracht. Zijn medeplichtige wist in de duisternis te ontkomen. POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Waterman", op de thuisreis naar R°t* terdam, passeerde gisteren (22 uur) Fimsterre De „Zuiderkruis", op reis van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteravond 22 uur) te Suez. Radio Vaticana zal voortaan iedere Dinsdag en Viijdag des avonds om 22 .5 uur een bijzondere uitzending verzorgen, speciaal bestemd voor de geestelijkne.a. De uitzending geschiedt in het Latiin op de kortegolf in de 25. 31 en 48 me.e. - band en in de middengolf op 2o2 In deze uitzending zal Radjo Vancana in het bijzonder mededeling doen over belangrijke pauselijke decreten en over de documenten, afkomstig van de tl. Stoel en van de H Congregaties SCHAAKVERENIGING H- V. O. HOV 2 speelde thuis tegen Tediro 1. De strijd werd afgebroken met de stand 314—214 in het voordeel van HVO De afgebroken wedstrijd HVO 1—Heyplaat werd uitgespeeld en eindigde in een overwinning voor HVO.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3