I Rumoer in Eerste Kamer om P.B.O. Grondslag voor samenwerking moeilijk Hatta beveelt arrestatie van W esterling is echter onvindbaar Hij Verkapte Russische- annexatie van Chinees gebied Hele 7 Dec.-divisie in Januari gerepatrieerd 9000 man per maand naar huis „DELFTDIJK'op mijn gelopen Saarstormen komen tot bedaren Auto's wachtten op doorlaten Stornisein tegen PBO betekent verscherping van de klassenstrijd Arbeiders en verantwoordelijkheid w wl vtjs&snsi !^'5Xiïï3a,,sJSCi««? liclit*chip p n..in ae Autobotsing in Den Haag Woensdag 25 Januari 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J V.V.D. met gebalde vuist Pater Wesseling organi seert „Elfstedentocht'' LAGEN Officieel Nederlands regeringseoiimiunique Onbekende onderzee boot Nieuwe rode druk op Zuid-Oost-Azië Tsjechische priesters en eed aan regiem De arrestatie van een Nederlander in Praag Geen Nederlandse slachtoffers Geeu dreigend gevaar voor zinken West-Duitsland voor Europese eenheid IJsselmeer toegevroren Kleine blokkade toch kwaadwilligheid WEERBERICHT Op Passie-Zondag elf boetetochten Mohammed Hatta, de minister-president van de R.I.S., die de volledige verantwoordelijkheid der regering op zich heeft, nu Sukarno in India vertoeft, heeft hevel gegeven tot arresta tie van kapitein Westerling, die met zijn Apra-troepen een dag Bandung bezet heeft. Hatta, die dit besluit gisteravond aan de pers mededeelde, voegde er aan toe, dat de tegenwoor dige verblijfplaats van Westerling niet bekend is. „Wester ling is meer dan een rebel, hij is een vijand", zo zei de mi nister-president. den gegarandeerd is. 1400 Mariniers boffen Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen alle Nederlandse troepen, behorende tot de 7 December divisie en wat daartoe gerekend wordt, voor het einde van deze maand uit Indonesië vertrokken zijn. Het geheel aan tonnage, dat door het charteren van buitenlandse sehepen, ter beschik king komt zal het mogelijk maken om de eerstkomende maan den niet minder dan ruim 9000 man per maand naar Neder land te brengen. Het staat dus op deze wijze wel vast, dat de afvoer van troepen uit Indonesië voor de eerstvolgende maan- Nu ook diens advocaat jg hechtenis genomeii Burgerbevolking leed, naast T.N.I.. verliezen WAARDIGHEID OPHOUDEN EéN OPVARENDE WERD GEWOND Omstreeks 9 uur gisteravond werden radioberichten opgevan gen, dat het 10.220 bruto register- ton metende stoomschip „Delft- dijk" van de Holland-Amerika Twee van de schepen, die op deze seinen te hulp waren gesneld, ble ven voor alle veiligheid voorlopig in de buurt. Later kon de zender worden hersteld. Direct nadat dé berichten waren opgevangen, spoedde de sleepboot Danzig" zich naar het in nood ver kerende schip en omstreeks kwart over vijf (Ned. tijd) vanochtend kwam de sleper daaraan. Met deze hulp hoopte men naar de Wezer op te stomen. De „Delftdijk", een in 1929 by Wilton Fijenoord gebouwd vracht van Hamburg naar Rotterdam, met een kleine lading stukgoederen aan boord. van Helgoland, op een mijn was gelopen. Er werd zware schade aangericht o.a. aan de machine- schip van de H.A.L., was op weg kamer. Gelukkig werd slechts één van de ca. 50 opvarenden licht gewond. Hoewel de ravage groot is, kon de „Delftdyk" zich na de explosie! drijvende houden. Onmiddellijk ge vaar was er dan ook niet. De radio installatie was aanvankelijk defect en het schip seinde met de fluit. Eén dode en twee zwaar gewonden ..Wij hebben orders", zegt volkspqlitie 1 i -I - „1. Geleidelijk meer bewolking maar over- w^.gend droog- weer. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, later zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen- Mannacht en morgenochtend matige tot strenge en morgen overdag matige tot lichte vorst. ponderdag 26 .Januari: Zon op 8.30 uur, onder 17.16 uur; maan op 11.11 uur, maan onder 1.43 uur (e. k.). NIEUW CHIEDAMSCHE COURANT (Vergadering van Dinsdag 24 Januari) De uitslag van de stemming over het wetsontwerp der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de Eerste Kamer staat vast. Nog voordat de helft van het sprekerslijstje was afgewerkt hadden gisteravond de heren Oosterhuis (P.v.d.A.) en de Bruijn (K.V.P.) reeds verklaard, dat hun fracties zouden voorstemmen. Daarmee was het pleit dus reeds beslecht. Het grote aantal sprekers, dat nog volgen zou, kon daaraan niets meer veranderen. Het zal de vraag zijn of het groot gedrang naar de katheder, dat nog geen einde heeft genomen het de Eerste Kamer mogelijk zal maken, de behandeling van het wetsontwerp nog heden te beëindigen. Het lag voor de hand, dat de debatten over de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie zich zouden kristalliseren rond enkele belangrijke problemen, waarvan de strijdigheid van art. 67 met art. 152 van de grondwet wel de belangrijkste zou blijken te zijn. Dat was ook zo, maar toch slechts gedeeltelijk. De eerste spre kers, die gistermiddag over de PBO spra ken,'waren v<h partijen, die in de Twee de 'Kamer wegens strijdigheid met de grondwet hadden tegen gestemd. Dezelf de geluiden werden ook hier gehoord. Op grond van strijd met de grondwet verklaarden achtereenvolgens prof. Anema (AR), de heren Vixseboxse (CH) en Wendelaar (VVD zich tegen dit wets ontwerp. De argumenten voor dit standpunt, die in de Tweede Kamer reeds meer dan overvloedig werden aangedragen, behoe ven wij niet opnieuw te herhalen, het ging om de instelling, welke volgens hen biet en de regeling, welke wèl gedele geerd zou kunnen worden. Deze twee dingen: instelling en regeling, waren Volgens prof. Anema geen twee ver schillende zaken, maar twee kanten van dezelfde zaak. Daartegenover stelde mr. Brongersma (P.v.d.A.) de Engelse demo cratie, waaruit tal van voorbeelden van delegaties waren aan te £aJe"' f was verder gingen dan hier hetgij Wel had men volgens hem rekenmg moeten houden met de ernstige tionele bezwaren van een grote minder heid en daaraan had men ook Jegemoet kunnen komen. Men had dit moeten doen ten eerste om politieke overwegingen en ten tweede wegens de repercussies m den lande, waarbij hij doelde op hier en daar te weinige bereidheid in de bedrijven de gedachte der P.B.O. te verwezenlijken. En daarmee zijn we dan tevens aange land bij het andere probleem, dat der medewerking van de zijde der werkge vers. Hierover hield nog tijdens de middag zitting de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) een heftige phiïippica, welke gericht was te gen'hen, die aan deze vorm van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie geen mede werking wensen te verlenen. Bij het ho ren van de argumenten soms beter ge kwalificeerd als beschuldigingen en ver wijten, krijgt men dikwijls het gevoel, dat hier twee tegenstanders aan het woord zijn, die ondanks de in de laatste de cenniën toegenomen invloed der arbei ders op sociaal terrein en vooral ondanks het gegroeid begrip voor beider verlan gens, toch soms ieder een taal spreken, welke de ander niet verstaat. „Wij doen niet mee!" De heer Oosterhuis stelde het wel scherp, toen hij, na een uiteenzetting van de betekenis van het toenemen van de invloed der arbeiders nu óók op econo misch terrein, zeide, dat de stemmen uit het andere kamp van „wij doen niet mee" die nu reeds vernomen werden, alleen dit konden betekenen: óf er wordt de grond slag gelegd voor deze samenwerking in de P.B.O., °f er komt een verscherping van de klassenstrijd door deze afwijzen de houding. Het is bekend, dat er in som mige werkgeverskringen niet veel be reidheid is hiertoe, al legjde de heer Brongersma er de nadruk op, dat er ook werkgevers zijn waar deze bereidheid wel bestaat. Prof Romme zelf heeft in de Tweede Kamer en daarbuiten reeds enige malen een beroep op de werkgevers te dien aanzien gemeend te moeten doen De heer Oosterhuis sprak echter van het hijsen van het stormsein door de werkgevers, die meenden, dat deze P.B.O. niet leefde in het maatschappelijk leven. Zou dat, zo meende de heer Oosterhuis, niet leven in het maatschappelijk bestel na zóveel werk en zóveel jaren voorbe reiding. Is het maatschappelijk leven dan alleen maar het liberale werkgeversdom? De VVD stond nu met Je gebalde vuist, omdat het ontwerp Van de Ven niet was gehandhaafd. Zou men een dergelijke kleinzielige critiek ook onmiddellijk "a de bevrijding hebben geuit? Hier raakte de heer Oosterhuis nu precies, naar. on/f mening, een der kernfouten van dit ont werp, waarop de P.B.O. in de practijk ernstige moeilijkheden dreigt te°naaF" vinden, namelijk dat men de tijd, die rijp was voor dit ontwen?» door te lang talmen heeft laten voorbijga: Ook de heer de Bruijn, de katholieke arbeidersleider, legde zwaar de nadruk •op de noodzakelijkheid van mede-ver antwoordelijkheid van de arbeiders in de bedrijven en het mede plukken van de vruchten* v-an het bedrijf. Daarbij gaat Dit is de voormalige ivoordvoerder van de Nederlands-Indische regering, die in verband met het optreden van kapitein Westerling door de Indo nesische militaire politie te Djakarta werd gearresteerd. het om de omvorming van een arbeiders klasse in een arbeidersstand en enigs zins palhrösch de: aaMaarSainspoedig trok ook de heer de hem had gedaan. Hij deed het minder agressief hoewel niet minder duidelijk. 'Fr was in sommige kringenverzet teaen dit wetsontwerp, verzet in wers- geversksingen. Dat .verzet was niet zo heel uitgebreid en zijn fractiegenoten, de Veren Regout. groot-industneel en Stein- kiih'ler voorzitter, van een organisatie van froot-industriëlen, zouden na hem van hun waardering .voor deze PB O. oetüigen. Toch was er verzet, wat echter tot óp zekere hoogte een normaal ver schijnsel moest worden genoemd. Maar hij geloofde niet, dat dit verzet groot ernstig of kwaadaardig was. Maar waar om was die critiek eerst nu het laatste jaar gekomen. Was dit wel reeët? Men Vilde in die Kringen wel overleg, maar zonder bindende kracht, zodat zij zelf weer alleen zouden kunnen beslissen. En toen'kwam de heer die Bruijn met zijn qven edings-argumentenEr waren twee grote werkgeversorganisaties, die min stens in beginsel deze P.B.O. aanvaard den. Maar daartegenover staat dat één ervan wegens art. 67 deze P.B.O. ver- Tot de liberale heren zeide de neer de Bruijn echter zich niet voortijdig ?nF?rust. te maken, maar vertrouwen te nebben in hun leidende positie, in het gezonde oordeel van de arbeidersorga nisaties en de regering. Een ander argument ontleende hij nog aan de heer Oud in de overweging, dat deze liberale werkgevers relaties onder hielden met de fractie van de V.V.D. Had de heer Oud zelf niet in de Tweede Kamer gezegd, dat de bedrijfsorganen zelfstandige, autonome lichamen waren? Natuurlijk onder toezicht der .overheid, juist als bij gemeente en provincie. Dat tastte de zelfstandigheid niet, aan. De andere groep tegenstanders was te vinden onder de hoogleraren, die die heel de Bruijn vergeleek met de tien kleine negertjes, van wie er tenslotte ook maar één overbleef. Met hen viel over de P.B.O. niet met vrucht van gedachten te wisselen. De verschillen waren te fundamenteel, deze heren leefden té veel in de verleden tijd. Aan zijn christelijke vrienden zeide de heer de Bruijn. dat dit systeem ons democratisch stelsel met aantast en hij wees op de heer Stapelkamp, de oud voorzitter van het Chr. Nationaal Vak verbond, die te doelbewust naar het christelijk beginsel leefde om tegen dit'ontwerp te stemmen. Maar ook door hen allen zal dit wetsontwerp, eenmaal wet, gaarne worden aanvaard. Ook bij de katholieken waren er be zwaren, zoals het feit, dat de paragraaf over de ondernemingsraden niet in het wetsontwerp was opgenomen.. Zoals het „heerschap ;.n het bedrijfschap". Je ,io„aruem£r van he regering, maar over «ze bezwaren moet worden heengestapt, ye katholieke fractie doet dat dan ook wor<i^0T6rtuigin®» dat hoewel niet de ereio daardoor aanstonds van aanschijn veranderen, daardoor toch aan het volk een grote wezen. De bekende radiospreker pater P. Wesseling organiseert voor Passie-Zon dag (Zondag 26 Maart)een bid- en boetetocht naar elf steden in ons land, die nog nader bekend gemaakt zullen worden. Deze boetetocht, die in het teken staat van het Heilige Jaar en cjie wordt ge houden in het raam van.,,De bewustwor ding van het geloof', is bedoeld voor alle kath. jongeren boven de 17 jaar. In to taal zijn er dus elf boetetochten, voor elke stad één. De Jongeren uit de omge ving van een stad zullen het laatste deel te voet naar het centrum gaan. Daar word een H. Mis bijgewoond. Dit is nu een plaatjedat ieder jaarwanneer er ijspret in Nederland heerst op de redactiebureaux verschijnt, maar het toch altijd weer doet: r 7, J- i.„t soms niet een echt-Nederlands ivinterbeeld, dat deze schaatsende Volendammerjeugd biedt dienst zal worden be- '!Lde ovei"ige sprekers nu ook nog zouden hebben, het resultaat zibh wi1' nadat de P-v.d.A en K.V.P. Sukarno,' die in New-Delhi is aangeko men, heeft verklaard, flat, indien de Ne derlandse opstandelingen onder kapitein Westerling geen versterking krijgen van andere Nederlandse militairen, eerstge noemde elementen spoedig uit de weg geruimd zouden zijn. „Indien de Neder landse troepen volgens de overeenkomst van Den Haag afzijdig blijven, zouden de opstandelingen spoedig door de Indone siërs beheers^ worden. Indien dit niet het geval zou zijn, zou deze toestand ramp zalig zijn, ook in verband met de pogin gen, die in Den Haag in het werk werden gesteld om het conflict met Indonesië op te lossen en die met succes werden be kroond". Sukarno zeide, desgevraagd van me ning te zijn, dat de Nederlandse strijd krachten in Indonesië niet algemeen met de overeenkomst van Den Haag geheel instemden. Zondag is op nog geen 3 kilometer van Kodiak (Alaska), waar de Ameri kaanse marine een van haar noordelijke bases heeft, een onbekende onderzeeboot waargenomen. De marine-autoriteiten bevalen onmid dellijk, dat dit geheim gehouden moest worden. Vliegtuigen werden uitgezonden om het gebied, waar de onderzeeër waar genomen werd, af te zoeken. De resulta ten van de nasporingen werden niet be kend gemaakt. Dit deelde minister Schokking gister avond mede, toen hij in het programma van de Nederlandse Strijdkrachten voor de radio sprak over de repatriëring van militairen uit Indonesië en de betekenis van het charteren van buitenlandse scheepsruimte daarvoor. Zijn verklarin- Onlangs heeft minister Acheson Rusland ervan beschuldigd, dat het bezig was zich in het bezit te stellen van enkele Chinese gebieden. Vrijdag j.l. heeft Vysjinski deze beschuldiging met klem tegengesproken en haar „te onzinnig om over te praten" genoemd. Thans meldt het officiële Russische agentschap Tass, dat op 19 Januari „een comité" gevormd is ,dat het be stuur zowel militair als civiel op zich zal nemen van Sinkiang en vier andere provincies in het Noord-Wes ten van China. Het betrokken gebied grenst aan Tibet en Buiten-Mongolic. In uiterst bevoegde Amerikaanse mi litaire kringen besteedt men grote aan dacht aan de nieuwe druk, die door de Chinese communisten op Indo-China en omliggende gebieden wordt uitgeoefend Geografisch en militair vórmt Indo- China voor Peiping de toegang naar de rijkdommen van Zuid-Oost-Azië. Men verwacht, dat het reeds ingezette poli tieke ^ffensief tegen Indo-China bedoeld is om de Bodem rijp te maken voor een communistisch militair avontuur in het Zuid-Oosten. -gen hadden betrekking op het tijdvak van nu tot 15 Mei. 1 Januari bevonden zich nog 69.500 man van de K. L. in Indonesië. Behalve deze 69.500, die wij in 1950 ho pen terug te brengen, waren er in De cember al een kleine 6000 vertrokken die m Januari terugkwamen. Ook in De cember en November van verleden jaar kwaren er al enkele duizenden terug, die allen in bet begin van dit jaar "klaar waren om op de arbeidsmarkt te ver schijnen. Zodoende komen wij tot een getal van rond 82.000 man, die in 1950 op de arbeidsmarkt verschijnen. Alle maatregelen, ook. in liet demobilisatie centrum zijn getroffen om de onver wachte, maar zeer verheugende vermeer dering van het aantal repatrianten op te vangen", aldus de minister, die er aar toevoegde, dat niet alle schepen te gelijk zullen varen. Met tussenpozen van enkele dagen, b.v. drie dagen, misschien komen er ook wel eens twee per dag aan zullen de troepensche- pen aan de kade aanleggen. Wat betreft de zeemacht, in totaal zullen nog 1400 mariniers uit de om geving van Surabaja naar hui» komen. Zij profiteren er van, dat ze nog net meekunnen met enkels schepen, die Surabaja aandoen. Volgens een Reuterbericht uit Praag, «lat heet te steunen op „kerkelijk inlich tingsbronnen", zou Ce grote meerderheid der geestelijken in Tsjechoslowakije onder dwang de eed van trouw aan het staats- regiem hebben afgelegd of ondertekend. Geestelijken, die Poogden het door de bisschoppen voorgeschreven voorbehoud bij de eed te voegen, kregen van de bur gerlijke autoriteiten te horen, dat dit als een weigering zou worden beschouwd. In de meeste gevallen zouden de priesters de eed zonder het toe te voegen voorbehoud getekend hebben. Sommige priesters, die eerst geweigerd hadden te tekenen, werden opnieuw opge roepen en met ontslag en opzending naar een, werkkamp bedreigd, als zij niet tekenden. Het is niet bekend, of deze geestelijken tenslotte toch getekend heb ben. Wtf laten bovenstaand Reuterbericht geheel voor rekening van het Reuter- bureau. De Tsjechoslowaakse advocaat, dr. J. Kricera, van wiens diensten de Neder landse legatie te Praag in verband mét de kwestie-Louwers gebruik wilde ma ken, is 5 Januari te Praag gearresteerd, aldus wordt aldaar vernomen. De lega tie had het Tsjechoslowaakse ministe rie van Buitenlandse Zaken verzoch1 van Kricera's diensten gebruik te mo gen maken ter verdediging van J. Lou- wers, voornaamste vertegenwoordiger van de A. K. U-, te Praag, die 12 Decem ber gearresteerd werd. Naar vernomen wordt ontving de Ne derlandse legatie kortgeleden officieel bericht van het Tsjechoslowaakse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat Louwers gearresteerd werd wegens han delingen ..tegen de Tsjechoslowaakse Wei- ten". het opnieuw door troepen der RIS werd bezet en een normaal beeld vertoonde Deze gunstige ontwikkeling was ge heel aan de persoonlijke bemoeienis van de Nederlandse commandant te danken. Bovendien meldden zich vrij wel allen die de voorgaande nacht hun onderdelen verlieten om zich bij de Apra aan te sluiten weer bij hun com mandanten. Zij behoorden tot het de tachement: Speciale troepen en tot de federale recruten uit het depót te Pa- dalarang. Op last van de chef van de Nederlandse strijdkrachten, die zich eveneens in de ochtend van de 23e per vliegtuig naar Bandung begaf, werden deze desert, irs geconcentreerd en ont wapend. Zij werden op 24 Januari naar Djakarta vervoerd, en aldaar in ver zekerde bewaring gesteld. Van officiële zijde is gisteren te Was hington verklaard, dat de actie-Wester- ling „grote opschudding" op het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft verwekt. Naar wij vernemen, zijn bij de incidenten in Bandung onder de Nederlandse militairen geen slacht offers gevallen. Het tainisterie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen in Den Haag heeft over de actie van Westerling een com muniqué uitgegeven, waarin het vol gende verklaard wordt: In de vroege ochte.nd van Maandag 23 Januari rukten troepen van de Ang- katan Perang Ratoe Adil (APRA) Tjimahi ten Westen van Bandung binnen. Aldaar hadden geen gevechten van betekenis plaats en de APRA-troepen zetten hun opmars voort inde richting van Bandung. Omstreeks 11.25 uur werd bericht ont vangen dat de APRA het Zuidelijk deel van die stad had bezet, evenals het daar gelegen hoofdkwartier van de Siliwangi- divisie en het telefoonkantoor. De APRA keerde zich uitsluitend te gen de troepen van de RIS, waarbij deze laatsten naar schatting 30 doden verloren. Troepen onder Nederlands den dan ook geen verliezen. Onder de Noordzee, Ongeveer 35 mijl ten burgerbevolking echter vielen enige Tvr \v' t\t j slachtoffers. IN.W. van Nordemey, niet ver Inmiddels handhaafden de RIS-troepen zich in het stadsdeel tenNoorden van de spoorbaan, welke door de APRA-troe pen niet overschreden werd. Na de be zetting van het Zuidelijk deel van Ban dung heeft de commandant der Neder landse troepen in West-Java contact op genomen met de plaatselijke leider van de APRA, een ex-inspecteur van politie te Bandung, met de vice-premier van Pasundan, en met de chef-staf van de Siliwangi-divisie, die zich op het staf kwartier van de Nederlandse troepen commandant. bevond. Dit contact had uit eindelijk tot resultaat, dat de Apra 't Zui delijk deel van Bandung omstreeks 5 uur in de namiddag weer ontruimde, waarna Een onderneming op filmgebied, die de verkiezing van een Nederlandse schoonheidskoningin wil organiseren, had in de aankondiging van haar plannen meegedeeld, dat „miss Holland" naar de Europese wedstrijdplaats zou vergezeld worden door een Nederlandse journalist. Dit programma-onderdeel is echter ge schrapt. De federatie der drie journal ïs- tenorganisaties heeft nl. aan die onder neming doen weten, dat deze attractie" niet overeenkomstig de journalistieke waardigheid wordt geacht. Twee punten voor de Nederlandse jour nalistiek, zouden we willen opmerken. We zijn met die waardigheidskwestie evenwel tegelijkertijd op een terrein aan geland, waar nogal wat te wieden valt. Kapitein Westerling trad in Indonesië op, omdat op verschillende gronden aan waardigheden te kort is gedaan. Duitsers staan weer op hun achterste benen, om dat de Fransen in het omstreden Saar- gebied plannen uitbroeden en uitvoeren, die de Duitse waardigheid raken. Truman gaat nieuwe belastingwetten voorstellen, wijl Amerikaanse personen en zaken on voldoende waardigheid als belastingschul dige aan de dag leggen. Waardigheid is een belangrijke factor, in het gemeenschapsleven, een kleinood vaak, waarmee voorzichtig omspringep geboden is. Nonchalance ten opzichte van vooral de menselijke waardigheid heeft ook zware en diepe wonden geslagen, zo dat gerust van een kanker gesproken kan worden. Ieder individu heeft tot plicht zijn men selijke waardigheid op te houden. Be kwaamheden, functie en geld leggen daarbij op zichzelf geen gewicht in de schaal. Het laagst geplaatste personeellid is even goed mens als de hoogste employé of leider. Men zou nog kunnen schrijven, hoe hoger de functie, des te meer zorg is bij de functionaris nodig om de mense lijke waardigheid van lager personeel te eerbiedigen, teneinde voor eigen waar digheid respect te kunnen afdwingen. Het te weinig eerbied tonen voor el kaar is o. i. een der grote oorzaken van maatschappelijk geharrewar. We denken materialistisch, maar daarom is een mens met 100 gulden salaris nog niet meer dan een mens met 40 gulden inkomen. De waardigheid hangt van andere fac toren af. En dus nogmaals: elkeen werke aan zijn persoonlijkheid, make zich tot iemand zondhr gehinderd te worden door een nummer-systeem van boven af of onder waardering in verband met positie. Boord en overall zijn maar omhulsels van al dan niet §ave zielen Het criterium van St. Petrus is helaas nog veelal anders dan van de mensen hier beneden. Tot ernstige schade van een boel geluk en vrede. HENK VAN DER MAZE. Het West-Duitse kabinet heeft gis teren met algemene stemmen besloten voort te gaan met zijn politiek van sa menwerking met de westelijke geal lieerden, het onderhouden van nau were betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland, en het aanhangen van de Europese-eenheidsgedachte Het kabinet distancieerde zich vande jongste rede te Hamburg van dr. Dehler, de West-Duitse minister van justitie, en van het memorandum over Saarland, dat werd opgesteld door het ministerie voor zaken betreffende geheel Duitsland. „In het belang van de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland moet al les vermeden worden, dat een veelbe lovende ontwikkeling zou kunnen ver storen. Tegen, alle nationalistische stro mingen aan beide zijden zal vastberaden Het aanhouden van de vorst heeft het scheepvaartverkeer op het IJsselmeer, zowel voor de grote als kleine sche pen, volkomen stilgelegd- Getracht zal worden een zandzuiger vaneen baggermaatschappij te Amster dam, die in het Buiten-Y ligt, binnen te halen moeten worden opgetreden", aldus een officiële bekendmaking. Dezelfde kalmerende toon sloeg ook Paul Bourdin, perschef van de W. Duitse regering, gisteren aan, toen hij een beroep deed op de Duitse pers om „De Saarkwestie te laten rusten, daar zij thans het onderwerp is geworden van internationale besprekingen langs di plomatieke kanalen". Verleden week verzocht Bourdin de Duitse pers nog. de regering „krachtig te steunen" in deze kwestie. Vannacht om 12.20 uur ls ln Den Haag een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij een dode en twee cwaargewonden zjjn te betreuren. Een personenauto, komende uit da richting Rotterdam, reed op de brug van de Rijswijkse weg bij de Broekslootkade met grote snelheid tegen een vrachtauto op, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. De 70-jarige Hagenaar W. B. uit de David Blesstraat die in de per sonenauto zat werd door de botsing op slag gedood- Twee andere inzittenden werden zer ernstig gewond: de 21-jarige P. v. O. uit de Van der Heemstraat in Den Haag, werd met een zware schedel- basisfractuur in het militair hospitaal op genomen terwijl A. van O. uit Delft met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd werd. De chauffeur van ie vrachtauto, de 38 jarige v. d. S. uit Rot terdam, liep geen letsel op. Dinsdagmiddag hebben de sovjet autoriteiten de controle van vracht auto's aan de grens tussen de Rus sische en de Engelse zóne van Duits land te Helmstedt weer strenger ge naakt, Er werdcu slecht* drie auto'* per uur doorgelaten: dit aantal be droeg in de loop van de morgen nog 8 p. u. Neuter's correspondent telde giste ren aan het eind van de middag 207 vrachtauto's, die aan de Westzijde van de grensovergang bij Helmstedt ston den te wachten. Op zijn vraag aan de chef van de Oost-Duitse volkspo- litie aldaar, waarom het onderzoeken der voertuigen zo traag geschiedde, antwoordde deze: „Wij hebben orders en wij voeren die uit. Indien u nog iets vraagt, laat ik u onmiddellijk ar resteren",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1