Ontploffing op scheepswerf Twintig arbeiders gewond Weerbericht gebreke Is „Divina '-kapitein in gebleven Economische positie van Europa vreemde figuren vertoont Oi nog Wonder der 5pet opslag Fantasierijke oplichter rechtbank voor de Bidweek voor de hereniging der Kerken Ganzenbord in F eijenoord-Stadion Productie dalend, export is te gering van omvang Hogere prijs varkensvlees is ook al gecompenseerd Professor in 42 talen, makelaar, reiziger in bonbons RIJKSWERKPLAATSEN VANGEN GEDEMOBILISEERDEN OP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ravage bij Boele te Bolnes Diphterie op Curacao Zijn eigen marconist met een oud toestel NDER DE O P E Rusland en de V.N. Finnen worden niet uitgeleverd Internationale Bidweek J Spoorweg-sabotage in Frankrijk ste JAARGANG DINSDAG 17 JANUARI 1950 No. 21135 -mri'W g» Mi NOG IETS KOUDER Enorme rookwolken stegen op van de scheepswerf van Boele in Bolnes, waar gisteren een hevige ontploffing plaats vond. Reprise van Wie wint de pot" Communisten zullen alle werk boycotten ZO ZIJN ONZE MANIEREN Tranen met tuiten huilde de 14-jarige John Guthrie, toen hij in Aberdeen onder veilige hoede aan land werd gebracht, na zijn escapade met een „geleend" zeiljacht. Het talen-ivonder Intentie voor 18 Januari: Mogen alle dwaalenden tot de éne schaapstal van Petrus terugkeren. Heeft Rotterdam zijn reus, België heeft er ook eenGisteren wandelde hij op de Champs Elysées te Parijs rond. Het heerschap Fernand Bochelard heet hij is 27 jaar en 2.32 meter lang. Schoenen draagt hij maat 63! En hij weegt 205 kilo. KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het ouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, edam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten ie van de „N.V. De Courant De Maasbode", terdam. -bonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Een enorme knal deed gistermiddag om half vijf de grond schudden op «Ie terreinen van Boele's Scheepswerven en Machinefabriek N.V. te Bolnes. Met donderend geraas stortte het dak van een der grote gehouwen voor een deel naar beneden, sloegen stukken steen uit de muren en kletterden ruiten uit de rainen. Hevig verschrikt krabbelden werklieden op, die door een geweldige luchtdruk tegen de grond geworpen waren en staarden ver bouwereerd naar wat eens hun werkplaats was geweest en waaruit nu grote rookwolken opstegen. Direct was iedereen actief om bijstand te verlenen aan hen, die zoals enkele ogenblikken later bleek door de hevige ontploffing, welke zich had voorgedaan, waren gewond. Dit waren er niet minder dan twintig. „Kijk, meneer, hier stond ik, nog geen vijf meter er van af", zegt ons later een der leden van de bedrijfsbrandweer der werf en hij wijst naar een plek, vlak bij een der geblakerde muren van de werk plaats, waar nu het bluswater grote plas sen heeft gevormd. Hij is er wonderlijk goed van af gekomen, heeft slechts een wond aan zijn linkeroor, waar glasscher ven tegen aansprongen. Dat was snel ver bonden en de man kon zich weer bij zijn collega's voegen, die trachtten te redden wat nog te redden viel. Het was die middag de tweede keer, dat zij waren uitgerukt Even voor half vijf werd de werf opge schrikt door zes stoten op de bedrijfs- sirene: brand alarm! In de werkplaats, een gedeelte van heft gebouw, waar ook een opslagplaats voor gereedschappen, machines enz. is gevestigd, was bij werk zaamheden met ©en gascylinder een brandje uitgebroken. De man, die er het ..disputen of, zoals men het tegenwoor dig met een mildere uitdrukking wel eens te noemen „gesprekken" van ka tholieken met andersdenkenden hebben er sinds het ontstaan van de betreurens waardige verdeeldheid tussen hen die in Christus geloven, ontelbare malen plaats gevonden. Men kan echter niet zeggen dat deze ontmoetingen grote vruchten e~ben afgewon-pen. De diepte der kloof welke ons katholieken scheidt van de menigte van christelijke kerken die op haar wereldcongressen zoeken naar dat gene wat haar bindt, is ons vaak juist bij die gelegenheden nog feller bewust ge worden. Want deze congressen, het bleek duidelijk, konden slechts daardoor voor een zeker fiasco worden behoed, doordat men vermeed, van elkaar concessies te vragen op dqgmatisch gebied. Geldt dit v/oor de internationale samen komsten vain niet-katholieke Christus- belijdende kerken, hoeveel te meer zou dit dan wel niet gelden van een congres waarop ook de Katholieke Kerk een van de deelneemsters zou zijn, fn een brief die Georg Andrew Beck, Coadjutor van de bisschop van Brent wood schreef aan de redactie van „The Times naaif aanleiding van een beschou- wing die daarin op 31 Qct 11. had gestaan over het hedendaagse katholicisme en zijn de Christelijke wereld, zette deze kerkvorst het onveranderlijke standpunt van de Katholieke Kerk nog eens duidohjk uiteen. De schrijver van het Times-artiikei had een poging gedaan onderscheid te maken tussen wezenlijke en niet-ivezenlijke geloofspunten in de Katholieke Kerk en had daaraan de hoop op een compromis op geloofsgebied tussen «ki Katholieke Kerk en de andere Kerken 'vastgeknoopt. Mgr. Beck was wel genoodzflakt, zijn illusie op dit punt radi caal te verstoren. Hij deed dit als volgt. „\f/oor een Katholiek bestaat er geen verschil tussen wezenlijke en niet-we- zenlW'ke geloofspunten. Hij aanvaardt elk geloofspunt enkel en alleen omdat het door God is geopenbaard. En in dez?' zin is er geen verschil tussen zijn aan/vaarding van het dogma van de Onbevlekte Ontvangenis en zijn geloof in »e Godheid van Christus. Elke „con- cesisie" zou daarom, van Katholiek standpunt bezien, een verraad zijn. Asta een Katholiek vragen zulk een cohcessie in overweging te nemen, zou het zelfde zijn als aan een wiskunde leraar vragen te willen schipperen met de tafels van vermenigvuldiging om wille van de leerlingen, die hun som- men niet uit kunnen krijgen. Dit zou misschien erg welwillend en menslie vend zijn, maar het zou geen goed on derricht en geen goede wiskunde zijn an zou noodzakelijk tot chaos leiden. Schipperen betekent chaos en men zal het de Katholiek vergeven als hij Iheent, dat hier de verklaring ligt van de chaotische toestand op leerstellig gebied, waarin zovele christelijke ker- 'ken zich nu bevinden". Op deze overtuiging van de Katholie- fen moet iedere poging tot hereniging van *un Kerk met de andere kerken, die niet eeii terugkeer van deze laatsten betekent m de schoot hunner aloude Moederkerk, nt2£dzakelijk stranden. ,.,.0et men derhalve op dit punt de moed vliezen? Als de eenheid der christenen ?,„ten maar op grond van menselijke con- Van menselijk geven en nemen zou fontstaan dan zou er voor moede loosheid zonder twijfel alle aanleiding ZIJru, de ®enheid die Christus voor Zijn ff,, "®eft afgesmeekt in die hartstochte- vadp? die richtte tot Zijn Hemelse v.'cpft 'i„1S-,.een geschenk Gods. En God fanaal,? i„n ondoorgrondelijke Wijsheid Hs "gs welke wegen de terugkeer *impderkeruges?heiden christenen in de Maar teven uPlaats hebben. .cicppr p^5 beeft Hij bepaald dat deze I61 ^bidden m Vrucht zou zijn van ons jïiedebiaüen met Christus heid^waarK^10 bidweek is een ge- llegenb vra dlJ de heilige Kerk haar I j hidden" te bijzonder aan dit >edeb^en te wijden. iiMedetoidden" izal ke' v vpreniorf111 zi*>n' dat wii ons in dfzfKatholieken.0die''mmT mi'lioenen niet-Na;, lk a met hen de ver- deeldh ziin maar Sn"5 niet van °hris" tus kan "jn^™kar ae" voortdurende er gernis, een werk wellicht van de duivel is, betreuren. dichtst bij stond, wist het spoedig te doven. Er ontsnapten echter gassen, die zich snel opeenhoopten. Door nog onopgehelderde oorzaak zijn deze gassen tot ontploffing gekomen, met een zodanig geweld, dat het ge hele gebouw uit zijn voegen werd ge rukt. De zoldering, die de werkplaats van de daar boven gelegen bergruimte scheidde, zakte door en de machines, die hier waren opgeslagen, stortten naar beneden. Het is een wonder, dat er van de ca. 15 mensen, die op dat moment in het ge bouw werkzaam waren, niemand dode lijk werd getroffen. Wei werden zes ar beiders ernstig gewond. De anderen kregen, evenals e ligt werklieden die zich in de nabijheid van het gebouw bevonden, min of meer lichte kwetsuren. Spoedig had de brand, die bij de ont ploffing was ontstaan, zich uitgebreid. Het vuur kreeg door de gaten, die in de muren en het dak waren geslagen, ruimschoots gelegenheid snel om zich heen te grijper.. In korte tijd lekten de vlammen dan ook aan alle kanten in het gebouw en stegen enorme rookwolken ten hemel. Het duurde niet lang of de brandweer van Ridderkerk was ter plaatse. Samen met de bedrijfsbrand weer pakte zij het vuur krachtig aan. Er bevonden zich nog twintig gascylin- ders in het gebouw. Deze werden onmid dellijk na de ontploffing naar buiten ge bracht, zodat erger werd voorkomen. Inmiddels was de GGD in Rotterdam gewaarschuwd. Nog geen half uur na de explosie reed een zestal ziekenwagens de werf op, om de gewonden naar ver schillende ziekenhuizen in de Maasstad te vervoeren. De personen, die het zwaarst gewond werden, zijn de 51-jarige A. Schop en de 17-jarige A. Rolloos, bei den uit IJsselmonde; de 47-jarige J. Si mon uit Rotterdam, de 48-jarige C. v. Aalst uit Slikkerveer, de 42-jarige S. Verhoeven uit Rijsoord en de 48-jarige W. Dingemanse, de 63-jarige W.' Werda en de 19-jarige W. Werda alle drie uit Bolnes. Van deze laatste was de hals slagader geraakt. Gedurende de hele rit naar Rotterdam heeft verbandmeester v. d. Linden met zijn hand d« ader dichtgeknepen, om het bloeden te voor komen. Van de andere gewonden, die ook naar ziekenhuizen werden vervoerd, konden enigen nog dezelfde avond naar huis terugkeren. Omstreeks zes uur was de brand be dwongen en kon met de nablussing een aanvang worden gemaakt. Om ca. tien uur gisterenavond was deze voltooid. De schade, door de ontploffing veroor zaakt, is n°S niet bekend. Zij wordt echter door verzekering gedekt. Reeds enige weken heerst er een lichte diphterie-epidemie op het eiland Curacao, die tot dusverre geen grot£> omvang heeft aangenomen, dank zij het feit, dat men tijdig begonnen is met het inenten van kinderen. De Kerstvacantie is voor de kleuterscholen en de laagste klassen van de lagere scholen verlengd. Oorspronkelijk stond er op het pro gramma van de feestelijkheden ter ge legenheid van het bezoek van Prins Bernhard een aubade door ongeveer 10.000 kinderan op Donderdag 19 Januari In verband met het besmettingsgevaar is deze aubade afgelast. Naar wij uit particuliere bron op Aruba vernamen zijn ook daar reeds ver schillende diphterie-gevallen geconsta teerd. Wisselende bewolking met van nacht hier en daar nog een buitje en op enkele plaatsen mist. Aan vankelijk nu en dan matige, ove rigens zwakke Noord-Oostelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag temperatuur bijna overal iets boven het vries punt. Woensdag, 18 Januari: Zon op 8.40 uur, onder 17.02 Uur; Maan op 9.26 uur, onder 16.51 uur. Naar het Londense blad „Evening Standard" weet te melden, wist kapi tein Hommerburg van de Zweedse tankboot „Divina" pas 2 uur na de botsing van zijn schip met de Britse duikboot „Truculent", dat hii een on derzeeër had aangevaren. De kapitein verklaarde aan 't blad, da>- de radio-installatie van zijn schip zeer oud was en dat hijzelf de enige was, die haar kon bedienen. Het duurde soms minuten, vóór hij op een kusts'ation kor afstemmen. Hij heeft daarom niet ge tracht, een S.O-S. uit te zenden, temeer daar eerst hulp aan de drenkelingen ge boden moest worden. Toen hij later van de overlevenden van de „Truculent" hoorde, dat zijn schip een duikboot had geramd, was hij aan gt°LS ontsteltenis ten prooi. Het hinderde hem vooral, dat hij juist op het moment, da 't ongeluk gebeurde, n «t op de comman dobrug stond. Echter waren de loods en de tweede stuurman daar aanwezig- In de gegeven omstandigheden wist hij niet veel anders te doen dan de kapitein van het Nederlandse s.s- „Almdijk" aar te roepen en hem te vragen, een hulpop roep via de boordradio uit te zenden. Intussen legde kapitein Hommerburg er grote nadruk op, dat de loods, die op de commandobrug stond, een man wa® van grote ervaring, terwijl de „Divina^ overigens aan de goede kant van he aarwater had gevaren, toen de cata trofg plaats vond. De Britse admiraliteit heeft nog geen sohSte gegevens over het aantal man- d,*jaPPen, dat zich nog in de gezonken liik bo01 bevindt, zo is gisteren bij de verti °uwing van neSen omgekomenen nah 'u rd' Alle negen lijken waren in de sevn jid van de Plaats van de ramp licha Er is nog geen enkel ander eennfm aangespoeld. Verwanten en echt- n waren aanwezig bij het identi- Autn -Van de stoffelijke resten, zulle ten van de Britse admiraliteit ten m°rgen bijeenkomen om de rappor- die a de duikers en andere personen. bet reddingswerk hebben deel genomen, te bestuderen. Het nationale Ganzenbordspel, dat ver leden jaar in het Olympisch Stadion in Amsterdam werd opgevoerd, heeft toen zeer veel succes gehad. En bij de loterij, welke eraan verbonden was, is de kinder uitzending in ons land wel gevaren. Het Initiatief-comi'té „Wie wint de pot?", waarvan de verenigingen, welke zijn aangesloten bij de Centrale Raad voor kinderuitzending in Nederland, deel uitmaken, heeft nu aan Carei Briels ver zocht een reprise van dit spel te orga niseren op Tweede Pinksterdag, 29 Mei a.s. Natuurlijk wordt aan deze opvoering weer een loterij verbonden en de loten daarvoor zullen bij de kruideniers in den lande worden verkocht. 1 Maart gaat dat beginnen. Od 5 Mei zal in het Amsterdamse Stadion voor het laatst een „nationaie manifestatie" plaats vinden, welke door Carel Briels is ontworpen en uitgevoerd. i De Economische Commissie voor Euro pa van de Ver. Naties heeft in haar over zicht voor het derde kwartaal 1949 ge wezen op de opmerkelijke en onver wachte verbetering in de handel van Europa met het dollargebied in de peri ode, die onmiddellijk aan de devaluatie van het pond sterling vooraf ging- In het derde kwartaal was het tekort op de handelsbalans met de V.S- geringer dan ooit sinds het einde van 1946. Het overzicht verklaart, dat de devaluatie op 18 September j.i. een reeks gevolgen met zich sleepte, welke een lange tijd nodig hebben, óm geheel uit te werken en welke niet kunnen worden voorspeld. Het algemene beeld, dat men van de handel in het derde kwartaal kan geven, wordt het beste gekarakteriseerd, door te zeggen, dat de Europese export zich gunstiger ontwikkelde dan die van de Ver. Staten. Bijna alle Europese landen verminderden hun invoer uit de V-S- en het tekort op de handelsbalans daalde op deze wijze van 1.000 millioen in het tweede tot 600 millioen in het derde kwartaal. De omvang van de Europese export bleef vrijwel stair el en die van de V.S. daalde met 17 p®t, vergeleken met het vorige kwartaal. Gegeven de daling in prijzen van voedingsmiddelen en grondstoffen op de Amerikaanse markt sinds het begin van 1948 en het vooruitzicht, dat zij gedurende *t komende jaar nog verder zullen dalen, is het mogelijk, dat de handelsvoorwaarden van Europa niet ongunstiger znllen zijn dan twee jaar geleden. Vergeleken echter met de toestand onmiddellijk voor de devaluatie zullen de exportprijzen vrijwel zeker gedaald zijn in verhouding tot importprijzen. De export zal nog veel meer moeten toenemen, wil de devaluatie de beoogde verbetering van de betalingsbalans tot stand brengen en' de binnenlandse voor ziening zal nog verder moeten worden teruggebracht, tenzij een verhoogde pro ductie hier enige compensatie biedt. De commissie verklaart, dat Engeland het enige land was, dat zijn invoer uit Europese landen aanzienlijk heeft opge voerd in het derde kwartaal en wel voor namelijk als gevolg van grotere invoer van levensmiddelen uit Italië, Nederland en Denemarken, van schroot uit Duits land en van hout uit Scandinavië en Rus land- De handel tussen West- en Oost-Euro pa, die reeds zeer gering was, daalde in het derde kwartaal verder en wel met meer dan 20 millioen in bei-de rich tingen. De industriële productie in de meeste Europese landen zakte wat af en ver- Loonde de neiging te dalen beneden de hoge stijgingsgraad van het eerste half jaar- Engeland was het enige industriële land in West-Europa, waar de ontwikke ling geheel bevredigend was. De produc tie in België was zelfs lager dan een jaar geleden West-Duitsland en Italië maak ten weinig of geen vooruitgang. De af nemende productie was bijzonder op vallend in Frankrijk. Wat staal betreft, vooral de productie in België en Luxemburg liep aanmerke lijk terug. In Duitsland deed zich voor het eerst sedert de geldhervorming een daling voor. In Engeland en Frankrijk daarentegen bleef de productiestijging gehandhaafd- In de meeste landen, waarvan cijfers beschikbaar zijn, blijkt het aantal werk lozen iets groter te zijn dan een jaar geleden- Italië. Engeland en Noorwegen tonen enige verbetering. In West-Berlijn is de werkloosheid meer dan verdubbeld- De Russische afgevaardigde heeft giste ren de vergadering van de procedure commissie van de economische en sociale raad der V. N. verlaten als protest tegen het feit, dat het nationalistische China er in vertegenwoordigd is. Vrijdag J.I. verliet de Rus Jacob Malik de veiligheidsraad om dezelfde reden, zo als men weet. Men is over het algemeen van mening, dat het de Sovjet-Unie in de eerste plaats om de propagandistische waarde van dit optreden voor de Chinese bevolking te doen is. Volledig terugtrekken van de Sovjet- Unie uit de V. N. verwacht men pas, wanneer de Westelijke mogendheden voordeel trokken van haar tijdelijke afwezigheid door voorstellen aan te nemen, die tevoren door een Sovjet veto werden afgewezen, zoals verzoe ken om lidmaatschap en het voorstel tot instelling van een internationale controle op de atoomenergie. „Met de stijging van de vleesprijzen, voortvloeiende uit de verlaging van het subsidie op varkensvlees, is bij de loons verhoging van vijf procent rekening ge houden". Deze mededeling doet minister Mans- holt in zijn antwoord op een reeks vra gen, welke het Tweede-Kamerlid Von deling (P.v.d.A.) hem had gesteld. De minister herinnert eraan, dat aan vankelijk was besloten, dat op varkens vlees een zodanig subsidie zou worden verleend, dat de gemiddelde vleesprijs voor de consument na opheffing van het subsidie op rundvlees dezelfde zou blij ven. Als gevolg van een vergrote aan voer van varkens, mede door de grotere vraag naar varkensvlees bij de consu ment. zou echter het aanvankelijk begro te subsidiebedrag in aanzienlijke mate worden overschreden, hetgeen een niet verantwoorde last voor het staatsbudget zoi. hebben betekend. Het totale bedrag aan subsidie op var kensvlees, in de periode van 7 Novem ber tot 5 December verstrekt, is circa 12.260.000. Daarom is toen tot de sub sidieverlaging besloten. Een zo nauwkeurig mogelijke bereke ning leert, dat het aantal in opdracht van de z.g. huisslachters centraal ge slachte varkens kan worden gesteld op ruim 80.000. Een basis voor vergelijking met de maand November van het vorige jaar. waarin ca. 117.000 huisslachtingen werden verricht, is echter niet aanwezig, omdat voor huisslachtingen thans geen vergunning meer nodig was. Nog even, voor het spoorkaartje duur der wordt, op reis geweest. Natuurlijk waren wij des ochtenos niet te vroeg; hadden een hele dag voor ons, waarom dus ons haasten? Maar in het zicht van het station drong het plotseling tot ons door, dat de eerst volgende trein over vijf 'minuten zou vertrekken- En wij lopen en lopen en hijgen voor het kaart jesloket! Doch wij haalden de trein- Op de plaats van bestemming natuur lijk naar de uitgang gestroomd met de gebruikelijke stroom mee. En net toen wij prakkizeerden, wat wij nu wél de hele dag zouden doen, kwam een autobus in ons vizier oj. het punt van vertrek. En wij natuurlijk lopen en lopen ende bus hadden wij! Toen vicites gemaakt, gedronken, gege ten en gerookt op andermans kosten; bij de huidige 5 pet. loonsverhoging behoeft men ons bedunkens geen medelijden met zijn gastheer te hebben. Zaten steeds erg op ons gemak; keken naar geen klok; zou den zelfs niet gemerkt hebben, dat er een klok in de kamer hing, indien de andere partij daarop niet nu en dan steelse blik ken had geworpen. Doch als wij dan bui ten kwamen en een bus zagen, dan was het .weer lopen en lopen! Des avonds vroegtijdig aan het station; waren weggebracht door iemand, die al tijd bang is, dat zijn gast de trein mist Teen wij heel rustig breed uit op het balcon zaten, kwam de conducteur ons gezelschap houden. Hij moest even uit blazen. Volgens hem zou de snelheid van de trein straks nog opgevoerd worden. De mensen hebben nooit tijd; het moet steeds sneller. Hollen van het werk. dra ven naar trein, tram en autobus en lopen naar huis.., vallen in een luie stoel bij de radio en hebben de hele avond niets te doen. „Waarom zo'n haast?" vroeg de treinman. En wij moesten herhalen: „Waarom zo'n haast"? En wij meenden dat echt! In onze woonplaats dus geprobeerd als een net persoon het station te verlaten en waarachtig het lukte- Bij het station toeterde een autobus als laatste waar schuwing, dat het vertrek nabij was. Dat was te veel en gelopen dat wij heb ben En de bus gehaald! Hijgden nog toen wij thuis kwamen, in onze luie stoel vielen en de radio aanzetten, omdat wij niets anders te doen hadden Zo zijn onze manieren! ANALYST. De regering van Finland zal weige ren Finse onderdanen uit te leveren, die beschuldigd zijn van oorlogsmisda den tegen de sovjet-unie, zo werd Maandag van gewoonlijk zeer goed in gelichte diplomatieke zijde te Helsinki verklaard. Hoewel de Finse regering bereid is Sovjet-Russische burgers van Rusland uit te leveren zoals het vredesverdrag bepaalt weiger^ zij de Finse constitu tie te schenden door haar eigen onder danen ter berechting aan een buiten landse mogendheid uit te leveren. De Finse regering zal haar antwoord per speciale koerier, die Woensdag per trein uit Helsinki naar Moskou vertrekt, doen toekomen. Het antwoord is ver traagd omdat de volksdemocraten (com munisten en linkse socialisten) wilden, dat de kwestie door de parlementaire commissie voor buitenlandse zaken, be staande uit vertegenwoordigers van alle politieke partijen, zou worden bespro ken. Vanmorgen nam de Arnhemse recht bank de zaak in behandeling tegen de 55-jarige docent H. S. L. R„ te Arnhem, die zich in de jaren 1947 en 1948 uitgaf voor „professor" in liefst 42 talen. Bo vendien wist hij op listige wijze boeren, die naar Argentinië en Braqjfcë wilden emigreren, tot afgifte van gelPte bewe gen. En ook voordien had hij zich aan allerlei oplichterijen schuldig gemaakt. De enorme fantasie, waarover deze pseudo-polyglot beschikte en de noncha lante manier, waarmee hij in zijn ge sprekken goochelde, met name van voor aanstaande Nederlanders, vergemakke lijkten het de „professor" niet weinig om zijn bedriegelijke methodes toe te passen, zonder dat het slachtoffer arg waan kreeg. De opleiding van deze „prof" was nu niet bepaald wat men noemt de geëigen de voor een hoogleraar. Hij doorliep na da lagere school enige klassen van een gymnasium; grasduinde vervolgens bij 'n instituut in diverse vakken en diepte bij allerlei onderwijsinstellingen een ency- clopaedische wijsheid op, die the man in the street vol ontzag deed opkijken naar deze geleerde en alwetende Misschien stond de studie hem niet helemaal aan, want op een goede dag besloot hij het eerzame ambt van makelaar te gaan uit oefenen Lang. ging dit echter niet goed, want in vrij korte tijd verwisselde hij tweemaal van beroep. De makelaar werd reiziger in bonbons en latercommis- sionnair in effecten. In 1931 liet hij plot seling briefpapier drukken, waarop hij zich royaal-wes aankondigde als Dr in de letteren. Zijn fantasie kreeg in die aangezocht te zijn als tolk bij de K.L.M. en beweerde zeer binnenkort met een regeringsopdracht naar Teheran te zullen worden gezonden. In Juli van 194.0 ver huisde het gezin naar Nijmegen, omdat de „doctor" naar hij vertelde zijn ambt ging aanvaarden als hoogleraar aan de R. K. Universiteit, aldaar. Helaas verhinderden de Duitsers hem zijn inau gurale rede te houden, zo zeide deze grandiose fantast tegen iedereen, die be lang in hem stelde. Dit belette hem evenwel niet om regelmatig iedere dag zijn met een professors-baret getooid hoofd buiten het raam van de woning aan de Ubbergseveldweg te steken, op dat de buren zich toch maar vooral niet zouden vergissen in zijn titels. Sindsdien heette hij professor doctor. Nijmegen scheen intussen de professor toch niet al te zeer te bekoren en zo trok hij nog vóór de evacuatie van Arn hem naar de Gelderse hoofdstad, om daar een talen-instituut op te richten, waar men elke gewenste taal kon leren. Hij adverteerde veel in tal van bladen en talrijke geïnteresseerden voor Ara bisch, Maleis. Russisch en Japans zochten contact met hem. R- accepteerde iedere leerling, al was de taal, waarmede deze kennis wilde maken, nog zo vreemd Dit kon gemakkelijk, want als bijvoorbeeld iemand Arabisch bij hem ging leren, dan kocht hij een grammaire en zorgde, dat hij zijn leerling telkens twee lessen voor was Maakte een cursist de leraar attent op een vreemde uitspraak of klank, dan vertelde het talenwonder, dat dit dialect was. Zo modderde hij de oorlog door. Na de bevrijding liep het instituut niet al te best meer en vete teerlingen lieten hem in de steek. Dit was voor de profes- dagen weer de overhand. Hij verklaarde sor aanleiding een andere business te zoeken Boeren en inderdaad: hij vond ze! die naar Argentinië wensten te emigreren kregen tegen betaling van hem „waardevolle" adviezen. „Ik heb talrijke vrienden bij de Rijksvreemde lingendienst en minister van Maarsse- veen is een studievriend", zo placht hij te zeggen tot deze goedgelovige mensen, die wel bereid waren geld te geven voor zijn bemoeiingen. Ook diverse gedeti neerde Duitsers werden het slachtoffer van zijn praktijken. Steeds beweerde hij kans te zien, dank zij zijn „goede relaties in regeringskringen" hen los te krijgen, maar natuurlijk bracht dit enige kosten met zich. En de Duitsers betaalden zelfs flinke bedragen, maar hun vrijheid bleef uit. Voor dit alles had R. zich heden ochtend te verantwoorden. Allereerst legde mr. C. van IJsendijk, de officier van Justitie, hem ten laste het feit, dat hij de familie J. H. B. uit Doetinchem bewoog tot afgifte van duizend gulden, om dit gezin behulpzaam te zijn bij de emigratie naar Brazilië of Argentinië en vervolgens, dat hij de echtgenote van de in het kamp Marien- bosch te Nijmegen gedetineerde R. l'H„ eveneens duizend gulden lichter maakte met de belofte dat haar man spoedig vrij zou komen Inderdaad kwam de echtge noot vrij, doch het hoofd van de Rijks vreemdelingendienst, de heer Weimar, als getuige gehoord, verklaarde, dat R. voor geen enkele Duitser iets bereikte. Dr. Schnitzler, psychiater noemde verdachte een nerveuze, instabiele, narcistisch, expansieve psychopaath, die volkomen toerekeningsvatbaar kon wor den beschouwd. (Öe zitting duurt voort) In de loop van dit jaar zullen ongeveer 7000 militairen per maand als gedemo- biliseerden uit Indonesië terugkeren. Het grootste deel van hen zal zijn werk zaamheden bjj de vroegere werkgever hervatten. Anderen zullen ter scholing in de bedrijven worden opgenomen waarvoor de overheid naar gelang de duur van deze scholing aan het bedrijf een toelage zal geven van 300 tot 500 per man, terwijl de overige ongeschool den voor zover zjj daarvoor geschikt zijn, door de rijkswerkplaatsen ter scho ling zullen moeten worden opgevangen. Het aantal, dat voor scholing op de rijkswerkplaatsen in aanmerking komt. wordt op ongeveer 15 der gedemobili- seerden geschat. De rijkswerkplaatsen zul len derhalve ruim 1000 gegadigden per maand moeten kunnen opnemen De ge middelde scholings-duur zal zes maanden zijn, zodat de rijkswerkplaatsen na ver loop van enkele maanden gelijktijdig 6000 gedemobiliseerden in scholing moeten kunnen hebben. Daartoe zal een uitbrei ding van de rijkswerkplaatsen nodig zijn Deze uitbreiding zr* daarin bestaan, dai een nieu ve rijkswerkplaats zal worden gesticht en wel te Heerenveen, terwijl de bestaande rijkswerkplaatsen zullen wor den uitgebreid. Zo zullen die te Leeu warden, Zwolle en Hoorn ook een metaal cursus krijgen. De capaciteit van het ge hele apparaat der rijkswerkplaatsen wordt daardoor opgevoerd van 4000 tot 6000 leerlingen. Waar deze uitbreiding de behoefte niet dekt zal tot uitvoering van een twee-ploegenstelsel worden overge gaan, waardoor de capaciteit eventueel tot 10.000 man kan worden opgevoerd. De Franse spoorwegen maken melding van een nieuw geval van sabotage op de lijn Parijs—Straatsburg Twee mannen trachtten bij een overweg een s gnaal onklaar te maken. Een spoorwegarbeider raakte met het tweetal slaags, maar kon niet verhinderen, dat zij zich uit de voeten maakten. Zoals gemeld, was het spoorwegongeluk van j.l. Zondag op de lijn Parijs- Straatsburg, waarbij één passagier ern stig werd gewond, 't gevolg van sabotage aan de rails. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1