In PHILADELPHIA komt een Nederlandse jaarbeurs Verduistering door talenwonder Weerbericht we vorst of voorjaar? Zee fungeert als warmwaterstoof Labour-,,vijfjarenplan" in zee Overstromingenen branden teisteren Amerika G KLEURLOOS DEBAT OVER DE KONINGSKWESTIE Paasikivi zeker van overwinning A.H.I.M. betrokken bij de bank van Oudewater ONGC r Kard. Mindszenty geopereerd m Militairen en schooljongens in actie Ondanks Huysmans: nieuw socialistisch échec DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Schitterende kans voor onze producten I Officier eiste drie jaar gevangenisstraf Aartsïiertog Karei in de eelit getreden Nog niet juichen na 20 Januari Verkiezingsmanifest in felle kleuren LAGEN Philips in Israel K. Interns'ionale Bidweek J 72ste JAARGANG WOENSDAG 18 JANUARI 1930 No- 21136 Dit plan is reeds in grote lijnen door de Nederlandse Regering aanvaard, zeide de heer Kaufmann, die vervolgens nog enige hem gestelde vragen beantwoordde. Welke Nederlandse producten het meest populair zijn in Amerika? De Hollandse kaas vooral en ook het VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Morgen is het feest in paleis Soestdijk; prinses Margriet viert haar zevende verjaardag. Wij publiceren daarom hierboven de jongste opname, die ter gelegenheid van dit feest van de koninklijke jarige werd gemaakt. LICHTE VORST De nieuw-benoemde gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. LJ. van Waardenburg. Temperaturen boven normaal Minderwaardige oplichting TAFELS DER VERMENIG VULDIGING STEUN VAN 172 DER 300 KIESMANNEN mmm. Aartshertog Karei van Habsburg met zijn bruid, prinses Yoiande de Ligne, op de trap van het slot Beloeil, waar zij gisteren in het huwelijk traden. Intentie voor 19 Januari: Mogen de Oosterse afge scheidenen de katholieke eenheid terugvinden. I>E KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Raven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt ƒ3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. »Het enthousiasme van de Hollandse fabrikanten, zowel grote als kleine, om hun export naar Amerika te vergroten was zo spontaan, hun bedrijven waren zo efficient en goed geleid en de arbeiders zo ijverig, dat we er zekerder van zijn dan ooit, dat de Nederlandse producten een schitterende kans maken op de Ame rikaanse markt". Aldus verklaarde op een gisteren ge houden persbijeenkomst de heer Arthur C. Kaufmann, leider van het Gimbel- concern te Philadelphia, die op verzoek van 'minister Van den Brink voor een week naar ons land is gekomen om de Regering te adviseren inzake plannen voor de export van Nederlandse goe< deren naar Amerika. De heer Kaufmann deelde verder mede, dat hij dan ook minister Van den Brink en diens collega's in het Nederlandse ka binet met klem had aangeraden thans ee- Holland-Fair m Amerika te houden, om dat daardoor de Amerikaanse koper meer direct wordt benaderd dan door de ge wone handelskanalen en. de Nederlandse tabrikant uit de eerste hand kan waar- de reac'm van het Amerikaanse publiek op zijn waren. Zo'n Holland-Faid zou z.i. meer moeten zijn dan een jaar beurs van Nederlandse handelsproducten zij zou het Amerikaanse publiek nade: moeten brengen tot de geschiedenis van Nederland zelf. Daarom zou deze ten toonstelling ook moeten omvatten de cul tuur. de kunstnijverheid, kortom de veel zijdigheid van het Nederlandse volk Een belangrijk deel van de tentoonstel ling zou gewijd kunnen worden aan de geschiedenis van Nederland, aan de be proevingen tijdens de oorlog en de merk waardige vooruitgang na de bevrijdin" De heer Kaufmann zag zich de tentoon- eln n?tc£irrle delen Sesplitst. Vooreerst LNJ l.ng van enkele van Neder- ^ebfedSrv meesterwerken op kunst- j voorwerpen betrekking heb bend op de Koninklijke Familie en van materiaal dat duidelijk belicht de nauwe band, welke er bestaat tussen de geschie denis van Holland en die van Amerika. Vervolgens voorwerpen van handwerk en kunstnijverheid, van klederdrachten en ander materiaal, dat het volksleven en de folklore van Nederland illustreert. En ten slotte producten van de Nederlandse in dustrie. De heer Kaufmann zeide, dat hij voor deze tentoonstelling, die hij de Holland Fair zou willen noemen, van zijn maga zijnen in Philadelphia een oppervlakte van 25.000 vierkante voet benevens een grote expositiezaal voor het tentoonstel len van de Hollandse meesterwerken voor een tijdvak van vier weken had aangeboden. De opening van deze Holland Fair zou dan plaats hebben tussen 20 April en 5 Mei a.s. en hij hoopte, dat een der leden ■JJH. de Nederlandse Regering naar Ame- 4 11-ZOU wJHen komen om deze tentoon stelling in tegenwoordigheid van enige officiële personen uit Amerika, Neder land en van de E.C.A. te openen. 4 P? reSering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië ziin reran, porteerd: Kon. Landmacht: Overleden 6 Januari 1950 in het militair hospitaal te 's-Gravenhage, ten gevolge van een op 1 Juli 1949 bekomen verwonding in Indonesië: H. W. A. Broekaart uit Blerick. ^ed. Ifd- Leger, Gesneu veld 12 Dec. 1949: Tim. soldt. 2e kl. infie D. Deo uit Indonesië. Vermist sedert 14 Dec 1949. stof felijk overschot gevonden: Landst. soldt. Infie. J. F. H. Beer, uit Indonesië. Gesneuveld 23 Dec. 1948: sedert genoemde datum niet van een ver- kenningsvlucht teruggekeerd kapt. vlieger, waarnemer ML. F. Stumpff uit Amsterdam. zilverwerk wordt in Amerika zeer ge waardeerd. Kebt U naast uw waardering ook nog critiek op de Nederlandse nijverheid? Ja. De Nederlandse producenten richten zich voor export te veel op Duitslana. Zweden en andere Europese landen, om dat ze daar wat meer kunnen verdienen Maar ze zien over het hoofd, dat de Ame rikaanse markt vooral met het oog op de toekomst voor hen van groot belang is. En de klein-industrie zal meer reke ning moeten houden met de smaak en de eisen van het Amerikaanse publiek. Maken de Amerikaanse producenten geen bezwaar tegen vergroting van de invoer uit het buitenland? Men moet de zaken ruim bezien. Er is maar één wereld en wereldhandel is noodzakelijk. Amerika moet niet alleen meer importeren ,maar zélf ook meer exporteren. De heer L. Smit. de leider van de be vordering van de Nederlandse uitvoer handel, die de heer Kaufmann op zijn reis door Nederland vergezelt, deelde nog mede, dat in New York een groot aantal agenten van Nederlandse firma's geves tigd zijn, die niet in andere delen van Amerika komen. En toch bestaan er in het Midden en in het Westen van Ame rika ook grote exportmogelijkheden voor Nederland. Het is daarom gewenst, dat men ook daar agenten aanstelt, hetgeen door enkele grote firma's reeds wordt ingezien. De enige tijd geleden gepubliceerde inlichtingen uit Hongaarse bron, volgens welke kardinaal Mindszenty uit zijn ge vangenis naar e-en onbekende plaats zou zijn overgebracht woi a-en thans be vestigd door mededelingen, die radio Vaticana uit betrouwbare bron zou heb ben ontvangen. Radio Vaticana voegt hieraan toe. dat de kardinaal de laatste maanden veel last had van hartaanvallen en dat hij tevens lijdende zou ziin aan ee? DroricRiale catarrhe. De gevangenis- arts/ia-a herhaaldelijk op een operatief ingrijpen aangedrongen. Of deze operatie reeds is geschied en hoe de uitslag daar van eventueel is geweest, is niet bekend geworden, - T,*-'■¥.!"i- A\- W' S j. In de zaak tegen de leider van het Arnhemse taleninstituut R., - die, zoals ge meld, gisteren wegens oplichting en ver duistering voor de Arnhemse rechtbank te rechtstond, gold 't eerste getuigenverhoor de emigratie-affaire van de familie Bleu- mink. Volgens R. is hij met deze mensen in contact gekomen door een aanbeve ling en niet door een advertentie. Hij is gesierd met het praedicaat „professor" omdat hij niet zeker wist, of hij was be noemd. De naam Brunner had hij toege voegd aan zijn naam, omdat hij nog wel eens werd aangezien voor de boerenlei der Roskam. Wat de emigratie naar Bra zilië betreft zei hij, dat hij niet zo veel had kunnen doen als hij wel wilde. De president zeide, dat hij niets had gedaan, doch het geld voor zijn gezin had besteed. Naar de president nog mededeelde heeft hij 18.000 ontvangen van mensen, die wilden emigreren. Daarna werd de verklaring, door ver dachte afgelegd aan de politie, voorgele zen, waarin hij toegaf de bedoeling te hebben gehad Bleumink en zijn dochter te misleiden. Hij raakte daardoor even van zijn stuk. „U zult wel gelijk hebben, mijnheer de president", zo zeide hij, „maar de opzet tot misleiding heb ik toch nooit gehad". Verdachte R. had steeds beweerd, dat zijn dochter uit zijn eerste huwelijk on der tragische omstandigheden was over leden. Maar later bleek, dat zij nog in leven is. Ook de tragische omstandighe den heeft R. volkomen gefantaseerd. Hij is evenwel tot tranen toe bewogen, zodra Droog weer met enkele over drijvende wolken-velden. Vannacht lichte vorst, behalve vlak bij de k-ust en plaatselijk mist. Morgen overdag temperatuur om het vries punt. Weinig wind. Donderdag 19 Januari: Zon op 8.39 uur, onder 17.04 uur; maan op 9.51 uur, onder 18.16 uur. S~ Op het historisch kasteel van Beloeil, in de provincie Henegouwen, is door kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, gisteren het huwelijk inge zegend van aartshertog Karei van Habs- burg (zoon van wijlen keizer Karei en keizerin Zita van Oostenrijk) en prinses Yoiande, dochter van de nrins de Ligne, de ambassadeur van België te New- Delhi en de prinses de Ligne. Aartshertog Karei werd als vijfde kind van het keizerlijk pa-ar op 10 Maart 1918 te Baden bij Wenen geboren Na de revolutie van 1918 bleef d-e keizerlijke familie in Oostenrijk, tot het verban ningsbevel van April 1919 haar dwong naar het buitenland te vertrekken (Van onze Utrechtse redacteur). Toen enige tijd geleden uit het puiten land allerlei voorspellingen kwamen vooi een zeer strenge winter, heeft ook De Bilt zich aan een prognose gewaagd. En onze Nederlandse weerdeskundigen heb ben toen onder Alle voorbehoud ge meend te mogen zeggen dat verschillend» factoren deden verwachten, da' de maand Januari over het geheel genomen aan de koude kant zou zijn. Dat de winter hier De Britse labour-partij heeft heden (Woensdag) een verkiezingsmanifest uit gegeven, waarbij in een tweede „vtif jarenplan" is uiteengezet, hoe de partij denkt te zullen regeren, indien zij op 23 Februari a.s. de zege zou behalen. In het verkiezingsmanifest worden achtereenvolgens de binnenlandse, bui tenlandse en economische partij-politiek geschetst: Binnenland: Werk voor allen, meer energie en grotere publieke saamhorig heid, groter productie van levensmidde len. het verlagen van overdreven hoge prijzen, sociale zekerheid huizen voor iedereen, vrede en overvloed. De grote verzekeringsmaatschappijen zullen, in tegenstelling tot het oor spronkelijk gemelde, niet worden ge nationaliseerd, doch onderverdeeld -f- In verschillende delen van Amerika richten overstromingen en brand schade aan. In het grote rivierbekken In het Midden-Westen zijn de Ohio, de Wabash en de kleine Wabash op verschillende plaatsen buiten hun oevers getreden. De ze rivieren bedreigen de vallei van de Missisippi met de grootste overstroming sinds 13 jaar. In Illinois, Indiana en Arkansas zijn honderden gezinnen door de vloed ver dreven en in Zuid-Missouri hebben 12.000 personen, verspreid over een gebied van 500 vierkante kilometer, om veiligheids redenen opdrachj ontvangen om hun hui zen te verlaten. V Vincennes in Indiana zal de Wabash- rivier, naar verwacht wordt, tegen Vrij- ag haar ho°gste peil van negen 5 tien er bereiken. Zelfs schooljongens zijn L om te helpen de dijken met BH r? te verhogen. °rado Springs bedreigt een «U trekt rand het legerkamp Carson. "ae nmlol^i bulldozers brandgreppels OIÏI j f, at?en en kazernes. Naar gemeld wordt een pakhu-s reeds -n vlammen opgegaan. De brand werd door een zware storm aangewakkerd en tastte, ondanks de brandgreppels. houten barakken en op slagplaatsen van het kamp aan jjet vuur verbreidde zich sinds middernacht over oen oppervlakte van meer dan dan 130 km.2 en was gisteren tegen de middag Pog toenemende. Vele buitenhuizen en andere gebouwen ten Zuiden van Colorado Springs, een weelderig vacantieoord, werden vernield. De bekende bergdierentuln van Cheyen ne was geheel door de vlammen omringd. Dij de bestrijding ztjn meer dan 7.000 soldaten en marine-reservisten betrokken. waarvan* faiMal kleine maatschappijtjes j- Pohshouders de eigenaren a „nw rech't hebben op een aandeel tn dp winst. ?!f,a'Vzal subsidies blijven verstrek- laag te hauVn"26" der ^vensmiddeien VwL3!? d: v°lgens het manifest heeft Groot-Britanmië. onder vijf jaai van socialistisch bewind^ „zijn morele positie tn de Westelij-ke wereld gehand haafd. terwijl het bovendien het ver trouwen won van vele millioenen be woners van Azië en Afrika" Waaraan wordt toegevpegd: ..Indien wjj weer win nen, zullen wij op realistische wijze voor de vrede werken Wij zullen krachtig weerstand bieden aan elke poging om ons te intimideren en aan elk streven om onze positie in de wereld te 'onder- mijnen. Doch wy zullen op elk tydstip bereid zijn ten volle met de sovjet-unie en met elk ander land samen te werken, dat be- Is met ons te streven naar het be o Va,\ de, Vrede en de bevordering van de vriendschap tussen de volken". Economie: De Britse socialistische partij waarschuwt in haar manifest, dat Engeland in de allereerste plaats meer moet uitvoeren vooral naar de Verenig de fcvtaten. „Koopkracht en productie Z1in onafscheidelijk van elkaar". Verder wordt verklaard, dat het finan ciële beleid een onderdeel moet zijn van i r?.geringstaak, d-och deze mag niet uitsluitend door het koster, vraagstuk worden beïnvloed. Een toekomstige Britse labour-regering zal de maatrege len nemen, nodig om de financiële m-acn- ten onder controle te houden en volledige werkgelegenheid voor alle landgenoten te verzekeren. Tenslotte wordt omtrent de nationalisa ties nog het volgende in het Britse labour-verkiezingsmanifest opgemerkt: „Het feit, dat de staat het bezit heeft verworven van de mijnen, heeft de steenkool-industrie voor een instorting bewaard. Particuliere ondernemingen moeten echter worden bevrijd van de worgende greep der monopolistische be drijven Indien particuliere bedryven er niet in slagen, hun bedrijvigheid in over eenstemming te brengen met het alge meen belang, zal de regering worden gemachtigd, nieuwe concurrerende onder nemingen te stichten". strenf of zeer streng zou worden, daar voor was op dat moment althans geen enkel steekhoudend argument aanwezig. Dat intussen de heren in De Bilt, die uit ervaring de wispelturigheid van heu weer als geen tweede Lkennen, volkomen gelijk hadden, dat zij hun voorspelling op-de-lange-afstand alle voorbehoud maakten, dat neeft de nu voorbije eerste helft van Januari wel aangetoond. Evenwel, we weten het allen uit eigen ondervinding, 21 December moge het of ficiële begin van de winter zijn, in d° tweede helft van Januari viel meestal pas de felle koude in. De weerkundige wetenschap beschouwt de 20ste Januari als het gemiddelde dieptepunt van de winter. Een maand na de kortste dag, zo als in Juli, een maand na de langste dag gewoonlijk de noogste temperatuur wordt genoteerd (Het jaar 1949 vormde in di' opzicht we! een erge uitzondering, want toen viel in begin September de warm ste dag). Maar hoe staan we op het moment mee onze vooruitzichten voor de winter? We zijn gisteren eens bij het K. N. M. I. in De Bilt gaan informeren en daar vernamen we, dat er uit Scandinavië, waar een hoge druk zit, kou „op trans port is". In de afgelopen nacht werd de „aan komst" in ons land verwacht, maar zo als de j-oep nooit zo heet wordt gegeten, als ze wordt opgediend, zo krijgt deze koude luchtstroom geen kans om even koud hier te arriveren Daar zorgt het zeewater wel voor, dat met zijn hoge temperatuur (ongeveer 7 graden) als een soort warmwaterstoof fungeert voor de overtrekkende koude lucht. Zodat er nog geen erge vorst valt te vrezen. Maar met één slag kan alles totaal an ders worden. Het typische van de huidige situatie is namelijk, dat het in het gebied van de Bosnische Golf heel erg koud is. Er komen* daar temperaturen voor van 30 tot 10 graden onder nul en dat wij ons niet tn onze pelzen behoeven te hullen, danken wij alleen aan de gelukkige draai, die de luchtstroom neemt via de Noorse zee. D hoge temperatuur van het zeewater is ons behoud en werkt als een rem, maar zodra de wind gaat draaien en uit het Oosten komt, zitten wij in de kou- Het heeft deze maand al twee of drie keer gedreigd. De kou zat toen ai dicht bij Hamburg en 4 Januari werd s avonds in Groningen reeds één graad onder nui waargenomen. Het sneeuwde iets ln de Noordelijke provinces en de wind was Oost. Maar spoedig nam het weerhaan- tje weer een draai en alles was voorbii Men weet ook van het „Russische ge vaar toen net kwik; in Moskou een wees lang meer dan 20 graden onder nul bleef- maar dat gevaar is zeer tot on2e vreugde achter het ijzeren gordijn gebleven- De gehele winter is de temperatuur vrijwel boven normaal geweest - onde- normaal dan 2 graden te verstaan - en deze maand was dit surplus tot dusver 2 graden. Met het befaamde „lenteweer', dat we zo pas hebben gehad, is de tempe ratuur zelfs 10 graden geweest. er over deze dochter wordt gesproken, ■tiij wijdde zelfs pathetische gedichten aan de geliefde dode, aldus stond ook nog in het rapport van de psychiater. De verbalisant gaf een aantal toelich tingen. In wezen zijn alle gevallen gelijk Hij deed een fractie werk voor veel geld Bij zijn aanhouding werden op hem veei passen gevonden, die onaangeroerd wa ren. sommige zelfs bijna verlopen Boer Bleumink uit Eibergen deed daarna het verhaal van. de mislukte emi gratiepogingen. Hij dacht, door het brief papier, met een echte professor te maken te hebben en stelde veel vertrouwen in hem. Andere opgeroepen getuigen in de ze zaak waren inderdaad al geëmi greerd naar Brazilië, evenwel zonder de hulp van R. Het hoofd van de Rijksvreemdelingen dienst, de heer Weimar, verklaarde met R. wel contact te hebben gehad, 'maar al spoedig wantrouwen te hebben ge kregen. Toen hij van de Caritasmissie klachten ontving wilde hij R. niet meer te woord staan. Hij heeft nooit iet» be reikt. Wat hij vroeg was meestal infor matief. In zijn'requisitoir zei mr. Van IJsen- dijk, dat R. er in 1947 zijn beroep van heeft gemaakt oplichtingen te plegen met behulp van zijn zg. „prof-titel Me' dezelfde smoesjes als in deze zaken be handelde hij ook de andere R. heeft nooit enig geld teruggegeven en alles gebruikt. Voor de politie heeft hij al les bekend, maar het zou ruiterlijker van hem geweest zijn, thans te bekennen, he. geld te hebben gebruikt voor de huis- houdkas en ten behoeve van de stich tmg „Het Taleninstituut". Door een samenweefsel van ver dichtsels heeft hü gelden verkregen. De officier achtte oplichting bewezen Zelden heeft mr. Van IJsendijk zulk een fantastisch reclasseringsrapport ge zien- Toch achtte hy R. niet krankzin nig. want de oplichtingen deed hij be wust. Een behoorlijke straf ts hier op haar plaats. Het betreft hier een geval van zeer minderwaardige oplichting. Hij eiste tenslotte 3 jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger, mr. Roselaar, vroeg de rechtbank het bij een jaar voorarrest te laten of daarbij hoogstens een voorwaar delijke straf op te leggen. In verscheidene gevallen meende pl. dat van verduiste ring noch oplichting kon worden gespro ken. In Natanya is de eerste steen gelegd van een nieuwe Philipsfabriek in tegen woordigheid van de Israëlische minister van Arbeid, Meyerson. Tevens zullen nog vier andere industriële ondernemingen in Natanya wordefi opgericht. Philips zal beginnen met de productie van electri- sche gloeilampen, later zullen ook radio toestellen worden vervaardigd. De an dere vier fabrieken zullen rubberartike len. textiel, alcohol en metaalwaren ver vaardigen. Vandaag is dan weer de jaarlijkse in ternationale bidweek begonnen. :-n heeft ten bate van het zeer beian; .e werk van de hereniging der Kerken ,..s- teravond een uitvoerige aansporing tot mede-actie kunnen lezen. Onze lezers en lezeressen moeten die karwei nu niet n anderen overlaten, maar ook het hunne bijdragen. Er zijn immers zoveel millioenen men sen voor wie het licht van het ware ge loof moet worden afgesmeekt. Hebt ge voorts de statistiek over het aantal katholieken in Indonesië goed ge lezen? Bijna 67 millioen inwoners o. w- nog geen millioen of nauwelijks één pro cent katholieken. In totaal een 600 pries ters o w. slechts 34 religieuze geestelij''en van eigen land- Nog geen veertig op 70 millioen personen. Milliarden zijn ingezet gedurende jaren om Indonesië te exploiteren, te behouden. Wat weinig ontving Indonesië in genoem de verhoudingen nog maar terug. Con clusie er zit nog een hoop scheef- Natuurlijk zijn wij als katholieken niet voor alle daden verantwoordelijk of mede verantwoordelijk, maar ook hier demon streert Zich toch weer ons tekort. We hebben het gisteren in het hoofd artikel kunnen lezen, wij kunnen even min schipperen als een leraar in de wis kunde met de tafels der vermenigvuldi ging. Schipperen betekent chaos. Doch juist aan de hand van bovenge noemde cijfers moeten we ons toch op nieuw bezinnen op onze persoonlijke taak en de arbeid der katholieke gemeenschap. Schipperen we toch nog niet teveel met geweten en beginselen. Is ons ka tholicisme van de daad werkelijk een steun en een verlichting voor anderen? Is ons katholicisme in de praktijk een aangenaam parfum voor hen, die rond- modderen in allerlei ellende? De daad van het christendom moet imponeren, elk geroddel doen verstommen, elke ver dachtmaking uitbranden. We leven nog op te kleine basis van een beschaafde groet of een hand bij een jubileum. We sjacheren nog te veel. Neen, duizendmaal neen. Zo komen we er nooit. De maatschappij aan Christus. Christus i n de maatschappij. De doorvoering van die leer eist Christenen van hoge allure, mensen van geloof-in-ernst, van recht- vaardigheid-tot-en-met, van liefde-in- topvorm. v We jammeren over de ondergang der wereld tengevolge van het communisme. Maar wee hun. die het bevorderden door de schrielheid van hun mager en ver schrompeld christendom. Vindt gij u zelf onverschillig wie ge al een katholiek van formaat? Uiteindelijk is daarom uw leven toch maar begonnen Daarbij bestaat geen ge schipper met de tafel der vermenigvul- diging. Tien maal tien is honderd en geen drie en veertig. HENK VAN DER MAZE. Vorige winter die wij toch ook om zijn zachtheid prezen, hadden wij in deze tijd iets meer kou gehad en De cember 1949 is warmer geweest dan De I cember 1948. De maanden Januari zijn voor wat de eerste helft betreft, onge veer gelijk gebleven en het was in 1949 reeds 29 Januari, toen men in De Bilt II graden vorst constateerde. Maar dat is dan ook de enige keer geweest, dat de thermometer daar in Januari meer dan 10 graden vorst aanwees. En nu maar afwachten, wat er nog boven ons hoofd hangt. Te vroeg juichen moeten wij nooit, ook al is dadelijk de 20ste Januari gepasseerd Want beden ken wij wel, dat de strenge winter van 1929 eerst 11 Februari is begonnen. Od 14 Februari hadden we toen met 19 gra den onder nul de laagste temperatuur en 's middags was 10 graden onder he' vriespunt de hoogste temperatuur va a die dag. Nooit hebben wij een parlementairwerd gevoerd door de socialistische mi- debat, dat met veel spanning werd ver- nister van staat en gewezen minister- wacht, 'n zo futloos verloop zien hebben president Camille Huysmans die in zijn als tot nog toe in de Kamer het geval is met het wetsvoorstel voor de volks raadpleging. Na de twee werkelijk onbe tekenende zittingen van vorige week, dacht men dat er deze week meer gis ting in de parlementaire ketel zou ko men. Niets is echter minder waar geble ken, want de zitting van gisteren was al even kleurloos als de vorige. Dit was des te opvallender, omdat gis teren van af 't spreekgestoelte het woord Op grond van de volledige uitslag van de in de afgelopen twee dagen ge houden stemming in Finland waarbij 300 kiesmannen gekozen werden, die de volgende maand de Finse president zul len aanwijzen kan geconcludeerd worden dat de 79-jarige president Paa sikivi voor een nieuwe periode van zes jaar herkozen zal worden. Volgens de stemverdeling hebben de conservatieven en liberalen in totaal 83 kiesmannen; de soc. dem. 65 en de Volks partij 24. Daar deze vier partijen Paasi kivi Steunen, zal -deze dus 172 van de 300 stemmen op zich verzamelen. De commu nisten hebben 66 kiesmannen en de boe renpartij 62. Het aantal stemgerechtigden bedroeg 2.400.000, van wie 1.300.000 vro-uwen. Het aantal uitgebrachte stemmen was 1.477007, dus nauwelijks 60 pet, van het aantal stemgerechtigden. partij en ook in het pariemem over groot gezag beschikt. De tactiek van de heer Huysmans be staat hierin, dat hij steeds satirisch wil doen en verder zijn tegenstanders in te genspraak wil brengen met vroegere uit spraken, die hij soms tientallen jaren te rug in de parlementaire annalen gaat op diepen. Dit is geen kunst, want conse quentie en continuïteit is allesbehalve een karaktertrek van de meeste Belgische po litici, met de heer Spaak te beginnen! Ook gisteren had de heer Huysmans weer wapens uit zijn oud arsenaal ge haald. Met een, overigens zeer opper vlakkige, terugblik over de jongste.... 50 jaar, wilde hij aantonen, dat vroeger de katholieken steeds het principe van een volksraadpleging, dat zij thans eens gezind verdedigen, krachtig hebben be streden. onder het mo-tto. dat het een ongrondwettelijk iets was. Nog in de zitting van gisteren leden de anti-koningsgezinden een nieuw échec door het verwerpen met 104 tegen 93 stem men en 2 onthoudingen van een socialis- tisch-liberaal voorstel, om de tekst van het wetsvoorstel ran volksraadpleging eerst aan de raad van state voor te leg gen. Het debat wordt heden voortgezet. xyaaccgjftSyyi; -.- v.w.: Het onderzoek in zake de malversaties bij de Oudewatersche Bank heeft uitge wezen, dat de zich in arrest bevindende directeur van deze N. V„ mr. C. H. V„ ook directeur is van de Alg. Handel- en Import Mij. (A.H.I.M.) In 1941 kocht mr. V. deze maatschappij, die in 1931 was opgericht, als een z.g. „lege N .V." Vol gens het Handelsregister had deze maat schappij een kapitaal van 100.000, waar van 25.000 was volgestort. Van een obligatielening, groot 100.000 zijn pand brieven in omloop. De A.H.I.M. heeft een belangrijke vordering op de failliete inboedel van de N. V. Oudewatersche Bank. De officier van Justitie, mr. Grasso, die het onderzoek leidt, kon nog niet mededelen inhoeverre de A.H.I.M. bij het faillissement betrokken is. De A.H.I.M.. die in Utrecht was gevestigd, had oor spronkelijk ten doel handelsbedrijven aan te kopen, hierin deel te nemen of te financieren. De voorlopige hechtenis van de ge arresteerde driecteur is met dertig dagen verlengd, De procuratiehoudster van de bank, die de vorige week in Oudewater is gearresteerd, is naar het Huis van be waring té Rotterdam overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1