r I r Rallye-plankenkoorts met hopen r Spoorwegen kopen buitenlandse locomotieven De Kath. Kerk in Indonesië GASFORNUIZEN Herziening van de voetbal competitie //onder R VAN MIENTJE KWETTER rara K. DAAR GAAN ZE WEER... J De ongelofelijke advertentie X* J Nederlandse industrie zal de Amerikaanse bouwen ISieuwe Nederlandse Missiebisschop Aantal Katholieken in 1949 met 43.000 gestegen Weer „verkiezingen in Rusland Landelijke le klas met 4 competities van 15, later 12 elftallen VOELT U ZICH GRIEPERIG! Het der liefde ADIO programma DINSDAG 17 JANUARI 1950 PAGINA I «-&• msm Naar het land van zon, palmen en een azuurblauwe zee. Overmorgen lopen enkele bevoorrechte landgenoten weer te flaneren langs deze boulevard van Monte Carlo, energie-vitaminen opdoend voor de komende zware uren van strijd. uit het Mus* vertaald door sebastiaan- No. 49. 9 VLIEG „Hé, hé" zei Jan, „het heeft moeite gekostmaar gelukkig zijn de grote vier en Vishikkie toch één ding overeengekomen". „Fijn" zei ik„dan is al het gepraat toch niet helemaal voor niets geweest". „Nee" grijnsde Jan„Eén re sultaat is er tenminste". „En wat hébben ze dan tenslotte afgesproken" wilde ik graag weten „Ze hebben afgesproken elkaar voortaan bij de vóórnaam te no»' men" sjilpte Jan.„En nou gaan we mobiliseren, of ik heet geen Jan Mos". De Tweede Kamer was het ech ter niet met de conclusie van Ja i eens. „Laten we het liever nog eer met een ronde-tafel-conferenti proberen" zei de Tweede Kamer, „Dat is goedkoper". In De Jokkebrok stond een aan doenlijk artikel over de ridderlijke houding en de vergevings-gezinde tegemoetkoming van Vishikkie of, zoals we nu mogen zeggen: van Arnold Vishikkieof, nog lie ver: van Kameraad Arnold. Het blad stelde voor om Kame raad Arnold voor te dragen voer de Nobelprijs voor de Vrede.... „Het verheugt ons", ging De Jokkebrok verder.... „dat het nuchtere mussenverstand van de Tweede Kamer zich niet heeft la ten intimideren door het imperia listische oorlogs-gehits van minis ter Jan Mos". „Zou je ze niet" siste Jan. Het kan de voortreffelijke lezer van dit blad onmogelijk ontgaan zijn, dat er enige maanden geleden in deze kolommen een advertentie verscheen, welke luidde: XXe RALLYE DE MONTE CARLO le Kracht Rallye de M.C.-kaartlezer Laten we niet overdrijven, maar het gonsde in de autowereld. Wie (vroeg deze autowereld zich gonzend af), wie is deze kaartlezer. R. K., van goede getuigen voorzien, zijn bezigheden buitenshuis heb bend, vlot frans sprekend Wie is daarnaast bovendien nog technisch onderlegd, bezit een zonnig humeur en geen geld, kan tenslotte nog bogen op sportief uiterlijk, muzikaliteit, grote ervaring om maar te zwijgen van zijn lief-zijn-voor-kinderen? Waarom adverteert hij (gonsde de autowereld verder), waarom adverteert hij, terwijl tien tallen aspirant-Rallye-isten eenvoudig zitten te hunkeren naar dit ei van Columbus als honden naar een soepbeen (dit laatste beeld bevalt ons persoonlijk niet, maar blijft geheel voor rekening van gonzers). De telefoon bij de K. N. A. C. wie de Rallye nog meer ter harte ging dan vorig jaar stond (mogen wij wel zeggen) niet stil. En voorts „regende" het brieven. MOOIE PRODUCTIECIJFERS „WILLEM BARENDSZ" SPOORMANNEN LEREN ESPERANTO NOVEMBER GOEDE MAAND VOOR WONINGBOUW De Brief. De fiets n. m. 6. ONVERWACHT GOEDE VERDIENSTEN. Ottwell Binns veronderstelde, XXe Rallye de Monte Carlo -Xv>. '&4S& In de nacht van Zondag op Maan dag a.s. start uit zeven plaatsen van Europa (Monte Carlo, Floren ce, Praag, Stockholm, Oslo, Glasgow en Lissabon) weer de grootste auto monsterrit van het jaar: de Rallye de Monte Carlo- Na 66% uur on afgebroken dag en nacht doorrijden zullen de 308 deelnemers (een nieuw record!) Woensdag in de na middag allen arriveren in Mon'e Carlo (op de uitvallers na) een er varing van 3000 en zoveel kilometer rijker. De belangstelling in Nederland was dit jaar enorm. Nog nooit schreven zoveel Nederlandse equi- pe's in (56) en het sprak bijna vanzelf, dat onze redacteur J. W Hofwijk, ook dit jaar, juist als in 1949, aan de start zal verschijnen. Bijgaande inleiding moge U zachtjes-aan in de Rallye-stemming brengen. Ter geruststelling: er komt morgenavond een serieuzer verhaal met alle feiten en gege vens. -maps AVONTUUR CHARME ROMANTIEK biedt zich aan langs deze ook hem zelf niet sympathieke weg Klasse op zichzelf, niet in de gelegenheid met H.H. Rallye- isten kennis te maken, R.K., v.g.g.v., z.b.b.h.h., vlot Frans sprekend, technisch onderlegd, zonnig humeur, geen geld, sportief uiterlijk, muzikaal, grote ervaring, lief voor kinderen. Slechts uiterst serieuze reflectanten worden ingewacht (met wagen, kaarten en geld) onder letter JWH bureau van dit blad. Na enkele dagen moesten wij een vouw- heden over de Austin, die op 't ogenblik been bestellen (bij een erkende boek- loopt als een tierelier (hoe kèn het ook handel) en nóg een dag later een secre- anders in zo'n Austin-familie en toen Volgens opgave van de N.V. Neder- fandsche Mij. voor de Walvisvaart heeft de „Willem Barendsz" sinds het nieuwe vangstseizoen begon, tot 7 Jan. j.l. 17.116 vaten traan en 4644 vaten spermolie gepro duceerd (6 vaten is 1 ton). In de overeen komstige periode van het vorig seizoen werd. met 2 vangdagen meer, 16.678 va ten traan en 3838 vaten spermolie gepro- De technische staatsscholen, ressor terende onder de Duitse spoorwegen, hebben besloten het Esperanto in het leerprogramma op te nemen. Een zegsman van het secretariaat der Duitse spoorwegen heeft verklaard, dat het Esperanto bij het internationale spoorwegverkeer van groot belang kan zijn. Degenen, die Esperanto leren, kunnen van hun kennis gebruik maken in de Esperantoclubs der Duitse spoorwegen, welke in verschillende plaatsen van West-Duitsland worden opgericht. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwa men in November jl. 4366 nieuwe wonin gen gereed. Deze zijn als volgt over de> provinciën en de drie grote steden ver deeld (tussen haakjes de definitieve cij fers over October 1949): Groningen 172 (98), Friesland 61 (88), Drenthe 228 (237), Overijssel 219 (264), Gelderland 684 (551), Utrecht 193 (218), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 411 (384), Zuid-Hol land (excl. Den Haag en Rotterdam) 394 (606), Zeeland 347 (127), Noord-Brabant 644 (382), Limburg 396 (402), Amsterdam 51 (14), Den Haag 251 (129), Rotterdam 247 (226), N. O. Polder 68 (34), Neder land 4366 (3760). In de eerste 11 maanden van 1949 wer den 37.314 woningen voltooid. In hetzelf de tijdvak van 1948 kwamen 29.646 wo ningen gereed. In November werd begonnen aan 4511 (October 3900) woningen, hierdoor steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen van 40.164 op 31 October tot 40.284 op 30 November Hieronder volst een overzicht van deofficiële statistieken V"an de Apostolische Katholieke Kerk in Indonesië. De cijfersDelegaat in Indonesië, mgr. G. de Jonghe zijn ontleend aan de pas bekend gewordend'Ardoye IV. taresse. „Open jij de „H" zeiden wij, „dan nemen wij „J. W." wel voor onze reke ningze ligt nu in een zenuwinrich ting, maar de Ordner's puilen van de brieven, allemaal op alphabet. We vouw beenden ruig geschat een kleine vijf honderd reflectanten open, konden er echter al meteen een 300 terzijde leggen els volkomen ongeschikt: sensatiezoekers, profiteurs, autobezitters, die nu nóg geen heer in 't verkeer zijn, een man, die 't op de fiets wou doen (en als ik meeging op een tandem) een man, die beweerde „van- el zijn vroegste jeugd in de „fluid drive te hebben gezeten" (dergelijke grapjes vinden wij onkies), een man, die Monte Carlo met een „K" schreef, en nog een handjevol andere bezitters van knorrende auto-beesten. Och, men voelt het gauw of iemand Werkelijk die ondefinieerbare Rallye distinctie in zijn nageltoppen heeft. Ble ven er een honderd over (als wij goed hebben afgetrokken) en van deze hon derd na een meer critische schifting een dertigtal. Daar was we bladeren thans achteloos onze Ordner's door, prikken hier en daar op goed geluk een naam - daar was ene Meneer Alie Kaan (met een rood-leren coupé, kan dat? vol onaf hankelijke voorvering of zoiets). Daar was ene zekere Biera (vol automatische fluid drijf en compressie), daar was ene Heer Jansze (met sz en zónder „n en nog iemand, die als wij dat wilden voor eigen rekening een „waegen" wilde'laten bouwen naar óns ontwerp. Tenslotte kwam er een zeer mannelijke, aardige brief van een Meneer B. van der Wansem De brief kwam helemaal uit Den Haag. Een brief, die er niet omheen draaide, maar ronduit schreef, waar het ©p stond: „Kijk-er-is, wij willen die Ralley winnen: we rijden een Austin A 40 1200 cm3, 40 P.K., voorzien van dubbele mistbermlampen, één spotligh., Z eoorten kachels en voorruitverwarmers; we nemen pikhouwelen en schoppen mee (sneeuwschoppen), we vertrekken Woens- dagochtend 18 Januari 1950, zullen de hele Zaterdag besteden aan het adrisseren Van onze banden in Monte Carlo; ik raad U warme sportkleding aan, draag zeil plusfours op deze tocht, een renvest en een pet. U zit achterin: er gaat dit jaar tijdens de tocht geen raam open in de wagen: kachel aan en dak open gescho ven; maar in deze wagens word je achter ixiet koud...." Ik houd van brieven, die als een man op mij toekomen, zeker wanneer die man een leren renvest aan heeft, een Engelse pet draagt en plusfours. En verder: Och, B van der Wansem's fortuin zat in een klein hoekje. We zeiden „Top", eigenlijk elleen omdat die geddrisseerde banden ons intrigueerden, de sneeuwschoppen en kettingen" schreef hij de dag daarop dn een briefkaart) weer zo echt och-hoe- oal-ik-'t-zeggen waren en omdat er een kinderpostzegel op de brief zat. Twee da gen daarna zetten wij onze fiets (nog steeds dezelfde van 't vorig jaar, maar laatstelijk geheel gereviseerd en voorzien vsn een geheel nieuw rood achterlicht) nonchalant tegen het tuinhek van de fa milie van der Wansem, belden aan en hoorden even later een vrouwenstem: Be daar is een Hèèr voor jeroepen. Be van der Wansem is 26 jaar oud, reed vorig jaar in de Ardennen (gestart van Glasgow) z'n wagen van een ijzel-hairpm oen greppeltje in,en viel toen uit, sloeg echter in de Tulpen-Rallye (ónze equipe) een heel goed figuur, zal onder weg tijdens deze rit nóg meer vitamine C slikken (B C winnaar, leerden wy vroeger in de algebra of meetkunde, wat was 't), vroeg wat voor merk sigaretten wij rookten, omdat ie ons van Rhodesia verdacht, vertelde allerlei onbegrypelyk- vroegen we twee dingen aan hèm: Welke kleur is ie (Beige) en wèt is „adrisse ren". „Daar kan jij prachtig bij helpen", juichte ie. We gaan èl onze zes banden overdwars doorzagen., met helemaal, al leen maar nieuwe overdwars-kloofjes, waardoor de wagen beter op de weg zuigt „Ja, ja", zeiden wij. „En wie is je part ner „Die ken je al...." antwoordde ie, „Van der Made „Toch niet de H. C. van der Made, die vorig jaar de Skoda reed (prima onder weg meer mon- en demonteerde dan één and'ere rijder (al wès die wagen goed) en strafpuntloos een schitterende prestatie leverde „Hier is hüzei Be, en van ach ter een fluwelen voorhang kwam mijn vorige equipe-genoot grijnzend de kamer in. „Zing je nog zo vals?" vroegen wij „en ben je die vervloekte Franse knof- lookworst nog niet tegen gegeten?" Mijn hemel, dit wordt de rit van ons leven! Dit wordt Maar laat ons stoppen met deze nonsens (allemaal senuwe) en U een volgende keer een degelijker verhaal lei'eren. Mis schien weet U nauwelijks wèt de Rallye J. W. HOFWIJK Bandjermasln Pontianak Sintang Makassar Menado Bandung Djakarta Malang Purwokerto Semarang Een A.F.P.-telegram meldt uit Rome, dat volgens mededelingen ten Vaticane de H. Stoel en de republiek der Ver. Staten van Indonesië diplomatieke be trekkingen zullen aanknopen. De H. Stoel zal in Indonesië een Internuntius be noemen, terwijl de V.S.I. bij het Vaticaan een gezant zullen accrediteren. Kleine Sunda Amboina Hollandia Medan Palembang Banka-Billiton Atambua Totaal 1.670.000 7.300 802.000 9.205 202.444 3.095 3.600.000 7.474 1.400.000 31.293 6.532.457 18.649 2.648.422 29.452 8.625.000 4.976 6.000.000 3.680 10.000.000 46.471 9.000.000 23.034 2.750.000 624 2.925.482 425.125 980.000 52.168 290.000 3.241 6.000.000 25.383 2.500.000 5.181 464.216 2.132 533.300 81.831 66.923.321 780.314 r= Aantal inwoners. 3 1 1 2 13 2 1 1 2 1 1 28 V. 31 40 12 25 29 18 54 19 7 47 32 8 107 32 19 41 19 16 29 585 VI. 1 2 4 3 10 1 3 7 1 34 VIL 1 3 2 1 11 2 12 2 1 80 VIII. 1 5 1 5 33 4 1 125 8 24 10 11 2 36 376 I. Kerkressort. II. Aantal inwoners. III. heren. V. Buitenlandse religieuze__pries ters, VII. Groot-seminaristen. Aantal Katholieken. IV. Wereld VI. Inheemse religieuze priesters. VIIÏ. Klein- seminaristen. Het totaal aantal Katholieken in deze gebieden bedraagt dus 780.314 of 1.16 pro cent van de bevolking, hetgeen volgens de statistiek van vorig jaar een stijging betekent van 43.108. Dit resultaat kan zeer zeker niet slecht worden genoemd, vooral wanneer men daarbij nog de uiterst moeilijke omstandigheden in aanmerking neemt, waarin de missionarissen de laatste jaren hebben moeten werken. Ook de tijdschriften hebben zich van de bezetting der Japanners en de moeilijke na-oorlogse tijd wederom enigermate her steld. Het Vicariaat Bandjermasin geeft één tijdschrift uit, Menado 4, Djakarta en wen Wel zeer moeilijk Het tractiemiddelenpark van de Ne derlandse Spoorwegen zal in afzienbare tijd worden uitgebreid met 25 Ameri kaanse electrische locomotieven. Dit is, zoals we enige tijd geleden hebben bericht, het resultaat van de reis, welke de president der N S., ir. F- Q. den Hollander, onlangs naar de Ver. Staten maakte- Thans vernemen wij, dat de bestel ling van deze locomotieven door de Spoorwegen is geplaatst bij Heemaf te Hengelo, welke firma derhalve als hoofdaanneemster optreedt. Werkspoor zal het mechanische gedeelte verzor gen. De reis van ir. Den Hollander had als eerste doel de bestudering van de Wes- tinghouse- en Baldwinontwerpen (die Balei winf abrieken vervaardigen voor Westinghouse het mechanische gedeelte der locomotieven) en tevens om bespre kingen te voeren, die zouden leiden tot de uitvoering van het voornemen der Ned. Spoorwegen om die fabricage van deze locomotieven naar Amerikaanse ontwerpen voor het grootste deel te doen uitvoeren door die Nederlandse in dustrie. De besprekingen hebben tot resultaat gehad dat de schakelinrichtingen uit Amerika wordlen geïmporteerd, maar dat de verdere electrische installatie zoals tractiemotoren, rijweerstanden en ook de verlichting- en verwarmingmo toren door de Heemaf zelf naar Wes- tinghouseontwerpen worden gefabri ceerd. Werkspoor zal vervolgens het me chanische gedeelte verzorgen volgens de Baldwinontwerpen» De levering der Amerikaanse onder delen begint reeds in Juni aanstaande en zal uiterlijk in Maart 1951 zijn be ëindigd- Wanneer de werkzaamheden bij Werkspoor vlot verlopen, kunnen de eerste locomotieven nog in 1951 gereed komen. Het tweedie doel van de reis van ir. Den Hollander was de bestudering van het Amerikaanse spoorwegwezen, dat grote verschillen vertoont met het Ne derlandse. 80 Procenit van de ontvang sten der Amerikaanse spoorwegonderne mingen komt uit het goederenvervoer. Men toonde in Amerika bewondering voor de financiële resultaten van de spoorwegen in Nederland, die niettegen staande de hier geldende bij Amerika vergeleken lage tarieven gunstig af steken bij de financiële uitkomsten der Amerikaanse spoorwegmaatschappijen. De Amerikaanse spoorwegen hebben een zware concurrent aan het vliegtuig, waardoor het railverkeer overgegaan i'S tot het bieden van alle denkbare com fort in de rijtuigen. Op de langere tra jecten hebben de treinen oen accommo datie. aan een hotel gelijk. Dit maakt een zeer grote personeelsbezetting nood zakelijk. In dergelijke treinen met 150 passagiers reizen circa 40 personeelsle den mee. Uiteraard maken deze omstan digheden het verkrijgen van gunstige financiële uitkomsten voor de spoorwe- 4-assige electrische locomotieven wordt de eerste in April aanstaande verwacht- Het I'S1 in de bedoeling, dat de laatste machine van deze serie vóór hgj einde van dit jaar is afgeleverd. Dan resten nog d'e tien 6-sssige Franse machines, die in 1952 zullen worden geleverd. Overeengekomen is, dat het eerste exemplaar in Februari 1952 ons land binnenkomt en de volgende maanden telkens twee stuks, zodat in Juli van dat jaar alle zestig Franse electrische locomotieven op Nederlandse rails zul len staan. Surabaja elk 5, Sukabumi 4 en Medan één Van de vijftig in Frankrijk bestelde Advertentie. A. VAN WOERKOM- SCHIEDAM BROERSVELD 137-139 TEL 67736 SS t Zal weer gaan spannen in Rusland. Want naar radio Moskou heeft medege deeld, zullen o]T 12 Maart verkiezingen gehouden worden voor de Opperste Sov jet der U.S.S.R. De wereld zal nieuws gierig zijn naar de uitslag. Bij de laatste verkiezingen in 1945 hadden 99,90% der kiezers op de communistische eenheids- lijst gestemd. Wedden, dat het nu 99,99% wordt. Steeds meer progressieve kiezers. Pater dr. J. Xheunlssen, provinciaal der Ned. provincie van de Pater» Montfortanen is door Z.H. de Paus be noemd tot apostolis ch vicaris van Shiré, Nyassaland (Brits 'Centraal Afrika), noemd tot missie-oveuste in Mozambique. In 1940 gewerd hem de eervolle benoe ming tot assistent-generaal en werd hij. overgeplaatst naar St. 'Laurent sur Sèvre in Frakrijk. Op 6 Februari 1948 werd hij in Nederland tot provinciaal gekozen. Als Vicarius Apostolicus neemt mgr. dr. Theunissen S.M.M. heb bestuur van de Fransman mgr. Aune-au' S.M.M. over, die wegens zijn hoge leeftijd zal aftreden. In dit'missiegebied dat sedert het begin dezer eeuw door de Paters M'ontfortanen ver zorgd wordt, zijn priesters van verschil lende nationaliteit werk/aam. Een door het bestuur van de K.N.V.B. benoemde commissie, bestaande uit de heren Burgwal, voorzitter; Bockmeulen, Feddema en Vosman, heeft een voorstel ontworpen voor een nieuw competitie stelsel, waarmee het bondsbestuur zien in zijn vergadering op 28 December 194J in meerderheid heeft verenigd. Het voor stel zal behandeld worden in een buiten gewone bondsvergadering op Zaterdag 25 Maart. Het ontwerp is volgens de „Sport kroniek" gebaseerd op de volgende richt lijnen: 1 Instelling van een landelijke eerste klas, los van de districten, van 4 afdelin gen,' ieder met 15 elftallen, na één jaar teruggebracht tot 14 elftallen en na 5 jaar tot 12 elftallen; 2 Het handhaven van 6 districten voor de 2e, 3e en 4e klassen met een pyramide in de veshouding 2-4-8 met 12 elftallen per afdeling. Voor de reserve-klas een P^aTJ,d®, de verhouding van. 1-3-9 met 10 elftallen per afdeling; 3. Het afschaffen van de degradatie wedstrijden. Het spelen va"11.?,rom^!" wedstrijden in de breedte blijft nood- zakelij k De commissie stelde een vijftal proe ven van indeling voor. Het bondsbestuur heeft zich verenigd na-at. het concept, waarbij het Dan-d in twee helften (hori zontaal) wordt verdeeld «n waarm de clubs als volgt zijn ingedeeld: le klas A:- KFC EDO, RCH Vola wijekers DWS, 'tGooi, Go Ahead, AGOVV' Hengelo, Ertsch. Boys, Heeren veen, HSC, Friesland, GVAV en Be Quick. le klas B: VSV, Haarlem, Ajax, Blauw Wit Zeeburgia, DOS, Wagem-ngen, Zwol se Boys, Heracles, Enschedé, Sneek, Achilles, Leeuwarden, Fris®, Velocitas, le klas C: ADO, SVVjNeptumu, Feijenoord, Quick, NAC. R.BC, Willem II BW Eindhoven, Helmondia, Bleijer- hèide, Juliana, MVV Sitt Boys. le klas D: HBS, HDVS, Xera.es, Sperte. NEC TSC, Noad, Longa, Braba ntia, PSV, VVV, Kerkrade. Limburgia, Miauj-it». Sp. Emma. Advertentie Bent U huiverig, voelt U zich niet prettig? Misschien hebt U griep onder de leden, die U door tijdig Togal te nemen kunt voorkomen, althan sterk matigen. Togal kan U <>P 5' been houden! Togal is onschadelijk voocr hart, nieren en maag. theek en drogist f 0.83, f 2.08, f 7.94. 10). Ik trok de dolk uit zjj-n borst en trewtjl ik er mee in .mijn hand stond, half dood van schrik, klopte er iemand tweemaal op de deur. Ik was niet in staat me te verroeren en Ik wist niet wat te doen. Toen de deur openging verscheen de jonge landgenoot, van wien ik de flat had gehuurd. Hij stond versteld, zoals te verwachten was en ik trachtte hem te zeggen, wat er ge beurd was. Toen werd het mij te mach tig- Ik geloof, dat ik huilde, ik weet, dat ik flauw viel. Ja, zei hij schor. Ik kan me be grijpen dat je flauw viel. Maar wat volgde daarna? Toen ik bijkwam, stond de eige n-aar van de flat over mij heen gebogen. Hij liet me wijn drinken en toen ik een beetje was bijgekomen, trachtte ik hem te vertellen, wat er was ge beurd. Terwijl ik daamee bezig was, hoorden wij beiden een stap op de trap en een zingende stem. Ik was erg bang en om mg te sparen dwong hij me het atelier terstond te verlaten, Ik kon nauwelijks op mijn benen staan. Ik weet niet, hoe ik de trap ben alge- komen. Ik weet alleen, dat ik mijn uiter ste best moest doen, om het niet uit te schreeuwen, toen ik het meisje, dat ge zongen had het was een model op de trap passeerde en dat ik bijna flauw viel. Ik vond een taxi en ik ging terug naar het hotel en dreef door, dat wij nog diezelfde avond uit Frankrijk vertrokken. Daar heb je verstandig aan gedaan, merkte Carlos op. O. neen. Ik geloof nu, dat het niet verstandig is geweest. Zie je, ik was vree- selyk van streekbang, en wat men in angst doet is gewoonlijk niet verstandig Ik dacht er op dat ogenblik helemaal niet aan, wat later zou kunnen gebeuren met de man, die mij hielp. Ik yas egoïstisch, onnadenkend, verschrikkelijk bang voor mijzelf. Wat gebeurde er? vroeg Cabados me' zonderlinge kortheid Hij werd gear f steerd, beschuldigd van de moord en terwijl ik ziek was, werd hij veroordeeld en naar c\ Franse straf kolonie op Nieuw Caledonië gezonden. Maar ik weet, dat hij niet schuldig is en als ik tijdens de terechtzitting ge zond was geweest, als ik geweten had, wat er gebeurde, zou ik naar Parijs zijn teruggekeerd en alles hebben gezegd wat ik wist. Maar als hij sch-uljlig werd bevonden, zei Cabados overredend, was hij het waarschijnlijk ook. Ik ben er zeker van, dat hij niet schuldig is, protesteerde Stella. Hij was niet het soort man om zoiets vreeselijks te doen. Bovendien is er op de terecht zitting een belachelijke vergissing ge maakt. Wat wae dat? vroeg Carlos bijna scherp. Wel, de man, die vermoord werd, werd beschreven als de eigenaar van de flat. terwijl in werkelijkheid de man, die ze verhoorden en veroordeelden, de eige naar was. Hoe weet je dat Stella? riep Carlos uit. Om-dat ik, zoals ik heb gezegd, slechts een uur of twee van te voren de flat van hem had gehuurd en de belachelijke ver gissing, die de politie heeft gemaakt, kon ik niet doen. Hoe heette de man? vroeg Carlos met een vreemde uitdrukking op zijn gezicht. Juan Cabados, antwoordde Stella, er aan toevoegend, toen ze hem zag schrik ken: het is een eigenaardige samenloop ■van omstandigheden, dat hij jouw fami lie naam draagt. Ja, antwoordde Carlos haastig, maar er zijn tal van Cabadossen in het oosten van Spanje. Stella ben je volkomen zeker van wat je zegt? Het is wel vreemd, dat een man voor het gerecht wordt gedaagd en veroordeeld wegens moord op zichzelf. Ik ben er volkomen zeker van. Ik kan me niet vergissen. De man die bin- nenkwam de man die verhoord werd was de man, die mij de flat verhuurde. Bij zijn verhoor weigerde hij een naam te noemen hij verklaarde, dat het toeval was, dat hij zich in de kamer bij de dode man bevond, maar hij sprak de verkla ring van het model tegen dat beweerde mij op de trap ontmoet te hebben. Ik ge loof dat hij dat deed om my ex buiten te houden. Hij...* Maar hoe kan de politie zulk een idiote vergissing maken? Dat was heel gemakkelijk. Ze vonden een portefeuille op de dode man, met Juan Cab&dos' naam er in. Ik veronder stel, dat zij daaruit meteen hebben ge concludeerd ,dat hij de.... Neen, viel. Carlos haar in de rede. Dat is zeer onwaarschijnlijk. Er schiet me nog 'n andere verklaring te binnen. Hij haalde diep adem vóór hij verder sprak. Luister, Stella. Toen jij de flat huurde, was je waarschijnlijk, het slachtoffer van een zeer handige bedrieger. De man, van wie je de flat huurde, was vermoedelijk niet Juan Cabados en helemaal niet de eigenaar van de flat. In een cosmopolitische stad als Parijs be vinden zich schurken, die tot alles in staat zijn om een paar francs in handen te krijgen. Veronderstel nu eens, dat de man, van wie je de flat huurde zich voor deed als de eigenaar, in diens afwezig heid. Dat is niets ongewoons. Nog kort geleden werden alle meubels weggehaald ut een huis in Madrid door mensen die Zich voordeden als de eigenaars en toen Maar dat klopt absoluut niet, viel Stella hem in de rede. Jij veronderstelt, dat de man, die zich Juan Cabados noem de, op bedrieglijke wijze geld trachtte los te krijgen van tante en mij. Maar hij nam in het geheel geen geld aan en zijn no"" chalance inzake de condities beviel tante eigenlijk helemaal niet. Hij zei, dat hij haast had en dat hij ons uit Spanje zou schrijven. Een ogenblik bleef Carlos zwijgend zit ten en het meisje keek hem aan. Het was duidelijk, dat hij zich tegenover eea oa- oplosbare puzzle bevond wist hij met, wat hij op haar we«rleg]gmg moet antwoorden, maar toen, a J een ingeving kreeg, zei hij vlug: Maar hij kwam terug- Ja, antwoordde Stella- J kwam terug! Waarom deed hij Ik weet hot niet, a"tJ°°/dde hej meisje. Ik heb mij urenlang afgevraagd waarom hij dat deed, Se con- clusie, waartoe ik ben dat hij waarschijnlijk 'ets vergeten had, iets^dat hij wilde aaneemt. dat was d°e z¥ch voor een ander uitgaf, dan is het evengoed mogelijk, dat hü is terug" gekomen om geld los te krijgen, nadat hij eerst je vertrouwen had gewekt. Stella schudde nadrukkelijk het hoold. Neen, zei ze. Hij was helemaal dat soort man niet. Als hg zo iemand was geweest, waarom probeerde hü dan niet zich te zuiveren van de zwaarste aan klacht, door de waarheid toe te geven? Waarom spaarde hij mij en vertelde hij de politie niets over my? Hü kende mün naam, hü kende het hotel, waar wü onze intrek hadden genomen, het zou gemak kelijk zijn geweest mij te vinden mü op te sporen Als hij de zwendelaar was geweest, die jü je voorstelt, zou hü ge probeerd hebben de schuld voor de moord op mij te schuiven. Hij zou de waarheid hebben gezegd, maar in plaats daarvan sprak hij het verhaal van het model te gen. Waarom hield hij mij er buiten? Dat doet een schurk niet. iWordt vervolgd) WOENDAG, 1» JANUARI 1M-*. Hilversum i w m.) 7,0024.00 ncrv 7.00 Nws.; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weer berichten; 0.15 Gewijde muziek; 8.4C Gram.; 9 00 V d. zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgen dienst; HO Rram.; 11.15 ,Een wensdroom ■eelt geen dividend", hoorspel; 12.00 Popu lair conc.; 12.30 Trio; 13.00 Nws.; 13-1-5 Koor; 1320 Gram.; 13.25 Fuga-conc.; 14.00 Kamer- orlc.14 45 Gram.; 15.00 Blaaskwintet en piano 15.30 Strijkork.; 16.00 V. d. Jeugd; 17.30 Zigeu- „erkwmtet; 17.45 V d. kinderen; lB.aO Leger des Heils-ork.18.30 V. d. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Boekbespr.; i9.30 Spoitcoimment. en gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nws.; 20.05 Comment, familiecomp.; 20.15 „Ellas", Orato rium; 22.45 Avondoverdenking; 23.0Oi Nws.; 23.15—24.0 Koor, houtblaasensemble enj solist. HILVERSUM II (416 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO., 10.20 VARA, 19.30 VPRO., 20J0I0—24.00 Vara 7.00 Nws.; 7.18 Gram.; 8.00 Nws en weer berichten; 8.15 Gram.; 8.18 Orgel; 8.54» V d. vrouw; 9.00 Gram.; 19.30—9.35 WatersL); 10.00 ..Kinderen en mensen", causerie; 10.85 Mor genwijding; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Radio Volks Universiteit; 12.00 Accordeonnjouziek; 12.339 v. d. boeren; is.38JPteno-duo; 12.50 Kalender; 13.00 Nws.: 13.15 Omroeporic. en solisten; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jieugd- conc.; 15.00 Kinderkoor, 15.20 Hoorspel v. d. jeugd; 15.50 Viool en piano; 16.00 V. d. fceugd: 1630 V d. zieken, 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Kwartet- 1745 Begerlngsuitz.18.00 Nws.;} 18.20 Trio 18 30 Radio Volks Unlversteit; 19.00 crarri 19.15 Causerie; 19.30 V. d. Jeugd;- 20.00 Nws 20.05 Actual.; 20.15 Social, nws.; 20.20 II companello'Opera; 21.20 „Een platte- iandsdoktertj»' hoorspel; 22.20 Lichte mu ziek 22.45 populair- wetenschapp. causerie; 23.00 Nws.; 23.1a24.00 Licht progr. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: In we. 7.06 gram, 7.30 kron, 7.40 gym, 7.50 gram, 8.00 nws, 8.05 conc, 9.00 nws, 9.05 gram, 710.00 Eng L.P.: nws, 10.10 verz pr. 11.00 Reg. l'or- ter Brown, 11.30 Eng. HS: ..music while ;you work", 12.00 VI. Br.: gram, 12.30 weer, Ï2.32 zang, piano, 13.00 nws, 13.15 casinopr, R4.00 gram, 14.45 Fr. Br.: gram, 15.00 Lux: Ménage en musique (VI.), 15.40 NWDR: conc, 1J6.00 piano-duo, 16.15 lilmmuz, 16.45 Eng. L.P.: voetbal, 17.00 Kootw.: Djakarta. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold., 1830 VI Br: v d sold, 19.00 nws, 19.30 lied 19 50 feuiU. 20.00 „Das Dorf ahne Glocke", operette v Künneke. 22.00 nws, 211.15 kamermuz, 23.00 nws, 23.05 gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux; n»*». 7.15 „bonjour le monde", 7.30 Eng. HS: arb. ork 7 55 weer. 8.00 Fr. Br.: nws, 8,10 0011c, 9.00 kookpr, 9 10 gram, 10.00 Lux: ménage en musique (V1-), 11.00 id- (Fr.i, 11.30 Nv-OR sonate v Handel. 11.45 orgel, 12.00 dansofk. 12 30 Fr. Br.: ens „the rainbow". 13.00 mvs, 1315 Eng. L.P: BBC variétéork, 14,00 lijjnt orch 14.45 v d kind, 15 00 v d vrouw, 15150 Kalundborg: omr. ork, 17.00 VL Br.: grain, 17 05 nws, 17.15 ens, Dlnicu, 17.30 Eng. L.E'.: Victor Silvester, 18.00 BBC Schots erk, 19100 Fr. Br.: ork Yorke, 19.30 Eng. L.P.: v d Jeugd. 19.45 hoorsp, 20 00 Fr Br: syirvhp orU. 21.15 Wanda Landowska. 21.30 gram, 22.dh Eng H S: nws, 22.15 Fr. Br.: Jazz, 22.55 nw»', :.3.00 Eng. L.P.nws. 23.15 „topic lor tonight; 23.20 Oscar Rabin en ork. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2