Na de bergen viel een berg zorgen weg De Rallye trok in, door en uit ons land Twee directeuren van A. D. M. in hoger beroep R Het //onder Uit de sportwereld ADIO De taak der Ned. Marine in Indonesië „Het ivas verduveld koud Burgerlijke partijen Joegoslavië programma der liefde DINSDAG 24 JANUARI 1950 PAGINA 2 „Knutsel et Mustard" Gas op de plank „Bonne chance" door lieve meisjesmond Berg-opzieners Wij waren niet de enigen, die tegen dit (voorlopig) laatste Aipentraject opzagen Een berg zorgen verdwenen Zwitserland in en uit Staatssecretaris Moorman gaat besprekingen voeren TROEPENSCHIP „CAME- RONIA" KOMT DONDER DAG IN AMSTERDAM Door Rotterdam EEN JAAR ONVOORWAAR DELIJK GEEIST mogelijk TESTWEDSTRIJD ZUID- AFRIKA-AUSTRALIE Zuid-Afrika in tweede innings all out voor 99 Derde dag EUR. KAMPIOENSCHAP CADRE 47/2 MEN KAN DE NATUUR NIET DWINGEN SCHAAKRUBRIEK Ottwell Binns Voelt U 'n verkoudheid opkomen? MAANDAGOCHTEND, langs het Meer van Genève. Vraag me niet wat Monsieur Noghès gisteravond allemaal verteld heeft, want ik was toen bezig m'n gammele hoofd, waarin zich een brandende sigaret bevond, te wringen door een trui. Dit lukte niet al te best; niet alleen vanwege de sigaret, maar ook omdat alsmaar weer hardnekkig mijn hoofd naar het armsgat zocht. Vraag me evenmin, wat de Monegas kische hoempa-muziek allemaal speelde, want ik heb ze niet gehoord. Ik was minstens tien keer zo zenuwachtig als vorig jaar, toen wij bij de eersten weg konden. Dit keer moesten we wachten tot op drie na de laatste, stond ons equipe met andere woorden Zondagavond van half negen tot vijf voor tien te wachten. Om elf minuten over acht toen ik nog met mijn trui vocht duwde de eerste de plank neer en schoot brullend weg. Wie het gewqest is, weet ik niet. Alleen weet ik (uit ervaring en horen zeggen) dat Noghès weer z'n monocle in z'n oog geklemd heeft, toen de chronometer in de hand iedereen heeft uitgenodigd om deel te nemen aan de spannende ceremonie van „l'heure exacte", nog „trente secondes", nog „vingt secondes", enfin tellen hebt U zelf in 't Frans geleerd, waarna iedereen z'n horloge gelijk zette. Daarna klonk de stem van de Rallye-president door de luidsprekers: «Minuten, seconden, tikken zonder erbarmen voorbij op onze chrono meters. Ik moet afscheid van U nemen, maar ik reken erop U Woensdag terug te zien. Moge de victorie diegene gunstig zijn, die haar gunst het meest verdient De contróle-post te Venlo werd als eersten gepasseerd door het rallye-duo v. d. KeulenVerkamman. Daar stond ik dus Zondagavond bij het vertrek der andere deelnemers te kijken en het schoot maar niet op: met één- minuut-schokjes brak de eindeloos lan ge, onafzienbare file startklare auto's telkens aan de voorkant af, kondigde de zakelijke nasale stem van de omroeper aan „Et sur la ligne de départ mainte- nant. Ie numéro...." Vanuit de open gedraaide autoramen bogen zich dan nog voor het laatste de mensen van het bar baarse weg-avontuur naar buiten, wer den bedolven onder de goede wensen, omhelsd in wolken Lanvin en voor zo ver het Franse mannen onder elkaar be trof ge-accoladeerd. Men zag weer Pool- uitrustongen, schertspakken, een soort wite slaapmuts met een kwast, keurige Rallye-overalls en natuurlijk petten in alle maten en stijlen. Maar zelfs daar raakte je op uitgeke ken en tenslotte bleef nog slechts het éne surrogaat-vermaak: onbeleefd* grin niken om de onmogelijke manier, waar op de radio die Nederlandse namen ver basterde. Alle records daarbij werden glansrijk gebroken toen ,.1'Equipe eh.. eh Knutsèl et Mustard" werd afgeroe pen, en waarmee de twee aardigste jon gelieden uit heel de XXe Rallye, dè hoofdpersonen voor een jongensboek Wij in de Rallye", de Tilburgers Mut- saers Jr. en Knegtel. bedoeld werden. Een daverend applaus van de duizen den toeschouwers en roef, weg waren ze, de nacht in. Daar kwamen wat sleeën naar de start gereden, tevreden spinnend als glanzena vreemde roofdieren. Sommige auto-neu zen leken meer op een etalage van lam pen en schijnwerpers dan op een nor male autoneus. „Hoe meer rommel je op je wagen hebt zitten, des te meer kan eraan kapot gaan", zei een wijze vete raan me, „en des te meer strafpunten ^Er^waren^zó ontzaglijk véél Neder landers aan de start, dat de omroeper op een gegeven moment na schijnbaar nooit eindigende reeksen „un autre Hollan dais", opmerkte: „en hier hebben we dan eindelijk weer eens een Fransman.. ,De groeten in Holland! De mazzel: Sterkte onderweg!", al deze wensen van tussen de toeschouwers bewezen dat er ook nog andere Nederlanders dan Ral- lye-isten mensen aan de Cöte d'Azur lo- 8eren. Toen kwam in de verte de 104 in zicht; telkens een meter vooruit, dan weer een miiuut stilstaan, dan weer een meter vooruit Ik sloeg het portier dicht en zat andermaal boven op een mandje bana nen Allemaal zenuwen. Ik moet toe geven dat ik er nog behoorlijk vervelend bii was ook. De volgende dialoog ont spon zich tussen mij en Van der Wansem: Bé doe dat stuk da'k nou dicht (we warén nog vijftien plaatsen van de con- tr°Houtje nou kalm joh! Je kén hier bovendien geen strafpunten voor op lopen, het is geen open kap.... „Doe dat ding nou dicht.... Jaar veel precieser dan vroeger met zue dingen en als je maar éen strafpunt kr'JHou je nou kalmIk al 't straks wèl dichtschuiven, er zijn er nog zoveel vóór ons....". Doe het nou man, direct vergeet je het in de haast en je bent de sigaar .Bou-je nou kalm, joh... Als er een noodrem in de wagen ge zeten had, zou ik er toen al aan ge trokken hebben, zó briesend van woede werd ik om dat „Hou je nou kólm, joh" waarmee-ie z'n eigen nervositeit waarschijnlijk camoufleerde. Enfin, die plankenkoorts vlak voor de start is bijna e'k jaar oorzaak, dat een paar toffe vrinden elkaar haast van achter het dashboard timmeren. Hans de Rijk had, vertelde-ie me. nog een paar uur ge leden een nieuwe Rallye-partner opge duikeld Dan loop je nog eens langs een ander N-nummer en je ziet, rus.igjes in z'n colbertje, geen show, klaar voor een uit-je zo'n ouwe rot als Kouwenberg in z'n wagen zitten. Die glimlacht maar eens om al die zenuwachtigheid van de Jongste generatie. Vijf voor tien (od de chronometers van het comité): Bé van der Wansem trapt het gaspedaal op de plank. schiet met een loeierd de bocht om: we zijn begonnen. Nou moet er niks zo beroerd zijn, als wanneer je als chauffeur weet, dat er nóg een critische chauffeur naast je zit, dievoortdurend denkt: „Laat-ie toch opschieten, straks in de bergen zal het zo moeilijk zijn, dat we nu be hoorlijk aan moeten fietsen.... waar om houdt-le nou weer in.... Gas... gas, meer gas....". En wij alle drie. even fel om te win nen, geen strafpunten op te lopen, een prima Rallye te rijden, zaten eigenlijk in onze ijver voor de gemeenschappelijke goede zaak, elkaar vervelend dwars. Enfin, toen het eenmaal goed liep, we Nice voorbij schoten (waar de eerste Nederlander al een aanrijding had), de donkere bergen inklommen en merkten dat het inderdaad wel zou kunnen zakte de electxische spanning binnen in de nauwe ruimte. Het was een koude, heldere nacht. Het vroor, er was geen maan. maar de sterren stonden als blauwige ruw geslepen diamanten, on-ge woon groot in de koude bergnacht boven de zwarte silhouetten der steeds hoger wordende Alpen-uitlopers. Opnieuw werd de atmosfeer iets ge jaagder. toen de Citroen, die een minuut achter ons gestart was, ons inhaalde en snoerhard voorbij scheurde. Overal, ach ter ons lager, vóór ons uit veel hoger, zag men het licht van koplampen en schijnwerpers wegspuiten, vooruitschie ten, steeds verder door de nacht bezemen, plotseling op de top van een steile helling een ogenblik zonder houvast de hoogte inzwaaien. Het werd een wilde cake walk. onafgebroken hairpins door, boch ten draaiend, nóg meer bochten, klim men, dalen en er kwam geen eind aan: soms wist je niet meer of je voor- of achteruit reed. We waren aardig op tijd in Grasse, waar overigens alleen een meldings- contróle was: de tijd werd niet genoteerd, het was zaak om zo gauw mogelijk weer weg te komen naar Digne, 119 K.M. ver' der, alsmaar bochten, alsmaar klimmen en dalen, hellingen ophuilen, zo snel mogelijk weer dalen, dicht langs de bin nenzijde van een hairpin. Het lijkt me niet zonder gevaar om agent te zijn tijdens de Rallye. In Frank rijk staan ze tot in de kleinste dorpjes, geen sterveling verder op straat, geen raam meer verlicht. Ze zien plotseling een auto op zich komen afjakkeren, zwaaien met een vlaggetje of een rode lantaarn en voor ze het zelf goed be seffen is de haastige wagen alweer rake lings langs hen heen de nacht in ge knetterd. Dan komt Grasse: de afzwaai- mensen wa-ren er nog zenuwachtiger en drukker van gebaren dan vorig jaar, liepen toch ook altijd een klein kansje plotseling door zo'n wilde autoneus te worden geschept, voor die helemaal tot stilstand w-as gekomen. Carnet afteke nen, handtekening van de drie passa giers. de onontbeerlijke stempel en een alleraardigst Bonne chance" van een stel lieve meisjes, die overigens allang in bed hadden moeten liggen. Een eind buiten Grasse plotseling in uiterste verwondering: „Héééé, 't is hier glad, joh!". Een eind verderop jagen we plotseling drie stilstaande auto's voorbij: „Ooooh. wat zonde zeg.... dat Engelse dames-team is geslipt". Er wordt gekrikt, maar of ze 't zullen halen om, zij 't met een hoop strafpun ten, in de Rallye te blijven, is nog een vraag. „Toch zuur.Zo'n klein boompje, rang, d'r boven op". We zijn alweer ki lometers verder. Overal zijn wielsporen, die van kleine slippartijen getuigen. We cakewalken verder, kruipen nu zo snel mogelijk, vlak langs de binnenberm, waar wat grind misschien nog houvast geeft voor door slippende banden. „Voelde je 'm, zeg? Voelde je 'm gaan?" Nieuwe glibber in een bocht, Van der Wansem fluit even. „Wie floot daar?" „Ikke, ik glèèd, joh...." Voor Castellane staat Hans de Rijk. naast z'n Hotchkiss. 't 'Is werkelijk niet direct de tijd van het jaar om tegen mid dernacht nog rustig een luchtje te gaan scheppen, bovendien is het op dit uiterst zware en betrekkelijk korte traject een kwestie van seconden. Hans de Rijk heeft pech en terwijl we een dorp vlakbij door jakkeren, moeten we al uitwijken voor een garage-jeep. In Digne hebben we nèt even tijd om ons te warmen bij een groot kolenvuur, bij de ingang van het pare fermé. Carnet wordt ingenomen, tegen startenstijd, enige minuten later in het bijzijn van de commissie door het hele team gete kend, de oorspronkelijke volgorde is, minus de uitvallers en telaatkomers weer hersteld: we beginnen met een blanco blad, waarboven staat Digne Grenoble. „Heure imposée pour ie dér part: le 23 Janvier 1950 a 5 h. 16 minutes". We vertrekken uit Digne om kwart over één Maandagochtend; de afstand naar Grenoble bedraagt 190 km. met een meldingscontrole in Gap. Iedereen weet de verhalen over deze Alpenroute, die tenslotte ergens voor Grenoble vrij steil Noordwaarts daalt. We hebben er zelf een glibber gemaakt toen we naar Monte Carlo toereden en alleen aan een bermp- je was het waarschijnlijk te danken, dat we niet 't lot deelden van een minder fortuinlijke landgenoot, die ook op weg naar de Rallye een bergverdieping lager terecht kwam. als tegen eenberg. Hoe houden we ons met zo'n glibberpartjj binnen onze tijd? Zuilen we nog tijd verliezen met het wisselen van onze achterbanden voor sneeuwkettingbanden? Hoe is het zicht? Is het gladder dan enkele dagen geleden? Is er méér sneeuw gevallen? Men weet het niet, men rijdt maar, men zal het wel zien: en elke minuut wordt zo mogelijk reeds in 55 seconden geknepen om maar tijd te hamsteren voor de moeilijker stuk ken, die nog zullen volgen. „Let op de beijzelde wegen", bord na bord, onderweg. We klimmen over de route Napoléon naar de 1600 meter, stui ven door flarden grauwe mist, waarin soms plotseling de koplampen al het licht terug de wagen insmijten. Binnen bevrie zen de ruiten en we hebben een kopje koffie verdiend. Gisteravond voor het weggaan, heb ik beide thermosflessen la ten vullen in het hotel. Ik heb dat niet meer gecontroleerd en bovendien waren de richtlijnen niet voor tweeërlei^ uitleg vatbaar: „heet, niet al te zoet.... Het hogere personeel voorin, dat per slot van rekening de zweep hanteert om de haver te verdienen, krijgt eerst. „De thermosfles is kapotzegt Hans van der Made „en wat voor vuiligheid zit daar in hemelsnaam in?" IJskoud en bitter als gal. Dit is nou een klassiek voorbeeld van een schooiersstreek. Die koffie is boven dien niet koud; ze hebben er in Monte Carlo tevoren proeven mee genomen hoe ver dit soort zwart en giftig brouwsel nu eigenlijk onderkoeld kan worden. De re sultaten proeven wij zelf: een kwart graad boven het absolute nulpunt. Als het hotel ons die „koffie" in rekening brengt, brengen wij het regelrecht voor de U.N.O Overdreven? Overigens heerst er binnen in de wagen tóch al niet direct een hittegolf. Het partje chocola; dat ik opat om de sme rige smaak van de vorige gang te doen verdwijnen, was in een minimum van tijd finaal choco-ijs in mijn mond. Maar kwa liteit, hé! Sneeuw, oud, vuil en platgereden; dan voel 'ik het achterste gedeelte van de wagen opnieuw wegschuiven in een bocht. ,Usl De hele ondergrond is ijs!" Vergeet het uurtje slaap in een ver warmde zaal in Grenoble maar! We scharrelen voorzichtig de gladde helling af, dalingen over honderden meters, waarin telkens donkere stukken blinken. „Kijk eens hier, joh!" „Daar! Daar heeft er ook een 'n schuiver gemaakt!" Overal zijn sporen te zien van wielen, die er kennelijk naast zaten. Eindelijk glanzen diép beneden ons in de klare koude vries- nacht de eerste lichten van Grenoble: EEN BERG VAN ZORGEN VALT VAN ONS AF. Letterlijk en figuurlijk, maar terwijl we inwendig zuchten: „Dat zit er gelukkig zonder strafpunten op en mis schien is 't wel 't zwaarste stuk ge weestzien we Hans de Rijk binnen komen; troubles met de achteras, nog in de Rallye, maar door hopen strafpunten al van het winnaarsklassement uitgescha keld. En je durft niet eens hardop zeggen: „Nou krijgen we 't makkelijker We reden overigens die 190 moeilijke km. in drie uur en vijfentwintig minuten. Vijf uur zestien snurken we weer weg; het gaat heel hard, richting Zwitserland. Toen het daglichtwerd, ging prompt „het kantoor open" zoals Van der Made lachend opmerkte. Ik had helemaal geen zin in het moeizaam, zin voor zin neer tikken van onze nachtelijke avonturen: Zaterdagnacht weinig geslapen, Zondag nacht natuurlijk helemaal niet; boven dien is het nog altijd wat anders of men z'n verhaal rustig persklaar kan maken achter een groot bureau bij een warme kachel, dan dat men met veel kunst en vliegwerk het geval op de knieën een beetje omhoogvijzelt om er dan, zodra de gelegenheid zich voordoet, met uiterst stijve, kouwe vingers, telkens één letter uit te plukken en deze op papier te zetten. Het is thans tien voor twee Maandag middag en we zijn om half twee Zwitser land alweer -uitgerost via Bazel; we zijn in Bern gecontroleerd en hebben ons daai in de openlucht, waar de controle gehou den werd, een beetje warm kunnen staan drentelen in snijdend-koude wind en dunne sneeuwval. De Zwitsers gaven ons alleen een uitnodiging om deze zomer aan „alweer een andere Rallye" deel te ne men. 't Is te hopen, dat 't dan in Bern niet zo guur is. Bazel was erg behulpzaam, de Fransen ontvingen ons opnieuw met open armen en elke agent jakkert ons verder met driftige ongeduldige bewegingen: alle kruispunten zijn afgezet. Om vijf uur Maandagmiddag stoven we Straatsburg voorbij en toen het begon t« donkeren werden de Vogezen lauw en helder van contouren in de koude avond lucht. In Mefaz was het al geheel donker en de traditionele hartelijkheid hier, liep dit jaar door het grote aantal deelnemers inmiddels waren ook de Engeland-vaar- ders uit Glasgow gearriveerd enigszins in de war. Even voor twee uur vroeg een Neder landse douane ons, of we ook iets hadden aan te geven: wij hadden alleen maar slaap en ongelofelijk veel kou beschik baar. Misschien dat een ijsbeer in onze Austin zou zitten zweten, maar wanneer men toen met een hamertje t'egen ons oor lelletje geslagen hebben, dan zou het „ping" gezegd hebben, net als in de na tuurkundeles, weet U wel? En het verwarmde ons werkelijk een beetje, toen een lieftallige dame in Maas tricht ons plechtig beloofde, dat ze voor ons zou duimen. Daarna ging het verder 't Linfeurgse land in, op weg naar Venlo: waar we om even over drie uur arriveer den en met een slaperig oog ons thuisfront aanschouwden. Maar niet lang; want weer spoedig knorden de p.k's opnieuw voor de ruk naar Amsterdam J. W. HOFWIJK. Uitgeleide gedaan door tal van fami lieleden en vrienden is gisteravond de staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, van Schiphol naar Djakarta vertrokken. ,,Ik ga naar Indonesië om besprekingen te voeren naar aanleiding van de beslui ten van de R. T. C.", zo zeide hij. ,,De overeenkomst, die voor een jaar geldt, moet in dat verband worden uitgewerkt. De regering van de R. I. S.", zo vertelde de heer Moorman, heeft een verzoek tot het voeren van deze besprekingen ge daan". De financiële en organisatorische con sequenties vormen de hoofdschotel van hetgeen op de agenda van de heer Moor man staat. Zoals hij ons vertelde, is de situatie op het ogenblik, dat de Neder landse marine-strijdkrachten een taak volbrengen, die eigenlijk door de strijd krachten van de R. I. S. zou moeten wor den uitgevoerd, maar omdat de R. I, s. noch de schepen noch de manschappen daartoe heeft, neemt de Nederlandse Ma rine deze taak waar. Overdracht van goederen en schepen staat derhalve ook op de lijst van punten van bespreking. De heer Moorman zei, dat z'ln bespre kingen een inleiding zijn voor de aan staande ministersconferentie, voorzover deze althans de Marine betreft. Hi.) ver wacht over twee a drie weken weer in het vaderland terug te zijn. BjJ de komende verkiezingen voor de Skoepsjtina", het Joego-Slavisch parle ment, mogen voor het eerst ook de bur- geriyke partyen weer met eigen ïysten uitkomen, aldus is te Belgrado bekend gemaakt. Door deze maatregel zon Joe- go-Slavië het enige communistisch gere geerde land worden, waar ook aan niet- communistische partyen wordt toege staan,. zelfstandig aan verkiezingen deel te nemen. Of deze maatregel echter veel succes zal sorteren, dient te worden af gewacht. Het troepentransportschip „Cameronia" wordt Donderdag 26 Januari a.s. in de loop van de morgen in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping, waarvan het tijdstip eerst' zal worden vastgesteld, nadat het uur van aankomst bekend zal zijn, zal zo mogelijk nog op dezelfde dag worden uitgevoerd. Te Rotterdam kwamen hedenmorgen even over zeven de eerste wagens uit Amsterdam door. Zij snelden langs de Schie door de nog donkere stad, aan welks buitenkant zij bleven. Op het Ael- brechtsplein stond het benzinestation van het garagebedrijf Broedelet reeds fel Ver licht en geheel uitgerust om de nodige, service te verlenen. De meeste wagens stoven zó snel voor bij, dat het nummer nauwelijks viel op te nemen. Rotterdamse motoragenten be geleidden zoveel mogelijk de rijders van gemeentegrens tof grens, maar vaak reden die zó snel, dat zij ze niet konden bijhouden én dus eigenlijk meer als ver keersagenten optraden. Ook de Alg. Ned. Onderwijzers federatie heeft een telegram aan de ministerraad gezonden, waarin er met de meeste klem op aangedrongen wordt, dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen opdat de algemene 5 pet. devaluatietoeslag ook worde toegekend aan allen, die hun pen sioen uit het burgerlijk pensioenfonds ontvangen. Uitvoerig en met gloed pleitten gis terochtend voor de Byzonidere Raad van Cassatie verdedigers voor twee di recteuren van de N. V. Amsterdamse Droogdok Maatschappij, de 70-jarige F. F. en de 61-jarige A, V., beiden uit Amsterdam, die in beroep waren ge komen tegen een sententie van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, waarby zij ieder tot een jaar gevange nisstraf, waarvan acht maanden voor- waardeiyk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van 15.000 gulden, subs, zes maanden gevangenis straf, waren veroordeeld. Het had hen schuimig bevonden aan collaboratie met de Duitsers gedurende de periode Mei 1940 tot October 1944. Zo zouden zy o.a. hebben meegewerkt aan aankopen van Nederlandse schepen voor de Duitsers en aan herstellingen van Duitse marineschepen en scheeps geschut. Mr Giltay Veth de verdediger van F-, vroeg voor zijn cliënt vermindering van straf, speciaal wat betreft het onvoor waardelijk gedeelte- daarvan. Hij schil derde de directeur als een voortreffelijk technicus, doch iemand met zekere be perktheden, die hem wellicht als leider van het bedrijf in oorlogstijd minder ge schikt maakten. Hij is uit de laagste ran gen opgeklommen en heeft in zijn optre den altijd iets van een Amsterdamse volksjongen behouden. Mr Giltay bestreed de opvatting, dat de A. D. M. van het begin af Duitse opdrachten met vaart en gretigheid zou hebben aangepakt. De A. D. M. zocht geen Duits werk. Men heeft Nederlandse opdrachten uitgevoerd en daarvoor materiaal, dat in Duitse handen was, gebruikt. Duitse opdrachten werden niet' met spoed uitgevoerd. Hoewel op het werk ogenschijnlijk „gejaagd" werd, werden de tariefionen zodanig verhoogd, dat iedere prikkel tot hard werken weg viel In 22 gevallen van soms ernstige sabotage is F. bij de Sicherheitsdienst in de Euterpestraat ter verantwoording ge roepen. Dank zij zijn optreden is aan nie mand ooit een haar gekrenkt. De verde diger voerde voorts aan, als bewijsgrond voor het feit, dat de A. D. M. noch de toenmalige directie bijzonder profijt van de oorlog hebben gehad, dat niemand, ook het bedrijf niet, werd aangeslagen in de vermogens-aanwas-belasting. In September 1944, na het bekend wor den van instructies van de Nederlandse regering en van plannèn der Duitsers tot vernietiging van de Amsterdamse havens met behoud van dé Droogdokmaatschap pij, besloot men het bedrijf te sluiten en onder te duiken. Verschillende dokken liet men zinken. Directie en staf ver dwenen. Eerst werd veertien dagen loon uitgekeerd met de toezegging, dat vol doende geld liquide was om door te be talen. Een lid van de staf nam later, on der druk van de Duitsers, de directie van het stilliggende bedrijf op zich. Vele arbeiders gingen aan het werk, doch 200 man heeft steeds door loon ontvangen zonder op het werk te verschijnen. Zij maakten het fahren Mr H. Stibbe zeide ln zijn pleidooi voor de directeur A. V., dat men in 1940 voor de keus stond om weg te lopen, of om te maken, wat er van te maken was voor het bedrijf en de arbeiders. V. zorg de voor de lonen en voor clandestien voedsel voor de arbeiders, Voor dit laat ste zijn, juist in de hongerwinter, tonnen besteed. Ook gaf hij bij het begin van de grote staking 25 pet loonsverhoging. In de hongerwinter kwam hij als onderdui ker op een gammele damesfiets van Loos- drecht naar Amsterdam om de belangen der arbeiders te behartigen. „Is dit een houding voor een collabo rateur?" zo vroeg mr Stibbe zich af. In dien deze man, die niet in voorarrest is gehouden, thans, vijf jaar na de bevrij ding, nog gevangenisstraf moet onder gaan, dan wordt een zware slag aan zijn carrière en aanzien toegebracht, zo ook aan zijn positie bij de Nederlandse Wal visvaart, waarvan hij de initiatiefnemer is. Mr Stibbe concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging of althans tot sterke vermindering van de opgelegde straf. De procureur-fiscaal zeide in zijn con clusie, dat beide directeuren schuldig moeten worden geacht aan het aankopen van schepen voor de Duitsers in 1940 om bet „fahren gegen Engeland" mogelijk te maken. Daardoor is medegewerkt aan de oorlogvoering en verhoging van het oorlogspotentieel. Beide directeuren ston den goed aangeschreven bij hun Duitse meesters vanwege hun prestaties. De enige omstandigheid, die bij strafbepaling ten voordele van deze requiranten kan worden aangenomen, is hun leeftijd. Hij achtte de te Amsterdam opgelegde Straf onjuist, hoofdzakelijk omdat hij be twijfelde of de requiranten boeten zullen kunnen betalen Hij concludeerde tot een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen beide verdachten. Zaterdag kat, gelijk gemeld, de Austra lische testplocg met een totaal van 75 runs na de eerste innings aan de kant. Wel is waar was het wicket zeer slecht en vooral voor de Australiërs, die goede wickets gewend zijn, uiterst moeilijk maar toch komt alle eer toe aan de Zuid-Afrikanen die dit staaltje hebben geleverd en die het Australische test team wisten uit te bowlen voor het laatste totaal ooit tegen Zuid-Afrika gescoord. Hassett heeft alles gedaan om het débacle te ontlopen. Een protest te gen het wicket deed hem 45 minuten winnen, daarna bowlde hij zeer defen sief om de Zuid-Afrikaners veel tijd te doen verbruiken en toch weinig runs bijeen te doen garen en ten slotte hield hij een paar goede batsmen achter de hand om op de derde dag te kunnen openen, maar niets lukte- In de laatste over van de tweede dag viel Australië's laatste wicket. Overweldigend was het enthousiasme van het Zuid-Afrikaanse publiek, meer dan 17.000 man sterk, en geweldig was de ovatie welke de off-spinner Tay- field. die 7 voor 22 nam, ten deel viel. Bij de aanvang van de derde dag was het wicket nog verre van betrouwbaar, doch Nourse, de Zuid-Afrikaanse aan voerder, wenste niets te riskeren, hij wilde alleen zijn totaal nog maar wat consolideren en daarom ging hij batten. Lindwall-Miller, Johnston en Johnson leken duivels, ze bowlden alsof huil le ven er van afhing en hoewel dit soort wicket de Afrikanen beter ligt dan de Aussies, hadden op 99 allen hun beurt gehad. Battende tegen een totaal van 410 om te winnen of de tijd uit te spelen, on dervonden ook de Australiërs dubbel het nadeel van het sticky-wicket, doch zij vochten voor wat ze waard waren en scoorden 80 voor 3- Zeven wickets en 255 runs! Het blijft een zware opgave, doch geen Australisch team is geklopt voor de laatste bal gebowld is. Een spannende laatste dag is in zicht. Aan het Europese kampioenschap biljarten anker cadre 47/2, dat van 2 tot en met 5 Februari in St. Etienne wordt verspeeld, zullen deelnemen voor Frankrijk Galmiche, Dufetelle en Chassereau; voor België: Van Hassel en Gabriels: voor Zwitserland: Nuss- berger en voor Nederland: Piet v. a. Poi, Kees de Ruyter en Jan Sweering. K) fa9V 2. Tddl. 1Tb2: 2- Tbl:t enz. Zowel 1 Kb3, 1- Kc3 en 1. Thl falen alle door j' Ta3:. Men lette op de patstelling. EINDE VAN DE DERDE OPLOSSINGS WEDSTRIJD. Ditmaal heeft de heer Laurense het hoogste aantal punten behaald. Al de op gaven, die in deze periode verschenen, wist hij op te lossen. Met dit mooie suc ces wensen we hem geluk. Wie zal het m de nieuwe wedstrijd worden? Door de fouten, die de laatste weken in deze rubriek gemaakt zijn, hopen wa dat' de liefhebberij niet zaT 'afnemen. v,n onze kant wordt het mogelijke gedaan, om een herhaling hiervan te voorkomen. De nos. 6590, 6591 en 6592 werden goed opgelost door; ir A. Bergstein, Geleen (91); J. Dickhaut, Nijmegen (95); C. de Krom, Nijmegen (93): C. Laurense, Rot terdam (93); C. v. d. Weide. Rotterdam (93)- F U J H. Witte. Rotterdam (93). De nos' 6590 en 6591 door: L. v. Nuys, Maastricht (70); kap. J. de Nijs, Groes- beek (71). En no. 6590 door: H. Th. v. Goor. Voorburg (64); W. H. Haring, Schipluiden; D. F .v. Enthoven, Hilver sum (62). (Schaakredacteur P. A. KOETSHEÏD, Achterweg 86, Lisse.) No. 6598. KAP. J. DE NIJS, Groesbeek. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. Wit: Kfl, Dhl, Rh7. Pf2; c4, g3. Zwart: Ke5, Pb4—g5; d4, d6, e6, f6, h5. No. 6599. M. WROBEL. le e. v. Sah 1948. Mat in twee zetten. Wit: Ké2, Dg4, Th4, Pf4—h6; d3, d5. Zwart: Ke5. Pc5—h8; d4, d6, e3, e6, f6. Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 659(1. Mr P. ten Cate. 1. Re7—c5 enz. No. 6591. J. van Dijk. 1. Rg5—e7 enz. Indien 1. Td2: dan Td2: of 1. Rf6, dan Td6d8:. No. 6592. Jos. Opdenoordt. I. Kd4, Tad. 16). Niet ieder, die van He Nou tracht te ontsnappen, slaagt daarin monsieur. Som migen slagen en sommigen vallen onder de kogels Tan de bewakers, vóór ze bui ten de grenzen van het gevangenisterrein zijn. Anderen weinigen verdwalen op het eiland. Ze komen van honger om of sterven door de speren der inboor lingen. Sterven doen zij. Is de zaak mon sieur nu duidelijk? ja antwoordde Carlos langzaam. Ja. Ik begrijp het. Hij zweeg een poosje en vroeg toen hees: Maar kunt u dit volbrengen? Het is doodeenvoudig, antwoordde de ander, met een wrede lach. De vriend van de dame die monsieur van dienst is, probeert te ontsnappen. Het ontsnap pingsplan zit niet perfect in elkaar. Hij sterft zoals zovelen, die van lie Nou trachten te ontsnappen, zijn gestorven en hij verkrijgt de vrijheid van de dood, die naar monsieur geloven kan, beter is dan de gevangenbhel hier. Ik weet het, want tien jaar geleden, ofschoon het niet be kend is, ben ik er zelf in geweest. Cabados keek een ogenblik nadenkend i voor zich uit en toen hij zich weer tot de man wendde was er een gretige uit drukking op zijn gelaat. Het klink heel eenvoudig, zei h(j en hg vroeg toen: En wilt u deze ehontsnapping arrangeren? Ik kan de schikkingen treffen, antwoordde de ander zoetsappig, of schoon het monsieur nog 1000 francs meer zal kosten. Carlos begreep volkomen, dat aan deze eis niet zou worden vastgehou den als hij er bezwaar tegen maakte, maar hij maakte gèèn bezwaar. Zeer goed, zei hij. Accoord. Als monsieur dan met me mee wil gaan, zullen we de schikkingen tref fen. De 'man stond op, Carlos Cabados eveneens en samen gingen ze de nacht in terwijl de vrouw, die alleen aan het tafeltje zat, hun vertrek met nieuws gierige ogen gadesloeg. HOOFDSTUK IX. Op lie Nou- Twee dagen na het gesprek met zijn vriend werd Juan Cabados die tussen de hutten wandelde, waar de politieke ge vangenen verbleven, 's avonds aangespro ken door een bewaker, die hem vreemd was. Monsieur Cabados? Hij schrok. Sedert het ogenblik van zijn arrestatie had hij het geheim van zijn naam zorgvuldig bewaard. Niemand, behalve zijn hutgenoot Henri was er van op de hoogte en aan Henri zou hij zijn leven hebben toevertrouwd- Hij staarde de bewaker een ogenblik twij. felend aan en toen, nieuwsgierig om te weten hoe zijn geheim ontdekt was, knikte hij hem toe. Ja, zei hij. Mijn naam is Cabados: maar hoe weet u..„ De naam werd mg medegedeeld. onderbrak de bewaker hem. Is monsieur, -de gevangene, bekend als de Onbekende man? Ja antwoord-de Juan opnieuw. Dan is alles in orde; als het donker is loopt u tot de grote palm aan het einde van de hutten daar. Waarom? vroeg Cabados. Ik zal daar zijn- Ik moet monsieur dingen zeggen, die enige tijd in beslag nemen, ze kunnen nu niet gezegd worden, hier waar we gezien en.gehoord kunilen worden. Jtian wierp een snelle, ondervragende blik op hem en de bewaker knikte- Ja, monsieur! Het is om de ont snapping te beramen- Nu ga ik. Maar als het donker is, zal ik in de schaduw van de palm zijn. De man keerde zich om en liep snel weg, Juan achterlatend, die hem verbaasd nastaarde. Toen drong de betekenis van deze ontmoeting levendig tot hem door- Ontsnappen! Toen hij snel naar zijn eigen hut liep. duizelde hij van opwin ding en zijn hart bonsde van vreugde. Er werd gewerkt aan zijn ontsnapping van lie Nou- Er was een vriend, die wist waar hij was, iemand, die werkte aan zijn be vrijding. Wie kon het zijn? Op hetzelfde ogenblik dat hij zich deze vraag stelde, gist* hij bet antwoord en was bij er zeker van, dat het het meisje was, terwille van wie hij de dood had geriskeerd en voor wie hij in deze gevangenschap op lie Nou zuchtte- En nu zou hij vrij worden vrij om haar op te zoeken, vrij om het mysterie op te helderen, waarop nog zo onlangs een verschrikkelijk licht was ge worpen. Hij werd verteeerd van ongeduld om zijn vermoeden met betrekking tot de identiteit van zijn bevrijder bewaarheid té zien en hij was daarover zelfs meer opgewonden dan over het gewichtige on derhoud, dat de nacht zou brengen. Toen hij de hut bereikte, was zijn vriend Henri er al, bezig een brief ie schrijven, maar bij het zien van Juans gelaat hield hij op. T„.ni Ah! zei hij. Is er wat gebeurd, Juan? Juan Cabados lachte. Zeg liever, dat er wat gaat gebeuren, Henri! En dat is? Er wordt gewerkt aan mijn ont vluchting! Dat is goed nieuws. Heeft een vriend je een boodschap gestuurd? Vriend?Juan Cabados zweeg en keek glimlachend naar de potloodschets van Stella Duero aan de muur. Zijn vriend zag die blik. Ah! riep hij, het gelaat van de aange bedene bedriegt niet. Ze denkt aan je! Geeft ze zich moeite terwille van jou? Zij moet het zijn! antwoordde Ca bados met overtuiging. Er is niemand anders op de wereld, jg alleen uitgezon derd, die weet, dat ik, Juan Cabados op lie Nou ben. Voor alle anderen ben ik Iemand dl* vermoord werd op zijn atelier Advertentie Verkoudheid is lastig en vervelend voor Uzelf en voor Uw omgeving. Als U denkt dat U verkouden zult worden, neemt dan direct Togal om die verkoudheid in de kiem te smoren. Verkoudheid kan tot alles leiden, b.v. bronchitis. Togal is een probaat middel tegen gevatte kou. Togal is on schadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drogist f 0.83, f 2.08, f 7.94. en die nu al vele maanden begraven ligt- Het kan niemand anders zijn dan juf frouw Duero. Ja, dat lijkt mij ook, Juan, hernam zijn vriend, en om jou ben ik blij, dat de schone mademoiselle aan je denkt. Wan neer doe je de poging? Dat weet ik nog niet. Ik moet één van de bewakers ontmoeten tegen donker dan zal ik het horen. Zijn vriend knikte. Ik hoop dat je succes zult nebbep. Er schuilt, altijd gevaar, Juan, in zon poging en niet iedereen, die het probeert, ontsnapt van lie Nou. Als het je mis lukt Dan zal in ieder geval de, gedachte, dat juffrouw Duero aan me denkt en dat zij mij dankbaar is mij troosten. De Fransman glimlachte begrijpend; toe keek hij door de deur van de hut in de richting van de Heuvel der Smarten, waar de grote geVEtngenissemaphoor stond. Hij voelde op dat ogenblik scherp de leegheid en verlatenheid van het ge vangen zijn in dit oord van de wereld en in een vlaag van verlangen riep hij uit. God gave, dat ik met je kon mee gaan! Dat kun je toch Henri! antwoordde Cabados snel- We zullen de poging samen ondernemen. Ik zal het zaakje op de een of andree manier wel opknappen. Heb je "eld? 'n Duizend francs. Ze zijn me door m'n moeder gestuurd, maar de som is onvoldoende. (Wordt vervolgd). Woensdag 25 Januari HILVERSUM I (301.5 m.) 7.00-24.00 NCRVl 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym, 7.30 Gram. 7.45 Een woord v. d. dag, 8.00 Nieuws en weerber., 8.15 Gewijde muziek, 8.45 Gram, 9 00 V. d. zieken, 9.30 Gram, 10.30 Morgen dienst, 11.00 Gram, 11.15 „Het huls Lauer- nesse", hoorspel, 12.00 Populair conc, 12.33 Orgel, 13 00 Nieuws, 13.15 Koor, 13.20 Orgel- conc 14.00 Gram, 14-35 Groot omroepkoor en soluien, 15.00 Strijkkwartet, 15.45 Zigeu nerkwintet, 16.05 Gram, 16.15 V. d. kinderen, 4130 Accordeon-ens, 17.45 V. d. kinderen, 18.00 Kerkkoor, lJ-30 V. d. strijdkr, 19.00 Nieuws, 1915 Boekbespr, 19.30 Sportcomment, en gram, 19-40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Comment. famiUecomp, 20.15 Klein koor en ork, met solisten, 20.55 Causerie, 21.25 Con certgebouworkest, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II (416 m.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 718 Gram, 8.00 Nieuws en weerber, 8.18 Gram, 8.50 V. d. vrouw, 9.00, Gram. (930-9.35 Watefrst.), 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding, 10.20 V, d. vrouw, 11.00 Gram, 12.00 Orgel en zang, 12.33 V. h. plat teland, 12.38 Pianoduo, 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Dansmuz, 13.45 Gram, 14.00 -.Gesproken portret", 14-15 Jeugdconc, 15.00 Kinderkoor, 15.20 V. d. jeugd 15.50 Viool en piano 16.00 V. d. jeugd, 1630 V d zieken. 17 00 V. d Jeugd, 17.30 Kwartet, 17.45 Rege- rin-gsuitz, 18.00 Nieuws, 18.20 Gram, 18,35 Promenadeork, 19.00 Parlement, overz, 19.15 Gram, 19.30 „Onze spelregels'causerie. 19.40 Weokkroniek. 19.45 „Op bezoek bij anderen causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Actual, 20.15 Social. Nieuws, 20.00 Coneertgebouwork en soliste, 21.20 „Verloren grenzen.» hoorspel, 22.20 Banjo-ens. 22.45 Pnpulair-wriensch. causerie, 23.00 Nieuws, 23.15-24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.J ,05 gram., 7.30 kron.. 740 gym., 7 50 gram 8.00 nws.. 8.05 conc., 9.00 nws 9 05 gram:. 10.00 Eng. L. P.: nws., 10.10 ra live 10-20 verzoekpr., 11.00 orgel, 11.30 Eng. 'HS: serenade ork.. 12.00 VL Br.: volkslied.. 12.30 weer. 12.32 trio Deville, 13.00 nws., 13.15 symp-h. ork., 14.00 gram., 14.45 Eng, H S: gev. pr., 15 00 Luxj Mé nage en Musique (VI)15.30 Kalundborg: omr.ork., 16.00 Eng. LP: Charles Ernesco en sextet 16.30 ork. Wilson, 17.00 Koot wijk: Djakarta; 18.00 FB; v. d. sold., 18.30 VI. Br.: v d sold, 19.00 nws., 19.30 koor, 19.50 feuilleton. 20.00 Fr. Brsymp-h. ork 2115 gr.. 22.00 H.S.: nws.. 22.15 Fal- staff, Verdi, 23.05 VI. Br.: verzoekpr. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: nws 7 15 Bonjour le Monde", 7.30 Eng. HS: arb. ork.. 7.55 weerber., 8.00 Fr. B-r.: nws' 8.10 conc.. 900 kookpr.. en kunst- overz 9.10 3e Symph. Beethove;., 10.00 Lux.: Ménage en Musique (VI. en Fr.); 11 30 NWDR: Duitse muz„ 12.00 ork. Ha- gestedt; 12.30 Fr. Br.: ens. „The Rain bow", 13.00 Eng. L.P.; mrs. Dale's Diary, 13.15 BBC var ork., 13.45 Rallye, 14.00 BBC Midi. Light orch., 14.45 v. d. kind., 15.00 v. d. vrouw, 15.40 NWDR: omr. ork., 16.00 2 piano's, 16'.15 filmbesoh16.25 filmmuz., 16.45 nws.. ié 50 viool en piano, 17.15 Eng. L.P.: Victor Silvester, 18.00 North. Orch., 19.00 Fr. Br.: filmmuz., 19.10 Ber-o munster: v-olksmuz., 19.25 Eng, L.P.: v. d. jeugd, 19.45 hoorspel, 20.00 NWDR: d-ansmuz.. 20.30 Eng. L.P.: gram., 20.45 rally. 21.00 VI. Br.:"act., 21.15 muz. overz. 21.45 piano, 22.00 nws., 22.15 Fr. Br.: Jazz., 22 45 p a no. 22.55 nws., 23.00 opere-ttemuz., 23.55 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2