Nieuws uit ONS GEWEST 23 C.P.-mannen geven nieuw élan aan K.A.B. %W'W 'Si LANGS DE G LAATSTE BERICHTEN Toenemende werkloosheid in West-Duitsland Roomboter historisch begrip NAAR KLEURENEENHEIB IN eheugen Hulp Modecentrum in actie Kracht zo sterk als zwakste plaatselijke afdeling Ons knusse Postkantoor Fraai geschenk voor Haarlems Basiliek Brit blijft tegen Spaanse regiem Inbreker ging winkelier met mes te lijf RUSSEN REMMEN WEER VERVOER Brand in eigen huis Heeft Egypte waterstof-atoombom? Eerste slachtoffer van het ijs Familie was ruim een uur niet thuis Mansholt iveet nog betere waar en meer procent MAANDAG 23 JANUARI 1950 PAGINA 2 Van de aarzeling, die in het begin het Credo Pugno-werk gekend had voorzitter Meijer wees er nog even op was gisterenmorgen niets meer te bespeuren, toeti 23 voortrekkers in de Schiedamse K. A. B. met vaste, ernstige stem hun belofte aflegden om als een- voudige, hardwerkende lekenapostelen onder leiding van het Ker kelijk gezag en de Beweging, volgens de richtlijnen van Quadrage- simo Anna te werken aan het verdedigen van de Koningsrechten van Christus in de moderne arbeids-wereld. tl XSV Districtsbestuurder Keesen reikt aan de heer de Groot het diploma van de Credo Pugnoclub uit. Een phase in de ontwikkeling van de K. A. B. in Schiedam is afgesloten. Belangrijk werk wacht. AUTORIJSCHOOL WAID0 GASPRIJSVERHOGING BURGERLIJKE STAND YIERSPELEN-KAMP KOPEREN PRIESTERFEEST PATER E. v. d. VELDEN HET REDERIJKERSSPEL IN DE VACANTIEWEEK BRAND BLUSTE ZICHZELF MONSIEUR VINCENT 99 ÜB Avondschoentjes van goudleer, die in stijl, maar ook in kleur geheel passen bij de met gouddraad doorweven zijde van dit avondtoilet. (Van onze mode-medewerkster) Overzichtelijk samengesteld en met staaltjes leder in nieuwe tin ten beplakt, ligt de eerste Neder landse kleurkaart voor dames schoeisel hier voor ons. Met deze kleuradviezen voor de lente 1950 heeft 't „Modecentrum", dat intussen definitief tot stand is gekomen, na 't bekendmaken van de oprichtingsplannen tijdens de recente schoenenshows, zijn eerste definitieve werk verricht. Het streven naar bevordering der kleurenharmonie in de dames mode heeft daarmede dan eindelijk zijn beslag gekregen. De kleur kaart zal er toe bijdragen de zo gewenste kleureneenheid in de dames-garderobe te verwezen lijken en daarmee zijn wij vrou wen zeker gebaat. Bij elke tint een bijpassend schoentje VEEMARKT TE. ROTTERDAM Hield zich daarna in fabriek verscholen CHAUFFEUR GAF GEEN VOORRANG Drie gewonden bij auto-ongeluk CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN HET VLUCHTELINGEN. VRAAGSTUK VORMT DE ACHTERGROND Herbouw koopvaardijvloot Luikgestelse spuitgasten voor geen kleintje vervaard Kind verdronk onder ogen van zijn moeder Inbreker stal partij juwelen JUWELENROVER „GELIKWIUEERD" - - s. In de uit de religiositeit van eigen tijdse Katholieke kunstenaars en bouw meesters subliem omhoog razende ka pel van het broederklooster aan de Warande hadden de 23 het H. Mis offer, opgedragen door Pater Engel bertus O.C.M., gevolgd. In de gezamenlijke H. Communie waren zij meer vereend in heilig wil len en bewust van het onwrikbaar moeten, dan op enig ogenblik in de niet altijd gemakkelijk vol te houden twee-jarige studie, die achter hen lag. Maar wat leken die jaren kort, nu er iets bereikt was, dat hou-vast gaf, dat aan de apostolaats-bezieling een stevige grondslag gaf van perspectief op het doel en de middelen om dit te bereiken. Pater Engelbertus, de landelijke leider van de Credo Pugno-ciubs, had der van de C.P. in Schiedam, stelde St. Paulus tot voorbeeld.' De diepte van zijn gedachten, de rijkdom van zijn ideeën en de kracht van zijn be zieling is door geen na hem overtrof fen. Toch was hij arbeidsman, die uit drukkelijk zijn werk in de tenten-we verij bleef beoefenen, omdat hij het belang van de arbeid voor de gehele mens begreep. De hele rijkdom van zijn prediking en epistels is gegroeid in de eentonigheid van de tentenwe verij. St. Paulus is daarbij een groot voorbeeld, omdat hij een weg wist voor de beoefening van de liefde voor de arbeid en bewijst, dat het mogelijk is in de arbeid te werken aan de ver- rijkfng van ons geestelijk leven. Spr. brengt dank aan het K.A.B.- bestuur voor de financiële steun aan de C.P.-club gegeven; hij dankt de dis- Advertentie I vakorganisaties zijn, toch kunnen zij i in de organisaties veel werk doen, want het lijkt er sterk op, <lat er zeer sterk apostolaattverk in eigen krnig, onder de K.A.B.-ers zelf moet gedaan worden. Spr. wees vooral dp de apostolische ijver van Pater Roghmans door wiens bezieling de C.P. vaste voet had ge kregen. De districtsbestuurder reikte ver volgens de diploma's uit aan de heren: Dirk Leenders, Frans Schuurmans, Wil Hölscher, Piet v. Gerven, Jan Schoen makers, Wim de Groot, Evert de Ko ning, Jan Leenders, Martin de Laat, Bep Kroon, Chris Kuil, Henk Marks, Jan Collignon, Leo Boon, Paul v. d Bergh, Piet Offerman, Jan Vermeulen, Jan Offerman, Vert Vester, Leo Cor- pelerjn en Koos Kazenbroot. Een bijzondere vermelding verdient zeker de heer de Groot, die in de groep jonge mensen een vreemde in druk maakt. Uiterlijk althans, want zijn apostolaats-ijver is nog even groot, als toen hij vele jaren geleden als jongen van een jaar of twaalf zich vereeuwi gen liet op een foto van de propa- ganda-club van St. Paulus. De heer C. Meijer deed een beroep op de besturen van de vakafdelingen, die aanwezig waren, om toch vooral onder hun jonge mensen aan te sporen deel te nemen aan het Predo Pugno- werk. De 23 mensen waren een te kleine groep voor de grote K.A.B. De voorzitter van de C.P., Leenders, wees er op, dat de C.P. al blij zou zijn met adressen, omdat een persoonlijk woord nogal eens resultaat had. Hij bood Pater Engelbertus een vervluchtend blijk van dankbaarheid aan en aan Pater Roghmans een boek over St. Dominicus. Pater Engelbertus sloot de rjj van feliciterenden met een zeer hartelijk woord, waarin hij zich na zijn bezoek nog enthousiaster toonde, dan bij het vooruitzicht, dat hij weer een nieuwe groep vechters aan de Credo Pugno beweging mocht toevoegen. Doelende op de plaat, welke een der leden had ontworpen, wees hij erop, dat het goed was, dat het kruis onder het zwaard lag, want het kruis moet het begin, de ondergrond van al ons handelen zijn. Deze zeer geslaagde morgen, die in de sfeer van een waardig feest was verlopen, was omstreeks twaalf uur geëindigd. IMSTRUCTEURS-DIPLOMA K.H.A.C de Zaterdagmiddag en -avond gebruikt i trictsbestuurder Keessen voor de aan- om de kennis met zijn helder Inzicht en zijn duidelijk woord te verdiepen. In zijn predicatie zei hij precies waar het op stond. Het was min of meer providentieel, dat deze Zondag .samenviel met een epistel, waarin St. Paulus ons voorhoudt het kwade door het goede te overwinnen. Wij kunnen tegen het communisme vechten zoveel we willen; het kan geen resultaat heb ben, als we niet ergens voor kunnen zijn. Het is geen prestatie een onbe woonbaar verklaarde woning af te breken, maar wel om er een gerieflijk huis voor in de plaats te zetten. Waar de kracht voor het ideaal ge haald moet worden, was niet moeilijk te zeggen, maar wel was het de vraag, of wij ons natuurlijk niet beter kun nen klaar maken, om de bovennatuur lijke werking van de genade vrucht baar te maken. In de salon van eigen huis, de bo venzaal van de R.K. Volksbond, trof fen de C.P.-mannen het bestuur van de K.A.B., de besturen van de vak organisaties en enkele genodigden el kaar rond de feestelijke dis, waaraan voorzitter C. Meijer allen welkom heette. Hij gaf Pater Roghmans het eerste woord. Deze noemde de taak van de C.P.-clubs eigenlijk geen andere dan die van alle katholieke arbeiders, n.l. het brengen van het Katholieke levens-, mentaliteit in de arbeiders-wereld. Die taak is groots in de bedoeling en toe wijding. Zij doet denken aan de op bouw van het Christendom in de hei dense wereld van de eerste tijden. Ook toen waren er naast de 11 apostelen de 72 leerlingen, niet direct leidende, maar dienende helpers. Pater Roghmans, de geestelijke lei- Vrijdagavond 27 Januari a.s. komt Wouter Paap in Musis "Sacrumeen muzi kale lezing houden over Wolfgang Ama- deus Mozart. Zo, nu hoeft u dit stukje niet verder te lezen, want ik ga toch niet proberen U over te halen deze lezing te bezoeken. De liefhebbers van klassieke muziek zullen zich deze pracht-avond zeker niet laten ontglippen en zij die er niets om geven zullen ook deze keer geen neiging tot bekering tonen.... Muzieki! Eén woordmaar hoeveel verschil lende betekenissen....!! Muziekhet kan een krankzinnig op hol geslagen saxofoon zijn, 'n rauwe Jazz- trompef, het opwindende staccato van een drum, de laffe prikkeling van een zinne lijk stemgeluid Het kan een vrolijk fluitmelodietje zijn, een fris treklied, een vrolijks wals. Het kan intens diepe meditatie beteke nen of een liefelijke vertelling, het kan. hot kan alles zijn wat mensen-zielen beroert.van het hoogste, het puurste, het verhevenste tot het laagste en ge meenste Muziekelk vogeltje zingt zoals het gebekt is"elk. mens kiest de muziek die het beste past bij zijn karakter.de muziek die het duidelijkst fort hem spreekt Mozartde gevoelsmens, de roman ticus.... de echte muziek-dichter.die diep de pijn van dit leven heeft gekend, die ook zijn vreugde beleefde aan het vele goede.... eerlijke mens, waarachtige mens. Missschien zult u Vrijdagavond beter \yeten wat ik bedoel. Wouter Paap zal het zoveel duidelijker, zoveel directer kunnen zeggen. SEBASTIAAN. Naschrift redactie: De karakterisering Mozart, de romanticus, blijft geheel voor rekening van Sebastiaan. sporingen, de heer Geurts voor diens lessen in de vormingscursussen na de C.P.-club. Hij stel het werk van de C.P. heel in het bijzonder onder de be scherming van L. Vrouw van Sohie- dam en hij vraagt allen te bidden voor dit werk, dat mee kan helpen aan het maken van een betere wereld met wat meer geluk. De heer Keessen vindt 't een feest In verband met de verhoging van de kolenprjjs zullen de gasprijzen met in gang van de boekingsmaand Februari 1950 met één cent per m3 worden ver hoogd. GEBOREN: Johannes M., z. van W. P. Post en G. Vrjjhof; Drika, d. van J. W. van Boggelen en M. E. Groeneveld; Adrianus P., z. van G. C. A. v Elswijk en A. M. Rensman; Antonia J„ d. van J. M. Zeverboom en F. F Kooijman; levenl. kind van J. Th. den Brinker en J. F. Joosten. Citaat van de dag: Niets ergert een vrouw zo als onverwachts bezoek van voor de diocesane en landelijke bond,j?oet*e kennissen, die haar huis aantref- omdat de leiding van de K.A.B. er van overtuigd is, dat de K.A.B. waard is, wat er plaatselijk van gemaakt wordt. Plaatselijk liggen de objecten voor de arbeiders en dè gezinnen. Vandaar, dat gezocht zal moeten worden naar con tact met de mensen, vooral In de paro chies eventueel door parochiële afde lingen. Is het zo, dat de C.P.-mensen, vol gens een woord van Pater Engelbertus, loopjongens voor de afdelingen of de Advertentie, BROERSVEST 54 SCHIEDAM én, zoals het er gewoonlijk uitziet. Vandaag, Maandag 23 Januari, Café Pleinzicht: Wedstrijden in het kader van de Vier-spelenkamp Morgen. Dinsdag 2 Januari, St Thimo- theus. Intentie Bidweek: Bekering van de Joden en Mohammedanen. Postkantoor 8.303 uur: Uitbetalen van 1,op bon 544 voor KrLe. Musis Sacrum, 8 uur: Vertoning van de film Monsieur Vincent" voor de gezinnen, welke bezocht worden door St. Vincentius. Café Pleinzicht: Wedstrijden in het kader van de Vier-spelenkamp. Overmorgen. Woensdag 25 Januari, St. Paulus Bekering. Intentie Bidweek: Bekering van alle heidenen. Postkantoor 8.303 uur: Uitbetalen van 1,op bon 544 voor LiMe. Dagelijks: Passage 2, 7 en 9.30 uur: Wet zonder recht. Monopole 2, 7 en 9 uur: De blonde rimboe-koningin. Het heeft even nodig om te wennen, maar, als men eenmaal de geest gaat proeven, zit er zo'n ongekend genot in het reilen en zeilen van ons Postkantoor. Men leert de onverstoorbaarheid en de gelijkmatigheid van het tempo waarde ren, men is dankbaar voor de gelegen heid, die geboden wordt om het jachtige leven een ogenblik te ontvluchten en tot zich zelf te komen in de rust van de hal en de kloosterlijk trage wijze, waarop een halt wordt toegeroepen aan de zotte snelheid, waarmee wij, moderne mensen, het leven trachten te dwingen Wie over dag geen tijd kan vinden tot meditatie, hij neme een geestelijk boek mee naar de Tuinlaan en vindt er alles wat hij zich aan rust en bezonkenheid kan wen sen En dan die eenvoud„Hier kolen- bonnen inwisselen. Niet op Zaterdag" staat er bij een loket. Nee, meneer, vraagt U nu niet, wanneer dan wel. De klerk doet zijn werk. Komt U nog eens terug. Hij wijst immers op het briefje: „Niet op Zaterdag". Is het niet heerlijk te weten, wanneer U zeker voor niets komt. Het leven moet een avontuur blijven. Ik zeg U nogmaals: Kom nog eens terug", 's Middags na drie uur Misschien staat er dan wel een briefje: „Niet na drie uur". Zo combine rend en deducerend lost U vast de. puzzle op En is het niet aardig om wat spel in het dagelijkse leven te brengen. Wij zouden nergens anders meer in een post kantoor kunnen wennen. In cafe Pleinzicht aan het Stations plein zijn Zaterdagavond de wedstrij den in het kader van de Vierspelen- kamp begonnen. Deze wedstrijden wor den gespeeld om een zilveren biljart, dat in handen is van de heer Hekman, de winnaar van het vorig jaar. Het aan tal deelnemers is groter dan andere ja ren, n.i. 29 en hunkracht is toegenomen. De deelnemers zijn verdeeld in vier afdelingen, n.l. afdeling A: J. H. van Duyl (Rembrandt), J. v. d. Valk (Flar- dinga), N. v. Huet (Westen), J. v. Eijk (De Waal). Zij moeten maken: Cadre 35/2 150 caramboles, libre 200 carambo les, 1 band-stoten 30 caramboles, 3 band stoten 20. caramboles. Afdeling B: K. Dijkshoorn ('t Oosten), F. M. v. d. Vel den (W. F.), F. Gouka (Entre Nous), M. de Nie (Eureka), A. G. Willebrandt (Karseboom); afdeling C: L. v. d. Lee (Westen), J. Mackay (de Sluis), H. Seger (Karseboom), C. Könemann (Eureka), L. L. J. v. d. Water (Pleinzicht); afde ling D: E. Hekman (Oosten), A. v. d. Maarel (Bellevue), P. Eikenbroek (Pleinzicht), J. Doejaaren (D.G.M.), G. Valkesteyn (Rembrandt). Zij moeten maken: cadre 35/2 103 caramboles, libre 150 caramboles, 1 band-stoten 30 caram boles, 3 band-stoten 20 caramboles. De stand na twee avonden is: Afd. A: 1 N. v. Huet 8 pnt. 2 J. v. Eyk 2 pnt. Afd. B: 1 L. v. d. Lee 10 pnt. 2 L. L. J, v. d. Water 8 pnt. 3 H. Seger 2 pnt. 4 M. Koog 0 pnt. Afd. C: 1 C. Ruggenberg 10 pnt. 2 A. G. Willebrandt 7 pnt. 3 F. Gouka 3 pnt. 4 K. Dijkshoorn 0 pnt. Afd. D: 1 P. Eikenbroek 5 pnt. 2 G. Valkestijn 5 pnt. Een week waarin onafgebroken het feestgedruis binnen de muren van het Don Bosco-patronaat hing, werd gisteren afge sloten. Om 10 uur droeg de jubilaris met assistentie van Pater v. Kempen als dia ken en Pater v. Tol als subdiaken het H. Misoffer op, terwijl het koor van dames en heren o.l.v. de heer Hamilton de meer stemmige Mis van L. Perosi zong, aan het orgel begeleid door de heer Promes. De receptie was zeer druk bezocht. De burgemeester, mr. J. W. Peek kwam zijn gelukwensen uitspreken, evenals verte genwoordigers van tal van verenigingen, waarmee de directeur van het S.F.L. con tact heeft, het bestuur van de M.A.-school tal van ouders van de leiders en leidsters, vrienden en bekenden. De pastoors van de stad hadden hun geukwensen reeds aangeboden op een aparte receptie. Gisterenavond werd het declamatorium .Terwe" van René de Clerq opgevoerd. Hoewel de viering- van een luisterrijk feest t.g.v. het ...675-jarig bestaan van Schiedam dit jaar niet doorgaat, heeft het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap toch plannen gemaakt voor de organisatie van een vacantie-week. Het ligt in de be doeling om tijdens deze week het onlangs gevonden rederijkersspel .Het spel van Joncker Franssen Oprlogh" op te voeren. Di't spel heeft de bevrijding van Schièdam tijdens de Hoekse en Kabeljouwse twisten tot onderwerp. De heer Arend Hauer, een van de naaste medewerkers van Eduard Verkade zal de leiding van het spel op zich nemen, omdat dè-Weer Verfeade zich niet meer aan deze langdurige.inspanning kan geven. Besturen en belangstellende leden van alle Schiedamse toneelverenigingen wor den verzocht op Woensdag a.s. 25 Januari te willen komen in het gebouw Lange Haven 97, het Geref. Jeugdhuis, juist tegenover de Appeimarktlburg. Indien nodig, zal de heer Dr. J. J. Mak, die een bijzondere studie heeft gemaakt van de rederijkersspelen 'n uiteenzetting geven over het stuik. Daaraan worden de plannen voor de opvoering nader bespro ken. Zaterdagavond raakte op het terrein van de glasfabriek aan de Buitenhaven- weg een machine onklaar. Olie spoot naar he dak toe raakte in brand. Dit vuur gaf de indruk van een uitslaande brand, maar, omdat het dak van ijzer was, kon de olie zichzelf opbranden. Wel werd nog met een straal op de waterleiding door de be- drijfs-brandweer water gegeven, maar dit betekende eigenlijk niets meer, De afdeling Ontwikkeling en Ontspan ning van dé St. Vincentius-conierenties vertoont morgen, Dinsdagavond, in de bovenzaal van Musis Sacrum de prach tige Franse film „Monsieur Vincent" Voor de leder- en schoenenfabricatie cn handel is deze eersteling van het Modecentrum echter vooral belangrijk, immers bij een goed gebruik van deze kleurkaart is het welhaast uitgesloten, dat in een seizoenscollectie kleuren wor den gelanceerd, die later absoluut niet gaan. De Nederlandse vrouw, aangewe zen op de nouveauté's van onze textiel branche blijkt soms heel andere wensen te hebben, wat haar schoeisel en acces soires betreft. In nauwe samenwerking met de toon aangevende Nederlandse stoffen- en con- fectie-industrieën is deze kleurkaart dan ook samengesteld. Daardoor is de voor- jaars-kleurengamma k,an de schoenen branche geheel in harmonie met de nieuwe tinten, die door de textielindu strie worden gelanceerd. Tevens heeft men rekening gehouden met de verhou dingen, waarin deze kleuren in de col lecties der confectie- en couture-ateliers worden gebruikt. Bij nagenoeg elke nieuwe voorjaars- tint in de modezaken, hetzij voor man tels, hetzij voor tailleurs of jurken zal men nu in de schoenenwinkels een bij passend schoentje kunnen vinden. Het Modecentrum verdeelt de schoen soorten in een sportief, half sportief en een gekleed genre en daarop zijn de op de kleurkaart voorkomende ledergam ma's van toepassing. Een tabel geeft daarnaast aan, in welke percentages deze kleuren bij de verschillende schoe nentypes het best kunnen worden toe gepast. Wie de kleurkaart ziet, wordt reeds nieuwsgierig naar de modellen, die de schoenenfabrikanten van deze fraai ge- tinte leersoorten in het komende voor jaar gaan brengen. Zeker is, dat de kleursortering voor de vrouw benijdenswaardig is, wat voor de schoenenmode van het a.s. seizoen veel beloften inhoudt. Deze eerste Nederlandse kleurkaart voor de schoenenbranche, waarvoor ook reeds vele fabrikanten en detail listen van damestassen en handschoe nen hun belangstelling toonden, is ge heel samengesteld naar de door het Modecentrum verzamelde gegevens. En men gaat daar niet over één-nacht ijs, want vele deskundigen uit de or ganisaties van lederimporteurs, leder en schoenfabrikanten en Schoenwinke liers zijn erbij aangesloten. Zo werd de eerste mijlpaal op de weg naar meer harmonie in de damêsmode met deze lentelijke kleuradviezen be reikt. En het resultaat van dit initiatief zal zeker niet uitblijven. Een resultaat, waarnaar de Nederlandse vrouw met be langstelling uitzietl De St. Vincentius-Vereniging in het Bisdom Haarlem heeft ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Kathe drale Basiliek in Haarlem, een zestal glas- in-lood-vensters aangeboden ter verfraai ing van de St. Vincentiuskapel in de St. Bavo-kathedraal. Zaterdagmiddag droeg de voltallige Centrale Raad van de vereniging dit geschenk dat vervaardigd is door de Amsterdamse glazenierster Gi- sele van Waterschoot van der Gracht, en haar leerling Peter Goldschmidt, en aai een overzichtelijk beeld geeft van het leven van St. Vincentius a Paulo, over aan Mgr. F. Filbry, Plebaan van'de St. Bavo en Proost van het Kathedraal Ka pittel. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Britse politiek ten opzichte van het regiem in Spanje onveranderd blijft. Hij verzekerde nogmaals, dat Enge land zich zou houden aan de in Mei '49 in de algemene vergadering der V. N door de minister 'van staat, Hector McNeil, uiteengezette politiek. Enge land zou het voorstel, tot uiting ge bracht door Acheson, om weer hoofden van diplomatieke missies naar Spanje te zenden, niet steunen. Groot-Britanmé beschouwt het regiem van Franco niet als representatief voor het Spaanse volk en herroeping van dit besluit van de V. N. '46 zou betekenen, dat men dit regiem goedkeurt. In diplomatieke kringen brengt men bovenstaande vérklaring in verband met de verkiezingspolitiek der socialis tische regering. Vee aanvoer in totaal S81 atnks. waarvan 567 vette koeden en oSsen; 13 gfaskalveren: 1 bok. De prijzen waren als volgt: Vette koeien per kg le s. t 2.102 35: 2e s. f 22.10; 3e s. 1.90—2.—. Vette koeien, aanvoer: iets korter; handel; levendig, prijzen: hoge prijzen. Rotterdam aangekomen Raune. Kalundborg, Oudkerk, 2de Katen- In Geldermalsen heeft Zaterdag een Inbreker een winkelier, door wie hij op heterdaad betrapt werd, enige steken met een mes in de rug toegebracht, waarna de onverlaat de vlucht nam. Op aanwijzingen van het slachtoffer, dat naar het ziekenhuis t- Ticl werd over gebracht, doch daar niet behoefde te worden opgenomen, werd de inbreker korte tjjd later gearresteerd in een fa briek te Geldermalsen, waar hjj werk zaam was en zich nu verscholen hield. Des avonds omstreeks half elf ontdekte de 51-jarige winkelier A. V. uit Gelder malsen, in zijn magazijn een jongeman, die hij herkende als een zekere van L. 'uit Tiel. De jongeman besprong de win kelier toen hij zich ontdekt zag. De be laagde koos het hazenpad, achtervolgd door de inbreker die hem twee steken met een mes in de rug gaf. Van L. vluchtte hierna door het keukenraam, dat hij eerst had verbrijzeld. Dok andere be woners van het perceel, die op het lawaai waren toegesneld herkenden de woeste ling. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en arresteerde de man korte tijd later in de fabriek. In de loop van de nacht legde Van L. een volledige beken tenis af en verklaarde, dat hij door geld gebrek tot zijn daad was gekomen. Door onverantwoordelijk rijden van de chauffeur van een bestelwagen is 's nachts om kwart voor twaalf op de kruising MiddenwegRingdijk te Am sterdam een ernstig auto-on'geluk ge beurd. De chauffeur lette niet op het verkeer en joeg in snelle vaart voort. Hij gaf geen voorrang aan een taxi. die van rechts kwam. met het gevolg dat deze door de vrachtauto in de flank werd ge grepen. De taxi-chauffeur liep een lichte her senschudding op, terwijl twee in de taxi zittende dames met zware inwendige kneuzingen naar het Wilnelminagasthuis werden vervoerd. De vrachtwagen is in beslag genomen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld, dat een Amerikaanse mili taire trein op het traject Berlijn-Frank- fort vanochtend zes uur lang door de Russische grensbewaking is vasgehou- den, omdat deze niet tevreden was met de papieren van drie der passagiers. Na lngdurig onderhandelen is de trein door gelaten. Naar de politie van West-Berlijn meldt, worden langs de Oost-Duitse controle post te Marienborn slechts twee vracht auto's per uur doorgelaten. Zij worden zeer nauwgezet gecontroleerd. Het be treft auto's op weg naar Berlijn. Norma liter worden er 20 per uur doorgelaten. In Berlijn was het bovengrondse spoor wegverkeer vandaag weer normaal, nu de West-Berlijnse politie op bevel van de Amerikanen de bezetting van het hoofdgebouw der spoorwegen in de Ame rikaanse sector gelegen, heeft opgegeven- De Ned. Ver. van Expolitieke Gevan genen uit dé Bezettingstijd zal van 19 tot en met 22 Juli in Den Haag haar eerste- i .lustrumcongres houden. Er is een bijzon- dr.h., erts; Dunnsoir, Bo ness, Lenders w®alh- der fonds ingesteld om bok voor minder Rotterdam vertrokken A gesitueerden de bijwoning van dit con- Falstria, Bangkok; Chelwood, Rouaan. gres mogelijk te maken. Het West-Duitse ministerie van arbeid Tieeft bekend gemaaltt, dat op 15 Janu: ari jl. het aantdl werklozen in West- Duitsland tot 1.783,142 was gestegen. Na 1 Januari 1950 nam het aantal toe met 224.673 en het werklozencijfer is na de geldzuivering in Juni 1948 met bijna 300 pet toegenomen. Op die datum waren er 460.000 werklozen geregistreerd. Het aan tal werklozen is thans ruim het dubbele van dat op 1 Januari 1949. Een woord voerder van het ministerie van arbeid deelde mede, dat West-Duitsland thans ruim 100 millioen D.M. per maand aan «teun uitkeert. De directeur van het bureau voor ar beidszaken van de Amerikaanse hoge commissie schrijft in het laatste nummer van het voorlichtingsbulletin der hoge commissie: ,,Ik heb de indruk, dat er aan het vraagstuk der toenemende werkloos- heid veel te weinig wordt gedaan. Het is een van de grootsite vraagstukken, waarvoor regering en vakverenigingen zich geplaatst zier)". De Sociaal Democratische oppositie partij in het W.-Duitse parlement heeft een beroep gedaan op de federale rege ring om spoed te zetten achter haar pro gramma tot bestrijding van de werkloos heid. Ook van de kant van de Chr. De mocratische partij en de Beijerse partij zijn vragen gesteld, op welke wijze de regeririg het werkloosheidsprobleem denkt aan te pakken. Van de kant der regering is te kennen gegeven, dat zij denkt aan het doen uit voeren van de bouw van 250.000 flats, waarmee aan ca 200.000 mensen werk zou worden verschaft. Een industriali satie-programma in de Britse zóne zou aan ongeveer 10.000 mensen werk moeten geven, terwijl daarnaast een herleving van de scheepsbouw en een krachtige exportcampagne, mogelijk aangemoedigd door een bepaalde mate van belasting verlichting voor de industrie aan de actie kracht moeten bijzetten. Door al deze maatregelen hoopt men werk te verschaffen aan ongeveer een half millioen werkzoekenden. De uit voering van bovengenoemde werken vereist echter ook de nodige financiële middelen. Alleen voor de bouw van de fiats zal een bedrag van ca. 2.5U0.00Ü.0Ü0 D.M. nodig zjjn. Economisten betwijfelen sterk, of de regering in staat zal zijn haar plannen uit te voeren. Reeds wordt per maand meer dan 100 millioen D.M. aan steun uitgekeerd en een verdere toeneming van de werkloosheid wordt in de ko mende maanden verwacht. De regering rekent op een werkloosheidscijfer van rond 2 millioen medio 1951. De Amerikaanse Hoge Commissaris, McCloy heeft bevolen, dat een gemeng de commissie wordt opgericht van de betrokken departementen en E.C.A.-auto- riteiten, om het vraagsthk grondig te bestuderen. Van Duitse zjjde wordt er nog op ge wezen, dat de toeneming van de werk loosheid gedurende de laatste 18 maan- den ruimweg genomen overeenkomt met de geweldige toevloed van vluch telingen in dit tijdsbestek. Hierboven werd er reeds op gewezen, dat aan de uitvoering van een program ma van werkloosheidsbestrijding enorme kosten verbonden zijn. Wat de herleving van de scheepsbouw betreft heeft de W. Duitse minister voor Verkeer onlangs enig inzicht gegeven in de bedragen» die hiermee gemoeid zijn en de wijze waar op men de nodige middelen denkt te verkrijgen. De herbouw van een Duitse koopvaardijvloot zal ca. 1.600.000.000 D.M. kosten. De Duitse regering zol volgens de minister hiervan 650 millioen moeten verschaffen, aan credieten zou 800 mil lioen moeten worden verkregen terwijl 150 millioen naar verwachting beschik baar zou kunnen komen van Marshall fondsen. De minister suggereerde, dat W.-Dujts" land hiertoe de bedragen, die betrekkin,, hebben op de trekkingsrechten van w.- Duitsland op Engeland, zou kunnen gebruiken. Deze trekkingsrechten thans niet benut, aangezien W.-Duitsiana geen tekorten heeft in het handelsver keer met Engeland. Zaterdagmorgen had de plaatselijke brandweer van Luikgestel (N.-Br.) wel heel veel pech, toen zij wilde uitrukken voor een boerderijbrand. Bij het ophalen van het brandweermateriaal raakte n 1., waarschijnlijk tengevolge van onvoorzich tigheid met vuur, de voorraad olie en benzine in de brandweergarage in vlam. Spoedig stond de garage in lichter laaia en met moeite konden de spuitgasten de auto met de brandspuit en enig materiaal redden. De garage brandde geheel uit. Eerst nadat de spuitgasten van deza schrik bekomen waren, konden zij aan het blussen van de brand in de boerderij van de familie T. denken. Toch traden zij nog zo actief op, dat het woonhuis van de boer nog gespaard bleef; slechts de stal en de schuur werden in as gelegd. De Eindhovense brandweer, die intussen was gealarmeerd, kwam te laat, de Luikgestel se brandweerlieden hadden, ondanks de pech, het werk al gedaan. Een Egyptische natuurkundige heeft Zaterdag verklaard, dat hij en een col lega al twee jaar geleden een waterstof bom uitgevonden hebben. De volledige details van de uitvinding zouden aan de Egyptische autoriteiten zijn gegeven. De zegsman, prof. Ekchawarby, zei niet te wetèn of het principe van zijn ontdek king hetzelfde was als van de ontworpen Amerikaanse waterstof-atoombom. ,,Onze bom ontwikkelt geen temperatuur van tien millioen graden cel&ius, doch produ ceert wel een ontzettende hoeveelheid warmte. Zij is zeer explosief en brand stichtend. Ze is voornamelijk gebaseerd op waterstof. Een massa-productie zou nieuwe fabrieken noodzakelijk maken, maar geen zeer grote installaties verei sen", zo zeide hij, doch weigerde mede te delen of de bom werkelijk gemaakt en ontploft was. Het eerste slachtoffer van de (japret is Zaterdag gevallen. Het is het zesjarig zoontje van de familie H. uit Olst (O.), dat op de IJssel door het Us zakte en verdronk onder de ogen van zjjn moe der. In de middaguren speelden drie knaap jes bij het ijs van een diepe kolk aan de IJssel. Zij gooiden, om te kijken of het ijs al hield, een klomp op de nog dunne ijsvloer. Bij hun pogingen om de klomp weer te pakken te krijgen, zakten twee der jongens, de broertjes H. door het ijs. Hun kameraadje rende schreiend naar huis en vertelde aan de moeder van de twee te water geraakfen, wat er ge beurd was. Hevig verschrikt holde deze naar de waterkant, waar zij tot haar grote ontsteltenis zag, dat laar zesjarig zoontje juist onder het ijs verdween. Zijn zeven jarig broertje kon zich nog aan het ijs vast klemmen en het hoofd boven water ho'uden, De moeder wist dit kind fe red den. Met hulp van anderen is later het tweede kind dood uit het water gehaald. Zondagavond tussen half negen en kwart voor tien heeft een insluiper ztin slag geslagen in een perceel aan de Jan van Goyenkade te Amsterdam. De be woner van het huis bezocht zijn vrouw die in een ziekenhuis wordt verpleegd en de overige bewoners waren ook niet thuis. Hiervan heeft de insluiper gebruik ge maakt en via een raam is hij het huig binnengedrongen. Uit een kast in een slaapkamer-heeft hij een hoeveelheid ju welen en andere sieraden gestolen van een aanzienlijke waarde. Toen de dochter des huizes om kwart voor tien thuis kwam restte haar slechts de politie te waarschuwen. Roger Senanedj, „de grote", de leider van de bende, die de echtgenote van de AKa Khan, de Begpem Khan, van juwelen ter waarde van ruim twee mil lioen gulden heeft beroofd, is, volgens leden van de bende, die door de politie zij" gearresteerd, op een eenzame plaats In de bergen van Savoye, tezamen met zijn „vriendin", Renée Remy, door een andere misdadiger, Albert Giaume .„te rechtgesteld". Door het gehele land wordt thans naar Albert Giaume ge zocht. De bénde, die de Begoem Khan be roofde, bestond uit Senanedj en zes handlangers van wie er drie zijn gearres teerd. Laatstgenoemden hebben de po litie ingelicht. Heeft onze boerenboter nog een toe komst? Onze boeren hopen het, maar de rest van de wereld ziet er weinig heil meer in. En wat erêer is ook onze minis ter van Landbouw ontkent het in alle toonaarden. Al zijn maatregelen z;jn er op gericht om onze boerenboter van de markt te doen verdwijnen. Allereerst door de margarine en daardoor de margarine-industrie te steunen zó zelfs dat voor ons middelmatig verdienende Ne derlanders de natuurboter een historisch begrip geworden is. Want welke huis vrouw koopt er nog boter voor ruim 5 gulden, als zij margarine voor slechts 1.36 per kilo kan krijgen! Minister Mansholt baseert zijn mening op de wereldmarkt. Maar volgens inge wijden ziet onze agrarische bewindsman op die wereldmarkt alleen maar Enge land staan, waaraan hij onze boter, die in Nederland ruim vijf gulden de kilo kost, voor 3.30 per kilo laat. Er schijnt een andere uitvoerpolitiek mogelijk, waar door betere prijzen gemaakt kunnen wor den. Bovendien ziet Mansholt onze melk liever omgezet in kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk dan in boter. Voor deze producten kan hij betere prijzen maken. Maar zo iets' is vlugger gezegd dan gedaan en de medewerking van al lerlei departementale instanties in dit op zicht schijnt ook niet bepaald vlot te wezen. Zou het niet beter zijn, indien de ©ver heid zich eens wat meer op het gebied van de handel zou terugtrekken. Me dunkt, dat alles dan wel iets vlotter en zakelijker zoi) gaan. Trouwens, dit geldt niet alleen voor de zuivelhandel maar ook b.v. voor de paardenhandel. Men moet b.v. maar eens de export van enkele paarden meemaken om voor goed een afkeer te krijgen van de overheid als handelaar. Missohien kan Mansholt nog iets van zijn ambtgenoot v. d. Brink leren. Wat er overigens van zij, de margarine wordt gesteund en de boter niet. Boven dien wordt de boter beneden kostprijs aan Engeland geleverd. Is dat nu nodig? Zo ja, dat merr het ons dan uitlegt. De boerenstand heeft in de afgelopen vijftien jaren zijn nationale waarde en daarmede zijn bestaansrecht bewezen. Wat is nu de nationale waarde van de margarineindustrie economisch en cultureel? Het wordt hoog tijd, dat de verschil lende bevolkingsgroepen eens naasi el kander gezet Worden en hun nationale waarde eens word-t afgemeten. Want van daag wordt de margarine-industrie ten koste van de boerenstand gesteund, mor gen de middenstand en overmorgen? Zeker de boerenstand heeft geen mo nopolie en zal zelfs bereid moeten zijn tot offers ten bate van anderen, maar al leen wanneer de noodzaak daartoe wordt aangetoond Th. P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2