Westerling doet staatsgreep T.N.I. naar heuvels uitgeweken eerberichtj West-Berlijnse politie ontruimt spoorweggebouw Meer MOGELIJKHEDEN voor emigratie naar Brazilië Westerling hield tevoren een persconferentie POLITIEKE HOOGTIJ-DAG IN W.-DUITSLAND DE „ALMDIJK" THUIS r Godsdienstvrijheid Sensationeel einde van een reis die veel van een veerdienst had Loonsverhoging en leeftijdsgrens DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Internationale Bidweek Moeder van Giuliano vrijgelaten Nieuw protest van kard Von Preysing jjJi.I.iS. wil invul doen in Nieuiv-Guinoa'^ Djogja wil eenheidsstaat Min. Götzen bezorgd V. Gletsjer bedelft een dorp Nieuwe Duitse Rijkspartij" EIST herstel van de grenzen van 1937 NA DET[{(JCULENT-RAMP Vierhonderd pond voor een bootje? J 72ste JAARGANG MAANDAG 23 JANUARI 1930 No. 21140 De commandant van het leger van de Ratu Adil (Afra), de voormalige kapitein van het K. N. I. L. Westerling, is van morgen in de vroegte met zijn troepen Bandung binnengerukt. Intentie voor 24 Januari: Mogen de Joden en Moham medanen zich hekeren. Tjimahi bezet TOENEMENDE EN AAN- HOUDENDE VORST De Amerikaanse autoriteiten hebben Zaterdagmiddag de est- Berlijnse politie opdracht gegeven, het hoofdbureau van de onder Russisch toezicht staande spoorwegdirectie te ontruimen. Deze stap werd genomen, omdat de Amerikanen de Russen geen voorwendsel in handen willen spelen voor het eventueel afkondigen van een nieuwe blokkade van Berlijn, aldus verklaarde gen. Taylor, de Amerikaanse commandant van Berlijn. - THEORIE EN PRACTIJK 44 gezinnen worden vermist kust v fjna niet mogelijk, maar dit is toch werke lijk het resultaat van een paar dagen kou; aan de 'an 'iet Uselmeer hij Volendam troj men reeds deze grillige ijsformaties aan. Maar of het zo nog lang zal duren? (Van onze speciale verslaggever) Veel vroeger, dan verwacht was, Zondagnacht omstreeks half drie, nam het s.s. Almdijk" ligplaats aan de kade. Het schip, dat ettelijke dagen in het centrum der wereldbelang stelling had gestaan, na de spannende uren van het Trucu- lent-drama, was in alle stilte de Nieuwe aterweg opgevaren. In Antwerpen waren de laatste journalisten aan boord ge weest, voor een interview. Tn de haven van Rotterdam werd de gewone bedrijvigheid van een aankomst na een lange reis slechts verstoord door het gewuif en geroep van familieleden der opvarenden. Een trotse moeder riep de scheepsjongen toe, dat ze zijn foto in de krant had gezien. Eu die scheepsjongen trappelde van ongeduld om haar het avontuur van zijn jonge leven in geu ren en kleuren te vertellen. Werknemers onder 23 jaar krijgen geen 5 pet. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd In het Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A, PAALVAST SCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per. millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bandung enTjimalii bezet Een correspondent van Reuter zag van morgen toen hij uit de ramen van het Preanger Hotel midden in stad naar bui ten keek, de mannen van Westerling op zijn Indisch achter elkaar in de straten lopen. Af en toe verbrak een ge weerschot of het geratel van een machine geweer de stilte in de lege straten. Niets wees op enig verzet van de kan der troepen van de Indonesische republiek De sterkte van de republikeinse troepen wordt op een brigade geschat, maar in hoofdzaak zijn het geen geoefende man schappen zulks in tegenstelling met die van „de Turk". Enkele uren voor hij tot de aanval overging, zo meldt de correspondent verder, vertelde Westerling mij, dat hy van plan was de Tentara Nasional In donesia (de T.N.I.), d.w.z. de geregelde strijdkrachten van de republiek, in West Java en Djakarta op te rollen; het kabinet te arresteren en „de juiste krachten' een nieuwe regering te laten vormen. Uit Djakarta Icwam later ,het bericht dat een woorvoerder van het Indonesische leger bevestigde, dat de troepen van Westerling Baudung waren binnenge rukt. Hij zeide, dat de stad was aange vallen door ongeregelde troepen ter ^sterkte van meer dan zeshonderd gewa pende mannen, die zich schietend een weg hadden gebaand van West en Noord de stad in. Westerling's leger wordt thans volgens Reuter geschat op 10 5 15.000 man. En wat de samenstelling betreft: het zou bestaan uit oud-Knilmensen en Indo nesiërs. van wie velen uij Ambon en Timor afkomstig zijn. Het Indonesische kabinet was te Dja karta in vergadering toen de aanval be gon. Drs. Hatta, de eerste-minister, on derbrak de vergadering voor overleg met de Nederlandse hoge commissaris. Daarna gaf hij een verklaring uit, waar in wordt gezegd, dat hij en de hoge commissaris besloten hadden, dat „een gecoördineerde actie zou worden onder nomen". Een Indonesische woordvoerder legde dit uit als te betekenen, dat de Neder landse legerautoriteiten zouden pogen de Nederlandse deserteurs in bedwang te houden die in het leger van Westerling dienen. Het Nederlandse leger heeft nog altijd een divisie-hoofdkwartier te Bandung, maar alle Nederlandse strijdkrachten zijn daar, evenals elders in Indonesië, in kazernes geconsigneerd. - Westerlings troepen hebben ook het hoofdbureau van politie te Bandung be zet. Het normale contact met Djakarta werd verbroken, toen een der telefoon centrales in handen der aanvallers viel. Van de zijde van de Nederlandse troe pen te Bandung is verklaard, dat de strijdkrachten in de kazernes zullen blij ven in afwachting van instiucties. Volgens Reuters correspondent ston den Nederlandse burgers aan het hoofd van enkele pelotons van Westerling. De aanvallende troepen waren in groene uniformen gekleed, gedeeltelijk gemoto riseerd en hadden de beschikking over voldoende automatische wapens. Zij ver telden aan de correspondent van Reuter, dat kort na het begin van de aanval de Indonesische strijdkrachten, die de dor pen in de buurt van Bandung bezetten, naar de heuvels waren uitgeweken. Aneta, meldt nog, dat de troepen van Westerling Tjimahi en het hoofdkwartier van de T.N.I. te Bandung hebben bezet. De 52-jarige moeder van de Siciliaanse bendeleider Giuliano is Zaterdag schul dig bevonden aan het helpen van vogel- vrijverklaarden. Zij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, doch behoeft geen gevangenisstraf meer uit te zitten in verband met de wegens het H. Jaar afgekondigde amnestie en de tijd, die zij reeds in voorarrest heeft doorgebracht. Men wacht thans af of Giuliano zijn be lofte, dat hy zou verdwijnen zodra zyn moeder vrij zou zyn, zal nakomen. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Droog weer met enkele overdrij- vende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. In de nacht en ochtend bijna overal matige vorst, midden op de dag lichte vorst tot 'temperatuur om het vriespunt. Dinsdag 24 Januari: zon op 8.33 uur, zon onder 17.12 uur; maan op 10.49 uur. maan onder 24.31 uur. Kardinaal Von Preysing, de aartsgis- schop van Berlyn, heeft in een brief aan Otto Nuschke, de chr.-dem. vice- premier van Oost-Duitsland, ertegen ge protesteerd, dat de door het accoord van Potsdam en de grondwet van Oost-Duits land gewaarborgde vrijheid van gods dienst niet wordt geëerbiedigd. ,,In Oost-Duitsland is elk godsdienstig leven practisch onmogelijk gemaakt. De katholieke ouders stellen met bezorgd heid vast, dat hun kinderen in de staats scholen in een geest van goddeloosheid worden opgevoed. Zy hebben geen an dere mogelijkheid dan hun kinderen naar staatsscholen te zenden. Voorts is de ver spreiding van godsdienstige boeken, kranten en tijdschriften, die ni,et in Oost- Duitsland zijn gedrukt, verboden. Oost- Duitsland is het enige land van W.-Euro- pa, waar het de Kerk verboden is haar eigen officieel blad uit te geven", aldus de kardinaal. Zoals gemeld, had de politie Dinsdag hét gebouw bezet omdat 600 kamers er van niet gebruikt werden,' terwijl de wo ningnood in de verwoeste stad ten heme) schreiend is. De Russen beperkten direct het bovengrondse treinverkeer, zodat er ernstige vervoerproblemen geschapen werden en de Berlijners de dupe van het incident waren. Direct nadat Zaterdagmiddag de poli Er schijnen zich meer mogelijkheden met heel wat betere vooruitzichten, voor te doen voor een emigratie in groepsverband naar Brazilië van Ne derlanders, die over enig bezit kun nen beschikken. Naar uit welingelichte kringen vernomen wordt hebben de Verenigde Staten zich de laatste tjjd sterk voor dit Zuid-Amerikaanse land geïnteresseerd en 'n ontwikkelingsplan Voordat hij zijn actie ging beginnen al maakte hij hiervan met geen woord direct melding heeft Wester ling gisteren in zijn bungalow buiten Bandung de pers in 'n conferentie ont vangen. Hij heeft bij deze gelegenheid o.a. gezegd, dat de regering der RIS van plan is, een inval te doen in Nieuw Guinea, „op dit ogenblik nu zij alle pogingen in het werk dient te stellen om in haar eigen gebied voor orde en rust te zorgen". Ik weet. zeide Westerling, van mensen van het Indonesische leger, dat er lan dingsdetachementen met landingsvaartui gen worden opgeleid, zowel openlijk als in het geheim, voor een landing in Ne derlands Nieuw Guinea Of men de moed zal kunnen vinden om het plan ook uit te voeren, is een andere vraag, aldus Westerling. Hij gaf ook nog een uiteenzetting van zijn bedoelingen: een goede regering, orde en rust. niet alleen in West Java, maar in geheel Indonesië. Hij vreest niet in staat in zijn, op den duur zijn mannen te weerhouden van een actie tegen de regering der Ris en voegde hieraan toe, dat. in weerwil van de bedreigingen der z.g. regering om hem te arresteren, hij nog steeds op vrije voeten is. Het eerste punt van het programma van het nieuwe kabinet van de Republiek Indonesia (Djogja) is: Voortzetting van de strijd, ter verkrijging van een een heidsstaat, overeenkomstig de proclamatie van 17 Augustus 1945. Minister Götzen, de minister zonder portefeuille, die tevens optreedt als waarnemend minister van Uniezaken en Overzeese Ryksdelen, deelde vanmorgen desgevraagd mede, dat er nog geen be vestiging van de Hoge Commissaris was ontvangen van de berichten, welke hedenmorgen door de persbureaux wer den gegeven. Met 'grote bezorgdheid had de minis ter echter van deze berichten kennis genomen. „Ik moet", zo zeide hij, „een derge lijke actie ten sterkste veroordelen, om dat ik voorzie ,dat de consequenties daarvan niet anders dan funest voor Indonesië kunnen zijn". Mr. Steve Roes, chef van de K. L. M. Persdienst in Amerika, kwam onlangs naar Nederland voor een kort bezoek aan het K. L. M.- hoofdkantoor te Den Haag. Tijdens zijn verblijf schreef hy een artikel over het afscheid van mej. A. Abendanon als stewardess, die in het huwelijk zal treden, hierbij de verzuchting aanhalend: „Jullie stewardessen trouwen veel te gauw." Op zijn terugreis naar New- York maakte hij in de Constellation kennis met de stewardess Emmy van Driel. Cupido's pylen doen blijkbaar ook op 9000 meter hoogte hun werk. want nu heeft Mr. Roes zich met Mej. van Driel verloofd. Het wachten is nu op een artikel over het afscheid van deze char mante K. L. M.-stewardess. Wie zal dit schrijven? Ik ben. zeide Westerling verder, niet bang voor het Indonesische leger de po litiemannen zijn mijn vrienden en de be volking van West Java weet dat ik haar vriend ben. Westerling voegde hieraan toe, dat zy« leger die rust kan brengen en hand haven. niet alleen in West Java, maar binnen korte tijd ook in Oost Java, en dat men in Oost Indonesië verlangt naar een nieuw regime. Hy beweerde voorts dat president Sukarno geen be zoek durft te brengen aan Bandung, waarop een Engels sprekende Indone sisch officier van Westerling opmerkte: neen hy zou er niet meer vandaan ko men. Westerling zeidt ook nog. dat zijn leger op elk gewild ogenblik in staat is, Djakarta binnen te trekken. voor uitgestrekte gebieden van Bra zilië opgesteld, waarvan de realisatie tevens inhoudt, dat op vrij grote schaal ondernemende buitenlanders zullen moeten worden aangetrokken. Van Braziliaanse zijde wordt onder meer veel prijs gesteld op Nederlanders die dan van de regering aanzienlijke cre- dieten voor lange tijd en tegen zeer gunstige voorwaarden zouden kunnen krijgen. Ook zou de regering van Brazilië bereid zijn een bepaald gedeelte van de reiskosten voor haar rekening te nemen Er worden op het ogen-blik besprekin- 1 gen gevoerd over mogelijke oprichting van een Braziliaans-Amerikaanse ontgin- nigsmaatsehappij, die zich eventueel I met participatie van de Wereldbank zou gaan bezig houden met de financie ring van wegenaanleg, industrialisatie en agrarische ontwikkeling van aanzienlij ke delen van Brazilië. Tot tweemaal toe zijn Amerikaanse advies-missies voor dit doel in het land geweest. Het is niet uitgesloten, dat een op te richten maatschappij veel Nederlanders zou gaan aantrekken. Hiervoor zou met Nederlandse emigratie-organisaties con tact moeten worden gezocht, terwijl oe- staande contacten zouden moeten wor den verstevigd. De eventueel aan óe emigranten te verstrekken credieten zouden zowel de overtocht, de reis naar de plaats van bestemming, en de aan koop van land als de financiering van huizenbouw en voor landbouwers ook voor installaties en vee betreffei tie op bevel van de Amerikanen zich uit net gebouw had teruggetrokken, kwam de ..Tagliche Rundschau", het officiële Sovjet-Russische blad in Oost-Berlijn ,al met de beschuldiging, dat het gebouw ten gevolge van de korte bezetting „aan zienlijke schade" had opgelopen. „De ar chieven zijn opengebroken en de inhoud is over de vloer uitgespreid. In sommige kamers had de West-Berlijnse politie zich blijkbaar verschanst en deze vertrekken verkeren in staat van volkomen wanorde. Er zijn documenten meegenomen en rui ten vernield", aldus het blad. Een functionaris van de West-Berlynse politie heeft echter verklaard, dat het ge bouw in precies dezelfde staat werd ach tergelaten als waarin men het had aan getroffen. Een hoge functionaris van de Berlijnse spoorwegen heeft Zondag verklaard, dat de bovengrondse spoorweg van Berlijn Maandag weer normaal zal functionne- ren „nu het hoofdgebouw weer in handen is van zijn wettige eigenaars". De drie westelijke commandanten van Berlijn hebben Zondag bij hun Russi sche collega geprotesteerd tegen de aan houding van 11 Duitse vrachtwagens, die geladen met metaalafval op weg waren naar W. Duitsland. De lading werd in beslag genomen en de wagens teruggestuurd naar Berlijn. De Wes telijke commandanten verzoeken om on middellijke teruggave van de lading en de verzekering, dat in het vervolg het verkeer met de Westelijke zones niet zal worden gehinderd. Het dorp Tangesar, in Perzisch Koerdi- stan, is Zaterdag geheel door het ijs van een losgeraakte grote gletsjer bedolven. Er worden 44 gezinnen vermist. Red dingsploegen hebben tot nu toe de be- vrdfen lichamen van 55 personen gevon den. Men vreest, dat er geen overleven den zijn. Perzisch Koerdistan is een bergachtig terrein op de grens van Turkije en Perzië. Twee der uiterst rechtse West-Duitse partijen de Duitse rechtse partij en de Nat. Dem. party zijn Zaterdag een fusie aangegaan om te komen tot een nieuwe „Duitse Rijkspartij". Dc bijeenkomst werd gehouden in een bierkelder in Kassei, welke versierd was met de keizerlijke kleuren: zwart, wit en rood. Hierdoor zijn twee partijen samenge bracht,-die bij de verkiezingen van ver leden jaar minder dan 50Ó.000 der 24 Na een reis, waarop een aanvaring met een brug in de haven van Corpus Christi de enige consternatie bracht in een trip, die veel weg had van een veerdienst, vanwege de talrijke aanloophavens in de Verenigde Staten en Mexico, werd het gebeurenin de Theemsmonding een sen satie en tevens een reden tot grote vol doening voor heel de bemanning van de ..Almdijk". En ofschoon vooral de „crew" haast had, om naar moeder de vrouw te gaan, was iedereen direct bereid, nog iets over dat reddingswerk op die prille morgen te vertellen. Men kent het verhaal Het is in onze kolommen uitvoerig weerge geven. Maar de lui van de „Almdijk", die de Engelse bladen gelezen hebben, schud den meewarig het hoofd over de zonder- Fen Sw, nn verteld werden. Een steward moet nog lachen om het drietal, dat toevallig voor de lens van een persfotograaf verscheen, op diens verzoek een glas water aan de mond zet- 91??, 21 verkwikken nade moeilijke redding, waaraan ze part noch deel hadden gehad, eenvoudig, omdat met heel de bemanning in de redding boot kon. ,Een andere persfotograaf had staan op- snijden, vier honderd pond sterling te hebben betaald voor een bootje, dat hem naar de „Almdijk" bracht. Nu als je zoveel geld uitgeeft, moet je in ieder ge val met een foto thuiskomen. De man, die deze opmerking maakt, bejammert het, juist op deze reis zijn mooie foto toestel met lamp niet mee te hebben ge nomen. „Dat zul je nou altijd zien. Wat een geld had ik kunnen verdienen Exclusieve foto's...." Hij kent de vak term. Trouwens de bemanning van de „Almdijk" heeft, wat reporters betreft, de vuurdoop ondergaan. Er zyn er, die zich al een volledig verslag in het hoofd hebben geprent, voor de journalisten in het vaderland Maar de meesten zijn toch slechts toe schouwers geweest, zij het dan hogelijk geïnteresseerde. ,,We waren er in het be gin werkelijk een beetje overstuur van. Het is ook nogal niks, wanneer je opeens uit het water, in het duister, geschreeuw hoort van in doodsnood verkerende men sen Toen de boot gestreken werd, wilde iedereen mee. Maar er moesten ook nog drenkelingen in de sloep geborgen wor den, hoe meer, hoe liever en dus be perkte de eerste machinist zich tot twaalf mannen. >,We waren ze eigenlijk al voorby- gevaren", merkte iemand op, die naar stig bezig is zijn kooi te redderen. „Ik zei nog tegen mijn maat, jö, ik hoor mensen schreeuwen. Man, zei mijn maat, dat zijn lui op de wal Zo werd er aan boord van de Alm dijk" verschillend gereageerd. Op de brug wist men natuurlijk het eerste, wat er aan de hand was. Velen aan boord dachten aanvankelijk, dat er iets met de „Divina" aan de hand was, waarop het zoeklicht van de „Almdijk" reeds speel de. De redding Het schip voer echter direct op volle kracht achteruit. Wie op zijn post ge mist kon worden, liep naar de ver schansing, om de reddingboot na te kijken. Deze bleef ongeveer een kwar tier weg, terwijl men in spanning wachtte, of het gelukt was, de dren kelingen te vinden. Na een kwartier kwam een lichtsignaal uit de sloep en deze voer snel op het schip toe, met vijf geredden, waarvan het viertal, dat niet gewond was, om warm te worden, mee- trapte op de automatische schroeven. Ze waren door de sterksten aan boord van de sloep, de matroos Leen Dirks en de kabelgast Nol van Aken, uit het water getrbkken. wat lang niet gemak kelijk was, want de stakkerds had den immers geruime tijd in het kou de water gelegen en waren aan het einde van hun krachten. Ze konden nauwelijks aan boord klimmen. Op de „Almdijk" had men alles voor de hulpverlening In gereedheid gebracht. Enkele passagiershutten werden inge ruimd en zodra de bibberende drenke lingen binnen 'waren, werden ze flink onder handen genomen, afgedroogd en van droge kleren voorzien, terwijl een stevige cognac hen gauw dusdanig op kikkerde, dat ze vertellen konden, wat er precies aan de hand was. De kapitein van de onderzeeboot kon direct vertel len, dat er nog een aantal mannen uit de onderzeeër gekomen moest zijn, omdat ze zich in een compartiment bevonden, waar het water niet kon binnendringen. Hij realiseerde zich ondanks zijn eigen ellende spoedig de vreselijke situatie en een hevige koorts maakte zich van hem meester, zodat hij zelfs begon te ijlen. Een der andere geredden had de koers bijgehouden. Hij kon daarom nauwkeurig vertellen, waar de „Truculent" gezonken was. Zijn mededelingen werden door de marconist direct doorgeseind. Niet lang daarna hoorde de bemanning van de „Almdijk" de eerste berichten door Hil versum doorgegeven en dat was toch wei iets heel merkwaardigs. Wassen en drogen Ongeveer twee uur hebben we de vijf man aan boord gehad. De man, wiens vrouw naar het ziekenhuis was 'gegaan, omdat ze een baby verwachtte, hoopte maar, dat zijn naam niet door de radio zou worden uitgezonden, Want het zou haar danig aan het schrikken maken. Ze wist niet eens, dat hij op de „Truculent" geplaatst y'as- Het was zijn eerste tocht en zelfs zijn kapitein wist nog niet hoe hy heette....", aldus vertelde nog een opvarende, die hulp had verleend by het verzorgen van de geredden. „Ze waren betrekkelijk gauw weer wat opgekikkerd. Trouwens, behalve de gewonde, zijn ze van de „Almdijk" weggegaan, om direct aan het reddingswerk deel te nemen. Een hunner wilde niet eens wat eten. aan gezien hij net vöör de aanvaring zijn „supper" naar binnen had gewerkt Maar dat eerste uurtje onder zes dikke wollen dekens deed hem toch goed.... We hebben hun kleren uitgewassen en in de machinekamer gedroogd. Dat ging nogal gauw...." Toen de „Almdijk" de Theems verder op voer, bewezen lichten aan alle kan ten, dat er overal vandaan hulp voor de „Truculent" kwam opdagen. Daarna moesten de opvarenden, net als ieder an der mens, de nadere bijzonderheden in de kranten lezen of door de radio horen, maar hej eerste nieuws was toch van hen afkomstig. Over deze gedachte verkneukelen ze zich nog. Tevens blijft het hun deugd doen, dat ze er bij geweest zijn, toen vyf zeelui aan de kille dood in de golven ontrukt konden worden. Voor zeelui is de gedachte, hieraan enig aandeel te heb ben gehad, toch wel de grootste voldoe ning. En met hun „stikkezak" of koffertje gingen de opvarenden van de „Almdijk" de wal op, om van Rotterdam uit naar de verschillende plaatsen te reizen waar ze wonen om hun verhaal nog wel eens een keertje te vertellen. „A ship passed in the nightHet was voor de mannen van de ..Almdijk", voor wie de reis meer weg had van een veerdienst, ofschoon sommigen hunner voor het eerst meevoeren, een sensatio nele episode. millioen stemmen haalden en slechts 5 der 402 parlementszetels wonnen. De or ganisatoren verwachten echter aanslui ting van andere rechtse groepen. Het partijprogram eist o.m. herstel van de grenzen van 1937 en zelfbeschik kingsrecht voor Oostenrijk en Sudeten- Duitsers, Het verklaart zich tegen „hermilitarisering in het belang van het buitenland". Op de conferentie waren vele jongeren aanwezig dieofficierslaarzen droegen! In Goettingen kwam Zaterdag een andere uiterst-rechtse groep bijeen. Een der afgevaardigden was Ernst Otto Remer, voormalig majoor van de Wehrmacht en de man, die in 1944 de aanslag op Hitier verijdelde. Er was hem een spreekverbod opgelegd. Toen ongeveer 800 studenten een betoging tegen Remer wilden houden, nam de politie hem ijlings in „Schutz- haft" en met stille trom verliet Remer het dorp Goettingen. Te Bad Homburg werd Zaterdag een vereniging voor de hereniging van Duitsland opgericht door een groep Duitse industriëlen, geleerden en po litici. De voorzitter is Andreas Hermes vóór het Hitier-regime minister van Landbouw. Een ander vooraanstaand lid is Rudolf Nadolny, oud-Duits am bassadeur te Moskou. Reeds lange tijd hadden zij een werk zaam aandeel in een beweging die volgens vele Duitse politici en kranten gesteund werd door de Oost-Duitse communisten. Ranoldy ontkende Zaterdag echter, dat de nieuwe vereniging iets te maken zou hebben met het communisme. De vergadering werd tegen de wens van kanselier Adenauer bijgewoond door een aantal chr.-democratische politici. West-Rusland (Van onze weerkundige medewerker) Thialf lijkt wel een meester in de nieuw gebied verlakkerij te zijn. Heel schuchter en langzaam trok hij zich Zaterdag naar het Zuiden terug, om in de afgelopen nacht plotseling uit het Oosten terug te keren. Daarmede heeft de Zondag een grote tegenvaller voor de ijslief- hebbers opgeleverd; alleen op het vliegvelff' van Zuid-Limburg is het kwik van Donderdag af nog niet bo ven het vriespunt geweest, elders heeft het overal wat gedooid en kwam mist en motregen voor, die van de wegen hier en daar ware ijsbanen heeft gemaakt. Maar vanmorgen was aan dit miezerige weer een einde ge komen, De ontwikkeling van een van hoge druk boven en de daling van de barometers in Frankrijk hebben de oostelijke stroming aangewakkerd en daarmede het koude-transport ver sneld. Nu is het in Duitsland niet zo bijzonder koud, wy zouden vanmorgen nog naar Polen moeten gaan om een temperatuur van min tien graden te vinden en in de komende nacht is hier te lande dan ook geen strenge vorst te verwachten. Maar wel zal de temperatuur op de meeste plaatsen onder min vyf graden zakken, zodat de ijsbanen, die Zaterdag berijdbaar waren, cat vermoedelijk ook morgen weer zullen zijn. In overleg met de Stichting van de Arbeid is nader de vraag onder het oog gezien, of de loonsverhoging van 5%, eveneens ten aanzien van gehuwden en kostwinners beneden de 23-jarige Ieeftyd zou moeten worden toegestaan. Door dit overleg is de minister van Sociale Zaken, gehoord het College van Rijksbemiddelaars, tot de slotsom ge komen, dat een dergelijke uitbreiding van de vergunning geen aanbeveling verdient. Daar het de bedoeling is, de loonsver hoging in nieuwe loonschalen vast te leg gen, zou de uitbreiding tot jeugdige ge huwden en kostwinners de noodzakelijk heid medebrengen van het vaststellen van afzonderlijke loonschalen voor deze ca tegorieën. hetgeen niet wenselijk wordt geacht. Bovendien is de loonsverhoging van 5% berekend op basis van een ge zinssamenstelling --an man, vrouw en twee kinderen, welke men bij gehuwden beneden de 23-jarige leeftijd slechts bij uitzondering aantreft. De onlangs gepu bliceerde maatregel tast de rechtens mel dende lonen niet aan. De jeugdigen aan wie de tijdelijke bijslag van ƒ1—' week of 4.50 per maand was toegeker n gaan dus niet in loon achteruit ook "at komt door de nieuwe loonschaal deze hi;1 slag te vervallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1