1 B. en¥. vroegen beperking en slaagden niet LAATSTE BERICHTEN Pas op met waterstof-atoombom Wie voeren de strijd voor de vrouw G Algemene Beschouwingen kwamen gisterenmiddag niet klaar R.K. Openb. Leeszaal en Bibliotheek eheugen Hulp c Aandrang op president Truman Nog één poging tot accoord met Moskou Weer de onbewaakte overweg Waarom on gehuwden het opnemen voor de gehuwden DINSDAG 17 JANUARI 1950 PAGINA 3 4 NIEUWE AANWINSTEN VAN' JANUARI 1950 GOUDEN HUWELIJK W. VAN NOORTWIJK BURGERLIJKE STAND ROTTERDAMSE VEEMARKT DREIGEND CONFLICT IN TAXI-BEDRUF Een laatste poging van de rijksbeiniddelaars NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE IN BUSSUM SUKARNO: „DIT IS MIJN MOEDER" Ze is 86 jaar DJOGJA-REPUBLÏEK HEEFT NIEUW KABINET ACHTERSTALLIGE CONTRI BUTIE: BIJNA S 2.250.000.— De voorzitter deelt aan het begin van de vergadering mee, dat het col lege wil trachten deze middag met de algemene beschouwingen klaar te ko men. Dit zal zich beperken. Hij vraagt van de raadsleden dezelfde kortheid. De heer v. d. Berg stelt beperking °P prgs, maar acht het mogelijk, dat cie beantwoording tot een uitgebreide discussie leidt. De overweging van het antwoord tijdens de thee acht spr. te kort. Hij wil langere overweging mo gelijk maken. In eerste instantie is hij zelf lang geweest, om daardoor de behandeling van de hoofdstukken on besproken te kunnen laten. De enige gelegenheid, die men krijgt om eens wat uitvoeriger op het geheel in te gaan, mag toch wel worden aan gegrepen, om zijn woordje te zeggen. Die gelegenheid is alleen de Begroting. Vervolgens komt het college aan het Woord. Wethouder v. d. Kraan is het geble ken, dat vooral de industrialisatie, grondbedrijf en financiën belicht zijn. We moeten van uit plaatselijke om standigheden financieren. Op dit ogen blik komt alleen tot uitvoering het al lernoodzakelijkste in verband met in dustrie en woningvestiging. Elke vol gende bezuiniging kan deze noodzake lijke ontwikkeling stuiten. Buiten de stadskern is de bodemgesteldheid zo, dat de straten om de 7 of 8 jaar 70 cm of 80 cm moeten worden opgehoogd. Wü weten niet wanneer de grond tot rust komt. De uitbreiding van Schie dam verhoogt de kosten hieraan nog eens doordat het straat-oppervlak veel groter wordt en de post salarissen evenredig groeit met de noodzakelijk heid van onderhoud. Men vraagt om de mogelijkheid tot vermindering van de kosten voor on derhoud van kaden en havenmuren. Het is gebleken, dat demping van ha vens. afvoer van water naar Delfland, schadeloosstelling voor gevestigde in dustrieën niet alleen het karakter van Schiedam zouden veranderen, maar bo vendien 10 millioen per jaar meer zou kosten, dan wat nu voor onder houd van havens nodig is. De brug bij Vijfsluizen is deels een provinciale brug als onderdeel van een provinciale weg. De provincie heeft na overleg goedgunstig beschikt. De grootte van de bijdrage is nog niet bekend. Men zou verwachten, dat Vlaardingen ook voor deze brug over de brug zou komen, want onze buur stad heeft meer belang bij de openleg ging- Delfland kan de onderhoudskosten voor de brug bij de Halve Maan af kopen en deelnemen in de kosten van de daar ter plaatse en in de omgeving te verrijzen bruggen. De wethouder komend op de indus trialisatie zegt dan: „Industrialisatie geen toverwoord". Het ministerie van Economische Zaken is geen win kel waar men industrietjes kan be stellen. Terwijl wij bezig zijn indus trieën hierheen te trekken, is het niet aan te bevelen te spreken over de Duitse concurrentie, die de onderne mers al weer kopschuw zou maken. Industrialisatie is een technisch en economisch probleem. Het gaat niet allereerst om de vraag, waar bouwen we de fabriek?, of hebben we werkne' *ners in de buurt? Eerst moeten de be trekkenen uitmaken wat ze maken, hoe de industrie zal organiseren, of waar het afzetgebied zal liggen. De chef van de industrialisatie van het Ministerie van Economische Zaken heeft onlangs tijdens een bespreking opgemerkt, dat Schiedam t.ov de«m liggende gemeenten geen slecht nsu^ sloeg in dit opzicht. De vorderingen inet de industrialisatie in Schiedam houden echter nauw verband met de vestigingsmogelijkheden en de daar door beschikbare woonruimte. De Rotterdamse Spaanse polder heeft met andere moeilijkheden te kampen, dan het Schiedamse industrie terrein. Onteigening is een zeer moeilijk vraagstuk. Er is maar één excuus, d«i.: de woningnood, er is naar een oplos sing daarvoor onteigening, zodat grond voor bouw beschikbaar is. De .onteigende grond komt In het grondbedrijf en wat niet direct be bouwd wordt, kan aan de gebruiker blijven. Deze betaalt pacht voor de onteigende grond. Het adverteren in het blad van de Schied. Gemeenschap had tot opzet re clame te maken voor de uitbreiding van de stad naar buiten. Deze opzet is niet geheel geslaagd. Er zou door meer deskundigen of in dustriëlen moeten worden geschreven als men aan de eisen wilde voldoen. Na de wethouder van Gemeente Werken sprak de wethouder van de -0Sfttup woningdienst C. Kramers. Sedert de bevrijding zijn gebouwd 393 woningen, waarbij inbegrepen de onlangs voor uitgifte klaargekomen woningen aan de Hogebanweg. Geen enkele kubieke meter, welke Schiedam toegewezen kreeg, is onge bruikt gelaten. Integendeel, met prach- tige goodwill in Den Haag, heeft Schie dam meermalen bouwvolume extra ge kregen van gemeenten die het niet op gebruiken konden. De Montagebouw te Kethel zal 139 Airey-woningen opleveren. De con tracten zijn getekend. De bouwduur is vastgesteld op 225 werkbare dagen. Er komen nog 100 Welschen wonin gen. Terwijl perspectief op de bouw van nog 100 montage-woningen is ge opend. Wellicht zal hierbij een aantal Du- plex-woningen kunnen zijn, nu voor schriften hieromtrent vanuit Den Haag zijn ontvangen. Wat de -conservatieve bouw betreft. De bouw van 148 wo ningen aan de Hogebouweg zal deze maand worden aanbesteed. Er zal ge tracht worden dit complex in kleinere delen aan te besteden, zodat ook klei nere aannemers een kans hebben bij de inschrijving. De bouw van het flat gebouw aan de Rotterdamse Dijk on dervindt nog enige moeilijkheden in verband met de financieringsregeling. Dezelfde moeilijkheden zijn er ook met de bouw van 18 Middenstands woningen door particulieren in Nieuw- land. Den Haag meent grond-opper vlakte te groot en de grond-prijs te hoog. Dit schept moeilijkheden, die be trokkenen kregelig maken, maar de gemeente doet wat zij kan. Er zullen 2 woningen aan de Julia- nalaan worden gebouwd en waarschijn lijk zullen soortgelijke aan de Stad houderslaan verrijzen. De woningbouwvereniging de Een dracht heeft plannen tot de bouw van 16 of 34 woningen aan de Lekstraat. Evenals zijn voorganger is spr. te leurgesteld over het gebrek aan dili- gentie dat de woningbouwverenigingen tonen. Zij menen de financieringsrege ling niet aantrekkelijk genoeg, terwijl zij bovendien bezwaren maken te<ren de regelingen, die voor de betrekking van deze woningen door de huisvesting gegeven worden. Zij willen deze inmen ging met, maar laten daardoor kansen verloren gaan. Dit jaar zullen er eigenlijk alleen de 2o9 montage-woningen btf Kethel klaar komen,omdat van het afbouwen binnen een jaar van de conservatieve bouwprojecten geen sprake kan zijn. Daarom zal er voorlopig geen spra ke zijn van een redding uit de woning- crisis, zoals die door de burgemeester in zjjn Nieuwjaarsrede geschetst is. Wel zal er in Maart een verschui ving plaats hebben, als de flats voor bejaarden in Nieuwland betrokken gaan worden. Misschien, dat de belangstelling voor de particuliere bouw zal stijgen als er verandering komt in de financierings regeling. Hierover is wel sprake en o-,»_ ruchten lopen in dit opzicht. Zo zélfs dat de regeling aantrekkelijk zou wor- Het Rijk acht het ongewenst, dit in verband met daarover gestelde'vra gen, het door de overheidsbouw ge. wonnen woningbezit over te dragen aan particulieren of woningbouwver enigingen. De gemeente bouwt niet uit de zucht om woningen te exploiteren, maar de nood te lenigen. Sprekende over de rationalisering van de woningbouw in Bussum vertelt de wethouder, dat onmiddellijk na de oekendwording van dit plan wethou der v. d. Kraan en hij naar Bussum zfin gereisd om meer te weten te ko men. Het bleek echter bij bestudering van de plannen, dat deze wel eynstig vereenvoudigd waren, maar voor Schie dam onbruikbaar waren, omdat grond prijs en de voorbereidingen eer men aan de bouw van de eigenlijke woning toe was veel groter waren. De prijzen weken na optelling van alle bijkomen de kosten in Schiedam niet zoveel af van de prijzen, welke nu de woningen kosten. De wethouder achtte het echter wenselijk te beklemtonen, dat dit plan aan de particuliere bouwers in ieder geval liet weten, dat het vereenvoudi gen van bouwplannen aantrekkelijke consequenties kan hebben. Het zou echter niet wenselijk voor Schiedam zijn te trachten te bezuinigen op de fundering, die hier uit bijzondere steen en bijzondere cement moet bestaan, om vochtige woningen te voorkomen* Wat betreft de culturele zaken is net spreker opgevallen, dat allen zich uit spreken voor een nauwe samenwerking onderling Het bestuur van de S- G. is bezig links en rechts besprekingen !e voeren, om te komen tot een oplossing voor een cultureel Centrum, welke alie betrokkenen zal kunnen bevredigen. De Schiedamse Gemeenschap is nog een jonge instelling, zodat niet verwacht mag worden, dat elke opzet van haar nU 00k maar onmiddellijk slaagt. De Voorzitter van de Schiedamse Ge meenschap heeft gezegd, dat herhaling van de toon van de artikelen zoals deZ» na de verwerping van het Culturele Cen trum verschenen, zou worden voorkomen. Zelf achtte spreker het begrijpelijk dat de desillusie over de verwerping van e«n plan, dat zoveel tijd gekost had, tot deze utlatingen had geleid. „Tout savoir, c'est tout pardonner". In de toekomst zou het blad zich meer gaan baseren op de verenigingen en de interne gemeenschap, terwijl de verte genwoordiging naar buiten in speciale ar tikelen ter hand zou worden genomen- De verenigingen, welke de Schiedamse Gemeenschap vormen hebben zelf de verenigingsvorm uitdrukkelijk verwor pen, zodat zij daarmee uitdrukten deze niet te wensen. De opheffing van het bureau Culturele Zaken was een maatregel van het vorige College en de vorige wethouder, die vertraagd was, omdat de betrokken amb tenaar eerst per 31 December met pen sioen ging. Wgt betreft de Technische, bedrijven is spreker van mening, dat 't mogelijk moet zijn de gemeenschap te dienen en zichzelf te bedruipen voor zover mogelijk. Een sluitende begroting zal zeker in het alge meen belang zijn. Wethouder Sabel van Onderwijs en Sociale Zaken komt dan aan het woord. Gymnastiekonderwijs op de lagere scholen heeft wel enige betekenis. Op de van drie kwartier gegeven doqr leraren van drie kwartinr gegeven door leraren met Middelbare Acte- Zwemonderricht wordt in die tijd niet gegeven. Het De partement stelt geen andere gelden dan die voor leraren met acte beschikbaar. De consulent voor het gymnastiek-on- derwijs bij de Rijksinspectie acht het on derwijs op de Openbare Scholen redelijk goed. De nazorg voor B. L- O.-kinderen is van de allergrootste betekenis- Dit werk is niet af en er gebeurt de laatste tijd minder dan tot nu too. Hiervoor is een bekwaam man. een so ciaal werker, een specialist in kiftderbe- handeling, nodig. Dit zou enkele duizen den guldens kos'son. Er gebeurt toch wel wat o.a. door instituut Pro Juventute. Het verwondert spreker, dat de heer v. d. Berg bij het noemen van de bouw van een nieuwe school voor Bijzonder Lager Onderwijs plotseling oo met de eis komt 'n school op Gereformeerde of Hervormde basis te stichten. Spr. dacht, dat dit nu iets was, wat men op gemeenschappelijke basis kon doen- Het Kleuteronderwijs op bijzondere scholen heeft achterstand t.o.v. het open bare onderwijs. De subsdiering van het bijzonder kleuter onderwijs in Schiedam is naar spr. mening, tenzij men volkomen gelijkstelling nodig acht, zeer behoorlijk. Spreker vindt het niet juist, dat nu het kindertal van de Bijzondere kleuterscho len en de Openbare kleuterscholen zo ver uiteenloopt voor de eersten een zo veel hogere subsidie te vragen. Hij vond het juist zo aardig, dat de vertegenwoor diger van de C. H. tl. in de onderwijs commissie al ïjd zo dankbaar was geweest t.o.v. zijn voorgangster. De heer v. d. Berg interrumpeerde, dat deze vertegen woordiger blijkbaar sneller tevreden was dan hij. De opmerking over de Sociale Dienst verwijst de wethouder naar zijn voor gangster. Afspraken, toen gemaakt, gaan hem niet aan. Het Sociale Adviesbureau is van Volksherstel overgenomen. Er zou toch behoefte zijn geweest aan een ge meentelijke dienst met sociale werksters. Toen is van kerkelijke zijde gevraagd, of mettertijd ook steun te verwachten was voor kerkelijke sociale zorg. De zaak loopt sindsdien op die basis. Wel kon de subsidie hoger zijn, maar dat geldt voor alle subsidies>Door te sterke subsidiëring moeten wij deze kwestie niet trekken uit de sfeer, waarin zij hoort. De wethouder neemt vervolgens zijn (denkbeeldige) stoel van partij-fractie voorzitter weer in, om een politieke redevoering te houden tegen de heer v. d. Berg, die hij als de voorvechter van de werkgevers ziet, die blind is voor de millioenen werkers en hun zorgen Hij borduurt op dit thema enige tijd door. Sprekende over de zieke cultuur, acht spr. het nod'ig, dat door samenwerking op het culturele terrein de beterschap moet intreden. De raad moet zich daar om met politieke motieven niet teveel in deze zaak mengen. Wethouder mr. van Bochove endosseert alle hulde voor de overzichtelijkheid van de opstelling van de begroting aan het adres van de hoofdambtenaren van de af deling financiën, die ook voor de toe komst op dit gebied nog enkele prettige verrassingen in petto hebben. Deze be groting zou tot titel kunnen hebben: „Gegist bestek", geen „Astronomisch be stek", want er is teveel onzekers in de toekomst, om van een vast uit te zetten koers te kunnen spreken. Het accres van onze schuld schijnt in de Nieuwjaarsrede somberder dan de werkelijkheid. Het geld is niet in een bodemloze put geval len, maar heeft grote werken opgeleverd. Het verband tussen Rijks- en Gemeente- financiën is inderdaad zeer nauw, maar met deze moeilijkheid hebben niet alleen wij, maar alle gemeenten, ook die in andere landen te kampen. Internationaal hebben de militaire uit- fyen zo'n zware last op de bevolking ff,?bat zij voor ieder land bijna het- e ls- Zelfs in Rusland zal het percen- wel ryaf V00r bit doel wordt uitgegeven w.,1 iet belangrijk afwijken van de in gebruikelijke. Wij zullen koek n° ,fn h°uben, dat de Nederlandse dat hpA l °°riog klein geworden is en zal zijn Madamsl deel evenredig klein luiden ié aai be waarschuwende ge bet ra-nnrue Geleidebrief komen ook in ien voor n!8f verleden herhaalde ma- hiervan nU+ r Bosch ma8 ten aanzien fk het niet Zeggen: "Zie Jenu wel. Heb nooit anders few^ T nvprrirht °ewe-erd. Een mvestenngs- 0D°ezet Of ,sPoe,dig moeten worden Evoor d !Che'ding tUSsen de ulU vtor de vn stadsuitbreiding en die stadsgebied Zlemn§en i" bet huidige (Sii verwezenlijken is. be- elk-aare^er' ZekeL wat aantal door elkaar lopende posten betreft. Na een uitvoerige becijfering aan de haind van de beschikbare cijfers komt spr. tot de conclusie, dat het gehele be drag onvoorzien op de begroting aan deze uitgaven zal moeten worden geofferd, tenzij de regering tegemoet komt Wel aan Pnmiüev« begroting altijd zeer aan de voorzichtige kant, zodat de werkelijke uitgaven meestal meevallen Dit behoort naar spr.'s mening zo te blijven. Het geheel van het bedrag on voorzien gaat weg aan de salarisver hoging. Vertraging van de uitvoe ring van Openbare Werken acht spr. dringend gewenst. Dit ook om een andere reden. G. W. wordt dermate over kropt door werk, dat de raad urgent ge oordeeld heeft, dat de personeelsstaf aanzienlijk is moeten worden uitge breid. Uitsmering van werken over langere termijn is noodzakelijk. Sprekend over de toekomst der Rijks, uitkeringen, zegr. mr. v. Bochove: Even wicht in de gemeente-financiën zal nodig zijn, al was het alleen maar, omdat Nederland niet kan leven met financieel zieke gemeenten Niet moet worde:, ver geten, dat wij nu in de overbruggings periode zitten, waarin nog wel uitgaven gedaan worden, maar de vruchten nog niet geplukt kunnen worden. Later be ginnen uit deze uitgaven de winsten te vloeien. De zelfstandigheid van de gemeente moeten we niet te doctrinair zien. De omwikkeling naar een kleinere zelf standigheid is niet na-oorlogs. maar een langdurige gang van zaken. Het is mooi, dat wij een bestuur hebben van ver tegenwoordigers uit de burgerij, dat op de gang van zaken kan letten en kan aangeven wat het nod'ig acht. Het rapport van de studie-commissie voor de havens is dezer dagen te ver wachten. Het bevestigt de vaak uitge sproken mening van spr., dat de Wilhel- minahaven een blok aan het been van de gemeente Schiedam is. dat wij liever kwijt konden zijn, maar dat wij nu maar moeten zien zo onrendabel mogelijk te maken door de vestiging van industrie- en opslagterrein. De vermakelijkheidsbelasting zal op de helling moeten. Is daar al op, maar zal er nog wel even op blijven. Er moet inderdaad in dit opzicht ietë gedaan worden. In financieel opzicht zal het zeker geen gemakkelijk jaar zijn. De ware zee manskunst uit zich echter niet bij een vadsig voor de wind varen, maar bij het De voorzitter, mr. J. W. Peek, begint zijn antwoord met te beloven, dat getracht zal worden de Begroting 1951 in Decem ber van dit jaar te behandelen. Hij acht waakzaamheid over de autonomie wel ge wenst, omdat hij in de 25 jaar, dat hij in het gemeentelijk bestuurs-apparaat werkt een stijgende tendenz tot centralisatie heeft bemerkt, wellke centralisatie tot vol slagen machteloosheid zal hebben geleid, als het nog 10 jaar in de huidige vorm doorgaat. Het is natuurlijk zo, dat de taak van ue gemeenten in de loop van de jaren zo is uitgebreid, dat de middelen uit eigen be lastinggebied onvoldoende waren,, zodat de rijksoverheid moest bijspringen, voor deze hulp ook controle opeisend. De ga ranties, welke het Rijk vraagt, kunnen ook te diep ingrijpen in de gemeentelijke autonomie en enkele malen is tijdens ver gaderingen van gemeentebesturen geble ken, dat dit inderdaad het geval was. Er is echter kans, dat er verandering komt door de financiële moeilijkheden, waarin het rij.k raakt. Er zal bezuinigd moeten worden en spreker hoopte, dat dit allereerst zou gebeuren op die instanties, die de te sterke centralisatie vertegen woordigen. Voor iedere stap, die de ge meente wil doen, moet zij door een laan van ambtenaren. Dit betekent niet, dat de gemeente een eigen belastinggebied nu ook wenselijk acht. Grote belastingbetalers pleegden samen te groepen in gemeenten met lage belastingen, waardoor juist deze gemeen ten in een aanzienlijk voordeliger positie waren en de andere, vaak met een veel grotere bevolking, veel te kleine middelen hadden. Misschien zou voor Schiedam óe oude toestand wel voordeliger zijn. omdat de accijnsfoelasting per jaar een 50 milli oen opbrengt, hetgeen ons een welkome spekking van de pot zou zijn. Spr. wilde de oplossing zoeken in een nieuwe financiële vérhouding tussen Rijk en Gemeente, waarbij het Rijk aan de ge meente voldoende middelen zou geven, om aan de eisen, welke haar gesteld wor den te kunnen voldoen. Het College slaat nauwlettend gade de meningen, die worden geuit, om te komen tot een nieuwe staatsrechtelijke figuur, n.l. het Gewest Rotterdam. Dit gaat niet, zoals in de twintiger jaren over annexatie, maar over het scheppen van een nieuwe eenheid, Gewest Rotterdam, waarin de ge meenten een zekere mate van autohomie zouden bezitten. Het College meent ech ter, dat deze figuur niet wenselijk is, om dat de coördinerende taak er al een is van de provincie en dit college deze taak steeds beter gaat begrijpen en meer gaat opnemen. Voor een burgerdag is sipr. niet enthousiast, omdat het aankweken van de belangstelling het werk is van de poli tieke organisaties en hier gevoelige kan ten liggen, welke de overheid beter niet kan raken. Wel volgde (hij met belang stelling het werk van de Jeugdgemeente- raad in Zaltbommel, omdat hij in een kleine gemeente hiervan wel het nut. zag. Aangezien de jongeren in Schiedam nooit een wens in deze richting hebben geuit en de belangstelling voor de Raad op de publieke tribune uitermate gering is, kon Schiedam het voorlopig zonder stellen. Spr. is verwonderd o-ver de opmerking van de heer v. d. Berg over de tegen werking van de ondernemers bij het scheppen van een gunstig klimaat voor hun vestiging, o.a. door het beleid bij de huisvesting, dat deze ondernemers geen representatieve ruimte zou laten. Gaarne hoorde spr. onder vier ogen bijzonder heden. (De heer v. d. Berg krabbelde haastig terug door te zeggen, dat het geen grief betrof, maar een waarschuwing). De directie van de R.E.T. is in prin cipe geneigd elke oplossing te bevorderen voor 'het verwerken van het spitsverkeer op de kritieke uren, maar dit zou toch nooit helemaal op te lossen zijn, omdat dit een overvloed aan materiaal en personeel voor een betrekkelijk korte tijdspanne zou vragen, hetgeen economisch niet te ver antwoorden zou zijn. Aan de heer Bosch deelde spr. mee, dat de nieuwe directeur van de R.E.T. nag pas kort in functie was, zodat hij niet onmiddellijk nieuwe maat regelen als het inleggen van een non-stop- venbinding SchiedamCentrumRotter dam kon nemen. Spr. beloofde er nog eens met de directie van de R.E.T. over te zul len praten. De R.E.T. voelt niets voor verwijdering en verplaatsing van het tramhuisje, om dat zij wil komen tot een volledige op lossing voor het vraagstuk op de Koe markt. Dit wil zij in onderling overleg grondig bestuderen, zodat geen lapmidde len geld behoeven te vragen, dat later voor niets zou zijn uitgegeven. Dit vraag stuk moet ook bekeken worden in ver band met de toekomstige stadsuitbrcia.ng Het grote tekort van het Gemeente Zie kenhuis is welhaast onvermijdelijk, omdat overheidsinstellingen nu eenmaal heel De diplomatieke medewerker van de „New-York Times", James Reston, meldt in een telegram uit Washington, dat er aandrang wordt uitgeoefend op president Truman om nog één poging te doen om overeenstemming n et de Sovjet-Unie te bereiken, alvorens opdracht te geven tot vervaardiging van de waterstof-atoomhom. Volgens Reston hebben Amerikaanse wat duurder werken dan particuliere in- I ter"vnnr^rto waaronder de voorzit- ct.ifllion Tonh -Til nn» nnnr Vinho.l/On Ulfir. 0IT1 in i SS 10 V 3fl d 0 3t OO m energie, David Lilienthal erop aan- Ned. Soman* Andres S- Ridders dier gei eclitigheid. öottome P., Puinipuraatjes- Bieevttort j., Karakterzond'e en levens leed. Buljhuis R-, Madame Clarina Roo- selindie clan-voyante. Charteris L-, De bami op het oorlogspad. Deming D., Fenny verdere avonturen. Diekmann M-, i wat kan ik? Donkervan Hengel, Peter kiest haar weg. Douglas L- C.. De gro-e visser. BultiRutishauser, De vrouwen van Sumbri. Foumier A-, Het grote avontuur. Freediman B. en N., Mrs. '„Gilb-reth B., Voordeliger per do zijn- Greene G-, De kern van de zaak. Groenevelt A-, Carla. secretaresse van ™r.\ fG- Roogers. Harvin E-, Monica Prijstal. Haassie H. S-, Het woud der verwachting. Hartogh N. den. Op onze schouders. Havank. „Schaduw.... waar- °?i1' .Helder H„ Het mysterie van de zilverberken. Hemeldonk E. van Moe der Greta. Koen-Conrad N.. Als je 1000 weken bent.... Koen-Conrad N\ Ik zou zo graag Koenen M. Limburgse no vellen. Kortooms T., Beekman en Beek man. Lindeman K-, Het huis met de groene boom. Macdonald B- Mijn kwaal en ik. Noothoven—v. Goor N. Sarabande. Mannon E-. Laat heb ik U bemind. O- Hricn K.. Het land van beloften. Renes- Boldingh, Maddy zoekt haar weg. Ro- mi)rL A-, Het wonder der jaren- Schintz H J. A-, Sneeuw-symphonie in ski-ma- jeur. Soest E. I. H v-, Het mooiste be roep. Veldhuyaen—Marshall De lont. Vetter M-, Het begon in Juan-les-Pins. Engelse Romans: Cheney F. Poison ivy. Crofts F. W. Found Floating. Hes F-, Malice Aforethought. Studie boeken: Aafjes B.. In den be ginne. Adam A-, De grootste echter is de liefde. Alders J.. Inleiding tot de techniek, dl. I. Alders J. Ons aeoutiseh en optisch laboratorium. Boek der zeven zeeën. Boonenburg K., De windmolen. Brammetje, Cor Buys. Burbidge W. F., Van luchtballon tot bommenwerper* Don ker A-, De bliksem speelt om de doring- boom. Giskes H- Abwehr III F- Govaert J. M. T., Ondergedoken in het concen tratiekamp. Kruger H- R. en Dagelet H- F., Spoedcursus Engels dl. I. Hallama A., Hugo de Groot. Hille Gaerthe C- M- v., Advent. Hofwijk J. W., Rome roept Hooft P. C-, Nederlandse historiën in het kort. Jaarboek, Nederlands, voor fotokunst 1948-'49- Kampen A. v. Jungle Pimpernel. Kdetschmer de Wilde C„ Met vlaggen van top. Jedeloo W. A.. Radio techniek. Lockhart R. Bruce, De kaar ten op tafel. Loeser N., Beethoven. Lub berhuizen H,, Lichaamsbouw en karak ter. Lumenats V., Modern fotoboek. Lunshof H.. Engeland: dl. II Tot de komst van Willem van Oranje. Lunshof H-, Ik heb een dochter. Merton T. Lou teringsberg. MoirStier B. diu. Wijsheid en Schoonheid uit 19 eeuwen katholieke letteren- Nicolas E„ Wees toch gelukkig. Oakley W., Het jongens timmerboek, waarin opgenomen metaalbewerking. Pahlen K-, In het wonderland der mu ziek. Perquin N-. Paedagogiek. Bezin ning op het opvoedkundig verschijnsel. Philipon M Orkaan van glorie- Presser J. Amerika van kolonie tof wereld macht. Raimond Jr- J-, Sterrengids 1950- Rutten F.. Hout. Scboeren A„ Handen arbeid Vrij en Blij. Singel 262. Zesen twintig biografieën. Steen W. van der, Mexico- Temme L„ Tros aan de wal. Thierten F. van. Algemene kunstgeschie denis dl. IV. Timmermans F-, Minneke poes- Toepassing van de electronenbuis in radio-ontvangtoestellen en verster kers. Versluis W., Beknopte geschiede nis van de Kath. Arbeidersbeweging in Nedenland. Viruly A., Wij vlogen naar Java. Vrij S. die en, Deelen M-. Wat weet ik van televisie? Wespoline C.. Lucht- raids. Wessem C- van, Beethoven- stituten. Toch zal nog eens bekeken wor den in hoeverre hieraan iets te verande ren is. B. en W. zullen nogmaals in overweging nemen, of het aanbeveling verdient bij de huidige stand van zaken een prijsvraag voor een nieuw stadhuis uit -te schrijven. Zij, die het nieuwe monument te duur vinden, moeten bedenken, dat wij geen cent mogen beknibbelen op een gedenk teken voor hen, die het hoogste gaven. Beter is het dan maar op andere uitgaven te bezuinigen. De t.b.c. mag in de statistiek zijn toe genomen. Dit is een gevolg van de inten sievere en betere opsporing en controle. Bet sterftecijfer is aanzienlijk gedaald. Op 31 Januari hoopt het echtpaar J. J. Meeder-Kloos, Rotterdamsedijk 67 zijn 50-jarig huwelijk te herdenken. Gisterenmiddag overleed in de Dr. No- letstichting de heer W. van Noortwijk, op richter van de banketbakkerij W. van Noortwijk 'en Zn. GEBOREN: Neeltje C. M. d. van B. Koorevaar en P. Collewijn, Elisabeth C. d. van G. C. Meeuse en M. F. Branden burg, Henk z. van A. Doornheim en A. de Bruijn, Margrietha W. d. van P. den Ouden en C. M. Hess, Johanna M. G. d. van A. Kroon en C. M. L. Kuil, Johny z. van J. Harreman en D. Koogje. Johan na M. d. van P. J. Rebers en K. in 't Hol, Hubertus J. z. van P. F. Windhorst en M. E. v. Noort, Bernardus P. z. van A. V. Bosman en A. Verbeek, Adrianus z. vari W. Planken en M. Lok, Wilhelmus Th. z. van H. G. Schmitt en W. G. J. G. Landman. OVERLEDEN: A. de Lange, 67 jaar, J. P. Comijs 79 j. weduwe van D. Land heer, D. Mooiman 75 j., G. Lagendijk 68 jaar. ROTTERDAM, 17 Jan. Aanvoer in totaal 4315 dieren, waarvan naar schatting 880 vette koeien en ossen, naar schatting U79 stuks gebruiksvee, 197 graskalveren, 816 nuchtere kalveren, 86 varkens, 504 biggen, 222 paarden, II veulens, 306 schapen of lammeren, 114 bokken of geiten. Prijzen vette koeien le kwal, 1.95-2.25, 2e kwal. f 1.80-1.95, 3e kwal. 1.65—1.80: slaehtpaarden resp. f 1 50 J 1-35 en ƒ1.10; lammeren resp. ƒ2, ƒ1.80 eri 1.70, alles per kg.: graskalveren resp. ƒ280 220 en 140; nuchtere kalveren resp. 5o' J 45 en ƒ40; biggen resp. ƒ40, ƒ35 en 30: kalf- en melkkoeien resp. 925, 825 en 700; varekoeien resp. 580, 480 en 400' vaarzen resp. 600, 500 en f 400; pinken resp, 500, 400 en 325. vette koeien aan voer als vorige week, handel levendig prij zen hoger dan vorige week Dinsdag. Vette kalveren aanvoer als vorige week handel lui, prijzen goed prijshoudend. Nuchtere kal- veren aanvoer als vorige week, handel rede lijk, prijzen iets hoger. Biggen aanvoer rui mer, handel kalm, prijzen iets stijve- Slacht paarden aanvoer iets korter, héndel willig stijgende prezen. Lammeren aanvoer kleine?' handel stroef, prijzen tets hoger Ka f- en' melkkoeien aanvoer als vorige week handé kalm prijzen iets stijver. Varekoeien 'aanvolr iets korter, handel vlot, omhooggaande Drii- zen. vaarzen en pinken aanvoer gewSon handel slepend, prijzen onveranderd gedrongen, dat de Ver. Staten, alvorens de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het vervaardigen van een wapen, waarvan de uitwerking die van de oor spronkelijke atoombom naar schatting duizendvoudig overtreft, eerst de stoot zulten geven tót het opnieuw voeren van internationale onderhandelingen over controle op alle wapens, waarvan het gebruik een uitroeiing van mensen op reusachtige schaal betekent. Men verwacht volgens Reston, dat Truman in de eerstkomende twee of drie weken het besluit zal nemen of de V, S. ai dan niet tot vervaardiging overgaan. In opdracht van de president maken thans de ministeries van buitenlandse zaken en landsverdediging en de com missie voor de atoomenergie een gron bom 200 millioen dollar bedragen, het geen aanzienlijk minder is dan het be drag. benodigd voor het maken van de eerste atoombom. Gisteravond is de 33-jarïge boeren knecht J. Booi, toen hy de onbewaakte overweg in de Edammer Jaagweg pei fiets passeerde, door de trein naar Enkhuizen gegrepen en op slag gedood- B- was gehuwd en vader van een kind.' Het college van rijksbemiddelaars heeft JL..C een gron- r)betf,ckken het dreigende dige studie van de verwikkelingen op èorh/nHduuraut®\e" taxibedry- i:;i. ven. in verbano met het Hnnr rio tt« wetenschappelijk, politiek en moreel ge bied, die het gevolg zouden zijn van een Amerikaans besluit tot vervaardiging van de bom. Volgens Reston zou er in de Ver. Sta ten een krachtige stroming bestaan om president Truman de volgende vragen voor te leggen: 1. Behoren de V S., voordat zij be sluiten een wapen te vervaardigen, waardoor theorethisch in één slag doe len over een oppervlakte van 130 tot 250 vierkante kilometer kunnen wor den vernietigd, niet opnieuw stappen bij maarschalk Stalin te doen, hetzij rechtstreeks of via de Verenigde Na ties, om te pogen alsnog overeenstem ming te bereiken over een internatio nale controle van alle wapens voor massale vernietiging? 2. Indien de president niet bereid is de werkzaamheden voor de vervaar diging van de waterstof-atoombom uit te stellen, teneinde te pogen eerst tot overeenstemming met de Russen te komen, zou hij dan tenminste niet wil len besluiten Amerikaans-Russische onderhandelingen over internationale controle op wapens voor massale ver nietiging te openen, onmiddellijk na dat hij opdracht zou hebben gegeven met het maken van de bom te begin nen? „Sommige Amerikaanse autoriteiten kanten zich tegen het denkbeeld om een wapen te doen vervaardigen, welks ver nietigende uitwerking buiten het men selijke voorstellingsvermogen valt. An deren voeren aan, dat niemand, die be last is met de organisatie van de verde diging van een land, de verantwoorde lijkheid op zich kan nemen afstand te doen van een wapen, waaraan een even tuele vijand mogelijk werkt. David Lilienthal zelf zou van mening zijn, dat slechts in een toestand van grote nood en uitsluitend indien de V.S. geen andere veilige of eervolle weg meer open zou staan de waterstof-atoombom bij het wapen-arsenaal van het land zou mogen gevoegd", aldus Reston. Volgens door Reston van gezagheb bende zijde verkregen inlichtingen zou den de kosten van één waterstof-atoom- Het is een merkwaardig verschijnsel, hetwelk ook in deze da "en van discussies rond de handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw weer aan de dag treedt, dat vooral de ongehuwde vrouw zich opwerpt als kampioene voor liet recht van de vrouw, ook voor het recht van de gehuwde vrouw. Dat is volkomen verklaarbaar en het ma" zeker "een aanleiding vormen tot schampere opmerkinoen ,„,1 i i I-1 "F""'Hingen, zoals ze ook nu weer In publicaties en gesprekken worden gelanceerd. ven, in verband met het door de Unie Verkeer gestelde ultimatum t.a.v. de be paling van 5 pet. loonsverhoging, die 18 Januari afloopt, hedenavond om 9 uur voot een bespreking bijeengeroepen, roepen. (Van onze correspondent). Naar wij vernemen is aan de heer J. F Berkel, met ingang van 1 Februari as. eertol ontslag verleend als commis saris van politie te Bussum wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Met ingang van diezelfde datum is als commissaris benoemd in deze plaats de heer A- H. J. Visch. thans hoofdinspec teur van politie in Bussum. Maandagavond te 8 u. is president Su karno met zijn reisgezelschap te Djakar ta teruggekeerd van een twee dagen ge duurd hebbend bezoek aan Oost Java- Zondag tegen middernacht was het gezel schap per trein uit Surabaja te Kediri aangekomen en verder in auto's via Ker- tosono naar Blitar doorgegaan, waar de tpoeder van de president woont. „Dit is mijn moeder, zij is 86 jaar", al dus stelde omstreeks middernacht in de eenvoudige ouderlijke woning Sukarno de grijze dame aan de hem begeleidende gas ten voor Sukarno, die gedurende bijna Z jaren niet thuis geweest was, maakte van deze gelegenheid gebruik, om de goede wensen zijner moeder voor zijn op 23 Januari aanvangende reis naar India in ontvangst te nemen, zulks volgens een oud-Indonesisch gebruik Ondanks het late uur had de bevolking van Blitar de president een enthousiaste ontvangst bereid: de duizenden fakkels ie verden een schilderachtig tafereel op. Bijna een maand na de opdracht, is de nieuwe regering van de republiek Indo nesia (Djogja) samengesteld. Minister president is dr. Abdul Halim (partij loos), die de Ronde Tafelconferentie heeft bijgewoond. Van het kabinet maken verscheidene republikeinse ministers deel uit alsmede voor het eerst, verte genwoordigers van de linkse partijen, de communisten en Trotskisten uitgezon derd. De regering-Abdul Halim telt in het geheel 15 ministers, van wie 8 be horen tot de rechtse partijen (Masjoe- mi, nationalisten en christelijke partij) en zes tot de socialistische partij, de arbeiderspartij en de agrarische party. Dat de gehuwde vrouw wie de thans actuele problemen het meest aangaan de strijd meestal overlaat aan haar onge huwde, vrouwenbewegende zusteren zou zijn eerste oorzaak kunnen vinden in het feit, dat het huwelijk de vrouw de kan* biedt om zich in zekere mate te doen gelden, zodat zij niet veel onrecht" meer voelt. Het is een feit, dat ook de gehuwde vrouw in Griekenland, die ton alle reden gehad moet hebben om zich over haar positie te beklagen, in bepaalde gevallen nog wel kans zag zich te doen gelden. Bij de Joden waren Rachel en Rebecca vele mannen te erg Het ziin Har ook vaak de vrouwen zelf, die zich meer dan de mannen verzetten tegen emancipatie-pogingen van buiten al waarbij dan ongetwijfeld ook de vrou welijke gehechtheid aan de tradiüe, ais- mede de gennge bekendheid met wat in de wereld omgaat, een rol spelen En ten slotte is het niet meer dan ge- woon dat een getouwde vrouw haar tijd en belangstelling te zeer in beslag ge nomen ziet door het concrete en nabije dan dat zij nog zou kunnen opgaan in abstracties en algemeenheden en uit naam daarvan strijd zou willen voeren Als zij soms persoonlijk geconfronteerd wordt met „het onrecht", dan is zij vaak och nog wel geëmancipeerd ge- noeg en vrouw genoeg om niet weerloos het onrecht te ondergaan. De emancipatie van de vrouw is nog niet voltooid en het is goed, dat er vrou- wen warm voor lopen. Want deze vol tooiing is een rechtvaardige zaak. Waar in die voltooiing bestaan moet. is een tweede, discussie toelatende vraag. Dat juist de ongehuwde vrouw zich voor de voltooiing verantwoordelijk voelt, is volkomen begrijpelijk. Zij is ten slotte altijd degene geweest, die emanci patie het meest behoefde Haar mocht en mag naar veter opvatting zelfs in zekere zin het recht betwist worden om er te zijn. Een vrouw is er, zo heet hel uitsluitend om en voor de man en wel in die mate en op die wijze, die de man goed oordeelt. Christus heeft aan de wereld en aan de man afdoende argu menten gegeven om die opvatting te wij zigen en hier en daar is dat ook zeer ge beurd. Herhaaldelijk treft men, o.a. bjj psycho 'ogen de nadrukkelijke verklaring, dat men de vrouw als een op zichzelf be staande mens met eigen verantwoorde lijkheid tegenover God niet moet be oordelen naar de normen van het man nelijk, maar van het menselijk zijn, \n derzijds is de vrouw ook thans nog wei „l'autre", zoals Simone de Beauvoir haa: noemde: de afgeleide, niet zonder man nelijk initiatief en mannelijke leiding bestaande mens. Het spreekt vanzelf, dat de ongehuw de vrouw die misvatting het meest er vaart. Zij is van geen enkele bepaalde man „l'autre" en zal waarschijnlijk nog eeuwen lang, misschien zelfs tot het einde der tijden een heleboel re denering nodig hebben om ook zelf te kunnen aannemen, dat zij haar bestem ming met heeft gemist. Men kan dat beschouwen als een bewijs van het nog lang niet in haar geheel gekerstend zqn onzer samenleving maar dat doel aan het feit zelf niets af. Een gevolg van dit feit was, dat de strijd van de vrouw vooral door onge huwde vrouwen werd gevoerd. Want ter wijl de gehuwde vrouw, zij dus, die de bestemming gevonden had. welke alge meen gold als de enige bestemming van de vrouw, geen tegenspraak ondervond, zag de ongehuwde vrouw, die werken moesi en met werken mocht, zich gedwars boomd in haar menselijke rechten. Zij vocht tevens voor de belangen van de ge huwde vrouw, omdat zij haar eigen reen teinosheid zag als een symptoom van de algemene rechteloosheid van alle vrou wen. Dat was zeker geen loutere theorie- De voorvechtsters zagen ook in het leven van talloze harer gehuwde zusters een ellende, die nauwelijks te dragen was en die zeker niet meer menswaardig ge noemd kon worden. Door vele oorzaken is de toestand op het ogenblik zo. dat de strijdsters voor het recht der vrouw in het leven van haar gehuwde zusters niet veel tot strijd inspirerende narigheid meer zullen vir den. Nochtans is het recht van de vrouw vooral haar zaak en het is een recht vaardige zaak, dewelke het goed is te dienen. T. T. De wereldgezondheidsorganisatie heeft bekend gemaakt, dat de contributies, waarop in de begrotingen van 1948 en 1949 was gerekend, voor resp. 18 en 27 percent niet betaald zijn. China moet nog 569.723 dollar betalen en Italië 199.403. De U.S.S.R.. Wit-Rus- land, de Oekraïne en Bulgarije, die in het afgelopen jaar uit de organisatie zijn getreden, zijn haar in totaal nog 712,806 dollar aan niet betaalde contributiegel- den schuldig. Argentinië moet nog 175.665 dollar be talen en India 156.176. terwijl een aan tal kleine staten de laatste twee jaar nog niets heeft betaald. In totaal heeft de wereldgezondheids organisatie nog 2.215.299 dollar aan con tributie te vorderen. POSITIES TROEPENSCHEPEN. De „Cameronia", op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde heden Kreta De „Zuiderkruis", op reis van Botterdam naar Java, passeerde heden Guardaful. Citaat van de dag: Onze tegenstanders ijl het debat menen ons te overtuigen, als zij hun mening steeds weer herhalen en op de onze niet letten. (Goethe). Vandaag. Dinsdag 17 Januari. Don Bosco-patronaat, 7 uur: Interne huldiging van Pater v. d. Velden bij ke- peren priesterfeest. Morgen, Woensdag 18 Januari, St. Petius Stoel te Rome. Opening van de Internationale B.dweck Intentie: Terugkeer van alle dwaienden tot de ene ware Kerk. Postkantoor: f I.- halen op bon 544 le vensmiddelenkaart voor Gr.-Ha, Geen agenda. Overmorgen Donderdag 19 Januari. H. Marius en Gezellen. Intentie Bidweek: Terugkeer van de afgescheidenen uit he: Oosten. Postkantoor: f 1.- halen op bon 614 voor He-Ho. Passage 8 uur: S-h;e-t-m-? Tm r j „Op Hoop van Zegen", opgevoerd door Ned. Volkstoneel. Musis Sacrum, 8 uur: Kajotters en J G van Singelparochie: Concert en opvoering van „Het mysterie van de vrouw, die terugkeerde". Maison Westhuis, 2.30 uur: Voor afde ling Gilde van Ned. Kath. Vrouwenbew. draagt mevr. Nuwenhuis<v. d. Rijst voor onder de titel: „Honing uit een Vlaamse Biekorf".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3